PDA

View Full Version : Γραναζωμα



animato
26/05/2011, 16:00
Για χαρά μάγκες.
Ήρθε η ώρα να αλλάξω αλυσιδογράναζα και σκέφτομαι να το κοντύνω λιγο, αν και βρήκα μια σχετική
κουβέντα στα ποστ δεν έβγαλα ακρη και θα ηθελα αν καπιος εχει κοντυνει το γραναζωμα να μου πει
εντυπωσεις.
Αυτο που θελω ειναι ζωηρεμα στις μεσαιες και να μη αγκομαχαει μεχρει και τα 120χιλ.
Γενικα εχω ακουσει οτι καλυτερα ειναι να βαζεις μικροτερο γραναζι μπροστα και οχι μεγαλο πισω ισχυει
αυτο. το κλε που εχω ειναι μοντελο του 2001.
Αυτα καλες βολτες σε ολους.

paTman_the
26/05/2011, 19:25
Αλλαγές στο μπροστά γρανάζι έχουν μεγαλύτερη επίδραση από ότι στο πίσω. Σε γενικές γραμμές, ένα δόντι αλλαγή στο μπροστά είναι περίπου σαν 3 δόντια στο πίσω, όσον αφορά την απόδοση.

Κάποιοι λένε ότι το πειράζοντας το μπροστά γρανάζι επιβαρύνεις περισσότερο τον πρωτεύον άξονα ενώ με το πίσω όχι τόσο (για κάποιον λόγο...) οπότε γενικά πρoτείνουν να πειράζεις πρώτα το πίσω. Δεν είμαι σίγουρος ότι το καταάβαίνω, ας διαφωτίσουν άλλοι καλύτερα.

Joyrider
26/05/2011, 21:51
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έχω διαβάσει ότι όσο μεγαλύτερα τα γρανάζια τόσο λιγότερη φθορά στην αλυσίδα έχεις λόγω μεγαλύτερων επιφανειών.

Καλύτερο για την αλυσίδα θα ήταν μεγαλύτερο πίσω παρά μικρότερο μπροστά γιατί αν βάλεις μικρότερο μπροστά η αλυσίδα θα πρέπει να στρίψει σε μικρότερη ακτίνα κάτι που αυξάνει την φθορά.


Επίσης με μεγαλύτερο πίσω θα αυξηθούν οι στροφές του κινητήρα για τα ίδια χιλιόμετρα σε σχέση με τώρα.

Δεν θυμάμαι τι γίνεται με τα αναγραφόμενα χιλιόμετρα σε σχέση με το πόσο ή αν θα αλλάξουν το οποίο ίσως οδηγήσει σε κάποιο speedohealer για να το διορθώσεις.

Μπες εδώ και κάνε πειράματα με τα δόντια για να δεις ακριβώς τις διαφορές

http://www.gearingcommander.com/

animato
27/05/2011, 09:37
Ευχαριστω για τις απαντησεις και ειδικα για το σαιτ που μου εστειλες Joyrider, παρα πολυ καλο

paTman_the
27/05/2011, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έχω διαβάσει ότι όσο μεγαλύτερα τα γρανάζια τόσο λιγότερη φθορά στην αλυσίδα έχεις λόγω μεγαλύτερων επιφανειών.

Καλύτερο για την αλυσίδα θα ήταν μεγαλύτερο πίσω παρά μικρότερο μπροστά γιατί αν βάλεις μικρότερο μπροστά η αλυσίδα θα πρέπει να στρίψει σε μικρότερη ακτίνα κάτι που αυξάνει την φθορά.


Επίσης με μεγαλύτερο πίσω θα αυξηθούν οι στροφές του κινητήρα για τα ίδια χιλιόμετρα σε σχέση με τώρα.

Δεν θυμάμαι τι γίνεται με τα αναγραφόμενα χιλιόμετρα σε σχέση με το πόσο ή αν θα αλλάξουν το οποίο ίσως οδηγήσει σε κάποιο speedohealer για να το διορθώσεις.

Μπες εδώ και κάνε πειράματα με τα δόντια για να δεις ακριβώς τις διαφορές

http://www.gearingcommander.com/

Το πρώτο που λες αμφιβάλλω ότι ισχύει, σίγουρα δε νομίζω ότι θα δούμε διαφορά στις αλυσίδες μας.

Για τη μικρότερη ακτίνα στροφής δεν ξέρω.

Οτι οι στροφές του κινητήρα αυξάνονται για τα ίδια χιλιόμετρα γιατί είναι κακό αν αυτό τον βολεύει;
Το στροφόμετρο στα περισσότερα καινούρια δουλεύει σωστά, το κοντέρ όμως θα έχει τόση απόκλιση όση η διαφορά στο γρανάζωμα. Αν το κοντύνεις 5% θα έχει 5% σφάλμα.

OldMan
27/05/2011, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Το πρώτο που λες αμφιβάλλω ότι ισχύει, σίγουρα δε νομίζω ότι θα δούμε διαφορά στις αλυσίδες μας.
Για τη μικρότερη ακτίνα στροφής δεν ξέρω.
Μια χαρά τα λέει ο παλίκαρος, γιατί όσο μικρότερο είναι το γρανάζι τόσο μεγαλύτερη εφαπτομενική ταχύτητα αναπτύσεται στην περιφέρειά του κατά την περιστροφή, οπότε και εφαρμόζεται μεγαλύτερη φυγόκεντρος (ας δεχτούμε ότι υπάρχει plz..) δύναμη στη αλυσίδα με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη καταπόνηση των στελεχών της (κρίκοι, δακτύλιοι τριβής, o-rings) και την ευκολότερη και εντονότερη απομάκρυνση του λιπαντικόύ ...

Κάτω από ένα όριο δοντιών (11 θεωρητικά, 13 πρακτικά) μπάινει και θέμα καταστροφής των συνεργαζόμενων μερών (δόντια - κρίκοι) λόγω μη σωστής συναρμογής μεταξύ τους..

Joyrider
27/05/2011, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the



Οτι οι στροφές του κινητήρα αυξάνονται για τα ίδια χιλιόμετρα γιατί είναι κακό αν αυτό τον βολεύει;





Μεγαλύτερη κατανάλωση !?

daz
28/05/2011, 20:11
Ένα δόντι εμπρός είναι περίπου 2,7 πίσω. Όσοι λένε πως είναι καλύτερα να μικραίνει το εμπρός αντί να μεγαλώνει το πίσω ίσως το κάνουν επειδή το πίσω είναι πιο ακριβό και τις περισσότερες φορές χρειάζεται αλλαγή και η αλυσίδα με μεγαλύτερη. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι καλύτερο να αλλάζει το πίσω.

Ναι θα ζωηρέψει παντού αλλά θα καίει παραπάνω.

Αν το κοντερ σου παίρνει τις πληροφορίες απ' τον μπροστινό τροχό οι ενδείξεις θα είναι σωστές. Αν τις παίρνει απ' το σασμάν (που δεν το νομίζω) θα έχει μεγάλη απόκλιση. Σε αυτή την περίπτωση ένα Healer διορθώνει ελαφρώς την κατάσταση.