PDA

View Full Version : επισκευή κράνους;



LOUKILOUK
21/05/2011, 11:15
Έχω ένα ARAI rx7 corsair small και θέλει ένα καλό σέρβις-επισκευή. Το τελευταίο που έσπασε ήταν το αριστερό αυτάκι που κραταέι τη ζελατίνα (βασικά χάλασε κάτι στο μηχανισμό που κουμπώνει). Επίσης ο δεξιός πάνω αεραγωγός έχει ένα ραγισματάκι. Τέλος και τα μαξιλαράκια δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και καλό θα ήταν να αντικατασταθούν νομίζω.
α) που μπορώ να βρω ανταλλακτικά;
β) μπορώ να τα αντικαταστήσω μόνος μου; (όχι τα μαξιλαράκια...!!)
γ) το κράνος έχει και τις γραντζουνιές του... υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το σενιάρει συνολικά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων...

υ.γ. Το οικονομικό ζήτημα είναι σημαντικό... :winka:
:wave2:

John Steed
21/05/2011, 11:17
Ζέεεφοοοο!!!




(Στείλε πμ στο φίλο zefos1100xx)


:wave2: :wave2:

LogOutGoRide
21/05/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Έχω ένα ARAI rx7 corsair small και θέλει ένα καλό σέρβις-επισκευή. Το τελευταίο που έσπασε ήταν το αριστερό αυτάκι που κραταέι τη ζελατίνα (βασικά χάλασε κάτι στο μηχανισμό που κουμπώνει). Επίσης ο δεξιός πάνω αεραγωγός έχει ένα ραγισματάκι. Τέλος και τα μαξιλαράκια δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ και καλό θα ήταν να αντικατασταθούν νομίζω.
α) που μπορώ να βρω ανταλλακτικά;
β) μπορώ να τα αντικαταστήσω μόνος μου; (όχι τα μαξιλαράκια...!!)
γ) το κράνος έχει και τις γραντζουνιές του... υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το σενιάρει συνολικά;
ευχαριστώ εκ των προτέρων...

υ.γ. Το οικονομικό ζήτημα είναι σημαντικό... :winka:
:wave2:

Μαγαζιά υπάρχουν.Τον πάνω αεραγωγό στο δικό μου rx7gp τον άλλαξα μόνος μου.Έχει πατρόν στην συσκευσία αλλά καλύτερα πριν τον βγάλεις κάνε ένα περίγραμμα του παλιού με χαρτοταινία.Τα πλαϊνά που κρατούν την ζελατίνα είναι πανέυκολο να αλλαχτούν στο λεπτό.
Όσο για τις γρατζουνιές ας βοηθήσει κάποιος άλλος

Βρήκα ένα στα γρήγορα αλλά υπάρχουν σίγουρα κι'άλλα google it.

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

Για τον πάνω αεραγωγό πλήρωσα 25 ευρώ απο Ελλάδα
http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0

LOUKILOUK
21/05/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LogOutGoRide
Μαγαζιά υπάρχουν.Τον πάνω αεραγωγό στο δικό μου rx7gp τον άλλαξα μόνος μου.Έχει πατρόν στην συσκευσία αλλά καλύτερα πριν τον βγάλεις κάνε ένα περίγραμμα του παλιού με χαρτοταινία.Τα πλαϊνά που κρατούν την ζελατίνα είναι πανέυκολο να αλλαχτούν στο λεπτό.
Όσο για τις γρατζουνιές ας βοηθήσει κάποιος άλλος

Βρήκα ένα στα γρήγορα αλλά υπάρχουν σίγουρα κι'άλλα google it.

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

Για τον πάνω αεραγωγό πλήρωσα 25 ευρώ απο Ελλάδα
http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ κατατοπιστικές.
Σχετικά με τον αεραγωγό, είναι απλά κολλημένος; τον ξεκολάς και τοποθετείς τον καινούριο; γιατί να κάνω περίγραμα του παλιού; Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι καταλαβα τι θα κάνω...
Σχετικά με το βάψιμο μάλλον θα πάει για αργότερα... :beer: :wave2:

nic mor
21/05/2011, 12:22
εγω οτι χρειαστω για το αραι,το παω στη μηχαλακοπουλου (δεν θυμαμαι το νουμερο)
χαμηλα σχετικα,δεξια ανεβαινοντας.
ηταν ο κεντρικος αντιπροσωπος (δεν γνωριζω αν ειναι ακομα η τα εχει παρει αλλος)
και εχει τα παντα απο αεραγωγους καπακια κτλ
γιατι στον παπα....ρου :a31: που το ειχα παρει,οταν του
ζητησα αεραγωγο σαγονιου περιμενα 1,5 μηνα και π@παρια!:yuck:
εκει μου τον εφερε σε 2 μερες :beer:
και για το πλαινο καπακι το ιδιο!!
και μου τα κουμπωσε αυτος για να μην κανω καμια μαλακια!!

LogOutGoRide
21/05/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολύ κατατοπιστικές.
Σχετικά με τον αεραγωγό, είναι απλά κολλημένος; τον ξεκολάς και τοποθετείς τον καινούριο; γιατί να κάνω περίγραμα του παλιού; Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι καταλαβα τι θα κάνω...
Σχετικά με το βάψιμο μάλλον θα πάει για αργότερα... :beer: :wave2:

Ο αεραγωγός έχει ταινία διπλής όψης(κάτι τέτοιο τελος πάντων ).Στο αεραγωγό (τον καινούργιο) είναι ήδη κολλημένη και πρέπει να ξεκολλήσεις την άλλη πλευρά για την τοποθέτηση στο κράνος.Το πατρόν που είχε δεν με βόλεψε καθόλου, τουλάχιστον εμένα.Πρίν ξεκολλήσεις τον παλιό βάλε δυο χαρτοταινίες στις πλευρές και πριν κολλήσεις τον καινούργιο απλά τοποθέτησέ τον στην θέση που μάρκαρες και τσέκαρε αν όταν τον κλείνεις κλείνει κανονικά την ''τρύπα'' απο κάτω.Όταν βεβαιωθείς ξεκόλλα τις λεπτές ταινίες (μπλέ χρώματος διάφανες) και κράτα για λίγη ώρα τον αεραγωγό στην θέση του.
Σημαντικό πριν τον κολλήσεις καθάρισε τις παλιές κόλλες που μπορεί να έχουν μείνει απο τον προηγούμενο.
Ουφ...η περιγραφή είναι πιο δύσκολη απο την τοποθέτηση,πίστεψε με.ΚΤΜ δεν έχεις, τότε σίγουρα πιάνουν τα χέρια σου :rotflmao: (χωρίς παραξήγηση έτσι ,θα ήθελα και γω ένα)

Βρές το κατάλληλο ανταλλακτικό στην κατάλληλη τιμή και προχώρα.
Επίσεις τώρα είναι ευκαιρία (μια και θα μπείς στην διαδικασία ψαξίματος και παρεγγελιών) να αλλάξεις τα side pods με κάτι άλλο και στην ουσία να αλλάξεις λίγο την εμφάνιση του κράνους.

edit:Αν θέλεις πάρε το προστατευτικό υγρό της arai (αυτό που πήρες μαζί με την αγορά του κράνους στο μικρό μπουκαλάκι) για τους μηχανισμούς και κάπου κάπου ρίξε κανα δυο σταγόνες στους μηχανισμούς.

edit2:Μιλάμε πάντα για τους μικρούς αεραγωγούς (delta ducts) τρείς τον αριθμό στην κορυφή του κράνους έτσι.Αν κατάλαβα λάθος...:(

Καλές αγορές
:beer:

LOUKILOUK
21/05/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
εγω οτι χρειαστω για το αραι,το παω στη μηχαλακοπουλου (δεν θυμαμαι το νουμερο)
χαμηλα σχετικα,δεξια ανεβαινοντας.
ηταν ο κεντρικος αντιπροσωπος (δεν γνωριζω αν ειναι ακομα η τα εχει παρει αλλος)
και εχει τα παντα απο αεραγωγους καπακια κτλ
γιατι στον παπα....ρου :a31: που το ειχα παρει,οταν του
ζητησα αεραγωγο σαγονιου περιμενα 1,5 μηνα και π@παρια!:yuck:
εκει μου τον εφερε σε 2 μερες :beer:
και για το πλαινο καπακι το ιδιο!!
και μου τα κουμπωσε αυτος για να μην κανω καμια μαλακια!!

Μάλλον αναφέρεσε στο μαγαζί λίγο πριν το ξενοδοχείο Holiday In. Όπως και να έχει δεν έιμαι Αθήνα και πρέπει να βρω λύση μάλλον μόνος μου. Από τιμές τι λέει εκεί; παλιά ήταν φαρμακείο αλλά έχω χρόνια να μπω.

McTalas
21/05/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Μάλλον αναφέρεσε στο μαγαζί λίγο πριν το ξενοδοχείο Holiday In. Όπως και να έχει δεν έιμαι Αθήνα και πρέπει να βρω λύση μάλλον μόνος μου. Από τιμές τι λέει εκεί; παλιά ήταν φαρμακείο αλλά έχω χρόνια να μπω.
ειναι ο ιταλος, ο αντιπροσωπος αραι στην Ελλαδα, απο τιμες εχει αυτες τις αντιπροσωπιας,

οι επανω αεραγωγοι οι πλαινοι εχουν κανα 80αρι εαν θυμαμαι, για τους μιχανισμους στο πλαι, αλλα και οτι θες απο ανταλακτικα μπορεις να τα παρεις απο εξω, εγω τα ειχα παρει απο Αγγλια.

ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ € ΓΙΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ!!!

θα πας σε ενα μαγαζι που πουλαει αφρολεξ και θα παρεις ενα κομματι σε ιδια πυκνοτητα με αυτα που εχει το αραι, θα τα κοψεις στο σωστο σχημα και θα τα κολλυσεις ή με ταινια διπλης ή με κολλα που δεν επιρεαζει.

Το ΙΔΙΟ ακριβως θα σου κανει και οποσδοιποτε του τα πας για σερβις. Δεν αξιζει να δωσεις 40€.

ολα τα παραπανω μου τα ειπε ατομο που κανει επισημο σερβις... :winka:

LOUKILOUK
21/05/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LogOutGoRide
Ο αεραγωγός έχει ταινία διπλής όψης(κάτι τέτοιο τελος πάντων ).Στο αεραγωγό (τον καινούργιο) είναι ήδη κολλημένη και πρέπει να ξεκολλήσεις την άλλη πλευρά για την τοποθέτηση στο κράνος.Το πατρόν που είχε δεν με βόλεψε καθόλου, τουλάχιστον εμένα.Πρίν ξεκολλήσεις τον παλιό βάλε δυο χαρτοταινίες στις πλευρές και πριν κολλήσεις τον καινούργιο απλά τοποθέτησέ τον στην θέση που μάρκαρες και τσέκαρε αν όταν τον κλείνεις κλείνει κανονικά την ''τρύπα'' απο κάτω.Όταν βεβαιωθείς ξεκόλλα τις λεπτές ταινίες (μπλέ χρώματος διάφανες) και κράτα για λίγη ώρα τον αεραγωγό στην θέση του.
Σημαντικό πριν τον κολλήσεις καθάρισε τις παλιές κόλλες που μπορεί να έχουν μείνει απο τον προηγούμενο.
Ουφ...η περιγραφή είναι πιο δύσκολη απο την τοποθέτηση,πίστεψε με.ΚΤΜ δεν έχεις, τότε σίγουρα πιάνουν τα χέρια σου :rotflmao: (χωρίς παραξήγηση έτσι ,θα ήθελα και γω ένα)

Βρές το κατάλληλο ανταλλακτικό στην κατάλληλη τιμή και προχώρα.
Επίσεις τώρα είναι ευκαιρία (μια και θα μπείς στην διαδικασία ψαξίματος και παρεγγελιών) να αλλάξεις τα side pods με κάτι άλλο και στην ουσία να αλλάξεις λίγο την εμφάνιση του κράνους.

edit:Αν θέλεις πάρε το προστατευτικό υγρό της arai (αυτό που πήρες μαζί με την αγορά του κράνους στο μικρό μπουκαλάκι) για τους μηχανισμούς και κάπου κάπου ρίξε κανα δυο σταγόνες στους μηχανισμούς.

edit2:Μιλάμε πάντα για τους μικρούς αεραγωγούς (delta ducts) τρείς τον αριθμό στην κορυφή του κράνους έτσι.Αν κατάλαβα λάθος...:(

Καλές αγορές
:beer:

Βασικά μιλάω για τον μακρύ δεξιό αεραγωγό, υπάρχει άλλος ένας αριστερά και ένας μικρός (delta duct) αναμεσά τους στο κέντρο... στο site που μου έστειλες βρίσκω μόνο τους μικρούς (delta ducts), λές να μην παίζουν οι μεγάλοι πλαινοί; θα πηδηχτώ από το παράθυρο...:bigcry: :lol:
Δεν ξέρω αν η συμβίωσή σου με την γιαπωνέζα κάνει τα χέρια σου λιγότερο ικανά και το μυαλό λιγότερο κοφτερο αλλά σκέφτομαι ότι αν το τοποθετούσες με κλειστό τον αεραφωγό θα έκλεινες την τρύπα με την μία, και θα κουμπώσε αμέσως και στη θέση του το υπόλοιπο κομμάτι... Αυτό θα δοκίμαζα, αλλά επειδή το έργο δεν το έχω ξαναδεί, δεν ξέρω κατα πόσο αυτό που σκέφτηκα είναι σωστό...
Tο κράνος που έχω, είναι αυτό που φαίνετε παρακάτω και δεν νομίζω να βελτιωθεί η εμφανισή του αλλάζοντας χρώμα στα side pods... ; έχεις καμιά πρόταση;
Πάω για ψάξιμο... αυτό είναι το εύκολο και ευχάριστο... ο λαγαρισμός δεν ξέρω τι θα πει... :bawl: :lol:
Thanks a lot...:beer: :wave2:

υ.γ τελικά όλοι θέλουν ένα ΚΤΜ...:lol:


226961

LogOutGoRide
21/05/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Βασικά μιλάω για τον μακρύ δεξιό αεραγωγό, υπάρχει άλλος ένας αριστερά και ένας μικρός (delta duct) αναμεσά τους στο κέντρο... στο site που μου έστειλες βρίσκω μόνο τους μικρούς (delta ducts), λές να μην παίζουν οι μεγάλοι πλαινοί; θα πηδηχτώ από το παράθυρο...:bigcry: :lol:
Δεν ξέρω αν η συμβίωσή σου με την γιαπωνέζα κάνει τα χέρια σου λιγότερο ικανά και το μυαλό λιγότερο κοφτερο αλλά σκέφτομαι ότι αν το τοποθετούσες με κλειστό τον αεραφωγό θα έκλεινες την τρύπα με την μία, και θα κουμπώσε αμέσως και στη θέση του το υπόλοιπο κομμάτι... Αυτό θα δοκίμαζα, αλλά επειδή το έργο δεν το έχω ξαναδεί, δεν ξέρω κατα πόσο αυτό που σκέφτηκα είναι σωστό...
Tο κράνος που έχω, είναι αυτό που φαίνετε παρακάτω και δεν νομίζω να βελτιωθεί η εμφανισή του αλλάζοντας χρώμα στα side pods... ; έχεις καμιά πρόταση;
Πάω για ψάξιμο... αυτό είναι το εύκολο και ευχάριστο... ο λαγαρισμός δεν ξέρω τι θα πει... :bawl: :lol:
Thanks a lot...:beer: :wave2:

υ.γ τελικά όλοι θέλουν ένα ΚΤΜ...:lol:

Ναι μπορεί να γίνει και έτσι η τοποθέτηση αλλά μια και α αεραγωγός είναι στρογγυλός (στο κράνος) και το ''καπάκι'' του αεραγωγού είναι στρογγυλό μπορεί να κάλυπτε την ''τρύπα'' στο κράνος αλλά να έμαινε λιιιιίγο στραβά.
Για την αλλαγή των πλαϊνών ,μπορεί να είχε κράνος με γραφικά και να ήθελες διάφανα πλαϊνά.

Τα παραπάνω ισχύουν στον delta duct για τους πλαϊνούς και εγώ με λίγο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι.
Ψάξε λίγο και εδώ

http://www.genuineaccessories.com/AraiHelmets/arai_all.html

Φυσικά θέλω (ΚΑΙ) ένα KTM :sun: