PDA

View Full Version : Μανιβέλα και μπαταρία



yamahaxt250
16/05/2011, 14:04
Καλως σας βρηκα

Σε ένα xt του 89 που εχω η μπαταρία παιζει καποιο ρόλο στην εκκίνηση;

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να παρει πιο εύκολα μπρος με γεμάτη μπαταρία παρά με άδεια ή ολο το ζόρι το τραβάει η μανιβέλα;

Ευχαριστω

Bowleno
16/05/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από yamahaxt250
Καλως σας βρηκα

Σε ένα xt του 89 που εχω η μπαταρία παιζει καποιο ρόλο στην εκκίνηση;

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να παρει πιο εύκολα μπρος με γεμάτη μπαταρία παρά με άδεια ή ολο το ζόρι το τραβάει η μανιβέλα;

Ευχαριστω


στα μανιβελάτα η μπαταρία δίνει απλώς σταθερό ρεύμα στα προβόλια και φλας.

για του λόγου το αληθές, βγάλε την μπαταρία εντελώς και δοκίμασε να το βάλεις μπρός, δεν θα δεις καμία διαφορά απο ότι αν ήταν επάνω

το ζόρι ΔΕΝ το τραβάει η μανιβέλα....


(τώρα θα μπει ο παλιΟγερος να με κράξει....) :look:

OldMan
16/05/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
(τώρα θα μπει ο παλιΟγερος να με κράξει....) :look:
Εεεεε τι περιμένεις να σε κάνει δηλ ..?? :D

Η μανιβέλα το τραβάει το ζόρι αν η μπαταρία είναι άδεια (οπότε καλύτερα να βάλει μπροστά χωρίς αυτήν..) ή όταν είναι βραχυκυκλωμένη (οπότε καλύτερα να βαλει μπροστά χωρίς αυτήν..)

Και στις 2 περιπτώσεις δεν φτάνει ρεύμα ικανής έντασης για ικανοποιητικό σπινθήρα ...

Bowleno
16/05/2011, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εεεεε τι περιμένεις να σε κάνει δηλ ..?? :D

Η μανιβέλα το τραβάει το ζόρι αν η μπαταρία είναι άδεια (οπότε καλύτερα να βάλει μπροστά χωρίς αυτήν..) ή όταν είναι βραχυκυκλωμένη (οπότε καλύτερα να βαλει μπροστά χωρίς αυτήν..)

Και στις 2 περιπτώσεις δεν φτάνει ρεύμα ικανής έντασης για ικανοποιητικό σπινθήρα ...


αυτά τα είπα με βάση την δική μου εμπειρία απο ένα CB 250 RS (αθάνατο μηχανάκι για όσους γνωρίζουν :winka: )

το είχα 2 χρόνια ΧΩΡΙΣ μπαταρία :cry: και δεν έκανε κιχ, πάντα έπαιρνε μπρος χωρίς πολλά πολλά.

τωρα, με τα φώτα του, ε, ένα θεματάκι το είχαμε χωρίς την μπαταρία...:p