PDA

View Full Version : Κλήση στην Ιταλία



Fireball
31/05/2011, 00:52
Γειά σας, αποφάσισα μετά απο καιρό να έρθω ένα ταξίδι στην Ιταλία με την μηχανή. Στο Τορίνο πάρκαρα την μηχανή πάνω σε μιά μεγάλη πλατεία όπου υπήρχαν παρκαρισμένα και αυτοκίνητα ιταλών. Μετά απο ώρα γύρισα και βρήκα μπροστά στην ζελατίνα μια κλήση από την δημοτική αστυνομία της περιοχής. Το κόστος είναι 115ευρώ για είσοδο και στάθμευση σε περιοχή πεζών. Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία; Το χαρτάκι είναι γραμμένο στο χέρι, όχι κάποιο εκτυπωμένο, όλα φυσικά στα ιταλικά. Να το αγνοήσω και εαν μου έρθει τελικά στην Ελλάδα να πω ότι απλά δεν βρήκα το χαρτάκι ποτέ; Εαν ξανάρθω Ιταλία υπάρχει περίπτωση να έχει καταγραφεί και να με κυνηγάνε;

Πολλά τα λεφτά και εκτός από αυτό μου έκλεψαν και το δεύτερο κράνος που είχα πάνω στην μηχανή δεμένο και αναγκάστηκα να αγοράσω άλλο...

motzin
31/05/2011, 05:13
Να σου τι έγινε με κλήση στην ελλάδα και βγάλε κάποιο συμπέρασμα... με είχαν γράψει οι λιμενικοί για παράνομο παρκάρισμα σε λιμάνι το 2008. το πλήρωσα την ίδια μέρα στη τοπική Δ.Ο.Υ. και βεβαίως πλήρωσα το μισό λόγω έκπτωσης που ισχύει. δεν ενημέρωσα το λιμεναρχείο και το 2011 μου 'ηρθε ειδοποίηση από την εφορία 15 ημέρες μετά την κατάθεση της φορολογικής δήλωσης ότι πρέπει να πληρώσω ένα "ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜ" το οποίο ήταν ολόκληρο το ποσό του προστίμου...

Toumpas
31/05/2011, 07:22
Σε γράψανε στην Ιταλία, αλλά τώρα που είσαι Ελλάδα , γράψτους εσύ! :beer:

chr1s_86
31/05/2011, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
... Το χαρτάκι είναι γραμμένο στο χέρι, όχι κάποιο εκτυπωμένο, όλα φυσικά στα ιταλικά.....

Τι εννοείς; Ήταν λευκό χαρτί και είναι όλο γραμμένο στο χέρι ή γράφει και πάνω πάνω δήμος Τορίνου μπλα μπλα μπλα. ; :confused:

Fireball
31/05/2011, 10:10
Όχι δεν ήταν λευκό. Γράφει δημοτική αστυνομια Τορινου. Εννοώ ότι δεν είναι σαν της δημοτικής αστυνομίας στην Ελλάδα, που τα εκτυπώνουν κάνοντας καταχώρηση της κλήσης σε κάποιο σύστημα πιθανών.

Cpt. Haddock
31/05/2011, 10:18
Εχει διαφορά εαν βγαινει απο μηχανημα, εαν γράφεται στο χέρι ή εαν το τυπώνει πολύγραφος;

Κλήση ειναι και το "κακο" ειναι οτι την εφαγες στην πραγματική Ιταλία (δλδ βόρεια της Ρώμης)

sniper
31/05/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εχει διαφορά εαν βγαινει απο μηχανημα, εαν γράφεται στο χέρι ή εαν το τυπώνει πολύγραφος;

Κλήση ειναι και το "κακο" ειναι οτι την εφαγες στην πραγματική Ιταλία (δλδ βόρεια της Ρώμης)

"κακό" γιατί;

Cpt. Haddock
31/05/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
"κακό" γιατί;

Γιατι οντως μπορει να το περασουν σε καποια βαση δεδομένων και την επομενη φορα σε καποια διόδια να τον τσιμπίσουν.

Αυτα, βορείως Ρώμης βέβαια :lol:

sniper
31/05/2011, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατι οντως μπορει να το περασουν σε καποια βαση δεδομένων και την επομενη φορα σε καποια διόδια να τον τσιμπίσουν.

Αυτα, βορείως Ρώμης βέβαια :lol:

ΟΚ

Fireball
31/05/2011, 10:32
Έχει διάφορα εάν ειναι στο χέρι ή αν ειναι απο μηχάνημα για τον λόγο ότι απο το μηχάνημα θα καταχωρηθεί σίγουρα σε κάποιο σύστημα ενώ στο χέρι μπορεί απλά να υπάρχουν σε κάποιο φάκελο αρχείο και να μην ασχοληθούν. Δεν ξέρω απλά υποθέση κάνω. Πρέπει να πληρωθεί σε 20 μέρες οπότε θα είμαι Ελλάδα. Οπότε για λίγο καιρό μόνο νότια Ιταλία!

DrBig
31/05/2011, 10:36
Δεν θα με ανησυχουσε στο ελαχιστο. Παρα μονο αν υπαρχει διαυλος ανταλλαγης δεδομενων μεταξυ Ιταλιας και Ελλαδας (το οποιο αμφιβαλλω να λειτουργει ακομα κι αν υπαρχει).
Φευγοντας απο Αγγλια αφησα πισω μου ενα καρο κλησεις για ταχυτητα και μαζι με αυτες και αποφαση δικαστηριου για xx ωρες κοινωνικης υπηρεσιας (αντι προστιμου) και ουδεποτε ειχα προβλημα, ουτε στο αεροδρομιο ουτε πουθενα.

Gallos
31/05/2011, 10:39
Αν δεν έχεις σκοπό να πας Ιταλία(με το ίδιο όχημα) ποτέ ξανά, οκ, αλλιώς πλήρωσε την... Αν τύχη σε μελλοντικό έλεγχο να σε σταματήσουν, θα έχεις θέμα... Τα λέω αυτά, γιατί κάθε τρεις και λίγο παίρνουν τηλέφωνο τον πατέρα μου από τα αυτόφωρα τις Βενετιάς. Ποιοι? Οι Έλληνες επαγγελματίες οδηγοί...

Nikos988
31/05/2011, 10:47
Φίλη μου, το 2008 έφαγε κλήση στην Ιταλία για παρκάρισμα στο αεροδρόμιο.
Της ήρθε ειδοποίηση φέτος στην Ελλάδα για να πληρώσει και σε περίπτωση που δεν πλήρωνε θα διπλασιαζόταν το πρόστιμο. Είχαν μάλιστα βάλει και ειδικό κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής.
Πήγε και το πλήρωσε γιατί αλλιώς θα είχε φασαρίες με το που θα πατούσε το πόδι της στην Ιταλία.

Γνώμη μου, περίμενε να δεις αν θα σου έρθει ειδοποίηση εδώ. Αν έρθει, πας και πληρώνεις. Αν όχι, απλά θα σου έλεγα να έχεις μαζί σου σε πρίπτωση που ξαναπάς Ιταλία και το ποσό της κλήσης για καλό και για κακό.

98

Vourkoufales
31/05/2011, 11:35
Λένε GR οι πινακίδες σου?

Αν όχι άσε ενα χαρτάκι κ εσύ εκει και γράψε ΚΟΛΛΙΑΣ! :rotflmao:

Fireball
31/05/2011, 12:22
Είναι απο τις καινούριες που γράφουν GR. Θα το αφήσω και εαν τελικά έρθει Ελλάδα το πληρώνω.

blackbusa
31/05/2011, 13:19
με μια γρηγορη αναγνωση σε ιταλικα φορουμ οι πιθανοτητες ειναι υπερ σου...μιας και μιλαμε για κληση παρανομου παρκαρισματος σε εναν δημο και χειρογραφα ισως να μην ασχοληθουν καθολου...κανε αυτο που ειπες...αν σου ερθει ειδοποιηση πληρωνεις...αν οχι κανεις την παπια...:wave2:

υ.γ. @Nikos998...το αυτοκινητο ηταν νοικιασμενο???

Εχετλαίος
31/05/2011, 13:21
Είχαν δίκιο που σε έγραψαν; Όντως ήταν παράνομο το εκεί παρκάρισμα;
:wave2:

maron
31/05/2011, 16:29
εμενα μου ηρθαν 3 Χ 150 ΕΥ.......... κλισεις σπιτι απο νοικιαρικο PUNTO στην autostrada
δεν τις εχω πληρωσει.........(καλος η κακος θα δουμε)
και χρεωθηκε κατευθειαν η καρτα μου απο την εταιρεια αλλα 180 απλα και μονο επιδη υπηρξε παραβαση και ασχολυθηκαν με την γραφιεοκρατια

blackbusa
31/05/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
εμενα μου ηρθαν 3 Χ 150 ΕΥ.......... κλισεις σπιτι απο νοικιαρικο PUNTO στην autostrada
δεν τις εχω πληρωσει.........(καλος η κακος θα δουμε)
και χρεωθηκε κατευθειαν η καρτα μου απο την εταιρεια αλλα 180 απλα και μονο επιδη υπηρξε παραβαση και ασχολυθηκαν με την γραφιεοκρατια

οταν ξαναπας να ξανανοικιασεις αυτοκινητο στην Ιταλια...λογικα...και δεν θα σου δινουν...και θα σε τσιμπισουν...:wave2:

maron
31/05/2011, 16:43
παιζει......
το θεμα μου ειναι αν και ποσο καπελο θα φαω

blackbusa
31/05/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
παιζει......
το θεμα μου ειναι αν και ποσο καπελο θα φαω

τωρα και εδω η αν σε πιασουν στην Ιταλια???και ποσο καιρο ειναι αυτη η ιστορια???

menos
31/05/2011, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball
...στο χέρι μπορεί απλά να υπάρχουν σε κάποιο φάκελο αρχείο και να μην ασχοληθούν. Στην Ιταλία σε έγραψαν.... όχι στην Ελλάδα...

Nikos988
31/05/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
με μια γρηγορη αναγνωση σε ιταλικα φορουμ οι πιθανοτητες ειναι υπερ σου...μιας και μιλαμε για κληση παρανομου παρκαρισματος σε εναν δημο και χειρογραφα ισως να μην ασχοληθουν καθολου...κανε αυτο που ειπες...αν σου ερθει ειδοποιηση πληρωνεις...αν οχι κανεις την παπια...:wave2:

υ.γ. @Nikos998...το αυτοκινητο ηταν νοικιασμενο???

Ναι. Ήταν νοικιασμένο. Πήραν τα στοιχεία της από το γραφείο ενοικιάσεως και της έστειλαν το πρόστιμο.

Εγώ στη θέση του απλά θα περίμενα. Αν τελικά έρθει πρόστιμο, το πληρώνεις και τελειώνει το θέμα.


988

Fireball
31/05/2011, 18:05
Είχαν δίκιο στο ότι με έγραψαν διότι ήταν πλατεία. Υπήρχε η μπλέ ταμπέλα που δείχνει έναν πεζό, όχι απαγορεύεται το παρκάρισμα. Απο την άλλη εγώ βλέποντας αρκετά αυτοκίνητα ιταλών παρκαρισμένα θεώρησα ότι μπορούσα να παρκάρω χωρίς φυσικά να εμποδίζω αλλά τελικά είχε άλλη γνώμη η αστυνομία. Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Εάν μου έρθει κάποιο χαρτί θα ενημερώσω.

gianhs8
31/05/2011, 19:05
εγω οπως και ενας ακομα φιλος χρωσταω τελη κυκλοφοριας στην Ιταλια εδω και δεκα χρονια και ποτε κανενας δεν με ενοχλισε εως τωρα


αλλα εγω ημουνα στο νοτο προς απαντηση ενος φιλου πιο πανω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dmf
31/05/2011, 19:07
Ρε μην πληρωνεις λεμε. Ακους εκει 120€ για παρκαρισμα (ελπιζω να μην ηταν καμια ραμπα για αναπηρους και τετοια. Εκει καλα σου κανανε). Παιζει να επεσες σε κανα @ και μολις ειδε το GR λεει κατσε να του τη χωσουμε αυτου.
Εγω στη θεση σου θα εκανα την παπια. Σε ξενο μερος ησουν για τουρισμο θα πηγες, οποτε η κληση μπορει να επεσε κατω και να μην εδωσες σημασια. Αγνοησε το, και αν σου ερθει τιποτα εδω τοτε πληρωσε την.
Μπορεις σε κανα 2-3 μηνες να πας μια τροχαια να δεις αν βλεπουν αυτοι τπτ ηλεκτρονικα (κανα ποντο ή καμια μλκια)

DimChios
31/05/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ρε μην πληρωνεις λεμε. Ακους εκει 120€ για παρκαρισμα (ελπιζω να μην ηταν καμια ραμπα για αναπηρους και τετοια. Εκει καλα σου κανανε). Παιζει να επεσες σε κανα @ και μολις ειδε το GR λεει κατσε να του τη χωσουμε αυτου.
Εγω στη θεση σου θα εκανα την παπια. Σε ξενο μερος ησουν για τουρισμο θα πηγες, οποτε η κληση μπορει να επεσε κατω και να μην εδωσες σημασια. Αγνοησε το, και αν σου ερθει τιποτα εδω τοτε πληρωσε την.
Μπορεις σε κανα 2-3 μηνες να πας μια τροχαια να δεις αν βλεπουν αυτοι τπτ ηλεκτρονικα (κανα ποντο ή καμια μλκια)


Ελληνικο λαμογιοδαιμόνιο!


:lol: :lol: :lol:

BLiTzER
31/05/2011, 19:43
Εγώ άφησα μια απλήρωτη κλήση για παράνομο παρκάρισμα στη Hertz στη ΝΥ, πριν 7-8 μήνες. Ακόμα δε μου έχει έρθει τίποτα (ούτε περιμένω). Αλλά ξέρω από που δε θα ξανανοικιάσω αυτοκίνητο.

dmf
31/05/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
...Αλλά ξέρω από που δε θα ξανανοικιάσω αυτοκίνητο.

Απο την AVIS? :wacko:

zolotas
31/05/2011, 19:50
κατεθεσε τα στον λογαριασμο για την σωτηρια της χωρας.....υπαρχει και διαφημιση
αν τα δωσεις στον μπερλουσκονι ,θα παει να "πηδηξει"

:lol:

devil's animal
31/05/2011, 19:55
γι'αυτο δεν βαζουμε πινακιδα επανω ρε καρντασια (αποκλειουμε τις κλησεις στον δρομο απο ρανταρ και τα ρεστα)
και οπου το αφηνουμε εχουμε οπτικη επαφη..
(για να μην μας το σηκωσουν)..
:D

blackbusa
31/05/2011, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
εγω οπως και ενας ακομα φιλος χρωσταω τελη κυκλοφοριας στην Ιταλια εδω και δεκα χρονια και ποτε κανενας δεν με ενοχλισε εως τωρα


αλλα εγω ημουνα στο νοτο προς απαντηση ενος φιλου πιο πανω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

o νοτος δεν ειναι Ιταλια για αρχη...κατα δευτερο εκει ειναι ολοι κουκουρουκου...και τριτο και βασικοτερο τα τελη κυκλοφοριας στην Ιταλια βαραινουν το οχημα και οχι τον οδηγο...απλα σαν ιδιοκτητης (αν εισουνα) θα σε εσκιζαν...και δεν θα μπορουσες να πουλησεις το οχημα...μαλλον δεν θα το αγοραζε κανεις...

blackbusa
31/05/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γι'αυτο δεν βαζουμε πινακιδα επανω ρε καρντασια (αποκλειουμε τις κλησεις στον δρομο απο ρανταρ και τα ρεστα)
και οπου το αφηνουμε εχουμε οπτικη επαφη..
(για να μην μας το σηκωσουν)..
:D
ελα εσυ mugello χωρις πινακιδα μαλακα...θα ξεχασω οτι ιταλικα και αγγλικα ξερω...μαλλον θα το παιξω μουγγος...

devil's animal
31/05/2011, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ελα εσυ mugello χωρις πινακιδα μαλακα...θα ξεχασω οτι ιταλικα και αγγλικα ξερω...μαλλον θα το παιξω μουγγος...

πες μου οτι θα πηγαινουμε autostrada με 110...αυτο πες μου μονο και ΤΕΛΟΣ!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:



θα τους πω οτι μου εφυγε στον δρομο μωρε μαλακα...ελα μην κανεις ετσι.... τουριστας Greko ειμαι... :p

Fireball
31/05/2011, 20:53
Δεν είχα παρκάρει ούτε σε ράμπα ούτε πουθενά που εμπόδιζα, ούτε είσοδος μαγαζιού, σπιτιού κλπ. Σιγά μην τα δώσω στο Berlusconi να πηδηξεί! Θα πάω να πηδηξω εγώ για πάρτι του εάν ειναι.

gianhs8
31/05/2011, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
o νοτος δεν ειναι Ιταλια για αρχη...κατα δευτερο εκει ειναι ολοι κουκουρουκου...και τριτο και βασικοτερο τα τελη κυκλοφοριας στην Ιταλια βαραινουν το οχημα και οχι τον οδηγο...απλα σαν ιδιοκτητης (αν εισουνα) θα σε εσκιζαν...και δεν θα μπορουσες να πουλησεις το οχημα...μαλλον δεν θα το αγοραζε κανεις...


ημουνα ο ιδιοκτητης (μου το εκλεψαν) παντως απο οτι θυμαμαι αν μπωρει να εχω και λαθος τα τελη βαρενουν τον ιδικτητη και οχι το οχημα

blackbusa
31/05/2011, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ημουνα ο ιδιοκτητης (μου το εκλεψαν) παντως απο οτι θυμαμαι αν μπωρει να εχω και λαθος τα τελη βαρενουν τον ιδικτητη και οχι το οχημα

το ιδιο λες...το οχημα ειναι χρεωμενο στον ιδιοκτητη και οχι στον οδηγο....αυτες τις παραβασεις τις βρισκουν μονο μετα απο ελεγχο σε μπλοκο η οταν πας να κανεις μεταβιβαση...φανταζομαι οτι δεν σε σταματησαν ποτε ε????

και θελεις να πιστεψω οτι στην Νοτια Ιταλια κλεβουν???:eyepop:
φανταζομαι την φατσα σου...την μια στιγμη να οδηγας και την αμεσως επομενη να βρισκεσε στο οδοστρωμα με ενα κονσερβοκουτι για τιμονι...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
31/05/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γι'αυτο δεν βαζουμε πινακιδα επανω ρε καρντασια (αποκλειουμε τις κλησεις στον δρομο απο ρανταρ και τα ρεστα)
και οπου το αφηνουμε εχουμε οπτικη επαφη..
(για να μην μας το σηκωσουν)..
:D

Παρακαλείται η αστυνομία ήθους του φόρουμ να επέμβει άμεσα.

blackbusa
31/05/2011, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal




θα τους πω οτι μου εφυγε στον δρομο μωρε μαλακα...ελα μην κανεις ετσι.... τουριστας Greko ειμαι... :p

αν πεσεις σε τιποτα γκαβλωμενους carabinieri να δεις την γλυκα...το λιγοτερο ειναι το χασιμο χρονου στο αστυνομικο τμημα για δηλωση απωλειας...εκδοση χαρτιου προσωρινης κυκλοφοριας...κλπ...στην χειροτερη να ελπιζεις να εχει συνδρομιτικη το ξενοδοχειο....παρε κανα laptop μαζι....καπου θα βρεις wifi... :winka:

devil's animal
01/06/2011, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Παρακαλείται η αστυνομία ήθους του φόρουμ να επέμβει άμεσα.

εγω εχω πεσει μικρος στην χυτρα καγκουριας και δεν ασχολουνται μαζι μου πλεον...:p

devil's animal
01/06/2011, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αν πεσεις σε τιποτα γκαβλωμενους carabinieri να δεις την γλυκα...το λιγοτερο ειναι το χασιμο χρονου στο αστυνομικο τμημα για δηλωση απωλειας...εκδοση χαρτιου προσωρινης κυκλοφοριας...κλπ...στην χειροτερη να ελπιζεις να εχει συνδρομιτικη το ξενοδοχειο....παρε κανα laptop μαζι....καπου θα βρεις wifi... :winka:

αυτη ειναι περιπετεια!!!
:a54: :a30: :a25: :a46:

DimChios
01/06/2011, 09:08
Μλκ Πανο, μη τον ΜΠαρεις μαζι σου!

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
01/06/2011, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
αν πεσεις σε τιποτα γκαβλωμενους carabinieri να δεις την γλυκα...

Ειδικα ετσι οπως θα ναι μαυρισμένος και με το λευκο γυαλι....

Θα στενάξουν τα κελια

DimChios
01/06/2011, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειδικα ετσι οπως θα ναι μαυρισμένος και με το λευκο γυαλι....

Θα στενάξουν τα κελια


:a48:

:lol: :lol: :lol: :lol: