PDA

View Full Version : Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer



paulopoulos
20/05/2011, 09:53
Καλημέρα φίλοι,
Αν και έχουν ανοιχτεί αρκετά θέματα και προσπάθησα να βγάλω μια άκρη, εξακολουθώ να είμαι προβληματισμένος.
Έχω ένα vstrom 07 από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, και στην πόλη και στα ταξίδια ήταν μια χαρά. Σκέφτομαι όμως να το αλλάξω με bandit 650 ή fazer 600. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:
1. Θέλω μεγαλύτερη τελική
2. Θέλω επιτέλους να πατάω στο έδαφος. (είμαι 1,70 και πρόσφατα άλλαξα σέλα σε ανατομική και ψήλωσε λίγο).
Από πέρσι είχα ξαναμπει σε διαδικασία αλλαγής και είχα βάλει αγγελία, άλλα τελικά το μετάνιωσα και κράτησα την μοτο. Φέτος ξαναμπαίνω στο τρυπάκι.
Η χρήση της μότο είναι όλο τον χρόνο χειμώνα καλοκαίρι σε πόλη. Και ταξίδια σε καμπιγκ (απαιτεί δηλαδή φόρτωμα). Βέβαια φέτος αγόρασα και αυτοκίνητο οπότε αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

Το θέμα είναι. Το Bandit ή το fazer. Θα μπορεί να πάει άνετα σε έναν χωματόδρομο όπως το vstrom? (με το οποίο έχω πάει απροβλημάτιστα).
Θα μπορούν τα παραπάνω μηχανάκια να φορτωθούν για ταξίδι όπως το vstrom?
Η θέση συνεπιβάτη (της κυράς) θα είναι τόσο άνετη?
Στο ταξίδι θα είναι άνετα χωρίς σφαλιάρες από τον αέρα όπως είναι άνετο το vstrom?

TROOPER
20/05/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Καλημέρα φίλοι,
Αν και έχουν ανοιχτεί αρκετά θέματα και προσπάθησα να βγάλω μια άκρη, εξακολουθώ να είμαι προβληματισμένος.
Έχω ένα vstrom 07 από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, και στην πόλη και στα ταξίδια ήταν μια χαρά. Σκέφτομαι όμως να το αλλάξω με bandit 650 ή fazer 600. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:
1. Θέλω μεγαλύτερη τελική
2. Θέλω επιτέλους να πατάω στο έδαφος. (είμαι 1,70 και πρόσφατα άλλαξα σέλα σε ανατομική και ψήλωσε λίγο).
Από πέρσι είχα ξαναμπει σε διαδικασία αλλαγής και είχα βάλει αγγελία, άλλα τελικά το μετάνιωσα και κράτησα την μοτο. Φέτος ξαναμπαίνω στο τρυπάκι.
Η χρήση της μότο είναι όλο τον χρόνο χειμώνα καλοκαίρι σε πόλη. Και ταξίδια σε καμπιγκ (απαιτεί δηλαδή φόρτωμα). Βέβαια φέτος αγόρασα και αυτοκίνητο οπότε αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

Το θέμα είναι. Το Bandit ή το fazer. Θα μπορεί να πάει άνετα σε έναν χωματόδρομο όπως το vstrom? (με το οποίο έχω πάει απροβλημάτιστα).
Θα μπορούν τα παραπάνω μηχανάκια να φορτωθούν για ταξίδι όπως το vstrom?
Η θέση συνεπιβάτη (της κυράς) θα είναι τόσο άνετη?
Στο ταξίδι θα είναι άνετα χωρίς σφαλιάρες από τον αέρα όπως είναι άνετο το vstrom?

κανενα απο τα 2.κρατα αυτο που εχεις.

Sapadak
20/05/2011, 10:06
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ ΒΙΣΤΡΟΜ???

:rotflmao:


Γνωμη μου ειναι οτι δεν προσφερουν κατι το τοοοοσο διαφορετικο τα φαζερ ή το μπαντιτ σε σχεση με το στρομ ωστε να μπεις σε διαδικασια αλλαγης(εκτος αν απλα θελεις να αλλαξεις επειδη το βαρεθηκες!)

Κάτι τοσο βολικο και στη πολη και στο ταξιδι κακα τα ψεματα δεν θα βρεις(οσο το στρομ εννοω)



Αν θέλεις κατι ποιο ταξιδιαρικο κοιτας σε λαθος μηχανες (οχι φαζερ, οχι μπαντιτ) γιατι δεν νομιζω οτι εχουν να προσφερουν κατι τοσο το διαφορετικο απο οτι εχει να προσφερει το στρομ.
Αν θες ταξιδιαρικο και ανετο και μεγαλυτερη τελικη με ουσιαστικη διαφορα με το στρομ κοιτα προς κανα vfr, κανα XX, κατι ποιο σπορτ τουρινγκ. Βεβαια εκει χανεις την ευκολια της πολης(εξαρτατε που μενεις)

makis206
20/05/2011, 10:12
Kατ'αρχήν τελική μεγαλύτερη από V-Strom μην περιμένεις να βρεις πουθενά...:lol:


Πέρα απ'την πλάκα και για ν'αρχίσουμε σωστά θα πρέπει να κοιτάξεις προς την πλευρά της κυράς. Ξέρει να κάθεται στη μοτοσυκλέτα ή απλώς ανεβαίνει και σε ακολουθεί; Πρόσεξε, υπάρχει διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δυο. Γιατί η δικιά μου απλώς ανέβαινε και καθότανε στο CBF αλλά όσο την είχα πίσω μου απλώς δεν μπορούσα να οδηγήσω.. δυστυχώς αυτά τα μηχανάκια απαιτούν και απ'τους δυο αναβάτες να σκύβουν ελαφρώς το κορμί μπροστά σε αντίθεση με τα on-off που σε κάνουν να αισθάνεσαι πασάς πάνω τους, οδηγό και συνεπιβάτη.. χώρια που η θέση αυτών δεν είναι τόσο άνετη για τον δεύτερο. Αυτός ήταν κι ο λόγος που τό'δωσα εγώ για να πάρω το Transalp.

Κατά τ'άλλα φορτώνονται άνετα, πατάς πολύ πιο εύκολα κάτω, για χωματόδρομο... αν δεν λυπάσαι τα λάστιχα δώστου κάτι χαλαρό, έτσι κι αλλιώς και το V-Strom για χαλαρές καταστάσεις είναι.

Προσωπική άποψη; Την είπε ο Trooper για μένα.:beer:

argy_kap
20/05/2011, 10:16
Συμφωνώ με τους από πάνω αλλά θα σου πρότεινα να δεις και τον Τίγρη...

Θα χάσεις λίγο σε κάλυψη αέρα, θα έχεις το φόρτωμα και θα έχεις μεγαλύτερη κατά πολύ ροπή αλλά και τελική.

Και η κυρία θα είναι μια χαρά....θα κάθετε λίγο πιο ψηλά αλλά και πάλι θα είναι άνετα....

:beer:

paulopoulos
20/05/2011, 11:01
Τώρα είναι που με αποτελειώσατε εντελώς :) ο Τίγρης είναι η αγάπη μου αλλά ξεφεύγει στην τιμή. Η κυρά κάθετε καλά στην μηχανή άμα συγκρίνω με άλλους που ανεβαίνουν.
Το θέμα είναι ότι ταξίδι θα κάνεις 1 τον χρόνο, όλο το άλλο διάστημα είσαι στην πόλη (με αυτό κινούμε για δουλεια 30χλμ ημερησίως)
Το ταξίδι με το στρομ είναι άνετο στα 140 με 160 ανάλογα το φόρτωμα και τον αέρα. Τελική είδα μια φορά στα 200 άλλα έκοψα γιατί άρχισε να τρέμει ολόκληρο. Το bandit και το fazer διάβασα ότι πάνε 240 κοντά τελική.. και σκέφτηκα πως στο ταξίδι στα 180 θα τα έχεις χαλαρά.
Η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος μου να αλλάξω μηχανή, ιδίως τώρα τελευταία που μετακόμισα και στο πάρκιγκ κάθε μέρα πρέπει να κάνω μανούβρες την μηχανή στην οποία πατάω στις μύτες.

TROOPER
20/05/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Τώρα είναι που με αποτελειώσατε εντελώς :) ο Τίγρης είναι η αγάπη μου αλλά ξεφεύγει στην τιμή. Η κυρά κάθετε καλά στην μηχανή άμα συγκρίνω με άλλους που ανεβαίνουν.
Το θέμα είναι ότι ταξίδι θα κάνεις 1 τον χρόνο, όλο το άλλο διάστημα είσαι στην πόλη (με αυτό κινούμε για δουλεια 30χλμ ημερησίως)
Το ταξίδι με το στρομ είναι άνετο στα 140 με 160 ανάλογα το φόρτωμα και τον αέρα. Τελική είδα μια φορά στα 200 άλλα έκοψα γιατί άρχισε να τρέμει ολόκληρο. Το bandit και το fazer διάβασα ότι πάνε 240 κοντά τελική.. και σκέφτηκα πως στο ταξίδι στα 180 θα τα έχεις χαλαρά.
Η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος μου να αλλάξω μηχανή, ιδίως τώρα τελευταία που μετακόμισα και στο πάρκιγκ κάθε μέρα πρέπει να κάνω μανούβρες την μηχανή στην οποία πατάω στις μύτες.

ναι με το φειζερ κοντα στα 240 τελικη αλλα και αερα πολυ σε σχεση με το στρωμα και ο 2ος στο θεο και οι εξατμισει στον κωλο και ο 2ος κωλο ροστ μπιφ.
το μπαντιτ πολυ πιο βαρυ απο φειζερ και πολυ πιο ασχημο (υποκειμενικη αποψη) και σαφως υπολοιπεται σε επιδοσεις απο το φειζερ.

ξαναλεω κρατα το στρωμα η δες τιγρη η ακομα καλυτερα κτμ 990

paulopoulos
20/05/2011, 11:10
το tiger έχει ύψος σέλας 845χιλ
το ktm έχει 860
:(

makis206
20/05/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η ακομα καλυτερα κτμ 990

...πάρε κι ένα διαζύγιο, ένα ζευγάρι 12ποντα παπούτσια να φτάνεις να πατήσεις κάτω, τράβα χώμα και δες τι έχανες τόσο καιρό με το Βεστρόμ...:lol:



Τι του λες μωρέ κανίβαλε τ'αθρώπου;:smokin:

Sapadak
20/05/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


ξαναλεω κρατα το στρωμα η δες τιγρη η ακομα καλυτερα κτμ 990

Καλα στο 990 πολυ δυσκολο να φτανει κατω ανετα το παλικαρι(εδω στο στρομ ζοριζετε.

Για το τιγρη δεν ξερω

TROOPER
20/05/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
το tiger έχει ύψος σέλας 845χιλ
το ktm έχει 860
:(

αρα κρατα το στρωμα

TROOPER
20/05/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
...



Τι του λες μωρέ κανίβαλε τ'αθρώπου;:smokin:

ξερω γω?

αληθειες που πονανε?:look:

makis206
20/05/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξερω γω?
αληθειες που πονανε?:look:

Αν σ'ακούσει και πράξει ανάλογα, σίγουρα..:lol:

paulopoulos
20/05/2011, 11:30
ελα, βρήκα την λύση


226789

makis206
20/05/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
ελα, βρήκα την λύση

Ελπίζω η κυρά να μη βλέπει το θρεντ γιατί θα πάρει ιδέες, στο λέω!:lol: :beer:

Μικe777
20/05/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Καλημέρα φίλοι,

1. Θέλω μεγαλύτερη τελική
2. Θέλω επιτέλους να πατάω στο έδαφος. (είμαι 1,70 και πρόσφατα άλλαξα σέλα σε ανατομική και ψήλωσε λίγο).


Το θέμα είναι. Το Bandit ή το fazer. Θα μπορεί να πάει άνετα σε έναν χωματόδρομο όπως το vstrom? (με το οποίο έχω πάει απροβλημάτιστα).
Θα μπορούν τα παραπάνω μηχανάκια να φορτωθούν για ταξίδι όπως το vstrom?
Η θέση συνεπιβάτη (της κυράς) θα είναι τόσο άνετη?
Στο ταξίδι θα είναι άνετα χωρίς σφαλιάρες από τον αέρα όπως είναι άνετο το vstrom?

καλημερα φιλε!
επειδη εχω το Bandit και δεν μου αρεσουν τα ψηλα
μηχανακια θα σου πω τα εξης:

το bandit εχει καλη τελικη μονος με 2 ατομα μονο μεχρι τα 180
μετα τρως κοπανημα και πρεπει να σκυψουν και οι 2
εχει το καλο οτι πατας γερα στο εδαφος αλλα ειναι πολυ βαρυ μηχανακι..
οποτε υπολογισε μια πτωση στατικη μεχρι να μαθεις το βαρος του
για φορτωμα καλλυτερο το bandit πιστευω και πιο ανετο για συνεπιβατη απο το fazer
καλλυτερο και πιο ανετο ομως το fazer νομιζω και σκεψου και την μεταπωλιτικη αξια
το bandit το πηρες το παντρευτηκες ρωτα και εμας...
δεδομενου οτι σε ενδιαφερει και η αποψη της γυναικας κρατα το στρομ:wave2:

THEOD
20/05/2011, 13:32
Σε δυνατότητες φορτώματος, χώρους, και φυσικά κίνηση στον χωματόδρομο κανένα δεν θα σου κάνει την δουλειά που κάνει το Στρώμα....

Από την άλλη θα σου δώσουν μια μεγαλύτερη τελική και μια άνετη-συνεχόμενη ταχύτητα ταξιδιού καμμιά 20αρια χιλ πάνω από το Στρώμα...

επιλέγεις και παίρνεις...

irinia
20/05/2011, 15:00
ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΩ V-STROM, TIGER, DIVERSION........



Tό όποίο είναι λίγο καλύτερο σέ κάλυψη άέρα άπό τό fazer μέ 20 άλογα λιγότερο.
Κανένα δέν θά σού προσφέρει τήν άνεση στό ταξίδι όπως τό Σουζούκι.
Ή διαφορά είναι ότι τά άλλα πού άνέφερες είναι πιό δεμένα μηχανάκια
μέ στήσιμο δρόμου καί ότι καλό συνεπάγεται.
νοιώθεις πολύ πιό άσφαλής,σέ βάρος τής άνεσης.
Πέρασα άπό τό v-strom σχεδόν ένα χρόνο.
τό diversion.............στρίβει φρενάρει πολύ καλύτερα,
όπως καί τά άλλα, πατάει στό δρόμο καλύτερα ,
νοιώθεις πιό σίγουρα.
Δέν μπορείς μέ κανένα άπό αύτά τά μηχανάκια νά ταξιδέψεις ΟΜΟΡΦΑ πάνω άπό
τά 150-160.
σέ άλλο τρώς άέρα,άλλο κουνάει κ.λ.π....
Τό μπάντιτ είναι πολύ βαρύ σχεδόν 35 κιλά πάνω άπό τά ύπόλοιπα.
Περίπου 245 κιλά...!!!
ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΣ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ άλλάζεις μηχανάκι.
Άν είναι αύτός ό κύριος λόγος τότε ναί, άλλαξτο.
Άλλο τά πιάνει τά διακόσια καί άλλο ταξιδεύει καλά μέ 200.
Καί τό diversion άνεβάζει έκπληκτικά λόγω ροπής 1η,2α,3η σχεδόν σάν fazer
μέχρι τά 140-150........
άλλά μόλις πάμε πάνω άπό 150-160 βάρκα γυαλό.
Λίγο πάνω άπό τά διακόσια άνεβάζει πολύ άργά καί τερματίζει 210-220
άνάλογα μέ τίς καιρικές συνθήκες ,τά κιλά καί τό ύψος τού άναβάτη κ.λ.π..
Άν θές μηχανάκι νά κινείται μέ 180 όπως είπες σίγουρα
είναι άλλης κατηγορίας.
ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ.
Faser 800 τό καινούργιο,tiger 1050, cbf 1000,bandit 1250 k.l.p....
Δέν ξέρω μηχανάκι πού νά τά κάνει όλα ΚΑΛΑ.
Κάπου θά ύστερεί κάπου θάναι καλύτερο.
Αύτή τή στιγμή τό καλύτερο γιά βόλτα τουρισμό θεωρώ πώς είναι άπό όλες
τίς πλευρές, άξιοπιστία ποιότητα, άνεση κ.λ.π....
τό FJR-1300 τής Γιαμάχα.
Τό μόνο του μείον είναι τά 267 κιλά του.
Άλλά θά μπορούσε νά γίνει κι άλλιώς ....??
Έννοείται βάρος καί όγκος άπαγορευτικός γιά πόλη...!!

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΛΟΙ...





:wave2:

dimzan
20/05/2011, 16:33
Εχω το bandit Κ8 με το abs και ειμαι κι εγω κοντος (173)

Το χρησιμοποιω καθημερινα στην πολη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Καταναλωση bandit+fazer ειναι στα +1,5 λτ περιπου πανω απο το στρωμα.

Το fazer ειναι πιο ελαφρυ και λιγο πιο ψηλο.

Το bandit ειναι λιγο πιο αργο και πιο βαρυ αλλα εχει πολυ καλες ροπες χαμηλα και μπορεις να βαζεις 6η απο τα 30χλμ χωρις να κρεμαει. Σε θεμα βαρους ομως το bandit ειναι λιγο πιο πανω απο το στρωμα οποτε δε θα σε προβληματισει.

240 πανε και τα 2. Το bandit μετα τα 220 ανεβαζει αργα, ενω το fazer μπορει να γραψει και 250 ισως και παραπανω.

Αξιοπιστα ειναι και τα 2.

Το bandit ομως ειχε βγαλει τρομερη προσφορα με abs (υπαρχει ακομα καινουριο με abs στα 6500 νομιζω) και θα το βρεις σε τρομερη τιμη μεταχειρισμενο. Στα μειον του οι σχετικα μαλακες αναρτησεις. Με μικρο κοστος ομως βαζεις σκληροτερα ελατηρια αν εχεις αντιστοιχες διαθεσεις.


Οπως βλεπεις για το fazer δεν εχω σαφη αποψη αλλα νομιζω οτι τα εξτρα χρηματα που θα δωσεις αξιζουν μονο αν κυνηγας το πολυ γκαζι. Fazer με abs ειναι πολυ πιο ακριβο. Υπολογισε οτι ενα καθαρο fazer ειναι περιπου 1500-2000ευρω πιο ακριβο απο αντιστοιχο bandit. Ασε που τα περισσοτερα παλια fazer εχουν γυρισμενα χλμ μιας και βγαινει απο το 04.

Κανε μια βολτα και με τα 2 και οποιο σου αρεσει περισσοτερο παρε το.

lagman
20/05/2011, 16:40
Στο ιδιο δίλημμα βρεθηκα κ' 'γω οταν ηταν να δωσω το στρωμα (dl 1000) για το speed triple αλλα...κατεληξα στα κατωθι αποτελεσματα κ υπαναχωρησα..
1) αν εχεις αμορε τοτε προβλεπω αναποφευκτα αναταραχη στην σχεση σου (ιδιως οταν ειναι καλομαθημενα τα οπισθια!!!)
2) αν δεν εχεις αμορε κ θελεις ν' αποκτησεις ενα, μην νομιζεις οτι καποια θα εκτιμησει το +30 χλμ/ωρα τελικης του fazer οταν θα χρειαζεται ξανα κ ξανα να μπαινει στην διαδικασια ''βαλε πιστολακι κ' ισιωνε μαλλι''...
3) αν εχεις εγκαταλειψει την ιδεα του αμορε κ υπαρχεις ''μονο εσυ'', τοτε καν' το αλλα θα το μετανιωσεις συντομα...γιατι σιγουρα θα βρεθει καποια (πααααλι γυναικα) κ θα σου υπενθυμισει πως το v-strom ''την εχει μεγαλυτερη''...(σελα, απολαυση, ανεση, αυτοπεποιθηση κ.α κ.α. κ.α.) κ' τοτε θα ξενερωσεις....όοοοοοολες οι γυναικες θέλουν τον όγκο τους στρωματος τους....:rotflmao: :rotflmao:

paulopoulos
20/05/2011, 17:08
Μόλις μίλησα με τον σελά που μου έβαλε την ανατομική σέλα.. θα πάω να την χαμηλώσει, θα κάνω και όλα τα χαμηλώματα που μπορεί να κάνει ο τεχνικός χωρίς να επηραιαστεί η ευστάθεια της μηχανής.. Έτσι όπως τα λέτε όλοι μάλλον θα κρατήσω το στρομ αν τελικά βολευτώ με το ύψος..

Lioulios
20/05/2011, 17:18
Συμφωνώ με τον Terens .

Εγώ το άλλαξα το σρώμα για μία άλλη(St 675) πιο σταθερή μοτό ,αλλά έχω σαφώς περιοριστεί σε σχέση με αυτά που έκανα με το στρώμα .

Ή κράτα το και πάρε και μια άλλη ή κράτα το απλά ή συμβιβάσου με τα νέα δεδομένα .

Ότι και να λένε για το στρώμα ,εμένα μου λήπει γιατί το είχα και πήγαινα παντού !Τώρα με το 675 μπορεί να κατεβαίνω με το χαμόγελο ζωγραφισμένο στα χείλη ...πήρα όμως και σκούτερ.

...Και στην 1η βόλτα διπλός με την γυναίκα ...Παράπονα .

Αν δεν σε πολυνοιάζει η γυναίκα ,αν έχεις σκοπό να κάνεις ταξίδι-φόρτωμα μια φορά τον χρόνο και αν όντως έχεις βαρεθεί το βστρώμ ,τότε δώστο γιατί θα καταπιέσεις τον εαυτό σου .

Αν όμως όχι ...Κράτα το με κλειστά μάτια . Καλά ξεμπερδέματα .

:wave2:

kostasmms
20/05/2011, 21:48
Δωστο και πάρε το VSTROM 1000cc.
Λύνεις ολα σου τα προβλήματα πλην του υψους σου.Εγω πάντως στο Vstrom που είχα εβαλα ανατομική σέλα και το κατέβασα περίπου 3 πόντους και εφτανα πολύ ανετα κάτω.:beer:

nic mor
20/05/2011, 22:51
τα tdm & cbf τι σου λενε :confused:

δεν νομιζω να εχουν προβλημα στο χωμα,
γιατι πιστευω οτι εννοεις χωματοδρομο προς παραλια κτλ
αν απο την αλλη εννοεις την χαλαρη "εντουραδα" ,που οντως
προσφερει το στρωμα,τοτε ξεχνα τα ολα και μεινε στο στρωμα,
γιατι οντως το υψος σου σε περιοριζει!
:wave2: :wave2: :wave2:

panos1050
20/05/2011, 23:06
απο προσωπικη εμπειρια οχι στο 990 αν εχεις θεμα υψους αλλα κριμα,
ναι σε τιγρη γιατι ειναι πιο χαμηλο ,τρελη ροπη απο το ρελαντι,πολυ γκαζι
αλλα εχει ενα θεμα ο πισω στα ταξιδια γιατι καθεται πολυ ψηλα και αν εχει λιγο αερα δεν θα την παλεψει.
οσο γιαυτα που ρωτας κανενα απο τα δυο ,κρατα το δικο σου

zisisx
21/05/2011, 09:32
εχω ενα φιλαρακι που ειχε σχεδον το ιδιο προβλημα με σενα μονο που οδηγουσε tdm900.....

δεν εφτανε κατω......

μετα απο πολυ σκεψη κ ψαξιμο κατεληξε στο cbf600 με το οποιο ειναι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα της δυναμης.......επρεπε να παρει το 1000......

αν δωσεις το δικυλινδρο για 4κυλινδρο 600 θα ψιλοξενερωσεις γιατι θα χασειε την γλυκια ροπη στα χαμηλα......

οσο για την γυναικα σου αν γουσταρει βολτα θα ερθει σε οτι κ να παρεις....στο κατω κατω της γραφης δε θα παρεις ss......θα κανεις κ μερικες παραχωρησεις σε οτι αφορα την συχνοτητα των στασεων κ ολα καλα.........

9re9
21/05/2011, 15:57
Φιλε καλησπερα. Εγω εχω fazer 600 και εχουμε και το ιδιο υψος. Κινουμαι κ εγω μεσα στην πολη κυριως. Απο την εμπειρια θα σου πω οτι στο fazer παταω καλα, οι μανουβρες γινονται ευκολα, ειναι σχετικα ευκολο στην οδηγηση μεσα στην πολη.(εμενα ειναι η 1η μου μοτοσυκλετα).Εχω οδηγησει και V strom, το οποιο ειναι πιο ευκολοδηγητο αλλα χωρις τρελες διαφορες.(μιλαμε για χαλαρη οδηγηση μεσα στην πολη, με μποτιλιαρισμα κ.λ.π). Το κακο με το fazer ειναι η αφορητη ζεστη το καλοκαιρι!!!Παμε στα ταξιδια. Μετα τα 150 με λιγο σκυψιμο εγω δεν ειχα προβλημα. Φανταζομαι με ψηλοτερη ζελατινα τα πραγματα ειναι ακομα καλυτερα.Τα 180 τα εχει χαβαλε, φορτωνεται ευκολα (δεν κανεις και μετακομιση βεβαια), χωματακι σε παει αλλα οχι πολλα πολλα.Κριμα τα λαστιχα!Ειανι μηχανη δρομου και δεν ειναι τοσο ανετη οσο το στρομ. Εγω παντως το προτεινω, αν κ εσυ θελεις να αλλαξεις κατηγορια. Δες και τα παρακατω:

Fazer 600 s2--> υψος σελας 795mm
Cbf 1000 --> υψος σελας 795mm (νομιζω ρυθμιζομενη +10mm)
Bαndid 650 --> υψος σελας 770mm (κ αυτη μαλλον ρυθμιζομενη +20mm), αλλα και 240-250 κιλα.(+40κιλα περιπου πανω απο τα αλλα).

Κατα τη γνωμη μου αν το στρομ σε καλυπτει απολυτα σε αυτα που προσφερει και σε ενοχλει μονο το υψος,μην το αλλαξεις .Προσπαθησε μπας και χαμηλωσει καπως.Αν εχεις βαρεθει και θες να αλλαξεις, τα παραπανω μηχανακια ειναι καλα και αξιοπιστα και γκαζιαρικα.Οπως και το πανεμορφο tiger που ειναι πιο ακριβο ομως.Αν θες ενημερωσε μας για την τελικη επιλογη σου!!

:wave2: :wave2:

dmf
21/05/2011, 16:30
κι εγω για cbf1000 λεω.
Εχει ανεμοκαλυψη, εχει γκαζι, εχει ροπη χαμηλα, φορτωνεται αμα λαχει, βγαινει και με abs αν το θες, εχει χαμηλη σελα, και η θεση του πισω ειναι αρκετα ανετη, δεν εχω ανεβει σε β-στρωμ βεβαια για αν συγκρινω.
Δεν παει βεβαια σε χωματοδρομους οπως το σουζουκι..


226972

DrEvil
21/05/2011, 17:49
Bandit 1250?
Για μένα η καλύτερη επιλογή σου, αν το κόστος πρέπει να κρατηθει χαμηλά.

Billy7
21/05/2011, 18:15
Είσαι 1.70 και δεν πατάς πόδια κάτω στο v strom;

paulopoulos
23/05/2011, 18:29
Σήμερα πηγα και κατέβασα την σέλα..Καλύτερα μεν, αλλά ακόμα έχω θεματάκι.. Θα πάω και στον μάστορα να κατεβάσει ότι μπορεί μηχανικά.. Άντε να δούμε. :)

al_tzamp
12/06/2011, 15:06
Αν δεν βγάλεις άκρη με τον μχανικό σου για τι δεν κοιτάς και κάτι τέτοιο???

http://search.eim.ebay.gr/?ev=&kw=V+strom+lowering+kit&ect=&elc=3&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

Ρίχνεις και λίγο τις μπουκάλες στην τμονόπλακα και ειναι έτοιμος!!!

takis-kk
12/06/2011, 20:49
Για αυτά που ζητάς
Το μηχανάκι που τα προσφέρει και είναι το ασφαλέστερο, (μακράν όλων των υπολοίπων που αναφέρθηκαν) , για σένα και την κυρά σου είναι αυτό.


228907

zisisx
13/06/2011, 00:13
το παλικαρι δεν παταει καλα στο στρωμα....
σκεψου τι θα παθει με αυτο......:eyepop:

PortisHead
13/06/2011, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx
το παλικαρι δεν παταει καλα στο στρωμα....
σκεψου τι θα παθει με αυτο......:eyepop:

SPAM ON
Νταξ μωρε...
Για κανα 20-30.000 χλμ ειναι...θα συνηθήσει , μετα θα κολήσει το μοτερ και θα παρει άλλο.
SPAM OFF

:lol:

Sorry

zisisx
13/06/2011, 00:17
ντροπη.....δεν κανει να λεμε τετοια πραματα.....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Georgaras
13/06/2011, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Για αυτά που ζητάς
Το μηχανάκι που τα προσφέρει και είναι το ασφαλέστερο, (μακράν όλων των υπολοίπων που αναφέρθηκαν) , για σένα και την κυρά σου είναι αυτό.




:yuck: :yuck: :yuck:

Ichigo
13/06/2011, 01:18
Εύχομαι τώρα που το βλέπεις στη φωτό να σου κάνει κλικ, εγώ που έχω το μικρό Ληστή τώρα θα το χτυπούσα άνετα το μεγάλο. :smokin:
Έτσι όπως το έχουν ντύσει τώρα είναι μούρλια (υποκειμενικό)
Και είναι 100% Japan :winka:

http://www.youtube.com/watch?v=k0-HwXpi-Ck&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=4BX-YO2lBB8&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=RfAsN0kH4oY
http://www.youtube.com/watch?v=eOc-R0v0I8o&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=74cG5WMQrcI&feature=relmfu μία biased σύγκριση υπέρ της παπαρίας της Honda :ZZZ: :evil:

:a8: :a8: :a8:


228930

paulopoulos
13/06/2011, 02:50
Άμα δώσω το στρωμα θα παρω το bandit, αν και δεν βλέπω να πωλούνται αρκετα στην σαλονικα.. Πάντως ρε παιδιά αυτή η εξάτμιση που έχει ο ληστής είναι αίσχος

dimzan
13/06/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Άμα δώσω το στρωμα θα παρω το bandit, αν και δεν βλέπω να πωλούνται αρκετα στην σαλονικα.. Πάντως ρε παιδιά αυτή η εξάτμιση που έχει ο ληστής είναι αίσχος


Γι αυτο το 50% των λιστων φορανε yoshimura..

Το οπλοπολυβολο χρηζει αμεσης αλλαγης μιας και ειναι τεραστιο και πολυ βαρυ. Επισης δεν περιλαμβανει τον καταλυτη οποτε εχεις και το κεφαλι σου ησυχο αν εχεις περιβαλλοντικες ανησυχιες.

Το μονο θετικο στο μπαζουκα ειναι οτι ειναι αθορυβο μεχρι τις 7000-8000 στροφες.

daz
13/06/2011, 12:18
Αν το αλλάξεις να το αλλάξεις για κάτι που θα σε καλύπτει και όχι με κάτι που θα σε κάνει να ψάχνεσαι πάλι σε 1-2 χρονάκια. Κράτα αυτό που έχεις μέχρι να μπορέσεις να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και θα χρειαστεί να κάνεις τους λιγότερους συμβιβασμούς.

Bmw f800, Triumph 800.

Σε κανα δυό χρονάκια μπορεί να έχουμε και κανένα ktm 800.

Ουγκ.

:wave2:

takis-kk
13/06/2011, 12:57
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει πως..
Οταν είσαι δικάβαλος εκτός απο την κοπελιά σου...
Αισθάνεσαι πως κουβαλάς και την πεθερά σου μαζί :smokin:

irinia
13/06/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει πως..
Οταν είσαι δικάβαλος εκτός απο την κοπελιά σου...
Αισθάνεσαι πως κουβαλάς και την πεθερά σου μαζί :smokin:







ΩΧ............ΩΧ





Καί Άεκτσής........καί πεθερόπληκτος...??






:wave2:

PortisHead
14/06/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει πως..
Οταν είσαι δικάβαλος εκτός απο την κοπελιά σου...
Αισθάνεσαι πως κουβαλάς και την πεθερά σου μαζί :smokin:

:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

I rest my case !

paulopoulos
29/07/2011, 01:25
Καλησπέρα
Επανέρχομαι.. Τελικά έδωσα το στρωμα
Πήγα να πάρω το bandit, άλλα με το που ανέβηκα ξενέρωσα με τα κιλά του.
και πήρα άσχετο.....
honda hornet 600, 08 μοντέλο.
Εντυπώσεις
Καλύτερη θέση οδήγησης. μου άρεσε περισσότερο η συμπεριφορά του απο το στρωμα. Απο αέρα το hornet άθλιο σε σχέση με τον στρομ.. Μέρα με την νύχτα.
Απο νεύρο δεν το συζητάω.. χορνετ.
Φώτα άθλια του χορνετ.. Το στρομ έχει σαφώς καλύτερα.
Ζέστη απο την μηχανή του χορνετ.. στο στρομ δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Στροφές πολύ καλύτερο το χορνετ.
Αυτά απο την πρώτη μέρα με τον νέο χορνετάκι μου :)

dimzan
29/07/2011, 02:39
καλοριζικο! honda ολο προσοντα!

ολα τα 4κ εχουν θεμα ζεστης, και το bandit το ιδιο.

γυμνο και αερας πανε πακετο. Μην ξεχνας ομως οτι τα χλμ ερχονται πολυ πιο γρηγορα απ οτι με το στρωμα οποτε μπορει να σε ξεγελα.

γυμνο και μαπα φως επισης, με ξενον μπορεις να κανεις δουλεια αλλα θα τυφλωνεις!

ελπιζω να πηρες το μοντελο με ABS . Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στο νεο hornet με το abs.

Γενικα θα το προτιμουσα απο το bandit αν ειχε στρογγυλο φαναρι μπροστα. Συνολικα ομως ειναι πολυ ποιοτικο μηχανακι και θα βγαλει πολλα χαρουμενα και απροβληματιστα χλμ

paulopoulos
29/07/2011, 03:06
Ευχαριστώ αδελφέ
ναι με abs είναι, αν και ο μάστοράς μου δεν ήταν τόσο σύμφωνος για το abs καθως οι δρόμοι μας είναι γυαλί. Αύριο θα παω να αλλάξω ρουλεμάν λαιμου που θέλει και ελπίζω να το ανοίξω λίγο παραπάνω απο τα 150. Το σκέφτομαι για τα ξενον. Πάντως είναι απαράδεκτα τα φώτα του

epp1640
29/07/2011, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
καλοριζικο! honda ολο προσοντα!

ολα τα 4κ εχουν θεμα ζεστης, και το bandit το ιδιο.




επιβεβαιώνω και εγώ ως νέος λήσταρχος.. από τα πρώτα πράγματα που μου έκαναν εντύπωση μετά το ybr.. η ζέστη στα πόδια και στα χέρια στην πόλη.. (θερμαινόμενες μανέτες και μαλακίες :lol: )

flickbat
29/07/2011, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
κι εγω για cbf1000 λεω.
Εχει ανεμοκαλυψη, εχει γκαζι, εχει ροπη χαμηλα, φορτωνεται αμα λαχει, βγαινει και με abs αν το θες, εχει χαμηλη σελα, και η θεση του πισω ειναι αρκετα ανετη, δεν εχω ανεβει σε β-στρωμ βεβαια για αν συγκρινω.
Δεν παει βεβαια σε χωματοδρομους οπως το σουζουκι..

όλα όπως τα λες για το συγκεκριμένο στη φωτο , που είναι του '10-΄11 (αυτό έχω), άνετο ταξίδι με δύο (όχι χώμα), δεν καταλαβαίνει τίποτε (φτερό στο δρόμο) , αλλά στους επιτόπιους ελιγμούς κατάρα (πολύ βαρύ) ειδικά φορτωμένο.

trelf
30/07/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Ευχαριστώ αδελφέ
ναι με abs είναι, αν και ο μάστοράς μου δεν ήταν τόσο σύμφωνος για το abs καθως οι δρόμοι μας είναι γυαλί. Αύριο θα παω να αλλάξω ρουλεμάν λαιμου που θέλει και ελπίζω να το ανοίξω λίγο παραπάνω απο τα 150. Το σκέφτομαι για τα ξενον. Πάντως είναι απαράδεκτα τα φώτα του


μα οταν εχεις δρομους γυαλι ειναι που το ABS κανει την διαφορα...

απο το 2008 που πηρα την μηχανη και εχω κανει πολλα χιλιομετρα αθηνα και σε ολη την ελλαδα καμια 15αρια ταξιδια.....τρεις φορες που ενεργοποιηθηκε το μπροστινο ABS ηταν σωτηριο!!!!

ιδιως την μια απο τις τρεις οταν απο 170 χρειαστηκε να κατεβω στα 40-50 μεσα σε λιγες δεκαδες μετρα με κατεβασματα και full-breaks λογω του οτι σε δυο λωριδες δρομο με νησιδα ξαφνικα ενα φορτηγο αποφασισε να μου κλεισει τον δρομο βγαινοντας αριστερη για να προσπερασει ενα αλλο φορτηγο που ηταν μπροστα του...

ABS και παλι ABS!!!!

Υ.Γ.:ημουν και εγω μ@κ@κ@ς που ετρεχα τοσο....

Μικe777
30/07/2011, 13:45
+656
πρωτη φορα πηρα μηχανη με abs
και εχω σωθει απειρες φορες...
αμα το συνηθισεις γιατι στην αρχη σου φαινεται λιγο περιεργο
θα εισαι οκ!
προσωπικα δεν προκειται ποτε να παρω ξανα μηχανη χωρις abs...

trelf
30/07/2011, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
+656
πρωτη φορα πηρα μηχανη με abs
και εχω σωθει απειρες φορες...
αμα το συνηθισεις γιατι στην αρχη σου φαινεται λιγο περιεργο
θα εισαι οκ!
προσωπικα δεν προκειται ποτε να παρω ξανα μηχανη χωρις abs...

+φωνω

PortisHead
31/07/2011, 00:50
Το να μην θελει καποιος ABS στη μηχανη του ισοδυναμει με καποιον που επιμένει να πλένει τα ρουχα του στην σκάφη ενω έχει ανακαλυφθεί το πλυντήριο.

fz6man
31/07/2011, 11:21
δηλαδη συγνωμη ρε φιλαρακι αλλα εψαχνες να δωσεις το στρωμα για να παρεις κατι καλυτερο με καλη καλυψη εστω να φορτωνετε για ταξιδακια και να πηγαινεις λιγο ποιο γρηγορα ταξιδια + ανετη σελα και πηρες naked μηχανακι ? :p :D ξεκινα γυμναστικη στο σβέρκο εκτος και εισαι ο σουβλακος :rotflmao: καλοριζικο

CBF- stratis
31/07/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το να μην θελει καποιος ABS στη μηχανη του ισοδυναμει με καποιον που επιμένει να πλένει τα ρουχα του στην σκάφη ενω έχει ανακαλυφθεί το πλυντήριο.


Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςς