PDA

View Full Version : αγορα μηχανης χωρις διπλωμα



nikoszetakias
22/05/2011, 00:57
παιδια ειμαι 16 κ σε 2 μηνες γινομαι 17 ειμαι νεος στο φορουμ,γενικα ειναι το πρωτο φορουμ στο οποιο εγραφομαι, και δν ξερω αν εγραψα και στο σωστο τοπικ.Λοιπον τωρα το προβλημα ειναι οτι θελω να αγορασω ενα μεταχειρησμενο YAMAHA Z125 αλλα κανεις απο την οικογενεια δν εχει διπλωμα για 125 και θα ηθελα να μ πειτε αν μπορει να γινει μεταβιβαση στο ονομα μου η στου πατερα μου παρολο π δν εχουμε διπλωμα.






ευχαριστω εκ των προτερων,Νικος

nikoszetakias
22/05/2011, 01:00
αα επισης ξεχασα να αναφερω οτι ο πατερας μου ηταν αστυνομικος σεπεριπτωση που χρησιμευει καπου

Lioulios
22/05/2011, 01:03
Αφού έχεις άκρες , πάρε κατευθείαν κανένα ΖΖR 14 να γουστάρεις .

KaTaNaS
22/05/2011, 01:08
Πολλα παιδάκια στην ηλικία σου εχουν μπει κατα καιρους κι εχουν γραψει αναλογες απορίες...

Η απαντηση ειναι πως δεν χρειαζεσαι δίπλωμα για να γραψεις με μεταβιβαση ενα μηχανακι στο ονομα σου. Αλλα πρέπει να είσαι ενήλικας.

Εσύ μπορεις να πάρεις δίπλωμα για 50αρι απο την Τροχαία και να οδηγείς νομιμα μεχρι 50 κυβικά μοτο.


Αν οδηγήσεις μοτο μεγαλύτερη απο το δίπλωμα που δικαιουσε ή διχως δίπλωμα και εμπλακείς σε ατύχημα ή τροχαίο θα έχεις άσχημα ξεμπερδέματα και ακομη περισσότερο οι γονείς σου...

όταν δεν εχεις δίπλωμα το όχημα αυτόματα κυρήσετε ανασφάλιστο με ότι επιπτώσεις αυτό επιφέρει...


Βγάλε δίπλωμα 50αρι λοιπόν , παρε ενα 50αρακι μηχανακι, και κάνε υπομονή 2 χρονάκια ακόμα να γινεις 18. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις, δεν χάνεις τίποτα...

Αν θές πραγματικά γκάζια και εισαι τόσο ανυπόμονος , τότε πάρε ενα εντουρο ή ενα ΜΧ και οδήγησε μονο εκτος δρόμου, σε πιστάκια μοτο κρος ή σε μονοπάτια.


Οτιδήποτε κι αν επιλέξεις, κάνε μου μια χάρη, φόρα ένα καλό κράνος γερά δεμενο στο κεφάλι σου.

:wave2:

KaTaNaS
22/05/2011, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
αα επισης ξεχασα να αναφερω οτι ο πατερας μου ηταν αστυνομικος σεπεριπτωση που χρησιμευει καπου

Τότε σίγουρα θα ήξερε να σου απαντήσει στην ερωτηση σου, εκτός κι αν σε παραμυθιάζει για να αποφύγει το αυτονόητο... να καβαλησεις μηχανακι.

το πραγματικό πρόβλημα με όλα τα παιδακια στην ηλικία σου δεν ειναι αν θα πρέπει να καβαλανε, αλλά να μπορουν να καταλαβουν τι καβαλανε και γιατι το καβαλανε...

και μετα να μάθουν πώς να το καβαλανε, για να μην κλαίνε μαναδες, πατεραδες και φίλοι!


Για πες μας λοιπόν , εσύ με τί σκεπτικό θές να πάρεις μηχανακι;

John Steed
22/05/2011, 02:35
Κατάνα.... :beer: :beer:

mikes
22/05/2011, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Για πες μας λοιπόν , εσύ με τί σκεπτικό θές να πάρεις μηχανακι;

λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??

KaTaNaS
22/05/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??

Ειλικρινά εκεινο τον καιρό ενώ ημουν κάργα τρελλαμένος με τα δίκυκλα, και δή με τα ΜΧ κι εντουρο ποσώς με ενδιέφερε αν αρέσω ή όχι στα κοριτσια ...

Είναι στον άνθρωπο, και κατα πόσο συνειδητά γουστάρει την ισορροπία σε 2 τροχούς , τον αερα στο πρόσωπο, την δύναμη που χαριζει ενα γύρισμα του δεξιού γκρίπ.

Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα... αν αρεσεις, αν γίνεσαι αποδεκτός, αν φάινεσαι κλπ

αν καταφερεις λοιπον απο μικρός να τα ξεχωρισεις αυτα , μονο κερδισμένος θα βγείς...


Κι αν μας έχει μείνει μια μικρή αξία σε αυτη την διαδικτυακη μοτοσυκλετιστικη κοινότητα , τότε αυτη ειναι να καθοδηγήσουμε τους νέους βασει των εμπειριων μας και της μοτοσυκλετιστικης πραγματικοτητας στην Ελλάδα.

Να απομυθοποιήσουν νωρίς την ταχύτητα και να γνωρίσουν την τεχνικη του στρίβειν, αν ξεκινησουν έτσι θα καβαλανε με μυαλό κι όχι με σκέτη "χαζή" κάυλα.

takis-kk
22/05/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Ειλικρινά εκεινο τον καιρό ενώ ημουν κάργα τρελλαμένος με τα δίκυκλα, και δή με τα ΜΧ κι εντουρο ποσώς με ενδιέφερε αν αρέσω ή όχι στα κοριτσια ...

Είναι στον άνθρωπο, και κατα πόσο συνειδητά γουστάρει την ισορροπία σε 2 τροχούς , τον αερα στο πρόσωπο, την δύναμη που χαριζει ενα γύρισμα του δεξιού γκρίπ.

Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα... αν αρεσεις, αν γίνεσαι αποδεκτός, αν φάινεσαι κλπ

αν καταφερεις λοιπον απο μικρός να τα ξεχωρισεις αυτα , μονο κερδισμένος θα βγείς...


Κι αν μας έχει μείνει μια μικρή αξία σε αυτη την διαδικτυακη μοτοσυκλετιστικη κοινότητα , τότε αυτη ειναι να καθοδηγήσουμε τους νέους βασει των εμπειριων μας και της μοτοσυκλετιστικης πραγματικοτητας στην Ελλάδα.

Να απομυθοποιήσουν νωρίς την ταχύτητα και να γνωρίσουν την τεχνικη του στρίβειν, αν ξεκινησουν έτσι θα καβαλανε με μυαλό κι όχι με σκέτη "χαζή" κάυλα.






Το αντιγράφω γιατί σωστές τοποθετήσεις όπως αυτη πρέπει να φαίνονται με bold γράμματα...



:beer:

SoulGR
22/05/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
....
στα 16 που αγορασα μηχανακι, το πηρα στο ονομα μου,λογικα γινετε να παρεις και το 125 αρκει να εχεις αφμ-θα βγαλεις ουτος η αλλως για το διπλωμα-.
θα σου λεγα να παρεις ενα 50ρακι τωρα και σε ενα χρονο που θα γινεις 18 τσιμπα μια μηχανουλα που θα την ευχαριστηθεις πιο πολυ απ'οτι το z.

SoulGR
22/05/2011, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
λες και δεν ξερεις!! αφου ολοι απο εκει περασαμε! απλα τα γομενακια της ηλικιας του γουσταρουν
αυτους που καβαλανε μηχανακι! τι αλλο??
@ katanas :beer: :beer:

και γω ετσι ημουνα...θυμαμαι στα 14 πηγαινα καθε μερα στο χωριο για να καβαλαω ενα ρημαδι t80 παλιο του πατερα μου...τι ωραιες εποχες...καναμε τα παντα τοτε με ενα μηχανακι,enduro,cross street τα παντα και τα καημενα τα παπακια κιχ δεν κανανε...αχχχ:a07: :a07: :a07:

menos
22/05/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Βγάλε δίπλωμα 50αρι λοιπόν , παρε ενα 50αρακι μηχανακι, και κάνε υπομονή 2 χρονάκια ακόμα να γινεις 18. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις, δεν χάνεις τίποτα...

:beer: :beer:

nikoszetakias
22/05/2011, 10:55
παιδια οκ ευχαριστω για τις απαντησεις ο katanas μ εδωσε την απαντηση π εψαχνα και ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα ηξερα απο την αρχη τις συνεπειεςγια τα ατυχηματα και αυτα, επισης ξερω και ποσο επικυνδινο ειναι, απο αυτη τη μαγκια εχουν σκοτωθει ποσα παιδια στην πολυ μου,και ο πατερας μ με πληροφορισε καταληλως για ολα τα θεματα τοσο τα νομικα οσο και της ασφαλειας αλλα απλα μου ξεφευγε αυτο με τη μεταβιβαση.







Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι:D

KaTaNaS
22/05/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι:D

Στο σώμα μπορείς να γίνεις και πατέρας αμα λάχει, σε εμπειρίες εισαι παιδάκι ακομα, μην παρεξηγησε... ειδικά οι μοτοσυκλετιστες είμαστε αιώνια παιδιά! Και μας αρεσει να παίζουμε με τα παιχνιδια μας...

Το νού σου στο κράνος Νίκο. Κάνε το "μόδα" στην πόλη σου...

devil's animal
22/05/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
θυμαμαι στα 14 πηγαινα καθε μερα στο χωριο για να καβαλαω ενα ρημαδι t80 παλιο του πατερα μου...τι ωραιες εποχες...

οι ωραιες εποχες ηταν στο μακρινο 2006, ετσι?? :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
Υ.Γ. παιδια μη με λετε παιδακι γτ δν ειναι πολυ ωραιο 17 παρα 2 μηνες μαντραχαλος ειμαι


σωστα, εσυ σε λιγο θα παρεις συνταξη και θα γραφτεις και στα Κ.Α.Π.Η.
:bigcry: :bigcry:


αγορινα χαλαρωσε, αγορασε ενα 50αρακι (πλεον υπαρχουν πολυ μπανικα τετοια) και προσπαθησε να εξοικειωθεις με τον δρομο και τους αλλους οδηγους...
ολα στην ωρα τους..
:beer: :beer: :beer:

+1 στον Katana
:wave2:

SoulGR
22/05/2011, 12:14
δεν ειμαστε ολοι ραμολια κυριος:smokin: :D
:beer: :beer:

nikoszetakias
23/05/2011, 22:54
παιδια ευχαριστω για ολες τις απντησεις αλλα εχω μια ακομη ερωτηση λπν ακουσα οτι στην αστυνομια μπορεισ να κανεις μεταβιβαση μονο μηχανακια μεχρι 50cc για το 125 που πρεπει να παω?

SoulGR
23/05/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
παιδια ευχαριστω για ολες τις απντησεις αλλα εχω μια ακομη ερωτηση λπν ακουσα οτι στην αστυνομια μπορεισ να κανεις μεταβιβαση μονο μηχανακια μεχρι 50cc για το 125 που πρεπει να παω?
click! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117607):D

Road67
24/05/2011, 01:37
Μάλλον δε μπορεί κανένας να πει ή να κάνει κάτι να σε μεταπείσει, αλλά ας πω κι εγώ το μακρύ και το κοντό μου παρότι καταλαβαίνω και την ηλικία σου και τις ορμόνες και τους καλοκαιρινούς συνειρμούς...
Αυτός είναι ο λάθος τρόπος να πάρεις μηχανάκι. Καλό είναι κάποια βήματα να γίνονται στο σωστό χρόνο και με το σωστό τρόπο. Είσαι πιτσιρικάς ακόμα και μην προσβάλλεσαι, θυμάμαι κι εγώ τις εποχές που έμπαινα στο λεωφορείο και με ρώταγαν πόσο είμαι κι έλεγα δεκαοχτώ κλέβοντας ένα δυο χρόνια. Μακάρι όμως να γύριζα πίσω το χρόνο. Μη βιάζεσαι να μεγαλώσεις. Μπορεί να έχεις κάνει και να έχεις ζήσει πολλά, αλλά μόνο όταν τα ζήσεις στον κατάλληλο χρόνο θα τους δώσεις και την ανάλογη βαρύτητα.
Λυπάμαι αν ο πατέρας σου σε σιγοντάρει. Θα έχει δει πολλά ο άνθρωπος αλλά φαντάζεται πως θα προσέχεις. Επειδή όμως είσαι μόνος σου πάνω στη ρημάδα τη σέλα και κανένας απολύτως δεν έχει ως προτεραιότητα τη δική σου ασφάλεια, κάνε ένα καλό στον εαυτό σου κι ας φαίνεσαι σα διαστημάνθρωπος στους φίλους σου: πάρε ένα ωραίο, αστραφτερό και αξιόπιστο κράνος και όχι κανένα nova απ' το σούπερ μάρκετ, θα σου κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά εύχομαι να μην ανακαλύψεις πως άξιζε τα λεφτά του.

nikoszetakias
25/05/2011, 00:29
ευχαριστω για τις συμβουλρς φυλε μου και μαλον ναι δεν μπορεις να με μεταπισεις:p οσο για το κρανος απλα ΕΝΟΕΙΤΑΙ πως η ασφαλεια ειναι πανω απο ολα τα εχω συζητησει πολλεσ φορες με τον πατερα μ και οπως ειπες αστυνομος ηταν και ειχε δει πολλα επιση μενω σε μια μικρη πολλη π δν εχει πολυ κινηση τουλαχτον αυτο μειωνει λιγο τον κινδυνο αλλα ποτε δν μπορεις να εισαι σιγουρος καθως δν ξερεις απο π μπορει να σ πετακτει ο καθε ανωμαλος:winka:

nikoszetakias
25/05/2011, 00:52
click!
δλδ για να καν τη μεταβιβαση θα πρεπει να παω στα κεπ και να κανω ολα τα υπολοιπα?

Toumpas
26/05/2011, 11:43
Εγώ προτείνω να ρωτήσεις τον πατέρα σου τον μπάτσο, που από οτι καταλαβαίνει έχει πολύ όρεξη να ενημερώσει και να βοηθήσει τον γιό του ώστε η ονείρωξη του να γίνει πραγματικότητα..

Δεν το λέω με ειρωνεία.. Αλλά με κάθε σοβαρότητα.

giuzer
26/05/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...
Κι αν μας έχει μείνει μια μικρή αξία σε αυτη την διαδικτυακη μοτοσυκλετιστικη κοινότητα , τότε αυτη ειναι να καθοδηγήσουμε τους νέους βασει των εμπειριων μας και της μοτοσυκλετιστικης πραγματικοτητας στην Ελλάδα.

...


:beer: :beer: :beer:

nikoszetakias
26/05/2011, 21:55
Εγώ προτείνω να ρωτήσεις τον πατέρα σου τον μπάτσο, που από οτι καταλαβαίνει έχει πολύ όρεξη να ενημερώσει και να βοηθήσει τον γιό του ώστε η ονείρωξη του να γίνει πραγματικότητα..
καταρχας μην ξαναπεις τον πατερα μου μπατσο :mad: και καταδευτερον ναι εχει την ορεξη και με συμβουλευει απλα μας ξεφευγε αυτο το θεμα με το διπλωμα

SVX
26/05/2011, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
καταρχας μην ξαναπεις τον πατερα μου μπατσο :mad: και καταδευτερον ναι εχει την ορεξη και με συμβουλευει απλα μας ξεφευγε αυτο το θεμα με το διπλωμα


ενα εχω να σου πω φιλαρακι... στην ηλικια που εισαι.. κανε οτι γουσταρεις... χορτασε ολες τις καυλες σου.... ρωτα και στην πιατσα τι γινεται ομως οταν οδηγας χωρις διπλωμα κι οταν γαμας χωρις καποτα....


ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ok... αν σου κατσει ομως... δε πα ο πατερας σου να φοραει τα γουνακια του Αρειου Παγου......

Road67
26/05/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ενα εχω να σου πω φιλαρακι... στην ηλικια που εισαι.. κανε οτι γουσταρεις... χορτασε ολες τις καυλες σου.... ρωτα και στην πιατσα τι γινεται ομως οταν οδηγας χωρις διπλωμα κι οταν γαμας χωρις καποτα....

+ 800

Κι εσένα Νίκο Ζετάκια αυτό που με λίγα λόγια θέλησε να σου πει έστω και άκομψα ο Τούμπας είναι πως απ' τη στιγμή που ο πατέρας σου ήταν και μέρος της μεγάλης οικογένειας των αρχών και εκτελεστικών οργάνων αυτής της χώρας θα έπρεπε να σε συμβουλέψει να περιμένεις όταν θα είσαι ηλικιακά έτοιμος και νομότυπος να πάρεις το μηχανάκι που θέλεις. Αντ' αυτού αν όντως γνωρίζει τις προθέσεις σου (που εγώ προσωπικά έχω μεγάλη αμφιβολία αν ήταν όντως αστυνομικός να μη γνωρίζει κάτι τέτοιο) τότε για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται πως σε αυτή τη χώρα υπάρχουν πολλά μέτρα και πολλά σταθμά. Και με την παρούσα απάντηση δεν προσβάλλω τον πατέρα σου, δε θα πρόσβαλα ποτέ κάποιον με τον οποίο δε συνομιλώ. Τώρα τι θα του έλεγα και πως θα του το έλεγα face to face είναι μια άλλη ιστορία που δεν αφορά το παρόν thread :wave2:

nikoszetakias
27/05/2011, 00:15
παιδια δν καταλαβατε 1ον ποτε δν χρησιμοποιω την μανα μ η τον πατερα μου για να καθαρισουν για εμανα (ετσι και αλλιως δν θα το εκαναν)παντα αναλαβανω τις ευθυνες μου (αν ενοειται αυτο) ζω σε μια μικρη πολυ ολοι γνωριζομαστε με τον καθενα και δν μ ειπε κανενας οτι δν ειμαι σωστος και 2ον τι λογο θα ειχα να πω ψεματα για τον πατερα μου???Απλα πηρε συνταξη απο την αστυνομια πριν απο 12-13 χρονια λογικο δν θα ηταν να μην θυματε μια μικρη λεπτομερεια???δλδ μερικα πργματα δν τα καταλαβαιν πειτε μου εναν λογο να σας πω ψεματα ουτε που μενω δν ξερετε .Τελος ειναι κακο που ο πατερας μ με εμπιστευεται???εγω πιστευω οτι ειμαι αρκετα ωριμος για την ηλικια μου εχω παρει το to advanced στα αγγλικα παω για proficiency και μολις τελιωσα σχεδον τη 2η λυκειου με πολλυ καλους βαθμους:smokin:

SoulGR
27/05/2011, 00:30
παλικαρε σορυ κιολας αλλα αυτα ειναι μαλακιες.Ενταξει κανεις δεν ειπε οτι εισαι ουτε χαζος ουτε κουλος αλλα απ την στιγμη που μπαινεις σε ενα μοτοσυκλετιστικο φορουμ και λες κατι τετοιο τι περιμενες να ακουσεις?να σου πουμε τραβα παρτο και στα @@ σου ολα?Αν ελεγες να παρεις ενα εντουρακι για βουνο ολοι μαζι σου θα 'μασταν.Τες πα μεγαλο παιδι εισαι,γονεις εχεις καντε οτι σας φωτισει ο θεος:wave2:

Road67
27/05/2011, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
εγω πιστευω οτι ειμαι αρκετα ωριμος για την ηλικια μου εχω παρει το to advanced στα αγγλικα παω για proficiency και μολις τελιωσα σχεδον τη 2η λυκειου με πολλυ καλους βαθμους:smokin:

το αν είσαι ώριμος ουδεμία σχέση έχει με τη βαθμοθηρία και με τα διπλώματα.

Κι αφού είσαι τόσο ώριμος όσο πιστεύεις θ' αφήσεις αυτό το μηχανάκι και θα πας να πάρεις ένα των 50 cc. Αυτό είναι δείγμα ωριμότητας χαρακτήρα. Κάθε πράγμα στον καιρό του :wave2:

gs 500 f
27/05/2011, 11:52
φιλε κανε υπομονη λιγο αν θελεις να παρεις πανω απο 50 cc ωστε να μην βαλεις τους δικους σου σε μπελαδες με κανα ατυχημα και δεν σε καλυπτει η ασφαλεια.
θα ειναι κριμα για τον πατερα σου και τα ξενυχτια που εχει κανει για να βγαλει το μεροκαματο και να σας φτιαξει 5 πραγματακια και σε μια στιγμη να γεινουν ολα ατμος!!!!!
μια και ανεφερες το επαγγελμα του πατερα σου σου λεω μπραβο σου που δειχνεις να εισαι υπερηφανος γιαυτο και δεν κολωνεις να το αναφερεις και που θιχτηκες οταν τον προσβαλαν,αλλα να ξερεις οτι σε μια δυσκολη κανεις ακομα και συναδελφος του δεν θα βαλει το κεφαλι του στον ντορβα για να σε βγαλει οκ σε ενα ατυχημα χωρις διπλωμα!!!!

ακου και λιγο καποιους μεγαλυτερους σου απο εδω μεσα που πιθανον να εχουν κανει τα ιδια που σκεπτεσε εσυ αλλα το μετανοιωσαν και προσπαθουν να σε συμβουλεψουν!!!!!!
να φορας παντα κρανος ,και μην εκθεσεις τον πατερα σου χωρις διπλωμα!!!!

skordastm
27/05/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
δλδ για να καν τη μεταβιβαση θα πρεπει να παω στα κεπ και να κανω ολα τα υπολοιπα?

:D ναι φιλε nikoszetakias,στο κεπ η στο υπουργειο,αν υπαρχει κοντα σου ενα..
ειχα ενα 50αρι μοτο οταν ημουν 12 χρονων στο ονομα μου,,και στα 13 ενα 200αρι,χωρις διπλωμα ενοειται:smokin:
η καλυτερη ηλικια να μαθει καποιος να οδηγει μοτο ειναι στην εφηβεια.....
καλη αγορα σου ευχομαι!!

KaTaNaS
27/05/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm

η καλυτερη ηλικια να μαθει καποιος να οδηγει μοτο ειναι στην εφηβεια.....



symfwnw, αλλα πρέπει η εφηβεια να συνοδεύεται με ωριμο μυαλό (όσο το δυνατον) και με εναν καλό γάτο δάσκαλο που να μπορει να διδαξει χωρίς να προκαλέσει αντιδρασικές ενέργειες...

και τέλος το καλυτερο σχολείο για έναν νέο είναι το χώμα!

chr1s_86
27/05/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
...αλλα να ξερεις οτι σε μια δυσκολη κανεις ακομα και συναδελφος του δεν θα βαλει το κεφαλι του στον ντορβα για να σε βγαλει οκ σε ενα ατυχημα χωρις διπλωμα!!!!...

Σε μικρές κοινωνίες, όπως αυτή που περιγράφει, είναι συνηθισμένο όταν γίνει η στραβή να βάζουν στα χαρτιά ότι οδηγούσε κάποιος άλλος (πχ πατέρας/θείος) για να μην έχουν πρόβλημα... Οι γονείς οι ίδιοι το κάνουν...

Road67
27/05/2011, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm

ειχα ενα 50αρι μοτο οταν ημουν 12 χρονων στο ονομα μου,,και στα 13 ενα 200αρι,χωρις διπλωμα ενοειται:smokin:
η καλυτερη ηλικια να μαθει καποιος να οδηγει μοτο ειναι στην εφηβεια.....
καλη αγορα σου ευχομαι!!

...

ArgyP
27/05/2011, 22:00
Το βαλατε κατω το παλικαρι... και του δωσατε και καταλαβε. :rolleyes:

gs 500 f
27/05/2011, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Σε μικρές κοινωνίες, όπως αυτή που περιγράφει, είναι συνηθισμένο όταν γίνει η στραβή να βάζουν στα χαρτιά ότι οδηγούσε κάποιος άλλος (πχ πατέρας/θείος) για να μην έχουν πρόβλημα... Οι γονείς οι ίδιοι το κάνουν...

Δεν μιλω για υλικες αλλα για σοβαρο τραυματισμο η και θανατο!!!!οσα φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος!!!!
και αν γινει η στραβη παιδια κανεις μα κανεις δεν αναλανβανει τις ευθυνες του αλλου!!!!

ασε που αν υπαρξει θανατος ,ο παθων δεν θα μπορει να σου πει ,ναι να κανουμαι την πουστια οτι οδηγουσε αλλος.....

chr1s_86
31/05/2011, 00:07
Ναι, χωρίς τραυματισμό εννοούσα, ξέχασα να το γράψω

vortex
31/05/2011, 08:35
nikozetakia να πω και γω τη γνωμη μου γιατι εχω περασει απ τη φαση σου...
και γω πηρα το πρωτο μηχανακι στα κρυφα στα 15 και το παρκαρα ενα στενο πιο πανω, ενα YSR-50.. στα 16-17 πηρα DT-200 και μετα παει λεγοντας.
Εσυ τωρα θες να παρεις Ζ125 .. γιατι φανταζομαι αυτο ειναι το μουρατο μηχανακι στις παρεες και αυτο φτιαχνεται και καγκουρευεται κλπ κλπ.
Οτι και να σου πουμε εμεις ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις του κεφαλιου σου.
Τουλαχιστον κοιτα να τα βρεις με τους γονεις σου, να ξερουν τι γινεται, να παρεις ενα καλο κρανος να φορας (ασχετα αν δε φαινεται η μουρη σου και δε μπορεις να μοστραρεσαι) και να μαθεις να το τρεχεις μονο εκει που πρεπει ...γιατι τοσα χρονια πανω σε μηχανη αυτο εχω καταλαβει, τα περισσοτερα πεσιματα και τρακαρισματα γινονται απο ταχυτητα σε λαθος δρομους.
Οσο για τα διπλωματα και τις ασφαλειες ... καλη τυχη ευχομαι απλα...γιατι θα τραβηχτεις και θα τραβηχτουν και οι γονεις σου αν γινει τιποτα κακο.

Ελπιζω παντως να το σκεφτεις καλυτερα και να ακουσεις και τις γνωμες που ακουστηκαν εδω γιατι κατι παραπανω ξερουν... Εμενα παντως τωρα μου θυμισες ενα φιλο μου στο σχολειο που πηγε και πηρε πρωτο μηχανακι ενα Dt-125 και τσακιστικε στα σκαλια τις ΣΕΛΕΤΕ και του βγαζαν σπληνες και νεφρα στην εντατικη...

παρε ενα 50αρι να'σαι νομιμος, αλλα περισσοτερο για να μαθεις.

johnpan
31/05/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Το βαλατε κατω το παλικαρι... και του δωσατε και καταλαβε. :rolleyes:

εσύ βούλωσ'το, έχεις VSTROM, δεν μετράει η γνώμη σου! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nikoszetakias
02/06/2011, 23:01
μαγκες δν ξερω εκατσα και το σκεφτηκα λιγο και δν θελω να αφησω τα κοκαλα μ στην ασφαλτο καλυτερα να παρς ενα γλχ 90αρακι και σε οποιον αρεσει τ λετε?

rantanplan
02/06/2011, 23:19
σορι αλλα



















































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Egle
06/06/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoszetakias
μαγκες δν ξερω εκατσα και το σκεφτηκα λιγο και δν θελω να αφησω τα κοκαλα μ στην ασφαλτο καλυτερα να παρς ενα γλχ 90αρακι και σε οποιον αρεσει τ λετε?

Και καλα θα κανεις..Αν και παλι παρανομος θα εισαι και θα ξεκινας καθε πρωι απο το σπιτι σου ευχομενος να μην σου πεταχτει κανενας μαλακας απο πουθενα και πληρωνεις μετα ολη σου την ζωη ΑΝ δεν εχεις παει φυλακη εσυ ή ο πατερας σου..(αναλογα με το ατυχημα)Εκτος αν στα χαρτια ειναι 50αρι οποτε...Θα κανεις την καλυτερη δουλεια..

Αλλα παρ'ολα αυτα καλα θα κανεις με το glx..Ειχα και εγω ενα Z το 2003 που ηταν της μοδας και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου γιατι με τα λεφτα που μου ειχε φαει στο συνεργειο επαιρνα αεροπλανο...

ΠΟΛΥ ΖΗΜΙΑ....ΑΣΤΟ....GLX ΚΑΙ ΠΑΛΙ GLX..


Και το νου σου....Κρανος...





:wave2: :wave2: :beer: :wave2: :wave2:

IliasMotos
06/10/2017, 16:22
λοιπον ξερω οτι γινετε να οδηγησω σκουτερ των 1200w χωρις διπλωμα και ετσι σκεφτηκα μηπως υπαρχει καποια μηχανη 1.5 αλογα που να μπορω να οδηγησω χωρις διπλωμα διοτι 1200w = 1.3 αλογα οποτε γινετε να οδηγησω καποια μηχανη χωρις διπλωμα?

Vice
06/10/2017, 16:39
388943

Το μόνο που βρήκα σε 1,5 αλογο είναι αυτο

βεβαια ότι δεν πληρώσεις για δίπλωμα θα τα δώσεις σε σανό αλλά αυτό ειναι ένα άλλο θέμα.

karellen
06/10/2017, 20:08
Δεν υπάρχει μηχανάκι με τόσο μικρή ιπποδύναμη αφενός και αφετέρου τα μικρά μηχανάκια μετρωνται με βάση τα κυβικά τους οποτε χρειάζεσαι απαραιτήτως δίπλωμα.

nikma
06/10/2017, 21:31
Μπορείς να οδηγήσεις ηλεκτρικό ποδήλατο χωρίς δίπλωμα...

TsoliasGR
10/10/2017, 21:49
Ένα μηχανάκι 1,5hp
Wanderer motorcycle
Engine: 1-cylinder, vertical, air-cooled
Displacement: 217 cc
Power: 1.5 hp at 2,000 rpm
Maximum speed: 50 km/h
Fuel consumption: 2.5 litres/ 100 km
Series: 1902-1903
Production: approx. 200 motorcycles
Και δεν το λές και άσχημο;
:bawl:
389076

Panos76
12/10/2017, 11:44
Μπορείς να οδηγήσεις ηλεκτρικό ποδήλατο χωρίς δίπλωμα...

και σκούτερ (http://www.sport-fitness.gr/podhlato-hlektriko-scooter-seckam-city-tech)

(με 42km τελική είναι σαν να έχεις 50ράκι, not bad)

389131