PDA

View Full Version : Περί οδηγικής παιδείας και ... κακού παραδείγματος



sergiosm
21/05/2011, 20:12
Όπως ίσως θυμάστε έχω ένα γιο 3,5 ετών περίπου και μια κόρη 2,5 ετών περίπου.

και τα δύο έχουν μάθει ότι όταν οδηγούμε μηχανή φοράμε κράνος στο κεφάλι.

Μάλιστα ξέρουν ότι δεν μπορούν (τώρα) να ανέβουν στη μηχανή γιατί δεν έχουν κράνος.

Ωραία, λέω, πάμε καλά στο θέμα αυτό

Κούνια που με κούναγε ...

Χθες μου λέει ο ... μεγάλος (ο γιός):
Μπαμπά θα πάω βόλτα με τη μηχανή (το έχει ξαναπεί, δεν είναι εκεί το ζητούμενο του thread)

Του λέω: μα πώς θα πας δεν έχει κράνος

Και ενώ τις άλλες φορές απαντούσε ότι ναι δεν γίνεται γιατί δεν έχει κράνος αυτή τη φορά απάντησε:

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

Πώς δεν πειράζει του λέω

Δεν πειράζει μου λέει, βλέπω άλλους που δεν φοράνε, άρα δεν πειράζει
θα κάνω βόλτα χωρίς κράνος.

Τα σχόλια δικά σας ....

p@nos
21/05/2011, 20:17
re sergie sorry kiolas alla gia ena pedaki 3 xronon milas.....


kai to daxtilo sti briza ama pei na balei 8a pei de peirazei giati de blepei reyma..........

vangelis 64
21/05/2011, 20:22
Έχω κάνει χειρώτερα....δυο παιδάκια στο παπί και φυσικά όλοι ξεκράνωτοι,όχι στην Αθήνα μεν αλλά δεν συζητάμε για την επικινδυνότητα.
Μού φαίνεται πολύ μικρό για να το ανεβάζεις στο μηχανάκι.Ο κίνδυνος να αποκοιμηθεί είναι μεγάλος.

faraway
21/05/2011, 20:23
Πάνο δεν είναι έτσι . Τα παιδιά διαμορφώνουν το μεγαλύτερο κομμάτι του χαρακτήρα τους μέχρι τα 5 . Και τον διαμορφώνουν κυρίως αντιγράφοντας τις συμπεριφορές του μπαμπά και της μαμάς .

Ακριβώς τα ίδια και η δική μου κόρη . Ξέρει πως στο μηχανάκι φοράμε πάντα κράνος και ζώνη στο αυτοκίνητο , δεν ξέρει βασικά , απλά βλέπει και αντιγράφει .

Τώρα βέβαια λογικό είναι μεγαλώνοντας και βλέποντας εικόνες από μοτοσυκλετιστές χωρίς κράνος να αμφισβητεί αυτό που έμαθε αντιγράφοντας .

Τώρα πως αντιμετωπίζεται δεν ξέρω να σου πω . Μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμα και η δικιά μου και μου τη πει την ατάκα θα ξέρω . Πάντως σε καμία περίπτωση μην έρθεις σε ρήξη μαζί του για υτο το θέμα γιατί θα γυρίσει μπούμερανγκ .:wave2:

sergiosm
21/05/2011, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re sergie sorry kiolas alla gia ena pedaki 3 xronon milas.....


kai to daxtilo sti briza ama pei na balei 8a pei de peirazei giati de blepei reyma..........

Δεν εννοώ αυτό.

Ασφαλώς και ένα παιδάκι δεν αντιλαμβάνεται τους κινδύνους.

το θέμα είναι το κακό παράδειγμα που δίνουν σε ένα παιδάκι αυτά που βλέπει.

Γιατί το δεν πειράζει το είπε επειδή είδε να οδηγούν χωρίς κράνος.

Άρα αυτό που βλέπει γύρω του και μάλιστα στο βαθμό που το βλέπει στην Ελλάδα του φαίνεται και φυσιολογικό


:wave2:

sergiosm
21/05/2011, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Πάντως σε καμία περίπτωση μην έρθεις σε ρήξη μαζί του για υτο το θέμα γιατί θα γυρίσει μπούμερανγκ .:wave2:

Του είπα απλά ότι αυτοί που δεν φορούν κράνος στη μηχανή δεν έχουν μυαλό μέσα στο κεφάλι τους και ότι αν πέσουν θα χτυπήσουν (με ... παιδική διατύπωση) και το άφησα εκεί ...

:wave2:

p@nos
21/05/2011, 20:36
to oti to eide sto dromo de leei kati 8a boroyse na to blepe se mia tenia toy hollywood i sto youtube me ena stuntman na kabalaei kai na kanei kolotoybes ksebrakotos oxi aplos xoris kranos......


to kalitero paradigma gia to gio soy eise esi oxi o allos sto dromo ama blepei esena monima me kranos kai afto otan parei diko toy mixanaki 8a foraei kata 99%

sergiosm
21/05/2011, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to kalitero paradigma gia to gio soy eise esi oxi o allos sto dromo ama blepei esena monima me kranos kai afto otan parei diko toy mixanaki 8a foraei kata 99%

Συμφωνώ

road spirit
21/05/2011, 20:45
εσυ τουλάχιστον είσαι εκεί για να τους δώσεις το καλό παράδειγμα :beer:

τι να λέμε για κάτι άλλους πατεράδες ... είδα προχτές το γείτονα, να βάζει κόρη και γιο (ναι, τρικάβαλο) ξεκράνωτα τα παιδιά - στην ηλικία των δικών σου περίπου - και αυτός εννοείται χωρίς κράνος, καβαλάν το τρανσάλπ και φεύγουν ...

sergiosm
21/05/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
εσυ τουλάχιστον είσαι εκεί για να τους δώσεις το καλό παράδειγμα :beer:

τι να λέμε για κάτι άλλους πατεράδες ... είδα προχτές το γείτονα, να βάζει κόρη και γιο (ναι, τρικάβαλο) ξεκράνωτα τα παιδιά - στην ηλικία των δικών σου περίπου - και αυτός εννοείται χωρίς κράνος, καβαλάν το τρανσάλπ και φεύγουν ...

Μα και ο δικός μου έχει δει τον πατέρα ένος κοριτσιού από τον παιδικό που κάθε μέρα την πάει με ένα παπί ξεκράνωτος και αυτός και το κοριτσάκι ...

John Steed
21/05/2011, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Του είπα απλά ότι αυτοί που δεν φορούν κράνος στη μηχανή δεν έχουν μυαλό μέσα στο κεφάλι τους και ότι αν πέσουν θα χτυπήσουν (με ... παιδική διατύπωση) και το άφησα εκεί ...

:wave2:

Ευτυχώς που έχει κι εσένα να το μεγαλώσεις σωστά και να θέσεις το καλό παράδειγμα!

Τους άλλους βλέπουν αλλά στους γονείς θέλουν να μοιάσουν. Είσαι πρότυπο, ρε μπαγάσα!
:beer: :beer: :beer:

sergiosm
21/05/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Είσαι πρότυπο, ρε μπαγάσα!


καλό είναι αυτό τώρα ;;;


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

lagman
21/05/2011, 21:16
Θεωρω πως τα παιδια αυτης της ηλικιας δεν επεξεργαζονται τις πληροφοριες με τις οποιες βομβαρδιζονται καθημερινα..Απεναντιας τα καταχωρουν στο συνειδητο τους αυτουσιες ως ορθες και ακολουθως γινεται χρηση της μίμητικης ικανοτητας...

http://www.youtube.com/watch?v=CWUtywfwsMw&feature=fvwrel

sergiosm
21/05/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
Θεωρω πως τα παιδια αυτης της ηλικιας δεν επεξεργαζονται τις πληροφοριες με τις οποιες βομβαρδιζονται καθημερινα..Απεναντιας τα καταχωρουν στο συνειδητο τους αυτουσιες ως ορθες και ακολουθως γινεται χρηση της μίμητικης ικανοτητας...

http://www.youtube.com/watch?v=CWUtywfwsMw&feature=fvwrel

α γεια σου

αυτή τη διαφήμιση έψαχνα πριν να βάλω.




Υ.Γ. ξέχασες το "α" στο "συνειδητό

:wave2:

lagman
21/05/2011, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
α γεια σου

αυτή τη διαφήμιση έψαχνα πριν να βάλω.




Υ.Γ. ξέχασες το "α" στο "συνειδητό

:wave2:





απ' την βιασυνη μου μην με προλαβεις στο να την ποσταρεις, μου ξεφυγε :D

sergiosm
21/05/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
απ' την βιασυνη μου μην με προλαβεις στο να την ποσταρεις, μου ξεφυγε :D

:beer: :beer: :beer:

Allst@rf
21/05/2011, 21:59
δύσκολη η ιδιότητα του γονιού...


:sick:

takis-kk
21/05/2011, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Όπως ίσως θυμάστε έχω ένα γιο 3,5 ετών περίπου και μια κόρη 2,5 ετών περίπου.

....

Να τα χαίρεσαι και να τα δεις όπως τα ονειρεύεσαι τα πιτσιρίκια (πολύ καλή διαφορά ηλικίας).
Να έχεις υπόψη σου πως εκτός από τα παραδείγματα προς μίμηση , αυτά τα παίρνουν από εσένα, που στα ματάκια τους είσαι ο απόλυτος γνώστης, υπάρχουν και τα παραδείγματα προς αποφυγή .
Δουλεύοντας κατάλληλα και με τα δύο διδάσκεις τρόπο «βαδίσματος» σε αυτόν τον κόσμο που σιγά σιγά ανακαλύπτουν.
Τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα είχα κι εγώ, φαντάζομαι κι όλοι οι μπαμπάδες, έτσι όταν ο Μιχάλης μου ήταν 7 χρονών τον πήγα σε γνωστό μοτο-μαγαζί για αγορά κράνους.
Φύγαμε με κράνος, γάντια, μπότες και… Ένα μηχανάκι !! Αυτά τα αυτόματα παιδικά εντουράκια της Yamaha .
Τη συνέχεια μπορείς να την φανταστείς, κάθε Κυριακή μπαγκαζιέρα στο αμάξι, σήκωμα , φόρτωμα , δέσιμο το μηχανάκι (ήταν και βαρύ το άτιμο), και βουρ για την Ανάβυσσο , στην πρώην περιοχή των αλυκών όπου μαζί με άλλους χαζομπαμπάδες καμαρώναμε τα βλαστάρια μας μέσα στη σκόνη ή στη λάσπη ανακατεμένη με κάμποση διχρονολαδίλα …
Αυτό κράτησε περίπου ενάμιση χρόνο ώσπου το μηχανάκι δεν τον χωρούσε και ευτυχώς γιατί η μέση μου είχε αρχίσει να διαμαρτύρεται ..
Θυμάμαι την πρώτη του τούμπα και τα δάκρυα του γιατί νόμιζε πως θα τον μαλώσω. Τον καθησύχασα βρίσκοντας αφορμή να του εξηγήσω την αναγκαιότητα του εξοπλισμού. Ακολούθησαν πολλές σαβούρες κι εγώ στον ρόλο του μηχανικού ίσιωνα κάθε φορά το μηχανάκι..
Σήμερα ο «κεφάλας» μου είναι 16 χρονών (1,85) και θεωρεί δεδομένο ότι θα πάρει μηχανή.
Δεν του το έχω αρνηθεί αλλά.. Φοβάμαι ρε γαμώτο…
Είναι απίθανο το πόσο γρήγορα τρέχει ο χρόνος κι όλοι εσείς οι «μικρομπαμπάδες» σύντομα θα χρειασθεί να πάρετε παρόμοιες αποφάσεις..
Συγνώμη αν σε κούρασα με τα προσωπικά μου αλλά μόλις διάβασα το θρεντ σου μοιραία θυμήθηκα τα δικά μου.
Να μου τα φιλήσεις τα πιτσιρίκια.
:wave2:

SoulGR
22/05/2011, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Σήμερα ο «κεφάλας» μου είναι 16 χρονών (1,85) και θεωρεί δεδομένο ότι θα πάρει μηχανή.
Δεν του το έχω αρνηθεί αλλά.. Φοβάμαι ρε γαμώτο…

φιλε τακη εισαι ωραιος:beer:

εμενα η μανα μου εχει τρελη φοβια με τις μηχανες-εχασε τον πατερα της βεβαια απο μηχανη- οποτε καταλαβαινεις τι πολεμο ειχαμε στα 16 για το μηχανακι :rotflmao: :rotflmao:.ευτυχως ο πατερας μου παντα ελεγε πως απ το να ανεβαινω σε αλλους καλυτερα να παρω ενα δικο μου για να οδηγαω εγω,αυτο εγινε στα 16 για το παπακι,στα 18 για το αυτοκινητο και τωρα για την μηχανη.Οσο ο πατερας μου με εμπιστευεται αλλα τοσο και γω προσπαθω να ανταποκρινομαι στην εμπιστοσυνη του με τον καλυτερο δυνατο τροπο

Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα παιδια σε αυτη την ηλικια οτι και να γινει θα ανεβουν σε μηχανακι ειτε το θελετε ειτε οχι ..στο χερι σας ειναι ομως το να το κανει με τον σωστο τροπο :beer: :beer:

PortisHead
22/05/2011, 01:18
Ευτυχως η δικια μου (5 ετων) απο μονη της , οταν βλεπει ξεκρανωτο , με φωναζει και μου το επισημαινει οτι αυτος θα πεσει , θα χτυπήσει (θα βγαλει μαλιστα και αιμα....μεγαλο κακο :lol: ) και στο τελος θα τον γραψει και η αστυνομια και θα πληρωσει προστιμο μεγαλο.

Ασε που δεν φοραει μποτες και γαντια.

:sun:

John Steed
22/05/2011, 01:51
Επιτέλους!


Ας αλλάξουμε την γενιά που έρχεται, είναι στο χέρι μας και κυρίως είναι υποχρέωσή μας!


:wave2:

airamhag
22/05/2011, 02:08
δεν διαβασα ολο το θρεντ

παραδειγματα δινουμε ολοι μας.
παρκαρουμε στις γωνιες,στιςδιαβασεις, κλπ επειδη καποιος αλλος το εκανε κ ετσι "συνηθιζεται "
( νομιζω οτι υπαρχει κ αναλογο πειραμα με πιθηκους..θα το βρω)
νομιζω οτι το πιο σημαντικο που μπορει να "διδαξεις " σε ενα παιδι
ειναι οτι "εμεις" κανουμε το σωστο κ καποια μερα,θα το κανουν κ εκεινοι ετσι.



ασχετο
3,5 ο υιος ΚΑΙ κορη?:eek:
πως περνανε τα ρημαδια γμτ..σας ειχα δει λιγο αφου ειχε γεννηθει ο "μεγαλος" !
να τα χαιρεσαι τα μωρουλια !!:beer: :beer: :beer:

faraway
22/05/2011, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk

Σήμερα ο «κεφάλας» μου είναι 16 χρονών (1,85) και θεωρεί δεδομένο ότι θα πάρει μηχανή.
Δεν του το έχω αρνηθεί αλλά.. Φοβάμαι ρε γαμώτο…
Είναι απίθανο το πόσο γρήγορα τρέχει ο χρόνος κι όλοι εσείς οι «μικρομπαμπάδες» σύντομα θα χρειασθεί να πάρετε παρόμοιες αποφάσεις..


Έτσι ακριβώς είναι .

Και γω φοβάμαι ( αν και τα δικά μου είναι πολύ μικρά ) και σκέφτομαι από τώρα αν τους κάνω καλό που τους μαθαίνω όλη τη φιλοσοφία της μοτοσυκλέτας και της ασφαλούς οδήγησης και του εξοπλισμού ή στο μέλλον θα τραβάω τα μαλλιά μου .

Στο τέλος όμως πιστεύω πως είναι καλό . Και όπως ειπώθηκε παραπάνω δεν εκπαιδεύετε απλά , σωστά μια νεά γενιά μοτοσυκλετιστών αλλά πιστεύω πως εν τέλει εκπαιδεύετε σωστά μια ολόκληρη γενιά ανθρώπων που ίσως αλλάξει πολλά γύρω μας όταν θα είμαστε γεροντάκια με scooter τρίκυκλα , τραγιάσκες , γυαλάκια ....κτλ:wave2:

Gandalf dr685sm
22/05/2011, 11:19
Οι γονείς που γράφουν εδώ χαίρομαι που είναι συνειδητοποιημένοι. Η δικιά μου κόρη (12 ετών σήμερα πλέον.. δεσποινίδα) δεν τα έχει καλά με τις μηχανές. Ενώ απο μικρή την είχα ανεβάσει και σε ποδήλατα αλλά και στην μηχανή (μέσα στο γκαράζ μια βολτούλα ίσα ίσα με πρώτη και τα πόδια μου κάτω..) Απλά δεν...

Αυτό όμως που έμαθε απο πρώτη στιγμή ήταν η ζώνη στο Ι.Χ. σε σημείο σήμερα που να μην θέλει να ξεκινήσουμε πριν την βάλει... και το κράνος πάνω στην μηχανή ακόμα και σήμερα που δεν της αρέσει/θέλει να ανέβει.

Μάλιστα όταν βλέπει τους άλλους πάνω στις μηχανές χωρίς κράνος... τους δείχνει με το δάχτυλο και τους επονομάζει με το Ελληνικότατο "μ@λ@κες"...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το παιδί μαθαίνει απο τους γονείς. Ούτε απο σχολεία, ούτε απο σχολές οδηγών ούτε τίποτα... ενα διάστημα μάλιστα με είχε πιάσει μία δύο φορές που έτρεχα με το Ι.Χ. ασυναίσθητα και με το κλασσικό "μπαμπά".. γυρνάω .... την κοιτάω .. και την βλέπω που πραγματικά είχε φοβηθεί και αμέσως μου κόπηκαν τα πόδια..

Μπορούν βλέπεις να γίνουν και δάσκαλοι μας.

Απο την στιγμή που είμαστε γονείς , το πρώτο και καίριο μέλημα μας είναι να γίνουμε όσο το καλύτερον , σωστοί ώς πρότυπα για να το μεταδώσουμε και στο παιδί μας.

sergiosm
22/05/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
... Συγνώμη αν σε κούρασα με τα προσωπικά μου αλλά μόλις διάβασα το θρεντ σου μοιραία θυμήθηκα τα δικά μου.
Να μου τα φιλήσεις τα πιτσιρίκια.
:wave2:

Δεν με κούρασες καθόλου

Εξάλλου ως γνωστός ... ΧΑΖΟμπαμπάς η καλυτερή μου είναι να μιλάω για τα μωρά μου, αλλά και να ακούω ανάλογες ιστορίες από άλλους.

Να τον χαίρεσαι τον ... "κεφάλα" σου και να σαι σίγουρος ότι θα την πάρει μεν την μηχανή, αλλά θα ξέρει τι θα κάνει για να προστατεύει

Όσο για τον φόβο που ανέφερες αυτόν δεν μπορείς (μπορούμε) να τον αποφύγεις (αποφύγουμε).
Όπως το βλέπω εγώ πρέπει να τα προστατεύουμε αλλά χωρίς να τα πνίγουμε.

:wave2:

:beer:

sergiosm
22/05/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν διαβασα ολο το θρεντ
παραδειγματα δινουμε ολοι μας.
παρκαρουμε στις γωνιες,στιςδιαβασεις, κλπ επειδη καποιος αλλος το εκανε κ ετσι "συνηθιζεται "
( νομιζω οτι υπαρχει κ αναλογο πειραμα με πιθηκους..θα το βρω)
νομιζω οτι το πιο σημαντικο που μπορει να "διδαξεις " σε ενα παιδι
ειναι οτι "εμεις" κανουμε το σωστο κ καποια μερα,θα το κανουν κ εκεινοι ετσι.


Αυτό εννοείς;
http://www.youtube.com/watch?v=yFwWY24QFlQ


Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ασχετο
3,5 ο υιος ΚΑΙ κορη?:eek:
πως περνανε τα ρημαδια γμτ..σας ειχα δει λιγο αφου ειχε γεννηθει ο "μεγαλος" !
να τα χαιρεσαι τα μωρουλια !!:beer: :beer: :beer:

έλα μου ντε;;;
σαν χθες μου φαίνεται.

Είδες όμως για να μην με ... διαβάζεις;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59511&highlight=%EA%E1%E8%E9%F3%EC%E1%F4%E1%EA%E9

:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

sergiosm
22/05/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μάλιστα όταν βλέπει τους άλλους πάνω στις μηχανές χωρίς κράνος... τους δείχνει με το δάχτυλο και τους επονομάζει με το Ελληνικότατο "μ@λ@κες"...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απο την στιγμή που είμαστε γονείς , το πρώτο και καίριο μέλημα μας είναι να γίνουμε όσο το καλύτερον , σωστοί ώς πρότυπα για να το μεταδώσουμε και στο παιδί μας.

+ 1000....

airamhag
22/05/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αυτό εννοείς;
http://www.youtube.com/watch?v=yFwWY24QFlQ



έλα μου ντε;;;
σαν χθες μου φαίνεται.

Είδες όμως για να μην με ... διαβάζεις;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59511&highlight=%EA%E1%E8%E9%F3%EC%E1%F4%E1%EA%E9

:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

ναι !! αυτο το βιντεο !

εμεινα για αλλη μια φορα :look: !!! :lol:
δεν διαβαζα γενικοτερα μοτο για αρκετο διαστημα ( ασε που το περισσοτερο διαστημα της αποχης μου το μοτο ηταν off :rotflmao: -sorry guys :D )
ετσι εχω χασει πολλα επεισοδια !!
πολυ χαρηκα παντως με τις εξελιξεις ! φιλια στα μωρουλια!
:beer: :beer: :beer: :beer:

ελπιζω να ειναι καλα και ο ξενιτεμενος !:beer:

sergiosm
22/05/2011, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:beer: :beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ελπιζω να ειναι καλα και ο ξενιτεμενος !:beer:

επιστρέφει οσωνούπω

PortisHead
22/05/2011, 15:04
Το απαισιοδοξο της υπόθεσης ειναι οτι οσο "ενταξει" και να ειμαστε εμεις και να τα γαλουχίσουμε σωστα , παντα θα υπερτερουν τα "αλλα" παιδια που δεν ασχοληθηκαν οι δικοι τους , και θα παραβιαζουν κοκκινα φαναρια , θα παιρνουν βολτες με το παπι ξεκρανωτη την κορη μας κ.ο.κ.

Μακαρι να μπορεσω να πεισω τα παιδια μου να μην ασχοληθουν ποτε με μοτοσυκλετες.
Τουλαχιστον αν θα αποφασισουν να ζουν εδω στην Ελλαδα.

:(

the who
22/05/2011, 19:27
Καθε φορα που προσπαθουσα να βαλω την κορη μου στο παιδικο καθισμα εδινα μαχη για να την δεσω.Τωρα αν δεν δεθει μου λεει να μην ξεκινησω.Τα ιδια κι ο γιος.Κρανακι εχουμε παιδικο αλλα δεν τα ανεβαζω στη μηχανη.Καμμια βολτα των 20 μετρων μπροστα απ το σπιτι και κατω γρηγορα.
Ο γιος αν και 3 χρονια μεγαλυτερος γουσταρει τ αυτοκινητα.Η κορη πηρε απο μενα(το κακομοιρο :lol: ) και τρελαινεται για μηχανη.Θα δουμε οταν θαρθει η ωρα τους γιατι η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι.

road spirit
30/05/2011, 13:05
Περί οδηγικής παιδείας και ... καλού παραδείγματος, διαφημιστικό σποτάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=EvbDorJcg6o

sergiosm
30/05/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Περί οδηγικής παιδείας και ... καλού παραδείγματος, διαφημιστικό σποτάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=EvbDorJcg6o

απλά υπέροχο ...

:beer: :beer: :beer:

SoulGR
30/05/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Περί οδηγικής παιδείας και ... καλού παραδείγματος, διαφημιστικό σποτάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=EvbDorJcg6o :beer: :beer: :beer:

kawazoyras
02/06/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Περί οδηγικής παιδείας και ... καλού παραδείγματος, διαφημιστικό σποτάκι:

http://www.youtube.com/watch?v=EvbDorJcg6o

πολύ καλό

κ τα δικά μου αγόρια όταν ήταν μικρά έλεγαν κ έκαναν διάφορα αλλά βλέπωντας εμένα ευτυχώς δεν είμαι νευρικός οδηγός μεγάλωσαν με πρότυπο εμένα κ τις εκπομπές του "Αρη Σταθάκη" σήμερα είναι 22 κ 19. Ο μεγάλος έχει ενα zx-9r 97' δεν κυκλοφορεί χωρίς κράνος ούτε κ άλλος να τον πάρει ακόμα κ πίσω να είναι, κ στο αυτοκίνητο πάντα ζώνη είτε οδηγοί είτε συνοδηγοί, ακόμα κ πίσω να καθήσουνε κ ας μή φοράν οι μπροστινοί.

Υσ: δε τούς παινεύω αλλά χαίρομαι γι αυτό κ ας μη τούς κουρκούτιαζα το μυαλό για τα πρέπει κ τα μή, :wave2: :wave2:

motomaniac
07/06/2011, 03:20
εγω παλι ουτε πατερας ειμαι και μαλλον θα αργησω να γινω. αλλα εχω αδερφο μικρο που μου ειναι φρεσκες οι μνημες απο τοπως μεγαλωσε. κι αυτοσ ηταν θεριο οχι σαν εμας και πηρε το pw80 απο μικρος οπως οι αλλοι 2 μας (3 αγορια). ΑΛΛΑ... το πηρε 4 χρονων.. ηταν θεριο.. εμεις ειχαμε μπλεξει με παπακια κοντρες με αποτελεσμα πολλα μονιμα σημαδια και καψιματα. τωρα το παπι μενει κλειδωμενο μονιμα σαν κειμηλειο... ο μικρος ειναι 13χρονων 1,65 και 70 κιλα.. του πηραμε DT125 με την προυποθεση να μην ακολουθησει τα χναρια μας. η μηχανη στο βουνο μονο. μες την πολη ποδηλατο.. δωρο για το πασχα κρανος καρμπον και μονος του απο τα λεφτα για δωρα μπουφαν κορντουρα.. ειχε να βλεπει. εγω μεχρι το 2003 δεν φοραγα κρανος. τοτε πηγα να σπουδασω σερρες. υποδειγμα πριν ειχα θειο απο τους παλιους και καλα. με RG500.. κρανος ουτε για αστειο.. αλλη σχολη.. στην πιστα στις σερρες εγω καθε μερα. και νυχτες με τον ολυμπιο μπυριτσα κι ιστοριες.. εκει γνωρισα σπουδαιους ανθρωπους. ισως και καποιους απο εδω μεσα. εμαθα πολλα. ανθρωπους που θυσιασαν πολλα για τις μηχανες... που εχασαν ανθρωπου κι ομως ηταν εκει με 2 ροδες ξανα.. πηρα κρανος και μπουφαν. επεσα πολλες φορες χτυπησα λιγο. ακολουθησε ο μεσαιος. στα 20 πηγαμε μαζι και πηραμε ZXR400. και μπουφαν κρανος. τωρα εχουμε απο μια φουλ στολη κι αλλη μια σχεδδον περισσεμα. εγινα ο πρωτος πιθηκος απο το βιντεο.. ακολουθουν κι οι αλλοι... ο μικρος ειναι απο την καινουρια φουρνια.. ποτε ελπιζω να μην μαθει τι παθαινεις αμα ΔΕΝ φορας εξοπλισμο... ωραια ολα τα βιντεο... σεργιε.. κανε τα παιδια αν κι εφοσον θελουν να ασχοληθουν με σωστες υποδομες. αν λεω αν γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι δεν υπαρξει η οικονομικη δυνατοτητα μην τα αφησεις να ζηλευουν... και ειδικα εσενα αν με πιανεις. ειναι μικρα ακομα. αλλα η μανα μου θυμαται εναν πιτσιρικο (5-6χρονων)να τρεχει στο μπαλκονι καθε φορα που ακουγε τον ηχο απο το μοναδικο pw τοτε στην βεροια.. και ζηλευα... ζηλευα πολυ.... για 4 χρονια ακομη...

Εχετλαίος
07/06/2011, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το απαισιοδοξο της υπόθεσης ειναι οτι οσο "ενταξει" και να ειμαστε εμεις και να τα γαλουχίσουμε σωστα , παντα θα υπερτερουν τα "αλλα" παιδια που δεν ασχοληθηκαν οι δικοι τους , και θα παραβιαζουν κοκκινα φαναρια , θα παιρνουν βολτες με το παπι ξεκρανωτη την κορη μας κ.ο.κ.

Μακαρι να μπορεσω να πεισω τα παιδια μου να μην ασχοληθουν ποτε με μοτοσυκλετες.
Τουλαχιστον αν θα αποφασισουν να ζουν εδω στην Ελλαδα.

:(

+1 δυστυχώς...
:sad:

nikos_abel
07/06/2011, 07:30
Ελπίζω ο μικρούλης μου, να συνεχίσει να λέει "κάνος, κάνος" όταν βλέπει με απορία
τους ξεκαπέλωτους και τους συγκρίνει με αυτό που βλέπει στο μπαμπά του όταν
καβαλάει....

Μόνο αυτό.

cityfly
15/06/2011, 00:25
και γω χθες είδα ένα τύπο με BMW 1200 GS με το κράνος στο αριστερό χέρι και πίσω του ένα πιτσιρίκι με σορτσάκι και φανελάκι που δεν έφτανε ούτε κοντά στα πατάκια (ήταν δεν ήταν 4) κολλημένο στην πλάτη του μπροστά (με το ζόρι τα χέρια του κάλυπταν τα πλευρά του) και για κράνος ούτε λόγος