PDA

View Full Version : μηχανη "πεθανε" κρητη Sos



stavrogin
14/08/2005, 12:36
Ζ750S

Νομος Χανιων ,20 χιλιομετρα πριν την Παλαιοχωρα,σταματησα να συμβουλευτω τον χαρτη,γυριζω το κλειδι στο Parking,ολα νεκρα πουθενα ρευμα.Ξαναγυριζω στο ON ολα νεκρα παλι.Κοιταζω ασφαλιες ,ολες ενταξει.Κουναω συνδεσεις τιποτα.Στην μεση του πουθενα στα μαυρα σκοταδια.Δυο καλοπροαιρετοι ΙΧδες προσφερθηκαν να βοηθησουν να μας πανε παλαιοχωρα,τους ευχαριστω.Καλεσα οδικη βοηθεια (110ευρο) με μαζεψε σε 40' και με πηγε χανια.
2η μερα διακοπων κι ολα πηγαν κατα διαολου.Ειναι και 15αυγουστος και ειναι κλειστα τα εξουσιοδοτημενα.Απο Τριτη.

ΣΟΣ ερωτησεις.Γνωριζουν τιποτα οι κρητικοι του φορουμ για τους εν κρητη εξουσιοδωτημενους?

Φυσικη επιλογη ειναι ο Κεχαγιας στα Χανια οπου βρισκομαι

Αλλα αν για το καλο της μηχανης και της τσεπης μου πρεπει να την παω ρεθυμνο ή Ηρακλειο δεν το'χω σε τιποτα να την παω.

Ελπιζω η Kawa να μου επιστρεψει τα 110 της μεταφορας γιατι ευθηνονται 100% για την ταλαιπωρια μου.Ευχομαι να μην παθει κανεις αλλος τιποτα και καλες διακοπες.

bonepeeler
14/08/2005, 13:13
Κι εμένα μου το έχει κάνει αυτό.

Όπως αποδείχτηκε όταν είχα βάλει το συναγερμό δεν είχε κάτσει καλά μιά σύνδεση.
Τον έβγαλα,και όλα δούλεψαν ρολόι
Τσέκαρε το συναγερμό σου.

zoropatra
14/08/2005, 17:13
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΡΕΥΜΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΟ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΩΜΑ.
ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΩΣΗ ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΝ ΦΤΟΙΑΞΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ....:wave2: :wave2:

BAD BOY
14/08/2005, 21:10
...ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΡΕΝΤ ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ.ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΞ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ:confused: ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΒΛΑΒΕΣ:beer:

stavrogin
15/08/2005, 12:28
Σηναγερμος δεν υπαρχει αλλα υπαρχει ιμομπιλαιζερ απο την μανα του.Λετε η μαμα καβασακι να χει κανει καμια πατατα εκει?Θα δουμε.Οι κεντρικες ασφαλειες εξω απο την ασφαλειοθηκη ειναι ενταξει.Ας ελπισουμε οτι ο Χανιωτης μηχανικος θα σκαμπαζει απο ηλεκτρονικα.Τριτη πρωι θα παω.
Ενταξει μπορουμε να περασουμε καλα και χωρις μηχανη αλλα πιο δυσκολα.
Αργοτερα θα εχω φωτο απο το Sακι φορτωμενο,μουρλια.Και προσοχη μην διαδιδεται οτι τα Ζ χαλανε.Εμεις θα λεμε οτι δεν χαλανε ποτε.Οχι να βγαινουν οι Τdmαδες και να μας κουνιουνται:nono:

zoropatra
15/08/2005, 13:55
ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΙΜΟΜΠΙΛΑΙΖΕΡ ΤΟ Ζ?:eyepop: :eek:

DrIoannis
15/08/2005, 19:33
Ειναι λιγο ακριβουτσικη η αντιπροσωπεια αλλα με τα μεταφορικα θα ερθει πιο ακριβα.δοκιμασε την αντιπροσωπεια και βλεπεις.

adam_tsouk
15/08/2005, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΙΜΟΜΠΙΛΑΙΖΕΡ ΤΟ Ζ?:eyepop: :eek:



το 1000 ΈΧΕΙ (2005) και το S (που αν θυμάμαι καλά έχει ο φίλος) έχει και αυτό!

zoropatra
16/08/2005, 17:51
ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΕΙ ΤΟ Ζ ΙΜΟΜΠΙΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ?

Stabak
17/08/2005, 19:23
Εγώ που έμεινα από τον Dolmadator 35 xlm μετά τη Σούγια τι να πώ : 170 ευρά για Χανιά-Σούδα καράβι και ναμαι ματωμένος.... στην τσέπη γαμημένα καρμπυρατερ..............

Meni0s
17/08/2005, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
το 1000 ΈΧΕΙ (2005) και το S (που αν θυμάμαι καλά έχει ο φίλος) έχει και αυτό!

Nαι εχει ιμομπιλαιζερ το 750s.Ειχα και εγω ακριβως το ιδιο συμβαν πριν ενα μηνα.Μετα απο πλυσιμο κουνησα για 5 μετρα την μηχανη και οταν πηγα να την βαλω μπροστα....νεκρη!Ξαναβαζω κλειδι προσπαθω παλι τπτ!!Στην τελικη εβαλα το κοκκινο κλειδι που δινει η Καwa και ολα οκ!!Προφανως με την μετακινηση μπλοκαρε το ιμομπιλαιζερ. .. ... ... Οσο για το καταστημα που ανεφερες φιλε μου δεν εχει ακουστει τπτ αρνητικο.Συγνωμη για το αργοπορημενο ποστ αλλα ημουν και εγω ανατολικη Κρητη.

stavrogin
20/08/2005, 06:39
Λοιπων τριτη πρωι στον εξουσιοδωτημενο Χανιων το Ζ πηρε ζωη αλλαζοντας την κεντρικη 30αρα ασφαλια που κρηβεται στο
δεξι καπακι.Ντροπη μου που δεν την αναζητησα αφου ηξερα την υπαρξη της απο το Bros αλλα αγνοουσα οτι υπαρχει στο Ζ.Μου στοιχισε συνολικα 200ευρο μαζι με την διαμονη στο βρωμοκαμπινγκ Χανιων.Ο Μαστορας δεν βρηκε βεβαια την αιτια του κακου ουτε και μπορεσε να φτιαξει τα πισω φωτα.Και οταν γυριζω το κλειδι στο παρκινγκ η ασφαλεια ξανακεγαιτε.Τουλαχιστω δεν χρεωσε τιποτα.Εκανα αλλα 300χλμ χωρις προβλημα προς και γυρω απο το χωριο μου εξω απο το Ηρακλειο οπου και επνιξα τον καημο μου σε παιδακια,πιλαφια ,αγκιναρες με μοσχαρι,ντολμαδακια,κολοκυθανθους,κρασι ,μπυρες τσικουδιες κλπ :beer:

Τωρα αναμενω το Σεπτεμβρη και τον εξουσιοδωτημενο που θα κατσει να βρει την βλαβη.

BAD BOY
21/08/2005, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Λοιπων τριτη πρωι στον εξουσιοδωτημενο Χανιων το Ζ πηρε ζωη αλλαζοντας την κεντρικη 30αρα ασφαλια που κρηβεται στο
δεξι καπακι.Ντροπη μου που δεν την αναζητησα αφου ηξερα την υπαρξη της απο το Bros αλλα αγνοουσα οτι υπαρχει στο Ζ.Μου στοιχισε συνολικα 200ευρο μαζι με την διαμονη στο βρωμοκαμπινγκ Χανιων.Ο Μαστορας δεν βρηκε βεβαια την αιτια του κακου ουτε και μπορεσε να φτιαξει τα πισω φωτα.Και οταν γυριζω το κλειδι στο παρκινγκ η ασφαλεια ξανακεγαιτε.Τουλαχιστω δεν χρεωσε τιποτα.Εκανα αλλα 300χλμ χωρις προβλημα προς και γυρω απο το χωριο μου εξω απο το Ηρακλειο οπου και επνιξα τον καημο μου σε παιδακια,πιλαφια ,αγκιναρες με μοσχαρι,ντολμαδακια,κολοκυθανθους,κρασι ,μπυρες τσικουδιες κλπ :beer:

Τωρα αναμενω το Σεπτεμβρη και τον εξουσιοδωτημενο που θα κατσει να βρει την βλαβη. ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΣΑ ΜΕΣΑ...ΔΗΛΑΔΗ.ΤΕΣΠΑ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΚΥΚΛΩΝΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΜΟΜΠΙΛΑΙΖΕΡ.ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ:beer:

stavrogin
25/10/2005, 19:09
Επειτα απο διαστημα δυο μηνων απο την βλαβη, και ενω το μηχανακι δεν ειχε καθολου πισω φωτα και parking ,μεχρι να ωριμασει η σκεψη οτι θα παω σε μαστορα ξανα,.................................πηγα.

Το πηρα σημερα.
Το προβλημα ηταν το εξης:

Απο κακο μονταρισμα,η καλωδιωση του διακοπτη ειχε στρημωχτει και τεντωνοταν καθε φορα που εστριβα το τιμονι ,με αποτελεσμα να απογυμνωθει ελαχιστα ενα καλωδιακι,να κανει καπου επαφη και να τα καιει.

Το νου σας Ζεταδες

:beer: