PDA

View Full Version : arai η shoei?????



Warlord13
13/05/2011, 16:47
για βοηθηστε λιγο ρε παλικαρια...με νοιαζει ποιοτητα,ασφαλεια,και οχι πολυ φασαρια...:beer:

p_sapelas
13/05/2011, 16:59
Αγόρασε το top KBC και άλλαζέ το κάθε 2 χρόνια.. το έχει φίλος "γρήγορος" και είναι ευχαριστημένος + το γεγονός ότι όταν θα χρειαστείς άλλαγμα σε ζελατίνες μαξιλάρια απλά αλλάζεις κράνος (άν είσαι στην 2ετία) ή πληρώνεις κανένα 80ρι και για τα 2.. Μόνο η ζελατίνα σε Arai το ίδιο κοστίζει. Παράλληλα να αναφέρουμε εδώ ότι το πιο σημαντικό είναι το πώς σου κάθεται το κράνος στο κεφάλι. Σε κάποιους το Arai κάθεται πολύ καλύτερα από το αντίστοιχο shoei και γενικά παίζουνε μικροδιαφορές αν και σε αντίστοιχα μεγέθη... Πάρε γνώμες, δοκίμασε και μετά κάνε την όποια αγορά :wave2:

MikeG
13/05/2011, 17:08
Ότι κάθεται πιο σωστά στο κεφάλι σου.

Warlord13
13/05/2011, 17:09
το προβλημα ειναι οτι κ τα 2 καθονται καλα..εξισου καλα..και εχω μπερδευτει:bigcry:

Warlord13
13/05/2011, 20:05
ασε που τωρα μπηκα στο sharp tests και ειδα οτι το arai το viper gt που σκεφτομουν να παρω εχει 3/5 αστερακια:eek: :eyepop: τοσο σαπιο ειναι κ το δινουν και ενα σκασμο λεφτα??:eek:

daz
13/05/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
ασε που τωρα μπηκα στο sharp tests και ειδα οτι το arai το viper gt που σκεφτομουν να παρω εχει 3/5 αστερακια:eek: :eyepop: τοσο σαπιο ειναι κ το δινουν και ενα σκασμο λεφτα??:eek:

Σοβαρό τεστ!!! :yuck:

SVX
13/05/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
ασε που τωρα μπηκα στο sharp tests και ειδα οτι το arai το viper gt που σκεφτομουν να παρω εχει 3/5 αστερακια:eek: :eyepop: τοσο σαπιο ειναι κ το δινουν και ενα σκασμο λεφτα??:eek:

σαπιο ειναι... αλλα οχι το arai...

chr1s_86
13/05/2011, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
ασε που τωρα μπηκα στο sharp tests και ειδα οτι το arai το viper gt που σκεφτομουν να παρω εχει 3/5 αστερακια:eek: :eyepop: τοσο σαπιο ειναι κ το δινουν και ενα σκασμο λεφτα??:eek:


Μη δίνεις και πολύ σημασία στο "sharp"....

Όταν βλέπεις να δίνει 3* σε αραι και 5* σε lazer των €100 κάτι δεν πάει καλά... (όχι ότι το lazer είναι κακό, αλλά όπως και να το κάνουμε μια διαφορά υπάρχει...)

PQC
13/05/2011, 21:57
χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω οτι αυτά τα τεστ γίνονται με μικρες ταχύτητες και γενικότερα σε συνθήκες πόλης όπου τα φτηνά κράνη βγάζουν καλές βαθμολογίες λόγω σκληρότητας. Τα arai και τα shoei και γενικότερα τα κράνη για χρήση σε υψηλές ταχύτητες έχουν άλλα χαρακτηριστικά.

PQC
13/05/2011, 21:58
πάντως εγώ είμαι κάτοχος Arai από τοτε που έχω μοτο και είμαι ευχαριστημένος αν και το επόμενο θα είναι suomy

Warlord13
13/05/2011, 22:14
το suomy το extrem λενε οτι κανει πολυ θορυβο..το vandal λενε οτι ειναι καλο..το φορεσα και μου καθεται σχετικα καλα αλλα συμφωνα με τον πωλειτη το arai ειναι ανωτερο σε προστασια...παντως το arai viper gt και το shoei xpirit 2 μου εκατσαν καλυτερα ολων...απλα το viper gt και απεξω να το φερω γλυτωνω μινιμουμ 180ευρω που δεν βρισκονται κ ευκολα..γι αυτο το σκεφτομουν το arai...το αντιστοιχο shoei χρ1100 μου ηταν μικρο στο small και μεγαλο στο medium...θελω να πιστευω οτι στα 400 ευρω που το βρισκω στο ebay τα αξιζει τα λεφτα του:confused: :confused: :confused:

CBarbas
13/05/2011, 22:22
Γεια σας

Εδω και μερικες ημερες ειμαι κατοχος ενος SHOEI XR-1100.

Μπορω να πω οτι εφαγα την αγορα πριν καταληξω σε αυτο, αλλα οι λογοι που κατεληξα ηταν προφανης και με οδηγουσαν σε αυτο απο την αρχη.

Μου καθησε κουτι κατ'αρχην και επαθα πλακα απο το οπτικο του πεδιο, αυτα για αρχη, στη συνεχεια δοκιμασα και αλλα, τα χαρακτιριστικα που ανεφερα ομως δεν τα βρηκα πουθενα.

Στη πραξη τωρα, αλλο πραμα με απλα λογια. Πραγματικα το οπτικο του πεδιο ειναι το κατι αλλο στο δρομο και οπως ειπα και προηγουμενως, μου καθησε οντως στο κεφαλι, κανενα προβλημα με αρκετες ωρες στο κεφαλι.

Οσο αφορα τον θορυβο και ναι και οχι, αναλογως πως δουλευεις τις εγκοπες αυξομειωνεται. Ταξιδι δεν πηγα για να δω και το θορυβο σε αυτο.

Αριστη ποιοτητα κατασκευης και κατι εξτρα απο τη μαμα, δηλαδη με την αγορα πακετο, ειναι ευχαριστη εκπληξη. Αναφερομαι σε standard του κρανους που καμμια φορα δεν τα βλεπεις 'η και ακομη δε σου τα αναφερουν, για παραδειγμα το κλικ που αφηνει ενα μικρο κενο στο τζαμακι για αερα, με ενα κλικ παλι κλεινει, ηταν ευχαριστη εκπληξη.

Πραγματικα δεν κλαιω ουτε ενα ευρω απο αυτα που εδωσα, ειμαι εντυπωσιασμενος και πανω απ'ολα ευχαριστημενος και εαν χρειαζοταν , τωρα που ειδα και κατι καλο, ευχαριστως ισως εδινα και παραπανω χρηματα, αξιζει η δαπανη ασυζητητη!


Για να καταθεσω και την εμπειρια μου απο τους πωλητες, βασικη διαφορα που ανεφεραν , μεταξυ των δυο ηταν ο θορυβος κατα τα αλλα τα παρουσιαζαν εως τα καλυτερα της αγορας αυτη τη στιγμη.
Απο εκει και περα,το βασικο ηταν το καθισμα στο κεφαλι, δυσκολο ισως να γινει αντιληπτο εξ'αρχης, δηλαδη θα πρεπει να δοκιμασεις αρκετα για να καταλαβεις τη διαφορα. Εγω γυρνουσα απο μαγαζι σε μαγαζι και καθομουν μεσα με το κρανος στο κεφαλι για να καταλαβεις, εαν εχεις ορεξη να το κανεις, εχει αποτελεσμα.


Καλη αγορα ...

Warlord13
13/05/2011, 22:55
πιστεψε με φιλε μου..ντρεπομαι πια τους πωλέιτες τοσες φορες που τα εχω δοκιμασει...αυτο με το τζαμακι ειναι σουπερ..το εχουν και τα shoei καi τα arai...απ αυτα που μπορω να διακρινω οταν τα φοραω ειναι οτι το shoei{xpirit} ειναι λιγο πιο ελαφρυ...κατα τα αλλα δεν προσεξα διαφορες σημαντικες.και τα 2 μοιαζουν πολυ ποιοτικα..και τα 2 μοιαζουν να εχουν καλους αεραγωγους..και οταν αναφερομαι σε θορυβο εννοιειται οτι σχολιαζουμε με τους αεραγωγους και τζαμακι παντα κλειστους;)
μαλλον θα παω για το arai να κανω κ λιγο οικονομια καθοτι το xpirit ερχεται λιγο τσουχτερο:bigcry:

McTalas
14/05/2011, 12:59
arai...

bar-code
14/05/2011, 13:39
dokimase schubert....de nomizo na theliseis meta na pareis kapoio allo!

TROOPER
14/05/2011, 14:08
σοει ξερα!

μαγκες ειπε οχι φασαρια αναμεσα στα 2.

Warlord13
14/05/2011, 20:19
λοιπον παραγγειλα το arai viper gt απο ebay...νιωθω λιγο οτι εκανα λαθος αλλα θα δειξει.δεν πηρα και οικοπεδο...ειπα να μην παρω το shoei για να γλιτωσω ενα 170αρι ευρωπουλα σε χαλεπους καιρους...αμα δεν με βολευει το βαζω αγγελια κ τελος:cry: σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη:rotflmao: :bigcry:

PQC
14/05/2011, 20:34
το συγκεκριμένο κράνος το έχω δοκιμάσει και θεωρώ οτι είναι κορυφαίο.Μην αγχώνεσαι, να το χαρείς και αχρείαστο να είναι.Τώρα για τον θόρυβο η αλήθεια είναι οτι είναι απο τα θορυβώδη κράνη αλλά όλα είναι σχετικα,εμένα πχ δεν με ενοχλεί.καλοφόρετο και πάντα όρθιος:beer: :beer:

harris_x
14/05/2011, 22:15
Έχω το XR1000 και το RX7-GP.

Αν το XR1100 ή το X-Spirit 2 μου κάθονταν καλά, δε θα κοιτούσα καθόλου το ARAI.
Κάποιες λεπτομέρειες στο ARAI με ξενερώνουν απίστευτα!

Αν σου κάθονται καλά και τα 2, πάρε το SHOEI.

:beer:

edit: άκυρο, δεν είδα ότι το παρήγγειλες! Καλοφόρετο και αγρατζούνιστο να είναι!

Warlord13
15/05/2011, 13:23
να σται καλα παιδια..νταξει παιρνω αυτο τωρα και του χρονου να λασκαρω λιγο με τα λεφτα περνω και ενα x-spirit2 και τελειωνει η ιστορια:smokin: αντε τωρα καμια βολοτουλα να τα χαρουμε:beer:

bentouza
16/05/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PQC
χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω οτι αυτά τα τεστ γίνονται με μικρες ταχύτητες και γενικότερα σε συνθήκες πόλης όπου τα φτηνά κράνη βγάζουν καλές βαθμολογίες λόγω σκληρότητας. Τα arai και τα shoei και γενικότερα τα κράνη για χρήση σε υψηλές ταχύτητες έχουν άλλα χαρακτηριστικά.

δεν ισχυει αυτο που λες.
κανουν δοκιμη σε ταχυτητες EU (οσο προβλεπεται) και κανουν και αλλο ενα σετ δοκιμων σε μεγαλυτερη ταχυτητα και απο κει βγαινουν και τα αστερια.

Warlord13
16/05/2011, 16:13
με αυτη τη λογικη τα περισοτερα arai ειναι για το π@@τσο:confused: ειδικα αυτο που παω να παρω:bigcry: :bigcry:

alex14
16/05/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
με αυτη τη λογικη τα περισοτερα arai ειναι για το π@@τσο:confused: ειδικα αυτο που παω να παρω:bigcry: :bigcry:

Για το π@@τσο δεν ειναι. Εχει καταπληκτικη εφαρμογη.
Κανει ομως πολυ φασαρια.

:wave2:

Warlord13
16/05/2011, 16:36
κοιταω τωρα το sharp τεστ για το arai και εχει στη πλαγια κρουση χρωμα κοκκινο...δηλ ουτε κολοκυθα να φοραγες στο κεφαλι
σαν εφαρμογη καλα μου καθησε...καλυτερα ολων το x-pirit2 αλλα πρεπει να δωσω αλλα 200ευρω και αυτη τη στιγμη με ζοριζουν...
ο θεος βοηθος:cry: :cry:

TROOPER
17/05/2011, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
κοιταω τωρα το sharp τεστ για το arai και εχει στη πλαγια κρουση χρωμα κοκκινο...δηλ ουτε κολοκυθα να φοραγες στο κεφαλι
σαν εφαρμογη καλα μου καθησε...καλυτερα ολων το x-pirit2 αλλα πρεπει να δωσω αλλα 200ευρω και αυτη τη στιγμη με ζοριζουν...
ο θεος βοηθος:cry: :cry:

μην εμπιστευεσαι το σαρπ τεστ.

makis206
17/05/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Warlord13
κοιταω τωρα το sharp τεστ για το arai και εχει στη πλαγια κρουση χρωμα κοκκινο...δηλ ουτε κολοκυθα να φοραγες στο κεφαλι

Μετά από όλα αυτά:

Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Σοβαρό τεστ!!! :yuck:
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
σαπιο ειναι... αλλα οχι το arai...
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Μη δίνεις και πολύ σημασία στο "sharp"....
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μην εμπιστευεσαι το σαρπ τεστ.
Εμπιστεύσου το κράνος που παράγγειλες μα η Arai δεν είναι και καμμιά τυχαία εταιρία, αν και Shoeiάκιας, το Viper είναι απ'τα κορυφαία κράνη που κυκλοφορούν.

Καλοφόρετο, αγραντζούνιστο και προπαντώς αχρείαστο να είναι! :beer:

spyrval
18/05/2011, 22:08
Καλοφόρετο και αχρείαστο το κράνος σου φίλε μου. Γενικά για μένα δεν έχει κανένα νόημα να ρωτάμε ποιό κράνος είναι καλύτερο από το άλλο. Πιο αθόρυβο ή πιο ελαφρύ ναι.Σε καταξιωμένες μάρκες η ποιότητα είναι νομίζω δεδομένη. Το βασικό είναι πως μας κάθεται στο κεφάλι και αυτό δεν μπορεί να μας το πει κανένας. Εγώ είχα 2 Arai με τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι μου. Κάποια στιγμή αποφάσισα για αλλαγή να πάρω Shoei. Καλή εφαρμογή όταν το δοκίμασα και για την πρώτη...μισή ώρα. Απίστευτο αλλά δεν είχα πρόβλημα όταν το φορούσα μισή ώρα. Αμέσως μετά, μιλάμε με ακρίβεια λεπτού, με έπιανε ένας απίστευτος πονοκέφαλος! Σταμάταγα και το έβγαζα, δεν άντεχα ούτε μισό λεπτό. Δυστυχώς όσες δοκιμές και να κάνουμε η χρήση δείχνει τί μας ταιριάζει.
(η περίπτωσή μου μου θύμιζε το ανέκδοτο με αυτόν που πάει στο γιατρό και λέει γιατρέ όταν ξυπνάω το πρωί έχω πονοκέφαλο για ένα τέταρτο και ο γιατρός του λέει ξύπνα ένα τέταρτο αργότερα. Δοκίμασα να ξεκινήσω μισή ώρα αργότερα αλλά πάλι πόναγε το κεφάλι μου..)