PDA

View Full Version : Γρανάζωμα cbr 600 fs 2002



Dr.Evil
12/08/2005, 12:23
Ποιός τολμηρος εχει κάνει κάτι αναλογο!
Σκέφτομαι επ' ευκαιρίας αλλαγής αλυσίδας καί γραναζιού νά παίξω μέ κάτι λίγο πιό κοντό (λίγο εε) στό μοτόρι cbr 600 fs 2002 . Θά κερδίσω τίποτα η θά χάσω καί αυτά πού εχω. Υπόψιν δέν ψάχνω τελικές αλλά λίγο ζωντάνια στίς μεσαίες καί γενικότερα επιταχύνση καλύτερη χωρίς νά χάσω ομως τελικές πού ετσι καί αλλιώς πιστέυω οτι εχω περιθώρια μέ ελαφρώς κοντύτερο ,μιάς καί η 6η δέν κινείται καί στόν κόφτη αλλά σίγουρα κοντά. Τό μηχανάκι εχει ηδη μιά Arrow ολόσωμη η οποία σέ αντίθεση μέ αυτά πού ακουγα εδωσε αρκετά στίς μεσαίες ειδικά μετά από ρυθμιση στίς πεταλούδες τού ιντζέκσιον.
Αλυσίδα? κάτι σέ ελαφρύτερο? αξίζει?

sniper
12/08/2005, 12:46
Αν βάλεις ένα γρανάζι με 2 δοντια παραπάνω πίσω θα είσαι ΟΚ...

Το μπροστά εννοείται ότι δεν το πειράζουμε.....


Από αλυσίδα δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα..... άσε που ρισκάρεις κιόλας....

:smokin:

sporky
12/08/2005, 12:53
γιατρέ μου

σου επισυνάπτω ένα πολύ χρήσιμο xls που έχω "κατεβάσει" απο το fireblades.org σχετικά με γραναζώματα, σχέσεις μετάδοσης και ταχύτητες. Κατέβασε το στον υπολογιστή σου, άλλαξε τις παραμέτρους (σχέσεις κιβωτίου, γρανάζια, στροφές κινητήρα) και ως δια μαγείας θα εμφανιστούνε κάποιοι χρήσιμοι αριθμοί που σηκώνουν πολύ ανάλυση

ΣΣ1: το συγκεκριμένο το έχω μοντάρει για 954, άνοιξε ο owner's manual και κάνε εισαγωγή τις νεες μεταβλητές. Απο εκεί και μετά παίζεις με τα γρανάζια. Έχει εφαρμογή σε όλους τους κινητήρες.
ΣΣ2: νομίζω οτι φοράς 525 μαμά, 520 υπάρχει μάλλον και για το 600FS, λιγότερο φερόμενο βάρος - μικρότερη αδράνεια - καλύτερες αλλαγές - μειωμένες τριβές.

pm sent
s..

sporky
12/08/2005, 12:56
sorry αλλα δεν κάνει attach xls
στείλε μου το e-mail σου να σου το στείλω

sporky
12/08/2005, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν βάλεις ένα γρανάζι με 2 δοντια παραπάνω πίσω θα είσαι ΟΚ...

Το μπροστά εννοείται ότι δεν το πειράζουμε.....


Από αλυσίδα δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα..... άσε που ρισκάρεις κιόλας....

:smokin:


αμπαλά???????

sniper
12/08/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
αμπαλά???????


Ελληνικά;

OldMan
12/08/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
..νομίζω οτι φοράς 525 μαμά, 520 υπάρχει μάλλον και για το 600FS, λιγότερο φερόμενο βάρος - μικρότερη αδράνεια - καλύτερες αλλαγές - μειωμένες τριβές.


ΚΟΨΙΜΟ !!!