PDA

View Full Version : Ερωτηση περι καταναλωσης στο ρελαντι.



webassasin
24/05/2011, 21:17
Συζητουσα με ενα φιλο καθως ειμασταν σταματημενοι με το αμαξι και επειδη δεν ειχε σβησει τον κινητηρα του ειπα να το σβησει να μην καιει βενζινα.,
Υποστηριξε οτι κατα την εκκινηση με τη μιζα,ο κινητηρας καταναλωνει παραπανω βενζινα απο οταν ειναι για λιγη ωρα στο ρελαντι.
Στεκει αυτο?
Κατι ακομα.
Επειδη προσφατα ειχα μεινει σχεδον απο βενζινη στο αμαξι,κατεβαινα τον ταυγετο με αναμενη μηχανη αλλα με νεκρα στο κιβωτιο.Ψαχνοντας λοιπον καπου διαβασα οτι εαν εχεις μια 3η ας πουμε μεσα και κατεβαινεις,καιει λιγοτερο καυσιμο ο κινητηρας γιατι δεν ψεκαζει εκεινη τη στιγμη απο μονος του,ενω στο ρελαντι ψεκαζει για να κρατησει αναμενο τον κινητηρα.
Λογικο μου ακουστηκε,αλλα θα ηθελα να μου πειτε κ εσεις γνωμη.

Tpap
24/05/2011, 21:35
Τι μοντέλο (χρονολογία) είναι το αμαξι σου, κ' πόσα κυβικά...?

webassasin
24/05/2011, 21:39
Του φιλου μου ειναι Corolla 1400 04 νομιζω.
Το δικο μου Reanault Megane 1400 2000 μοντελο.
Αλλα ρωταω πιο γενικα,εαν ισχυει κατι τετοιο,μιλωντας για injection παντα.

danaos75
24/05/2011, 21:41
Λοιπόν αν το οχημά σου έχει υπολογιστή
κατανάλωσης, τραβα σε μια κατηφόρα με 5η - 6η και κοιτα
τι δείχνει, και μετά βαλε νεκρα και ξανακοίτα.
Με νεκρά η κατανάλωση είναι ελάχιστα μεν αλλα υψηλότερη.
Το είχα κάνει στην κατηφόρα πριν τα διοδια των Αφιδνων.
Και σε κουβέντα με φίλους καταλήξαμε στο ιδιο συμπερασμα που
γράφεις ποιο πάνω

Αλλα η ταχυτητα στο κιβώτιο κοβει αρκετα την τελική του οχήματος,
με αποτέλεσμα να χρειαστει να πατήσεις νωρίτερα γκαζι, ίσως
και πάνω στην κατηφόρα αν δεν έχει μεγάλη κλιση.
Οπότε ότι ελάχιστη βενζλινη γλυτώνεις με την ταχύτητα στο κιβώτιο
την χάνεις απο αυτο.

Κάποια ποιο σύχρονα αυτοκίνητα νομίζω VW, κόβουν τελείως το καυσιμο
απο τον κινητήρα όταν αυτός γυρνάει με το κιβώτιο.

Tpap
24/05/2011, 21:46
οκ, γενικά τότεΣ,
ο ψεκασμός κόβει όταν πάρεις το πόδι σου από το γκάζι μέχρι να πέσει στο ρελαντί. Όσο δεν πέφτει σε στροφές βραδυπορείας -γιατί κατεβαίνεις το βουνό με ταχύτητα μέσα- στην ουσία η κατανάλωσή σου μηδενίζεται.

Σε στροφές βραδύπορείας -βέβαια εξαρτάται από διάφορες συνθήκες- ένα μοτερ των 1400κε περίπου καίει 0.4-0,8 lt/h.

Αν το σβήσεις και το ξαναβάλεις μπροστά σαφως και καίει λιγότερο (εκεί βασίζεται και η τεχνολογία AYTO START/STOP αν και αρκετά μαρκετίστικη).

Ο φίλος σου είχε άδικο, λοιπόν.



:wave2: :beer:

webassasin
24/05/2011, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Λοιπόν αν το οχημά σου έχει υπολογιστή
κατανάλωσης, τραβα σε μια κατηφόρα με 5η - 6η και κοιτα
τι δείχνει, και μετά βαλε νεκρα και ξανακοίτα.
Με νεκρά η κατανάλωση είναι ελάχιστα μεν αλλα υψηλότερη.
Το είχα κάνει στην κατηφόρα πριν τα διοδια των Αφιδνων.
Και σε κουβέντα με φίλους καταλήξαμε στο ιδιο συμπερασμα που
γράφεις ποιο πάνω

Αλλα η ταχυτητα στο κιβώτιο κοβει αρκετα την τελική του οχήματος,
με αποτέλεσμα να χρειαστει να πατήσεις νωρίτερα γκαζι, ίσως
και πάνω στην κατηφόρα αν δεν έχει μεγάλη κλιση.
Οπότε ότι ελάχιστη βενζλινη γλυτώνεις με την ταχύτητα στο κιβώτιο
την χάνεις απο αυτο.

Κάποια ποιο σύχρονα αυτοκίνητα νομίζω VW, κόβουν τελείως το καυσιμο
απο τον κινητήρα όταν αυτός γυρνάει με το κιβώτιο.
σωστος μου φαινεται ο συλλογισμος σου.
Μπυρες!

George20vt
24/05/2011, 21:48
Tα περισσότερα συστήματα ψεκασμού, και μάλλον όλα τα πιο σύγχρονα, κόβουν τελείως το καύσιμο όταν σηκώνεις το πόδι από το γκάζι.

Σε αυτοκίνητα με trip computer είναι πολύ εύκολο να το ελέγξεις, όπως ήδη γράφτηκε. Στο δικό μου που είναι group vag '03 το trip γράφει 0 όταν κρατάς το γκάζι με ταχύτητα μέσα ενώ αν βάλω νεκρά παίζει περίπου στα 1,5 - 2,0 lt/100km ανάλογα με τη στιγμιαία ταχύτητα.

Σχετικά με τα φανάρια, οι περισσότερες απόψεις συγκλίνουν στο ότι αξίζει να σβήνεις τον κινητήρα για αναμονή μεγαλύτερη του 1 - 1,5 λεπτού. Αν κρίνω και από το σύστημα start-stop που μπαίνει πλέον κατά κόρον (σβήνει από μόνο του με την ακινητοποίηση και ξαναπαίρνει μπρός με το πάτημα του συμπλέκτη), μάλλον αξίζει και με το παραπάνω.

DrEvil
24/05/2011, 21:48
Τα οχήματα σύγχρονης (και ιντέξιον) τεχνολογίας δεν καταναλώνουν καύσιμο όταν ρολλάρουν με ταχύτητα "κουμπωμένη".
Αυτό με το σβήσιμο και επανεκκίνηση κινητήρα είναι λίγο εκτός τόπου (μάλλον -δεν είμαι σίγουρος- και για τα) και στα παλαιότερης τεχνολογίας οχήματα.
Αυτό που καταπονείται (και δεν επανέρχεται από φανάρι σε φανάρι) είναι η μπαταρία.

jimmis5
24/05/2011, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Επειδη προσφατα ειχα μεινει σχεδον απο βενζινη στο αμαξι,κατεβαινα τον ταυγετο με αναμενη μηχανη αλλα με νεκρα στο κιβωτιο.

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :look: :look:

Μπορει να κανεις οικονομια στην βενζινα θεωρητικα αλλα βλεπω δισκους τακακια πυρομενους σε καθε καταβαση,ασε που μπορεις να την κατεβεις και κωλοτουμπες.

Παντα ταχυτητουλα μεσα, ασφαλεια φιλε μου.:beer: :beer:

webassasin
24/05/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :look: :look:

Μπορει να κανεις οικονομια στην βενζινα θεωρητικα αλλα βλεπω δισκους τακακια πυρομενους σε καθε καταβαση,ασε που μπορεις να την κατεβεις και κωλοτουμπες.

Παντα ταχυτητουλα μεσα, ασφαλεια φιλε μου.:beer: :beer:
ισχυει αυτο και σε καθε φρεναρισμα ανησυχουσα για τα τακακια και τους δισκους,απλα δεν ειχα καυσιμο καθολου.
Βεβαια δεν ανεπτυξα πανω απο 40-50 πουθενα.
Δε θα το ξανακανα σιγουρα,πανω απο ολα η ασφαλεια.

sniper
24/05/2011, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
ισχυει αυτο και σε καθε φρεναρισμα ανησυχουσα για τα τακακια και τους δισκους,απλα δεν ειχα καυσιμο καθολου.
Βεβαια δεν ανεπτυξα πανω απο 40-50 πουθενα.
Δε θα το ξανακανα σιγουρα,πανω απο ολα η ασφαλεια.

Βασικά για τα υγρά σου έπρεπε να ανησυχείς και τα σωληνάκια που έβραζαν..

OldMan
25/05/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Αυτό που καταπονείται (και δεν επανέρχεται από φανάρι σε φανάρι) είναι η μπαταρία.
Αυτή είναι μια κουβέντα δύσκολη...

Γιατί, αν όντως η διαδικασία AUTO START / STOP λειτουργεί με τον "κλασσικό" τρόπο εκκίνησης, τότε δεν βλέπω κανένα αμάξι να την βγαζει καθαρή πάνω από μερικές μέρες κίνησης μόνο σε συνθήκες πόλης..:confused:

sniper
25/05/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτή είναι μια κουβέντα δύσκολη...

Γιατί, αν όντως η διαδικασία AUTO START / STOP λειτουργεί με τον "κλασσικό" τρόπο εκκίνησης, τότε δεν βλέπω κανένα αμάξι να την βγαζει καθαρή πάνω από μερικές μέρες κίνησης μόνο σε συνθήκες πόλης..:confused:

Εχμ... Συντροφε.. είχα για 15 μερες μια BMW 116 (ναι άσε ξέρω :sad: ) με το εν λόγω σύστημα και δεν είχε κανένα θέμα..

Lio
25/05/2011, 13:18
Φαντασου να εχεις AUTO START / STOP σε Husqvarna 510TE (του '87)...


(σορυ για το σπαμ...)

costas81
25/05/2011, 13:33
Με ταχύτητα και αφημένο γκάζι η κατανάλωση είναι 0. Αυτό κ πάλι έχει να κάνει με τις στροφές του κινητήρα. Δηλαδή αν οι στροφές του κινητήρα μου είναι μέχρι 3000 τότε μου δείχνει 0 αν είναι περισσότερες τότε μου δείχνει ότι καταναλώνει και καύσιμο. Και φυσιολογικό είναι για προστασία κ λίπανση του κυλίνδρου.

Με νεκρά και αναλόγως τα κυβικά η κατανάλωση αλλάζει. Για 1600 ατμοσφαιρικό κινητήρα με ηλεκτρονικό ψεκασμό κ ηλεκτρονική πεταλούδα (αυτοκινήτου) η κατανάλωση είναι 0,7L - 0.8L / ώρα.

Οπότε αναλόγως και τα χιλιόμετρα που κινείσαι με νεκρά υπολογίζεις και την στιγμιαία κατανάλωση

OldMan
25/05/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχμ... Συντροφε.. είχα για 15 μερες μια BMW 116 (ναι άσε ξέρω :sad: ) με το εν λόγω σύστημα και δεν είχε κανένα θέμα..
Ταβάριτς, σε πιστεύω απόλυτα (και σε συμπονώ ανάλογα..:sad: ) αλλά σε τι συνθήκες λειτουργούσε..??

Γιατί δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι ένα όχημα που κινείται μόνο σε πόλη και σβήνει σε κάθε φανάρι (πολλές φορές και 2-3 φορές μέχρι να το περάσει..) δεν θα έχει λιάν σντόμως πρόβλημα με την μπαταρία του ..

sniper
25/05/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ταβάριτς, σε πιστεύω απόλυτα (και σε συμπονώ ανάλογα..:sad: ) αλλά σε τι συνθήκες λειτουργούσε..??

Γιατί δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι ένα όχημα που κινείται μόνο σε πόλη και σβήνει σε κάθε φανάρι (πολλές φορές και 2-3 φορές μέχρι να το περάσει..) δεν θα έχει λιάν σντόμως πρόβλημα με την μπαταρία του ..

Εχμ.... μόνο συνθήκες πόλης και μάλιστα τρομερής κίνησης.. και χειμώνας.. οπότε φώτα μόνιμα on..

Τι να σε πω.. και το PCX που ειχα πριν καμια βδομάδα έτσι ήταν.. έτρεμε η ψυχή μου μήπως δεν παρει μπροστά στο κάθε φανάρι.. :hypnotize

sniper
25/05/2011, 13:55
Παίζει να έχουν κάτι ανάλογο; (http://www.formula1.com/inside_f1/understanding_the_sport/8763.html)

John Steed
25/05/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Σχετικά με τα φανάρια, οι περισσότερες απόψεις συγκλίνουν στο ότι αξίζει να σβήνεις τον κινητήρα για αναμονή μεγαλύτερη του 1 - 1,5 λεπτού.

+1 σε αυτή την άποψη, επίσης, καλό είναι να σβήνουμε όταν σταματάμε να φορτώσουμε, να πιάσουμε κουβεντούλα, να κάνουμε καμάκι, γιατί αυξάνει θερμοκρασία ο καταλύτης και καταπονείται...

ggs
25/05/2011, 13:57
Στα αυτοκίνητα πάντως που έχουν start/stop , λειτουργεί μόνο όταν η μπαταρία έχει επαρκές φορτίο. Μέχρι να φορτίσει επαρκώς , δεν λειτουργεί το σταρτ/στοπ .
Επίσης , η διάρκεια ζωής της μπαταρίας δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα από τα σύστημα αυτό.
Λογικά , μέσα στην κίνηση είναι καλή λύση (όπως επίσης και ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ αυτόματο κιβώτιο…)

sniper
25/05/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στα αυτοκίνητα πάντως που έχουν start/stop , λειτουργεί μόνο όταν η μπαταρία έχει επαρκές φορτίο. Μέχρι να φορτίσει επαρκώς , δεν λειτουργεί το σταρτ/στοπ .
Επίσης , η διάρκεια ζωής της μπαταρίας δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα από τα σύστημα αυτό.
Λογικά , μέσα στην κίνηση είναι καλή λύση (όπως επίσης και ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ αυτόματο κιβώτιο…)

Μπα.. με το που έβαζα μπροστα με κρυο κινητήρα έσβηνε στο 1ο φαναρι (20μ απο το σπίτι)..

Έχουμε ανάλογο κομπανυ καρ να υποθέσω.. :winka:

Cpt. Haddock
25/05/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχουμε ανάλογο κομπανυ καρ να υποθέσω.. :winka:

κοιτα ρε κατι αγανακτισμένους πολίτες :evil:

Εχετλαίος
25/05/2011, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στα αυτοκίνητα πάντως που έχουν start/stop , λειτουργεί μόνο όταν η μπαταρία έχει επαρκές φορτίο. Μέχρι να φορτίσει επαρκώς , δεν λειτουργεί το σταρτ/στοπ .
Επίσης , η διάρκεια ζωής της μπαταρίας δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα από τα σύστημα αυτό.
Λογικά , μέσα στην κίνηση είναι καλή λύση (όπως επίσης και ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ αυτόματο κιβώτιο&#8230 )

Ισχύει!
:wave2:

OldMan
25/05/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κοιτα ρε κατι αγανακτισμένους πολίτες :evil:
Σε έχει αγαπήσει αγανακτισμένος πολίτης ..?? :smokin:

Tpap
25/05/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε έχει αγαπήσει αγανακτισμένος πολίτης ..?? :smokin:


Nαί, και εκτός του ότι ήταν μικρός όταν του συνέβει...του άρεΓε κιόλα.... :(

:lol: :rotflmao:



Ωστόσο, θαρρώ ότι τα περισσότερα οχήματα με σύστημα START/STOP έχουν συστήματα ανάκτησης ενέργειας (φρενάρισμα/κατάβαση/ κλπ).
Όπως και να έχει τα συστήματα εκκίνησης μπαταρίες/ρελέΖ/μίζες/κλπ λογικά θα τραβάνε τα ζοράκια τους και σχετικά σύντομα θα παραδίδουν. Την οικονομία στο καύσιμο, θα την πληρώσεις αλλιώς φίλε μου. Σίγουρα θα την πληρώσεις. Και για πιό σίγουρα μάλιστα, ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ. :wave2:

mikros boudas
31/05/2011, 22:32
Ειχα παρει ενα ταξι το Πασχα.
Το ταξι ηταν prius και ειχε start-stop.
Επειδη ακριβως ειχα την ιδια περιεργια με σας,τον ρωτησα αν εχει ποτε θεμα με την μπαταρια του και μου απαντησε,κατηγορηματικα,πως ΟΧΙ.Βεβαια δεν ηξερε πως δουλευε ακριβως αλλα απ'οσο γνωριζω εγω,το prius εχει κατι σαν αυτο που εβαλε ο sniper οποτε δυσκολα θα κατεστρεφε την μπαταρια.
Σε μινι κουπερ που εχω εμπειρια δεν ειχε κανενα θεμα επισης,παρολη την κινηση σε πολη.:beer: