PDA

View Full Version : Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...



johnpan
24/05/2011, 18:12
Το μηχανάκι είναι DT200 1994.

Κατεβάσαμε το κολλημένο μοτέρ, αλλάξαμε ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλα. Η ποιότητα αυτής της δουλειάς δεν είναι υπό εξέταση.

Καταργήσαμε την τρόμπα λαδιού αφαιρώντας το γρανάζι της από το στρόφαλο.
Πήραμε το ρίσκο να μην αλλάξουμε κύλινδρο. Ρεκτιφιέ δεν έπαιρνε άλλο. Γυάλισμα, μέτρημα, νέο πιστόνι, και στρώνουμε με μίξη στο ντεπόζιτο πλέον. Οι ανοχές ήταν επιτρεπτές, λίγο στενό πάνω αλλά στα όρια.

Η μίξη στο πρώτο ντεπόζιτο ήταν 3%, και στα υπόλοιπα 2%. Δηλαδή έβαζα 5 λίτρα και 100 cc λάδι.
Αστοχία στο μέτρημα του λαδιού δεν ειναι υπό εξέταση. Το λάδι ήταν Valvoline.

Το μηχανάκι έκανε χίλια απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και έπαιρνε πάντα με την πρώτη. Μετά ξεκίνησα να το ανοίγω, πήγαινε 140 άνετα, χωρίς τέρμα γκάζι. Σε μια στιγμή φρενάροντας από 100-120 για ένα φανάρι, το μηχανάκι κόλλησε. Το πήγα σιγά σιγά στο συνεργείο και η απάντηση ήταν κόλλησε από λάδι.

Τα μόνα που παρατήρησα κατά το στρώσιμο ήταν:
1. Το μηχανάκι με κλειστή τη βενζίνη έσταζε πολύ αργά από το καρμπυρατέρ.
2. Σε δυνατά φρεναρίσματα ή σε μεγάλες κατηφόρες με κλειστό γκάζι το μηχανάκι έσβυνε.

Το καρμπυρατέρ που έχω είναι Keihin PWK 28. Ο μάστορας απαιτεί να το πετάξω και να βρω ένα μαμίσιο.

Ερωτήσεις:
1. Πώς είναι δυνατόν να στεγνώσει από λάδι εφόσον δουλεύει με μείγμα?
2. Μπορώ να βρω τι βελόνες, ζιγκλέρ, pilot, κλπ κλπ πρέπει να βάλω στο καρμπυρατέρ για να δουλέψει σαν το μαμίσιο ή λέτε να βρω μαμίσιο?
3. Μπορεί απλά από λάθος στάθμη στο καρμπ. να κολλάει το μηχανάκι?

balakia
24/05/2011, 19:32
το καρμπ πρεπη να σου την εκανε την δουλεια,τα διχρονα οταν δεν τα δινης γκαζι δεν λαδωνονταιμε τα γνωστα αποτελεσματα,σε φυσιολογικες συνθηκες κατεβαινοντας μια κατηφορα η αφηνωντας το γκαζι γενικοτερα ριχνουν λιγο μιγμα μεσα γι αυτο τον λογο,αν το καρμπ σου δεν ειναι το καταληλο η δεν δουλευει σωστα μπορει να συμβη αυτο.σου εσβηνε στα φρεναρισματα γιατι πιθανοτατα ηταν ζεστο και με λιγο φαι,δηλαδη σημαδια κοληματος(αν κρατουσε ρελαντι μεχρι προτεινος)

Lio
24/05/2011, 20:21
Ακριβως!
κακως καταργηθηκε η αντλια λαδιου. Ακομη και με κλειστο γκαζι, η αντλια δινει μια μικρη ποσοτητα λαδιου και κουτσοβολευει
λιγο την κατασταση (βεβαια ακομη κι ετσι αν πας κανα δεκαλετπο με κλειστο γαζι και 8000 στροφες δεν τη γλυτωνεις).
Οταν εχεις πρεμιξ με κλειστο γκαζι δεν παει μεσα σχεδον καθολου βενζινη και βεβαια σχεδον καθολου λαδι...
(ενα κολπο που βοηθαει στις μεγαλες κατηφορες ειναι το πατημα του σβηστηριου και το ανοιγμα του γκαζιου τερμα για μερικα δευτερολεπτα)

ΥΓ. Τα διχρονα μπορουν να κολλησουν απο ενα μικρο λαθος οπουδηποτε (ενιοτε και χωρις λαθος...)

stefanos
24/05/2011, 20:44
Να φταίει η τρόμπα δεν παίζει και πολύ μιάς και το μηχανάκι έχει ξανακολήσει αρκετές φορές με την τρόμπα να δουλεύει.
Ο μάστορας έχει δίκιο για το καρμπυρατέρ.
Ακόμα και καλό να είναι είναι δύσκολο να το σετάρεις χωρίς να έχεις από κάπου να ξεκινήσεις.

maintenance
25/05/2011, 20:27
μιας και εχω το ιδιο μηχανακι, γραψε καποια πραγματα που μου τα δωσανε και μενα, και παει λεγοντας.

Μιλαμε παντα για "μαμα" καταστασεις.

Βιδα αερα. 1-1,5 απο κλειστη
Βελόνα. 3η θεση απο πανω.
Κυριο ζιγκλερ 150
pilot 35

την αντλια την εκανα σωβρακο, αλλαξα 2 τσιμουχακια, βαζω λαδακι απο τον γνωστο φτηνιαρη με 3,5 ευρα το λιτρο, φοραει ολοσωμη DEP, εχω κανει πολλα χλμ σε χωματοδρομους, περιπου 3.000 χλμ γενικα και το μηχανακι ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Επίσης και το καρμπ, λυθηκε και καθαριστικε Ο Λ Ο !!!! φλογερες και ζιγκλερ ηταν βουλωμενα και μπιχλιασμενα.

αφορα παντα το DT 3ET.

johnpan
25/05/2011, 23:59
αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το μικούνι 28 της μάνας του? Εγώ που έχω το keihin 28 χρειάζομαι τα ίδια 150/35 ? Πού μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις? Κι εγώ μαμά είμαι, χωρίς τρόμπα λαδιού, απλά είναι ρεκτιφιασμένος ο κύλινδρος.

maintenance
26/05/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το μικούνι 28 της μάνας του? Εγώ που έχω το keihin 28 χρειάζομαι τα ίδια 150/35 ? Πού μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις? Κι εγώ μαμά είμαι, χωρίς τρόμπα λαδιού, απλά είναι ρεκτιφιασμένος ο κύλινδρος.
ναι, ειναι απο το μικουνι "μαμα".

Υποπτευομαι, οτι εφοσον και το Keihin ειναι 28, θα εχει ιδια νουμερα. Το δικο σου ειναι το 3ΕΤ?

Λογω μη υπαρξης αντλιας, και ρεκτιφιαρισμενος, σιγουρα παιζεις σε μεγαλυτερα νουμερα ζιγκλερ. Το ποσο μεγαλυτερα δεν ξερω.:)

johnpan
26/05/2011, 15:46
και pilot αφήνω 35? τι είπαμε πάλι ότι είναι το Pilot?
Βελόνα 3η θεση απο πανω εννοείς τέρμα ψηλά ε?
Θα παρω την άλλη εβδομάδα το Keihin σπίτι μου να το λύσω... Ο μάστορας θέλει να βγει στη σύνταξη, δεν θα το κάνει για μενα... Οπότε βοηθείστε!! :wave2:

Α, και ναι, εχω το 3ΕΤ

sapila racing
26/05/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
και pilot αφήνω 35? τι είπαμε πάλι ότι είναι το Pilot?
Βελόνα 3η θεση απο πανω εννοείς τέρμα ψηλά ε?
Θα παρω την άλλη εβδομάδα το Keihin σπίτι μου να το λύσω... Ο μάστορας θέλει να βγει στη σύνταξη, δεν θα το κάνει για μενα... Οπότε βοηθείστε!! :wave2:

sorry κιόλας, αλλά αν δεν ξέρεις τί είναι το pilot, και χρειάζεαι να σου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει '3η θέση της βελόνας από πάνω', δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς μέσω internet, πρέπει να πας σε συνεργείο.

Πόσο μάλλον που έχεις βάλει διαφορετικό καρμπυρατέρ, κι εχεις καταργήσει και την τρόμπα λαδιού.

johnpan
26/05/2011, 16:07
Το μηχανάκι είναι ήδη σε συνεργείο, το λέω στο πρώτο ποστ. Το καρμπ το είχε όταν το πήρα, δεν το άλλαξα εγώ. Τη βοήθεια τη δίνουν όσοι θέλουν :wave2:

sapila racing
26/05/2011, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το μηχανάκι είναι ήδη σε συνεργείο, το λέω στο πρώτο ποστ. Το καρμπ το είχε όταν το πήρα, δεν το άλλαξα εγώ. Τη βοήθεια τη δίνουν όσοι θέλουν :wave2:

Μα κι εγω να σε βοηθήσω θέλω, αλλά δεν το εχεις καταλάβει.
Αν είχες το σωστό καρμπυρατερ και την αντλία λαδιού, θα το ρύθμιζες όπως σου είπε πιο πάνω ο maintenance και θα ήσουν ΟΚ.
Τωρα δεν μπορεί να σου πεί κανείς ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις δυστυχώς.

johnpan
26/05/2011, 16:33
την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?

sapila racing
26/05/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?

Πρέπει λοιπόν κι εσύ να μην τους ακούς 'όλους'.

Αν βρείς Mikuni 28 σαν το δικό του, το πολύ να αλλάξεις ζιγκλέρ. Θα το ανοίξεις και θα τα δείς. Αν είναι άλλα, βάζεις αυτα που παίρνει το δικό σου μηχανάκι.

Αν η στάθμη βενζίνης στο λεκανάκι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να ηταν ο λόγος που έσβηνε στις κατηφόρες, κι επίσης πιθανόν να είναι ο λόγος που κόλλησε.
Ομως η σταθμη που θεωρείς λάθος, είναι για άλλο καρμπυρατέρ... με πιάνεις? :winka:

maintenance
26/05/2011, 16:50
το pilot εναι το μικρο ζιγκλερ, για το ρελαντι... (στα λεω χοντρα χοντρα.
Το main ειναι το κύριο ζιγκλερ.
Η βελονα εχει 5 θεσεις για την ασφαλεια. Οποτε η 3η θεση ειναι ακριβως η μεσαια.

Αυτα ισχυουν για μικουνι και αντλια. Εχω ακουσει και νουμερο main 210 για χωρις αντλια. τωρα δεν ξερω, δεν παιρνω θεση σε αυτο.

Η αντλια δεν μπορει να ξαναμπεί να τελειωνεις και να μεινεις ηρεμος?

maintenance
26/05/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πρέπει λοιπόν κι εσύ να μην τους ακούς 'όλους'.

Αν βρείς Mikuni 28 σαν το δικό του, το πολύ να αλλάξεις ζιγκλέρ. Θα το ανοίξεις και θα τα δείς. Αν είναι άλλα, βάζεις αυτα που παίρνει το δικό σου μηχανάκι.

Αν η στάθμη βενζίνης στο λεκανάκι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να ηταν ο λόγος που έσβηνε στις κατηφόρες, κι επίσης πιθανόν να είναι ο λόγος που κόλλησε.
Ομως η σταθμη που θεωρείς λάθος, είναι για άλλο καρμπυρατέρ... με πιάνεις? :winka:

το να σβηνει στις κατηφορες απο σταθμη..... θα πρεπει να ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ για τον λούτσο.:D

παντως επειδη εχω λυσει το καρμπ 239 φορες, πλεον ειναι σαν να μου μιλαει..:)

maintenance
26/05/2011, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?


βρες μικουνι εσυ και το σεταρουμε για πλακα.

dirtbird
27/05/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance


παντως επειδη εχω λυσει το καρμπ 239 φορες, πλεον ειναι σαν να μου μιλαει..:)

xmmmmm... τότε θα έπρεπε να είχες προσέξει ότι το 28άρι του DT200R δεν διαθέτει βίδα ρύθμισης αέρα (δλδ. μίγματος στο ρελαντί). Μάλλον έχεις 30άρι από WR200.

Επίσης το στανταρ main του DT είναι 150 (και το pilot νομίζω 45).
210 δεν παίζει, εδώ 165 βάζαμε με -υποτίθεται- ανοιγμένο φίλτρο και μπούκωνε.

Τέλος τα νούμερα ζιγκλέρ των Keihin είναι διαφορετικά από αυτά των Mikuni.
O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...



:confused: :sick:

maintenance
27/05/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
xmmmmm... τότε θα έπρεπε να είχες προσέξει ότι το 28άρι του DT200R δεν διαθέτει βίδα ρύθμισης αέρα (δλδ. μίγματος στο ρελαντί). Μάλλον έχεις 30άρι από WR200.

Επίσης το στανταρ main του DT είναι 150 (και το pilot νομίζω 45).
210 δεν παίζει, εδώ 165 βάζαμε με -υποτίθεται- ανοιγμένο φίλτρο και μπούκωνε.

Τέλος τα νούμερα ζιγκλέρ των Keihin είναι διαφορετικά από αυτά των Mikuni.
O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...



:confused: :sick:

βιδα αερα ΔΙΑΘΕΤΕΙ. και δεν ειπα οτι εχουν τα ιδια νουμερα τα δυο καρμπ. επισης αν διαβασες αυτα που εγραψα, για 150 λεω και εγω, και 35 το pilot. Η διαφορα μας ειναι στην βιδα αερα, την οποια διαθετει και ειναι 28αρι.

paraligo
27/05/2011, 19:17
Για να πω και εγώ την μ@λ@κί@ μου………….(συγνώμη στους προλαλήσαντες)
Το πιστόνι ήταν πολύ στενό στον κύλινδρο, αυτό είναι το πρόβλημα (από εμπειρίας μιλώ)
Η διαστολή λόγο θερμοκρασίας έκανε την ζημιά.

johnpan
28/05/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...
[/B]

Ο Αντώνης έχει γράψει το υπέρτατο άρθρο - οδηγό για τζετάρισμα, κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό. Εγώ όμως δε ζήτησα οδηγίες τζεταρίσματος, αλλά περιέγραψα όλο το ιστορικό βλαβών για το μηχανάκι μήπως και βρω άκρη. Ούτε μέχρι χτες ήξερα ποιο είναι το pilot jet γιατί δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ με καρμπυρατέρ. Ξαναλέω ότι το μηχανάκι ήταν σε συνεργείο και όχι στην αυλή μου.

Προφανώς δεν θέλεις να βοηθήσεις και δεν είσαι υποχρεωμένος.
Η κουβέντα δεν είναι έτσι για να γίνεται και ό,τι να 'ναι, εκτός αν μιλάς για το δικό σου ποστ.
:beer:

sapila racing
28/05/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ο Αντώνης έχει γράψει το υπέρτατο άρθρο - οδηγό για τζετάρισμα, κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό. Εγώ όμως δε ζήτησα οδηγίες τζεταρίσματος, αλλά περιέγραψα όλο το ιστορικό βλαβών για το μηχανάκι μήπως και βρω άκρη. Ούτε μέχρι χτες ήξερα ποιο είναι το pilot jet γιατί δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ με καρμπυρατέρ. Ξαναλέω ότι το μηχανάκι ήταν σε συνεργείο και όχι στην αυλή μου.

Προφανώς δεν θέλεις να βοηθήσεις και δεν είσαι υποχρεωμένος.
Η κουβέντα δεν είναι έτσι για να γίνεται και ό,τι να 'ναι, εκτός αν μιλάς για το δικό σου ποστ.
:beer:

Kι όμως σε βοήθησε, εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Ξαναδιάβασε τι σου έγραψε για ζιγκλέρ Mikuni-Keihin. :winka:

balakia
28/05/2011, 14:59
ξεκολα,το μηχανακι κολησε απο λαδι(που δεν ειχε) την ωρα που δεν εδινες γκαζι,ουτε απο σταθμη ειναι(θα εκανε ατροφιες-διακοπες στα ψηλα)ουτε απο ζιγκλερ(δεν παει καλα και δεν δουλευει σωστα απο ζιγκλερ)ασχετο,νερα εχει στο ψυγειο?

johnpan
28/05/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kι όμως σε βοήθησε, εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Ξαναδιάβασε τι σου έγραψε για ζιγκλέρ Mikuni-Keihin. :winka:

no hard feelings :beer:
ξερω οτι δεν είναι αμοιβαίο με dirtbird (θανάση αν θυμάμαι καλα?) και αντώνη αλλά δεν πειράζει
:beer: :beer:

εγώ τείνω να καταλήξω στα εξής:
όταν έρθει ο κύλινδρος που βρήκα, τον δίνω στο μάστορα, ρεκτιφιέ ή γυάλισμα, περνάμε ένα πιστόνι, το κλείνει και το παίρνω σπίτι. Δε θα ασχοληθεί με τζετάρισμα του keihin μου το ξεκαθάρισε, ούτε θα περιμένω πότε θα βρω μικούνι για να πάρω το μηχανάκι απο κει. Το πάω σπίτι μου και βλέπουμε. Η θα ακολουθήσω βήμα βήμα το άρθρο του Αντώνη -και ας μου φάει όλο το καλοκαίρι, στην ανεργία βγαίνω, θα έχω χρόνο- ή περιμένω πότε θα πετύχω μικούνι...

:beer:

OldMan
30/05/2011, 10:57
Ρε συ Γιαννάκη ..

Θα φας την ζωή σου, τα νεύρα σου και τα λεφτά σου να παλεύεις να σετάρεις ένα - πιθανώς ακατάλληλο - καρμπυρατέρ πάνω στο DT ...

Όταν - και αν - το καταφέρεις θα έχει κάνει ήδη χάρχαλο το μοτέρ από τα κολλήμαα, μπουκώματα και φρακαρίσματα ..
(χώρια που θα έχουν φυτρώσει μπουζόδεντρα στην ευρεία περιοχή ..)

johnpan
30/05/2011, 11:56
νεύρα έχω ήδη καταστρέψει και λεφτά έχω χαλάσει πολλά. Για αυτό το λόγο κατάργησα την τρόμπα, γιατί θελω επιτέλους να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι που να μη φοβάμαι να πάω 20 χλμ παρα εξω μήπως και με αφήσει... χάλια είμαι...

Ανταλλάσσεται keihin pwk 28 με mikouni 28

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

toyar
30/05/2011, 12:07
συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν;

http://shop.ebay.com/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=mikuni+28&_sacat=See-All-Categories

http://www.mikuni.com/fs-carburetor.html

dirtbird
30/05/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
νεύρα έχω ήδη καταστρέψει και λεφτά έχω χαλάσει πολλά. Για αυτό το λόγο κατάργησα την τρόμπα, γιατί θελω επιτέλους να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι που να μη φοβάμαι να πάω 20 χλμ παρα εξω μήπως και με αφήσει... χάλια είμαι...

Ανταλλάσσεται keihin pwk 28 με mikouni 28

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Βρες -εάν αντέχεις ψυχικά και οικονομικά- άλλο μοτέρ, στο παρόν πρέπει να έχουν γίνει (ή μάλλον ήταν ήδη) σώβρακο οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου.
Αυτό στο είχα γράψει και πέρυσι αλλά δεν ήθελες να καταλάβεις.

Όσον αφορά την αντλία λαδιού: εφόσον φέρνει λάδι, ΔΕΝ κολλάει από κει, σου έ3χω ξαναγράψει αναλυτικά τι γίηνεται.

Καρμπ: βρες ένα αντίστοιχο μηχανάκι και βάλε το εργοστασιακό ζιγκλέρωμα, επαρκεί ως σημείο εκκίνησης και σίγουρα ΔΕΝ θα κολλάει απο κει. Το θέμα είναι ότι το μόνο -κοντινό από άποψη κινητήρα- μηχανάκι που θυμάμαι ότι φόραγε Keihin, είναι το KDX 200, (αλλά ήταν 30άρι). Δεν είμαι σίγουρος τι φόραγε το KMX200. 28άρι ήταν σίγουρα αλλά νομίζω Mikuni - googleαρε το να δεις.
Εάν λοιπόν ούτε το ΚΜΧ φοράει Keihin, τότε πιθανόν το καρμπ που φοράς να είναι για κάποιο τετράχρονο.
α) η βίδα ρύθμισης μίγματος ρελαντί είναι μετά ή πριν το λεκανάκι?
β)το σλαιντ είναι στρογγυλό ή πλακέ?


Και διάβαζε αυτά που σου γράφουν όσοι κάτι ξέρουν και άσε τις παρεξηγήσεις για αλλού...;)

ΣΗΜ: το στάνταρ καρμνπυρατέρ του DT200, μοντ89, δεν είχε βίδα ρύθμισης αέρα. Προφανώς αυτό που έχει ο Συντήρησης είναι κάτι υπερφυσικό.

FULL STOP .:alien:

johnpan
30/05/2011, 13:43
οι φωλιές έχουν ελεγχθεί όταν λύσαμε ΟΛΟ το μοτέρ και αλλάξαμε ΟΛΑ τα ρουλεμάν και τη μπιέλα προληπτικά όπως εξηγώ στο πρώτο μου ποστ.

Για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω από κοντά το καρμπ και θα απαντήσω μήπως βγάλουμε άκρη.
Ευχαριστώ :beer:

maintenance
30/05/2011, 14:43
[i]

ΣΗΜ: το στάνταρ καρμνπυρατέρ του DT200, μοντ89, δεν είχε βίδα ρύθμισης αέρα. Προφανώς αυτό που έχει ο Συντήρησης είναι κάτι υπερφυσικό.

FULL STOP .:alien: [/B]

Πλακα εχουμε τελικα εδω... Οποτε τις στροφες που λεει το μανουαλ για την ρυθμιση, αφορα υπερφυσικους κατόχους...


καλα κρασα.:wave2:

menelaos46
30/05/2011, 15:04
ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ....

johnpan
30/05/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ....
ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΜΕΝΕΛΑΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
30/05/2011, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Πλακα εχουμε τελικα εδω... Οποτε τις στροφες που λεει το μανουαλ για την ρυθμιση, αφορα υπερφυσικους κατόχους...


καλα κρασα.:wave2:

Ρε παιδιά όχι και μεταξύ σας τσακωμοί!! :rotflmao: :rotflmao:
Νομίζω μέχρι το 87 ή κάτι τέτοιο δεν είχαν την εν λόγω βίδα, ενώ τα 3ΕΤ έχουν. Ετσι για να πω κι εγω την παπάτζα μου:beer:

maintenance
30/05/2011, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ρε παιδιά όχι και μεταξύ σας τσακωμοί!! :rotflmao: :rotflmao:
Νομίζω μέχρι το 87 ή κάτι τέτοιο δεν είχαν την εν λόγω βίδα, ενώ τα 3ΕΤ έχουν. Ετσι για να πω κι εγω την παπάτζα μου:beer:

και εσυ δεν ξερεις τι λες. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κανε αυτο που σου ειπε ο εταιρος αντουαν, και ασε εμας τους υπερφυσικους να λεμε τις παπαριες μας.:beer:

menelaos46
31/05/2011, 00:04
ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΜΕΝΕΛΑΕ


Το λεω μεταξυ σοβαρου και αστειου... οχι μονο ως αστειο.
Καμια φορα οταν μια γκομενα η ενα μηχανακι σου(ε) χαλαει πολυ ισως ειναι καλυτερα να σκεφτεις και αυτη τη λυση....



Υ.Γ. Τα λεω αυτα εχοντας πληρωσει κεφαλη....βολαν-πηνεια.... πιστονι.... μπιελα.... και ολα οσα χρειαζονται....

johnpan
03/06/2011, 00:55
Μενέλαε καταλαβαίνω τι λες φίλε μου, το έχω ζήσει κι εγώ αλλά εδώ που έφτασα πρέπει να το φτιάξω αλλιώς ούτε να πουληθεί πρόκειται. Αλλωστε εγώ θέλω να δουλέψει κ να το κρατησω πες με αφελή, αλλά έχω δεθεί συναισθηματικά με το μηχανάκι αυτό.

Παιδιά αυτό είναι το καρμπ που φοράει.
http://keihincarbs.com/images/PWK28exploparts.jpg
Φαίνεται η βίδα του αέρα (air adjust screw 17) να είναι πίσω από το λεκανάκι.

Με προβληματίζει ότι πήγα διακοπές παντού ένα ολόκληρο καλοκαίρι τέρμα γκάζι με αυτό το καρμπυρατέρ. Πώς γίνεται τώρα ένας καλός και έμπειρος μάστορας να μου λέει ότι κόλησε από λάδι και ότι φταίει το καρμπ για αυτό.... :confused: :confused: :confused: :confused:

maintenance
03/06/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μενέλαε καταλαβαίνω τι λες φίλε μου, το έχω ζήσει κι εγώ αλλά εδώ που έφτασα πρέπει να το φτιάξω αλλιώς ούτε να πουληθεί πρόκειται. Αλλωστε εγώ θέλω να δουλέψει κ να το κρατησω πες με αφελή, αλλά έχω δεθεί συναισθηματικά με το μηχανάκι αυτό.

Παιδιά αυτό είναι το καρμπ που φοράει.
http://keihincarbs.com/images/PWK28exploparts.jpg
Φαίνεται η βίδα του αέρα (air adjust screw 17) να είναι πίσω από το λεκανάκι.

Με προβληματίζει ότι πήγα διακοπές παντού ένα ολόκληρο καλοκαίρι τέρμα γκάζι με αυτό το καρμπυρατέρ. Πώς γίνεται τώρα ένας καλός και έμπειρος μάστορας να μου λέει ότι κόλησε από λάδι και ότι φταίει το καρμπ για αυτό.... :confused: :confused: :confused: :confused:

Γιαννη τα ειπαν οι προηγουμενοι. Ανευ αντλιας οτι λαδι περναει απο το καρμπ. Κλενεις γκαζι περναει τοση βενζινη σαν να εισαι στο ρελαντι, αλλα εσυ δεν εισαι στο ρελαντι.... απλα κλεινεις το γκαζι με "α" χλμ και "β" στροφες. Εδω με αντλία και πρεπει να ριξεις καμια κουφια να μην στεγνωσει απο λάδι. Και ξαναλεω. Λενε, εγω δεν το κατεχω, οτι οταν καταργεις αντλια παιζεις με μεγαλυτερο απο το μαμα ζιγκλερ για τον παραπανω λογο που ανεφερα (να μην στεγνωνει). Εγω δεν ειμαι ο ειδικευμενος διχρονος, αλλα ακουω αλλους που το κατεχουν ΠΟΛΥ καλα.

Το καρμπ που εχεις, ειπε ο Αντωνης κατι παραπανω. Ακου τον, ξερει για να το λεει. Χτυπα μικουνι, (ψαξε θα βρεις) και θα ησυχασεις.

gasto
03/06/2011, 21:46
1ον Αλλαξε το καρμπ.Ιδιο με διαφορετικο τζεταρισμα φορανε και τα dt 125.Στο ebay τα δινουν τζαμπα.
2ον Κανε μια επισκευη στη τρομπα λαδιου συμφωνα με αυτο http://www.rzrd500.com/phpBB2/viewtopic.php?t=5067&sid=d09dd670a473c06539462f0b7118d73a
και δε θα χεις ποτε ξανα προβλημα με αυτην.
Την αντλια ποιος τη κατηργησε?Τα σωληνακια του λαδιου στο καρμπ ταπωθηκαν η μειναν στον αερα?

johnpan
03/06/2011, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto

Την αντλια ποιος τη κατηργησε?Τα σωληνακια του λαδιου στο καρμπ ταπωθηκαν η μειναν στον αερα?

Ο μάστορας. Επέμενε μάλιστα. Για να γίνει πιο αξιόπιστο. Εβγαλε το γρανάζι που τη συνδέει με το στροφαλοφορο. Φυσικά τα σωληνάκια ταπώθηκαν με μπίλια ρουλεμαν.

Για το 1. είσαι βέβαιος? Πολύ χρήσιμη πληροφορία σε ευχαριστώ :beer: :beer:

Ψάχνω για μικούνι ήδη παιδιά... θα επανέλθω με νεότερα :beer:

extreme13
18/06/2011, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ακριβως!
κακως καταργηθηκε η αντλια λαδιου. Ακομη και με κλειστο γκαζι, η αντλια δινει μια μικρη ποσοτητα λαδιου και κουτσοβολευει
λιγο την κατασταση (βεβαια ακομη κι ετσι αν πας κανα δεκαλετπο με κλειστο γαζι και 8000 στροφες δεν τη γλυτωνεις).
Οταν εχεις πρεμιξ με κλειστο γκαζι δεν παει μεσα σχεδον καθολου βενζινη και βεβαια σχεδον καθολου λαδι...
(ενα κολπο που βοηθαει στις μεγαλες κατηφορες ειναι το πατημα του σβηστηριου και το ανοιγμα του γκαζιου τερμα για μερικα δευτερολεπτα)

ΥΓ. Τα διχρονα μπορουν να κολλησουν απο ενα μικρο λαθος οπουδηποτε (ενιοτε και χωρις λαθος...)


Ακόμη και με κλειστό γκάζι, η αντλία δείνει το κανονικό λάδι. Δεν έχει σημασία που είναι η γκαζιέρα. Πέρνει εντολή και από τις στροφές του μοτέρ. Αν τρέχεις και κλείσης το γκάζι, η τρόμπα λαδιού θα παραμείνει ανοιχτη.

johnpan
18/06/2011, 20:57
Σκοπεύω να επαναφέρω την τρόμπα λαδιού. Ακόμα περιμένω ταχυδρομικώς έναν κύλινδρο που βρήκα μεταχείρα και βλέπουμε...

OldMan
20/06/2011, 11:40
Κράτα μας ενήμερους Γιαννη...

(τα έχουμε φάει τα νύχια μας..) :(

johnpan
20/06/2011, 14:23
το ξέρω παλιόφιλε ότι δε μπορείς να κοιμηθείς...

basilissrgv
20/06/2011, 16:43
καλησπέρα,καταρχήν φιλε μου αν δεν μάθεις να το φτιάχνεις μονος σου,....πάντα προβλήματα θα έχεις,....για ευνόητους λόγους κανεις δεν μπορεί να αφιερώσει τον χρόνο που χρειάζεται για να στο ρυθμίσει,,...και αν το κάνει...ποσο θα στοίχιζε κάτι τέτοιο?τελοσπάντων

το ότι είναι ακατάλληλο το carb,το κατάλαβα,...το γιατί?δεν το κατάλαβα,.....ξεκινα από την αρχή λοιπόν,και βρες όπωςδήποτε τον λόγο που κόλλησε,αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα έχεις τα ίδια.....
τώρα για να έχεις βοήθεια,....φωτό από το κολλημένο πιστόνι όπως δήποτε,φωτό από μπουζί,φοράς εξάτμιση?και τι?από φίλτρο αέρα?επίσης στο συγκεκριμένο ,καλο κανεις καταργώντας την τρόμπα(βεβαια έχει την βαβούρα να κυκλοφορείς με μπουκαλάκια λαδιού....)όπως και δεν υφίσταται κώλυμα επειδή αφίσες το γκάζι σε κατηφόρα......(σε φυσιολογικές συνθήκες πάντα)οι κατασκευαστές φρόντισαν για αυτό,...αλίμονο αν κολαγανε έτσι.....

το 99,9% από τα δίχρονα,κολλάνε επειδή τα σκάλισε κάποιος άσχετος,κανόνας.


πάντα φιλικά
Βασίλης.

johnpan
20/06/2011, 17:06
Οταν το πήρα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, το μηχανάκι πήγαινε άψογα με αυτό το καρμπυρατερ χωρίς κανένα πρόβλημα, με την τρόμπα σε λειτουργία. Ήταν και πολύ δυνατό και είχε κάνει πολλά χιλιόμετρα τέρμα γκάζι απροβλημάτιστα. Όταν απλά χρειάστηκε νέο πιστόνι λόγω παλαιότητας, το πήγα σε έναν γελοίο μαστούρα (οι περιπέτειές μου εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=94900) ), ο οποίος άλλαξε τη στάθμη στο καρμπ. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά από τότε και μετά με 2-3 πιστόνια που άλλαξα πάντα κόλλαγε. Και πάντα σε δυνατό φρενάρισμα ή σε κατηφόρα, έσβυνε.

Για αυτό το λόγο σκέφτομαι να επαναφέρω την τρόμπα και να βρω επιτέλους κάποιον να μου ρυθμίσει το καρμπ.

basilissrgv
20/06/2011, 17:25
από τι κολλάει?έχεις βρει?έχεις πειράξει θυρίδες?τα ριντ είναι σε καλή κατάσταση?

johnpan
20/06/2011, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilissrgv
από τι κολλάει?έχεις βρει?έχεις πειράξει θυρίδες?τα ριντ είναι σε καλή κατάσταση?

δεν έχω βρει ξεκάθαρα γιατί κολλάει. Ο μάστορας που είδε το τελευταίο πιστόνι (με καταργημένη την αντλία λαδιού και με μίξη πάντα 2%) μου είπε ότι στέγνωσε από λάδι αλλά δε μπορεί να εξηγήσει το γιατί, εφόσον η τρόμπα έχει φύγει από τη μέση. :confused: :confused: Το μόνο που μου λέει συνέχεια είναι να βρω το μικούνι που έχουν από τη μάνα τους. Εγώ όμως δεν βλέπω λόγο γιατί ξέρω ότι δούλευε άψογα παλιότερα. Αυτός θέλει να βγει στη σύνταξη και έχει βαρεθεί να με βλέπει προφανώς. :confused:

basilissrgv
20/06/2011, 20:27
κοίτα να δεις,καταρχήν δεν στεγνώνει από λάδι,αλλα από μίγμα,....όσο λάδι και να βάζεις,....και τρόμπα,και στο τεπόζιτο μαζί,...αυτό θα κολλάει.....μην σε ξεγελάει ότι η τρόμπα θα στέλνει λάδι,.......αν στεγνώνει θα κολλήσει σίγουρα.

αν ανεβάσεις φωτογραφία από το πιστόνι και από το μπουζί(αν έχεις)θα μπορέσουμε να σιγουρέψουμε(όσο γίνετε μέσο μιας οθόνης)αν είναι από μίγμα......απλά μου φαίνεται περίεργο να έχεις πάει σε μάστορα και να μην μπορεί να στο κάνει να μην στεγνώνει,.......και αν δεν μπορεί.......3000carb να του πας δεν πρόκειται να στο κάνει(μονο κατά τύχη)ψαξτο καλά,η σκαστα σε έναν μάστορα της προκοπης να ξεμπλέξεις....

johnpan
21/06/2011, 05:56
θα κοιτάξω να περάσω από το συνεργείο να τραβήξω μερικές φωτο. Πάντως το μπουζί ήταν μαύρο στην ακίδα χωρίς πολλή κάπνα και σχεδόν στεγνό.

nassosxlvbros
28/11/2018, 21:33
Αδερφέ για να βρεις ξεκάθαρα γιατί κολλάει πάρτο ανάποδα από τότε που το μηχανάκι ήταν σε καλή κατάσταση....Τότε δηλ το καρμπ δεν έφταιγε; Άρα κάτι συνέβη από τότε μέχρι τώρα...Καρμπ τέτοιου τύπου (PWK) φόραγε ο Χαρίδημος που είχα-λέγε με CRM 250 μιας και το δικό του το ψώνισαν -με νυχτερινό τιμολόγιο- κάτι καλόπαιδα όταν το είχε ο πρώην ιδιοκτήτης...H διαφορά του με το μαμά κάρμπ δεν είναι και τραγική απλά συμπεριφέρεται λίγο σαν ον οφ-είναι και μοτοκροσάδικο βλέπεις-κατά τα άλλα δεν είχε ποτέ κανένα θέμα ρυθμίσεων ούτε στεγνώματα.Δε θυμάμαι 100% τις ρυθμίσεις αλλά θυμάμαι ζιγκλέρ ρελαντί ένα νούμερο πάνω (55 από 50) βελόνα στη μαμά θέση και κύριο ζιγκλέρ 155 ΑΝ θυμάμαι καλά... Την αντλία βέβαια δεν την κατάργησα ποτέ γιατί στέλνει λάδι ακόμα και με το μοτέρ στο ρελαντί.Έκανα αρκετά ταξίδια με το μηχανάκι αυτό (Αθήνα-Πύργο) ακόμα και με άστρωτο πιστόνι απροβλημάτιστα.Για να σου σβύνει έχεις λάθος ζιγκλέρ ρελαντί ή (πιο πιθανό) στεγνώνει η λεκάνη στάθμης (φτιάξε το λαμάκι) και με καταργημένη την αντλία =κέντα....το μοτέρ απλά δε λιπαίνεται....Αν στο έκανε κατά λάθος ή επίτηδες (εγώ ψηφίζω επίτηδες δαγκωτό) ο μάστορας είναι μεγάλος παπάρας...Δε φτάνει δηλαδή που έχεις ένα καρμπυρατέρ φύσει διακόπτη ήτοι ψηλά θερίζει χαμηλά ίσα που ζει-κατάργησε και την αντλία καλώς το κόλλημα.Πάντως γενικώς σε μοντέρνα (μετά το 1980-85 δηλαδή) δίχρονα αν καταργείς την αντλία απλά σε τρώει η τσέπη σου να πληρώνεις πιστόνια και ρεκτιφιέ,ειδικά αν ακούς το κάθε μαστοράκο.Μην καταργείτε την αντλία! εκτός από ενοχλητικό και δαπανηρό (που κολλάει) είναι και επικίνδυνο,γιατί τσακίζεσαι κιόλας άμα λάχει....Κάνε μια χάρη στο μηχανάκι σου αφού τόσο έχεις δεθεί μαζί του: Φτιάξε σωστά την αντλία λαδιού άστην να δουλεύει και γενικά άστην ήσυχη και επανέφερε το PWK στην αρχική του κατάσταση μέσω του μανουαλ Αν το φτιάξεις σωστά θα το λατρέψεις όπως δουλεύει,θυμίζει παλιές εποχές... ;)

nassosxlvbros
28/11/2018, 22:15
Ξαναπήρα από την αρχή το πόστ και σχολιάζω:


Το μηχανάκι είναι DT200 1994.
Σχολιάζω με κόκκινο...
Κατεβάσαμε το κολλημένο μοτέρ, αλλάξαμε ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλα. Η ποιότητα αυτής της δουλειάς δεν είναι υπό εξέταση**.
Σόρρυ κιόλας αλλά ΑΝ η ποιότητα της δουλειάς δεν είναι 100% άψογη έχεις ΗΔΗ ένα γκολ από τα αποδυτήρια...

Καταργήσαμε την τρόμπα λαδιού αφαιρώντας το γρανάζι της από το στρόφαλο.
Κακώς αλλά τα είπαμε αυτά...
Πήραμε το ρίσκο να μην αλλάξουμε κύλινδρο. Ρεκτιφιέ δεν έπαιρνε άλλο. Γυάλισμα, μέτρημα, νέο πιστόνι, και στρώνουμε με μίξη στο ντεπόζιτο πλέον. Οι ανοχές ήταν επιτρεπτές, λίγο στενό πάνω αλλά στα όρια.
Το λίγο πιο στενό στο μάτι ή το χέρι, είναι άλλη μια υποψηφιότητα για κόλλημα,και άλλο ένα γκολ από τα αποδυτήρια...

Η μίξη στο πρώτο ντεπόζιτο ήταν 3%, και στα υπόλοιπα 2%. Δηλαδή έβαζα 5 λίτρα και 100 cc λάδι.
Με τις φτωχές μου γνώσεις περί χημείας ένα μείγμα βενζίνης-λαδιού και όγκου 1000cc δεν πρέπει να περιέχει λάδι 30cc και βενζίνη 970cc ; ...λέω τώρα...
Αστοχία στο μέτρημα του λαδιού δεν ειναι υπό εξέταση.** Το λάδι ήταν Valvoline.

Το μηχανάκι έκανε χίλια απροβλημάτιστα* χιλιόμετρα και έπαιρνε πάντα με την πρώτη. Μετά ξεκίνησα να το ανοίγω, πήγαινε 140 άνετα, χωρίς τέρμα γκάζι. Σε μια στιγμή φρενάροντας από 100-120 για ένα φανάρι, το μηχανάκι κόλλησε. Το πήγα σιγά σιγά στο συνεργείο και η απάντηση ήταν κόλλησε από λάδι

*αν έσβηνε όπως λες δε τα λες και απροβλημάτιστα τα κμ ...κμ...μάλλον το έστρωσες με μικροκολλήματα...
**μήπως λέω μήπως αφήνεις πολλά χωρίς εξέταση;

Τα μόνα που παρατήρησα κατά το στρώσιμο ήταν:
1. Το μηχανάκι με κλειστή τη βενζίνη έσταζε πολύ αργά από το καρμπυρατέρ.
Κάτι εννοείς εδώ και δε σε πιανω...από το σωληνάκι παροχής;

2. Σε δυνατά φρεναρίσματα ή σε μεγάλες κατηφόρες με κλειστό γκάζι το μηχανάκι έσβυνε.
Κάπου εδώ άρχισαν τα όργανα...
Το καρμπυρατέρ που έχω είναι Keihin PWK 28. Ο μάστορας απαιτεί να το πετάξω και να βρω ένα μαμίσιο.
Προτείνω να πετάξεις το μάστορα σε σκύλο καραβίσιο...
Ερωτήσεις:
1. Πώς είναι δυνατόν να στεγνώσει από λάδι εφόσον δουλεύει με μείγμα?
εύκολα...1ον) έχεις καρμπ ον/οφφ ΚΑΙ αρρύθμιστο,ΚΑΙ πιστονι με κακή εφαρμογή πιθανότατα εκτός ανοχών...
2ον) το μοτέρ είναι σχεδιασμένο να δουλεύει με τρόμπα
2. Μπορώ να βρω τι βελόνες, ζιγκλέρ, pilot, κλπ κλπ πρέπει να βάλω στο καρμπυρατέρ για να δουλέψει σαν το μαμίσιο ή λέτε να βρω μαμίσιο?
Ναι κατεβάζεις το μάνουαλ και λέει τα πάντα-τσεκαρισμένο με DT 200 φίλου και CRM 250 δικό μου Ακόμα και στοκ ρυθμίσεις το μηχανάκι πρέπει να πάρει με τη μία και να κρατήσει ρελαντί!
3. Μπορεί απλά από λάθος στάθμη στο καρμπ. να κολλάει το μηχανάκι?
Ρητορική η ερώτηση να φανταστώ,ε;