PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Honda Cb 500 S



HONDA CB 500S
16/05/2011, 23:23
ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ. ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΙΣ 6000-7000 rpm με 6η ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ 7000 ΠΑΕΙ ΑΕΡΑΣ. ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (1η ,2α,3η,4η,5η) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ 10000rpm . ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ - ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΚΤΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

johnpan
17/05/2011, 00:53
ξεκινάω με την αγαπημένη μου ατάκα: Δε χαλάνε τα cb!!
Τσέκαρε μήπως έχουν λασκάρει ή ξεκουμπώσει οι εισαγωγές. Οι πλαστικοί σωλήνες που συνδέουν τα καρμπυρατέρ με τους κυλίνδρους και οι πίσω που τα συνδέουν με το φιλτροκούτι.
:beer:

TROOPER
17/05/2011, 09:08
μπορει να λεω και μαλακια...αλλα δες και την αντλια βενζινης

HONDA CB 500S
17/05/2011, 16:39
1ον ΣΥΜΦΩΝΩ OTI TA CB ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ. ΧΑΛΑΝΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Μ..............ΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ( ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ )ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ Ο ΓΡΑΦΩΝ
2ον ΤΟ ΜΟΤΟ ΕΧΕΙ ΕΛΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ( ΕΒΑΛΑ ΜΥΑΛΟ) ΚΑΙ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΛΠ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΚΑΡΙΣΤΕΙ.
3ον Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟ CB ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ( ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ κλπ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΧΘΕΙ)
ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΤΩΝ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΚΑΝΕΙ ΤΣΑΚΑΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΣΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΛΟΓΩ ΕΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ktmakis
17/05/2011, 16:47
Ηλεκτρικό μήπως ??

HONDA CB 500S
17/05/2011, 17:06
ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΤΖΑ, ΑΛΛΑΞΑ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΙ, ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ. ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ

ktmakis
18/05/2011, 10:09
Δύσκολη περίπτωση μιας και το κάνει μόνο με 6η και στις άλλες δουλεύει κανονικά.....

havales
18/06/2011, 15:45
Θα το πω και ας ειναι και κουταμαρα ενος ασχετου,
Κοιτωντας σε διαφορα φορουμς για το cb500 μιας και σκεφτομαι να αγορασω ενα,επεσα και σε ενα αγγλικο φορουμ μαλλον το πιο γνωστο, γιατι ειναι απο τις πρωτες επιλογες που σου δινει το google.Εκει ενας τυπος ειχε προβλημα με το cb του στις 6-7-8 χιλιαδες στροφες, οτι ειχε δονησεις και μετα τις 8 χιλιαδες ερχοταν στα ισια του.Μηπως το προβλημα σου ειναι το αποτελεσμα κατι τετοιου, να "αποσυνδεεται" δλδ. κατι ή να χαλαρωνει προς στιγμην λογω καποιων δονησεων, ισως ποιο αναπαισθητων στο δικο σου cb;

HONDA CB 500S
18/06/2011, 17:36
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΜΑΡΑ ΟΥΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ '' ΑΣΧΕΤΟΥΣ''. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕ ΛΟΓΩ ΧΑΛΑΡΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΟΒΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ CB ΣΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. ΣΚΕΤΟ ΓΑΙΔΟΥΡΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΡΑΚΙΑΣ, ΣΟΥΖΑΚΙΑΣ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙ. ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕ CB 500 ΣΤΟ ΝΟΡΤΚΑΠ ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΟΜΕΝΗ ΝΤΙΖΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

havales
18/06/2011, 17:50
Χα χα, να βγω στη Νορβηγια στα 41 μου δυσκολο, να απολαυσω ομως την Κερκυρα μου, σιγουρα!

havales
18/06/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από havales
Χα χα, να βγω στη Νορβηγια στα 41 μου δυσκολο, να απολαυσω ομως την Κερκυρα μου, σιγουρα!
Α! και τωρα που το θυμηθηκα, το cb500 "S" ειναι αυτο με το μικρο φερινγκ που μου αρεσει και ποιο πολυ απ'ολα!Κυκλοφορουν τετοια στην ελλαδα; γιατι δεν εχω δει πουθενα σε αγγελιες.

CHRISTOF
27/06/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από havales
Χα χα, να βγω στη Νορβηγια στα 41 μου δυσκολο, να απολαυσω ομως την Κερκυρα μου, σιγουρα!

Δεν είσαι καθόλου μεγάλος :nono:

( Γιατί εαν είσαι εσύ είμαι και εγώ :bawl: )



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HONDA CB 500S
28/06/2011, 15:18
γιά μηχανή ψάξε στό car.gr υπάρχουν μερικές Η 500 ειναι με κοντό fering. υπάρχει όμως και ψηλότερο γιά ταξίδι. οσο γιά ηλικίες εγώ είμαι 50 και ακόμη καβαλάω μηχανή και ταξιδεύω με αυτή με κάθε καιρό. .οσο γιά την πανέμορφη Κέρκυρα την έχω γυρίσει από Ρόδα μέχρι Λευκίμη και ακόμα παρακάτω (Παξους) με μηχανή..........ενοείται