PDA

View Full Version : ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ...ΤΙ ΕΠΕΤΑΙ?



koursaros123
18/05/2011, 13:26
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΛΩΣΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ(ΓΙΑ 1,5 ΜΗΝΑ)

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ...ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ..

ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ

ΓΥΝΑΙΚΑ ΗΤΑΝ (ΤΥΧΑΙΟ?)

ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ...Η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ 3000 , ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ , ΑΛΛΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΥ , ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2500ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ , Η ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ FAZER???

cityfly
18/05/2011, 13:29
συγγνώμη για να καταλάβω

εσύ εκτιμάς την αξία της μηχανής σου σε 2500
η ασφαλιστική σου δίνει 3000 με αποχαρακτηρισμό και μπορεις να την κρατήσεις άρα την πουλάς ανταλλακτικά
το πρόβλημα που είναι;
τα διπλά από την αξία της (οπώς εσύ την εκτιμάς) θα βγάλεις, πάρε άλλη

MG
18/05/2011, 13:30
Αν αποζημιωθεις για ολικη καταστροφη στη μηχανη σου τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτε πανω της.

Θα σου ζητησουν να τους τη μεταβιβασεις κι αυτοι μετα την κανουν ο,τι θελουν..

Συνηθως εχουν μαντρες που συνεργαζονται και τις σκοτωνουν για ο,τι εχει μεινει πανω τους.


Γνωμη μου ειναι οτι παρε τα λεφτα σου αφου σου εβγαλαν τοσα κι ασε την παλια στην τυχη της...

vaska
18/05/2011, 13:52
Ότι σου λένε οι από πάνω, επίσης αν σε αφήνουν να την κρατήσεις αποχαρακτηρισμένη μπορείς να την πουλήσεις μόνο ως ανταλλακτικά. Επ' ουδενί δεν μπορεί αποχαρακτηρισμένο όχημα να βγει ξανά στην κυκλοφορία.

koursaros123
18/05/2011, 13:53
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΝΑΡΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 410 ΕΥΡΩ

ΣΥΝ 120 ΤΟ ΠΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ

ΣΥΝ 600 ΕΥΡΩ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ

ΣΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΑΞΙ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ 80 ΕΥΡΩ ΣΕ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ...

ΔΛΔ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ , ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΝΑ TOWN MATE....

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΟΣΟ ΚΑΘΟΜΟΥΝ...

Cpt. Haddock
18/05/2011, 13:54
Κουρσάρε, περαστικά. Προσπαθησε να μη γραφεις κεφαλαία.

Για τον αποχαρακτηρισμο και επανακυκλοφορία, στα είπαν :wave2:

vaska
18/05/2011, 13:58
Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την αποζημίωση, η λύση μονόδρομος. Δικαστικά. Πιθανότατα θα δικαιωθείς αλλά ο χρόνος αναμονής μπόλικος. Αν με τα 3000 και μια κάποια αξία ανταλλακτικών έρχεσαι περίπου ίσα βάρκα ίσα γιαλός (με δεδομένο ότι το μηχανάκι θα σου μείνει και ότι υπάρχει ζήτηση στα ανταλλακτικά του), συμβιβάσου να τελειώνεις.

blackbusa
18/05/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros123
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΛΩΣΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ(ΓΙΑ 1,5 ΜΗΝΑ)

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ...ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ..

ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ

ΓΥΝΑΙΚΑ ΗΤΑΝ (ΤΥΧΑΙΟ?)

ΣΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ...Η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ 3000 , ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ , ΑΛΛΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΥ , ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2500ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ , Η ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ FAZER???

χρονο εχεις???πηγαινε σε εναν καλο δικηγορο...θα παρεις ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ περισσοτερα...

δεν μας ειπες ποσα σου δινουν για τα σωματικα τραυματα και ποσο κοστολογουν την μηχανη....τη ζημια εχει η μηχανη...εσυ τι ζημια επαθες...

devil's animal
18/05/2011, 14:16
απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι δεν αξιζει να πας δικαστηριο...εξοδα δικηγορου, ενστασεις δλδ κι'αλλος χρονος και στο τελος θα σου ερθουν μια απο τα ιδια τα εσοδα-εξοδα. ασε που μπορει να σου βγει και καμια συνηπαιτιοτητα και να τρεχεις και να μην φτανεις....:rolleyes:

παρε αυτα που σου δινουν και προσπαθησε να κρατησεις το μηχανακι και να το πουλησεις σαν ανταλλακτικα. θα εχεις ηδη τα 3χιλ στο χερι και μετα οτι και οποτε βγαλεις θα ειναι κερδος...

:winka:

blackbusa
18/05/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι δεν αξιζει να πας δικαστηριο...εξοδα δικηγορου, ενστασεις δλδ κι'αλλος χρονος και στο τελος θα σου ερθουν μια απο τα ιδια τα εσοδα-εξοδα. ασε που μπορει να σου βγει και καμια συνηπαιτιοτητα και να τρεχεις και να μην φτανεις....:rolleyes:

παρε αυτα που σου δινουν και προσπαθησε να κρατησεις το μηχανακι και να το πουλησεις σαν ανταλλακτικα. θα εχεις ηδη τα 3χιλ στο χερι και μετα οτι και οποτε βγαλεις θα ειναι κερδος...

:winka:

μαλλον δεν τα ξερεις καλα η σε επιασε μαλακα ο δικηγορος....ολα τα εξοδα βαραινει ΑΥΤΟΝ που χανει...και απο την στιγμη που εχουμε μια ασφαλιστικη που δεχετε την υπαιτιοτητα του πελατη της ειναι τελειωμενη υποθεση...απλα ειναι χρονοβορα οπως ειπαμε...αλλα τα οικονομικα οφελη (λογικα) θα ειναι πολλα περισσοτερα...και βεβαια στο ποσο που θα ζητησει ο φιλος θα παιζουν και τοκοι...:winka:

devil's animal
18/05/2011, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μαλλον δεν τα ξερεις καλα η σε επιασε μαλακα ο δικηγορος....ολα τα εξοδα βαραινει ΑΥΤΟΝ που χανει...και απο την στιγμη που εχουμε μια ασφαλιστικη που δεχετε την υπαιτιοτητα του πελατη της ειναι τελειωμενη υποθεση...απλα ειναι χρονοβορα οπως ειπαμε...αλλα τα οικονομικα οφελη (λογικα) θα ειναι πολλα περισσοτερα...και βεβαια στο ποσο που θα ζητησει ο φιλος θα παιζουν και τοκοι...:winka:

ναι αλλα σ'εμενα επειδη βγηκε συνυπαιτιοτητα, παρ'ολο που ο εμπλεκομενος ειχε κανει θετικη δηλωση, τα "εσοδα" μειωθηκαν...
επισης ο δικηγορος παιρνει το νομιμο 20% των κερδων.

ε,αν υπολογισεις οτι ζηταγαμε Α ποσο και τελικα πηραμε Α-Β (οπου Β το ποσο της συνυπαιτιοτητας) και εγω τελικα πηρα στα χερια μου (Α-Β)-20%...καταλαβαινεις οτι υπηρχε θεμα...:sick:

blackbusa
18/05/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ναι αλλα σ'εμενα επειδη βγηκε συνυπαιτιοτητα, παρ'ολο που ο εμπλεκομενος ειχε κανει θετικη δηλωση, τα "εσοδα" μειωθηκαν...
επισης ο δικηγορος παιρνει το νομιμο 20% των κερδων.

ε,αν υπολογισεις οτι ζηταγαμε Α ποσο και τελικα πηραμε Α-Β (οπου Β το ποσο της συνυπαιτιοτητας) και εγω τελικα πηρα στα χερια μου (Α-Β)-20%...καταλαβαινεις οτι υπηρχε θεμα...:sick:

αυτο που γραφεις ειναι ενα σωστο δεδομενο που δεν μπορει να μην τεθει στα υποψιν...αλλα αν πχ το παιδι τρακαρε με αλλη που βγηκε απο στοπ ειναι τελειωμενη υποθεση...

εσενα σου βγηκε συνυπαιτηοτητα επειδη καταφεραν να τους πεις οτι ετρεχες ε???μαλακα...ειμαι σιγουρος....:lol:

Cpt. Haddock
18/05/2011, 14:33
Μπορεί να είδαν τα γυαλια...

blackbusa
18/05/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να είδαν τα γυαλια... αν εννοεις απο το ατυχημα μην βαζεις και στοιχημα...απο πρωσοπικη υποθεση πριν χρονια...που δεν ηξερα...και ειπα ολη την αληθεια ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΔΥΣΤΗΧΩΣ...και βγηκα χαμενος....:sad:

Cpt. Haddock
18/05/2011, 14:40
Οχι, αλλο εννοούσα :lol:

latris mixanis
18/05/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μαλλον δεν τα ξερεις καλα η σε επιασε μαλακα ο δικηγορος....ολα τα εξοδα βαραινει ΑΥΤΟΝ που χανει...

Αν και εφόσον τα έχει ζητήσει ο ΕΝΑΓΩΝ και εφόσον τα "εγκρίνει" και το Δικαστήριο.

:wave2:

devil's animal
18/05/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αυτο που γραφεις ειναι ενα σωστο δεδομενο που δεν μπορει να μην τεθει στα υποψιν...αλλα αν πχ το παιδι τρακαρε με αλλη που βγηκε απο στοπ ειναι τελειωμενη υποθεση...

εσενα σου βγηκε συνυπαιτηοτητα επειδη καταφεραν να τους πεις οτι ετρεχες ε???μαλακα...ειμαι σιγουρος....:lol:

δεν καταφερα να κανω τιποτα Μr Tsiboukidi...:lol:

οταν εγινε το δικαστηριο δυστυχως ημουν φανταρος και δεν μπορουσα να παρευρεθω...
ηταν ο πατερας μου και ο δικηγορος...:rolleyes:

και εμενα ο αλλος ειχε κλεισει καθετα το ρευμα του οδοστρωματος που κινιομουν και ειχε 100% φταιξιμο. αφου το παραδεχτηκε και εκανε και δηλωση. εγω στην καταθεση δηλωσα ταχυτητα 30-40χλμ.

πως καταφεραν και βγηκε συνυπαιτιοτητα μονο αυτοι το ξερουν. αλλα για να μην λεω περισσοτερα, ας πονηρευτει ο φιλος οτι οι ασφαλιστικες "τρεχουν" στα δικαστηρια καθε τρεις και λιγο για κατι τετοιες υποθεσεις. επισης οι δικηγοροι τους εχουν και καποια "κονε" μεσα σ'αυτους τους χωρους.

δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει ζημιωμενη η εταιρεια σε αναλογες υποθεσεις. ακομα και τα λεφτα που δεν σου δινει για 3 χρονια (μεχρι να γινουν ολα τα δικαστηρια και οι εφεσεις), κερδος ειναι γι'αυτους. αν εσυ δεν τα χρειαζεσαι και φτιαξεις το μηχανακι με καβατζα που εχεις καλως. αν ομως εισαι στριμωγμενος ειναι ζητημα.

τα εχουν υπολογισει ολα...:(

blackbusa
18/05/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν καταφερα να κανω τιποτα Μr Tsiboukidi...:lol:

οταν εγινε το δικαστηριο δυστυχως ημουν φανταρος και δεν μπορουσα να παρευρεθω...
ηταν ο πατερας μου και ο δικηγορος...:rolleyes:

και εμενα ο αλλος ειχε κλεισει καθετα το ρευμα του οδοστρωματος που κινιομουν και ειχε 100% φταιξιμο. αφου το παραδεχτηκε και εκανε και δηλωση. εγω στην καταθεση δηλωσα ταχυτητα 30-40χλμ.

πως καταφεραν και βγηκε συνυπαιτιοτητα μονο αυτοι το ξερουν. αλλα για να μην λεω περισσοτερα, ας πονηρευτει ο φιλος οτι οι ασφαλιστικες "τρεχουν" στα δικαστηρια καθε τρεις και λιγο για κατι τετοιες υποθεσεις. επισης οι δικηγοροι τους εχουν και καποια "κονε" μεσα σ'αυτους τους χωρους.

δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει ζημιωμενη η εταιρεια σε αναλογες υποθεσεις. ακομα και τα λεφτα που δεν σου δινει για 3 χρονια (μεχρι να γινουν ολα τα δικαστηρια και οι εφεσεις), κερδος ειναι γι'αυτους. αν εσυ δεν τα χρειαζεσαι και φτιαξεις το μηχανακι με καβατζα που εχεις καλως. αν ομως εισαι στριμωγμενος ειναι ζητημα.

τα εχουν υπολογισει ολα...:(

δικηγορο της ασφαλιστικης σου εβαλες???

devil's animal
18/05/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δικηγορο της ασφαλιστικης σου εβαλες???

οχι. δικο μου.

blackbusa
18/05/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι. δικο μου.

μαλλον σε μαλακα επεσες...απο το αποτελεσμα...τεσπα...

devil's animal
18/05/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μαλλον σε μαλακα επεσες...

χαιρω πολυ. πες μας κατι καινουργιο.:rolleyes: :lol:

latris mixanis
18/05/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
μαλλον σε μαλακα επεσες...απο το αποτελεσμα...τεσπα...

Επίσης μπορείς να τον πεις και χασοδίκη :lol:

Sorry για το σπαμάρισμα :blush:


Ερώτηση προς τον Κουρσάρο..

Έχεις ζητήσει αποζημίωση (πέραν της μηχανής) μέσω δικηγόρου ή της ασφαλιστικής σου χρήματα για τα έξοδα που έχεις κάνε, για σωματική βλάβη κ.ο.κ. ??

vaska
18/05/2011, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να είδαν τα γυαλια...


ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Φίλε μου σόρυ για τα γέλια (έτσι κι αλλιώς δεν πάνε ούτε σε σένα αλλά ούτε και στην περίπτωσή σου), αλλά έχει δίκιο ο καπετάνιος για το γυαλί. Δλδ φταις δε φταις έτσι και φοράς τέτοιο γυαλί καταδικάζεσαι.

TROOPER
19/05/2011, 09:27
ποσους δικηγορους εχει το φορουμ τελικα ??:look:

Cpt. Haddock
19/05/2011, 09:29
Δύο με βούλα, μια βοηθό και 30,000 εμπειρικους :wacko:

odt
19/05/2011, 09:51
Φίλε, πάρε τώρα τα λεφτά. Από τα γραφόμενά σου, καταλαβαίνω ότι δεν σου έχει μείνει κάποιο κουσούρι και μετά την περίοδο της αποθεραπείας θα είσαι όπως και πριν, αυτό είναι το σημαντικό.

Τώρα που τα έχεις όλα στο μυαλό σου πρόσφατα και είσαι ζεστός είναι φυσιολογικό να θες να τους "φας" όλους, αλλά πίστεψέ με, μετά από 3 ή και παραπάνω χρόνια (μαζί με τις αναβολές) στο δικαστήριο, όταν ο θυμός σου θα έχει ξεθυμάνει, θα σου φαίνονται όλα αυτά άσκοπα...

Το παλιό το μηχανάκι ξέχνα το και με το καλό πάρε κάτι άλλο ;)


Περαστικά κι αγύριστα και πάντα όρθιος :beer: