PDA

View Full Version : Σεταρισμα πισω αναρτησης



DrIoannis
12/08/2005, 18:00
Πηγα στην πρωτη μου επισκεψη στο επισημο συνεργειο και ρωτησα τον "μαστορα"¨για το σεταρισμα της πισω αναρτησης.Ολο απορεια λοιπον ο μαστρο-ταδε μου απαντησε "γιατι θελεις να πειραξεις το αμορτεσερ θα εισαι ο πρωτος που θα το κανει!".Καλα στο μεσαιωνα ζει ο τυπος?Ειμαι 90 κιλα και οταν βαλω καποιον απο πισω θεωρω λογικο να πρεπει να δωσω ενα κλικ προφορτηση στο ελατηριο .Ρε παιδια λαθος σκεφτομαι πειτε μου ειχε δικιο ο μαστρο-ταδε:confused:

GTZ750
12/08/2005, 22:09
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11083&perpage=15&pagenumber=1

για κοιτα εδω λιγο!!!!
παντως μην περημενης σε κανενα συνεργειο να σου ρυθμησουν την αναρτηση !!!!
θα πρεπει να πεδευτεις μονος σου!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

idi
12/08/2005, 23:40
για κοιτα εδω λιγο!!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10563

λοιπον παιδια ... ψαξτε λιγο το φορουμ και αν δεν υπαρχει σχετικο ποστ... ρωτηστε... μη κανουμε ανακυκλωση τα ιδια και τα ιδια

modeerf
13/08/2005, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Πηγα στην πρωτη μου επισκεψη στο επισημο συνεργειο και ρωτησα τον "μαστορα"¨για το σεταρισμα της πισω αναρτησης.Ολο απορεια λοιπον ο μαστρο-ταδε μου απαντησε "γιατι θελεις να πειραξεις το αμορτεσερ θα εισαι ο πρωτος που θα το κανει!".Καλα στο μεσαιωνα ζει ο τυπος?


Καλησπέρα...

Για τον «μάστορα» θα έλεγα απλά ένα «το μυαλό του και μια λίρα και του μπογιατζή ο κόπανος» για να μην πώ καμιά βαρύτερη κουβέντα...

Ο συλλογισμός σου είναι σωστός και επέτρεψε μου με τις λιγοστες γνωσεις που έχω να τον πάω λίγο μακρύτερα (αν και δεν είμαι ο κατάλληλος)...

Κάθε μοτοσυκλέτα ερχεται με στανταρ ρυθμίσεις (αν διαθέτει) που προορίζονται για άτομα συγκεκριμένου βάρους, έχοντας στο μυαλό τους (ισως) έναν μέσο όρο των πολλών διαφορετικών «τεραιν» ασφάλτου και ίσως και τον μέσο όρο του τρόπου οδήγησης...ετσι οπως το βλέπουν αυτοι υποθέτω...

Ετσι λοιπόν το Ζ750 το οποίο διαθέτει ρυθμιση προφόρτισης (7 θέσεις) και απόσβεσης επαναφοράς (4 θεσεις) στην πίσω ανάρτηση ερχεται με τις στανταρ ρυθμίσεις προφόρτιση=4 και επαναφορά=2 σε εσένα που είσαι 90 κιλά, στον άλλον που είναι 55κιλά, στην Γερμανία που έχουν δρόμους και στην Ελλάδα που έχουμε σαμαρολακούβες...μάλιστα η Kawasaki θεωρεί οτι αυτές οι ρυθμίσεις είναι για άτομο 68 κιλών...αμφιβάλλω...

Προφανώς λοιπόν ο καθε ένας θα ρυθμίσει την ανάρτηση του ανάλογα με το δικό του βάρος, το δικό του στύλ οδήγησης και το δικό του «μεσο ορο» τεραιν στο οποίο θα κυκλοφορήσει...τουλάχιστον αν θέλει να πάρει το μαξιμουμ της σωστής οδικής συμπεριφοράς, ασφάλειας κλπ κλπ απο την μοτοσυκλέτα του...

Η ταπεινή μου γνώμη είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να μετρήσεις και να ρυθμίσεις (προφορτίζοντας περισσότερο ή ξεπροφορτίζοντας) πρώτα από ολα το sag με αναβάτη (με εσένα δηλαδή επάνω με οτι φοράς οταν οδηγείς, κράνος, μπουφάν, μποτες κλπ κλπ) της πίσω ανάρτησης...το sag είναι η «βύθιση» (πόσο «κάθεται» η μοτο απο το ίδιο της το βάρος ή απο το ίδιο της το βάρος ΣΥΝ το δικό σου βάρος)...ρυθμίζοντας σωστά το sag επιτρέπεις πρώτα απο όλα στις αναρτήσεις να βρίσκονται οσο το δυνατόν πιο πολύ (ή κοντα) στο range που αποδίδουν καλύτερα (η θεωρία λέει στο 2/3 της διαδρομής...αρα στην θεωρία το sag θα επρεπε να ήταν 33%...στην πράξη ΔΕΝ υπάρχει απόλυτο νουμερο γιατί είναι και θέμα και πως «νιώθει» καλύτερα ο αναβάτης, το οδηγικό του στύλ κλπ κλπ) και άρα να «δουλευουν»...μετράς, ρυθμιζεις, βγαίνεις οδηγείς, νιώθεις και αν χρειαστεί επαναλαμβάνεις την διαδικασία όσες φορές μεχρι να είσαι ικανοποιημένος...αφου είσαι ικανοποιημένος και τελειώσεις με το sag με αναβάτη (προς το παρόν, γιατί μπορείς να ξαναμετρήσει/ρυθμίσεις και για δικάβαλο ή να βγάλεις διαφορετικές ρυθμίσεις ανάλογα με το πως και που θα κινηθείς κοκ) κάνε έναν κόπο και μέτρα το sag χωρίς αναβάτη...απο εκεί θα βγάλεις συμπεράσματα σχετικά με το αν η ανάρτηση έχει το σωστό ελατήριο για το δικό σου βάρος...

Στο μπροστινό δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα, αλλά μέτρα sag με και χωρίς αναβάτη μόνο και μόνο για να καταλήξεις και εσυ στο συμπερασμα οτι τα ελατήρια είναι μαλακά (αν έχεις το Ζ750 τουλάχιστον γιατί το S μάλλον έχει άλλα ελατήρια και εσωτερικές διαφορές)...

Και αφου έχει τελειώσει με την προφόρτιση, αρχισε να παίζεις με την επαναφορά...

Υλικό για τις αναρτήσεις, την μέτρηση sag κλπ θα βρείς τόσο σε αυτό το φορουμ (ειμαι σίγουρος οτι είχα διαβάσει ένα παρα πολύ καλό θρέαντ του Oldman αν δεν κάνω λάθος) οσο και στο internet….

Μερικές πληροφορίες που ίσως σου φανουν χρήσιμες...

Η διαδρομή της εμπρός αναρτησης είναι 120mm και της πίσω 126mm (στο internet θα το συναντήσεις και ώς wheel travel αν δεν κάνω λάθος)…

Ειμαι 1.72, πες κανα 5άκιλο υπερβαρος σε σχέση με τα προβλεπόμενα κιλά για υψος μου και οι παρακάτω μετρήσεις εγιναν χωρίς να φοράω κράνος, γαντια και μπουφάν (που σημαίνει οτι ήμουν κανα 5άκιλο «ελαφρύτερος» οπότε κανονικά τα sag που θα διαβάσεις θα επρεπε να ήταν λίγο μεγαλύτερα)...επίσης οι μετρήσεις παρθηκαν με θέση οδήγησης τερμα πίσω (ο ποπός να ακουμπάει το μονόσελο)...

ΜΠΡΟΣΤΑ (μαμά ελατήρια, χωρίς aftermarket τάπες προφόρτισης)

Sag με αναβάτη: 43mm (35,8% !!!)
Sag χωρίς αναβάτη: 30mm (25% !!!)

Για τα ελατήρια του μπροστινου είμαι σιγουρος οτι οι ανθρωποι της Kawasaki έβαλαν ολόσωστα ελατήρια....αλλά για ατομο 68 κιλά μαζί με την ενδυση...

ΠΙΣΩ (προφόρτιση στην 4η θέση)

Sag με αναβάτη: 29mm (23% !!!)
Sag χωρίς αναβάτη: 9mm (7,14%)

Με sag με αναβάτη 23% θα ελεγα οτι για τα δικά μου κιλά είναι σκληρή και δεν θα δουλεψει σωστά στον δημόσιο δρόμο (αντιθετα στην πίστα δουλεψε θαυμάσια αλλα στην πίστα δεν υπάρχουν ουτε σαμάρια, ουτε λακουβες κοκ...)...

ΠΙΣΩ (προφόρτιση στην 3η θέση)

Sag με αναβάτη: 33mm (26,2% !!!)
Sag χωρίς αναβάτη: 9mm (7,14%)

Και ώς θαυμα ξαφνικά άρχισε η μοτοσυκλέτα να μην γλιστράει (όχι ήρεμη οδήγηση) και ο πίσω τροχός να μην χάνει τόσο ευκολα την επαφή του με τον δρόμο, λιγότερες ταλαντώσεις και κουνήματα στις αγριες εκκινήσεις (αυτές μου ελλειψαν να σου πω την μαυρη αλήθεια) κλπ....

Αν ψάξεις στο ιντερνετ ή σε βιβλία θα βρείς πολλές (δυστυχώς) διαφορετικές «ονοματολογίες» για το sag με αναβάτη και για το sag χωρίς αναβάτη, οπως free sag (sag χωρίς αναβάτη), static sag (το πιστευεις ή οχι αλλοι εννοουν το ένα sag και άλλοι το άλλο), ride height (sag με αναβάτη) , race sag (sag με αναβάτη) κλπ κλπ...απλά πρόσεξε μην μπερδευτείς...


ΥΓ: Αν κάποιος παρατηρήσει κάποιο λάθος παρακαλώ να με διορθώσει...

modeerf
13/08/2005, 01:14
Α, ξέχασα να ποστάρω την φωτογραφία...


21757

DrIoannis
13/08/2005, 08:31
Ευχαριστω modeerf ησουν κατατοπιστηκοτατος!Αρχιζω να το ψαχνω.Παντως εντυπωση πολυ μου εκανε ο τυπος στο συνεργειο.Ενα μερος της χαρας για την μοτοσυκλετα(και οχι μονο)ειναι και οι ρυθμισεις της αναρτησης και το ψαξιμο των ρυθμισεων.