PDA

View Full Version : Διχρονα Ss και ανακατασκευες



vortex
29/05/2011, 19:20
Γεια χαρα σε ολους! θελω τα φωτα σας και τις γνωμες σας παιδια...
Εδω και καμποσα χρονια το΄χω καημο να παρω ενα διχρονο SS .. RD500 η RG500.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα TDM900 '08 που, καλο χρυσο αξιοπιστο ..μ'εχει παει το γυρο της ισπανιας ..αλλα το γουστο και την καυλα που βγαζει ενα διχρονο δε την εχει.
Ισως με πιανει και ηλικιακη κριση..τωρα που πλησιαζω στα 35 και κρυφα αναπολω τις αλητειες της εφηβιας....

Τα βρισκω λιγο ακριβα παντως τα 500αρια για την τσεπη μου τωρα και σκεφτομαι και τα 250αρια...Γνωσεις μηχανικες δεν εχω ιδιαιτερες, αλλα πιτσιρικας ελυνα/εδενα μοτερ διχρονο χωρις προβλημα..οποτε τωρα αν εχω και καποιο service manual δε νομιζω να ζοριστω.
Σκεφτομαι δηλαδη αν παρω κατι να το λυσω μεχρι την τελευταια βιδα, να το καθαρισω, βαψω/νικελωσω και να το δεσω.

Ποσοι εδω εχετε ασχοληθει η ασχολειστε τωρα με ανακατασκευες και τετοια μηχανακια ? Αν πουλαει και κανεις τιποτα ας μου πει.

Αλεξ.

kostakis125
29/05/2011, 21:42
εχω ενα rgv250 banana κ πολλους φιλους που ασχολουνται με τετοια μηχανακια..υπαρχουν κ 500αρια στην παρεα. Κοιτα κ στο 2strokers.com ειναι ελληνικο φορουμ κ θα παρεις μια ιδεα για αυτα τα μηχανακια. Για καμποσο καιρο ειναι κλειστο γιατι θα ανανεωθει.Ααα κ αν θες ενα 500 για καθε μερα σαν αντικαταστατη του tdm απλα ξεχνα το:wave2:

vortex
29/05/2011, 23:00
ευχαριστω kostakis θα τσεκαρω και το 2strokers.com.
Δε το θελω για καθημερινη χρηση... για μια βολτα την κυριακη που λεει ο λογος για 'ξεκαπνισμα' :)

vortex
30/05/2011, 01:29
απο 250αρια τι θα προτεινατε ? rgv banana η nsr gull-arm ?
Μου αρεσει περισσοτερο το rgv αλλα εχω ακουσει οτι τρωνε ζορι με το power-valve και καμια φορα τα κολλαει ... αληθευει ?

taisteal
30/05/2011, 01:33
εγω ειχα το NSR,καλο χρυσο αλλα οταν εκαιγε pgm εσκαγα ενα σκασμο λεφτα.εκει ειχαν θεμα,τουλαχιστον αυτα που ηξερα.

imitrelos
30/05/2011, 01:35
Από 250 ψάξε για κανένα aprilia Rs για 500 το rg ήταν καλητερο από το rd αλλά και τα2 σου κάνουν επισεις ψάξε για κανένα rd 350 απλά το μηχανάκι αυτό ήταν όλα τα λεφτά εμένα ακόμα μου λυπεί η αίσθηση που είχε :beer:

vortex
30/05/2011, 09:15
εχω βρει ενα RS250, η αγγελια γραφει: "έχει κολλημένο τον έναν κυλινδροπίστονο και μικρό πρόβλημα στον στροφαλο".. τι κοστος υπολογιζετε ?
Ενα AF-1 futura 155(polini) που ειχα καποτε μου ειχε βγαλει την ψυχη παντως...και δεν υπηρχε και αντιπροσωπια και μου τσακιζε την τσεπη ενας εκει στην Αλιμου που εφερνε τα ανταλλακτικα...