PDA

View Full Version : Προς γνώστες: αυτοκόλλητο για μηχανή



Ζεύκας
29/05/2011, 23:36
Για εφαρμογή σε μηχανές ποιό είναι το καλύτερο αυτοκόλλητο;

επίσης άλλο αυτοκόλλητο για πάνω από βερνίκι και άλλο για μέσα;

McGyver
30/05/2011, 07:42
Το καλύτερο αυτοκόλλητο είναι το γκάφερ, το ίδιο και για πάνω και για κάτω από το βερνίκι...

:rolleyes:

Πες ρε καμιά πληροφορία παραπάνω...

golis
30/05/2011, 07:59
τα μαμά.

Ζεύκας
30/05/2011, 08:49
ωραία θα το θέσω αλλιώς:

τι είδους αυτοκόλλητο χρησημοποιούν τα εργοστάσια για τις μηχανές τους;
ο τύπος του αυτοκόλλητου αλλάζει αν θα μπεί κάτω από βερνίκι;

Θωμά στείλε κανά λινκ

Golis τα μαμά αυτοκόλλητα είναι για τα στοκ

DimChios
30/05/2011, 11:42
πες τι θες να κανεις ρε μλκ ή έλα απο δω!

:rolleyes:

Ζεύκας
30/05/2011, 12:37
Μήτσε θα φτιάξω αυτοκόλλητα για μηχανή. πόσο πιο απλά να το θέσω;

Εγώ θα τα δημιουργήσω, εγώ θα τα κόψω σε cutter απλά δεν ξέρω το είδος.

δυστυχώς αυτό τον καιρό δεν μπορώ να κάνω πολλά δρομολόγια οπότε αν ξέρεις ενημέρωσε

DimChios
30/05/2011, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μήτσε θα φτιάξω αυτοκόλλητα για μηχανή. πόσο πιο απλά να το θέσω;

Εγώ θα τα δημιουργήσω, εγώ θα τα κόψω σε cutter απλά δεν ξέρω το είδος.

δυστυχώς αυτό τον καιρό δεν μπορώ να κάνω πολλά δρομολόγια οπότε αν ξέρεις ενημέρωσε


ωραια.
Αν δλδ τα σχεδιασεις εσυ, μου στειλεις τα αρχεια, στα κοψω εγω (ή εσυ, κανενα προβλημα), κρατησουν μια 5ετια (με νορμαλ πλυσιμο οχι μια φορα το χρονο), οχι εκτεθιμενα στον ηλιο 365 μερες το χρονο, οχι αμεση τριβη με το σωμα και γενικως ο,τι ισχυει με τα "μαμα", εισαι οκ?
Αυτο με το βερνικι δεν το ξερω, η κολλα ειναι η ιδια (πανω κατω) και υπαρχει διαφορα αναμεσα στο απλο που ειναι για επιπεδες ή με ελαχιστη καμπυλοτητα επιφανειες και το πολυμερικο που ειναι για καμπυλωτες!

Κοστος, αναλογως ποιοτητας (μιλαμε ομως παντα για πλαστικοποιημενο) και είδους αυτοκολλητου.


Άλλο... :smilea:

maintenance
30/05/2011, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ωραια.
Αν δλδ τα σχεδιασεις εσυ, μου στειλεις τα αρχεια, στα κοψω εγω (ή εσυ, κανενα προβλημα), κρατησουν μια 5ετια (με νορμαλ πλυσιμο οχι μια φορα το χρονο), οχι εκτεθιμενα στον ηλιο 365 μερες το χρονο, οχι αμεση τριβη με το σωμα και γενικως ο,τι ισχυει με τα "μαμα", εισαι οκ?
Αυτο με το βερνικι δεν το ξερω, η κολλα ειναι η ιδια (πανω κατω) και υπαρχει διαφορα αναμεσα στο απλο που ειναι για επιπεδες ή με ελαχιστη καμπυλοτητα επιφανειες και το πολυμερικο που ειναι για καμπυλωτες!

Κοστος, αναλογως ποιοτητας (μιλαμε ομως παντα για πλαστικοποιημενο) και είδους αυτοκολλητου.


Άλλο... :smilea:

θα συμφωνησω, και θα προσθεσω ότι εκανα το ιδιο με πολύ μετριας ποιοτητας αυτοκόλλητα στο DT, και απλα περασα βερνικι σε σπρευ απο πάνω τους. Το βερνικι και αυτο εχει ποιοτητες. Απο εντελως "νερο" μεχρι σαν "μέλι".

:wave2:

byron
30/05/2011, 20:53
Πριν μπλέξεις με περίεργα κόλπα, έχε κατά νου οτι τα μαμά αυτοκόλλητα είναι φθηνά. Το σετακι που γράφει απριλια στη καρίνα (για το R) μαζί με το πατρόν και το αυτοκόλλητο χαρτί που μένουν πάνω για να μην μπεί όπου νά ΄ναι, είχε 7-8€ το 2007.

Επίσης και τα aprilia racing που μπαίνουν στο φτερό είχαν 2€.
Τα αυτοκόλλητα της ουράς σου δεν νομίζω να κοστίζουν κάτι ιδιαίτερο, εκτός από το βερνίκωμα που θα σου κάνει μετά ο βαφέας.

Αν ψάχνεις κάτι δικό σου να βάλεις, το νου σου γιατί το φάκτορυ με όλο το gay parade χρωματολόγιο που κουβαλάει πάνω του, εύκολα γίνεται μπουρναζιώτικο.... :wacko:

Ζεύκας
30/05/2011, 21:36
Βύρωνα είναι όντως φθηνά αφού έχω ήδη αγοράσει για την ουρά, το κοκοβιό
καθώς και για τα προστατευτικά του ψυγείου.

αυτό που θέλω κυρίως είναι τα αυτοκόλλητα της ουράς.
είναι πάνω από το βερνίκι και κάτι κανά ποδάρι κάτι κανά tail bag έχουν αρχίσει ελάχιστα να φθείρονται.

κι όταν αρχίσει να φθείρεται οτιδήποτε σε tuono factory πρέπει να αντικαθίσταται. σωστά; ;)

άρα σκέφτομαι να "φρεσκάρω" τα πλαστικά της ουράς και να περάσω αυτοκόλλητα κάτω από
το βερνίκι για διάρκεια στο χρόνο.
επίσης έχω μια "αγωνιάρικη" ιδέα για τη καρίνα αλλά θα είναι διακριτική και λευκού χρώματος.

θα δούμε.


τέσπα, ανακάλυψα ότι τα αυτοκόλλητα του piaggio group τα κατασκευάζει η averygraphics (http://www.europe.averygraphics.com/mainFL.asp?ChapterID=1)
και εισαγωγείς στην Αθήνα είναι η trimco (http://new.trimco.gr/index.asp) και η chameleon-graphics (http://www.chameleon-graphics.gr/)
οπότε θα περάσω να δώ τι φέρνουν, θα τους δείξω και τα μαμά αυτοκόλλητα και που ξέρεις,
μπορεί στο μέλλον να συνεργαστούμε επαγγελματικά.

αυτά προς το παρόν

Ζεύκας
30/05/2011, 21:39
μπουρναζιώτικο; :look:

(μιλάω πάντα για το κάτω μέρος έτσι;)


227669

PortisHead
30/05/2011, 22:06
Ασχετο - Σχετικο ας μην ανοιγω αλλο θεμα :)
Εμενα η εξάτμιση ειχε ενα αυτοκόλλητο της μαρκας πανω της.
Το εβγαλα , αλλα το μετανιωσα μιας και αφησε ενα αχνο σημαδι.
Με τη κόλλα να το ξαναβάλω ?
Ποια κόλλα δλδ αντέχεις τις θερμοκρασιες που ανεβάζει ενα τελικό ? ? ?
Οεο ?

byron
30/05/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
άρα σκέφτομαι να "φρεσκάρω" τα πλαστικά της ουράς και να περάσω αυτοκόλλητα κάτω από
το βερνίκι για διάρκεια στο χρόνο.
επίσης έχω μια "αγωνιάρικη" ιδέα για τη καρίνα αλλά θα είναι διακριτική και λευκού χρώματος.

θα δούμε.


ότι και να βάλεις, αν μπει βερνίκι δεν θα χαλάσει. Σε αντίθεση με την λευκή άβαφτη ουρά του φάκτορυ, η ουρα του R έρχεται έτοιμη μα τα αυτοκόλλητα και βερνικωμένη.
Κλωτστιές στο ανέβα κατέβα της έχω ρίξει ουκ ολίγες, χωρίς να πάθει τίποτα περισσότερο από μαυρίλα που φεύγει με το χέρι.

Την καρίνα λευκή? Και πως θα το κάνεις αυτό ρε μαν, αφού η καρίνα σου είναι carbon?

@portis. Συνήθως θα αυτοκόλλητα των εξατμίσων είναι αλουμινίου. Κοίτα να βρείς τα δικά του, γιατί τα απλά θα διαλύσουν.

PortisHead
30/05/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
@portis. Συνήθως θα αυτοκόλλητα των εξατμίσων είναι αλουμινίου. Κοίτα να βρείς τα δικά του, γιατί τα απλά θα διαλύσουν.

Φυσικα κι εχω κρατήσει το original , το θεμα ειναι τι κόλλα ειχε πανω κα αντεχε κολλημενο στην εξατμιση.
Δλδ. πως να τη ζητήσω?

byron
30/05/2011, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Φυσικα κι εχω κρατήσει το original , το θεμα ειναι τι κόλλα ειχε πανω κα αντεχε κολλημενο στην εξατμιση.
Δλδ. πως να τη ζητήσω?

Δεν σε πιάνω....
Τα αυτοκόλλητα έχουν ως βάση αλουμίνοχαρτο, σαν τις αυτοκόλλητες ταινίες αλουμινίου που πουλάνε και αντέχουν τη θερμοκρασία μέχρι ενός (χρονικού) σημείου. Η διαφορά που έχω δει, έγκειται στο πάχος.

Αν τα ταμπελάκια σου είναι άκαμπτα και είχαν κόλλα, ρώτα σε μαγαζιά με υλικά στυλ Ανδρέου (πολυεστέρες και κόλλες) ή στη Σπύρου Πάτση. Διαφορετικά με 2 μικρά πριτσίνια καθάρισες.

PortisHead
30/05/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν σε πιάνω....
Τα αυτοκόλλητα έχουν ως βάση αλουμίνοχαρτο, σαν τις αυτοκόλλητες ταινίες αλουμινίου που πουλάνε και αντέχουν τη θερμοκρασία μέχρι ενός (χρονικού) σημείου. Η διαφορά που έχω δει, έγκειται στο πάχος.

Αν τα ταμπελάκια σου είναι άκαμπτα και είχαν κόλλα, ρώτα σε μαγαζιά με υλικά στυλ Ανδρέου (πολυεστέρες και κόλλες) ή στη Σπύρου Πάτση. Διαφορετικά με 2 μικρά πριτσίνια καθάρισες.

H εξατμιση ειχε πάνω ενα αυτοκόλλητο.
Το αυτοκόλλητο ειναι οντως αλουμινενιο (sort of)
Για να μενει κολλημενο πανω στην εξάτμιση ειχε καποια κολλα απο κατω , και μαλιστα τοσο ισχυρη ωστε βγαζοντας το , πήρε και λίγο απο την μαυρη επιστρωση της εξατμισης μαζι του.
Με ενδιαφερει ο τύπος της κόλλας που χρησιμοποιείται για να αντεχει σε τετοιες θερμοκρασιες.

Αυτα τα μαγαζια στη Σπυρου Πατση , καλα χρυσα , αλλα πρεπει να εισαι ή ανεργος ή αργόσχολος για να τα προλαβεις ανοιχτα :lol:

Πριτσινια ???
:eek: :eek:

:wave2:

chr1s_86
30/05/2011, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Αυτα τα μαγαζια στη Σπυρου Πατση , καλα χρυσα , αλλα πρεπει να εισαι ή ανεργος ή αργόσχολος για να τα προλαβεις ανοιχτα :lol:


+250.000 :lol:

Ζεύκας
30/05/2011, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Την καρίνα λευκή? Και πως θα το κάνεις αυτό ρε μαν, αφού η καρίνα σου είναι carbon?

δεν θα καλύψω τη καρίνα

απλά θα βγεί το μαμά αυτοκόλλητο και θα μπούν μερικά αυτοκόλλητα με λευκό κοπτικό
των εταιρειών με τα καλούδια που φοράει πάνω το καμάρι.

διακριτικά πάντα, είναι που είναι τσίρκο μη το παραχέσω :lol:

Tigas
31/05/2011, 18:33
φτιάχνεις τα αυτοκόλλητα που σου αρέσουν στις διαστάσεις που θές, πάς dimchios να στα εκτυπώσει σε χαρτί για αυτόκόλλητα στο plotter, τα κολλάς περνας και 1 βερνικί όχι το σπρευ που είναι τις πλάκας και δεν πρόκειτε να πάθουν ποτέ τίποτα ούτε με ήλιο ουτε με χαλάζι :D

lspiros
31/05/2011, 21:35
μπαινεις εδω www.seeklogo.com βρισκεις το αυτοκολλητο που σε ενδιαφερει,στελνεις το αρχειο στον τυχαρπαστο που το ονομα του θυμιζει νησι,τα φτιαχνει απο αυτοκολλητο 3M βινυλιο αλλα χωρις πλαστικοποιηση αν ειναι να βερνικαριστουν.
αν δεν βγαλεις ακρη με την ποντικομαμη παρε με τηλ...

DimChios
01/06/2011, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
μπαινεις εδω www.seeklogo.com βρισκεις το αυτοκολλητο που σε ενδιαφερει,στελνεις το αρχειο στον τυχαρπαστο που το ονομα του θυμιζει νησι,τα φτιαχνει απο αυτοκολλητο 3M βινυλιο αλλα χωρις πλαστικοποιηση αν ειναι να βερνικαριστουν.
αν δεν βγαλεις ακρη με την ποντικομαμη παρε με τηλ...



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


:evil: :mad:












Αυτο που δεν διευκρίνησε εδω (αλλα τηλεφωνικα) ο κυριος Μπαμπης ειναι οτι τα θελει τοσο λεπτα που σε βινυλιο δεν παιζει! :winka:

Acacius
01/06/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Αυτο που δεν διευκρίνησε εδω (αλλα τηλεφωνικα) ο κυριος Μπαμπης ειναι οτι τα θελει τοσο λεπτα που σε βινυλιο δεν παιζει! :winka:

:D :D


227789

Ζεύκας
01/06/2011, 18:12
Χεσμένο τον έχω τον ΝτιμΧίο. αυτά τα κάνω και στη δουλειά μου.

το γαμωαυτοκόλλητο ψάχνω :rolleyes:


μίλησα με ένα χθες με είπε ότι θα μου δείξει σήμερα κάτι δείγματα αλλά με έκλασε :(

DimChios
01/06/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Χεσμένο τον έχω τον ΝτιμΧίο. αυτά τα κάνω και στη δουλειά μου.



:rolleyes:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

μίλησα με ένα χθες με είπε ότι θα μου δείξει σήμερα κάτι δείγματα αλλά με έκλασε :(

:a36: