PDA

View Full Version : Eπιδοτηση Επιχειρησης



konsttanttinos
19/05/2011, 11:14
Φιλος μου, μετα απο μακροχρονη περιοδο ανεργιας σκεφτεται να ανοιξει μαγαζι.
Εχουμε ακουσει διαφορα περι επιδοτησεων, αλλα τιποτα συγκεκριμμενο.
Εχει παρει καποιες πληροφοριες απο κεπ αλλα τιποτα συγκεκριμμενο.
Τα σεναρια εινα δυο, ή γυναικεια επιχειρηματικοτητα, ή οτιδηποτε αλλο.
Η επιχειρηση θα ειναι καφετερια και σαντουιτσαδικο.
Εχει ακουσει καποιος κατι συγκεκριμμενο?

sniper
19/05/2011, 11:17
Πολύ πρωτότυπη ιδέα πάντως...

Στον ΕΟΜΜΕΧ θα βρει ότι χρειάζεται..

Cpt. Haddock
19/05/2011, 11:19
http://www.espa.gr/el/Pages/default.aspx

DrBig
19/05/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Φιλος μου, μετα απο μακροχρονη περιοδο ανεργιας σκεφτεται να ανοιξει μαγαζι.
Εχουμε ακουσει διαφορα περι επιδοτησεων, αλλα τιποτα συγκεκριμμενο.
Εχει παρει καποιες πληροφοριες απο κεπ αλλα τιποτα συγκεκριμμενο.
Τα σεναρια εινα δυο, ή γυναικεια επιχειρηματικοτητα, ή οτιδηποτε αλλο.
Η επιχειρηση θα ειναι καφετερια και σαντουιτσαδικο.
Εχει ακουσει καποιος κατι συγκεκριμμενο?


Πολυ στενος φιλος εχει εταιρεια που ασχολειται με αυτα τα πραγματα. Αν θες στειλε πμ για να σου δωσω νουμερο.

7gibernau
19/05/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://www.espa.gr/el/Pages/default.aspx

Εχεις δει τι ζηταει το εσπα για να δωσει επιδοτηση?????
πω πω πω πω....

ο οαεδ βγαζει καθε 6 μηνες.περιση τετοιο καιρο ειχε για τις γυναικες ενα προγραμμα αν θυμαμαι καλα και μια φιλη που καταφερε να μπει στο προγραμμα πηρε την πρωτη δοση πριν 2 μηνες.
καλο θα ειναι το επιχειρηματικο σχεδειο να ειναι πρωτοτυπο(πρασινη ενεργεια-νεες ιδεες-θεσεις εργασιας-πρωτοτυπο επαγγελμα κ.ο.κ....)
















και καλο "δοντι"

Cpt. Haddock
19/05/2011, 12:21
Έχω βέβαια την απορία γιατι θα πρέπει το κρατος και, κατα συνέπεια εγω ως φορολογούμενος, να επιδοτήσει τη δημιουργια αλλης μιας απο τις χιλιαδες ανα την επικράτεια καφετέριες.

Η υπαρξη χώρου πώλησης υπερτιμολογημένου καφέ και αραγματος για ώρες των τοπικών αγαδων δεν μου φέρνει ακριβως στο νου αυτο που θεωρώ "επιχειρηματικότητα"

Απο την αλλη μπορει και να κάνω λαθος

Απο την άλλη μπορει και μονο για τέτοια να ειμαστε ικανοι....

spiridaus
19/05/2011, 13:02
Μα εκτός προγραμμάτων - επιδοτήσεων δεν είναι αυτού του είδους οι επιχειρήσεις (καφέ-μπάρ-αναψυκτήρια κτλ) ή κάνω λάθος;

Allst@rf
19/05/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχω βέβαια την απορία γιατι θα πρέπει το κρατος και, κατα συνέπεια εγω ως φορολογούμενος, να επιδοτήσει τη δημιουργια αλλης μιας απο τις χιλιαδες ανα την επικράτεια καφετέριες.

Η υπαρξη χώρου πώλησης υπερτιμολογημένου καφέ και αραγματος για ώρες των τοπικών αγαδων δεν μου φέρνει ακριβως στο νου αυτο που θεωρώ "επιχειρηματικότητα"

Απο την αλλη μπορει και να κάνω λαθος

Απο την άλλη μπορει και μονο για τέτοια να ειμαστε ικανοι....

ελευθερη αγορα ζηταγατε...



α παρεπιπτοντος καπ...
κανε μια αιτηση στην google να αλλαξει το ονομα του engine της σε

"Cpt.Haddock S E"...:lol: :lol:

MG
19/05/2011, 14:11
Για να διεκδικησει καποιος την επιδοτηση πρεπει να καταθεσει επιχειρηματικο πλανο και να γραφτει στο προγραμμα του ΟΑΕΔ με τα σεμιναρια.

Αν ειναι για καφετερια - τυροπιταδικο ξεχνα το αδερφε. Οι μισοι συμμετεχοντες ειναι υποψηφιοι για καφετερια και τυροπιταδικο....

Να ξερεις οτι επιδοτουν την πρωτοτυπη ιδεα που βασιζεται σε εξυπνο επιχειρηματικο πλανο κι οχι το business plan τυπου, "εχω και γαμω τις ιδεες, θα πουλαω τις τυροπιτες της μανας μου που θα ειναι με ΦΕΤΑ ΠΟΠ κι οχι λευκο τυρι"

Σου μιλαω εκ πειρας... οι οδηγιες για την επιδοτηση και μιας και τα χρηματα προερχονται απο Ευρωπη, ειναι συγκεκριμενες. Τις περισσοτερες πιθανοτητες εχουν οσοι ασχολουνται με νεες τεχνολογιες και εναλλακτικες μορφες ενεργειας. Οσοι ειναι για τυροπιτο-καφε, αν δεν εχουν μεσο, κοβονται.

Επισης να σου πω οτι δεν δινουν λεφτα για να ξεκινησεις... Πρεπει πρωτα να εχεις κανει την εναρξη σου, να εχεις εξοδα και μετα να σου τα επιδοτησουν.

Αρα πριν κανεις κατι να ξερεις οτι ηδη θα εχεις βαλει το χερι βαθια στην τσεπη για το ξεκινημα σου και μην περιμενεις να στα δωσουν για να ξεκινησεις. Επισης να εχεις υπ'οψη σου οτι πρεπει να ειναι τυπος και υπογραμμος με την εφορια, μιας και για να παιρνεις τις δοσεις της επιδοτησης ελεγχεσαι κατα καιρους. Επισης το καθε ευρω που παιρνεις το αιτολογεις σαν εξοδο της επιχειρησης με παραστατικα.


Η γνωμη μου ειναι οτι αν ειναι καποιος να κανει την αρχη μιας επιχειρησης, τοτε δε θα πρεπει να βασιζεται στην επιδοτηση. Να κανει βεβαια την αιτηση του κι αν του εγκριθει θα ειναι μια μεγαλη ανασα στην αρχη του

:beer:

Cpt. Haddock
19/05/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
α παρεπιπτοντος καπ...
κανε μια αιτηση στην google να αλλαξει το ονομα του engine της σε
"Cpt.Haddock S E"...:lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

koulis25
19/05/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
επιδοτουν την πρωτοτυπη ιδεα που βασιζεται σε εξυπνο επιχειρηματικο πλανο κι οχι το business plan τυπου, "εχω και γαμω τις ιδεες, θα πουλαω τις τυροπιτες της μανας μου που θα ειναι με ΦΕΤΑ ΠΟΠ κι οχι λευκο τυρι"


Ποιος σου είπε την ιδεά μου να τον εσκίσω;:mad:

Boxer
19/05/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Η υπαρξη χώρου πώλησης υπερτιμολογημένου καφέ και αραγματος για ώρες των τοπικών αγαδων δεν μου φέρνει ακριβως στο νου αυτο που θεωρώ "επιχειρηματικότητα"



Rolling on the floor laughing my ass off

PortisHead
19/05/2011, 21:42
Μεχρι τωρα ηταν απλα ανεργος και ειπε να αναβαθμιστεί σε "χρεωμένος" ?

Λαθος εποχη διαλεξε για επιχειρηματικότητες.


:nono:

Georgaras
20/05/2011, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μεχρι τωρα ηταν απλα ανεργος και ειπε να αναβαθμιστεί σε "χρεωμένος" ?

Λαθος εποχη διαλεξε για επιχειρηματικότητες.


:nono:

+1000000000


Μεγα ρισκο . Αν τα εδινε ο οαεδ τα λεφτά απο την αρχη για ενα ξεκίνημα, θα ηταν διαφορετικά γιατι θα βάδιζες χωρις μεγάλο ρίσκο. Αλλα δυστυχώς το μπο*ρδελο κράτος μας, χ$σμενους μας εχει εμας τους ανέργους.

Επιδοτήσεις οαεδ=απάτη. Αυτή ειναι η γνώμη μου μετα απο πολλα σεμινάρια επιχειρηματικότητας και δεν αλλάζει.

Operater
21/05/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Φιλος μου, μετα απο μακροχρονη περιοδο ανεργιας σκεφτεται να ανοιξει μαγαζι.
....
Πως γίνεται αυτό?? :confused: :confused: :confused: :confused:

nio1981
21/05/2011, 10:58
κομματάκι δύσκολο να πάρεις επιδότηση σε τέτοιους καιρούς.εχω μπει σε 2 προγραμματα ως τωρα και με βαθμολογία πάνω από 70% αλλα εχει απορριφθεί η αίτηση μου.η δικη μου επιχειρηση παντως ειναι στον κατασκευαστικο χωρο και το ποσο επιδοτησης ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο αυτο που θα δίνουν σε εσας...κυνηγησε το αν και εγω θα σου ελεγα να εχεις το κεφαλαιο πριν κανεις οτιδηποτε...καλη τυχη και καλη υπομονη με την χαρτουρα :wave2: :wave2:

nio1981
21/05/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
Για να διεκδικησει καποιος την επιδοτηση πρεπει να καταθεσει επιχειρηματικο πλανο και να γραφτει στο προγραμμα του ΟΑΕΔ με τα σεμιναρια.

Αν ειναι για καφετερια - τυροπιταδικο ξεχνα το αδερφε. Οι μισοι συμμετεχοντες ειναι υποψηφιοι για καφετερια και τυροπιταδικο....

Να ξερεις οτι επιδοτουν την πρωτοτυπη ιδεα που βασιζεται σε εξυπνο επιχειρηματικο πλανο κι οχι το business plan τυπου, "εχω και γαμω τις ιδεες, θα πουλαω τις τυροπιτες της μανας μου που θα ειναι με ΦΕΤΑ ΠΟΠ κι οχι λευκο τυρι"

Σου μιλαω εκ πειρας... οι οδηγιες για την επιδοτηση και μιας και τα χρηματα προερχονται απο Ευρωπη, ειναι συγκεκριμενες. Τις περισσοτερες πιθανοτητες εχουν οσοι ασχολουνται με νεες τεχνολογιες και εναλλακτικες μορφες ενεργειας. Οσοι ειναι για τυροπιτο-καφε, αν δεν εχουν μεσο, κοβονται.

Επισης να σου πω οτι δεν δινουν λεφτα για να ξεκινησεις... Πρεπει πρωτα να εχεις κανει την εναρξη σου, να εχεις εξοδα και μετα να σου τα επιδοτησουν.

Αρα πριν κανεις κατι να ξερεις οτι ηδη θα εχεις βαλει το χερι βαθια στην τσεπη για το ξεκινημα σου και μην περιμενεις να στα δωσουν για να ξεκινησεις. Επισης να εχεις υπ'οψη σου οτι πρεπει να ειναι τυπος και υπογραμμος με την εφορια, μιας και για να παιρνεις τις δοσεις της επιδοτησης ελεγχεσαι κατα καιρους. Επισης το καθε ευρω που παιρνεις το αιτολογεις σαν εξοδο της επιχειρησης με παραστατικα.


Η γνωμη μου ειναι οτι αν ειναι καποιος να κανει την αρχη μιας επιχειρησης, τοτε δε θα πρεπει να βασιζεται στην επιδοτηση. Να κανει βεβαια την αιτηση του κι αν του εγκριθει θα ειναι μια μεγαλη ανασα στην αρχη του

:beer:




+10000000000 :wave2:

road spirit
21/05/2011, 13:06
δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για καφετέριες - σαντουιτσάδικα

Cpt. Haddock
21/05/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν υπάρχουν επιδοτήσεις για καφετέριες - σαντουιτσάδικα

Ειναι κρατος αυτο που έχουμε; :mad:

7gibernau
21/05/2011, 16:04
Για παραδοσιακο καφενείο παίζει να μπορεί να μπει σε προγραμα

chr1s_86
21/05/2011, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πως γίνεται αυτό?? :confused: :confused: :confused: :confused:

Δες πιο πάνω την απάντηση του PortisHead :winka:

el_hymador
21/05/2011, 18:53
Δεν υπάρχουν επιδοτήσεις και αν ποτέ εγκριθούν κάποια κονδύλια, αυτά θα πάνε:

α) σε κάποιους (γιατι κάποιοι και όχι όλοι; γιατί θες βύσμα πολύ απλά...)

β) σε όλου,ς ακόμη και σε αυτούς που δεν δικαιούνται με τη καμμία (ειδικά αν παίζουν εκλογές κοντά...)


στην περίπτωση α) παίρνεις τα @@δια σου

στην περίπτωση β) το ποσό μοιράζεται σε τόσους πολλούς που αναλογεί σε 30 τυρόπιτες και 28 καφέδες...οπότε παίρνεις πάλι τα @@δια σου αλλά τρως για ένα μηνα...

Η στήριξη της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα είναι αστεία κουβέντα από μόνη της, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...ότι κάνει ο καθένας από μόνος του και μετά καλή τύχη...

:wave2:

ernti
21/05/2011, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Πως γίνεται αυτό?? :confused: :confused: :confused: :confused:

Απλούστατον..
Πας βράδυ κατά τις 3 μ'ένα λοστό,και τ'ανοίγεις..

John Steed
22/05/2011, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Απλούστατον..
Πας βράδυ κατά τις 3 μ'ένα λοστό,και τ'ανοίγεις..


:rotflmao: :rotflmao:

Metzgermeister
22/05/2011, 12:07
Kαι επιδοτηση να παρει εαν το σημειο που προκειται να γινει το μαγαζι δεν ειναι καλο μην μπει στον κοπο καν

panos1050
22/05/2011, 15:21
ο οαεδ δινει σε νεους επιχειρηματιες μια επιδοτησουλα ,αρκει να μην ειχε στο ονοματου αλλη
επιχειρηση το τελευταια 5 χρονια.
γνωμη μου ,επειδη ειμαι του χωρου ,πες του φιλου σου μην κανει καμια μ@!@!α
και να κατσει στα αυγα του.ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!