PDA

View Full Version : usps και τελωνειο



sakisam
13/05/2011, 21:41
λοιπον μαγκες ακουστε κατασταση!!


εχω παραγγειλει απο αμερικη εξοπλισμο μοτοκρος μια φορμα πανω κατω μποτες και κρανος!

μου τα στειλανε οπως παντα μιας και εχω παραγγελει εκατο φορες με usps και θα τα παρω με ελτα .
ελα ομως που απο τις 27 απριλη τα πραγματα ειναι στο τελωνειο στο βενιζελος και δεν ξεκουνανε!πηρα τηλεφωνα παντου τι στα ελτα τι τελωνειο τι γνωστους!!!

το θεμα ειναι ομως οτι απ οτι βλεπω θα πληρωσω και εκτελωνισμο και αποθηκη για καθε μερα που περναει!!!!
το τηλεφωνο στο τελωνειο οποιο κι αν πηρα δεν το σηκωνουν ποτε,και επειδη ειμαι απο μακρια το πινω με το ζουμι μου!!!

καμια ιδεα που δεν σκεφτηκα κανεις!

βεβαια σε πολυ λιγο ακομα θα παρω τη μηχανη, θα κατεβω αθηνα σε τρεις ωρες,θα παω στο τελωνειο θα παρω πρωτα απο το κινητο τα τηλεφωνα που δεν σηκωνουν ενα ενα,και οταν χτυπησει γυρω μου καποιο απ αυτα και δω κοντα του υπαλληλο που δεν το σηκωνει τοτε στην ιδεα και μονο οτι θα ξανακανει καποιος οτι εγω εκει θα σηκωνουν τα τηλεφωνα απο δω και στο εξης ..........

και το δεμα ας μην το παρω.

byron
13/05/2011, 21:47
Είσαι σίγουρος (1000%) οτι σου το έστειλαν με USPS ή μήπως (λέω τώρα...) με UPS?

Αν στο έστειλαν με UPS / FEDEX γμστ..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49944) :sick:

sakisam
13/05/2011, 21:51
οχι φιλε usps την εχω φαει στον κωλο με ups αλλα απο οτι φαινεται θα την ξαναφαω.....

byron
13/05/2011, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisam
οχι φιλε usps την εχω φαει στον κωλο με ups αλλα απο οτι φαινεται θα την ξαναφαω..... Εχω την εντύπωση ότι δεν παίζει να στο έχουν κρατήσει στο τελωνείο με ημερήσια χρεώση από USPS/ΕΛΤΑ. Σε κάποια κουβέντα που είχα με τα ΕΛΤΑ όταν περίμενα τα Χριστούγεννα δέμα από Αμερική και έκανε 1+μήνα, μου είχαν πει ότι αν πέσει τελωνείο, μπαινει πάνω στην τιμή ΦΠΑ και τα πληρώνεις κατά την παραλαβή (μπορεί να μου είπε και μλκς όμως)
Προσωπικά δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο για ότι έχω φέρει μέσω USPS. Αν ζήλεψαν τις μεθόδους των courier τώρα....:sick:

Sardasagam
13/05/2011, 22:58
Εγώ πλήρωσα τα κερατιάτικά τους με την παραλαβή πριν 2 βδομάδες. Στο tracking έβλεπα ότι έχει φτάσει Ελλάδα αρκετό καιρό και περίμενε εκτελωνισμό. Αρχισα κ γω τα τηλέφωνα.. Μου απάντησε μια φορά ο τελωνειακός μου λέει στείλε μου την απόδειξη απ το paypal με φαξ, γράψε πάνω υπ όψη κου τάδε, και θα στο εκτελωνίσω τώρα..

Όπως καταλαβαίνεις @@..

Μετά από δύο βδομάδες (συνολικά σχεδόν ένα μήνα τελωνείο) ήρθε.
Πληρώνεις ποσοστά επί της τιμής του προιόντος. Εμένα μου ήταν ένα 12ευρω η αμοιβή του τελωνειακού, συνολικά έδωσα 124 ευρώ, ενώ είχα πληρώσει μαζί με μεταφορικά 350.
Μου έδωσαν απ το ταχυδρομίο ένα χαρτί που εξηγεί το πως βγαίνει το ποσό που πληρώνεις. Έχω φάει τον κόσμο να το βρω αλλα τπτ. Άν το βρω θα τα ποστάρω.

Δεν πληρώνεις τις μέρες που κάθεται τελωνείο.

Υπομονή, αν και καλό θα ήταν να βρεις τον τελωνειακό να μιλήσεις, γιατί θα χρειαστεί την απόδειξη.

Καλά ξεμπερδέματα. Ότι θέλεις ρώτα με

:beer:

Ichigo
13/05/2011, 23:02
Μήπως στην usps επέλεξες την υπηρεσία express mail δηλαδή το αντίστοιχο πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ :sick: ; Αν ναι κάθε πακέτο να ξέρεις ότι περνάει τελωνείο από εκεί. Όσες φορές το επέλεξα σαν service είδα το πακέτο μου να έχει σφραγίδα τελωνείου αλλά δεν ανοίχτηκε γιατί ήταν μικρής αξίας.

sv9cvk
13/05/2011, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εχω την εντύπωση ότι δεν παίζει να στο έχουν κρατήσει στο τελωνείο με ημερήσια χρεώση από USPS/ΕΛΤΑ. Σε κάποια κουβέντα που είχα με τα ΕΛΤΑ όταν περίμενα τα Χριστούγεννα δέμα από Αμερική και έκανε 1+μήνα, μου είχαν πει ότι αν πέσει τελωνείο, μπαινει πάνω στην τιμή ΦΠΑ και τα πληρώνεις κατά την παραλαβή (μπορεί να μου είπε και μλκς όμως)
:


Με usps εχω πληρωσει τελωνειο αλλα οπως ειπε ο baron δεν χρεωνουν αποθηκη (αυτο ειναι κολπο των UPS FEEDEX και αλλων εταιρειων...
Πληρωνεις κατα την παραλαβη ,καμια φορα οπως ειπε καποιος ζητανε αποδειξη γιατι δεν βρισκουν οποτε πρεπει να στειλεις τα σχετικα αποδεικτικα,
Μια φορα μαλιστα ειχα παραγγειλει καποιο ανταλλακτικο για ασυρματο ,επεσα σε τσακαλι τελωνειακο και μου ζητησε την αδεια μου για να μου το στειλει...(την εστειλα φυσικα γιατι σε παρομια περιπτωση το εστειλαν πισω)
Αν τωρα ειναι σε UPS FEEDEX κλπ τοτε εχουν δικο τους εκτελωνιστη ,τα περνανε ΟΛΑ και χρεωνουν τα κερατατους ,καποια στιγμη για πακετο αξιας 80 ευρω (με τα μεταφορικα ) μου ζητησαν 115 για εκτελωνισμο ,οποτε τους ειπα να το γυρισουν πισω και μου το εστειλαν με USPS (αντε να δωσεις 15 με 20 ευρω τελωνειο σε αυτο το ποσο)
Καλα ξεμπερδεματα!!:beer:

gianhs8
13/05/2011, 23:39
επειδη και εγω την εχω παθει η fedex εχει δικο της γραφειο εκτελονισμου και γι"αυτο οτι ερχεται απο εξω το περνανε απο εκει για να βγαλουν και κανα φραγκο παραπανω, τους ενημεροσα οτι δεν το δεχομαι δλδ δεν επιθυμω τον εκτελονισμο του πακετου και να επιστραφει στον αποστολεα, πληρωσα ξανα ταχυδρομικα (αφου φυσικα ειχα ηδη ερθει σε επαφη με τον πολιτη) και μου τα εστιλε με usp (το αντιστιχο αμερικανικο ελτα) μετα απο μια εβδομαδα και τα παρελαβα κανονικα και μιλαμε για ενα πακετο αξιας 2000$ και ασφαλισμενο στα ελτα και ολα δλδ τα ελτα γνοριζαν την αξια του πακετου και δεν ειχα κανενα προβλημα

sakisam
14/05/2011, 11:01
κατ αρχην επειδη οπως προειπα την εχω φαει στον κωλο απο τοτε μονο usps priority mail
αστε μαγκες μιλαμε οτι εχω αγριεψει!!γιατι δεν σηκωνουν ουτε τηλεφωνοοοο!!!
αλλα ακουστε τωρα!!



αφου δεν ηξερα αυτες τις μερες την τυχη του δεματος εχω αρχισει και κανω τηλεφωνα σαν τον ζουρλο οπου βρω ,,τελικα μεσω ενος τελωνειακου εδω βρηκα εναν στην αθηνα ο οποιος θα το εκτελωνιζε εχθες με το αζημιωτο φυσικα οπως ειπε!αλλα επειδη εγω ειμαι εδω και αυτος εκει στην πιθανοτητα μηπως μπλεχθουν τα πραματα φοβηθηκε και στα παπαρια του!!

οποτε γιοκγα για να μην μπω σε ιδρυμα


:alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: