PDA

View Full Version : Που και γιατι ?



PortisHead
26/05/2011, 14:40
Για να μην χαλασουμε το θεμα για την "Αγανακτηση" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117931)

ανοιγω εδω το ερωτημα :

Σε ποια χωρα και γιατι θα μεταναστευατε αν μπορουσατε (και φυσικα επιθυμούσατε) σήμερα ?

Προσωπικα , απανταω Αυστραλια και Αμερικη.

Cpt. Haddock
26/05/2011, 14:41
Ολλανδία :a44:

ziggΥ
26/05/2011, 14:42
berlin :smokin:

panos1050
26/05/2011, 14:59
βραζιλια ,
ειναι και αλλοι δικοι μου εκει οποτε μονοδρομος :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:


227305

sniper
26/05/2011, 15:00
μην ξεφύγετε μόνο...

menelaos46
26/05/2011, 15:01
Εγω εκει στα καγκουρο...


227306

ggs
26/05/2011, 15:33
:smokin:


227308

Warlord13
26/05/2011, 15:35
εγω αμα δω τα σκουρα,ολλανδια η γαλλια,γιατι εκει με βολευει επαγγελματικα...και αυστραλια ισως αλλα κομματι μακρια:bigcry:

MikeG
26/05/2011, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:smokin:


Για πες μου τι ακριβώς θα κάνεις εδώ, γιατί εμείς που είμαστε ακόμα ψαχνόμαστε... Εκτός αν έχει σχέση το emoticon που έβαλες..

faraway
26/05/2011, 15:55
Oπουδήποτε έβρισκα εργασία . Ιδανικά Ευρώπη , μετά έρχονται με σειρά προτίμησης Αμερική , Αυστραλία .....

Εεεε...ρε τι καταντήσαμε να συζητάμε ...:mad:

blackbusa
26/05/2011, 15:56
Αυστραλια η Νεα Ζηλανδια...τα μοναδικα μερη που μπορουν ακομα να σου παρεχουν μελλον....

Cpt. Haddock
26/05/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Sniper ?
Δεν το ξυρίζεις τελειως ολο το post μιας και δεν εχει νοημα αποτι φαινεται.
Δεν με ενοχλει το spam , πλακα εχει , αλλα δεν παιρνουμε απαντησεις στο αρχικο ερωτημα.

ή

βαλτε το στα Ανεκδοτα να συνεχισουμε εκει.

:wave2:

Για κατσε ρε confederate...

Θες μονο να λέμε μέρη/χώρες ή να γινει και καποια κουβεντα;

(τα ασχετα θα τα ξυρισω εντος ολιγου)

ggs
26/05/2011, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για πες μου τι ακριβώς θα κάνεις εδώ, γιατί εμείς που είμαστε ακόμα ψαχνόμαστε... Εκτός αν έχει σχέση το emoticon που έβαλες..


Το ερώτημα ήταν «αν μπορούσατε» και «που επιθυμητέ»…

Αν , λοιπόν , ΜΠΟΡΟΥΣΑ ,είχα δηλαδή τους πόρους και την οικονομική ανεξαρτησία , θα ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ να ζήσω στην ΚΡΗΤΗ γιατί το θεωρώ το ομορφότερο μέρος του κόσμου…

PortisHead
26/05/2011, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για κατσε ρε confederate...

Θες μονο να λέμε μέρη/χώρες ή να γινει και καποια κουβεντα;

(τα ασχετα θα τα ξυρισω εντος ολιγου)

Μα δεν οριζω εγω την κουβεντα.
Ουτε εχω προβλημα με τα spam και τα αστεια.
Αλλα να λεμε και καμια τοποθεσια.....ετσι σαν ψευτο-survey

:beer:

DrBig
26/05/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Για να μην χαλασουμε το θεμα για την "Αγανακτηση" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117931)

ανοιγω εδω το ερωτημα :

Σε ποια χωρα και γιατι θα μεταναστευατε αν μπορουσατε (και φυσικα επιθυμούσατε) σήμερα ?

Προσωπικα , απανταω Αυστραλια και Αμερικη.


Το 'γιατι' δεν ειπες :)

PortisHead
26/05/2011, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το 'γιατι' δεν ειπες :)

Οντως.
Οι λογοι ειναι σημαντικοι και βαθυστόχαστοι.

Στην Αυστραλια γιατι νομιζω οτι μονο εκει υπαρχουν ακομα πραγματικα ευκαιριες για δουλεια.
Στα συν οτι υπαρχει μεγαλη ελληνικη κοινοτητα και μπορει να βοηθήσει - ενημερωσει σε διαφορα τοπικα διαδικαστικα.....
....και στην Αμερικη για να παρω το muscle car που επιθυμω σε προσιτή τιμή.

:lol:

DrBig
26/05/2011, 16:15
Εγω σε καποια χωρα της λατινικης Αμερικης, ισως κολομβια. Η μονη πιστευω ηπειρος που δεν εχει γερασει.

alex14
26/05/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω σε καποια χωρα της λατινικης Αμερικης, ισως κολομβια. Η μονη πιστευω ηπειρος που δεν εχει γερασει.

Αυτος ειναι ο λογος ή τιποτα αλλο ? :a44:

:lol:



:beer:

DrBig
26/05/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Αυτος ειναι ο λογος ή τιποτα αλλο ? :a44:

:lol:



:beer:


Εχει να κανει και με τις κολομβιάνες. Οι κοκες παντως με αφηνουν αδιαφορο. :wacko:

SVX
26/05/2011, 16:45
cAnada....

alex14
26/05/2011, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εχει να κανει και με τις κολομβιάνες. Οι κοκες παντως με αφηνουν αδιαφορο. :wacko:



:a10:

Βενεζουελα επισης.
Περου, μακρυα. Κακασχημες :D

:wave2:

el patron
26/05/2011, 17:14
mexico citi , τελος:smokin:

manhunter
26/05/2011, 17:15
Κούβα, να πουλάω κολιέ από κοχύλια στην παραλία, στις ντόπιες, και να κυκλοφορώ με καμπριο βιντάζ καρ.Θεωρώ οτι την παλευει ακομα λιγο από κουλτούρα. Από δουλειές όπου και να πας πλέον πλην της Κινας, τα ίδια σκατά ειναι.

Αλλιώς, Βαρκελώνη. Μπορεί και εκεί να έχει 25% ανεργεια, αλλά μετά από μια πενταετία, ίσως κατάφερνα να πάρω διαρκείας της Μπάρτσα :rotflmao: :rotflmao:
Πέρα απο την πλάκα, είναι και γραφεία της εταιρείας που δουλεύω εκει, και είναι αρκετά εφικτό, οπότε ποτέ δεν ξέρεις....

:beer: :beer: :beer:

alexxxcbr
26/05/2011, 18:28
ΙΤΑΛΙΑ



:smilea: :smilea:

jimmis5
26/05/2011, 18:47
Εγω παλι μενω και επιμενω.
Σημειωση εχω 2 συγγενης εξωτερικο (Αυστραλια) απο τους παλιους μεταναστες,η πορεια ζωης εκει και εδω ιδια.Μονο καλυτερο η καλυτερη εξυπηρετηση στο δημοσιο,αλλα και αυτο πληρωνεται.

koulis25
26/05/2011, 18:52
Ιράν.

Road67
26/05/2011, 19:06
Θα ήθελα να γυρίσω στα Χανιά που μεγάλωσα αν μπορούσα να επιβιώσω αλλά δεν έχω ούτε σπίτι (τι να κάνουμε κάποιοι θείοι ήταν πιο τυχεροί) ούτε ξέρω αν θα έβρισκα δουλειά.

Από χώρες του εξωτερικού θεωρώ ότι η χώρα που θα με κάλυπτε είναι η Σουηδία γιατί έχει άριστο σύστημα ασφάλισης, υπάρχουν ακόμη θέσεις εργασίας, αν και το ποσοστό ανεργίας φτάνει το 9% περίπου, με βρίσκει σύμφωνο σα νοοτροπία και μου αρέσει πολύ σα χώρα. Αλλά ακόμη μικρότερη ανεργία κι επίσης μου αρέσει σα χώρα έχει η γειτονική της Δανία.

devil's animal
26/05/2011, 19:25
θελει και ρωτημα?? ΙΤΑΛΙΑ!!

πιστες για td να φαν' και οι κοτες...
2 αγωνες motoGP το χρονο...
δρομοι γυαλοχαρτο και απο χαραξη ..Γ @ Μ @ Ο Υ Α!!
Ιταλιδες...no comment...:D
ωραια φυσικη ομορφια, ανταξια της Ελληνικης (μεσογειος γαρ)...
Ελλαδα ενα τσιγαρο δρομος...
προσβαση ευκολη για ταξιδακια σε Γερμανια, Γαλλια, Αυστρια κλπ...
.
.
.
.
.
.
.
.
εχει και πρωθυπουργο π0υτανιαρη..:p


νταξ το τελευταιο το ειπα για πλακα...:lol: :lol:

LOUKILOUK
26/05/2011, 20:15
Πριν δέκα χρόνια έφυγα από Άθήνα και ήρθα Σύρο για καλύτερη ποιότητα ζωής, από τον Σεπτέμβρη και για ένα χρόνο σίγουρα θα βρίσκομαι στο Εδιμβούργο- Σκωτία και βλέπουμε... Ελπίζω να έιναι καλύτερα από την μιζέρια που βιώνω τον τελευταίο χρόνο...
Όπως και να έχει, μετά από πολύ υπομονή και προσπάθεια, είμαι σίγουρος πλέον ότι αν θέλω να σεβαστώ τον εαυτό μου, τον κόπο, τον χρόνο και το χρήμα που δαπάνησα, εγώ και η οικογενειά μου, για να σπουδάσω, πρέπει δυστυχώς να πάω κάπου αλλού. Είναι πιστεύω ο μοναδικός τρόπος για να ξαναγεννηθεί η ελπίδα μέσα μου και να πάψω να νοιώθω κορόιδο που στάθηκα αξιοπρεπής, που δεν κατατάχτηκα σε κομματικούς στρατούς και δεν χτυπήθηκα από το σύνδρομο της καραμπινάτης οσφιοκαμψίας... :yuck:
Η επιλογή μου δεν είναι τυχαία, αλλά δεν έγινε και με μόνο γνώμονα το που θα περάσω καλύτερα...Η Λατινική Αμερική για μένα ας πούμε φαντάζει υπέροχη ως προορισμός αλλά θέλω άλλα πράγματα σε αυτή την φάση της ζωής μου... ίσως αργότερα...
Καναδάς και Αυστραλία σίγουρα είναι τοπ όσο αναφορά σιγουριά και επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δεν είναι απλό το να πας. Σε διαφορετική περίπτωση, εκποίηση περιουσίας και μετακόμιση σε φτηνή χώρα για "γούστα"... δεν με αφορά όμως η περίπτωση αυτή...
Όπως και να έχει η ανακοίωση είναι επίσημη και θα ανοιχτεί και "νήμα" με σκοπό την συλλογή πληροφοριών και σχολίων...
Αυτά τα ολίγα από μένα:wave2:

Εχετλαίος
26/05/2011, 21:26
Για μια δεκαετία Ιαπωνία.
Στην Iwama.
:wave2:

taisteal
26/05/2011, 22:36
οταν κανω τον γυρο του κοσμου και γυρισω θα αποφασισω:a024:

super_toto
26/05/2011, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για μια δεκαετία Ιαπωνία.
Στην Iwama.
:wave2:

γιατί εκεί?

PortisHead
26/05/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για μια δεκαετία Ιαπωνία.
Στην Iwama.
:wave2:

Δεκαετια ?
Χλωμο.
Με την ραδιενεργεια...το πολυ 5-6 χρονακια
:lol:

notakos600
26/05/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για μια δεκαετία Ιαπωνία.
Στην Iwama.
:wave2:


Σου λέει ο Εχετλαίος... από ολόκληρη κρισάρα γλίτωσα, τη ραδιενέργεια θα φοβηθώ;

Εχετλαίος
27/05/2011, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
γιατί εκεί?

Iwama-ryu Aikido!
Επίσης καημό το έχω να βρω ένα δάσκαλο της προκοπής στο Ιaido.
Mόνο εκεί, μόνο εκεί!
:wave2:

TATAR
27/05/2011, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:smokin:



Τώρα σώθηκες!!!!!!!!!:smokin:

nikos_abel
27/05/2011, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
cAnada....

Σωστός :a10:

Όπλα χωρίς εγκληματικότητα, ξενέρα, ύπνος, ζωή σε σλόου μόσιον....

Ακριβώς το αντίθετο από εδώ....


Έφευγα ιν ε χαρτμπιτ!!!!

makis206
27/05/2011, 07:30
Στη ζούγκλα με τον Ταρζάν..:lol:


Μωρέ μάλλον για Ολλανδία θα την έκανα, νά'βρισκα εκεί τον Τίφο και τον Κροκόδειλα να ξεσκιστούμε στη ρακή και στις μοτοβόλτες, να με ξεναγούσανε στα "καλά καφέ" και τα μαγαζά της πόλης που στις βιτρίνες τους έχουν ζωντανές κούκλες και σου κάνουν με νοήματα το "έμπα μέσα να σε κάνω να ξεχάσεις από πού'ρθες", έ, όλο και κάποια δουλειά θα με βόλευε κι εμένα κάποια στιγμή για να μπορέσω επιτέλους να παντρευτώ τη μικρή Ολλανδέζα με την τρελή αναλογία κιλού ανά στήθος που ονειρευόμουν από μικρός.. δεν ξεχνώ και τη μπατσίνα που μού'χουνε ταγμένη...:D



Δεν χρεωκοπεί κι αυτή η παλιοχώρα να την κάνουμε για τα όνειρά μας επιτέλους...!:bigcry:

bulmont
27/05/2011, 07:52
Λοιπόν παλληκάρια διαβάζοντας κάποιους από τους προαναφερόμενους
προορισμούς μετανάστευσης (πχ Κούβα, Βενεζουέλα, Ολλανδία, Αυστραλία κλπ)
δεν σας κρύβω, πως μελαγχόλησα.

Βλέπετε, πριν από έναν μήνα την ''έκανα'' γιά Σαουδική Αραβία. Ηρθα γιατι
ήταν το μοναδικό μέρος που μπόρεσα να βρώ εργασία, μετά από ένα εικοσάμηνο
ανεργίας

Τα αρνητικά ειναι πάρα πολλά εδω. Απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.
Απο την αφόρητη ζέστη, μέχρι την εμφάνιση των γυναικών και το κυκλοφοριακό
ειναι μακρύς ο κατάλογος.

Το μόνο θετικό σε όλη αυτή την ιστορία ειναι τα λεφτά. Και μιά γλυκόπικρη
ικανοποίηση ότι ξέφυγα από την θηλειά που μας σφίγγουν όλα αυτά τα λαμόγια
καθημερινά γύρω από τον λαιμό μας. Ειναι θέμα χρόνου να με ακολουθήσουν η
γυναίκα μου με την κόρη μας (ασε που έχει αρχίσει και τις γυροφέρνει και εκεινος
ο ξεφτίλας ο Βάσκας) με απώτερο σκοπό να σταματήσω να πληρώνω γιά
οτιδήποτε μπορώ σ' αυτό το φαύλο κράτος κάνοντας ''διακοπή'' σε ήλεκτρικό-
νερό-τηλέφωνο.

Εχετλαίος
27/05/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Σωστός :a10:

Όπλα χωρίς εγκληματικότητα, ξενέρα, ύπνος, ζωή σε σλόου μόσιον....

Ακριβώς το αντίθετο από εδώ....

Η αλήθεια είναι ότι η εγκληματικότητα εκεί χτυπάει εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία καρα-κόκκινο. Ο φόβος και ο τρόμος του ταξιδιώτη...
Αρκεί να διαβάσεις ταξιδιωτικά μοτοσυκλετιστών που διέσχισαν τον Καναδά να φρίξεις!
:wave2:

PortisHead
27/05/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Η αλήθεια είναι ότι η εγκληματικότητα εκεί χτυπάει εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία καρα-κόκκινο. Ο φόβος και ο τρόμος του ταξιδιώτη...
Αρκεί να διαβάσεις ταξιδιωτικά μοτοσυκλετιστών που διέσχισαν τον Καναδά να φρίξεις!
:wave2:

Δυστυχώς , ο Καναδας μιας και απο τις πιο καλες λυσεις , ειναι σχεδον απροσπελαστος για εργασία.
Πολυ δυσκολα.

@ngelos
27/05/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Λοιπόν παλληκάρια διαβάζοντας κάποιους από τους προαναφερόμενους
προορισμούς μετανάστευσης (πχ Κούβα, Βενεζουέλα, Ολλανδία, Αυστραλία κλπ)
δεν σας κρύβω, πως μελαγχόλησα.
Το MONO θετικό σε όλη αυτή την ιστορία ειναι τα λεφτά.

Einai megali apofasi na fugeis!Dn einai toso apla ta pragmata!Deste px kai ton sofo stin australia k to thread tou prin merikes meres...



Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
βραζιλια ,
ειναι και αλλοι δικοι μου εκει οποτε μονοδρομος :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Auto malista!Notia Ameriki...Na deis kai kati diaforetiko na ektimisoume kai ligo tis aples apolauseis tis zwis giati mas efage i poluteleia...
PS:Gia Brazil kapoios mou anefere to meion tis terastias egklimatikotitas(apagwges ktl),alla dn kserw an einai kai radioarvula!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Θα ήθελα να γυρίσω στα Χανιά που μεγάλωσα αν μπορούσα να επιβιώσω αλλά δεν έχω ούτε σπίτι (τι να κάνουμε κάποιοι θείοι ήταν πιο τυχεροί) ούτε ξέρω αν θα έβρισκα δουλειά.

Από χώρες του εξωτερικού θεωρώ ότι η χώρα που θα με κάλυπτε είναι η Σουηδία γιατί έχει άριστο σύστημα ασφάλισης, υπάρχουν ακόμη θέσεις εργασίας, αν και το ποσοστό ανεργίας φτάνει το 9% περίπου, με βρίσκει σύμφωνο σα νοοτροπία και μου αρέσει πολύ σα χώρα. Αλλά ακόμη μικρότερη ανεργία κι επίσης μου αρέσει σα χώρα έχει η γειτονική της Δανία.

Eixa mia kouventa prin ligo kairo me enan Gallo pou douleue gia duo xronia Souidia.Mou eipe pws an mporeis na antekseis ton vari xeimwna einai para polu kala...einai omws kai polu duskolo na vreis douleia giati san xwra einai arketa autarkeis kai vasizonte kuriws stous dikous tous anthrwpous!



Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
berlin :smokin:

Germanarades re file!Duo mines eimai edw kai tous suxathike i psixi mou.Ypokrites kai kruokwles gomenes.. :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
από τον Σεπτέμβρη και για ένα χρόνο σίγουρα θα βρίσκομαι στο Εδιμβούργο- Σκωτία και βλέπουμε... Ελπίζω να έιναι καλύτερα από την μιζέρια που βιώνω τον τελευταίο χρόνο...

Nomizw pws kai mena i prwti mou epilogi tha itan to Nisi!!!Skwtia,Agglia dn exw provlima!Wraio fai,kalo ergasiako perivalon apo ton ena mina pou eixa perasei sto parelthon ekei kai osa mporesa na dw kai kuriws einai xwra polupolitismiki pleon!Kai exoun mathei na zoun armonika.Stin Germania se kanoun na niwtheis anepithumitos,"ksenos".Stin Agglia dn to eniwsa oute stigmi!

Road67
27/05/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Eixa mia kouventa prin ligo kairo me enan Gallo pou douleue gia duo xronia Souidia.Mou eipe pws an mporeis na antekseis ton vari xeimwna einai para polu kala...einai omws kai polu duskolo na vreis douleia giati san xwra einai arketa autarkeis kai vasizonte kuriws stous dikous tous anthrwpous!

Για το χειμώνα το ξέρω απ' τον πατέρα κάποιου φίλου που είχε ζήσει μια περίοδο. Νομίζω τα πάντα αντέχονται αν έχεις ανάγκη (ντάξει δε θα πήγαινα και στην Αλάσκα :D ). Αυτό μου αρέσει πολύ στους Σουηδούς, η αυτάρκεια τους αλλά και το γεγονός πως αν βρεθείς εκεί έχω ακούσει πως υπάρχουν πάντα ευκαιρίες. Όχι ευκαιρίες να πιάσεις το λαχείο, ή να γίνεις γενικός διευθυντής, αλλά σου δίνονται ευκαιρίες να δείξεις τι μπορείς να κάνεις κι από 'κει και πέρα να διοχετευτείς κάπου.

chr1s_86
27/05/2011, 18:37
Fürstentum Liechtenstein... :wave2:

Εχετλαίος
02/06/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
γιατί εκεί?

Kαι επειδή έχει εκεί ακόμα τέτοιους ανθρώπους!
http://www.techgear.gr/old-people-clean-radiation-japan-21589/

takis-kk
02/06/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι επειδή έχει εκεί ακόμα τέτοιους ανθρώπους!
http://www.techgear.gr/old-people-clean-radiation-japan-21589/


Και το CONTRAST ! :mad:


"Οι Κρητικοί είναι αποφασισμένοι να επιστρατεύσουν όλα τα μέσα για να πιέσουν την Ελληνική ομοσπονδία στο θέμα της αδειοδότησης της ΠΑΕ."
Μόνο που ξεσηκώνουν και κάτι ανεγκέφαλους οπαδούς τους που καίνε και σπάνε ότι βρουν μπροστά τους!

the who
02/06/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Λοιπόν παλληκάρια διαβάζοντας κάποιους από τους προαναφερόμενους
προορισμούς μετανάστευσης (πχ Κούβα, Βενεζουέλα, Ολλανδία, Αυστραλία κλπ)
δεν σας κρύβω, πως μελαγχόλησα.

Βλέπετε, πριν από έναν μήνα την ''έκανα'' γιά Σαουδική Αραβία. Ηρθα γιατι
ήταν το μοναδικό μέρος που μπόρεσα να βρώ εργασία, μετά από ένα εικοσάμηνο
ανεργίας

Τα αρνητικά ειναι πάρα πολλά εδω. Απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.
Απο την αφόρητη ζέστη, μέχρι την εμφάνιση των γυναικών και το κυκλοφοριακό
ειναι μακρύς ο κατάλογος.

Το μόνο θετικό σε όλη αυτή την ιστορία ειναι τα λεφτά. Και μιά γλυκόπικρη
ικανοποίηση ότι ξέφυγα από την θηλειά που μας σφίγγουν όλα αυτά τα λαμόγια
καθημερινά γύρω από τον λαιμό μας. Ειναι θέμα χρόνου να με ακολουθήσουν η
γυναίκα μου με την κόρη μας (ασε που έχει αρχίσει και τις γυροφέρνει και εκεινος
ο ξεφτίλας ο Βάσκας) με απώτερο σκοπό να σταματήσω να πληρώνω γιά
οτιδήποτε μπορώ σ' αυτό το φαύλο κράτος κάνοντας ''διακοπή'' σε ήλεκτρικό-
νερό-τηλέφωνο.

Εχω παει για 15 μερες μονο κι εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Ποιο κυκλοφοριακο ρε μιναρα?Με 6 λωριδες ανα ρευμα κι ολους αυτους τους παλαβους να κανουν οτι γουσταρουν στο δρομο και δεν ειδα ουτε ενα ατυχημα.
Ασε που λεγαμε Γιουναν και τα χαμογελα φταναν στ αυτια.(για την Τζεντα μιλαω).
Ο ΦΠΑ ηταν 1%,στο βενζιναδικο εδωσα 30 δολαρια κι ακομα βαζει βενζινη λεμε.Ενταξει οι γυναικες κυκλοφορουν σαν νιντζα και η ζεστη μαζι με την υγρασια σε διαλυουν.Το φαγητο ομως ειναι καταπληκτικο και φτηνο.Οπως φτηνα ειναι και τα ρουχα.
Ανετα ξαναπηγαινα.Ισως οχι μονιμα αλλα για να μαζεψω φραγκα.:wave2:

PortisHead
02/06/2011, 14:29
Επισης για Dubai ακουω απο φιλο μου που πηγαινει λογο δουλειας πυκνα συχνα εκει.

Με 2 κουβεντες....η Νεα Υορκη της Ανατολής.

Εκει δεν εχει γυναικες νιντζα :lol: και τετοια.

Δουλεια μεν πολυ...αλλα λεφτα και παροχες....που μονο ονειρευομαστε εδω.

Τουλαχιστον στον τομεα του IT και των μηχανικών.

the who
02/06/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επισης για Dubai ακουω απο φιλο μου που πηγαινει λογο δουλειας πυκνα συχνα εκει.

Με 2 κουβεντες....η Νεα Υορκη της Ανατολής.

Εκει δεν εχει γυναικες νιντζα :lol: και τετοια.

Δουλεια μεν πολυ...αλλα λεφτα και παροχες....που μονο ονειρευομαστε εδω.

Τουλαχιστον στον τομεα του IT και των μηχανικών.

Εκει πανε απο ολες τις αραβικες χωρες για να ξεχαρμανιασουν.:winka:

vaska
02/06/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι επειδή έχει εκεί ακόμα τέτοιους ανθρώπους!
http://www.techgear.gr/old-people-clean-radiation-japan-21589/

Άλλος λαός, άλλη κουλτούρα.

+1000

vaska
02/06/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εχω παει για 15 μερες μονο κι εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Ποιο κυκλοφοριακο ρε μιναρα?Με 6 λωριδες ανα ρευμα κι ολους αυτους τους παλαβους να κανουν οτι γουσταρουν στο δρομο και δεν ειδα ουτε ενα ατυχημα.
Ασε που λεγαμε Γιουναν και τα χαμογελα φταναν στ αυτια.(για την Τζεντα μιλαω).
Ο ΦΠΑ ηταν 1%,στο βενζιναδικο εδωσα 30 δολαρια κι ακομα βαζει βενζινη λεμε.Ενταξει οι γυναικες κυκλοφορουν σαν νιντζα και η ζεστη μαζι με την υγρασια σε διαλυουν.Το φαγητο ομως ειναι καταπληκτικο και φτηνο.Οπως φτηνα ειναι και τα ρουχα.
Ανετα ξαναπηγαινα.Ισως οχι μονιμα αλλα για να μαζεψω φραγκα.:wave2:

Όπως και να το κάνεις έχει μια διαφορά 15 τουρισμός με καμιά 5ετία για βιοπορισμό. Και ναι δεν έχει τραυματίες εκεί από τροχαία, έχει μόνο νεκρούς.

Τες πα κουβέντα να γίνεται.

:wave2: :wave2:

bulmont
02/06/2011, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εχω παει για 15 μερες μονο κι εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Ποιο κυκλοφοριακο ρε μιναρα?Με 6 λωριδες ανα ρευμα κι ολους αυτους τους παλαβους να κανουν οτι γουσταρουν στο δρομο και δεν ειδα ουτε ενα ατυχημα.
Ασε που λεγαμε Γιουναν και τα χαμογελα φταναν στ αυτια.(για την Τζεντα μιλαω).
Ο ΦΠΑ ηταν 1%,στο βενζιναδικο εδωσα 30 δολαρια κι ακομα βαζει βενζινη λεμε.Ενταξει οι γυναικες κυκλοφορουν σαν νιντζα και η ζεστη μαζι με την υγρασια σε διαλυουν.Το φαγητο ομως ειναι καταπληκτικο και φτηνο.Οπως φτηνα ειναι και τα ρουχα.
Ανετα ξαναπηγαινα.Ισως οχι μονιμα αλλα για να μαζεψω φραγκα.:wave2:

Χα χα χα χα χα ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Κωτσο σε πιάσανε. Γεμίζω ρεζερβουάρ με 15-20 RSA (περίπου 4-5 ευρώ η 6-7$) Αλλά ρε φιλαράκι γιά να κάνεις 5χλμ, χρειάζεσαι μιά ώρα. Και το 90% των αυτοκινήτων ειναι γύρω -
γύρο χτυπημένα.

Μην ξεχνάς ότι εδώ (στην Σ. Αραβία) σχολές οδηγών δεν υπάρχουν. Απλα όποιος θέλει
δίνει κάποιες τυπικές και απλές εξετάσεις και παίρνει άδεια οδηγήσεως. Το τι γίνεται στους δπόμους δεν περιγράφεται. Δεν υπάρχει όμως ο παραμικρός διαπληκτισμός μεταξύ των
οδηγών που σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην Ελλάδα μέχρι πιστολιές θα έπαιζαν.

Και όπως γράφω και παραδίπλα αμερικάνικα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέττες πωλούνται
σε χαμηλές τιμές. Ποιός όμως κυκλοφορει σε αυτούς τους δρόμους μέ μοτοσυκλέττα;;;


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

DrBig
02/06/2011, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
στο βενζιναδικο εδωσα 30 δολαρια κι ακομα βαζει βενζινη λεμε.


:rotflmao: :rotflmao:

gliout
02/06/2011, 23:03
Για δουλεία Ιταλία...


Γενικά...
Πολυνησία!

PortisHead
02/06/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Για δουλεία Ιταλία...


Και στο Μαροκο καλα ειναι
:lol:

Μαλλον καποιο λαθος στον τονισμό ε ?

nobody
02/06/2011, 23:10
ελβετια

ετσι κι αλλιως τον αλλον μηνα εκει θαμαι...:D

γιατι?διοτι δεν ειναι στην αλλη ακρη του κοσμου,πας και οδικως,η ανεργια ειναι κατω του 1%,πολυ καλο επιπεδο εκπαιδευσης,μισθοι τουλαχιστον 2,5 φορες πανω απο εδω,η λεξη γραφειοκρατια παιζει να τους ειναι και αγνωστη,εγληματικοτητα πολυ χαμηλη...

myth0s
03/06/2011, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
ελβετια

ετσι κι αλλιως τον αλλον μηνα εκει θαμαι...:D

γιατι?διοτι δεν ειναι στην αλλη ακρη του κοσμου,πας και οδικως,η ανεργια ειναι κατω του 1%,πολυ καλο επιπεδο εκπαιδευσης,μισθοι τουλαχιστον 2,5 φορες πανω απο εδω,η λεξη γραφειοκρατια παιζει να τους ειναι και αγνωστη,εγληματικοτητα πολυ χαμηλη...

Σωστός ο φίλος!
Για διακοπές θα πας ή για δουλειά?

sernodas2
03/06/2011, 00:39
βουρ στα χωρια σας!!!!



σε ενα βουνο της ομορφης ελλαδας με 15-20 στρεματακια τοπο κ νερο
υψομετρα ανω των 800μ(με ενα 30.000ευρο τοχεις)

κ δουλεια για κανεναν φουστη,μονο για παρτη μου για το φαγητο μου,κ απο ρευμα νετ κτλ ευκολο πλεων.
το δυσκολο ειναι να μπορεσεις να διαγραφεις απ τα κυταπια ΔΟΥ-ΑΜΚΑ_κτλ κτλ κ γενικος να μην υπαρχεις...........


μικρο σπιτη στο βουνο!!!!


αντε να παρω κ εντουρογαιδαρο

:ZZZ: :ZZZ: :smokin: :beer: :sun: :a49: :a49:

the who
03/06/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Χα χα χα χα χα ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Κωτσο σε πιάσανε. Γεμίζω ρεζερβουάρ με 15-20 RSA (περίπου 4-5 ευρώ η 6-7$) Αλλά ρε φιλαράκι γιά να κάνεις 5χλμ, χρειάζεσαι μιά ώρα. Και το 90% των αυτοκινήτων ειναι γύρω -
γύρο χτυπημένα.

Μην ξεχνάς ότι εδώ (στην Σ. Αραβία) σχολές οδηγών δεν υπάρχουν. Απλα όποιος θέλει
δίνει κάποιες τυπικές και απλές εξετάσεις και παίρνει άδεια οδηγήσεως. Το τι γίνεται στους δπόμους δεν περιγράφεται. Δεν υπάρχει όμως ο παραμικρός διαπληκτισμός μεταξύ των
οδηγών που σε αντίστοιχες περιπτώσεις στην Ελλάδα μέχρι πιστολιές θα έπαιζαν.

Και όπως γράφω και παραδίπλα αμερικάνικα αυτοκίνητα και μοτοσυκλέττες πωλούνται
σε χαμηλές τιμές. Ποιός όμως κυκλοφορει σε αυτούς τους δρόμους μέ μοτοσυκλέττα;;;


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Οι μονες μηχανες που πετυχα οσο εκατσα ηταν δυο gsxr τουμπανα.Οι τυποι ηταν με ολοσωμες κι απ οτι καταλαβα κανανε διαδρομες ΕΞΩ απο την Τζεντα.Μεσα μηχανη δεν θα οδηγουσα ποτε.Αυτοκινητο οδηγησα χωρις προβλημα(αν εχεις οδηγησει ταξι στην Αθηνα μπορεις να οδηγησεις παντου :rotflmao: )
Βλεπαμε και μπατσους με virago 250 και υφος σεριφη.:lol: :lol:
@ vaska. Στη Σαουδικη Αραβια δεν μπορεις να πας σαν τουριστας.Μπορεις να κατσεις ΜΟΝΟ αν πρεπει να αλλαξεις αεροπλανο.

nobody
03/06/2011, 13:23
για δουλεια παω φιλε...

myth0s
03/06/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
για δουλεια παω φιλε...

Απλά να σου πω ότι έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή.

Ζω στην Ελβετία τα τελευταία 2,5-3 χρόνια για σπουδές και απλά να σου πω ότι γενικά έχεις να κερδίσεις πάρα πολλά, σε επαγγελματικό/οικονομικό επίπεδο, αλλά και σε επίπεδο ζωής και ανθρώπων που θα γνωρίσεις.

Σε ποιά πόλη πας, αν επιτρέπεις, και σε ποιόν τομέα θα απασχοληθείς?

panoulis2222
03/06/2011, 18:27
dubai και παλι dubai!!!!!! ο λογος???
http://www.youtube.com/watch?v=6ZKCBN6ZMuo&feature=share:eek:

airamhag
03/06/2011, 18:40
Σουηδια ή Αυστρια

αυστρια εχω παει κ την ερωτευτηκα!

Σουηδια ,ειμαι ερωτευμενη με τους Σουηδους!:lol: :lol:
οκ κατι κανει κ το σκανδιναβικο design...

Vstrommer71
03/06/2011, 19:11
Μεχρι τελους του χρονου παραμονη στο Ελλαδισταν!
Μετα....ΚΑΠΝΟΣ:smokin:

Γιατι μια χωρα της οποιας ο βασιλιας γυρναει στα στριπτιζαδικα δεν μπορει παρα να ειναι ενδιαφερουσα!:lol:


227929