PDA

View Full Version : ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Gilera Smt 50cc



tatakis
15/08/2005, 22:59
Παιδιά γεια σας . . .Είμαι νεος στο φορουμ και ελπίζω να βρώ κάποια ανταπόκριση. . .
Προσφατα αγορασα ενα gilera smt supermotard των 50κκ και οφειλω να πω οτι ειμαι ικανοποιημένος. . .Θα ήθελα όμως να μου προτεινεται καποια βελτιωση-βελτιωσεις που μπορω να κανω για να τραβαει ακομα περισσοτερο. . .Για αρχη θα ηθελα να μαθω για μια καλη εξατμιση για να αγορασω και επειτα για καρμπυρατερ , φιλτρα και οτιδηποτε εκτος απο αυτα που θα πρεπει να ανοιξω το μοτερ μιας και δεν θελω να το κανω τοσο συντομα..:nono:
Ευχαριστω προκαταβολικα:smilea:

tatakis
20/08/2005, 14:43
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ....:sick: :sad:

Rezeguet
20/08/2005, 15:32
τι να σου πω τωρα. Μαλον δεν παιρνεις απαντηση για μερικους λογους οπως
1) Εχεις εγγραφτει μονο 5 μερες και εχεις κανει μονο 1 ποστ :sick:
2) Δεν εχεις συστηθει :nono:
3) Εισαι αρκετα μικρος ακομα και δεν σε προσεχουν ουτε εχουν ορεξη να ασχοληθουν μαζι σου αφου δεν σε ξερουν δεν τους ξερεις (βλ. λογους 1 και 2) και ειδικα οχι οταν εχεις μια σκατουλιτσα για μηχανη (δηλ μεχρι 400 κυβικα) :winka:
4) ΔΕΝ εχεις διαβασει τα υπολοιπα ποστ που απαντανε εν μερει τα ερωτηματα σου :nono:
5) Βαριομαστε να λεμε τα ιδια και τα ιδια :rolleyes:
6) Οι περισσοτεροι ειναι διακοπες και γενικα δεν εχει πολυ κινηση το φορουμ :beer:


Παντως εντελως πληροφοριακα σου λεω οτι μαλον δεν θα παρεις απαντηση, και αμα παρεις θα ειναι του (πολυ σωστου) τυπου ''οι βελτιωσεις εχουν μονο μειονεκτηματα''. Επισης υποψιαζομαι οτι ΔΕΝ εχεις διπλωμα και ΔΕΝ εχεις εμπειρια οδηγησης και ΔΕΝ φορας κρανος (ε ενταξει το τελευταιο απλα το υποψαζομαι αλλα δεν ειναι και σιγουρο) και απλα καποιοι φιλοι σου και γενικα το περιβαλλον που ζεις, εμεσα η αμεσα σε επεισαν να κανεις μια βελτιωση στο μηχανακι σου για να νοιωθεις πιο ''μαγκας''.

Συμβουλη μου: Ασε το μηχανακι σου οπως ειναι, ΜΑΘΕ να το οδηγας, μιας και ειναι sm πηγαινε σε καμια πιστα καρτ (παντα με σωστο και πληρη εξοπλισμο εννοειται...τον οποιο μαλον ΔΕΝ εχεις) και κρατα τα λεφτα σου για αργοτερα οταν παρεις μεγαλο διπλωμα και κανονικη μηχανη. :winka: Για περαιτερω διευκρινηση ψαξε στα υπολοιπα θρεντς περι βελτιωσης σε μικρα μηχανακια (και ειδικα αυτα του dukenukemgr :winka: )

:winka: :wave2: :wave2:

tatakis
21/08/2005, 09:41
Το οτι είναι νεος στο φορουμ πιστευω ειναι ενας παραπάνω λογος για να ασχοληθει καποιος μαζί μου . .Όσοι ξερουν περισσότερα δεν θα επρεπε να βοηθουν αυτους που τωρα προσπαθουν να μαθουν?
...Τέλος πάντων για την πληροφορισή σας
Α. και δίπλωμα έχω πάρει
Β. και κράνος έχω γιατι οδηγαω μηχανάκι από τα δέκα μου
Γ. και βελτίωσεις δεν θέλω να κάνω για να δείξω μαγκιά αλλα το να βελτιώνω ένα μηχανάκι είναι το σημείο που αγαπώ περισσότερο επάνω σε αυτά. Απλώς ζήτησα την βοήθεια σας γιατι μολις τωρα αρχισα να ασχολούμαι με supermotard .. Τόσο καιρο εφτιαχνα παπιά (yamaha chappy με τετραχρονο κινητήρα λιφαν ανεβασμενο στα 150 κυβικα και εξατμιση μοτοσπορτ απο ζετακι)
ΣΥΓΝΩΜΥΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΑ......:mad: :mad:

madlef
21/08/2005, 10:15
KALISPERA.

MIA EINAI I LISI...

MALOSSI!!!!

APO KILINDROPISTO KAI SIMBLEKTI MEXRI XOANI KAI BIDES!!!!

8A DEIS TERASTIA DIAFORA EGGIIMENA.

tatakis
21/08/2005, 10:22
Κατι εχω ακουσει για αυτο αλλα προσπαθω να βρω κατι σε λογικα πλαισια τιμων απο την mallossi . .και επισης ψαχνω για μια εξατμιση και λεω για μια fmf γυρο στα 120 ευρω. . .. Παρακαλω αν μπορειτε να μου προτεινετε συγκεκριμενα καποιο κομματι και να μου πειτε και μια τιμη. .

ευχαριστω πολυ παντως φιλε madlef

madlef
21/08/2005, 11:52
WWW.MALOSSI.COM

TORA LOGIKI TIMI KAI MALOSSI...DEN GINETE...!!!

DEN KSERO AMA BGENEI FMF FIA TO MIXANAKI SOU AMA EXEIS AKOUSEI TIPOTA ESI,KALOS.

EXO KAI EGO PALIA ENA GILERA 180CC MALOSSI KAI I MALOSSI EINAI MAKRA I KALITERI ETERIA.

SE AGGLIKO PERIODIKO (EIAI APO8IKARIOS KAI EXOUME POLLA TETIA) EINAI STIS 5 PROTES KALITERES ETERIES GIA BELTIOSI!!

madlef
21/08/2005, 11:57
EPISISN POLI KALI EKSTMISI EINAI KAI THS GIANNELLI

NA KSERIS KATI,H MALOSSI GIA NA DOULEPSI KALA KAI NA MIN MBOUKONI TO MIXANAKI SOU 8ELI NA EXEIS PIRAKSI OLO TO MOTER (NA TO EXEIS KANEI MALOSSI) ALLIOS EINAI KALITERI I GIANNELLI.

OTI SOU LEO EINAI EGGIIMENO.
OSO ME PISTEBEIS TOULAXISTON...


22040

tatakis
21/08/2005, 16:13
DEN KSERO POS NA SE EUXARISTISO. .EYXARISTO GIA TA TIPS. . . .AN XREIASTEIS POTE TIN DIKI MOU VOITHIA APLOS ZITA TO MOU!!!!:beer: :beer:

tatakis
21/08/2005, 16:20
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΜΟΥ ? ΕΧΩ ΜΑΜΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 900 ΚΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΣΤΑ 80 ΕΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ . . . .ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. . .

madlef
21/08/2005, 16:20
TIPOTA!!

GIA AFTO EINAI TA FORUM!!

ASXETA EAN MERIKOI TO EXOUN KSEXASI...

EGO POU LES EIMAI KATOXOS ENOS CBR 125R.TO MONO POU TOU EXO ALLAKSI EINAI:
*PISO LASPOTIRAS
*UNDERTRAIY
*PISO FANARI TIPOU LEXUS
*FIME ZELATINA
*AN8RAKONIMATINO PLASTIKO STO TEPOZITO
*XOANI
*EKSATMISI

AFTA..

TORA SKOPEBO NA TOU BALO FARDITERO LASTIXO PISO KAI ENA CARB. FCR

madlef
21/08/2005, 16:22
PIGENE PARE ENA ILEKTRONIKO


22051

tatakis
21/08/2005, 16:26
ΤΗΑΝΚ YOU VERY MUCH. . .TO CBR SOU TRAVAEI ? GIATI TO THELEI KAI ENAS FILOS MOU KAI TO NA MAZEVEI LEFTA TON EXEI PETHANEI STO MERKAMATO....

madlef
21/08/2005, 16:34
KOITA NA DEIS POS EXOUN TA PRAGMATA...

GIA 4T TRABAEI.EINAI TO PIO GRIGORO APO OLA TA 4T 125CC (EGGIIMENA).

TORA AMA TO SIGRINIS ME 2T KAMIA SXESI.KLASIKA TO 2T 8A SOU FIGI BROSTA .MONO STHN TELIKI 8A TON PERASEIS (TO CBR BGAZEI APO THN MANA TOU 135KHL PRAGMATIKA)

EPISI 8A TOU BALO KAI ENA GRANZI

H PHOTO EINAI PALIA...


22052

tatakis
21/08/2005, 16:39
ESENA POSO SOU STIXISE . .? EDO IMASTE EPARXIA KAI OPOS KATALAVAINEIS TA PANTA EINAI SXEDON STI DIPLI TIMH......

madlef
21/08/2005, 16:42
780euros AKRIBOS PRO STIGMIS

tatakis
21/08/2005, 16:47
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΡΒΙΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ . .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΨΙΛΟΕΠΡΗΞΑ. . .ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ....
:cool: :cool: :cool: :cool:

Rezeguet
21/08/2005, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tatakis
Το οτι είναι νεος στο φορουμ πιστευω ειναι ενας παραπάνω λογος για να ασχοληθει καποιος μαζί μου . .Όσοι ξερουν περισσότερα δεν θα επρεπε να βοηθουν αυτους που τωρα προσπαθουν να μαθουν?
...Τέλος πάντων για την πληροφορισή σας
Α. και δίπλωμα έχω πάρει
Β. και κράνος έχω γιατι οδηγαω μηχανάκι από τα δέκα μου
Γ. και βελτίωσεις δεν θέλω να κάνω για να δείξω μαγκιά αλλα το να βελτιώνω ένα μηχανάκι είναι το σημείο που αγαπώ περισσότερο επάνω σε αυτά. Απλώς ζήτησα την βοήθεια σας γιατι μολις τωρα αρχισα να ασχολούμαι με supermotard .. Τόσο καιρο εφτιαχνα παπιά (yamaha chappy με τετραχρονο κινητήρα λιφαν ανεβασμενο στα 150 κυβικα και εξατμιση μοτοσπορτ απο ζετακι)
ΣΥΓΝΩΜΥΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΑ......:mad: :mad:

πρωτον, ετσι σιγουρα ΔΕΝ απαντανε σε αλλους ανθρωπους οταν ζητανε την βοηθεια τους.
Δευτερον, ΔΕν διαβασες η κατανοησες αυτα που εγραψα.
Τριτον το σουπερμοταρντακι σου ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ το πηρες μολις τωρα να ΜΗΝ το βελτιωσεις γιατι το πηρε για να ΜΑΘΕΙΣ να το οδηγας και σιγουρα ενα κιτακι απο μια μαλοσι μονο παραπανω μπειρια δεν θα σου δωσει. ( Θα γινει εντελως δυσχρηστο κι θα χασει πολλες ιδιοτητες που ειχε παλια)
Τεταρτον το cbr δεν εχει τελικη 135 οσο και να το θελανε μερικοι
Πεμπτον στην επαρχια δεν ειναι ολα διπλασια τιμη.
Εκτον ΤΙ διπλωμα εχεις? Για (παρανομα) υπερκυβισμενο μηχανακι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχεις...
Εβδομον, αξιζει πραγματικα να βελτιωσεις το μηχανακι σου? Η μηπως αξιζει περισσοτερο να κρατησεις τα λεφτα σου για μεγαλυτερο μοτερ και τοτε να το βελτιωσεις (πχ κανεν 400αρι τετρακυλινδρο ss)

Τεσπα κανε οτι θες απλα ξερε οτι και γω τα ιδια εκανα και το μετανοιωσα οικτρα αργοτερα.... :winka: :wave2:

madlef
22/08/2005, 00:22
GIA NA MIN IPARXOUN PAREKSIGISIS EGO SIMFONO ME TON FILO MAS TON Rezeguet.

(TO DIKO MOU TA PIANEI PADOS TA 135KHL....EXO BALEI HLEKTRONIKO KODER)