PDA

View Full Version : Βοηθεια για μεταβιβαση



ilias s.m.
18/05/2011, 13:37
Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει θελω τα φωτα σας στο παρακατω θεμα!!!:smilea:

Θελω να πουλησω το παπι μου σε εναν κατοικο ναξου,
αυτος δεν μπορει να ερθει Αθηνα,ουτε εγω να παω Ναξο!

Υπαρχει τροπος να γινει μεταβιβαση εξ αποστασεως?:confused:

OldMan
18/05/2011, 13:38
Κεντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών ..

Cpt. Haddock
18/05/2011, 13:41
Βασική προϋπόθεση, το παπι να ειναι στη Ναξο :wacko:

ilias s.m.
18/05/2011, 14:29
Αθηνα ειναι το παπι:sun:

OldMan
18/05/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Αθηνα ειναι το παπι:sun:
:a53: :a21: :a24:

Στείλτο στη Νάξο γρήγορα...:a018:

ns1982
18/05/2011, 14:51
Για μηχανή ξέρω οτι γίνεται με εξουσιοδότηση, γνήσιο υπογραφής κ τέτοια

Για το παπί λογικά θα είναι το ίδιο άν και στα μικρά νομίζω η μεταβίβαση γίνεται στην αστυνομία

latris mixanis
18/05/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ns1982
Για μηχανή ξέρω οτι γίνεται με εξουσιοδότηση, γνήσιο υπογραφής κ τέτοια

Για το παπί λογικά θα είναι το ίδιο άν και στα μικρά νομίζω η μεταβίβαση γίνεται στην αστυνομία

Στα 50άρια πας στην Αστυνομία για μεταβίβαση.

Εξουσιοδοτήσεις (ζήτα να στην στείλει και με φαξ) πάει στα ΚΕΠ για την μεταβίβαση και με το που γίνει και η χρηματική συναλλαγή στέλνεις το όχημα την ίδια μέρα...


:wave2:

tifoso4ever
18/05/2011, 16:27
Ο ΠΩΛΗΤΗΣ πρεπει να κανει εξουσιοδοτηση στον αγοραστη για να κανει την μεταβιβαση...

Παρε μια υπευθυνη δηλωση και γραψε
"Πωλω το ταδε οχημα με στοιχεια...μπλα μπλα (αρ. πλαισιου, αρ. κινητηρα, πινακιδα) στον Ταδε μπλα μπλα (ονοματεπωνυμο, αρ. ταυτοτητας ή διαβατηριου, διευθυνση διαμονης) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΩ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ"

Πηγαινε σε ενα ΚΕΠ ή στο αστυνομικο τμημα, για το γνησιο της υπογραφης, και αφου κανονισετε τα οικονομικα, του στελενεις το παπι, την αδεια κυκλοφοριας και την υπευθυνη δηλωση, (ΙΣΩΣ χρειαστει και φωτοτυπια της ταυτοτητας σου, ρωτα το αυτο!!!) και εισαι ΟΚ.

ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου στειλει εστω με φαξ, την πραξη μεταβιβασης ή την νεα αδεια στο ονομα του, σε διαστημα οχι πανω απο 20 μερες...

Βεβαια, ειναι λιγο ρισκο αυτο, γιατι αν εμπλακει σε ατυχημα ΠΡΙΝ γινει η μεταβιβαση, θα σε τρεχουνε...
:wave2:

ilias s.m.
18/05/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ο ΠΩΛΗΤΗΣ πρεπει να κανει εξουσιοδοτηση στον αγοραστη για να κανει την μεταβιβαση...

Παρε μια υπευθυνη δηλωση και γραψε
"Πωλω το ταδε οχημα με στοιχεια...μπλα μπλα (αρ. πλαισιου, αρ. κινητηρα, πινακιδα) στον Ταδε μπλα μπλα (ονοματεπωνυμο, αρ. ταυτοτητας ή διαβατηριου, διευθυνση διαμονης) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΩ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ"

Πηγαινε σε ενα ΚΕΠ ή στο αστυνομικο τμημα, για το γνησιο της υπογραφης, και αφου κανονισετε τα οικονομικα, του στελενεις το παπι, την αδεια κυκλοφοριας και την υπευθυνη δηλωση, (ΙΣΩΣ χρειαστει και φωτοτυπια της ταυτοτητας σου, ρωτα το αυτο!!!) και εισαι ΟΚ.

ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου στειλει εστω με φαξ, την πραξη μεταβιβασης ή την νεα αδεια στο ονομα του, σε διαστημα οχι πανω απο 20 μερες...

Βεβαια, ειναι λιγο ρισκο αυτο, γιατι αν εμπλακει σε ατυχημα ΠΡΙΝ γινει η μεταβιβαση, θα σε τρεχουνε...
:wave2:


Αυτο σκεφτομαι να κανω.Αλλα φοβαμαι το μεσοδιαστημα απο το λιμανι στην Ναξο μεχρι να γινει η μεταβιβαση:sick: (υπαρχει περιπτωση να μην γινει αμεσως λογο ωρας)
Σε οτιδηποτε εμπλακει θα με τρεχουν...

latris mixanis
18/05/2011, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Αυτο σκεφτομαι να κανω.Αλλα φοβαμαι το μεσοδιαστημα απο το λιμανι στην Ναξο μεχρι να γινει η μεταβιβαση:sick: (υπαρχει περιπτωση να μην γινει αμεσως λογο ωρας)
Σε οτιδηποτε εμπλακει θα με τρεχουν...

Απ την στιγμή που θα κατατεθούν τα χαρτιά στο ΚΕΠ, το ΚΕΠ εκδίδει ένα χαρτί που λέει ότι έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την μεταβίβαση και στην άδεια που του δίνει την προσωρινή μέχρι να έρθει η νέα αναγράφει τα δικά του στοιχεία..
Που σημαίνει ότι πλέον φέρει αυτός ευθύνη.

:wave2: