PDA

View Full Version : ανακατασκευη honda c50



Σελίδες : 1 [2]

universalgr1
30/07/2011, 11:59
Παιδες ψυχραιμια.. Εκανε λαθος το παιδι, οκ μη το σταυρωσουμε τωρα..


Ας επικεντρωθουμε στην πηγη του προβληματισμου της ανακατασκευης..

Λιακο, το ειδες το site που σου αναρτησα με τις καλωδιωσεις? Μπορει να βοηθησει λιγακι..

nassosxlvbros
30/07/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakos222
οχι "ΜΕΓΑΛΕ" δεν δεχομαι τετοιου ειδους προσβλητικη και κακεντρεχη κριτικη απο κανεναν.εκτος και αν θεωρεις τον ευατο σου κριτη των παντων και αναμαρτητο,(αληθεια θεε μου,εκει στον παραδεισο εχετε ιντερνετ;).δεν σε εβαλε κανεις να παρακολουθεις την ανακατασκευη μου με το ζορι,αν δεν σου αρεσει αλλαξε καναλι.



υ.γ. δεν θα μεγαλωσω ποτε



Είπαμε, :a56: ! κι αν δε μεγαλώσεις κοίτα να ωριμάσεις...και μακάρι όλες σου οι "προσβολές" να είναι σαν κι αυτές...

liakos222
30/07/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Παιδες ψυχραιμια.. Εκανε λαθος το παιδι, οκ μη το σταυρωσουμε τωρα..


Ας επικεντρωθουμε στην πηγη του προβληματισμου της ανακατασκευης..

Λιακο, το ειδες το site που σου αναρτησα με τις καλωδιωσεις? Μπορει να βοηθησει λιγακι..

τωρα τε ειδα ομορφε,ημουνα πολυ απασχολημενος στο να απανταω σε...εχω βρει και γω διαφορα wiring manuals αλλα δεν ξερω για ποιο λογο οι χρωματισμοι των καλωδιων της πλεξουδας μου δεν εχουν καμια σχεδον σχεση με τους χρωματισμους του manual.εχω συνδεσει παντως τα περισσοτερα αλλα φοβαμαι ακομη να συνδεσω το μοτερ μη κανω μλκ και καψω κανενα πηνιο.αυτο το site δεν το ειχα βρει,σε ευχαριστω πολυ φιλε.

liakos222
30/07/2011, 19:37
ξερω παιδες ειναι δυσκολο να βγαλει καποιος ακρη με τα καλωδια απο τις φωτο,παρολα αυτα ανεβαζω μια σειρα απο εικονες μηπως σταθω τυχερος και καποιο τσακαλι απο κει εξω μπορεσει να καταλαβει κατι και να με βοηθησει.βουαλα...


232732

liakos222
30/07/2011, 19:38
αυτες ειναι οι φυσες του μοτερ.


232734

liakos222
30/07/2011, 19:40
αυτα ειναι τα καλωδια της πλεξουδας που ενωνονται με του μοτερ.


232735

liakos222
30/07/2011, 19:42
εδω ειναι...και αλλα καλωδια!μαλλον απο αυριο θα ξεκινησω να πειραματιζομαι και ο θεος βοηθος.


232736

tom kissas
30/07/2011, 23:18
φιλε ηπες οτι εβαλες λιφαν μοτερ μηπος γιαυτο δεν βρισκεις ακρη?
ενοο οτι μαλλον το χοντα μοτερ δεν εχει τα ιδια χροματα με του λιφαν
μια ιδεα ειπα που μαλλον θα την εχεις σκευτει και εσυ
τεσπα keep going ;)

liakos222
30/07/2011, 23:56
ναι tom δικιο εχεις μονο που το προβλημα μου δεν ειναι μονο το μοτερ.αν τα ειχα ενωσει ολα στο μοτερ θα τα καταφερνα εστω και με διαδοχικες δοκιμες.απλα ελπιζω να βρεθει κανα τσακαλι εδω μεσα...

tom kissas
30/07/2011, 23:59
η πλεξουδα σου ειναι γνησια χοντα??
γενικα η πλεξουδα συνδεετε ευκολα
παντος ενας ευκολος τροπος ειναι να δεις πως τα εχει ενα αλλο στρογγυλοφαναρο και να τα βαλεις :)

liakos222
31/07/2011, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
η πλεξουδα σου ειναι γνησια χοντα??
γενικα η πλεξουδα συνδεετε ευκολα
παντος ενας ευκολος τροπος ειναι να δεις πως τα εχει ενα αλλο στρογγυλοφαναρο και να τα βαλεις :)

να σου πω δεν το προσεξα,11 ευρω την πηρα παντως.πανω το σακουλι ελεγε honda c50-c90 μιζατο.εχω πελαγωσει γιατι φοβαμαι να συνδεσω τη μπαταρια μην αρχισει και καιει λαμπες και οπως καταλαβαινεις αν δεν συνδεθει πρωτα ετσι δεν μπορω να κανω δοκιμες.

tom kissas
31/07/2011, 00:18
προσεξε το , παντως στο δικο μου ειχε χρειαστει να κοψω και να ενοσω διαφορα (του πολλαπλασιαστη νομιζο που αν θυμαμε καλα που το καλοδιο του ηταν διχρομο κιτρινο μαυρο)
θα την βρεις την ακρη!! :D

liakos222
31/07/2011, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
προσεξε το , παντως στο δικο μου ειχε χρειαστει να κοψω και να ενοσω διαφορα (του πολλαπλασιαστη νομιζο που αν θυμαμε καλα που το καλοδιο του ηταν διχρομο κιτρινο μαυρο)
θα την βρεις την ακρη!! :D

ευχαριστω φιλε,αυριο μαλλον θα το προσπαθησω παλι,θα ανεβασω νεοτερα.

universalgr1
31/07/2011, 01:01
Να σου πω.. αντι να πειραματιζεσαι, δεν το πας σε εναν ηλεκτρολογο μοτο να τελειωνεις..???

Ποσα να σου παρει για να ενωσει μερικα καλωδια δηλαδη??

Λεω εγω.. :confused:

liakos222
31/07/2011, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Να σου πω.. αντι να πειραματιζεσαι, δεν το πας σε εναν ηλεκτρολογο μοτο να τελειωνεις..???

Ποσα να σου παρει για να ενωσει μερικα καλωδια δηλαδη??

Λεω εγω.. :confused:


μια χαρα τα λες εσυ το θεμα ειναι δεν θελω να το ακουμπησει το μηχανακι μαστορας,θελω την ανακατασκευη να την κανω μονος μου.παντως θα το παλεψω και αλλο με τα καλωδια και εχω ακομη να ασχοληθω με την ζημια στις βιδες σκελετου και ψαλιδιου.εαν βεβαια δεν τα καταφερω...θα το παω εξω.

tom kissas
31/07/2011, 11:35
μια χαρα τα λες εσυ το θεμα ειναι δεν θελω να το ακουμπησει το μηχανακι μαστορας,θελω την ανακατασκευη να την κανω μονος μου.
:D :D :D :D
αλλη ικανοποιηση ......

universalgr1
31/07/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakos222
μια χαρα τα λες εσυ το θεμα ειναι δεν θελω να το ακουμπησει το μηχανακι μαστορας,θελω την ανακατασκευη να την κανω μονος μου...


Δεν διαφωνω καθολου!!! Πρωτος εγω θα ελεγα να τα κανεις ΟΛΑ μονος σου να εχεις μηχανακι απ'τα χερια σου τα ιδια να γουσταρεις...

...αλλα ρε Λιακο... εδω ειναι ειδικη περιπτωση.. Αν ειναι να κατεβασεις ολα τα αγια και θεια, να βλαστημησεις την ωρα και τη στιγμη που ξεκινησες την ανακατασκευη και στο τελος να καψεις και καμια φισα και να αχρηστεψεις τιποτα... ε,τοτε καλυτερα να το πας να ηρεμησεις..


Εξ'αλλου το να συνδεσει ενας ηλεκτρολογος δυο φισακια δεν σημαινει οτι εκανε την ανακατασκευη... Αυτη ειναι εξόλοκληρου δικη σου.. Απλα οπως δεχεσαι βοηθειες στο forum ,θα δεχτεις τη βοηθεια ενος ειδικου..

τεσπα, κανε την προσπαθεια σου και βλεπεις.. Οι αποφασεις δικες σου.. εμεις εδω ειμαστε..

Καλο κουραγιο!!!



:beer: :beer:

liakos222
31/07/2011, 23:48
το παλευα οοοοληηηη μερα.ειδα τελικα σπιθα στο μπουζι αλλα μην ενθουσιαζεστε,εκαψα ασφαλεια και ησυχασα.αυριο θα παρω καμια δεκαρια ασφαλειες να χω να πορευομαι...

tom kissas
31/07/2011, 23:49
ωραιοοοοοοοος :D ;)

Gms
01/08/2011, 00:09
λοιπον θα σου πω εγω μια λυση σχεδον συγουρη αλλα εχει δουλεια.θα λυσεις το βολαν στα μοτερ το μαμα τις χοντα και θα δεις ποιο καλοδιο ειναι για το πικ απ ποιο για την νεκρα και ποια για τα πηνια και θα ανοιξεις και το λιφαν και θα τα αντιστηχισεις οποτε δεν προκειτε να κανεις λαθος :winka:

liakos222
01/08/2011, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
λοιπον θα σου πω εγω μια λυση σχεδον συγουρη αλλα εχει δουλεια.θα λυσεις το βολαν στα μοτερ το μαμα τις χοντα και θα δεις ποιο καλοδιο ειναι για το πικ απ ποιο για την νεκρα και ποια για τα πηνια και θα ανοιξεις και το λιφαν και θα τα αντιστηχισεις οποτε δεν προκειτε να κανεις λαθος :winka:

μου αρεσει σαν ιδεα αλλα επειδη οντως εχει δουλεια και τα λιφαν δεν ειναι και για πολυ γαργαλημα θα το αφησω ως εσχατη λυση.για την ωρα σκεφτομαι να παω να παρω ενα πολυμετρακι μηπως καταφερω να βρω ακρη ετσι.

liakos222
01/08/2011, 14:43
το μηχανηματακι που κοιτατε λεγεται φιλιερα.ουτε εγω το ηξερα μεχρι προχθες,υποτιθεται οτι με αυτο θα καταφερνα να περασω νεο σπειρωμα στις βιδες σκελετου και ψαλιδιου που πιανουν τα αμορτισερ.τελικα...γλυκο με μπολικο γαλα τον ηπια.οι βιδες αυτες ειναι 17 γαλλικο και εχω αλλη μια ευκαιρια να περασω σπειρωμα αν αποφασισω να τις κανω 13(!) γαλλικο.οπως καταλαβατε η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως...εκτος ισως και αν τρυπησω τις ακρες τους και περασω πυρο για να συγκρατει το παξιμαδι.θα το σκεφτω...


232852

liakos222
01/08/2011, 14:46
εδω η αποτυχημενη προσπαθεια.εν τω μεταξυ με τα ρευματα καμια τυχη,το μονο που καταφερα να κανω ηταν να δω σπιθες απο το μπουζοκαλωδιο,εκαψα και δυο ασφαλειες που ειχα...αν ποτε το τελειωσω θα παω για ευχελαιο!!!


232854

nassosxlvbros
01/08/2011, 15:13
Goggle Lifan wiring....

http://www.hooperimports.com/showpages.asp?pid=1013

liakos222
01/08/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Goggle Lifan wiring....

http://www.hooperimports.com/showpages.asp?pid=1013

Ευχαριστω φιλε Νασο,το εχω κανει ηδη,εχω βρει δεκαδες αποτελεσματα κανενα ομως διαγραμμα δεν ανταποκρινεται επακριβως στην πλεξουδα μου (c50-90 μιζατο).Οι χρωματισμοι των καλωδιων (οχι ολων) αλλαζουν απο διαγραμμα σε διαγραμμα καθοτι η πλεξουδα ειναι ημιτσιον.παντως αφου ειδα σπιθα στο μπουζι μαλλον ειμαι σε καλο δρομο.ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια.

nassosxlvbros
01/08/2011, 15:29
Βασικά όλα τα μοτέρ όλα κι όλα 3-4 καλώδια βγάζουν:ένα γη,το άλλο ΧΤ (χαμηλή τάση) για την ηλεκτρονική και το άλλο υψηλότερη τάση για τον ανορθωτή και τη μπαταρία...λογικά τα παχύτερα ίδιου χρώματος πάνε στον ανορθωτή,το λεπτότερο ανάφλεξη και αυτό που περισσεύει στη γη...πάρε ένα πολύμετρο,βρες τη γή με το "μπιπερ" και τα άλλα 3 θα είναι εύκολα.

και όπως λέει και ο Χούπερ,:
"Engine blue/white to harness Red/white
Engine red/black to harness red/yellow
Engine green to cdi green
Coil black/white to harness blue/yellow
Coil green to ground
harness black/white to your wire to kill switch or key to ground"

liakos222
01/08/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Βασικά όλα τα μοτέρ όλα κι όλα 3-4 καλώδια βγάζουν:ένα γη,το άλλο ΧΤ (χαμηλή τάση) για την ηλεκτρονική και το άλλο υψηλότερη τάση για τον ανορθωτή και τη μπαταρία...λογικά τα παχύτερα ίδιου χρώματος πάνε στον ανορθωτή,το λεπτότερο ανάφλεξη και αυτό που περισσεύει στη γη...πάρε ένα πολύμετρο,βρες τη γή με το "μπιπερ" και τα άλλα 3 θα είναι εύκολα.

και όπως λέει και ο Χούπερ,:
"Engine blue/white to harness Red/white
Engine red/black to harness red/yellow
Engine green to cdi green
Coil black/white to harness blue/yellow
Coil green to ground
harness black/white to your wire to kill switch or key to ground"

ητανε να παω σημερα για πολυμετρο αλλα,αν θες πιστεψε το(!),γυρισα τη μιση αθηνα για να βρω 5αρες ασφαλειες,δεν ειχε ουτε ο τογελος!τωρα εχει καφεδια και το βραδυ θα επιχειρησω να κανω δουλεια με τη φιλιερα.απο οτι καταλαβα ξερεις απο ρευματα,θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και οταν θα εχω πιο συγκεκριμενες ερωτησεις ,αν δεν εχεις προβλημα θα στειλω π.μ.

Gms
01/08/2011, 16:06
φιλε εχεις μσν?στειλτο με πμ να σε κανω αντ ισως βγαλουμε καμια ακρη

nassosxlvbros
01/08/2011, 16:12
οκ πάρε ένα πολύμετρο με 7-8 € να το έχεις να κάνεις δουλειά σου...και εδώ είμαστε.

liakos222
03/08/2011, 00:21
μαγκες ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ...μαλλον...το μηχανακι πηρε μπροστα πριν απο λιγο αλλα με το που δινω μανιβελια ανεβαζει στροφες απιστευτα.χεστηκα πανω μου που ακουσα τη σεμπρινγκ να ουρλιαζει στη μια τα ξημερωματα μεσα στο διαμερισμα.αλλα γιατι ανεβαζει τοσο πολλες στροφες,ειναι θεμα ρευματων ή μειγματος;επισης καποια καλωδια περισεψανε,συγκεκριμενα,ενα πρασινο και ενα πρασινο κιτρινο.καμια ιδεα κανεις;;;

tom kissas
03/08/2011, 00:23
ωραιος
δεν ειναι ρευμα ειτε ψιλα ρελαντι ειτε ξεριθμιστο καρμπ. ειτε περνει αερα απο καπου
μπρααβο και παλι μπραβο:D

liakos222
03/08/2011, 00:31
σε ευχαριστω τομ,το καρμπ. μου φανηκε ενταξει απο αερα,τις βιδες τις εκλεισα τελειως αλλα επειδη τετοια ωρα θα με καντηλιασουν οι γειτονες σταματαω και αυριο παλι.δεν εχω συνδεσει ακομη αριστερο διακοπτη και φαναρι ομως ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα.
ΕΡΩΤΗΣΗ:αν ειχα κανει καποια μαλακιουλα θα ηταν δυνατο να το καταλαβω;φοβαμαι για το αν εχω συνδεσει καλα το βολαν,μη τυχον και δεν φορτιζει η μπαταρια.

tom kissas
03/08/2011, 00:34
αυτα θα τα δεις στην πορεια αν συνδεθουν ολα καλα δεν εχει λογο να μην φορτιζει
οσο για τις πολλες στροφες δες μηπος ειναι πολυ τεντομενη η ντιζα του γκαζιου :D

liakos222
03/08/2011, 00:36
και αυτο το εκανα αλλα το μοτερ συνεχιζει πραγματικα να κοφτιαζει.αυριο θα το κοιταξω και μεχρι μεθαυριο ελπιζω να εχω τελειωσει.

tom kissas
03/08/2011, 00:37
δεν νομιζω οτι ειναι κατι συμαντικο εδω καταφερες και συνδεσες τα ρευματα
αντε με το καλο και καλες βολτες
:beer::D

liakos222
03/08/2011, 00:42
ενταξει φιλε τομ,ολα καλα.δεν αντεξα και πηγα και το ξαναβαλα.τελικα το καρμπ επαιρνε πολυ αερα τωρα το ρελαντι ειναι κομπλε.καλα το μοτερ πραγματικα γκαριζει,αρρωστησα φιλε!!!μονοο που πρεπει να βρω και κεινη την αδεια και να παω τροχαια για ανανεωση.παντως δουλευει!αν μου πει και κανενα αλανι τι ρολο βαρανε τα καλωδια που αφησα θα ειμαι πιο ησυχος.

tom kissas
03/08/2011, 00:45
μηπος ειναι για την ενδειξη της νεκρας?
τελος παντων οτι και να ειναι θα βρεθει
πολυ χαιρομε που δεν ειναι κατι σοβαρο και ειναι μονο ο αερας
:D :D :D

liakos222
03/08/2011, 00:51
οχι η νεκρα αναβει κανονικα.δεν ξερω...

tom kissas
03/08/2011, 00:52
τι να σου πω
ψαξε σε κανενα σιτε με καλοδιοσεις μηπος βρεις τιποτα...
:) ;)

liakos222
03/08/2011, 00:57
φιλε οχι αλλα site!κοντευω να γινω ηλεκτρολογος,δεν φανταζεσαι ποση ωρα περασα μελετωντας ενα σωρο διαγραμματα.ελπιζω να τα εχω κανει σωστα αλλα μαλλον θα παω σε ηλεκτρολογο καποια στιγμη να ριξει μια ματια.

universalgr1
03/08/2011, 00:57
Ωραιος ρε φιλε!!!

Μπραβο σου!! Εισαι ωραιος!!!

Οταν λες περισσευουν καλωδια τι εννοεις??

Η μια ακρη ειναι συνδεδεμενη καπου και η αλλη περισσευει?? Ψαξε τις ακρες τουε που πανε πρωτα..

liakos222
03/08/2011, 01:07
ευχαριστω φιλε.περισσευει ενα απο το μοτερ και δυο κιτρινοπρασινα απο τη πλεξουδα.αλλα μαλλον ηρθε η ωρα να το τσεκαρει ηλεκτρολογος εγω τεντωσα!

universalgr1
03/08/2011, 01:45
To κιτρινοπρασινο συνηθως ειναι γειωση.. και παει στη μπαταρια

Απ'το μοτερ τωρα... τι να σου πω..

Πηγαινε σε ηλεκτρολογο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..


Και παλι ευγε!!!!

Gms
03/08/2011, 09:11
χωρις να ειμαι συγουρος επρεπε να σου περισεψει ενα που ειναι για την βαλβιδα της μεγαλητερης ταχυτητας που εσενα δεν εχει το στρογγυλοφαναρο.οποτε για να δεις ποιο ειναι αυτο συνδεεις το πολυμετρο απο την μια μερια στην γειωση και την αλλη στο καλοδιο που περισευει αν τα εχεις συνδεσει σωστα οταν θα βαλεις την μεγαλητερη ταχυτητα πρεπει να χτυπησει το πολυμετρο.τωρα για το μοτερ κανε ενα καλο καθαρισμα στο καρμπ.
αντε καλη συνεχεια και σου ευχομαι το υπολοιπο καλοκαιρι να το περασεις καβαλα στην παπια σου
:beer:

liakos222
03/08/2011, 12:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
χωρις να ειμαι συγουρος επρεπε να σου περισεψει ενα που ειναι για την βαλβιδα της μεγαλητερης ταχυτητας που εσενα δεν εχει το στρογγυλοφαναρο.οποτε για να δεις ποιο ειναι αυτο συνδεεις το πολυμετρο απο την μια μερια στην γειωση και την αλλη στο καλοδιο που περισευει αν τα εχεις συνδεσει σωστα οταν θα βαλεις την μεγαλητερη ταχυτητα πρεπει να χτυπησει το πολυμετρο.τωρα για το μοτερ κανε ενα καλο καθαρισμα στο καρμπ.
αντε καλη συνεχεια και σου ευχομαι το υπολοιπο καλοκαιρι να το περασεις καβαλα στην παπια σου
:beer: [/QUOT


φιλε μου τελικα δεν πηρα πολυμετρο και εκανα τις συνδεσμολογιες απο τα διαγραμματα.αυτο με την βαλβιδα δεν νομιζω οτι το καταλαβα,παντως το παπι δεν εχει πλεξουδα απο glx μιζατο και ρευματα απο το lifan.

liakos222
03/08/2011, 13:16
βιαστηκα να χαρω...:( εχω προβλημα παλι καθοτι το μηχανακι δεν παιρνει πλεον ρευμα απο τη μπαταρια.δηλαδη ενω πριν γυριζα το διακοπτη και αναβε η νεκρα και τα φλας τωρα τιποτα.εξακολουθει να παιρνει μπροστα αλλα...το εβγαλε στα καλα καθουμενα,δεν πειραξα τιποτα.

tom kissas
03/08/2011, 13:24
απλα πρεπει να αδειασε η μπαταρια επειδη δεν εχει φορτισει βαλτο μπροστα και αστο να φορτισει μαλλον αυτο φτεει χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια... :wave2:

universalgr1
03/08/2011, 13:26
Τσεκαρε τις γειωσεις Λιακο...

και πηγαινε επιτελους βρε παλικαρι μου στον ηλεκτρολογο.. :a11: :a11:
Δεν ειναι ντροπη..
Εν αναγκη μην το πεις πουθενα.. αν το ντρεπεσαι τοσο πολυ να πεις οτι πηρες βοηθεια...

θα το κανεις τοστιερα στο τελος το παπι με τα ρευματα... :lol: :lol: :lol:


Κριμα παντως χαρηκαμε κι εμεις χθες.. τζαμπα ξυπνησες ολη τη γειτονια..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tom kissas
03/08/2011, 13:29
χαχαχαχαχα
εχει μεγααααλο δικιο ο φιλος universalgr1
ενας ηλεκτρολογος θα σου λυσει πολλα προβληματα
(σε περιπτοση που τελικα το πας καλα θα κανεις να κατσεις εκει να δεις τι θα κανει)
:beer: :beer:

liakos222
03/08/2011, 13:37
ναι τομ,αυτο θα κανω.μαλλον ψοφησε η μπαταρια.δεν πειραζει συνεχιζω με διακοπτη φωτων και φαναρι,να κλεισω τη μασκα και τα λεμε.μπορει σημερα να ανεβασω και φωτο.

tom kissas
03/08/2011, 13:38
ααααααααντε και καλες βολτες ολο το καλοκαιρι
περιμενουμε φοτογραφια :beer: :beer: :D :D

liakos222
03/08/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Τσεκαρε τις γειωσεις Λιακο...

και πηγαινε επιτελους βρε παλικαρι μου στον ηλεκτρολογο.. :a11: :a11:
Δεν ειναι ντροπη..
Εν αναγκη μην το πεις πουθενα.. αν το ντρεπεσαι τοσο πολυ να πεις οτι πηρες βοηθεια...

θα το κανεις τοστιερα στο τελος το παπι με τα ρευματα... :lol: :lol: :lol:


Κριμα παντως χαρηκαμε κι εμεις χθες.. τζαμπα ξυπνησες ολη τη γειτονια..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οχι ρε φιλε δεν ειναι ντροπη ηθελα ομως να ειναι ολο "χειροποιητο".θα το παω ετσι και αλλιως για συναγερμο,οποτε θα δει κιολας τι μαλακιουλες εχω κανει εκει πανω.ελπιζω να μη με διωξει με τις κλωτσιες οταν το δει.

universalgr1
03/08/2011, 14:16
To ξανασυζητησαμε αυτο ρε Λιακο..

Η ανακατασκευη δικη σου ειναι.. εσυ την πιστωνεσαι..

Ο ηλεκτρολογος απλα θα βοηθησει, οπως ακριβως βοηθαμε κι εμεις εδω απ'το forum...

με την διαφορα οτι εμεις μπορει να λεμε και λ@λακιες.. αυτος ομως θα στο λυσει το προβλημα!!!



Καλα αποτελεσματα φιλε!!!

liakos222
03/08/2011, 15:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
To ξανασυζητησαμε αυτο ρε Λιακο..

Η ανακατασκευη δικη σου ειναι.. εσυ την πιστωνεσαι..

Ο ηλεκτρολογος απλα θα βοηθησει, οπως ακριβως βοηθαμε κι εμεις εδω απ'το forum...

με την διαφορα οτι εμεις μπορει να λεμε και λ@λακιες.. αυτος ομως θα στο λυσει το προβλημα!!!



Καλα αποτελεσματα φιλε!!! [/QUOTE

θα το παω το μηχανακι,απλα φοβαμαι οτι αν τα εχω κανει σκατα ή θα με γδυσει ή θα με βρισει ή και τα δυο.παντως τελικα επεσε η μπαταρια,μαλλον δεν εχω συνδεσει σωστα βολαν.αφου ομως ολα λειτουργουν σωστα ελπιζω οτι δεν τα γ@μησ@ ολα και οτι ολα θα πανε καλα.

liakos222
03/08/2011, 15:10
ιδου το λαμπακι που μου εδωσε τοοοοοση χαρα!


233045

liakos222
03/08/2011, 15:11
η μπαταρια.ειναι λιγο τσαπατσουλικα αλλα θα τα μαζεψω.


233046

liakos222
03/08/2011, 15:12
κατω απο το τεποζιτο ειναι πιο μαζεμενα τα πραγματα.


233047

liakos222
03/08/2011, 15:13
και εδω ειναι που πρεπει να εχω κανει τη κοτσανα μου.μαλλον το βολαν δεν δινει ρευμα πισω γι αυτο και επεσε η μπαταρια.


233048

liakos222
04/08/2011, 00:00
ρε παιδες ρωτησα σημερα δυο μαστορια και οι δυο μου ειπανε οτι το μοτερ δεν στελνει ρευμα στη μπαταρια γιατι εχει θεμα με τα πηνια τα οποια πρεπει να αλλαξουν.ξερει κανεις κατι;

universalgr1
04/08/2011, 02:11
Ti θεμα ακριβως?

Και που το καταλαβανε? Διαγνωση απο μακρυα? Κληρονομικο χαρισμα?

Λιακο... αν δεν το δει το μηχανακι καποιος... μπορει να σου πει ο,τι θελει..
Νεο μοτερ και προβλημα στα πηνια δεν παιζει απλα..

liakos222
04/08/2011, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Ti θεμα ακριβως?

Και που το καταλαβανε? Διαγνωση απο μακρυα? Κληρονομικο χαρισμα?

Λιακο... αν δεν το δει το μηχανακι καποιος... μπορει να σου πει ο,τι θελει..
Νεο μοτερ και προβλημα στα πηνια δεν παιζει απλα..

ειπαν οτι γενικα τα κινεζικα θελουν αλλαγη πηνιων για να καταφερουν να φορτισουν τη μπαταρια.επειδη ομως μου βρωμαγε η δουλεια για τους λογους που ανεφερες γι αυτο και ρωτησα.ευχαριστω θα το ψαξω περισσοτερο,ετσι και αλλιως δεν ειμαι σιγουρας αν φορτιζει ή οχι, το μηχανακι ειναι ακομη στον τριτο οροφο συνεπως δεν εχει δουλεψει αρκετα για να δω τι γινεται.ευχαριστω παντως.

tom kissas
04/08/2011, 08:54
τα πηνεια τα γνησια δεν τα εχεις?? αν σου πουνε να βαλεις αλλα να βαλεις εκεινα.
αλλα πρωτα αστο να δουλεψει ;)

liakos222
04/08/2011, 15:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
τα πηνεια τα γνησια δεν τα εχεις?? αν σου πουνε να βαλεις αλλα να βαλεις εκεινα.
αλλα πρωτα αστο να δουλεψει ;) [/QUOTE


τα εχω αλλα ειναι απο το 50αρι.δεν νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο αλλα δεν θελω να βαλω χερι σε καινουργιο μοτερ ρε π@@στη μου.

tom kissas
04/08/2011, 15:28
ρε μην τους ακους καινουριο μοτερ να θελει πηνεια ενω δουλευει κανονικα π@π@ριες πηγενε σε αλλον...

liakos222
04/08/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
ρε μην τους ακους καινουριο μοτερ να θελει πηνεια ενω δουλευει κανονικα π@π@ριες πηγενε σε αλλον...


απλα μπυ κανει εντυπωση οτι με το που τους ειπα οτι η μπαταρια δεν παιρνει ρευμα και οι δυο μου ειπαν τα ιδια πραγματα.αν ισχυει θα ξενερωσω,αλλα οπως εγραψα και πριν το μηχανακι δεν εχει λειτουργησει αρκετα ακομη για να ξερουμε αν φορτιζει ή οχι.

tom kissas
04/08/2011, 15:45
ρε δεν νομιζω. πως γινετε το ενα πηνειο να ειναι κομπλε και να δινει ρευμα και να δουλευει το μοτερ και το δευτερο οχι ? τελος παντων ηλεκτρολογος δεν ειμαι απλα μου φαινετε καπως. ακομα και να ειναι τα ρευματα τα παλια που ειναι και γνησεια κανουν βαλε εκεινα αλλα παρε και αλλη γνωμη :D

tom kissas
04/08/2011, 15:47
αλλα πρωτα ασε το μηχανακι να δουλεψει κανα μισαορο και βλεπεις;)

liakos222
04/08/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
αλλα πρωτα ασε το μηχανακι να δουλεψει κανα μισαορο και βλεπεις;)

αν δουλεψει μιση ωρα στο διαμερισμα βλεπω την εκαμ να μου σπαει η πορτα
.:lol: ελπιζω να το τελειωσω συντομα και οταν κανω τη πρωτη βολτα θα σας το δουμε.

John Steed
06/08/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakos222
αν δουλεψει μιση ωρα στο διαμερισμα βλεπω την εκαμ να μου σπαει η πορτα
.:lol: ελπιζω να το τελειωσω συντομα και οταν κανω τη πρωτη βολτα θα σας το δουμε.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μπράβο για το πείσμα σου!

Κουκλί θα γίνει, μην απελπίζεσαι!

+1 για ηλεκτρολόγο όταν θα το κατεβάσεις από εκεί πάνω!

:wave2: :wave2:

liakos222
14/08/2011, 00:54
καναμε και αλλα ψωνια λοιπον...αμορτισερ,μασπιε,σχαρα και αλλα ψιλολογια.


233724

liakos222
14/08/2011, 00:55
συμμαζεψα το καπακι της μπαταριας και τα συμπραγκαλα του...


233725

liakos222
14/08/2011, 00:58
εβαλα σχαρα,τεποζιτο,αμορτισερ.ξερω...με τη σχαρα ειναι λιγο φλωρικο αλλα το παπι θα το βγαλω εξω για γαιδαρακο και η σχαρα ειναι απαραιτητο αξεσουαρ.


233726

liakos222
14/08/2011, 01:01
μπηκε η σελα,εκλεισε η μασκα και το παπι θα ειναι καπως ετσι.θα παρω βεβαια τη μεγαλη ποδια,δεν θελω να φαινεται το μοτερ και να με σταματανε σε καθε μπλοκο.θελω και αλλες λεπτομερειες,οπως λασπωτηρα,προστατευτικο αλυσιδας,μασπιε συνοδηγου κ.α.
ειμαι ομως σχεδον ετοιμος!!!


233727

tom kissas
14/08/2011, 08:54
μετραει :)
με τα ρευματα τελικα τι εγινε?? :)

liakos222
14/08/2011, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tom kissas
μετραει :)
με τα ρευματα τελικα τι εγινε?? :)
ολα δουλευουν κανονικα πανω στο παπι.δεν ξερω ακομα αν το βολαν θα φορτιζει τη μπαταρια,θα σου πω μετα τις πρωτες βολτες.ελπιζω να ειναι κομπλε.

psydealer
16/08/2011, 23:15
αδερφε .........επιδη ειχα ακριβος το ειδιο προβλημα ακου τη θα κανης:winka:
ενα 12V λαμπακη της νεκρας ας πουμε βαζης μπρος το μηχανακη και ενονης τους ακροδεκτες που μπενουν στην μπαταρια (χορις αφτην ενοιτε) σην μπην δεν εχει σιμασια:winka: στο ρελατνη
κανονικα θα πρεπη να αναψη ληγο και οταν μαρσαρης να αναβη περισοτερο οπος και στα φοτα ποριας;) αν γηνη αφτο εισε κομπλε:smokin:
ειναι δοκημασμενη πατεντα απο φηλο ηλεκτρολογο:winka:

liakos222
19/08/2011, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από psydealer
αδερφε .........επιδη ειχα ακριβος το ειδιο προβλημα ακου τη θα κανης:winka:
ενα 12V λαμπακη της νεκρας ας πουμε βαζης μπρος το μηχανακη και ενονης τους ακροδεκτες που μπενουν στην μπαταρια (χορις αφτην ενοιτε) σην μπην δεν εχει σιμασια:winka: στο ρελατνη
κανονικα θα πρεπη να αναψη ληγο και οταν μαρσαρης να αναβη περισοτερο οπος και στα φοτα ποριας;) αν γηνη αφτο εισε κομπλε:smokin:
ειναι δοκημασμενη πατεντα απο φηλο ηλεκτρολογο:winka:

σε ευχαριστω για τη βοηθεια φιλε αλλα ολα δειχνουν οτι τα καταφερα.εκανα τη δουλεια με πολυμετρο.θα ανεβασω και αλλες φωτο.;)

psydealer
19/08/2011, 19:49
ορεος περημενουμε

universalgr1
20/08/2011, 13:08
Λιακο το κατεβασες ρε τον παπιο?

liakos222
24/08/2011, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Λιακο το κατεβασες ρε τον παπιο?
ναι φιλος!κανω ηδη βολτες!απλα δεν εχω ανεβασει νεοτερες φωτο γιατι δεν χω παρει ακομη τα ψιλολογια που μου λειπουν.ελπιζω μεσα στη βομαδα να το δειτε τελειωμενο.α,οσον αφορα τα ρευματα ολα κομλε τελικα.

diomal
10/01/2016, 13:32
Φιλοι μου θα ανεβασω και γω την ανακατασκευη μου c50 12v

diomal
10/01/2016, 14:38
Πως ανεβαζω φωτο ρε παιδια;

sakdrama
19/05/2016, 22:34
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391