PDA

View Full Version : Σπασμένη βαλβίδα πίσω φρένου...



KaTaNaS
13/08/2005, 09:51
Γεια χαρά παιδιά



Αντώνη χρειάζομαι τα φώντα σου...


Ενημερωνω γενικά πως έχω το γνωστό πλέον ΚΤΜ LC-4 ADV 2001


Μπήκα τις προάλλες σε ένα εγκαταλελειμενο νταμάρι, είχε άμμο κάτω , για να προπονηθώ κάπως στην πλαγιολίσθηση.


Τεσπα σε κάποια φάση πατάω επίμονα το πισινό φρένω και νοίωθω το πεντάλ να βυθίζεται πολύ βαθιά και χωρίς καμμία αντίσταση,


Ρε γαμώτο λέω τι έγινε!

Σταματάω, κατεβαίνω να δώ τι έγινε, και τι να δώ, ελιχε σπάσει –λίωσει η βαλβίδα του φρένου που δίνει σήμα στο στοπ πίσω...


Και όπως κυριολεκτικά είχε αποκοπεί απο την βίδα συγκράτησης, με το που πατούσα το πεντάλ πέταγε (σαν ανοιχτό κύκλωμα πλέον) όλο το υγρό ΄ρξω πάνω σε πίσω αμορτισέρ και το ςάκι της εξάτμισης.


Πάω στον πουλόπου λο που ήταν κια για τελευταία μέρα Ανοιχτά εχθές, του λέω το και τό.

Πρίν καν τελειώσω μου λέει τι έχει γίνει, και πως το παρουσιάζουν αυτό, σπάνε οι βαλβίδες..

Ψάξαμε ποιό ΕΛΛΗΝΣΤΟΡ ήταν ακόμη ανοιχτό και έφυγα προς πειραιά με τη προυπόθεση να το τοποθετήσω μόνος μου...


Το πήρα ρε Αντώνη το λοιπόν, και κάνω τα εξής:

(θέλω να μου πείς που έκανα λάθος)

ξεβιδώνω τη παλιά ακέφαλη πλέον βαλβίδα, βιδώνω την καινούργια...

ανοίγω το δοχειάκι των υγρών

δεν τα έχω αλλάξει ποτέ όσο το έχω το μοτο , οποτε μιάς και το άνοιξα (και μιας και μδεν ήξερα τι ντοτ έχει μέσα και εγω είχα μόνο 4άρι) είπα να τα βγάλω τελείως, -στο δοχείο είχε μια σπιθαμή 2 χιλιοστά να καταλάβεις.

Το λοιπόν:

Ξεβιδώνω τη βίδα της δαγκάνας και τρομπάρω με το πεντάλ

Άρχισε να βγάζει πολύ λίγο υγρό μέσα στο διάφανο σωλήνάκι , ουσιαστικά να το φτύνει, μία υγρό και μία αέρα!

Γεμίζω το δοχειάκι με το δικό μου υγρό φρένων και με κλειστεί τη βίδα τρομπάρω

Κξρατάω με δύναμη κάτω το πεντάλ ανοίγω τη βίδα βγαίνει υγρό με λίγες φυσαλίδες,ξανακλείνω τη βίδα ανώ έχω ακόμη πατημένο το πεντάλ...

Επαναλαμβάνω το παραπάνω μερικές φορές εως ότου να πιεί όλο το υγρό στο δοχειάκι μα χωρίς να μείνει η εισαγωγή ελέυθερη

Ξαναγεμίζω μία, το κάνω αλλη μα δυο φορές να κατέβει η στάθμη αν΄μεσα στο μαχ και το μινκαι κλελινω το καπάκι του δοχείου.


Καβαλάω για δοκιμή και κατεβαίνει το πεντάλ τώρα υπερβολικά χαμηλά για να φρενάρει!!!


Δε μποιρώ να καταλάβω γιατί, μήπως κρατάει αέρα ακόμη μέσα? Στο τέλος όμως δεν έβγαζε άλλες φυσαλίδες


Μήπως το κύκλωμα έχει πολύ λίγο υγρό μέσα? Η στάθμη όμως είναι ανάμεσα στο μαχ και το μιν , πιο κοντά στο μιν!

Εν το μεταξύ όταν τρόμπαρα, στο δοχειάκι έβλεπες μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν απο την τρόμπα προς την επιφάνεια!


Βοήθησε ρε Αντώνη λίγο γιατί αύριο φέυγω για λακωνία και δε μου αρέσει το φρένο έτσι,

Π΄ρεπει να κατεβάσω πολύ μύτη τη μπότα κάτω για να φρενάρει και δεν έχω και αίσθηση.


Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

KaTaNaS
13/08/2005, 16:33
xexexexe



ola ok!!!!


janaekana ejaerwsh,


eixe meinei ena meros aera mesa, me to pou jesfije h bida ths dagkanas akousthke ena mikro skasimo ths aektonwshs tou!!!



exw freno apsogo twra!!!



allajan kai tasxedia, kai feygw se ligo..


xairetw sas filoi ciaozzzzzzzzzz :wave2:

OldMan
13/08/2005, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[B]...Αντώνη χρειάζομαι τα φώντα σου.../B]

:confused: :confused:

Τι έιναι ρε Σταύρε αυτά τα φώΝτα ???, γιατί δεν ξέρω να έχω κάτι τέτοιο !!!



Υ.Γ.

Είδες ότι χρειάζεται και λίγο παίδεμα ???
:beer: :beer: :beer:

Καλό δρόμο!!!

:wave2: :wave2: :wave2: