PDA

View Full Version : διαβατηριο ή ταυτότητα???



peter86
24/05/2011, 07:57
Παιδιά καλήμερα
Για ταξίδι στην Ελβετία απαιτείται διαβατήριο ή μπορώ και με τις κανούργιου τύπου ταυτότητες????Από που μπορώ να μάθω στα σίγουρα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

McGyver
24/05/2011, 07:59
http://www.axa-schengen.com/en/schengen-countries
http://www.aia.gr/pages.asp?langid=1&pageid=978
http://www.google.com

yannis24
24/05/2011, 08:05
αμα η ταυτοτητα σου ειναι και στα αγγλικα/με λατινικους χαρακτηρες γραμμενη δεν εχεις προβλημα.....
παντως θα σου συνιστουσα καλυτερα το διαβατηριο μιας και ειναι πιο ευκολα αναγνωρισιμο απο τον οποιονδηποτε

TROOPER
24/05/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
αμα η ταυτοτητα σου ειναι και στα αγγλικα/με λατινικους χαρακτηρες γραμμενη δεν εχεις προβλημα.....
παντως θα σου συνιστουσα καλυτερα το διαβατηριο μιας και ειναι πιο ευκολα αναγνωρισιμο απο τον οποιονδηποτε

+1

peter86
24/05/2011, 11:23
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.την βρήκαμε την άκρη.Μίλησα με την πρεσβέια μας στην Βέρνη.Δ χρειάζεται διαβατήριο, με ταυτότητα και μόνο αρκεί να είναι καινούργιου τύπου.

sv9cvk
24/05/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.την βρήκαμε την άκρη.Μίλησα με την πρεσβέια μας στην Βέρνη.Δ χρειάζεται διαβατήριο, με ταυτότητα και μόνο αρκεί να είναι καινούργιου τύπου.

Ετσι ειναι !!Κι εγω ειχα παει περισυ τον Ιουνιο ,και εκανα δουλεια με την ταυτοτητα (νεου τυπου):beer:

makis206
24/05/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
παντως θα σου συνιστουσα καλυτερα το διαβατηριο μιας και ειναι πιο ευκολα αναγνωρισιμο απο τον οποιονδηποτε

Όσο αναφορά αυτό μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος; Παίζουν "θέματα" δηλαδή αν παρουσιάσεις τη νέα ταυτότητα ακόμα κι αν οι πρεσβείες λένε ότι ισχύουν κανονικά;

sniper
24/05/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο αναφορά αυτό μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος; Παίζουν "θέματα" δηλαδή αν παρουσιάσεις τη νέα ταυτότητα ακόμα κι αν οι πρεσβείες λένε ότι ισχύουν κανονικά;

Μέσα στη Σέγκεν δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με την ταυτότητα νέου τύπου.

alex14
24/05/2011, 13:08
Εγω περασα προσφατα Βουλγαρια με την παλια ταυτοτητα. Ηθελα να ηξερα τι διαολο διαβαζαν οι Βουλγαροι τελωνειακοι:lol:

Cpt. Haddock
24/05/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εγω περασα προσφατα Βουλγαρια με την παλια ταυτοτητα. Ηθελα να ηξερα τι διαολο διαβαζαν οι Βουλγαροι τελωνειακοι:lol:

Κυριλλικο αλφαβητο :lol:

yannis24
24/05/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο αναφορά αυτό μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος; Παίζουν "θέματα" δηλαδή αν παρουσιάσεις τη νέα ταυτότητα ακόμα κι αν οι πρεσβείες λένε ότι ισχύουν κανονικά;

θεματα δεν παιζουν αλλα φαντασου ( που δεν νομιζω βεβαια να γινεται στην Ευρωπη), να σταματησει ο αστυνομος του χωριου Κατω Μανταλαχαρακι τον Ελβετο φιλο σου που βρισκεται στα ορεινα της Ηπειρου, και να του δειξει αυτος την ταυτοτητα του που ειναι σε μεγεθος πιστωτικης στα αγγλικα γραμμενα...χαχαχαχα.....

λογικα δεν παιζει θεμα....και ειδικα αμα ειναι και στα αγγλικα.....αλλα θα προτιμουσα το διαβατηριο οπως και να εχει

McGyver
24/05/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μέσα στη Σέγκεν δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με την ταυτότητα νέου τύπου.

+1

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα ούτε στο αεροδρόμιο ούτε σε έλεγχο από αστυνομικούς στο δρόμο με την ταυτότητά μου.

makis206
24/05/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24

Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


:beer: :beer: :beer:

sergiosm
25/05/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο αναφορά

'Ασχετο, αλλά ρε ... άσχετε :D


"όσον αφορά" είναι το σωστό

:beer:

J.T.R
25/05/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εγω περασα προσφατα Βουλγαρια με την παλια ταυτοτητα. Ηθελα να ηξερα τι διαολο διαβαζαν οι Βουλγαροι τελωνειακοι:lol:

Αν περασες απο τον Προμαχωνα, εδω και μερικα χρονια ο συνοριακος ελεγχος γινεται απο κοινου (Βουλγαροι-Ελληνες) και μαλιστα στο ιδιο φυλακιο που βρισκεται σε Ελληνικο εδαφος.
Οποτε την ταυτοτητα σου μπορει να την ειδε και Ελληνας. Αλλα και Βουλγαρος να την ειδε το ιδιο πραγμα ειναι

Γενικα παντως ,το πιο αξιοπιστο και αποδεκτο επισημο εγγραφο ειναι το διαβατηριο.

:) :)

McGyver
25/05/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο αναφορά αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
"όσον αφορά" είναι το σωστό

:beer:

Μισή διόρθωση έκανες αφεντικό...

"Όσον αφορά σε αυτό" είναι το σωστό...

sniper
25/05/2011, 14:18
The End.