PDA

View Full Version : Modenas-Kymco-Daytona



Berrett
19/05/2011, 23:59
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι καινούριος στο forum και αυτό διότι ποτέ μου δεν είχα σχέση με μηχανές. Πριν δύο βδομάδες πήρα το δίπλωμα μου -Απεριόριστο- και έκανα την κίνησή μου να πάρω μηχανάκι-μεταχειρισμένο, δυστυχώς λόγω παραξενιάς κανένα μεταχειρισμένο δε μου εμπνέε εμπιστοσύνη και για τον λόγο αυτό έχω μπει σε σκέψεις για καινούριο. Επειδή το μηχανάκι το θέλω για την Αθήνα και δεν είμαι από τους ανθρώπους που τα "σκίζουν" έχω καταλήξει σε τρία μοντέλα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας: Modenas Kriss 125cc, Kymco Nexxon 125cc kai Daytona Sprinter 125cc, ο λόγος που είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία είναι οικονομικός πάνω απ'όλα, οι τιμές τους είναι 1695€, 1435€ και 1285€ αντίστοιχα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

chr1s_86
20/05/2011, 09:53
Η άποψή μου για τη σειρά προτίμησης είναι ίδια με τη σειρά που τα έχεις βάλει, κοινώς ότι πληρώνεις παίρνεις... :)

Anritsu
20/05/2011, 10:23
Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94281) λίγα λόγια για το 125 Modenas . Καποια στιγμή στις επόμενες μέρες θα κάνω ενα update με αυτά που μου αρέσανε και όχι μια και είμαι περίπου στα 15500 χλμ και μπορούμε να έχουμε μια ασφαλή άποψη . Για το Kriss 125 υπάρχει και μια θεϊκή κριτική στο γιουτιουμπ .
:wave2:

stef19
21/05/2011, 13:36
Χαιρεται σε ολους.
Σκεφτηκα να γραψω κατι μιας και ειμουν κατοχος sprinter 125 και τωρα Κymco jedix 125.Εχω να πω οτι δεν ειχα παραπονο απο το sprinterακι αλλα σιγουρα δεν εχει την δυναμη και ποιοτητα οπως τα υπολοιπα.Το δυνατο του σημειο ειναι η αισθηση που εχει μπροστα που σου δινει ασφαλεια σε δυνατα φρενα (εφοσον εχεις αλλαξει λαστιχα).Απο μοτερ θορυβος και κραδασμοι οταν ανεβουν οι στροφες,οσο για τα οργανα λενε τα δικα τους...Επισης αδυναμα φωτα και πατιναρει στις αλλαγες ταχυτητων οταν ζεσταθει πολυ.Η kymco εχει αλλη ποιοτητα,ηλεκτρικο αθορυβο μοτερ με ροπη χαμηλα αλλα και οι στροφες να ανεβαινουν αρκετα παραπανω.Αναλογα με το γραναζι μπορεις να εχεις τελικη 115-120 (πραγματικα με gps και πολυ καλη ευσταθεια λογω μεταξονιου 130cm),εξερετικη ποιοτητα στα πλαστικα και φωτα δυνατα που αναβουν με την μπαταρια(κατι που δεν εχει το Kriss).Δεν ξερω ακριβως για το nexxon αλλα εχει το ιδιο μοτερ και ποιοτητα με το jedix.Οσο για το kriss νομιζω οτι αξιζει τα λεφτα του και απο οτι ακουγεται εχει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα.