PDA

View Full Version : βοηθεια για αγορα μηχανης



Σελίδες : 1 [2]

flickbat
19/05/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
νομιζω πως σε μεγαλο ποσοστο οι αντρες κατι παραπανω ξερουν για τις μηχανες....


Ναι, σίγουρα... τα λέει όλα η φωτο :


226654

panos1050
20/05/2011, 00:13
ουουουουουουουουου
κατι ξερουν


226724

banditv400limit
20/05/2011, 06:33
1.68 ε?χμμμ:cool: :cool: :cool: τελος παντων παρε ενα gsxr1000.κ η τελικη θα σε ικανοποιησει κ καλα φρενακια εχει τα υπολοιπα τα συνυθιζεις:D :D

KaTaNaS
20/05/2011, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
ξερει κανεις ποσο πιανει τελικη

θα μάθεις με τον καιρό πώς το διασκεδαστικό (και το δύσκολο) με την μοτο δεν ειναι η τελική αλλα το στρίψιμο...


θα παω να το τεσταρω σημερα γιατι ειμαι κι εγω περίεργος να δω τι στήσανε οι αυστριακοι και θα σου γραψω εντυπώσεις.

TROOPER
20/05/2011, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα μάθεις με τον καιρό πώς το διασκεδαστικό (και το δύσκολο) με την μοτο δεν ειναι η τελική αλλα το στρίψιμο...


θα παω να το τεσταρω σημερα γιατι ειμαι κι εγω περίεργος να δω τι στήσανε οι αυστριακοι και θα σου γραψω εντυπώσεις.

μλκ επειδη βαριεμαι να διαβαζω,πες μου οτι δεν εχεις προτεινει ακομα μπετα...:lol:

chr1s_86
20/05/2011, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα μάθεις με τον καιρό πώς το διασκεδαστικό (και το δύσκολο) με την μοτο δεν ειναι η τελική αλλα το στρίψιμο...




Σα να διαβάζεις ποστ από fanboy της Apple.... 125 είναι, πόσα πάει ρώτησε ο άνθρωπος για να ξέρει αν μπορεί να βγει και σε καμιά ευθεία....... τι να πω.....:confused:

kat94
20/05/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
θα μάθεις με τον καιρό πώς το διασκεδαστικό (και το δύσκολο) με την μοτο δεν ειναι η τελική αλλα το στρίψιμο...


θα παω να το τεσταρω σημερα γιατι ειμαι κι εγω περίεργος να δω τι στήσανε οι αυστριακοι και θα σου γραψω εντυπώσεις.

τι εννοεις στριψιμο?:p περιμενω να μου πεις εντυπωσεις:)

KaTaNaS
20/05/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Σα να διαβάζεις ποστ από fanboy της Apple.... 125 είναι, πόσα πάει ρώτησε ο άνθρωπος για να ξέρει αν μπορεί να βγει και σε καμιά ευθεία....... τι να πω.....:confused:

an den εχεις να πεις κατι, μην γράφεις τίποτα... :winka:


πήγα και είδα το ΚΤΜ απο κοντά, όμορφο είναι, η ποιότητα ΚΤΜ εχει κάποιες εκπτώσεις στο φινιρισμα του πλαισίου και στην βαφή των μαϊμου marchesini ζαντων .

Τα φρενα ειναι μπρος πίσω της Beryen (καπως έτσι) και όχι της brembo , η θέση οδήγησης σε τοποθετεί πάνω απο το τιμόνι , μοιάζει πολύ με εκείνη του ΜΤ03 , η πίσω αναρτηση δε μου φαίνεται για WP , η εμπρός ειναι σίγουρα.

Το μηχανακι ήταν αστρωτο οπότε θα το οδηγησω την αλλη εβδομαδα για να αποφανθώ τα της συμπεριφορας και τελικης ταχυτητας.

kat94
20/05/2011, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πήγα και είδα το ΚΤΜ απο κοντά, όμορφο είναι, η ποιότητα ΚΤΜ εχει κάποιες εκπτώσεις στο φινιρισμα του πλαισίου και στην βαφή των μαϊμου marchesini ζαντων .

Τα φρενα ειναι μπρος πίσω της Beryen (καπως έτσι) και όχι της brembo , η θέση οδήγησης σε τοποθετεί πάνω απο το τιμόνι , μοιάζει πολύ με εκείνη του ΜΤ03 , η πίσω αναρτηση δε μου φαίνεται για WP , η εμπρός ειναι σίγουρα.

Το μηχανακι ήταν αστρωτο οπότε θα το οδηγησω την αλλη εβδομαδα για να αποφανθώ τα της συμπεριφορας και τελικης ταχυτητας.

ωραια περιμενω να μου πεις:D αν εχει αυτα που ζηταω το πηρα γιατι ειναι και πανεμορφο <3

sniper
20/05/2011, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μλκ επειδη βαριεμαι να διαβαζω,πες μου οτι δεν εχεις προτεινει ακομα μπετα...:lol:

:bawl:

chr1s_86
20/05/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
an den εχεις να πεις κατι, μην γράφεις τίποτα... :winka:



Άν ήξερα την τελική του θα την έγραφα, εσύ;

KaTaNaS
20/05/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μλκ επειδη βαριεμαι να διαβαζω,πες μου οτι δεν εχεις προτεινει ακομα μπετα...:lol:

proteina parapanω ρε :p




Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Άν ήξερα την τελική του θα την έγραφα, εσύ;

το ιδιο κι εγώ... δεν την ξερω, ούτε μπορω να κατσω να την ψάξω, οπότε υπομονη μια βδομαδα να δοκιμασω το μοτορι και να γραψω τις οδηγικες μου εντυπωσεις.




Αυτό που ξέχασα να προσθέσω (και ειναι πολυ σημαντικο) είναι πως στον επόμενο χρονο θα είναι διαθέσιμο και κυλινδροπίστονο 200αρι, οπότε με μικρό κοστος το 125αρι μετατρεπεται σε 200αρι, αν και όπως μου είπε ο Νίκος (Oikonomoy EMC hellinstore009) κατα το στρώσιμο σε μια βολτα μεχρι σούνιο δικαβαλος με τη συζυγο του εξεπλάγει απο την ροπουλα του.

στο δικάβαλο δεν υπήρξε πρόβλημα σέλας παρα μόνο κάποια ενοχληση στα ποδια λόγω μεγαλης διπλωσης του ποδιου επειδη τα μαρσπιε ειναι ψηλά , οπως συμβανει στα SS δηλαδη.

Joyrider
20/05/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

Αυτό που ξέχασα να προσθέσω (και ειναι πολυ σημαντικο) είναι πως στον επόμενο χρονο θα είναι διαθέσιμο και κυλινδροπίστονο 200αρι, οπότε με μικρό κοστος το 125αρι μετατρεπεται σε 200αρι, αν και όπως μου είπε ο Νίκος (Oikonomoy EMC hellinstore009) κατα το στρώσιμο σε μια βολτα μεχρι σούνιο δικαβαλος με τη συζυγο του εξεπλάγει απο την ροπουλα του.

στο δικάβαλο δεν υπήρξε πρόβλημα σέλας παρα μόνο κάποια ενοχληση στα ποδια λόγω μεγαλης διπλωσης του ποδιου επειδη τα μαρσπιε ειναι ψηλά , οπως συμβανει στα SS δηλαδη.

Το ρώτησα και γω αυτό σήμερα. 300 ευρώ μου είπε περίπου κοστίζει το κιτάκι αυτό. Πολύ καλή κίνηση αν δεν βγει το 250άρι τελικά.

KaTaNaS
20/05/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Άν ήξερα την τελική του θα την έγραφα, εσύ;

Και για να απαντησω πιο διεξοδικά, όταν δεν δίνω σημασία στην ερώτηση αν πιάνει το μηχανακι την ταχυτητα των 120χλμ/ωρα δεν το κάνω επειδη αποφευγω την απαντηση, αλλά επειδή η ερώτηση δεν εχει καμμία αξία...


όλα τα 125αρια με αναβατη των 60 κιλών θα πιάσουν αυτη την ταχύτητα. Και τί με αυτο;

Δε σημαίνει πως μπορεί να κάνει ανετα ταξίδι σε ανοιχτό δρομο... αλλά πως με τις καταλληλες υποχωρήσεις πάει παντού.

sniper
20/05/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Και για να απαντησω πιο διεξοδικά, όταν δεν δίνω σημασία στην ερώτηση αν πιάνει το μηχανακι την ταχυτητα των 120χλμ/ωρα δεν το κάνω επειδη αποφευγω την απαντηση, αλλά επειδή η ερώτηση δεν εχει καμμία αξία...


όλα τα 125αρια με αναβατη των 60 κιλών θα πιάσουν αυτη την ταχύτητα. Και τί με αυτο;

Δε σημαίνει πως μπορεί να κάνει ανετα ταξίδι σε ανοιχτό δρομο... αλλά πως με τις καταλληλες υποχωρήσεις πάει παντού.

Θέλω να σε δω πάνω σε 125 να κάνεις το Αθήνα-Πύλο και τι στον κόσμο...

KaTaNaS
20/05/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θέλω να σε δω πάνω σε 125 να κάνεις το Αθήνα-Πύλο και τι στον κόσμο...

Μιλάω για νεους και ελαφρούς αναβατες που έχουν ακομα κουράγιο και όρεξη για περιπέτεια! :lol:

chr1s_86
20/05/2011, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Αυτό που ξέχασα να προσθέσω (και ειναι πολυ σημαντικο) είναι πως στον επόμενο χρονο θα είναι διαθέσιμο και κυλινδροπίστονο 200αρι, οπότε με μικρό κοστος το 125αρι μετατρεπεται σε 200αρι...

Έτσι μάλιστα! :beer:

SoulGR
20/05/2011, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Μιλάω για νεους και ελαφρούς αναβατες που έχουν ακομα κουράγιο και όρεξη για περιπέτεια! :lol:
εγω παντως σαν νεος και ελαφρυς 125 δεν θα 'περνα :o
ειδικα τον δουκα...ας περιμενουμε να δουμε πως θα παει,τι προβληματακια θα βγαλει και μετα :D

kat94
22/05/2011, 11:13
Πολυ νεκρα επεσε οποτε δεν ξερω αν θα το δειτε εδω να μου απαντησετε η να κανω νεο ποστ:sick:
Τελικα κατεληξα οτι θα αγορασω CBF και μαλιστα πολυ συντομα αν και το σκεφτομαι ακομα αν 8α παρω στα 600 η στα 250 κυβικα. Σαν ταχυτητα με βολευουν τα 250 και θα ειναι και πιο οικονομικα αλλα το CBF600 ειναι πιο ομορφο κατα την γνωμη μου. Εψαξα λοιπον για το CBF250 αρχικα και πανω στο ιδιο μοντελο (CBF250) καποια ηταν τυπου naked αλλα ηταν on/off, Sport Touring, Μηχανή δρόμου ...μπορειτε να μου πειτε αν ολα αυτα διαφερουν σε κατι και αν ναι σε τι? εχουν ολα τα CBF ABS? γιατι ακουσα οτι το ABS σημαινει καλυτερα φρενα κατι που με ενδιαφερει πολυ:confused:

SoulGR
22/05/2011, 11:19
πρωτα απ'ολα στο διπλωμα:smokin:
με το abs δεν μπλοκαρει ο τροχος στο φρεναρισμα με αποτελεσμα να μπορεις να κατευθυνεις την μηχανη ακομα και σε αποτομα φρεναρισματα

Joyrider
22/05/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
Πολυ νεκρα επεσε οποτε δεν ξερω αν θα το δειτε εδω να μου απαντησετε η να κανω νεο ποστ:sick:
Τελικα κατεληξα οτι θα αγορασω CBF και μαλιστα πολυ συντομα αν και το σκεφτομαι ακομα αν 8α παρω στα 600 η στα 250 κυβικα. Σαν ταχυτητα με βολευουν τα 250 και θα ειναι και πιο οικονομικα αλλα το CBF600 ειναι πιο ομορφο κατα την γνωμη μου. Εψαξα λοιπον για το CBF250 αρχικα και πανω στο ιδιο μοντελο (CBF250) καποια ηταν τυπου naked αλλα ηταν on/off, Sport Touring, Μηχανή δρόμου ...μπορειτε να μου πειτε αν ολα αυτα διαφερουν σε κατι και αν ναι σε τι? εχουν ολα τα CBF ABS? γιατι ακουσα οτι το ABS σημαινει καλυτερα φρενα κατι που με ενδιαφερει πολυ:confused:

Το μόνο 250άρι που έχει ABS είναι το cbr250:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/Honda-CBR250R-2011-current/

To cbf250 είναι αυτό:

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/HONDA-CBF250-2004--current/


Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
να μπορεις να κατευθυνεις την μηχανη ακομα και σε αποτομα φρεναρισματα

Αυτό δεν ισχύει απόλυτα, κατά την γνώμη μου πάντα.

dimzan
22/05/2011, 12:01
το cbf 600 καιει σχεδον οσο ενα αμαξι..

υπολογισε περιπου 6-8λ/100 για το 600 και 3-5λ/100 για ενα αντιστοιχο 250.

npat
22/05/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
στα 600 η στα 250 κυβικα

Στα 18 δεν μπορείς να οδηγήσεις 600άρι, απ' τα 21 και μετά.

banditv400limit
22/05/2011, 12:53
παντως το cbf 600κανει για γυναικα:D :D :D :D

kat94
23/05/2011, 13:22
κανεις που να ξερει να απαντησει στο τελευταιο?:rolleyes: Εψαξα λοιπον για το CBF250 αρχικα και πανω στο ιδιο μοντελο (CBF250) καποια ηταν τυπου naked αλλα ηταν on/off, Sport Touring, Μηχανή δρόμου ...μπορειτε να μου πειτε αν ολα αυτα διαφερουν σε κατι και αν ναι σε τι? εχουν ολα τα CBF ABS? γιατι ακουσα οτι το ABS σημαινει καλυτερα φρενα κατι που με ενδιαφερει πολυ

Joyrider
23/05/2011, 13:43
5 πάνω :rolleyes: ?

SoulGR
23/05/2011, 13:45
αν κοιταξεις πιο πανω θα βρεις τις απαντησεις
στο car κοιτας για μηχανακι??
δεν εχουν διαφορα παντως

epp1640
23/05/2011, 13:49
Απλά ο καθένας το καταχωρεί όπως του... στο car.gr... Αυτό συμβαίνει όταν αφήνεις αυξημένες ελευθερίες στους users :lol:

To cbf 250 ΔΕΝ έχει ABS

To 600 βγαίνει και με ABS αλλά δεν μπορείς να το οδηγήσεις.

kat94
24/05/2011, 13:33
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Απλά ο καθένας το καταχωρεί όπως του... στο car.gr... Αυτό συμβαίνει όταν αφήνεις αυξημένες ελευθερίες στους users :lol:

To cbf 250 ΔΕΝ έχει ABS

To 600 βγαίνει και με ABS αλλά δεν μπορείς να το οδηγήσεις. [/QU
Χωρις ABS τα φρενα δεν ειναι τοσο καλα συνη8ως ε? :/
Πηρε ο ξαδερφος μου το KTM DUKe125 οποιος θελει να μαθει τιποτα ας μου πει :)

ERRIKA
24/05/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
Εψαξα λοιπον για το CBF250 αρχικα και πανω στο ιδιο μοντελο (CBF250) καποια ηταν τυπου naked αλλα ηταν on/off, Sport Touring, Μηχανή δρόμου ...μπορειτε να μου πειτε αν ολα αυτα διαφερουν σε κατι και αν ναι σε τι?

Μπα ... (ΟMG) :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
τι εννοεις στριψιμο?

Aυτό ΕΙΝΑΙ δύσκολο ερώτημα...

georgio
24/05/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kat94
Χωρις ABS τα φρενα δεν ειναι τοσο καλα συνη8ως ε? :/
Πηρε ο ξαδερφος μου το KTM DUKe125 οποιος θελει να μαθει τιποτα ας μου πει :)

Τι είναι το ABS: ΕΔΩ (http://el.wikipedia.org/wiki/Σύστημα_αντιμπλοκαρίσματος_τροχών)

Διαβασέ το και θα καταλάβεις τι κάνει. Καλό είναι να υπάρχει αλλά μέχρι και σχετικά πρόσφατα ζούσαμε και χωρίς αυτό. Τα τελευταία 2-3 χρόνια αρχίζουν να έχουν αρκετές μηχανές.
Στα 250 κυβικά ΦΕΤΟΣ έβαλε η Honda στο CBR250R ABS. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι στο οποίο υστερεί το CBF250.

Αλλά πάντως αυτά είναι κουβέντα να γίνεται. Το cbf250 δεν βγαίνει με ABS. Οπότε δεν υπάρχει και δίλημμα.
Και για να προλάβω την ερώτηση, δεν σου κάνει το CBR250R γιατί κάνει 5.000+ ευρώ, δεν παίρνει βαλίτσα και δεν είναι τόσο άνετο όσο το CBF250.

Road67
24/05/2011, 14:57
εγώ θέλω να δω πότε επιτέλους θα καταλάβει η σουτζούκι το κλίμα της αγοράς ώστε να βγάλει χαγιαμπουζάκι να εκτοπίσει όλη την αγορά :D :smokin:

---------------------------------------------------------------------

Πάρε το CBF κοπελιά θα το βολευτείς καλύτερα είτε με ένα είτε με δύο άτομα. Από 'κει και πέρα πάντα με ένα μικρού κυβισμού μηχανάκι πρέπει να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις. Έχεις πέντε δέκα πράγματα στο μυαλό σου που θες να σου καλύπτει αυτό που θα επιλέξεις. Ιεραρχείς τις ανάγκες σου και συμβιβάζεσαι με τα μικρότερα απ' τα θέλω σου. Και σε τρία χρόνια να το πάρεις το 600άρι, είναι μεγάλο σχολείο.

ERRIKA
24/05/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
εγώ θέλω να δω πότε επιτέλους θα καταλάβει η σουτζούκι το κλίμα της αγοράς ώστε να βγάλει χαγιαμπουζάκι να εκτοπίσει όλη την αγορά :D :smokin:



Ειδικά με μπαγκαζιέρα, θα είναι κούκλα!!! :lol:

Road67
24/05/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ειδικά με μπαγκαζιέρα, θα είναι κούκλα!!! :lol:

:yuck: :yuck:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

serfer
27/05/2011, 20:33
τελικα αποφασισες;;

dmf
27/05/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider

Αυτό δεν ισχύει απόλυτα, κατά την γνώμη μου πάντα.
φυσικα και δεν ισχυει. Αυτο ειναι στα αυτοκινητα που εχουν 4 ροδες.
Αμα πατησεις τερμα το μπροστινο και στριψεις αποτομα το τιμονι εφυγες δεν πα να'χεις και αυτοματο πιλοτο

SoulGR
28/05/2011, 00:48
συγνωμη,δεν εχω οδηγηση μηχανη με abs και υπεθεσα πως ειναι το ιδιο με το αυτοκινητο.
Ποια η λειτουργεια του abs στην μηχανη? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο..:confused:

epp1640
28/05/2011, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
συγνωμη,δεν εχω οδηγηση μηχανη με abs και υπεθεσα πως ειναι το ιδιο με το αυτοκινητο.
Ποια η λειτουργεια του abs στην μηχανη? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο..:confused:

Το ίδιο είναι.. απλά εννοεί ότι σε σχέση με το αυτοκίνητο το ποσοστό αποφυγής του ατυχήματος είναι μικρότερο... Μακάρι να υπήρχε σε κάθε δίτροχο.. εκτός φαντάζομαι από ss σε χρήση πίστας..

ziggΥ
28/05/2011, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
συγνωμη,δεν εχω οδηγηση μηχανη με abs και υπεθεσα πως ειναι το ιδιο με το αυτοκινητο.
Ποια η λειτουργεια του abs στην μηχανη? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο..:confused:
το ίδιο είναι.. απλά η μηχανή έχει 2 ρόδες, και να μη μπλοκάρει ο μπροστινός αν γυρίσει το τιμόνι ίδιο αποτέλεσμα θα χει.. :o

SoulGR
28/05/2011, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Το ίδιο είναι.. απλά εννοεί ότι σε σχέση με το αυτοκίνητο το ποσοστό αποφυγής του ατυχήματος είναι μικρότερο... Μακάρι να υπήρχε σε κάθε δίτροχο.. εκτός φαντάζομαι από ss σε χρήση πίστας..
γιατι οχι σε πιστα?φανταζομαι σε πλαγιασμα σωνεσαι αν δεν μπλοκαρει ο μπροστα...η οχι?

epp1640
28/05/2011, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
γιατι οχι σε πιστα?φανταζομαι σε πλαγιασμα σωνεσαι αν δεν μπλοκαρει ο μπροστα...η οχι?

Χωρίς να είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να σου απαντήσω με το 125 :lol: έχω την αίσθηση ότι ισχύει ότι ισχύει και στα μαχητικά με το fly by wire..

Ο μέσος όρος ευνοείται όμως οι "χεράδες" περιορίζονται λίγο.. :winka:

npat
28/05/2011, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
γιατι οχι σε πιστα?φανταζομαι σε πλαγιασμα σωνεσαι αν δεν μπλοκαρει ο μπροστα...η οχι?

Μάγκες... στα μηχανάκια το ABS κάνει δουλειά μονάχα όταν το πραπρά είναι όρθιο, όχι πλαγιασμένο. Γιατί ένας τροχός, ακόμη και αν δεν μπλοκάρει, δεν τραβάει κανένα ζόρι να φύγει πλαγίως αν του ζητήσεις περισσότερη συνολική πρόσφυση απ' όση μπορεί να σου δώσει.

Ρε... δεν έχετε οδηγήσει ποτέ μηχανάκι??


:confused: :confused:

SoulGR
28/05/2011, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μάγκες... στα μηχανάκια το ABS κάνει δουλειά μονάχα όταν το πραπρά είναι όρθιο, όχι πλαγιασμένο. Γιατί ένας τροχός, ακόμη και αν δεν μπλοκάρει, δεν τραβάει κανένα ζόρι να φύγει πλαγίως αν του ζητήσεις περισσότερη συνολική πρόσφυση απ' όση μπορεί να σου δώσει.

Ρε... δεν έχετε οδηγήσει ποτέ μηχανάκι??


:confused: :confused:
πλαγιασμα δεν εννοω γωνια 45-50 δηλαδη στο μεσο της στροφης αλλα στην εισοδο που ειναι ακομα σχετικα ορθιο 15-20 μοιρες.

πανω απο 125 εχω οδηγηση μονο ενα cross ενος φιλου και αυτο 2-3 φορες,τελος ιουνιου ελπιζω να εχω το πρωτο μου μεγαλο εκτος και αν δεν αντεξω αλλο και αφησω τον πατερα μου να μου δωσει τα υπολοιπα :D

Joyrider
28/05/2011, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
συγνωμη,δεν εχω οδηγηση μηχανη με abs και υπεθεσα πως ειναι το ιδιο με το αυτοκινητο.
Ποια η λειτουργεια του abs στην μηχανη? δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο..:confused:

Δεν χρειάζεται να έχεις οδηγήσει με abs. Εδώ λίγο να τσιμπήσεις το μπροστινό ενώ είσαι πλαγιασμένος και σηκώνεται η μηχανή, φαντάσου να αρχίσουν να "πηδάνε" μανέτα και ποδόφρενο από το abs. Η κατευθυντικότητα πάει περίπατο πολύ εύκολα. +αυτό που είπε ο npat πιο πάνω για την πρόσφυση.

:beer:

npat
28/05/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
πλαγιασμα δεν εννοω γωνια 45-50 δηλαδη στο μεσο της στροφης αλλα στην εισοδο που ειναι ακομα σχετικα ορθιο 15-20 μοιρες.

Πατρίδα αυτή η πρόταση έχει τόσα λάθη, που δεν ξέρω από που να την πιάσω:

α. Όχι, ούτε σε "μικρές" γωνίες κλήσης δεν βοηθάει (πρακτικά) το ABS. Ένα μηχανάκι που πλαγιάζει και στρίβει θα "φύγει" αν πλακωθείς στα φρένα, κατά πάσα πιθανότητα, πριν μπλοκάρει ο τροχός.

β. Αν ένας αναβάτης δεν θέλει να πάει γυρεύοντας κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει το φρενάρισμα και το στρίψιμο ξεχωριστά: Όταν στρίβουμε δεν φρενάρουμε, όταν φρενάρουμε δεν στρίβουμε. Αν τα κάνουμε και τα δυο μαζί... μάλλον πέφτουμε. Αν έχουμε ABS, πέφτουμε με ABS.

γ. Τα μηχανάκια δεν αυξάνουν την γωνία κλίσης τους προοδευτικά όσο διαγράφουν την στροφή---αποκτούν την μέγιστη γωνία κλήσης (που απαιτείται για την συγκεκριμένη στροφή) σχεδόν ακαριαία κατά την είσοδο στην στροφή και την διατηρούν, κατά το δυνατό αμετάβλητη, καθ' όλη σχεδόν την διάρκειά του τόξου, μέχρι την έξοδο. Μικροδιορθώσεις μπορεί να γίνουν, αλλά ως αποκλίσεις απ' το ιδανικό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
πανω απο 125 εχω οδηγηση μονο ενα cross ενος φιλου και αυτο 2-3 φορες,τελος ιουνιου ελπιζω να εχω το πρωτο μου μεγαλο εκτος και αν δεν αντεξω αλλο και αφησω τον πατερα μου να μου δωσει τα υπολοιπα :D

Δεν χρειάζεσαι μεγάλο μηχανάκι για μάθεις. Και ένα 125άρι ή ένα 250άρι είναι υπεραρκετά για τα πρώτα, πολύ σημαντικά βήματα. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις!

:beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
28/05/2011, 11:06
Ninja 250
δεν εχω να πω τιποτε αλλο........
για να το εχεισ πολλα χρωνια και να μην θες να το αλαξεις...
δεν περνει βαλιτσα αλλα βαζεισ σταντα τανκ βαγκ να μην σου κουναει με τον πλαγιο αερα οταν πηγενεις βολτα.

georgio
28/05/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Το ίδιο είναι.. απλά εννοεί ότι σε σχέση με το αυτοκίνητο το ποσοστό αποφυγής του ατυχήματος είναι μικρότερο... Μακάρι να υπήρχε σε κάθε δίτροχο.. εκτός φαντάζομαι από ss σε χρήση πίστας..

Το γεγονός ότι η Honda έβαλε το κορυφαίο της σύστημα ABS πρώτα στο CBR1000 κάτι δε λέει;

Κατά τα άλλα το ABS είναι ό,τι πρέπει για τα μηχανάκια. Οδηγάς βέβαια σαν άνθρωπος δεν αλλάζεις κάτι επειδή υπάρχει το ABS, ούτε γραπώνεις τη μανέτα σαν να έχεις μια ζωή ακόμα.

Αλλά την πρώτη φορά που θα δουλέψει αν δεν το είχες θα είχες πέσει από μπροστινό, άρα τα αξίζει τα λεφτά του.

@ ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ: δεν θέλει μηχανή για τη μηχανή, θέλει για να κάνει τη δουλειά της. Άρα CBF250. :winka:

SoulGR
28/05/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πατρίδα αυτή η πρόταση έχει τόσα λάθη, που δεν ξέρω από που να την πιάσω:

α. Όχι, ούτε σε "μικρές" γωνίες κλήσης δεν βοηθάει (πρακτικά) το ABS. Ένα μηχανάκι που πλαγιάζει και στρίβει θα "φύγει" αν πλακωθείς στα φρένα, κατά πάσα πιθανότητα, πριν μπλοκάρει ο τροχός.

β. Αν ένας αναβάτης δεν θέλει να πάει γυρεύοντας κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει το φρενάρισμα και το στρίψιμο ξεχωριστά: Όταν στρίβουμε δεν φρενάρουμε, όταν φρενάρουμε δεν στρίβουμε. Αν τα κάνουμε και τα δυο μαζί... μάλλον πέφτουμε. Αν έχουμε ABS, πέφτουμε με ABS.

γ. Τα μηχανάκια δεν αυξάνουν την γωνία κλίσης τους προοδευτικά όσο διαγράφουν την στροφή---αποκτούν την μέγιστη γωνία κλήσης (που απαιτείται για την συγκεκριμένη στροφή) σχεδόν ακαριαία κατά την είσοδο στην στροφή και την διατηρούν, κατά το δυνατό αμετάβλητη, καθ' όλη σχεδόν την διάρκειά του τόξου, μέχρι την έξοδο. Μικροδιορθώσεις μπορεί να γίνουν, αλλά ως αποκλίσεις απ' το ιδανικό.



Δεν χρειάζεσαι μεγάλο μηχανάκι για μάθεις. Και ένα 125άρι ή ένα 250άρι είναι υπεραρκετά για τα πρώτα, πολύ σημαντικά βήματα. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις!

:beer: :beer:

καταρχην να ξαναπω-το ειπα προσφατα σε αλλο ποστ :D- πως στα 2 τροχα ειμαι μεγαλη κουλομαρια,γι αυτο γραφω κιολας εδω μεσα για να μαθαινω.
α.αν το abs βοηθαει μονο στην ευθεια,δεν ξερω για σας αλλα εμενα μου φαινεται λιγο αχρηστο

β.αυτο ειναι αυτονοητο σε ελεγχομενο περιβαλλον,σε δρομο αλλαζει το πραγμα

γ.εδω τωρα να σου εξηγησω αυτο που σκεφτομαι.Κατ αρχην στον μυαλο μου εχω στροφη 180 μοιρων,εισοδο εννοω απο την στιγμη που θα φρεναρεις μεχρι την στογμη που θα τα αφησεις και θα ''χωθεις'' στην στροφη,μεσο της στροφης εννοω την διαρκεια που εισαι πλαγιασμενος με σταθερο το γκαζι και εξοδο απο την στιγμη που θα το σηκωσεις και θα ανοιξεις γκαζι,αν λεω μαλακιες παρακαλω μην βαρεσετε :D



δεν βιαζομαι να μεγαλωσω μου αρεσει η ηλικεια μου :cool: (19,5) και γενικα την μηχανη την θελω για βολτουλες,θα συνεχισω τις δουλειες μου να τις κανω με το πενηνταρακι μου και την κ@υλα μου με το καρτ στην πιστα.

το μεγαλο πριν το ελεγα ειρωνικα απλα ξεχασα τα εισαγωγικα:rotflmao: :rotflmao:
ενα bros 400 θα παρω (ερωτας με την πρωτη ματια ) το οποιο μου το εχει βρει ο δασκαλος απο την σχολη -φιλος μου- και θα μου κανει και μαθηματα σ'αυτο :beer:

georgio
28/05/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
[...]
ενα bros 400 θα παρω (ερωτας με την πρωτη ματια ) [...]

Αυτά είναι! :beer: :beer:




τι cbr250 και ninja250... :yuck:

SoulGR
28/05/2011, 14:13
οταν το παρω να το στειλω να το βαλετε κατω με το γιαννη?:D :beer: :beer:

georgio
28/05/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
οταν το παρω να το στειλω να το βαλετε κατω με το γιαννη?:D :beer: :beer:

Μέσα! :beer: