PDA

View Full Version : Καθαριστικο καρμπυρατερ



ioannou_b
20/05/2011, 01:22
Ξερει κανεις εαν υπαρχει αυτο Ελλαδα;
http://www.boats.net/parts/detail/Maintenance/Y-ACC-CARBC-LE-NR.html
ή κατι παρομοιο; Δεν θελω να λυσω το καρμπυρατερ.

chr1s_86
20/05/2011, 09:59
Υπάρχει αυτό: http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=309&category_id=55&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

αλλά δεν ξέρω αν θα έχει καλές σχέσεις με τα λαστιχένια μέρη του καρμπ αν δεν το λύσεις όπως λες....

georgio
20/05/2011, 10:50
Υπάρχουν διάφορα καθαριστικά σε σπρέυ, αλλά αν θες να κάνεις καλή δουλειά πρέπει να λύσεις τα καρμπυρατέρ. Το να ψεκάσεις την εισαγωγή ενώ δουλεύει το μοτέρ είναι για να ξεγελάσεις τον εαυτό σου. Πρέπει να είναι πολύ κ0λ0ς το καρμπυρατέρ για να δεις διαφορά έτσι.

Ένα απόγευμα είναι, βγάλτο από πάνω, λύσε το τελείως, καθάρισε το σώμα του καρμπυρατέρ και βελόνες, ζιγκλέρ κλπ. Το καθαριστικό να μην πάει σε τίποτα λαστιχένιο ή τσιμούχα, μόνο σε μέταλλα.

Acacius
20/05/2011, 15:04
Υπάρχουν και καθαριστικά τα οποία χρησιμοποιούνται όπως τα πρόσθετα βενζίνης. Βάζεις ένα μπουκαλάκι στο (ψιλοάδειο) ντεπόζιτο, γεμίζεις και περιμένεις να αδειάσει. Καλού-κακού κάνεις και μια αλλαγή λαδιών μετά...

Σχετικά με το σύνδεσμο που έβαλες: Στη Yamaha ρώτησες;

chr1s_86
20/05/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Καλού-κακού κάνεις και μια αλλαγή λαδιών μετά...


Τι σχέση έχει αυτό ; :confused:

Acacius
20/05/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τι σχέση έχει αυτό ; :confused:

Νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει αυτή τη σύσταση. Τώρα μπορεί να λέω μ@λ@κίες, αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι το λάδι έρχεται σε κάποια επαφή με το θάλαμο καύσης, οπότε υπάρχει περίπτωση κατάλοιπα από το καθαριστικό να αναμειχθούν με το λάδι και δεν πιστεύω να του κάνει καλό. Αν ξέρει κανείς θα ήθελα μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.

ioannou_b
21/05/2011, 00:13
To Yamaha το εχει δει κανεις Ελλαδα; Κανει φοβερη δουλεια χωρισ να χρειαζεται λυσιμο. Για την ωρα παρηγγειλα της RED LINE. Αυριο θα σας δειξω κια το καινουργιο μου μωρο. XT600e με 4400 χιλιομετρα. Δεν εχω ξαναγορασει μεταχειρισμενο σε τετοια κατασταση...
Επισης το ξερω οτι ψεκαζοντας την εισαγωγη δεν γινεται τιποτα...

Shaolin Monk
21/05/2011, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
To Yamaha το εχει δει κανεις Ελλαδα; Κανει φοβερη δουλεια χωρισ να χρειαζεται λυσιμο. Για την ωρα παρηγγειλα της RED LINE. Αυριο θα σας δειξω κια το καινουργιο μου μωρο. XT600e με 4400 χιλιομετρα. Δεν εχω ξαναγορασει μεταχειρισμενο σε τετοια κατασταση...
Επισης το ξερω οτι ψεκαζοντας την εισαγωγη δεν γινεται τιποτα...


Καλοριζικο το εργαλειο.... :beer: :beer: :beer:

Acacius
21/05/2011, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
To Yamaha το εχει δει κανεις Ελλαδα; Κανει φοβερη δουλεια χωρισ να χρειαζεται λυσιμο.

Το προϊόν που δείχνεις λέει carb cleaner dip. Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με ασφάλεια χωρίς να λύσεις το καρμπυρατέρ πρώτα;

ioannou_b
21/05/2011, 10:37
O yes. Το εχουν χρησιμοποιησει πολλοι στο εξωτερικο με φοβερα αποτελεσματα. Βεβαια βγαινει το τεποζιτο αλλα δεν λυνεις καρμπυρατερ. Μπορεις να δωσεις μια googlia να δεις και μονος σου τι κανει.

ioannou_b
21/05/2011, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καλοριζικο το εργαλειο.... :beer: :beer: :beer:
Ευχαριστω

ioannou_b
21/05/2011, 23:18
Να και το κουκλι


226998