PDA

View Full Version : ΚΤΜ και επαρχία...



fonzareli
01/06/2011, 00:51
Θέλω να πάρω το duke 125 και στον νομό μου δεν υπάρχει αντιπρόσωπος ούτε βέβαια και σερβις.
Θα πρέπει να πηγαίνω 250 χλμ μακριά.

Πιστεύτε ότι είναι μεγάλο πρόβλημα;

Εντάξει, μια-δυο φορές μπορώ να την στείλω κάπως για σερβις όσο είναι στην εγγύηση. Αλλά μετά τα 2 χρόνια δεν θα πρέπει πάντα να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο για να έχει το διαγνωστικό μηχάνημα;

Βρήκα στο φορουμ ότι μπορεί κάποιος να κατεβάσει λογισμικό και με εναν υπολογιστή να έχει το διαγνωστικό ο ίδιος αλλά αρκεί αυτό;

Οι υπόλοποι που έχετε KTM σε επαρχία πως βολεύετε την κατάσταση;

Toumpas
01/06/2011, 07:03
Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, εσύ τι νομίζεις δηλαδή; :cry:

fonzareli
01/06/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, εσύ τι νομίζεις δηλαδή; :cry:

Αν ήμουν σίγουρος δεν θα ρώταγα...

Το ότι υπάρχει πρόβλημα είναι προφανές. Το θέμα είναι αν είναι σημαντικό τόσο ώστε να αποτρέψει τη σχετική αγορά.

Και επίσης τι παίζει με το διαγνωστικό που λέω. Αν το έχω στο φορητό και πάρω και το καλώδιο που απαιτείται θα είμαι ΟΚ (μετά την εγγύηση) να πηγαίνω σε όποιο μάστορα θέλω ή δεν θα καταλαβαίνουν από KTM και χρειάζονται εξειδικευμένα άτομα;
:confused:

VALES
01/06/2011, 19:39
Που μένεις ρε fonzareli και πρέπει να πηγαίνεις 250 χιλ μακριά? Στη Σικελία?


Καλό θα είναι να το πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένο.Όπως θα βρεις τρόπο για τα πρώτα 2 χρόνια, έτσι θα βρεις και για τα δεύτερα.:wave2:

fonzareli
01/06/2011, 19:44
δηλαδή αν κάποιος μένει στη Λακωνία ή στη Μεσσηνία πόσα χλμ νομίζεις ότι απέχει από Πάτρα ή από Αθήνα;;; :beer:


άστα να πάνε...
ακόμα και σε σας εδώ φαίνεται απίστευτη η απόσταση από βασικές υπηρεσίες που έχουμε εδώ στην επαρχία (κεντρικά νοσοκομεία κλπ κλπ). Να ήταν μόνο τα σερβις θα τα βολεύαμε!

VALES
01/06/2011, 19:52
Την δεύτερη σειρά που έγραψα την διάβασες?

υ.γ. Δεν ήμανε καλός στη γεωγραφία. :(

fonzareli
01/06/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Την δεύτερη σειρά που έγραψα την διάβασες?


ναι βρε, και ευχαριστώ. :beer:

Δεν το λέω επιθετικά αλλά με παράπονο. Ξέρεις πόσες φορές έχω αντιμετωπίσει δυσκολίες λόγω απόστασης από Αθήνα; Αστα...

Λοιπόν εδώ υπήρχε παλιά αντιπρόσωπος και σερβις αλλά τώρα έχει αλλάξει εταιρεία. Ομως εξακολουθεί να ξέρει καλά αυτά τα μηχανάκια και μπορεί ακόμα και να το φέρει προς πώληση αλλά δεν μπορεί να σφραγίσει βιβλιο σερβις βέβαια.

Λέω να το ρισκάρω και να την πάρω.

VALES
01/06/2011, 20:01
Δεν ρισκάρουν με τα ΚΤΜ :lol:

fonzareli
01/06/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δεν ρισκάρουν με τα ΚΤΜ :lol:

εννοείς ότι είναι τόσο αξιόπιστα που δεν περιέχουν ρίσκο; ;)

ή ότι είναι τόσο επικίνδυνα για βλάβες που δεν πρέπει να ρισκάρουμε; :nono:

Allst@rf
01/06/2011, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
εννοείς ότι είναι τόσο αξιόπιστα που δεν περιέχουν ρίσκο; ;)

ή ότι είναι τόσο επικίνδυνα για βλάβες που δεν πρέπει να ρισκάρουμε; :nono:


πως το κατάλαβες ρε θηρίο;


:lol:

fonzareli
01/06/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πως το κατάλαβες ρε θηρίο;
:lol:


ποιο απο τα δύο???

*μάλλον με βοηθήσανε τα 2 MSc και το PhD...

Allst@rf
01/06/2011, 21:10
λοιπόν για να πω και γω την γνώμη μου...

Αφού το τραβάει η ψυχή σου αγόρασε τό...

Κανε τον κόπο στα πρώτα 2 χρόνια και πηγαίνετε το σε εξουσιοδοτημένο για να μην έχεις πρόβλημα με την εγγύηση.

Όταν παρέλθει ο χρονος της εγγύησης μαθε να κανείς κάποιες βασικές εργασίες μόνος σου ή τραβά το στον παλιό εξουσιοδοτημένο για τα βασικα και για τα χοντρα πηγαίνεις στην τωρινή αντιπροσωπία.


:wave2:

Allst@rf
01/06/2011, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
ποιο απο τα δύο???

*μάλλον με βοηθήσανε τα 2 MSc και το PhD...


αυτό είναι το ρίσκο...:bigcry:

fonzareli
01/06/2011, 21:14
double post..

fonzareli
01/06/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αυτό είναι το ρίσκο...:bigcry:

πεστο ψέματα...

OK!
Τότε γράψτε με και μένα στο club.

Το παραγγέλνω άμεσα.

Ευχαριστώ όλους!


:beer: :wave2:

Allst@rf
01/06/2011, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
OK!
Τότε γράψτε με και μένα στο club.

Το παραγγέλνω άμεσα.

Ευχαριστώ όλους!

:wave2: :beer: :wave2:


για απειλητικά τηλεφωνήματα και βρίσιμο να περιμένεις στην ουρά...:o

Lamnian
02/06/2011, 11:46
Φίλε μου ,
είμαι 37 , έχω αλλάξει 12 μοτοσυκλέτες και σου λέω ότι πολύ εύκολα το αγόραζα αυτό το τουμπανάκι , ΧΤΕΣ κιόλας !!!

Σιγά μην κόλαγα στα 250 χλμ ! το συνδυάζεις να βλέπεις και κανά φίλο , καμιά συναυλία , πριν πάρεις το πλοίο για κανά νησάκι .. όλα γίνονται.. Πάντως ο δικός μου μηχανικός έχει πάρα πολλούς πελάτες από επαρχία ..

Καλά , ακόμα να καταλάβεις τι έρωτα έχεις να βιώσεις ????

Καλορίζικο !! :beer:

πυξιδας990
02/06/2011, 21:11
φιλε τα παντα οπως λενε και οι φιλοι συνδιαζονται.εγω επαρχια μενω περιπου 220χλμ και το ανεβαζω αθηνα για σερβις συνδιαζοντας οταν παω ΛΑΜΙΑ στην γυναικα.εσυ μπορεις να παιξεις και κανα γκομενακι αθηνα ετσι μουρικο που ειναι το εργαλειο.ΨΩΝΙΣΕ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΚΑΡΔΙΑ.






Υ.Γ.ΛΕΩΝΙΔΙΟ ειναι η δουλεια μου.:wave2: :wave2: :wave2:

fonzareli
02/06/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
εσυ μπορεις να παιξεις και κανα γκομενακι αθηνα ετσι μουρικο που ειναι το εργαλειο.:


εγώ κάπως δύσκολο.
Ο γιός μου που είναι 19 μπορεί...
;) :rotflmao:
Για να μην παραξενεύσεστε: το μηχανάκι θα μείνει επαρχία, θα το χρησιμοποιώ εγώ για τη δουλειά ή για ξεμπούκωμα απο τα καθημερινά και ο γιός μου το καλοκαίρι και αν το γουστάρει το παίρνει μαζί το Σεπτέμβρη.

Λοιπόν:
Διάβασα το βιβλιαράκι ιδιοκτήτη και μάλλον μπορώ μόνος μου όλα να τα κάνω. Το πολύ-πολύ φτιάχνω με ένα λαπτοπ και το διαγνωστικό. Καλώδιο από ebay και είμαι κομπλέ.

Η μόνη σκέψη που μας δείλιασε κάπως είναι μήπως το βαριέται κάποιος υπερβολικά γρήγορα λόγω ιπποδύναμης. Πριν βγει αυτό λέγαμε για ninja 250 με 33 άλογα.

Τα έχω οδηγήσει και τα δύο αλλά το duke ήταν εντελώς καινούριο και το λυπήθηκα να το γκαζώσω για να βγάλω 100% συμπέρασμα. Το νινζα μου φάνηκε πολύ εύκολο μηχανάκι χωρίς όμως να με ενθουσιάζει σε κάτι. Ο θόρυβός του δεν μου άρεσε.

πυξιδας990
02/06/2011, 21:43
ο γιος μου ειναι 4 και του εχω αφιερωσει το ζετακι.συγνωμη φιλε για το σχολιο μου.παρασυρθηκα γιατι μαλλον οταν ειμασταν πιτσιρικαδες τεοια μηχανακια ονειρευομασταν.παντως η συγκριση με το kawasaki γερνει προς τη μερια του ktm,γιατι ειναι πιο συγχρονο και θεωρω οτι ειναι καλυτερο σχολειο για το γιο σου

fonzareli
02/06/2011, 21:50
τι συγνώμη; Πλάκα κάνεις; Μου έφτιαξες το κέφι! :beer: Είμαι 47 αλλά έχω κέφι 18ρη... Και χιούμορ κάργα! (διαβάζει όμως και η σύζυγος το φορουμ και ... ;) )

Σκέφτομαι ότι έχεις δίκιο. Καλύτερα με το Α1 στο duke και αργότερα βλέπουμε. :wave2:

πυξιδας990
02/06/2011, 21:56
μαζι σου,ασε που μπορει να ζηλεψει και η γυναικα σου.