PDA

View Full Version : f650gs αλυσιδα και αλλα καλουδια!



Sith
20/05/2011, 15:53
Γεια σας και παλι! Ηθελα να ρωτησω μερικα ακομη πραγματακια ..
Απ οτι φαινεται η αλυσιδα της μπεμπας μου (f650gs 2002) ειχε παρα-χαλαρωσει.
Επι μερικες ημερες οταν ανεβαιναν οι στροφες του κινητηρα και αφηνα το γκαζι, επιβραδυνε κανονικα ο κινητηρας, αλλα συγχρονως ακουγοταν ενας ρυθμικος μεταλλικος ηχος (γκαπ γκουπ).
Οταν αλλαζα σχεση, γκαζωνα η πατουσα συμπλεκτη, δεν ακουγοταν τιποτα.
Λογω φορτου εργασιας πηγα το μοτορι για ελεγχο μετα απο καμια βδομαδα.
Ο μαστορας ειδε πως οντως ηταν πολυ χαλαρη η αλυσιδα, μου την τεντωσε και μου πε πως εχει στραβωσει καποιο μεταλλο λογω της χαλαροτητας της αλυσιδας.
Μου ειπε να μην ανυσηχω και πως θα επανελθει μετα απο καμια 100στη km οδηγησης.
Εκτοτε ο εντονος θορυβος εξαφανιστηκε, αλλα στη θεση του εμφανιστηκε ενας πιο ηπιος και ελαφρυς, ο οποιος ακουγεται συνεχως ομως, ρυθμικα, ειτε γκαζωνω, ειτε αφηνω το γκαζι.

Δεν ξερω τι ζημια μπορει να εχει γινει και μου εχει σκαλωσει πως πλεον δεν γλιτωνω την αλλαγη της αλυσιδας.. ειναι δυνατον να ισχυουν αυτα που λεει ο μαστορας και να επανελθει στην φυσιολογικη κατασταση μετα απο καποια χιλιομετρα? Λιγο περιεργο μου φανηκε να σας πω την αληθεια..

Επισης μια δευτερη ερωτηση που εχει να κανει με καποια αξεσουαρ.
Θελω να βαλω bagster και μια μεταλλικη ταπα λαδιου με κλειδαρια (μου ειχαν ανοιξει την παλια που ειναι πλαστικη και απο τοτε εχω το αγχος μην βρεθω χωρις λαδια!!).
Επισης σκεφτομαι να βαλω μεταλλικα μαρσιπιε και λεβιε ταχυτητων ..
Υπαρχει κανενα καταστημα θεσσαλονικη που να αναλαμβανει να τα παραγγειλει για μενα και να τα εγκαταστησει? Οι επισημες αντιπροσωπειες θα μπορεσουν να το κανουν? (τρικαλιωτης στη συγκεκριμενη περιπτωση..)
Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη!

ggs
20/05/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sith
....και μου πε πως εχει στραβωσει καποιο μεταλλο λογω της χαλαροτητας της αλυσιδας.
Μου ειπε να μην ανυσηχω και πως θα επανελθει μετα απο καμια 100στη km οδηγησης...




α... ενταξει .... το φερεκοντιο θα ειναι....:rolleyes:

Sith
23/05/2011, 00:12
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.. δυστυχως ομως ειμαι νεος στον ομορφο κοσμο της μοτοκινησης και δεν πολυ καταλαβαινω αυτα που λες. Αν γραφω κατι που προκαλει γελιο η ειρωνια, να με συγχωρεις, απλα λογω της αγνοιας μου ανησυχω για το παραμικρο και θελω να βαζω την ασφαλεια μου πανω απ ολα

Bowleno
23/05/2011, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sith
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.. δυστυχως ομως ειμαι νεος στον ομορφο κοσμο της μοτοκινησης και δεν πολυ καταλαβαινω αυτα που λες. Αν γραφω κατι που προκαλει γελιο η ειρωνια, να με συγχωρεις, απλα λογω της αγνοιας μου ανησυχω για το παραμικρο και θελω να βαζω την ασφαλεια μου πανω απ ολα


πλακίτσα ειναι, μην ψαρώνεις.

από αυτό και μόνο που σου είπε, ότι και καλά θα επανέλθει, άλλαξε τάχιστα συνεργείο!

Α, και αλυσίδα (μαζί με τα γρανάζια ακόμα καλύτερα):wave2:

taisteal
23/05/2011, 00:59
Επισης μια δευτερη ερωτηση που εχει να κανει με καποια αξεσουαρ.
Θελω να βαλω bagster και μια μεταλλικη ταπα λαδιου με κλειδαρια (μου ειχαν ανοιξει την παλια που ειναι πλαστικη και απο τοτε εχω το αγχος μην βρεθω χωρις λαδια!!).
Επισης σκεφτομαι να βαλω μεταλλικα μαρσιπιε και λεβιε ταχυτητων ..
Υπαρχει κανενα καταστημα θεσσαλονικη που να αναλαμβανει να τα παραγγειλει για μενα και να τα εγκαταστησει? Οι επισημες αντιπροσωπειες θα μπορεσουν να το κανουν?

φιλε εγω εχω το ντακαρ 2002,και αλλαξα κι εγω την πλαστικη ταπα με μεταλλικη χωρις κλειδαρια ομως.παραγγελια απο ΜΑΚΑΝ-ΤΟΥΡΑΤΕΚ,και εγω οτι παιρνω απο αξεσουαρ τα περναω μονος μου,δεν ξερω αν τοποθετουν αξεσουαρ στην αντ/πεια.και αλλαξε το συντομοτερο την αλυσιδα σου γιατι εγω το αμελησα και βγηκε και μου εκανε ζημια,και παραλιγω να πεσω...και γραναζια εννοειται :wave2:

ggs
23/05/2011, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sith
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.. δυστυχως ομως ειμαι νεος στον ομορφο κοσμο της μοτοκινησης και δεν πολυ καταλαβαινω αυτα που λες. Αν γραφω κατι που προκαλει γελιο η ειρωνια, να με συγχωρεις, απλα λογω της αγνοιας μου ανησυχω για το παραμικρο και θελω να βαζω την ασφαλεια μου πανω απ ολα

όχι παλικάρι μου…. Η ειρωνεία πήγαινε στον μάστορα κι όχι σ εσένα… κατ τα αλλά , όπως σου είπε ο dimitrisioak….
:beer: :beer: :beer:

faraway
23/05/2011, 08:50
Βασικά για αξεσουάρ ψάξου και σε κανένα ebay θα εκπλαγείς από τις διαφορές στις τιμές .:winka:

Sith
23/05/2011, 10:41
Ευχαριστω ρε παιδες, θα παω να αλλαξω την αλυσιδα μαζι με τα γραναζια για αρχη.. θα συνεχισω να ψαχνω για καναν μαστορα της προκοπης.
Στειλτε μου please κανα pm αν ξερετε καποιον αξιολογο στην θεσσαλονικη!

Sith
27/05/2011, 15:36
Χαιρεται και παλι. Η αλλαγη αλυσιδας/γραναζιων εγινε στον Κο Πιτουλη στους αμπελοκηπους. Πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος μαζι με τον Κυριακο.
Μπηκαν νεα εξαρτηματα για να ανεβει και λιγο η τελικη!
Πλεον ολα ειναι ομορφα και αθορυβα!

taisteal
27/05/2011, 23:12
καλοταξιδος και καλα χιλιομετρα:beer: