PDA

View Full Version : απόφαση Αρείου Πάγου : ο μεθυσμένος πληρώνει



road spirit
30/05/2011, 19:59
από το site της ελευθεροτυπίας σήμερα :

Ο ασφαλισμένος οδηγός και όχι οι ασφαλιστικές εταιρείες, πληρώνει τυχόν ζημιές που έγιναν σε τρίτους ή στα οχήματα τους την ώρα που οδηγούσε μεθυσμένος αποφάνθηκε ο Άρειος Πάγος. Απαραίτητη προϋπόθεση η σχετική διάταξη να περιλαμβάνεται στο ασφαλιστικό συμβόλαιο, ή αυτό να παραπέμπει στη σχετική υπουργική απόφαση.

Η σχετική διαδικασία προβλέπει ότι η ασφαλιστική εταιρεία δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη αποζημιώσεως αλλά ωστόσο μπορεί να ζητήσει πίσω από τον μεθυσμένο οδηγό που προκάλεσε το ατύχημα, τα χρήματα της αποζημίωσης που καταβλήθηκαν στο θύμα.

Η αρεοπαγιτική απόφαση, τονίζει πως ο οδηγός θεωρείται ότι βρίσκεται υπό την επίδραση οινοπνεύματος όταν το αλκοτέστ δείξει άνω του 0,25 ή η αιμοληψία δείξει 0,50 γραμμάρια ανά λίτρο αίματος.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που εξετάστηκε, οδηγός Ι.Χ. τραυμάτισε οδηγό μοτοσυκλέτας στο 10ο χιλιόμετρο της Εθνικής οδού Χανίων - Κισάμου Κρήτης. Το αλκοτέστ έδειξε 0,41 mgr/l και η ασφαλιστική εταιρεία του ζητούσε τα λεφτά που έδωσε στον μοτοσυκλετιστή ως αποζημίωση.

Ο οδηγός ζήτησε να αναιρεθεί η απόφαση του Εφετείου που τον υποχρέωνε να δώσει τα χρήματα της αποζημίωσης (164.053 ευρώ) κάτι που δεν έγινε δεκτό από τον Άρειο Πάγο.

(Πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ)

λινκ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=279957)

Allst@rf
30/05/2011, 20:10
:a021:

καιρός να σφίξουν οι κώλοι...


Άντε μπας και ανεβεί και καθόλου η δουλειά στο ταξί...:lol:

Ήδη χθες πήρα έναν σουρωμενο από το τμήμα που του είχε ραψει κουστούμακι η τροχαία για μέθη...και μου φαίνεται ήταν υπαίτιος ατυχήματος,που είχε συμβεί νωρίτερα την ίδια μέρα...

THEOD
30/05/2011, 20:10
:a014: :a014: :a014:

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η συζήτηση θα είναι μεγάλη ή όχι, προσωπικά όμως συμφωνώ...

Μεθυσμένος οδηγός που προκαλεί ατύχημα (ΑΝ ΦΤΑΕΙ - ΟΧΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΑ) πρέπει να αναλαμβάνει το κόστος της επιλογής του... Ίσως με αυτόν τον τρόπο κάποιοι που βρίσκονται στο "τσακίρ-κέφι" το σκεφτούν 2 φορές πριν πιάσουν τιμόνι στα χέρια τους ...

Acacius
30/05/2011, 20:24
Άμα δε σε τσούξει η τσέπη, άνθρωπος δε γίνεσαι εδώ πέρα όπως φαίνεται.... μακάρι να έχει κάποιο αποτέλεσμα.


Από την άλλη, εγώ δεν έχω διαβάσει τους αναλυτικούς όρους του ασφαλιστηρίου μου (δεν πίνω κιόλας αλλά είναι άλλο θέμα).

Panoskl
30/05/2011, 20:28
Πολύ θετικό το γεγονός ότι η ασφαλιστική εταιρεία θα αποζημιώνει το θύμα (και όχι ο μεθυσμένος) και μετά η εταιρεία θα τρέχει να τα μαζέψει από τον μεθυσμένο.

Φανταστείτε το θύμα να πρέπει να κυνηγήσει τον μεθυσμένο για να εισπράξει... :dizzy:

takis-kk
30/05/2011, 20:39
Οχι ρε γαμώτο!



Χικ!


:a51:

nikos_abel
30/05/2011, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Οχι ρε γαμώτο!



Χικ!


:a51:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τι μλκς!!!


:beer: :beer: :beer: (πς, δε πληρώνω για τρεις μπύρες ε; )

sergiosm
30/05/2011, 20:49
Σιγά το νέο

αυτό το έχει πει ο Άρειος Πάγος εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια

:wave2:

Πολύ σωστή πάντως απόφαση ...

Gandalf dr685sm
30/05/2011, 20:51
Πλάκα πλάκα.. μετά απο μια μπύρα (μπουκάλι) για να οδηγήσεις μηχανή είσαι εκτός ορίων και τρώς κανονικά πρόστιμο για αλκοόλ...

Οπότε θέλει προσοχή!

takis-kk
30/05/2011, 20:57
Αγρυπνε!
Νομίζω δεν έχει (κάτω)όρια για τις μηχανές.

devil's animal
30/05/2011, 20:59
ετσι...
μπας και βαλουν μυαλο και οι ποτες...
:a021: :a021: :a021:

takis-kk
30/05/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ετσι...
μπας και βαλουν μυαλο και οι ποτες...
:a021: :a021: :a021:


Δεν χρειάζεται να είμαστε πότες...


Ζαλιζόμαστε και με το αβαταρ σου :evil:

Allst@rf
30/05/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Δεν χρειάζεται να είμαστε πότες...


Ζαλιζόμαστε και με το αβαταρ σου :evil:


:look:

άσχετο αλλά εχθές το βράδυ καθόμουν στον υπολογιστή και διάβαζα το φόρουμ...δίπλα μου είχα την αρραβωνιαστικιά μου και έριχνε καμία μάτια πότε στον υπολογιστή και πότε τηλεόραση...σε κάποια φάση πέφτει το μάτι της πάνω στο άβαταρ του ντεβιλς και μου είπε ακριβώς το ίδιο που έγραψες και συ...

Σόρρυ ντεβιλς...:lol:

takis-kk
30/05/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:look:

άσχετο αλλά εχθές το βράδυ καθόμουν στον υπολογιστή και διάβαζα το φόρουμ...δίπλα μου είχα την αρραβωνιαστικιά μου και έριχνε καμία μάτια πότε στον υπολογιστή και πότε τηλεόραση...σε κάποια φάση πέφτει το μάτι της πάνω στο άβαταρ του ντεβιλς και μου είπε ακριβώς το ίδιο που έγραψες και συ...

Σόρρυ ντεβιλς...:lol:

Γράψε σε παρακαλώ ότι δεν είμαι η αραβωνιαστικιά σου..

Γιατί εδώ μέσα γίνονται...

πολλές παρεξηγήσεις.:evil:

Allst@rf
30/05/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Γράψε σε παρακαλώ ότι δεν είμαι η αραβωνιαστικιά σου..

Γιατί εδώ μέσα γίνονται...

πολλές παρεξηγήσεις.:evil:



:rotflmao: :rotflmao:

κάτι κάνουν λάθος στις εξισώσεις φαίνεται...

jimtarasxt660x
30/05/2011, 21:52
Καιρός ήταν... να σφίξει λιγάκι η σούφρα :evil:






Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:look:

άσχετο αλλά εχθές το βράδυ καθόμουν στον υπολογιστή και διάβαζα το φόρουμ...δίπλα μου είχα την αρραβωνιαστικιά μου και έριχνε καμία μάτια πότε στον υπολογιστή και πότε τηλεόραση...σε κάποια φάση πέφτει το μάτι της πάνω στο άβαταρ του ντεβιλς και μου είπε ακριβώς το ίδιο που έγραψες και συ...


Και μετά μου λέτε να παντρευτώ:a14:

guzzistas
30/05/2011, 22:53
Εδώ οι καλές και φθηνές δραμαμίνεεεεεεεεςςςςς

:lol:


Καλό είναι που γίνεται αυτό... Αν δεν πονέσει δεν σε νοιάζει.... καιρός να πονέσει μερικούς!
:beer:

tifoso4ever
31/05/2011, 00:39
Ειναι γνωστο εδω και χρονια οτι ΑΝ ο υπαιτιος του ατυχηματος βρεθει υπο την επηρρεια αλκοολ, η ασφαλιστικη εταιρεια ΔΕΝ αποζημιωνε τον δυστυχο ατυχο εμπλεκομενο στο ατυχημα...
ΕΥΤΥΧΩΣ αυτο εχει αλλαξει, και φυσικα, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και ζηταει πισω την αποζημιωση απο τον μεθυσμενο οδηγο...
Αντε γεια μας!!! :beer: :beer: :beer:

devil's animal
31/05/2011, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Δεν χρειάζεται να είμαστε πότες...


Ζαλιζόμαστε και με το αβαταρ σου :evil:


παππουδια ρπμ...:rolleyes:
:lol: :lol:


:a22: :a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

Toumpas
31/05/2011, 09:07
Σωστή η απόφαση. Γιατί πρέπει να πληρώνουν οι ασφαλιστικές τα σπασμένα του πελάτη τους.

Το σωστό κατ'εμέ, να πληρώνει η ασφαλιστική για την "γρήγορη" διεκπεραίωση της υπόθεσης και μετά να κινήτε δικαστικά ενάντια στο πελάτη τους.

EKEINOS
31/05/2011, 12:03
Νομιζω αν ο μεθυσμενος φταιει το πρωτο ποστ ειναι εγκυρο
Αν ο μεθυσμενος δεν φταιει τρωει μονο κληση, περιν ενα χρονο βγηκε απο τον Αριο παγο αυτη η αποφαση. Σε καθε περιπτωση οποιος πινει ταξι

the who
31/05/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Γράψε σε παρακαλώ ότι δεν είμαι η αραβωνιαστικιά σου..

Γιατί εδώ μέσα γίνονται...

πολλές παρεξηγήσεις.:evil:

Μπραβο παιδια,να ζησετε να ευτυχισετε.Ο γαμος θα γινει Αγγλια η Ολλανδια?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

webassasin
31/05/2011, 14:42
εδω δε μας νοιαζει οτι αν οδηγησουμε πιωμενοι μπορει να σκοτωθουμε η να σκοτωσουμε αλλους,
λετε να μας νοιαξει οτι αν προκαλεσουμε τροχαιο δε θα μας καλυψει η ασφαλεια?

sergiosm
31/05/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Το σωστό κατ'εμέ, να πληρώνει η ασφαλιστική για την "γρήγορη" διεκπεραίωση της υπόθεσης και μετά να κινήτε δικαστικά ενάντια στο πελάτη τους.


Μα αυτό ακριβώς λέει ο Άρειος Πάγος.

@EKEINOS αυτή βγήκε πριν από ένα μήνα. Υπάρχουν δεκάδες άλλες εδώ με το ίδιο περιεχόμενο

:wave2:

Tigas
31/05/2011, 18:18
το νεο ποιο είναι ακριβώς δεν κατάλαβα, σε περίπτωση που αυτός που φταίει είναι μεθυσμένος η ασφάλεια του καταβάλει αποζημίωση πρός το ''θύμα'' και μετά στρέφεται κατά του πελάτη του

αυτό υπάρχει και σε σχετική ερώτηση στο δίκυκλο αν θυμάμαι καλά εδώ και πολλά χρόνια

libali10
31/05/2011, 20:09
:a014: :a014: :a014:

λοιπον ερωτηση.

Υπαρχει καποιος ειδικα τωρα που μπαινει το καλοκαιρι που δεν πινει εστω και μια μπυρα ?

0.25 ειναι μια μπυριστα νομιζω.

Αν τηρειται αυτο τοτε εγω γτ βλεπω μοτο και ΙΧ στην στην παραλιακη μετα της 1μμ?

Egle
07/06/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
:a014: :a014: :a014:

λοιπον ερωτηση.

Υπαρχει καποιος ειδικα τωρα που μπαινει το καλοκαιρι που δεν πινει εστω και μια μπυρα ?

0.25 ειναι μια μπυριστα νομιζω.

Αν τηρειται αυτο τοτε εγω γτ βλεπω μοτο και ΙΧ στην στην παραλιακη μετα της 1μμ?



Σωστοοοςςςς.......Τα ορια ειναι αλλου γι'αλλου..Και αυτο γιατι αλλιως βαραει η μπυρα τον ενα και αλλιως τον αλλο...Γι'αυτο "το νου σας ρεμαλια"...και με μια μπυρα μπορει να βρεις τον μπελα σου...

:wave2:

Anty12
07/06/2011, 12:45
Για τις μοτοσυκλέτες το όριο είναι 0,11

Επίσης στα πλαίσια της συνυπευθυνότητας, και ο άλλος να πέσει πάνω σου -ειδικά αν υπάρχει τραυματισμός- θα μπλέξεις.

nikos_abel
07/06/2011, 13:05
Δηλαδή τη περίπτωση να ΜΗΝ πιούμε ΟΥΤΕ μια μπύρα δεν την σκεφτόμαστε;







Ά ρε "αγανάκτηση" που μας χρειάζεται...

taskon
07/06/2011, 14:18
βαση της ασφαλιστικης νομοθεσιας ν3557/2007 η ασφαλιστικη πλήρωνε τον παθοντα και στρεφονταν κατα του υπαιτιου του ατυχηματος για επανεισπραξη. Η συγκεκριμενη απόφαση εχει να κάνει με το οτι καποιο δεν δεχονταν να πληρώσουν στην ασφαλιστική και πηγαιναν στα δικαστηρια. Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση που δεν εχεις την προβλεπομενη αδεια οδηγησης. Παλι η ασφαλιστικη πληρώνει και τα διεκδικει απο εσενα που δεν εχεις διπλωμα.

Επισης ο ασφαλιστης απαλασσεται απο την ευθυνη του να πληρωσει ζημιες εναντι των ζημιωθεντων επιβατων του οχηματος του οποιου οδηγος τελουσε σε κατασταση μεθης, καθως αυτοι γνωριζαν η επρεπε να γνωριζουν οτι ο οδηγος τελουσε σε κατασταση μεθης.

Μεγαλη προσοχη σε αυτο γιατι η αστικη ευθυνη δεν περιοριζεται μονο σε τριτους αλλα και σε επιβαινοντες στο οχημα

Τελος ο ασφαλιστης πρέπει να αποδειξει οτι το ατυχημα παρουσιαζει αιτιωδη συναφεια με την κατασταση μεθης η την μη κατοχη της προβλεπομενης αδειας οδηγησης ωστε να στραφει αναγωγικα κατα τπυ υπαιτιου

libali10
07/06/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Δηλαδή τη περίπτωση να ΜΗΝ πιούμε ΟΥΤΕ μια μπύρα δεν την σκεφτόμαστε;







Ά ρε "αγανάκτηση" που μας χρειάζεται...


βρε φιλε ...συμφωνω με το μετρο...μαζι σου ειμαι ...αλλα ποιος το πρατει αυτο?Γινετε αυτο ειναι εφικτο?Δεν νομιζω!!!

Εγω δν μιλαω επειδη εχω λερωμενη την φωλια μου και απλα ετσι με συμφερει να λεω...προσωπικα ειμαι απο τους "ξενερωτους" που δυσκολα πινουν αλκοολ.
Στην πραξη ειναι αδυνατων να εφαρμοστει σε τοσο χαμηλα επιπεδα..δεν λεω οτι ειναι λαθος.

Anty12
07/06/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
Μεγαλη προσοχη σε αυτο γιατι η αστικη ευθυνη δεν περιοριζεται μονο σε τριτους αλλα και σε επιβαινοντες στο οχημα

Αυτό τι ακριβώς σημαίνει...???
Ότι σε περίπτωση ατυχήματος, διώκονται ή μπορεί να διωχθούν ποινικά και οι συνεπιβάτες...???

nikos_abel
07/06/2011, 15:03
Δηλαδή όταν έχω κλείσει ραντεβού επαγγελματικό με έναν τύπο, αυτός έχει έρθει να με πάρει
με το αυτοκίνητό του π.χ. για να πάμε να δούμε ένα οικόπεδο, αυτός έχει πιο πριν κοπανήσει δυο
ουζάκια στο γραφείο του και δείχνει φυσιολογικός, στουκάρει σε μια νταλίκα στο επόμενο στενό,
έρχεται η τροχαία και τον βγάζει με 0,23 και εγώ έχω σπάσει το χέρι μου.

Δεν αποζημιώνομαι;

(ρητορικό το ερώτημα)

"Αγανάκτιση"!!!!!!

Anty12
07/06/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Δηλαδή όταν έχω κλείσει ραντεβού επαγγελματικό με έναν τύπο, αυτός έχει έρθει να με πάρει
με το αυτοκίνητό του π.χ. για να πάμε να δούμε ένα οικόπεδο, αυτός έχει πιο πριν κοπανήσει δυο
ουζάκια στο γραφείο του και δείχνει φυσιολογικός, στουκάρει σε μια νταλίκα στο επόμενο στενό,
έρχεται η τροχαία και τον βγάζει με 0,23 και εγώ έχω σπάσει το χέρι μου.

Δεν αποζημιώνομαι;

(ρητορικό το ερώτημα)

"Αγανάκτιση"!!!!!!


Με 0,23 φυσιολογικός είναι..

taskon
07/06/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αυτό τι ακριβώς σημαίνει...???
Ότι σε περίπτωση ατυχήματος, διώκονται ή μπορεί να διωχθούν ποινικά και οι συνεπιβάτες...???
οχι απλα η ατικη ευθυνη του αυτοκινητου ή μηχανης θεωρει και αποζημιωνει ως τριτους ακομα και τους επιβαινοντες του δικου σου αυτοκινητου/μηχανης. εαν οδηγεις πιωμενος δεν θα τους αποζημιωσει γιατι το γνωριζαν η επρεπε να το γνωριζουν

Anty12
07/06/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
οχι απλα η ατικη ευθυνη του αυτοκινητου ή μηχανης θεωρει και αποζημιωνει ως τριτους ακομα και τους επιβαινοντες του δικου σου αυτοκινητου/μηχανης. εαν οδηγεις πιωμενος δεν θα τους αποζημιωσει γιατι το γνωριζαν η επρεπε να το γνωριζουν

Ευχαριστώ :beer:

sergiosm
07/06/2011, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
εαν οδηγεις πιωμενος δεν θα τους αποζημιωσει γιατι το γνωριζαν η επρεπε να το γνωριζουν

ΑΝ γνώριζαν ή ΑΝ όφειλαν να γνωρίζουν

Αλλιώς οφείλει να τους αποζημιώσει

taskon
08/06/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΑΝ γνώριζαν ή ΑΝ όφειλαν να γνωρίζουν

Αλλιώς οφείλει να τους αποζημιώσει

Υποθετω πως εχεις δικιο ειδικα στο παραδειγμα που αναφερθηκε παραπανω οτι πχ συναδελφος περναει να σε παρει και εχει πιει. αλλα οπως και να εχει η ασφαλιστικη εχει το βαρος της αποδειξης και φανταζομαι οτι σε τετοιες περιπτωσεις θα ειναι δυσκολη η αποδειξη.




ειμασταν στο club εδω και 4 ωρες και δεν τον ειδα να βαζει γουλια στο στομα του. τωρα πως ειχε 1,25 τι να σας πω κυρ αστυνομε μου περιεργο:rolleyes:

Zodd
05/07/2011, 02:15
αν όμως ο οδηγός δεν έχει κάποια σχέση με τον επιβάτη πχ είσαι επιβάτης σε ταξί, και 'αρα δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει πιεί ή όχι, εκτός αν είναι τύφλα, τοτε τι γίνεται; :confused: :confused: :confused:

cityfly
05/07/2011, 15:43
μάλλον θα πρέπει η ασφαλιστική να μπορέσει να αποδείξει ότι ο συνεπιβάτης γνώριζε και όχι το αντίθετο

sergiosm
05/07/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zodd
αν όμως ο οδηγός δεν έχει κάποια σχέση με τον επιβάτη πχ είσαι επιβάτης σε ταξί, και 'αρα δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει πιεί ή όχι, εκτός αν είναι τύφλα, τοτε τι γίνεται; :confused: :confused: :confused:

είπαμε ΑΝ γνώριζαν ή ΑΝ όφειλαν να γνωρίζουν.

αν μπεις σε ταξί πώς είναι δυνατό να ξέρεις ότι ο άλλος είναι μεθυσμένος;
τώρα αν τον δεις να κουτουλάει ε τότε αλλάζει. Αλλά μιλάμε για πολύ ακραία κατάσταση.

Zodd
05/07/2011, 16:35
όντως είναι ακραία, αλλά μπορεί να συμβεί, μακριά από μας, αλλά οι νόμοι δεν υποτίθεται ότι πρέπει να προβλέπουν ακόμα και αυτές;

sergiosm
05/07/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zodd
όντως είναι ακραία, αλλά μπορεί να συμβεί, μακριά από μας, αλλά οι νόμοι δεν υποτίθεται ότι πρέπει να προβλέπουν ακόμα και αυτές;

προβλέπει.

ότι στην πρώτη περίπτωση ευθύνεται ΜΟΝΟ ο ταρίφας
και
ότι στη δεύτερη ευθύνεσαι ΚΑΙ εσύ

:wave2: