PDA

View Full Version : Αγορά μτχ Naked 250cc - Συμβουλές / Ερωτήσεις από/πρός αρχάριο !



ZauZ
26/05/2011, 17:07
Παιδιά καλησπέρα

Καταρχήν να πω ότι είμαι νέο μέλος στο forum (Βαγγέλης) και δεν έχω μηχανή αλλά σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη και θέλω τις συμβουλές σας.

Καταρχήν να πω ότι κάποτε, όταν ήμουν πιτσιρίκος (άντε μέχρι το γυμνάσιο-λύκειο) οδηγούσα πότε πότε το super duper 6V παπί Honda 50cc με 0.1 άλογα (του πατέρα μου) και ένα Derbi δίχρονο Moto Cross (με συμπλέκτη αυτό). Φυσικά τότε… ούτε λόγος για δίπλωμα…

Με τα πολλά αποφάσισα να παρατήσω το άθλημα για αργότερα όταν σοβαρέψω περισσότερο και είμαι σε θέση να αντιληφθώ πραγματικά του κινδύνους του δρόμου. Για τον λόγο αυτό (και για να μην μπαίνω στον πειρασμό να καβαλάω μηχανές) δίπλωμα για μηχανή έβγαλα πέρσι το καλοκαίρι αφού και πιο ώριμος είμαι και πιο σοβαρός και έχω και μια εμπειρία 10 χρόνων οδηγώντας αυτοκίνητο (έχοντας βιώσει μάλιστα και το συναίσθημα του να βγαίνω μέσα από ένα αυτοκίνητο που όταν σταμάτησε το φλιπεράκι σε κολώνες και ταμπέλες είχε μείνει άθικτο μόνο το μπαμπρίζ…) σκέφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή.

Τι ζητάω. Μια σοβαρή, αξιοπρεπή μηχανούλα αυστηρά μέχρι 250cc για να κάνω την δουλειά μου κυρίως μέσα στην πόλη (σύντομα θα κατέβω μόνιμα Κρήτη (από Αθήνα)) αλλά δεν αποκλείω και να βγω λιγάκι παραέξω μερικές φορές. Για μεγάλα ταξίδια ή μεγάλες γενικά διαδρομές (100 χλμ και πάνω) μάλλον θα προτιμήσω το αυτοκίνητο.

Οι μηχανές που έχω δει ότι με καλύπτουν μέχρι στιγμής είναι οι εξής δύο (και που μου αρέσουν εμφανισιακά).

1. Yamaha YBR 250 (μου αρέσει πάρα πολύ και είναι και νεότερο μοντέλο)
2. Honda CBF 250

Έχω διαβάσει πολλά στα forums και για τις δύο μηχανές καθώς και γενικά τα προβλήματα που βγάζουν ή τις ιδιαιτερότητες τους.

Τα βασικά μου ερώτημα είναι : Βρίσκω πολλές μεταχειρισμένες CBF 250 (αλλά πραγματικά ελάχιστες YBR 250) με 15.000 έως 30.000 χιλιόμετρα και οι περισσότερες είναι μοντέλα 2007 με 2008 σε τιμές από 2.200 έως 2.800 ευρώ.

Α.) Αξίζουν τόσα χρήματα για μια τέτοια μηχανή και με τόσα χιλιόμετρα ;

Β.) Τα χιλιόμετρα αυτά (π.χ. 25.000) είναι πολλά ή λίγα για κινητήρα 250 κυβικά ; (Ας θεωρήσουμε ότι έχει γίνει κανονική χρήση).

Γ.) Προτιμώ σαφώς την YBR 250 αλλά στις Χρ. Αγγ. Και στο ΚΑΡ.ΓΡ είναι 2-3 όλα κιόλα τα μηχανάκια που πουλάνε. Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο website που να μπορώ να βρω YBR 250 μεταχειρισμένη ;

Προφανώς δεν θέλω να δώσω 4.000 για μεταχειρισμένη αφού έχω να αγοράσω και άλλα πράγματα όπως κράνος, μπουφάν, γάντια κ.τ.λ. οπότε πάει μακριά η βαλίτσα. Κάπου στα 2-2500 υπολογίζω να δώσω για μια αξιοπρεπή μηχανή… (διαφορετικά με βλέπω να καταλήγω σε YBR 125).
Σημειώστε παρακαλώ ότι προτιμώ να μην αγοράσω από έμπορο αλλά από κάποιον ιδιώτη ακόμα και αν η μηχανή έχει διπλάσια χιλιόμετρα από αυτή του εμπόρου. Αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και τα χιλιόμετρα να είναι πραγματικά (και εφόσον μου πείτε ότι 25.000 χλμ είναι οκ για μια τέτοια μηχανή και δεν θα έχω του θεού τα προβλήματα).

Υγ : Τα ετήσια χιλιόμετρα μου λογικά θα είναι κάτω από 5-6 χιλιάδες με την μηχανή και σκοπεύω να την κρατήσω μερικά χρονάκια.

Υγ2 : Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή έχετε να δώσετε σε έναν μελλοντικό αναβάτη και το τι θα πρέπει να προσέξει κατά την αγορά ή και την συντήρηση ή και τον εξοπλισμό του καλοδεχούμενα.

Αυτά…

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα !

SoulGR
26/05/2011, 22:41
κατ'αρχας καλως ηρθες φιλε:beer:
λοιπον τo cbf βγηκε στην αγορα μερικα χρονακια πιο πριν γι αυτι και βλεπεις πιο πολλα.Το ybr νομιζω κυκλοφορησε το 07.
δεν μπορω να σου πω αν τα αξιζει...γενικα καθε μηχανη αξιζει οσα ειναι διατεθιμενος καποιος να δωσει...τωρα 25000 χλμ για σωστη χρηση οχι δεν ειναι πολλα.Δεν γνωριζω καποιο site που να εχει πολλα ybr αλλα ως καινουριο σχετικα μοντελο δεν θα βρεις και πολλα προς πωληση.
Μιας και οπως λες εισαι ωριμος πλεον γιατι δεν κοιτας κατι πιο μεγαλο το οποιο δεν θα βαρεθεις τοσο ευκολα?
υπαρχουν αρκετα μηχανακια σε αυτα τα λεφτα-αν και μερικα ειναι λιγο παλια-που ειναι ανετα μεσα στην πολη.Δες πχ κανενα xt 500,cb 400,cb1κλπ κλπ

ZauZ
27/05/2011, 01:56
Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ

Για να πάω σε περισσότερα κυβικά λίγο δύσκολο. Δεν θέλω ή καλύτερα κρίνω ότι δεν μου χρειάζονται παραπάνω κυβικά και ότι τα παραπανίσια άλογα στον δεξί μου καρπό καλύτερα να μην τα έχω μίας και έχω να οδηγήσω μηχανή 10 χρόνια !

Επίσης είναι και θέμα οικονομίας (βασικό) , συντήρησης κ.τ.λ.

Οι περισσότερες διαδρομές μου εξάλλου θα είναι κυρίως για δουλειά ή άντε κανένα μπανάκι το καλοκαίρι μέσα και γύρω από την πόλη (θα κυκλοφορεί Κρήτη η μοτό… εκεί δεν έχουμε τους δρόμους της Αθήνας).

Με καλύπτει σίγουρα και το YBR 125 αλλά λέω το 250 γιατί δεν έχουν τραγική διαφορά σε συντήρηση και κατανάλωση, ε και γενικά να έχει λίγα παραπάνω άλογα εάν χρειαστούν κάποια στιγμή. (αλλιώς μου αρέσει το CB400, αλλά μου φαίνεται μεγάλο από όλες τις απόψεις).

Πραγματικά είμαι ανάμεσα σε CBF250 αλλά περισσότερο σε YBR250 ή έστω αν ζοριστώ σε 125 αποκλειστικά για εντός των τειχών (οπότε καταλάβατε και το σχεδιαστικό μου γούστο…)

Δεν με απασχολεί το θέμα εάν θα το βαρεθώ γρήγορα ή όχι. Χαλαρή χρήση θα του κάνω ούτος η άλλως απλά αναρωτιέμαι ως άσχετος εάν ένα μηχανάκι 250 κυβικών με τόσα χιλιόμετρα (25Κ) θα είναι σε καλή κατάσταση ή μετά από 5-6 χιλιάδες ακόμα θα αρχίσει να ζητάει… μπουκάλες, φρένα, ψυγεία, πιστόνια, συμπλέκτη και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Θα μπορεί δηλαδή να βγάλει άλλα τόσα με προσεκτική χρήση ; Γενικότερα αντέχουν τέτοιου τύπου μηχανές τα 50Κ χιλιόμετρα ; Αξίζει λέτε να ψάξω και σε εμπόρους ;

imitrelos
27/05/2011, 02:20
Kαταρχην καλώς ήρθες :D και μπράβο σου για τον τροπο σκέψης σου , αν ανεβεις κυβικά κοιτά σε μονοκυλινδρο , καλά έκανες και υπολογισες και τον εξοπλισμό, από ότι έχω ακούσει και τα 2 είναι σχετικά σκυλιά το Θεμα είναι αν γίνεται καλή συντήρηση καλώς να έρθεις στην
Κρήτη να σε υποδεχτούμε και οι εδώ φορουμιτες :D γενικά οι επιλογές που έχεις βάλει έχουν και χαμηλό σέρβις και αυτό είναι καλό. :beer:

npat
27/05/2011, 02:28
1. Αν δεν το έχει κανιβαλίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα 25000 χμλ ΔΕΝ είναι πολλά. Φυσικά και αντέχει 50000 και πολύ περισσότερα, φτάνει να συντηρείται σωστά.

2. Συντήρηση που μπορεί να χρειαστείς (μπορεί και όχι) μετά από 25000 χλμ (είπαμε, εκτός αν το έχει κανιβαλίσει ο άλλος) και πράγματα που πρέπει να τσεκάρεις ώστε να ξέρεις τι γίνεται: Λάστιχα, τακάκια, υγρα φρένων (αλλαγή), αλυσιδα / γρανάζια, λάδι στα πηρούνια, λάδι κινητήρα / φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, μπουζί, ρύθμισμα βαλβίδες, ρουλεμάν λαιμού και τροχών (αν και λογικά δεν πρέπει να έχουν θέμα), ντίζες (αλλαγή αν είναι φθαρμένες), μπαταρία (αν έχει να αλλαχτεί πάνω από δύο χρόνια).

3. Το CBF250 (είχα ένα κάποτε) έχει δύο θεματάκια: Με το σασμάν (πολύ δύσκολη εύρεση νεκράς) και με το ρελαντί (κρύο δεν κρατάει με τίποτα---σβήνει). Είναι άκρως εκνευριστικά και απ' όσο ξέρω δεν διορθώνονται.

4. Καλά κάνεις και προτιμάς ιδιώτη πωλητή.

5. Και εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάτι μεγαλύτερο (περισσότερα κυβικά).

:wave2:

panos1050
27/05/2011, 03:54
το 250 σιγουρα μετα απο λιγο καιρο δεν θα σου κανει
που να βαλεις και δευτερο ατομο
εγω θα σου ελεγα να οδηγησεις και τα δυο πρωτα για να εχεις μια εικονα
αλλα μετα κανε ενα κοπο και δοκιμασε κατα μεγαλυτερο
ενα 400 π.χ , δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα
μπορεις να βρεις λιγο πιο παλια και σε παρα πολυ καλη τιμη