PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας



balios
28/05/2011, 20:30
Ειμαι καινούργιος στο forum και γενικότερα δεν μπορώ να πώ οτι
έχω ιδιαίτερη επαφή με το χώρο τη μοτοσυκλέτας.
Εδω και δύο χρόνια είμαι κάτοχος διπλωματος μηχανής
ωστόσο η εμπειρία μου σε οδήγηση μηχανής είναι μηδαμινή

Πρόσφατα μου έχει καρφωθεί η ιδέα να αγοράσω
κάποια μεταχειρισμένη με σκοπό να μάθω και να αποκτήσω
κάποια αρχική εμπειρία.

Η χρήση για την οποία θέλω τη μηχανή είναι για εξορμήσεις
και εκδρομές (κίνηση δηλαδή κατα κύριο λόγο σε επαρχιακό δίκτυο,όχι τοσο εθνική οδό)
και ίσως μου φανεί χρήσιμη για καθημερινή χρήση πηγαίνερχόμενος στη δουλεία (30 km καθημερινά).

Έχω δει μια αγγελία που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.
BMW 650 st '00
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1410625/

ήθελα να ρωτήσω βάσει εμπειρίας αν αυτή η μηχανή θα με κάλυπτε
σχετικα με τη χρήση που θέλω να κάνω και τι θα πρέπει να προσέξω(μηχανολογικά)
γιατί πάντα η αγορά κάποιας μεταχειρισμένης κρίβει παγίδες.

ΥΓ:Έχω μιλήσει με φιλους μου που έχουν ήδη κάποια μηχανή πιο γρήγορη απο αυτή εδώ
και μου λένε ότι θα ξενερώσω μετά απο λίγο καιρό απο την οδήγηση μιας τέτοιας μηχανής
μου προτείνουν πιο πολύ κάτι σε YAMAHA 900 κτλ και έχω μπερδευτεί.Σημειωτέον ότι σκέφτομαι να διαθέσω το πολύ μέχρι 4000

Allst@rf
28/05/2011, 21:16
μια χαρά είναι η κατηγορία που κοιτάς...

Εσυ είσαι λογικός και προσγειωμένος...

Με την λογική των φίλων σου δε συμφωνώ...ξεκινά από το ΒΜW και αν συμβεί αυτό που λενε το σκέφτεσαι για αλλαγή...

Καλωσήλθες:wave2:

John Steed
28/05/2011, 21:23
Η μηχανή που σκέφτεσαι είναι πάρα πολύ καλή για να μάθεις.

Έχει ομαλή λειτουργία και εύκολο συμπλέκτη, κουμαντάρεται εύκολα και φορτώνεται αρκετά για ταξιδάκια!

Γενικά, είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία της, αξιόπιστη και φθηνή στη συντήρησή της!


Καλύτερα να την βαρεθείς και να την αλλάξεις παρά να ξενερώσεις από κάτι που σε δυσκολεύει ή σε φοβίζει.

Η πρώτη μηχανή είναι σχολείο, δεν χρειάζεται να την παντρευτείς!


:wave2:

lagman
28/05/2011, 21:42
το χει φιλος μου κ ειναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ !!! ειναι η πρωτη του μηχανη, εχει κανει 40.000+ χλμ, πανευκολη στον χειρισμο, ανετη, ταξιδιαρικο βασει των δυνατοτητων του, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ κ μονο τα καλυτερα εχει να πει.... απο προσωπικη μου εμπειρια που ειχα, εστω και για λιγο, ειναι με μια λεξη: Π-Α-Π-Ι... αν δεν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις ειναι σουπερ...μην σκεφεσαι το ''μετα'', δηλαδη ζητημα μεταπωλησης σε περιπτωση που σου φανει ''λιγη''...εξελιξε πρωτα τις ικανοτητες σου και ανεβαινεις στην συνεχεια και κατηγορια....:wave2: