PDA

View Full Version : Μερικές πατέντες...



kordix
27/05/2011, 15:06
Εχω κάνει μερικές πατέντες στο άφρικά μου. Κάποια πράγματα τα διάβασα στο ADVrider και κάποιες άλλες λύσεις είναι δικές μου πατέντες...




1. Για να μην στομώνει το μπροστινό φτερό στις λάσπες το σήκωσα περίπου 2cm με λαμάκια όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Η λύση του ψηλού φτερού δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και λειτουργικά αφού και νερό πετάει παντού αλλά και σε λασπουριά γίνεται χάλια το ψυγείο.


Θέλει όμως άλλα ελατήρια στο μπροστινό και πιο χοντρό λάδι (10ρι αντί για 5ρι) γιατί με τα μαμά το πισρούνι συμπιέζεται πάρα πολύ και υπάρχει κίνδυνος με την παραπάνω πατέντα να βρει το φτερό στο κάτω μέρος του μπροστινού φέρινγκ (Μούρη).


227403

kordix
27/05/2011, 15:09
Και μια μακρινή, δεν ενοχλεί το μάτι το κενό που έχει το φτερό με το λάστιχο. Επίσης έχω κόψει και το πίσω μέρος του 4 cm γιατί σε υπερβολικό βύθισμα υπάρχει περίπτωση να μαγκώσει στην ποδιά με φυσικά άσχημες συνέπειες.


227404

kordix
27/05/2011, 15:17
πατέντα νο 2


Εχω τρυπήσει την ποδιά μπροστά (τρυπάνι 10mm) και κάτω και στα πλαινά έχω χρησιμοποιήσει ποτηροτρύπανο για πιο μεγάλες τρύπες. Το μοτέρ ψύχεται καλύτερα στο κάτω μέρος του, ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες π.χ. σε χωμάτινες διαδρομές κλπ.

Ενώ πριν έπρεπε να κινηθείς πάνω από τα 80km για να πέσει η θερμοκρασία, παρατηρώ ότι τώρα ακόμα και με 50Km/h πέφτει σε λογικά επίπεδα.



(Διακρίνεται και το πίσω μέρος του φτερού που το έχω κόψει).


227405

kordix
27/05/2011, 15:25
Εχω τρυπήσει το πίσω πλαινό καπάκι για καλύτερη ψύξη του ανορθωτή και της σχετικής καλωδίωσής του.

Που και που, βγάζω το καπάκι και ρίχνω λίγο σπρευ επαφών στις καλωδιώσεις. Εχω περάσει ποτάμια, εχω φάει μπόρες και καταιγίδες και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά.

Εχω προσθέσει και μια βάση ψύκτρα καλού κακού αλλά δεν εχω βγάλει σχετική φωτο.



Οσον αφορά για τον ανορθωτή και την φύσα του ακόμα είναι οκ (εδώ και δύο χρόνια) αλλά θα δείξει στην πορεία τι θα γίνει...


227406

kordix
27/05/2011, 15:33
Ε Π Ι Μ Η Μ Υ Κ Ν Η :lol:


του σταντ περίπου 2,5 cm γιατί έχω βάλει άλλο, πιο μακρύ αμορτισέρ και έχει ψηλώσει το μηχανάκι. Επίσης έκανα λίγο πλατύ το τμήμα του που ακουμπά το έδαφος, για να μην βουλιάζει στις λάσπες και στα σαθρά χώματα.


227407

kordix
27/05/2011, 15:55
Εχω προσαρμόσει στο αφρικα αμορτισερ από KTM LC 4 SM. Το LC 4 εντούρο έχει ελατήριο 66/260 ενώ το SM 70/260 οπότε ταιριάζει καλύτερα σε πιο βαρύ μηχανάκι.

Το αμορτισέρ του SM είναι 2mm μακρύτερο από του εντούρο.


Η ΚΤΜ λέει για το SM προφόρτιση ελατηρίου 16mm εγώ το έγω προφορτίσει 17,5mm και λειτουργεί καλά, προς το σφιχτό παραδόξως!!! Ισως κάποια στιγμή να βρω ένα ελατήριο 76/260 να το δοκιμάσω με μικρότερη προφόρτιση.

Τις αποσβέσεις τις εχω στο 7 την επαναφορά και στο 3 την συμπίεση (οι προτινόμενες από ΚΤΜ για LC 4 E) χωρίς κανένα παραπονο.



Για να μπει στο άφρικα θέλει λίγο δουλειά.

-πρέπει να τροχιστεί το πάνω μέρος του ελαφρά
-θέλει άλλη πιο κοντή 10ρα βίδα και λίγο τρόχισμα το αμορτισέρ στο σημείο που δένει το παξιμάδι.
-θέλει 4 ροδέλες διαμέτρου 3cm τις κλασσικές. Στις δύο ανοίγουμε την τρύπα από 10mm σε 15mm. Βάζουμε αριστερά και δεξιά από μία με την τρύπατων 15mm πάνω στη βάση του αμορτισέρ LC4 και απο έξω τις ροδέλες με την τρύπα των 10mm.
-χρειαζεται μετατόπιση της τρόμπας του φρένου προς τα πίσω.

Κάτω μπαίνει η βίδα του ΚΤΜ αλλά θέλει λίγο κόψιμο για να μην βρίσκει στους βραχίονες του μοχλικού. Εκεί που πιάνει το αμορτισέρ στο μοχλικό θέλι και δυο λεπτές 10ρες ροδέλες γιατί έχει ενα μικρό τζόγο.


227408

kordix
27/05/2011, 15:57
και πάνω


227409

John Steed
27/05/2011, 15:57
Ωραίος!

Πολεμοχαρές το άφρικα :beer: :beer:

kordix
27/05/2011, 15:59
κάποια στιγμή θα φτιάξω ενα Π και θα βγάλω αυτά τα δύο λαμάκια. Για την ωρα "κάνουν τη δουλειά τους" χωρίς κανένα πρόβλημα.


227410

Λευκάδιος
27/05/2011, 16:28
να βαλω και γω μια πατεντα για φαρδεμα των στενων μαρσπιε .μαλλον μπορει να προσαρμοστει και το λαστιχο για οσους δεν αντεχουν τους κραδασμους στις εθνικες :beer:


227413

virus
27/05/2011, 17:16
γιατι εχεις βαλει λαμακια στην πισω τρομπα του φρενου; να υποθεσω οτι σπασανε οι μαμα βασεις;

οσο για το ζεσταμα του κινητηρα δοκιμασες να βαλεις καλο παραφλου και αναμιξη με νερο; σε αναλογια 50:50. πιστευω θαχεις καλυτερη ψυξη.

ωραιες οι πατεντες και μαχιμο το αφρικα:beer:

Λευκάδιος
27/05/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
γιατι εχεις βαλει λαμακια στην πισω τρομπα του φρενου; να υποθεσω οτι σπασανε οι μαμα βασεις;


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
[BΓια να μπει στο άφρικα θέλει λίγο δουλειά.

-χρειαζεται μετατόπιση της τρόμπας του φρένου προς τα πίσω.

[/B] :wave2:

kordix
28/05/2011, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
να βαλω και γω μια πατεντα για φαρδεμα των στενων μαρσπιε .μαλλον μπορει να προσαρμοστει και το λαστιχο για οσους δεν αντεχουν τους κραδασμους στις εθνικες :beer:


Μπράβο Γιώργη ωραίο αυτό με τα μαρσπιέ...

Θα σε πάρω τηλ να τα πούμε.




Παρακολουθώ ξένα φόρουμ και οι άνθρωποι προσπαθούν να βελτιώνουν τα μηχανάκια τους, ειδικά τα "χωμάτινα adventure bikes" μόνοι τους. Τους αρέσουν τρελά οι πατέντες, αγαπούν πολύ τα παλιότερα μηχανάκια και βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα και τις παραξενιές κάθε μοντέλου.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ large ρε αδερφέ για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θα βάλουμε το πιο ακριβό aftermarket αξεσουάρ, π.χ. τα μεγαλύτερα μαρπιέ έχουν πάνω από 100Ε αλλά "που να τρέχω τώρα". Και να πεις ότι μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια...

Μοτορεμαλι
28/05/2011, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Μπράβο Γιώργη ωραίο αυτό με τα μαρσπιέ...

Θα σε πάρω τηλ να τα πούμε.




Παρακολουθώ ξένα φόρουμ και οι άνθρωποι προσπαθούν να βελτιώνουν τα μηχανάκια τους, ειδικά τα "χωμάτινα adventure bikes" μόνοι τους. Τους αρέσουν τρελά οι πατέντες, αγαπούν πολύ τα παλιότερα μηχανάκια και βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα και τις παραξενιές κάθε μοντέλου.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ large ρε αδερφέ για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θα βάλουμε το πιο ακριβό aftermarket αξεσουάρ, π.χ. τα μεγαλύτερα μαρπιέ έχουν πάνω από 100Ε αλλά "που να τρέχω τώρα". Και να πεις ότι μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η πλακα ειναι πως στο εξωτερικο εχουμε και την φημη πως ειμαστε πατεντιαρηδες.Απλα στην ''κοινοτητα''των μοτοσυκλετιστων συνηθως ο πατεντιαρης ασχετα με το αν αυτα που κανει ειναι λειτουργικα συνηθως τρωει κραξιμο.
Ωραια δουλεια φιλε Γιωργο. :)

LARISEOS
28/05/2011, 08:20
ωραιος.......!

:beer:

Gi_4ce
26/09/2011, 09:56
Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατι μου γεννηθηκε μια απορία...

Το αμορτισέρ του sm ειναι ΜΑΚΡΥΤΕΡΟ απο το εντουραδικο?

Λίγο παράδοξο δεν ειναι αυτό?

Την ιδέα για το μπροστά φτερό την "έκλεψα". Τελικά δεν βρίσκει στο μούτρο ακόμα και με τα μαμά λάδια - ελατήρια.

Επίσης να δωσω και εγω 2 ιδέες...

Οι διακοπτες ανάμεσα απο τα όργανα είναι για τις εξής λειτουργίες: Ο αριστερά για θερμαινόμενα γκρίπ και θερμαινόμενη σέλα (ανάβουν μαζί και μετά με 2 ποτενσιομετράκια ρυθμίζεται η έντασή τους) και ο δεξιά διακόπτης είναι για την παροχή 12 V η οποία θα μπεί πάνω απο το όργανο θερμοκρασίας (εκεί που έχω βάλει ενα λαμπάκι τωρα). Το led δεξιά και κάτω απο το οργανάκι της θερμοκρασίας, ανάβει μαζί με το βεντιλατέρ και ενεργοποιεί μεσω ρελέ ενα coolerάκι που ψύχει τον ανορθωτή.. Το led αριστερά και κάτω απο το ταχύμετρο θα ήταν για τα προβολάκια, αλλα τλκ μου έχει μείνει κενο.


236603

Gi_4ce
26/09/2011, 09:57
Και ιδέα τοποθέτησης tool tube.

Εγω εφτιαξα ενα μόνος μου.


236604

xristoforos
04/10/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Και ιδέα τοποθέτησης tool tube.

Εγω εφτιαξα ενα μόνος μου.






Ωραία η θήκη … αν είναι να βάλουμε μια χραπα χρουπα μέσα , νομίζω ότι θα την έβαζα κάπου μπροστά .

Gi_4ce
23/12/2011, 17:38
Συνέχεια...

Ασφάλτινα πατούμενα (σετακι)


242558

Gi_4ce
23/12/2011, 17:40
Ανάρτηση WP απο 640 SM. Το how to του Κώστα βοήθησε πάρα πολύ (να σαι καλά ρε παλήκαρε).

Μπροστά μετα απο αρκετο πειραματισμό κατέληξα σε 10αρια λάδια με 1.5cm αποστάτη απο τεφλόν και hyperpro ελατήρια.


242562

Gi_4ce
23/12/2011, 17:42
Η επιμήκυνση του stand έγινε με ντίζα. Ετσι, αν θελω να βαλω την μαμα αναρτηση παλι, απλα βιδώνω το stand και έρχεται στο επιθυμητο υψος.


242563

virus
23/12/2011, 17:55
σωραιος κι εχεις το σετακι για τα χωματινα:beer:

το αφρικα το πουλησες; και σου μεινανε αμανατι οι φωτο; επειδη βλεπω αλλο μηχανακι στο προφιλ σου:winka:

Gi_4ce
23/12/2011, 18:24
Γενικότερα το αφρικα το εδινα για ψυχολογικους λογους και μονο.

Με λιγα λογια, μια αρκετά ωραία ιστορία έφτασε στο τέλος της και κάθε φορά που κοιτούσα την πισω σέλα της αφρικανας, μου ερχόντουσταν στο μυαλο αναμνήσεις, καθως και ο λογος για τον οποίο την αγορασα εξ αρχης αυτη τη μηχανη. Δικάβαλα ταξίδια.

Πλεον ομως βλεπω το τι μπορεί να προσφέρει το αφρικα στον Τάσο και έχει αρχίσει και με κερδίζει...

Σόρι για το μελό της ιστορίας αλλα ποτέ δεν ντράπηκα για κατι στη ζωή μου.

Επίσης, πηρε και η αρκούδα το τρανσάλπ τωρα.
Με τον πατέρα μου έχουμε παει εξωτερικά, 36ωρα κλπ.
Μια ονοφάδα παρέα δεν επιβαλλεται να την πάμε?

:)

Υ.Γ. Διορθώνω το προφιλ! δεν το ειχα προσεξει...:beer:

EDIT: Αμ δε μπορω να το διορθωσω... Θα το δω απο αλλο πισι...

virus
23/12/2011, 18:52
με τον πατερα σου και 36αωρα; ρε κατι μου θυμιζεις:confused:

θα δουμε για το επομενο 36αωρο αααααμα.....


:beer: :beer:

catmaster
23/12/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Η επιμήκυνση του stand έγινε με ντίζα. Ετσι, αν θελω να βαλω την μαμα αναρτηση παλι, απλα βιδώνω το stand και έρχεται στο επιθυμητο υψος.

Τασούλι έξυπνο σαν σύλληψη αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ έχε το νου σου μην σπάσει στην άκρη και την δεις ξάπλα ... είναι και χοντρούλες οι αφρικάνες ...

:wave2: :wave2:

Λευκάδιος
23/12/2011, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Ανάρτηση WP απο 640 SM. Το how to του Κώστα βοήθησε πάρα πολύ (να σαι καλά ρε παλήκαρε).

εχω την εντυπωση οτι στου Κωστα ειναι ψηλοτερο το πισω μερος
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Και ιδέα τοποθέτησης tool tube.

Εγω εφτιαξα ενα μόνος μου. πιγκάλ?:p :beer: :beer:

nihristo
24/12/2011, 00:32
Για την ντίζα και εγώ θα το ψιλοφοβόμουν αν και είναι ωραία λύση. Οι ντίζες δεν μπορούν να λυγίσουν, κάνουν κατευθείαν κρακ.



Ψήστε με κουΦάλες τώρα να πάρω άφρικα!:mad: :uplate: :beer:


Σε τι χρήματα έπαιξε η ανάρτηση;

Gi_4ce
24/12/2011, 11:15
Η ντίζα μπαίνει ΠΑΡΑ πολύ μέσα και απο τις 2 μεριές. Φανταστείτε οτι φτάνει μεχρι τη βάση του stand που παταει στο έδαφος και απο επανω εχει αλλους 3 ποντους που μπαινει μεσα... Γενικά με μια δοκιμούλα στη μεγγενη, εδειξε να αντεχει... τωρα βλεπουμε! :rotflmao:

Το tool tube είναι απο σωλήνα αποχέτευσης με 2 τάπες βιδωτες, βαμμένη μαύρη και ντυμένη εν μερει με carbon. Πολύ καλη φαση για να κουβαλας κανα fast και κανα αδιαβροχο... Με εχει βολέψει παρα πολυ! :beer:

Για μια καλή αναρτηση υπολόγισε 80 με 120 Ευρω... Εγω τη δική μου την πήρα ενα 80αρι κ δουλευει αψογα.
Την εχω προφορτίσει λιγο λιγότερο για να μπορώ να παταω κατω. Βέβαια ακομα και αποφορτισμένη ειναι κλάσεις ανώτερη απο τη μαμα που ειχα πανω. Γενικά η αναρτηση ειναι ενα απο τα πραγματα που πρεπει να βαλει καποιος στην αφρικα με το που την παρει (αποψη μου).

:beer:

kordix
31/12/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Ανάρτηση WP απο 640 SM. Το how to του Κώστα βοήθησε πάρα πολύ (να σαι καλά ρε παλήκαρε).

Μπροστά μετα απο αρκετο πειραματισμό κατέληξα σε 10αρια λάδια με 1.5cm αποστάτη απο τεφλόν και hyperpro ελατήρια.




Πολυ χαίρομαι που ακόμα άλλος ενας κάτοχος άφρικα προχώρησε σε αυτή τη μετατροπή. Και γω το είδα σε ενα αφρικανακι τυχαία σε ενα φιλικο trail ride. Να ναι καλά ο παλήκαρος που μου είπε με λεπτομέρεια τι είχε κάνει.

Είναι προτιμότερη η ανάρτηση του SM γιατί έχει ελαφρώς πιο σκληρό ελατήριο από του εντούρο, οπότε ταιριάζει καλύτερα στα κιλά του άφρικα.



Να δώσεις χαιρετίσματα στον πατέρα σου από τον Κώστα και την Ελευθερία. Ισως μας θυμάται με ενα Bross 400 ή με ένα τζιτζάτο κυπαρισσί ZZR 1100 περίπου το 2002-2003 που γυρνάγαμε την Ελλάδα με τη ΛΕΦΚΑ.

Africaptan
31/12/2011, 10:18
Μπραβο ρε παιδια. Ωραιες οι πατεντες σας.
Εχω κανει κι εγω ορισμενες, οπως το κομενο μπροστινο φτερο, που για να ειμαι ειλικρινης, δεν το εκοψα σκοπιμα, αλλα σ ενα δυνατο φρεναρισμα πριν αλλαξω αναρτηση, βυθιστηκε τοσο, που μαγκωσε πισω, ευτυχως δεν επεσα, και τοτε αναγκαστηκα και το εκοψα.

Επισης εφτιαξα ενα κουτι εργαλειων (tool tube βλεπω οτι το λενε τωρα...) το οποιο το τοποθετησα μπροστα στον κινητηρα (αναμεσα κινητηρα και μπροστινο τροχο) δεμενο στα μπροστινα καγκελα.

Αλλαξα αναρτηση κι εβαλα μπροστα ελατηρια WP με τα αναλογα λαδακια τους, ενω πισω επισκευασα απ την αρχη το μαμα αμορτισερ και εκρεμει καααποια στιγμη να βαλω κι ενα ελατηριο WP. Κριμα που δεν ειχα διαβασει το θεμα νωριτερα να βαλω αναρτηση απο KTM. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερη (που μαλλον ειναι) αλλα σιγουρα ειναι αρκετα φθηνοτερη.

Επισης απο βδομαδα, αλλαζω τακακια, καθαριζω δαγκανες και τοποθετω νεα τρομπα απο Hornet 900...

Καλη χρονια να εχουμε !!!

:beer: :beer: :beer:

kordix
30/03/2012, 15:19
Εχω τρυπήσει το πίσω πλαινό καπάκι για καλύτερη ψύξη του ανορθωτή και της σχετικής καλωδίωσής του.

Που και που, βγάζω το καπάκι και ρίχνω λίγο σπρευ επαφών στις καλωδιώσεις. Εχω περάσει ποτάμια, εχω φάει μπόρες και καταιγίδες και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά.

Εχω προσθέσει και μια βάση ψύκτρα καλού κακού αλλά δεν εχω βγάλει σχετική φωτο.



Οσον αφορά για τον ανορθωτή και την φύσα του ακόμα είναι οκ (εδώ και δύο χρόνια) αλλά θα δείξει στην πορεία τι θα γίνει...


227406


Σχεδόν 1 χρονο και μετά από κάμποσα χιλιόμετρα σε πόλη, ταξίδια με πολύ χώμα (και άσφαλτο μέχρι το χωμα + την επιστροφή), ανοιξα σήμερα το πλαινό καπάκι να δω τι γίνεται. Ολες οι καλωδιώσεις και βασικά αυτή του ανορθωτή που καίγεται είναι σε άψογη κατάσταση.

Εχω καταργήσει όμως τη μαμα φίσα και έχω ενώσει τα καλώδια μεταξύ τους.


Νομίζω πως η παραπάνω πατέντα με τις τρύπες στο καπάκι δείχνει ότι δουλεύει. Θα αφήσω να περάσει και αυτό το καλοκαίρι και θα το ξανανοίξω μετά, από περιέργια να δω τι γίνεται.

Gi_4ce
28/04/2012, 15:01
Συνεχίζουμε!

LED φλας στις χούφτες με LED stripe με 3άδες συγκεντρωμένα led τύπου 5050. Πολύ φωτεινά ακόμα και την ημέρα!

Daytime running lights φτιαγμένα απο 2 LED 1,5 watt. Φαίνονται την ημέρα και προσφέρουν αρκετό φώς το βράδυ. Τα εχω συνδέσει με τις ψείρες, οι οποίες αλλαχτήκαν και αυτές με led για να ταιριάζουν χρωματικα. αλλα και για να ριξω ακομα περισσοτερο την καταναλωση.

(Η φωτό τραβήχτηκε πριν ενα τεταρτο με ντάλα ήλιο. Αναλυτικες φωτο το σουρουπο...)

Gi_4ce
28/04/2012, 15:04
Τρόμπα φρένου απο Suzuki gsr 600.

Ταιριάζει και η χουφτα αλλα και η μανεττα...

Κανονικά η βάση του καθρέφτη ήταν στο πλακάκι που συγκρατεί την τρομπα στο τιμόνι (εκει που ειναι οι βιδες) αλλα στην συγκεκριμένη έλειπε... Με βλέπω να ξανακατεβαίνω τροπετάδικο για να τη βρω, μιας και χωρις καθρεφτες δε μπορω...

Africaptan
28/04/2012, 15:14
Εγω εχω βαλει τρομπα απο Hornet, κι εκατσε ακριβως. Με τους καθρεπτες κτλ εννοειτε.

Gi_4ce
28/04/2012, 15:21
Μωρε κ αυτη η τρομπα κανονικα ειχε την βαση του καθρεφτη... Εγω ειμαι βλάκας που δεν ειδα οτι έλειπε οταν την αγορασα...

:-)

Πάντως η αλλαγή της τρόμπας ήταν ίσως το καλύτεο πραγμα (μετα την αναρτηση) που εχω κανει στο αφρικα! Επιτέλους εχω σωστό φρένο!

ego_o_idios
14/05/2012, 15:11
lipon akouta ke esi ta plaina tis podias xriazonte mono ama mpenis mesa se limnes pou den kseris ke den fenete ti exoun mesa ama pigenis apla xomatines diadromes den xriazonte na ta vgalis telios gia afto exoun ke vides na perni aera to mixanaki ke ginete ke pio omorfo maximo....

Stergios69
14/05/2012, 15:20
Εχει βάλει κανείς αναδιπλούμενες-ρυθμιζόμενες μανέτες;

Gi_4ce
14/05/2012, 15:35
Ρε αφρο, οι λαιμοι δεν ειναι πολυ εκτεθειμένοι?

Επειδή πεφτω και απο δεξιά εγω, δεν κανω διακρίσεις, μην φυτευτούν σε κανα κοτρώνι αμα βγαλω τα πλαινα.

kordix
12/03/2015, 14:48
Το αμορτισέρ που χα βάλει στο άφρικα από lc4 motard εχασε τα λάδια του μετά από 60.000 km. Οταν το είχα βάλει πάνω δεν του είχα κάνει σέρβις. Το έβγαλα του εκανα ενα σέρβις που κόστισε 80 Ε (φιλική τιμή, η ταρίφα είναι 100+ στα αναρτησομάγαζα) και το ξανάβαλα στο άφρικα και επιτέλους ξαναευχαριστιέμαι οδήγηση.


Λίγα λόγια για τα 1000km περίπου που εκανα με το μαμα αμορτισέρ. Το μόνο καλό που εχει είναι οτι χαμηλώνει το μηχανάκι και ετσι βολεύονται τα χαμηλά αναστήματα στην καθημερινή χρήση. Εχει πολύ μαλακό ελατήριο με αποτέλεσμα να χάνει την αρχική του διαδρομή και όταν βρει κάποια ανωμαλία την αποσβενει άτσαλα, συμπιέζεται αργά και επαναφέρει πολύ γρήγορα δηλαδή κοπανάει και σε πετάει απότομα. Με 2ο άτομο δουλεύει καλύτερα από την μέση της διαδρομής και μετά. Είπαμε αρχική διαδρομή δεν εχει γιατί κάθεται πολύ.
Για να υπάρχει ισορροπία στο μηχανάκι και επειδή με το μαμα αμορτισέρ κάθεται πολύ πίσω, κατέβασα τις τιμονόπλακες 5cm και εστριβε μια χαρά, εμπαινε ευκολα στις στροφές και σε πιο μεγάλες ταχύτητες δεν κούναγε.


Το ελατήριο στο αμορτισέρ του lc4 μοτάρντ είναι 70/260 και για αυτό η ΚΤΜ δίνει προφόρτιση ελατηρίου 20mm, ενώ εγώ το εχω προφορτίσει στα 15mm και παραδόξως δουλεύει μια χαρά σε σχέση με το μπροστινό του άφρικα με ελατήρια hyperpro και 10ρι λάδι με στάθμη λαδιού 15cm. Το μηχανάκι δουλεύει ομαλά, μπαίνει στις στροφές πολύ πιο εύκολα, δεν κουνάει ούτε στην τελική του, δουλεύει πολύ ωραία στο χώμα και απλά όταν ταξιδεύω δικάβαλος το προφορτίζει λίγο ακόμα και πάλι δουλεύει οκ. Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να του βάλω πιο σκληρό ελατήριο π.χ. 88/260 αλλά απο την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος δεν εκανα την αλλαγή. Tις αποσβέσεις τις εχω ρυθμίσει, την επαναφορά στο 7 και την συμπίεση στο 3.

Να προσθέσω ότι η αφρικάνα εχει ψηλώσει 4 cm και επειδή εχω γεμίσει και λιγο την σέλα, με ύψος 1.84 πατάω με την μυτη του ποδιού κάτω. Αλλά είναι πολύ όμορφη ετσι, μοιάζει σα να χει πάρει βιάγκρα σε σχέση με τα κανονικά άφρικα. :D

Αν είχα 1000 ευρώπουλα θα αγόραζα ενα αμορτισέρ επώνυμο με ρύθμιση ύψους οποωσδήποτε. Αλλά επειδή δεν παίζουν τόσα χρήματα, το γυρίσαμε στις πατέντες και τις μετατροπές. Το αμορτισέρ του lc4 το είχα πάρει 120Ε και με εβγαλε μια χαρά για 60.000 χιλιόμετρα με πολλά δικάβαλα μεγάλα ταξίδια και μπόλικο χώμα. Ορίστε ρε που χαλάνε τα ευρωπαϊκά :p Αν το συγκεκριμένο αμορτισέρ εβγαλε 60.000 με τα 240 κιλά του άφρικα, στο lc4 δεν θα χαλάσει ποτέ...

spyrakos35
12/03/2015, 15:01
.........

να καταλάβω δλδ....

μας είπες την ιστορία της ζωής σου για ένα αμορτισερ που χάλασε και εσύ πιστεύεις οτι ΑΝ ήταν στο κτμ δε θα χαλαγε...... και ΑΝ ο αναβάτης του κατεμ ήταν 150 κιλα?

:p:lol:

kordix
12/03/2015, 16:26
να καταλάβω δλδ....

μας είπες την ιστορία της ζωής σου για ένα αμορτισερ που χάλασε και εσύ πιστεύεις οτι ΑΝ ήταν στο κτμ δε θα χαλαγε...... και ΑΝ ο αναβάτης του κατεμ ήταν 150 κιλα?

:p:lol:



Review της πατέντας κάναμε κύριος...

Δεν περίμενα ότι με την χρήση που του κάνω και με το βάρος της αφρικάνας θα αντέξει τόσο, αυτό είναι το συμπέρασμα.



(Δεν υπάρχουν αναβάτες ΚΤΜ lc4 με 150 κιλά, με τόσους κραδασμούς που να πιάσει το λίπος).

kordix
24/04/2015, 15:07
Η πιο φτηνή αλλαγή για καλύτερο και πιο εύκολο στρίψιμο. Σέλα με περισσότερο αφρώδες μπροστά 2 ή και περισσότερους πόντους...

Εχω παρατηρήσει ότι με πιο ψηλή σέλα και το μαμα τιμόνι ρυθμισμένο ελαφρώς προς τα μπρος, το μηχανάκι στρίβει πολύ καλύτερα, αφού η θέση οδήγησης γίνεται πιο επιθετική, ο μπροστινός τροχός φορτίζεται περισσότερο και οι αναλλαγές των κλίσεων γίνονται πολύ πιο εύκολα.

Εχω 3 σέλες, μια ψηλή φτιαγμένη (και πιο φαρδιά), μια μαμά και μια μεταποιημένη χαμηλή corbin. Με την ψηλή σέλα λοιπόν η θέση οδήγησης είναι μακράν καλύτερη και το μηχανάκι στρίβει αέρινα σε στροφιλίκι, το βάρος εξαφανίζεται. Οι άλλες δύο είναι καλύτερες σε θέματα ανεμοκάλυψης αλλά όχι άνεσης, επειδή είναι πιο χαμηλές τα ποδια λυγίζουν περισσότερο.

Αυτά...

tzik1
14/05/2015, 18:04
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πώς έφτιαξες το tool box?

ggs
08/06/2015, 16:08
Εχω κάνει μερικές πατέντες στο άφρικά μου. Κάποια πράγματα τα διάβασα στο ADVrider και κάποιες άλλες λύσεις είναι δικές μου πατέντες...




1. Για να μην στομώνει το μπροστινό φτερό στις λάσπες το σήκωσα περίπου 2cm με λαμάκια όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Η λύση του ψηλού φτερού δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και λειτουργικά αφού και νερό πετάει παντού αλλά και σε λασπουριά γίνεται χάλια το ψυγείο.


Θέλει όμως άλλα ελατήρια στο μπροστινό και πιο χοντρό λάδι (10ρι αντί για 5ρι) γιατί με τα μαμά το πισρούνι συμπιέζεται πάρα πολύ και υπάρχει κίνδυνος με την παραπάνω πατέντα να βρει το φτερό στο κάτω μέρος του μπροστινού φέρινγκ (Μούρη).


227403


αυτο παθαμε το Σαββατο...
μετα το σκασιμο σε ενα μικρο ταφο , το μπροστινο βυθίστηκε παρα πολυ με αποτελεσμα το φτερο πισω να καβαλησει την ποδια.

το μπροστα θελει σιγουρα πιο χοντρο λαδι , ισως και αποστατες.(ελατηρια λεει οτι εχει WP αλλα θα δειξει...:lol:)

Κωστα , αλλαξες λαδι αλλα ψηλωσες και το φτερο. η αποσταση παλι δεν ειναι πολυ κοντα ετσι ωστε να το παθεις?

ερωτηση 2:

τρομπα την δικη της και καρβουνακια οποτε θελει ή mazda?

Stergios69
08/06/2015, 17:05
αυτο παθαμε το Σαββατο...
μετα το σκασιμο σε ενα μικρο ταφο , το μπροστινο βυθίστηκε παρα πολυ με αποτελεσμα το φτερο πισω να καβαλησει την ποδια.


τρομπα την δικη της και καρβουνακια οποτε θελει ή mazda?
Μπορείς να πριονήσεις 2-3 εκατοστα το φτερό. Ετσι έκανα στο δικό μου.

jokey66
09/06/2015, 16:05
Μπορείς να πριονήσεις 2-3 εκατοστα το φτερό. Ετσι έκανα στο δικό μου.

Αυτό ακριβώς

Όσο για την τρόμπα
Το σετ για να αλλάξεις τα καρβουνάκια έχει περίπου 20 λίρες +μεταφορικά
Με 45 ευρώ παίρνεις ολόκληρη την τρόμπα αυτοκινήτου και είναι ολοκαίνουργια, επίσης χρειάζεσαι και δύο σφηκτιράκια λόγω μικρότερης διατομής
Η απόφαση δική σου

ggs
09/06/2015, 16:08
Αυτό ακριβώς

Όσο για την τρόμπα
Το σετ για να αλλάξεις τα καρβουνάκια έχει περίπου 20 λίρες +μεταφορικά
Με 45 ευρώ παίρνεις ολόκληρη την τρόμπα αυτοκινήτου και είναι ολοκαίνουργια, επίσης χρειάζεσαι και δύο σφηκτιράκια λόγω μικρότερης διατομής
Η απόφαση δική σου

μερσι στεργιο και τζοκευ.
μαλλον , θα παρω μια αυτοκινηταδικη και όταν τα απξει η δικη της θα την βαλω.

τωρα ψαχνω ρουμπινετο βενζίνης γιατι δακρυζει πιο πολύ από την Μαρθα Βουρτση στο "Ορφανη στα ξενα χερια"...:cry:

jokey66
10/06/2015, 07:10
Επισκευάζεται το ρουμπινέτο!

Eversman
10/06/2015, 07:44
μερσι στεργιο και τζοκευ.
μαλλον , θα παρω μια αυτοκινηταδικη και όταν τα απξει η δικη της θα την βαλω.

τωρα ψαχνω ρουμπινετο βενζίνης γιατι δακρυζει πιο πολύ από την Μαρθα Βουρτση στο "Ορφανη στα ξενα χερια"...:cry:

Αφού στο είπα, δεν στο είπα? Κανένα θέμα με την auto. 16000 χλμ και ούτε κίχ. Μήν περιμένεις να τα παίξει αυτή που φοράς. Πάρε μία, βάλ' τη στο tailbag για spare και τράβα όπου θές, χωρίς άγχος. Όπως είπε και ο τζόκευ, έχε πάντα μαζί σου, κανά δυό κολιεδάκια, ένα ματσάκι με tie wrap, μία μονωτική και μία μικρή φαλτσέτα.

Ανορθωτή extra έχω πάντα μαζί, έτσι κι αλλιώς, οπότε άν είσαι καααααλό παιδί και χρειαστεί, κάτι θα κάνουμε :D

ΕDIT
Σε περίπτωση που μείνεις από αντλία και δεν έχεις spare μαζί σου, αλλά έχεις αρκετή βενζίνη στο ντεπόζιτο (πάνω από τη μέση), απλά παρακάμπτεις την αντλία συνδέοντας τα σωληνάκια μεταξύ τους.*
Επειδή τα καρμπς, βρίσκονται σε χαμηλότερο επίπεδο, από αυτό της μέσης του ντεπόζιτου, η βενζίνη ρέει κανονικά.


*Γι' αυτό και όπως είδες μόνος σου, έχω βάλει μεγαλύτερο σωλήνα από τη μία πλευρά της αντλίας. Για την περίπτωση που χρειαστεί να συνδέσω κατ' ευθείαν με ντεπόζιτο. Άλλη λύση είναι, να έχεις πάντα μαζί, ένα μικρό κομμάτι χαλκοσωλήνα ( ίδιας διαμέτρου) το οποίο θα χρησιμοποιήσεις σαν σύνδεσμο.

spyrakos35
10/06/2015, 07:51
Που να μην ηταν και απαραμιλλης αξιοπιστιας δηλαδη.......

Eversman
10/06/2015, 08:23
Που να μην ηταν και απαραμιλλης αξιοπιστιας δηλαδη.......

Μά τον Άγιο της Πρεβέζης, αυτή τη παρέμβαση την περίμενα :bawl:

Είπαμε ... κουβαλάς κάποια πραγματάκια πάντα μαζί, για να μην ξεμείνεις ποτέ και πουθενά, ακόμη και αν έχεις Οδική.

Γίνε και εσύ κααααλό παιδί και πάρε Άφρικα λέμεεεε :D

spyrakos35
10/06/2015, 08:24
Μά τον Άγιο της Πρεβέζης, αυτή τη παρέμβαση την περίμενα :bawl:


το έβλεπες να έρχεται και δεν έκανες τιποτα να το αποφύγεις εεεεε?

στο αμπάρι κατευθείαν.... :lol:

harris_x
10/06/2015, 08:31
Που να μην ηταν και απαραμιλλης αξιοπιστιας δηλαδη.......
honda κύριοι, δεν σπάει δεν χαλάει...


δώρο με κάθε africa το όχημα υποστήριξης...


336939





























edit: τα παραπάνω μηνύματα θα εξαφανιστούν εντός ολίγου...

ggs
10/06/2015, 10:34
Επισκευάζεται το ρουμπινέτο!

εχω ακουσει ομως οτι δεν ειναι απολυτα σιγουρη η επισκευη και συντομα ξαναχανει.
εχεις καποια σιγουρη πατεντα υπ οψη σου?:beer:






Που να μην ηταν και απαραμιλλης αξιοπιστιας δηλαδη.......


honda κύριοι, δεν σπάει δεν χαλάει...


δώρο με κάθε africa το όχημα υποστήριξης...


336939





σπαμαρετε ΚΑΙ στο section της HONDA ΚΑΙ στο θρεντ της βασίλισσάς...... ο πελεκυς θα πεσει βαρυς....




ο καπεταν Ζεππος και η lingerie ρπστμ...:bawl:

harris_x
10/06/2015, 10:38
σπαμαρετε ΚΑΙ στο section της HONDA ΚΑΙ στο θρεντ της βασίλισσάς...... ο πελεκυς θα πεσει βαρυς....




:a7:



ο καπεταν Ζεππος και η lingerie ρπστμ...:bawl::bawl:
lingerie ρε.... :lol:

kordix
13/09/2023, 09:23
Το ξεθάβω από το μακρινό 2015 αφού ξαναπήρα xrv 750 το παλιό το ορθόδοξο.

Σήκωσα και σε αυτό το μπροστινό φτερό για να μην στομώνει στις λάσπες και το έκοψα στο πίσω μέρος για να μην βρίσκει στην ποδιά. Αυτή τη φορά το ραφινάρισα λίγο πιο προσεκτικά. Αυτή που πήρα είναι ετοιμοπόλεμη αλλά ο πρώην κάτοχος δεν είχε ασχοληθεί με το μπροστινό φτερό.

446172

Coyote.V
13/09/2023, 12:18
Καλοτάξιδο Κώστα.
Βάλε καμιά ολόσωμη να το χαζέψουμε...

azar41
13/09/2023, 16:17
Με γειά,καλές βόλτες!

OldMan
14/09/2023, 11:32
Αυτο το χούϊ με τα ζιπακι στις ακτινες δεν θα σας φυγει ποτε, εεε..??:D

kordix
14/09/2023, 12:46
Έλα μου ντε :lol:

Είναι του προηγούμενου και δεν πρόλαβα να τα βγάλω

.Σήμερα θα φύγουν όμως.

kordix
16/09/2023, 13:27
Καλοτάξιδο Κώστα.
Βάλε καμιά ολόσωμη να το χαζέψουμε...

Να το, το αφρικανάκι :kiss::pink:

446247
446248

Dimmanoukas
16/09/2023, 13:50
Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο...να το χαίρεσαι και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να ευχηθώ

o_gavros
16/09/2023, 14:20
Συλλογή τα κάνετε τα μαστοδοντα μεσιε; :D
Καλορίζικο!

νεοσσός
16/09/2023, 16:48
Πανέμορφο, νομίζεις ότι μόλις βγήκε από το εργοστάσιο.

Καλολάσπωτο!

kordix
16/09/2023, 18:37
Το κίτρινο βαυαρικό μαστόδοντο έφυγε. Τώρα μόνο Άφρικα και gasgas έχει το μαγαζί.

Θα ήθελα και ένα στρογγυλό φαναρι γυμνό. Θα έρθει και αυτό κάποια στιγμή.

:beer:

Coyote.V
16/09/2023, 20:37
Να το, το αφρικανάκι :kiss::pink:

446247
446248

Πανέμορφη είναι, δεν υστερεί σε τίποτα από τα καινούργια... εκτός και αν θες να βλέπεις το τάμπλετ αντί για όργανα. :beer:

kordix
16/09/2023, 20:55
Πανέμορφη είναι, δεν υστερεί σε τίποτα από τα καινούργια... εκτός και αν θες να βλέπεις το τάμπλετ αντί για όργανα. :beer:

Όχι δεν είμαι εγώ για τέτοια πράματα ταμπλετ, modes κτλ

(Εντάξει τα καινούργια έχουν τα διπλά άλογα, καίνε πολύ λιγότερο, κι εχουν ένα σωρό ηλεκτρονικά που σε σώζουν στην δύσκολη στιγμή αλλά όπως λένε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτους κολους.

Coyote.V
16/09/2023, 21:03
Όχι δεν είμαι εγώ για τέτοια πράματα ταμπλετ, modes κτλ

(Εντάξει τα καινούργια έχουν τα διπλά άλογα, καίνε πολύ λιγότερο, κι εχουν ένα σωρό ηλεκτρονικά που σε σώζουν στην δύσκολη στιγμή αλλά όπως λένε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτους κολους.
Συμφωνώ για τους μεταξωτούς κώλους..:)

Εμένα προσωπικά δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι τα ηλεκτρονικά, γιατί από 15 χρονών πάνω στις σέλες. Αντιθέτως μου έχει στοιχίσει που έχω χάσει το πίσω φρένο (πλήρη έλεγχο) με το cbs και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το καταργήσω (μαζί με το ABS πίσω μόνο).

Για την ιπποδύναμη δεν έχω να πω κάτι, είναι προσωπικό θέμα του καθενός πως θέλει να κινείται.

OldMan
18/09/2023, 11:27
Άμα δεν τα φτυνει η αντλια βενζινης καθε 1.000 χλμ ΔΕΝ ειναι original ΑΦΡΙΚΑ..!!!

kordix
18/09/2023, 14:44
Άμα δεν τα φτυνει η αντλια βενζινης καθε 1.000 χλμ ΔΕΝ ειναι original ΑΦΡΙΚΑ..!!!

Βάλε ρε μάστορα κάνα μηδενικό ακόμα. Βέβαια δια παν ενδεχόμενο έχω 2 τρομπες και 2 Κιτ επισκευής, 3 ανορθωτές κτλ κτλ:D

446275

Έβγαλα τα ζιπάκια από τις ακτίνες. Βαρέθηκα να κόβω ταιραπ. Τώρα εχει μικρότερο μη αναρτημένο βάρος.

billy84
18/09/2023, 15:37
Ωραίο, ετοιμοπόλεμο αλλά δε μου αρέσει καθαρό! Πρέπει να το λερώσουμε!:D

OldMan
19/09/2023, 12:26
Αμα η λασπη δεν ειναι απο την Μοσια ή το Κούτσουρο, δεν λεει..:p

Υ.Γ.
Κωστα, προσεχε τον τον αποπανω γιατι δεν θα σΕ βγει σε καλο..

billy84
20/09/2023, 16:48
Αμα η λασπη δεν ειναι απο την Μοσια ή το Κούτσουρο, δεν λεει..:p

Υ.Γ.
Κωστα, προσεχε τον τον αποπανω γιατι δεν θα σΕ βγει σε καλο..


Λες να καταλήξει να πάρει NC?:bawl:

kordix
21/09/2023, 08:18
Αμα η λασπη δεν ειναι απο την Μοσια ή το Κούτσουρο, δεν λεει..:p

Υ.Γ.
Κωστα, προσεχε τον τον αποπανω γιατι δεν θα σΕ βγει σε καλο..:

:D
Ωχ μπλέξαμε...

kordix
21/09/2023, 08:23
Λες να καταλήξει να πάρει NC?:bawl:


Μπαααα, δεν είμαι εγώ για μπσεκαστά, τιούμπλες και 17ρηδες τροχούς.

(Μια χαρά θα μου καθόταν το NC αν δεν είχα κόλλημα (βλέπε κάλο) στον εγκέφαλο με τις παλιές αφρικάνες).