PDA

View Full Version : o γρίφος της καμένης λάμπας...



Gandalf dr685sm
17/05/2011, 09:52
Λοιπόν.. έχω ήδη κανονίσει μια επισκεψούλα στον μηχανικό για το θέμα να δούμε τι γίνεται. Αλλά ας το κάνω και ενα θεματάκι εδώ μπας και δώσει κάποιος μια ιδέα.

Προβολέας λοιπόν για λάμπα Η4 55-60W στο ΧΤΧ, εδώ και 4-5 μέρες έχει φροντίσει και μου έχει κάψει 2 μέχρι στιγμής. Και μάλιστα όχι μόνο την κανονική αλλά και την μεγάλη σκάλα.

Το ιστορικό έχει ώς εξής.. πριν 5 μέρες περίπου σε μια νυχτερινή επιστροφή απο Ε.Ο. Αθηνών Κορίνθου, κάνει ενα τσαφ και μου καίει την λαμπίτσα... εντάξει συμβαίνει λέω απο μέσα μου (γαμώ τον Μέρφυ γαμώ).. θα ανάψω την μεγάλη σκάλα και θα φτάσω σπίτι... 1 λεπτό αργότερα ... τσαφ.. πάει και η μεγάλη σκάλα μετά απο ενα τρεμοπαίξιμο (αυτόν τον Μέρφυ έτσι και τον πιάσω λέμε)... μένω με το λαμπάκι πορείας μόνο.

Σιγά σιγά και κακήν κακώς φτάνω στο σπίτι ευτυχώς αναίμακτα.

Την επόμενη αλλάζω λάμπα και ξεκινώ για την δουλειά.. όλα ωραία και καλά για 2-3 μέρες. Χθες λοιπόν που ξαναπήγα απο την Ε.Ο. (κάποια εκπαίδευση υπάρχει , οπότε αναγκαστικά ανεβοκατεβαίνω)... διαπιστώνω στην επιστροφή για μια ακόμα φορά (ευτυχώς ήταν νωρίς και είχε ήλιο ακόμα) οτι η λάμπα στην κανονική σκάλα ταξιδεύει προς τόπους ανακύκλωσης. Ανοίγω την μεγάλη σκάλα για λιγο όλα καλά... αμέσως μετά... ΤΣΑΦ.. πάει και η μεγάλη.

Τώρα..

Ή κάποιος με έχει γκαντεμιάσει απίστευτα (ρε μπινέ Μέρφυ .. μην σε πετύχω λέμε).
Ή και οι δύο λάμπες τα είχαν παίξει (σενάριο στα όρια της παραδοξολογίας)..

Ή..

Το κοινό σημείο καψίματος λάμπας είναι στην Ε.Ο. όπου το άνοιγα λίγο παραπάνω (ΧΤΧ είναι έτσι;.. μέχρι τα 150-160 μιλάμε και για μικρό χρονικό διάστημα) και υποψιάζομαι κάποια ιστορία με τα ηλεκτρικά του καθώς για 2-3 μέρες που το είχα μέσα στην πολη δεν είχε κάνει κάτι περίεργο. Μόλις το έτρεξα λίγο παραπάνω... ΤΣΑΦ..

Για ρίξτε καμιά ιδέα (κουβέντα να γίνεται) μέχρι να πάει την Παρασκευή το μηχανάκι στον "γιατρό" και να δούμε τι στο διάτανο συμβαίνει ακριβώς.

vaska
17/05/2011, 09:56
Μήπως να τσεκάριζες πρώτα την μπαταρία σου????

jpag
17/05/2011, 09:57
μαγε μαλλον πας για πηνια

Gandalf dr685sm
17/05/2011, 09:59
vaska.. μπαταρία είναι καινούρια.. λίγων μηνών μόνο. Την μέτρησα με πολύμετρο μιας και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου, αλλά δεν δείχνει διαρροές ούτε όταν δουλεύει, ούτε αυξήσεις απότομες.

jpag... πηνία φίλε δεν θα μου έκαιγε και την πορείας πίσω;... αυτή είναι μια χαρά .. όπως και των φρένων.

jpag
17/05/2011, 10:04
εχεις δικιο σαυτο που λες


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το κοινό σημείο καψίματος λάμπας είναι στην Ε.Ο. όπου το άνοιγα λίγο παραπάνω

το ζουμι ολο ειναι εδω
ψηλες στροφες και υψηλοτερη ταση και τσαφ οι λαμπες

OldMan
17/05/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Την μέτρησα με πολύμετρο
Και από ότι θυμάμαι Μαγε, είσαι βιρτουόζος στην χρήση του εν λόγω οργάνου ... :smokin:

OldMan
17/05/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
ψηλες στροφες και υψηλοτερη ταση και τσαφ οι λαμπες
και για να εμφανίζεται ψηλότερη τάση στο κύκλωμα, τσαφ ο σταθεροποιητής ...

(που είναι ενσωματωμένος στον ανορθωτή ..) :(

Gandalf dr685sm
17/05/2011, 10:08
Παππούλη... ρώτησα κάποιον και μου είπε πως να το κάνω..χαχαχαχαχα.. αμέσως με τον καλό λόγο στο στόμα είσαι...:D

Τέτοια λέγε μου για ανορθωτές να αγχώνομαι περισσότερο τώρα. Την Παρασκευή πάει μέσα, οπότε αίντε να δούμε..

Anty12
17/05/2011, 10:41
Βγάλε την σέλα, βάλε μπρος την μηχανή, και μέτρα την τάση στους πόλους της μπαταρίας στις 3000-4000-5000 στροφές....και ξαναπές μας λίγο...

PortisHead
17/05/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...σε μια νυχτερινή επιστροφή απο Ε.Ο.....
.....Χθες λοιπόν που ξαναπήγα απο την Ε.Ο......

Να αποφευγεις την E.O. :lol:

:beer:

mikros boudas
17/05/2011, 11:06
αφου στο εκανε στην εθνικη σε διαρκεια ανοιγματος, πιστευω πως εχει κανει με την σταθεροτητα του ρευματος σου.οποτε +1 για τον Oldman(οχι πως περιμενε εμενα δλδ χεχε)

banditgr
17/05/2011, 18:04
και βεβαια ανορθωτης κατα 99% ...

stefanos
18/05/2011, 16:49
Και αυτός ο ανορθωτής προτιμάει μόνο την πορείας και τον προβολέα?

OldMan
18/05/2011, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και αυτός ο ανορθωτής προτιμάει μόνο την πορείας και τον προβολέα?
Γούστα είναι αυτά ρε Πατέρα...:winka:

(ειδικά αν λάβεις υπόψη και την ισχύ που απαιτείται από τις εν λόγω λάμπες..)

takis-kk
18/05/2011, 16:56
Χώρια ότι μπορεί να καταστρέψει και την μπαταρία.

ή λάθος?

intruder
18/05/2011, 19:24
παθων κ γω παλαιοτερα ανορθωτης.στα χαμηλα ηταν οκ αλλα στα γκαζια ειχε προβλημα.εαν δεν το δεις εγκαιρως σε λιγο εκτος απο τις λαμπες θα αλλαξεις κ την μπαταρια:bigcry: :bigcry: (εαν ειναι απο αυτο)

takis-kk
18/05/2011, 19:48
Το ρεύμα που παράγεται από την γεννήτρια της μοτοσικλέτας είναι εναλλασσόμενο AC , πρέπει να μετατραπεί σε συνεχές DC για να χρησιμοποιηθεί στη μοτοσικλέτα και να φορτίζει και τη μπαταρία.

Ο ανορθωτής μετατρέπει το εναλλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές και μετα το ρυθμίζει ώστε να βρίσκεται εντός ορίων τάσεως και να μην υπερβαίνει τα 14,5 V.

Συνηθισμένη βλάβη του ανορθωτή είναι η καταστροφή μιας ή περισσοτέρων διόδων του (χρησιμοποιούνται για την ανόρθωση του ρεύματος) οπότε σταματάει η φόρτιση της μπαταρίας

Επίσης μπορεί να πάθει βλάβη το σύστημα ρύθμισης της τάσης με αποτέλεσμα να έχουμε υπέρταση στο κύκλωμα, (18-20 V ) με συνέπεια την καταστροφή της μπαταρίας και άλλων κυκλωμάτων (φωτισμού κλπ).

Αυτά μάθαινα παλιά στο σχολείο κι αν δεν έχουν αλλάξει, θα ισχύουν και σήμερα.
Με κάθε επιφύλαξη γιατί ειδικός δεν είμαι!:wave2:

Tigas
18/05/2011, 19:50
κάπου στο κυκλωμα υπάρχει βραχυκύκλωμα :look: μπορεί να μην είναι και τοσο τραγικά τα πράγματα:rolleyes:

Gandalf dr685sm
18/05/2011, 20:34
Την Παρασκευή θα ξέρω παιδιά.. προς το παρόν και για να μην έχω δράματα, σήμερα και αύριο με το Ι.Χ.... ειδικά αύριο δεν με χαλάει κιόλας μιας και προβλέπει νερό και κουβάδες πάλι.

Anty12
19/05/2011, 08:20
Ξανα-ματα-λέω Μάγε.....πριν σου ψυρίσουν κάνα 200άρι κάνε το παρακάτω.......



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Βγάλε την σέλα, βάλε μπρος την μηχανή, και μέτρα την τάση στους πόλους της μπαταρίας στις 3000-4000-5000 στροφές....και ξαναπές μας λίγο...

Gandalf dr685sm
19/05/2011, 08:59
Την έχω μετρήσει φίλε και δεν δείχνει κάτι περίεργο... ούτε διαρροές, ούτε τίποτα τρελές τάσεις και Αmp...

Αλλά επειδή θα σπεύσει ο "παλιάνθρωπας" oldman να μου την πεί πάλι , θα το αφήσω και στα χέρια ειδικών στο εξουσιοδοτημένο (ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ) να μετρήσουν να μου πουν και αυτοί.

OldMan
19/05/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Επίσης μπορεί να πάθει βλάβη το σύστημα ρύθμισης της τάσης με αποτέλεσμα να έχουμε υπέρταση στο κύκλωμα, (18-20 V ) με συνέπεια την καταστροφή της μπαταρίας και άλλων κυκλωμάτων (φωτισμού κλπ).
Αφού τα ξέρεις ομορφούλη, γιατί έρχεσαι και μας κακαλιάζεις τα κάκαλα ..??? :smokin:

takis-kk
19/05/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού τα ξέρεις ομορφούλη, γιατί έρχεσαι και μας κακαλιάζεις τα κάκαλα ..??? :smokin:



Ομορφούλης?!!! :blush:

vaska
19/05/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Ομορφούλης?!!! :blush:

Μην άγχεσαι δεν βλέπει και πολύ καλά........

:bawl: :bawl:

Gandalf dr685sm
21/05/2011, 08:10
Τα παράδοξα και τα παράξενα που λένε..

Τελικά σωστά την μετρούσα την μπαταρία του ΧΤΧ... 14V μέγιστο , άρα ανορθωτής δεν ήταν η αιτία. Η αιτία ήταν οι δύο βίδες της μπροστινής ζελατίνας (εκείνες που στηρίζονται απο μέσα στις βάσεις πάνω στον προβολέα) όπου είχαν φύγει :uplate: :hypnotize :look: :alien: .... και σε μεγάλες ταχύτητες στο ελάχιστο κενό που δημιουργούταν, η ζελατίνα , "κοπάναγε" ελαφρά μεν, ρυθμικά δε πάνω στον προβολέα , ειδικότερα στις μεγάλες ταχύτητες όπου και έκανε ζημιά στις λάμπες!!!

Μπήκε καινούρια λάμπα και βιδούλες μπροστά (πως στο διάολο έφυγαν ρε πστ μου!! ) και τώρα είναι μια χαρά καθώς το δοκίμασα και με μια βολτούλα στην Ε.Ο.

Είπαμε.. αυτόν τον πούστη τον Μέρφυ έτσι και τον πετύχω πουθενά ...

:a016: :a016: .....:D

mikros boudas
21/05/2011, 10:08
ο,τι να ναι τελικα το θεμα με την λαμπα!
:beer: :beer:

John Steed
21/05/2011, 10:08
Πολύ απλό τελικά αλλά που να πάει το μυαλό! ,

Καλές βόλτες!:wave2:

jpag
21/05/2011, 10:21
Μαγε αυτη ειναι βλαβη!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μου χε τυχει με ενα uno turbo κατι αναλογο στα πολλα να σκαει και να βηχει και χαμηλα ολα καλα

10 μηχανικοι επεσαν πανω και δεν εβρισκαν το ........ καλωδιακι που δεν ειχαν στερεωσει και επεφτε πανω στην πολαπλη απο τον αερα οταν ετρεχα και ελιωνε σιγα σιγα μεχρι που εκανε σωμα και τσαφ!


Μερφυ τον περνεις!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

950dim
21/05/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Την έχω μετρήσει φίλε...

:look:

950dim
21/05/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...Τελικά σωστά την μετρούσα...

:uplate: :look: :dizzy:

Gandalf dr685sm
21/05/2011, 14:35
εσύ παλιό-ΚΤΜ-ακια έχεις πάρει απουσία απο το κλιμάκιο πριν καν αρχίσεις... χαχαχαχαχαχαχα...Κρίμα γιατί σήμερα ήταν όλος ο κόσμος εκεί και έπεσε τρομερό γέλιο καθώς φτιάχναμε τους κοιτώνες στην νέα βάση... δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έγινε.. και τι σουβλάκια φαγώθηκαν....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όσο για την βλάβη παιδιά.. ούτε ο Κάλχας δεν θα μπορούσε να το μαντέψει λέμε. Ασθένεια Ducatti το ΧΤΧ που έχασε δύο βίδες απο το τρέμουλο μάλλον...χαχαχαχαχαχαχαχα