PDA

View Full Version : Slick - Semi H Kanonika ΕΛΑΣΤΙΚΑ?



Dionisisk5
15/05/2011, 21:43
Σκέφτομαι να πάω πίστα φέτος και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή πολλά ακούγονται για τα ελλαστικά και την πίστα. Το μηχανάκι είναι ένα gsxr 1000 k5.

1) Πόσο κρατάνε τα λάστιχα για να υπολογίσω κόστος?
2) Τι ελλαστικά χρειάζεται στην πίστα ένας αρχάριο οδηγός? Τα slick κάνουν διαφορά για το αρχάριο?
3) Ισχύει ότι τα slick δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στον δρόμο και ότι αμα πετύχεις νερό έπεσες? Γιατί έχω δει διάφορα μηχανάκια με σλικ να κυκλοφορούν στο δρόμο.
4) Ποιο πιστεύται ότι είναι το καλύτερο ελαστικό για το μηχανάκι μου και για την πίστα?

Ευχαριστώ.

McTalas
15/05/2011, 22:36
στα γρηγορα,
οχι σλικ με την καμια!! Ασε που θελει και κουβερτες.
βαλε γομες στην καλυτερη και υπολογισε αντοχη 8000 χλμ.
διαφορετικα προτιμησε ενα διγομο ελαστικο για χρηση δρομου και πιστας και θα εισαι κομπλε!

εγω προσωπικα ειδα τρελη διαφορα με τα dunlop και στην πιστα και στο δρομο και σε βροχη!!

menelaos46
15/05/2011, 22:43
Βαλε ενα λαστιχο για αρχη διγομο και αν δεις οτι τραβας και σου αρεσει θα μαθεις περισσοτερα πραγματα και θα μπορεις να επιλεξεις με δικα σου κριτιρια τα λαστιχα σου.
Με το διγομο θα εχεις και διαρκεια στη μεση και κρατημα αλλα οχι κατι απολυτο.

Dionisisk5
16/05/2011, 00:55
εταιρείες για διγομο?η dunlop διγομα βγάζει και πιο μοντέλο αναφέρεσαι? άρα δεν ισχύει το κάθε session και λάστιχα... λέω και εγω....

TROOPER
16/05/2011, 08:52
πιρελι,μετζελερ,ντανλοπ.

προσωπικα θα σου προτεινα αυτα (http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.html) στη παρουσα φαση και βλεπουμε.

παμε ανταλακτικα...:wave2:

DrIoannis
16/05/2011, 09:00
Προτείνω:
Pirelli Diablo Supercorsa SP
Pirelli Dragon Supercorsa Pro
Michelin Power One
Metzeler Racetec interact K3
και κάποιο αντίστοιχο μοντέλο της Bridgestone (003 RS?).
Dunlop Sportmax Q2 (?)
Όλα πάνε αξιοπρεπέστατα στην πίστα και πολύ καλά στον δρόμο.
Επίσης όλα μα όλα τα λάστιχα θέλουν ζέσταμα 1-2 γύρους ανάλογα την πίστα και τις συνθήκες.

Toumpas
16/05/2011, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Προτείνω:
Pirelli Diablo Supercorsa SP
Pirelli Dragon Supercorsa Pro
Michelin Power One
Metzeler Racetec interact K3
και κάποιο αντίστοιχο μοντέλο της Bridgestone (003 RS?).
Dunlop Sportmax Q2 (?)
Όλα πάνε αξιοπρεπέστατα στην πίστα και πολύ καλά στον δρόμο.
Επίσης όλα μα όλα τα λάστιχα θέλουν ζέσταμα 1-2 γύρους ανάλογα την πίστα και τις συνθήκες.

Να προτείνεισ SC SP και να μην προτείνεις Dunlop GP Racer 211 σε πιάνω αδιάβαστο!

menelaos46
16/05/2011, 10:32
άρα δεν ισχύει το κάθε session και λάστιχα... λέω και εγω....

Για αρχη σιγουρα οχι.... φανταζομαι αν οδηγεις και λιγο συντηρητικα στο ανοιγμα του γκαζιου να βγαζεις και 6 track day ισως και παραπανω..

Toumpas
16/05/2011, 11:56
Με χιλιάρη πάνω από 3 τρακ ντέυ (τραβηγμένο από τα μαλιά) με νορμάλ ρυθμό.

Έξι μέρες; με τίποτα!

menelaos46
16/05/2011, 12:13
Με χιλιάρη πάνω από 3 τρακ ντέυ (τραβηγμένο από τα μαλιά) με νορμάλ ρυθμό. Έξι μέρες; με τίποτα!

Για αρχαριο σε θεμα πιστας νομιζω πως βγαινουν ανετα.
Βεβαια εξαρταται κι απο τον τροπο οδηγησης, την αναρτηση... και το ποσο θες να πλαγιασεις.
Για παραδειγμα σε εναν παγκοσμιο ενα λαστιχο μετα τους 15 -20 γυρους ισως αρχιζει να γλυστραει...
Εγω απο την αλλη στα Μεγαρα οταν γυρναγα γυρω στο 1.15 εβγαζα ισως και 8 τρακ ντει με 4 εικοσαλεπτα το καθενα... χωρις κουβερτες. Για σερρες σιγουρα λιγοτερο...

Toumpas
16/05/2011, 12:33
32 σέσσιον με 1.15'? ΓΟΟΥ φίλε ποιό είναι το μυστικό σου;

Ποιό λάστιχο χρησιμοποιείς

devil's animal
16/05/2011, 13:00
1) τα λαστιχα κρατανε αντιστροφως αναλογα με τις ορεξεις του δεξιου καρπου σου.
2) με οποιοδηποτε λαστιχο και να μπεις απο την στιγμη που εισαι αρχαριος δεν θα δεις και τρελη διαφορα. τα σλικ μαλλον ειναι υπερβολη* αλλα οχι οτι θα σε χαλασουν κιολας.
3) ειναι σχεδον ετσι. απλα δεν μπορουν να αποβαλλουν το νερο επειδη δεν εχουν χαρακιες και αν τα πετυχεις σε στροφη ή σε φρενα θα χασουν το κρατημα τους με αποτελεσμα την τουμπα.
4) Dunlop QUALIFIER RR


*υπερβολη σε σχεση με αυτα που θα σου προσφερουν και δεν θα μπορεις να εκμεταλευτεις

sniper
16/05/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
32 σέσσιον με 1.15'? ΓΟΟΥ φίλε ποιό είναι το μυστικό σου;

...

Η άσφαλτος των Μεγάρων :winka:

menelaos46
16/05/2011, 13:08
32 σέσσιον με 1.15'? ΓΟΟΥ φίλε ποιό είναι το μυστικό σου; Ποιό λάστιχο χρησιμοποιείς

Δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια ποιο λαστιχο ειναι...
Για παραδειγμα αν σε 4 εικοσαλεπτα βελτιωνεις μονο τη σταση του σωματος σου πανω στο μηχανακι και δουλευεις μονο αυτο δε χρειαζεται να τρως λαστιχο...

McTalas
16/05/2011, 14:13
αμα εισαι συνετος με το γκαζι και δεν το καρυδωνεις ασκοπα τοτε βγαζεις αρκετα τρακ ντει.
και μιας και αρχαριος εχει παρα πολλα να βελτιωσει μεχρι να αρχισει να στιβει το γκαζι...

τα dunlop RR ηταν παρα πολυ καλο λαστιχο, αλλα πλεον δεν παραγονται...

DrIoannis
16/05/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Να προτείνεισ SC SP και να μην προτείνεις Dunlop GP Racer 211 σε πιάνω αδιάβαστο!

Τα σκέφτηκα αλλά δεν νομίζω ότι κάνουν σε αυτήν την περίπτωση.Θέλουν πολύ προσοχή στις πιέσεις και κανονικά κουβερτούλες να τα κρατάνε ζεστά και λαχταριστά.

Μήπως ακούστηκα σαν διαφήμιση σοκολάτας:wacko: ?

Dionisisk5
17/05/2011, 10:31
Ok ευχαριστώ πολύ παιδιά θα το μελετήσω εκτενώς . Ελπίζω να τα πούμε σύντομα στα Μέγαρα. btw dr οντως σαν διαφήμηση σοκολάτας ήταν :beer:

Tigas
18/05/2011, 11:46
εχω GSXR1000 K9 έβαλα Metzeler Racetec Interact K3, είναι ελαστικό δρομου αν και είναι ίδιο με τις γόμες εμφανισιακα της ομωνυμης εταιρίας, μπήκα Σέρρες+Μέγαρα χωρίς κανένα θέμα και στο δρόμο είναι άψογα στο στεγνό