PDA

View Full Version : brembo rcs19.....με χρυση μανετα λεμε!



zefos1100xx
01/06/2011, 11:00
προλογος:

...στα ποστ που ακολουθουν θα δειτε γιατι δεν βλεπω προκοπή στην ζωη μου....

....ανελαβα μια δουλεια για λογαριασμου μοτοκαταστηματος , η πληρωμη απο την οποια ΔΕΝ ηταν σε μετρητα , αλλα με το αντικειμενο της φωτογραφιας....

(η ιδεα του να πληρωθω σε ειδος ηταν ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ!) :D :D


227767

zefos1100xx
01/06/2011, 11:02
Το R1 μου (οπως ολα τα 5αρια) , oσον αφορα το μπροστινο φρενο ειναι εφοδιασμενο με ακτινικη τρομπα 16mm της ιταλικης Brembo.....

...μια καλη και ''τιμια'' τρομπα (σιγουρα καλυτερη απο οποιαδηποτε αντιστοιχη Tokico η nissin) , που το καθιστα στην κορυφη των καλυτερων συστηματων πεδησης αναμεταξυ των ιαπωνικων superbikes!



...το μοναδικο μου προβλημα πλεον ηταν η μαυρη μανετα!



...εχω ηδη φορεσει εδω και καιρο ενα σετ μανετες της titax σε χρυσο χρωμα , και δεν ηθελα να τις καταργησω! (η να εχω μια χρυση και μια μαυρη)

...το θεμα ειναι οτι η brembo δεν διαθετει μανετα σε χρυσο χρωμα.....οπως και καμια αλλη after market μανετα φρενου που να διατιθεται στην ελληνικη αγορα....


αντι λοιπον να αρχισω να ψαχνω στο νετ για κατι αντιστοιχο , με μια μικρη πατεντα , λιγες γνωσεις και μπολικη φαντασια καταφερα να ''παντρεψω'' μια χρυση μανετα Titax στην τρομπα της Brembo!


αγορασα μια δευτερη μανετα για να κανω το ''εγχειρημα'' , καθως δεν ειμουν σιγουρος αν θα τα καταφερω , και δεν ηθελα να καταστρεψω την μανετα (και την βαση της) που φοραγα ηδη στο μηχανακι!

Στην τρομπα βεβαια ΔΕΝ πειραξα τιποτα απολυτως - οι πατεντες εγιναν στο σωμα της μανετας ωστε να ταιριαξει στην υποδοχη της brembo...

μια μεταχειρισμενη μανετουλα σε σουπερ δελεαστικη τιμη ηταν οκ....


εδω η Brembo....


227768

zefos1100xx
01/06/2011, 11:04
...και εδω η Titax με την βαση της....

η ''αρχιτεκτονικη'' μεταξυ τους ειναι ΑΣΧΕΤΗ!

(καπως πρεπει να γινει να ταιριαξουν αυτα τα δυο εξαρτηματα!):confused:


227769

zefos1100xx
01/06/2011, 11:05
ξεκινησα λυνοντας την μανετα απο την τρομπα.....


227770

zefos1100xx
01/06/2011, 11:05
λυσιμο τα παντα και εναποθετηση σε ενα κουτακι να μην χασουμε κανα εξαρτηματακι και ψαχνομαστε.....


227771

zefos1100xx
01/06/2011, 11:06
..λοιπον....

το σωμα της Titax αριστερα στην φωτο πρεπει να γινει οπως το ακρο της μανετας της Brembo δεξια για να δεσει πανω στην τρομπα....

σπαζοκεφαλια ε?:confused: :bigcry:


227772

zefos1100xx
01/06/2011, 11:08
μετρησα τα σημεια που ηθελα , εβαλα την βαση της Titax στην μεγκενη και ξεκινησα να κοβω....


227773

zefos1100xx
01/06/2011, 11:08
...πολλες προβες στην πορεια....(εκοψα λιγο πιο χοντρο απο οτι επρεπε και μετα ''κατεβασα'' το αλουμινιο με διαφορες λιμες ωστε να εχω μηδενικο τζογο)

στην φωτο βλεπουμε πως αρχιζει και ''θυληκωνει'' το ενα εξαρτημα με το αλλο....


227774

zefos1100xx
01/06/2011, 11:09
....πηρε καμποση ωρα , καθως ολη η δουλεια ειναι στο χερι 100% , και χωρις καποιο ''μπουσουλα'' για καθοδηγηση , αλλα τελικα η προσπαθεια απεδωσε και ταιριαξαν τα εξαρτηματα μεταξυ τους με απολυτη επιτυχια!

στην φωτο βλεπετε την βαση της Titax στην τελικη της μορφη , ωστε να θυληκωνει στην τρομπα απο το ενα ακρο , και να δεχεται την μανετα απο το αλλο ακρο της....


σε αυτο το σημειο εκανα ενα τελικο ''ρετους'' , με πολυ ψιλες λιμες , γυαλοχαρτα και πανοβουρτσες κατα σειρα , ωστε να ''σβησουν'' ολες οι ατελειες απο το κοψε-ραψε και να πετυχω ενα ''νικελ'' φινιρισμα!


227775

zefos1100xx
01/06/2011, 11:10
Επαναλαμβανω οτι σε τρομπα και μανετα δεν εγινε η παραμικρη μετατροπη!
.....οτι ωρα θελω μπορω να τοποθετησω την original μανετα της brembo παλι , ενω το νεο συστημα διατηρει την ιδιοτητα να ειναι ''σπαστο'' ωστε να προφυλαγεται σε πτωση!

..επισης περαν απο τις ρυθμισεις στο σωμα καθ υψος της Brembo (που φυσικα διατηρηθηκαν ως ειχαν) , προστιθενται και οι ρυθμισεις σε 6 θεσεις κατ 'επιλογην του αναβατη παντα που διαθετει η μανετα της titax!


στην φωτο βλεπετε το αποτελεσμα!


227776

zefos1100xx
01/06/2011, 11:18
...ολα αυτα σε ''πεισμα'' μου γιατι οσους ρωτησα μου ειπαν ''δεν γινεται.....'' (!)

''...βγαζει μια η pazzo , αλλα δεν...''' μπλα μπλα μπλα!

επισης ξερω πολλους που οταν αλλαξαν τρομπα φρενου , αν ειχαν ηδη σετ μανετες after market , αναγκαστικα ειχαν διαφορετικη μανετα συμπλεκτη και φρενου....:confused:

αντι να κατσω να ψαχνω ebay κλπ , προτιμησα να βρω ακρη μονος μου!

thanx for watching! :beer:

devil's animal
01/06/2011, 11:19
μπραβο ρε συ Ζεφο!!
με μερακι γινονται πολλα πραγματα τελικα!!
:beer: :beer: :beer:

McTalas
01/06/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...ολα αυτα σε ''πεισμα'' μου γιατι οσους ρωτησα μου ειπαν ''δεν γινεται.....'' (!)

''...βγαζει μια η pazzo , αλλα δεν...''' μπλα μπλα μπλα!

επισης ξερω πολλους που οταν αλλαξαν τρομπα φρενου , αν ειχαν ηδη σετ μανετες after market , αναγκαστικα ειχαν διαφορετικη μανετα συμπλεκτη και φρενου....:confused:

αντι να κατσω να ψαχνω ebay κλπ , προτιμησα να βρω ακρη μονος μου!

thanx for watching! :beer:

Ρε Ζεφο τωρα αυτο ειναι οκ ή θα πας να φρεναρεις καμια μερα και θα σου μεινει η μανετα στο χερι???

zefos1100xx
01/06/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Ρε Ζεφο τωρα αυτο ειναι οκ ή θα πας να φρεναρεις καμια μερα και θα σου μεινει η μανετα στο χερι???

λες?

το αλουμινιο που αφησα στην ''κλειδωση'' της Titax ειναι 4mm πιο χοντρο απο αυτο της Brembo...(edit: πλευρικα εννοω-το ''φαλτσαρα'' με λιγο παραπανω κουρμπα για να μπορει να ανασηκωνεται στην κλειδωση σε περιπτωση που χτυπηθει!)

....επισης σαν ''υλικο'' προοριζεται ηδη για αυτην την δουλεια!.....για αλουμινιο κοπηκε δυσκολα-μα πολυ δυσκολα λεμε! (μαρτυροντας τις καταβολες του!)

ευλογος ο προβληματισμος σου , ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΗΗΗ!!!!:rotflmao:

blackbusa
01/06/2011, 12:21
ωραια και καθαρη δουλεια...αλλα κατα την γνωμη μου θα ρωταγα καποιον ειδικο στα αλουμινια (η σε τετοια θεματα)...απο την ελαχιστη γνωση μου σε καποια αλλα μεταλλα γνωριζω οτι μπορει να αλλαξε η μοριακη "συμπεριφορα"...αυτο το κομματι απο αλουμινιο πρεπει να ειναι χυτο...απο την στιγμη που εκοψες ενα τοσο μεγαλο κομματι πρεπει να εχει αλλαξει η ελαστικοτητα και η ανοχη που ειχε...συν οτι με την θερμοκρασια που αναπτυχθηκε στα κομματια που εκοψες σε αλλα σημεια πρεπει να ειναι πιο σκληρο και σε αλλα πιο μαλακο...αυτα...:wave2:

Vourkoufales
01/06/2011, 12:24
Μπράβο για τη δουλειά και την υπομονή σου!!! :eyepop: :beer:

Αλλα αισθητικά είναι απαράδεκτο (για το κακό γούστο μου) :D

alexxxcbr
01/06/2011, 13:09
Ωραιος



:beer: :beer:

manhunter
01/06/2011, 13:15
Ωραια δουλειά.
Θα συμφωνησω ομως με το αισθητικό αποτελεσμα.
Θα προτιμούσα διαφορετικού χρώματος μανέτες, παρά το αυτο το τελικό αποτέλεσμα.

Η πιθανότητα, να έβαφες την μανέτα της Brembo χρυση, δεν έπαιζε?

makis206
01/06/2011, 13:22
E είσαι θεόμουρλος!:beer: :beer:

dmf
01/06/2011, 13:40
Γεια σου ζεφο,
με γεια η καινουργια σου τρομπα.
Ποσο πηγε το μαλλι? Πανω απο 300?

p@nos
01/06/2011, 13:53
i apla 8a boroyses na pareis apo ebay oti 8es.......



ais8itika i doyleia einai psiloxalia se mia omorfi omologoymenos troba

den iparxei logos na ksananakaliptoyme ton troxo................


xoria poy alakses entelos to moxlo me ton opoio itan sxediasmeni na doyleuei i troba me ti geometria tis palias manetas........

menelaos46
01/06/2011, 14:01
:beer:

p@nos
01/06/2011, 14:09
pantos re zefo xoris ixnos ironias girna to se chopperies i doyleia soy gia ekei einai oti prepei an eixes kai ena budget 8a pigenes kala pisteuo :)

tifoso4ever
01/06/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ωραια και καθαρη δουλεια...αλλα κατα την γνωμη μου θα ρωταγα καποιον ειδικο στα αλουμινια (η σε τετοια θεματα)...απο την ελαχιστη γνωση μου σε καποια αλλα μεταλλα γνωριζω οτι μπορει να αλλαξε η μοριακη "συμπεριφορα"...αυτο το κομματι απο αλουμινιο πρεπει να ειναι χυτο...απο την στιγμη που εκοψες ενα τοσο μεγαλο κομματι πρεπει να εχει αλλαξει η ελαστικοτητα και η ανοχη που ειχε...συν οτι με την θερμοκρασια που αναπτυχθηκε στα κομματια που εκοψες σε αλλα σημεια πρεπει να ειναι πιο σκληρο και σε αλλα πιο μαλακο...αυτα...:wave2:

Να απαντησω εγω, αν επιτρεπεται...
1). Οι μανετες της ΤΙΤΑΧ και ολες οι "καλες" της αγορας, ειναι εξ' ολοκληρου κομμενες σε CNC απο ενα μασιφ κομματι αλλυμινιου (billet...), συνηθως Τ6, και ΟΧΙ χυτες...
2). Η μοριακη συμπεριφορα του αλουμινιου ΔΕΝ αλλαζει στις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στη διαδικασια κοπης, ειτε με το χερι(σιδεροπριονοοο...:p ), ειτε με dremmel...
3). ΜΑΝΕΤΕΣ ειναι, οχι εξαρτημα φτερου F16...:eyepop: :lol:

Μπραβο Ζεφο, ασχετως αν αρεσει ή οχι το αισθητικο αποτελεσμα, ειναι αλλη μαγκια το doit yourself!!!
:beer: :beer: :beer:

tifoso4ever
01/06/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
pantos re zefo xoris ixnos ironias girna to se chopperies i doyleia soy gia ekei einai oti prepei an eixes kai ena budget 8a pigenes kala pisteuo :)

Εγω κατα κει παω, χωρις πλακα και χωρις ειρωνεια και υπεροπτισμο...
Λες να συνεργαστω με το ζεφο???
:beer: :beer: :beer:

blackbusa
01/06/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Να απαντησω εγω, αν επιτρεπεται...
1). Οι μανετες της ΤΙΤΑΧ και ολες οι "καλες" της αγορας, ειναι εξ' ολοκληρου κομμενες σε CNC απο ενα μασιφ κομματι αλλυμινιου (billet...), συνηθως Τ6, και ΟΧΙ χυτες...
2). Η μοριακη συμπεριφορα του αλουμινιου ΔΕΝ αλλαζει στις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στη διαδικασια κοπης, ειτε με το χερι(σιδεροπριονοοο...:p ), ειτε με dremmel...
3). ΜΑΝΕΤΕΣ ειναι, οχι εξαρτημα φτερου F16...:eyepop: :lol:

Μπραβο Ζεφο, ασχετως αν αρεσει ή οχι το αισθητικο αποτελεσμα, ειναι αλλη μαγκια το doit yourself!!!
:beer: :beer: :beer:

αψογος...:beer: :beer: :beer:

p@nos
01/06/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Εγω κατα κει παω, χωρις πλακα και χωρις ειρωνεια και υπεροπτισμο...
Λες να συνεργαστω με το ζεφο???
:beer: :beer: :beer:


paroti oi chopperies de moy poliaresoyn stis perissoteres periptosis to kopse rapse poy peftei gia na ginei ena oreo custom einai poli orea ipo8esi
:beer: :beer: :beer:


bebaia ego prosopika 8a protimoysa os basi europaikes motosikletes :D

virus
01/06/2011, 18:35
αχ και ναχαμε ενα cnc ρε ζεφο!!!!!

παντως κι εγω αυτο θα εκανα:winka:

πολυ ωραια η δουλεια σου και σιγουρα ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να γινει

:beer:

zefos1100xx
01/06/2011, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Να απαντησω εγω, αν επιτρεπεται...
1). Οι μανετες της ΤΙΤΑΧ και ολες οι "καλες" της αγορας, ειναι εξ' ολοκληρου κομμενες σε CNC απο ενα μασιφ κομματι αλλυμινιου (billet...), συνηθως Τ6, και ΟΧΙ χυτες...
2). Η μοριακη συμπεριφορα του αλουμινιου ΔΕΝ αλλαζει στις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στη διαδικασια κοπης, ειτε με το χερι(σιδεροπριονοοο...:p ), ειτε με dremmel...
3). ΜΑΝΕΤΕΣ ειναι, οχι εξαρτημα φτερου F16...:eyepop: :lol:

Μπραβο Ζεφο, ασχετως αν αρεσει ή οχι το αισθητικο αποτελεσμα, ειναι αλλη μαγκια το doit yourself!!!
:beer: :beer: :beer:

Φυσικα και επιτρεπεται!

...βασικα με καλυψες!.....(με το χερι εκοψα!-δεν μπηκε ηλεκτρικο εργαλειο οντως!)

zefos1100xx
01/06/2011, 21:05
σημερα βρεθηκε χρονος να μπει η νεα τρομπα με την πατεντομανετουλα πανω στο μηχανακι μου....


Α!


Ψιτ!


μαγκες!



....μην ξεχνιομαστε ε?






Αρχικά δημιουργήθηκε από Vourkoufales
.....Αλλα αισθητικά είναι απαράδεκτο (για το κακό γούστο μου) :D




Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ωραια δουλειά.
Θα συμφωνησω ομως με το αισθητικό αποτελεσμα.
Θα προτιμούσα διαφορετικού χρώματος μανέτες, παρά το αυτο το τελικό αποτέλεσμα.

Η πιθανότητα, να έβαφες την μανέτα της Brembo χρυση, δεν έπαιζε?



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
i apla 8a boroyses na pareis apo ebay oti 8es.......



ais8itika i doyleia einai psiloxalia se mia omorfi omologoymenos troba

den iparxei logos na ksananakaliptoyme ton troxo................


xoria poy alakses entelos to moxlo me ton opoio itan sxediasmeni na doyleuei i troba me ti geometria tis palias manetas........


εχετε δικιο ρε μαγκες!

ΧΑΛΙΑ!

ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΤΩΡΑ...ΟΧΙ ΤΩΡΑ...ΤΩΡΑ!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!

ΡΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΕΜΕ!!!

....δημιουργησα ενα τερας ασχημιας και αλοφροσυνης!


Λεω να τοποθετησω μια 14αρα απο Virago που εχει και ενσωματωμενο το δοχειο πανω.....classic!

:wave2: :rotflmao: :lol: :bigcry:


227815

zefos1100xx
01/06/2011, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
pantos re zefo xoris ixnos ironias girna to se chopperies i doyleia soy gia ekei einai oti prepei an eixes kai ena budget 8a pigenes kala pisteuo :)


ρε φιλε εχεις δικιο...

πετυχα και συμμετρια με την μανετα του συμπλεκτη ...... ιδια μανετα , ιδιο χρωμα , ιδια γωνια....μεχρι και τα κοκκινα ρυθμιστακια ειναι ολοιδια....

τελειωμενη μ@λακια λεμε η φαση...


αηδια το εκανα το μηχανακι.....


ξαναγυρναω στα τσοπερ , πουλαω το R1 και με τα λεφτα θα πρω 5-6 rebelακια να εχω να μαστορευω να σας βαζω κανα ποστακι πως να αλλαζετε λαδια και ανοξειδωτες βιδες....


(στο ιδιο μηκος κυματος περι ειρωνειας παντα...)


227816

byron
01/06/2011, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Να απαντησω εγω, αν επιτρεπεται...
1). Οι μανετες της ΤΙΤΑΧ και ολες οι "καλες" της αγορας, ειναι εξ' ολοκληρου κομμενες σε CNC απο ενα μασιφ κομματι αλλυμινιου (billet...), συνηθως Τ6, και ΟΧΙ χυτες...
2). Η μοριακη συμπεριφορα του αλουμινιου ΔΕΝ αλλαζει στις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στη διαδικασια κοπης, ειτε με το χερι(σιδεροπριονοοο...:p ), ειτε με dremmel...
3). ΜΑΝΕΤΕΣ ειναι, οχι εξαρτημα φτερου F16...:eyepop: :lol:

Μπραβο Ζεφο, ασχετως αν αρεσει ή οχι το αισθητικο αποτελεσμα, ειναι αλλη μαγκια το doit yourself!!!
:beer: :beer: :beer:


+990

zefo μαλακία χρυσό της Τitax ρε μαν. Βάλε καμμια CRG να παίξεις μπάλα. :lol:

:beer:

zefos1100xx
01/06/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+990

zefo μαλακία χρυσό της Τitax ρε μαν. Βάλε καμμια CRG να παίξεις μπάλα. :lol:

:beer:

παλι θα τα λεμε?
να αλλαξω και τις δυο για βαλω πιο ωραιο χρυσαφιο ρε βυρωνα?

τσακα και μια μπυρα με ενα jack μεσα να μην εχεις να λες!
:beer:

byron
01/06/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
παλι θα τα λεμε?
να αλλαξω και τις δυο για βαλω πιο ωραιο χρυσαφιο ρε βυρωνα?

τσακα και μια μπυρα με ενα jack μεσα να μην εχεις να λες!
:beer:

Με τις CRG θα είχες δύο τόνους χρυσό να το ΄φχαριστηθείς :lol:. Αλλο χρυσό είναι η κοντή, άλλο χρυσό είναι η μακριά. Το ανακάλυψα μετά την παραλαβή βέβαια, και ήταν αργά.

Δεν πειράζει, πλάκα έχουν και κάνουν δουλειά για το μάτι. :cool:

camen
01/06/2011, 21:27
Ψαχνω ψαχνω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι δεν αρεσει σε καποιους... Προσωπικα μια χαρα μου φαινεται :beer: :beer: :beer: :beer:

zefos1100xx
01/06/2011, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ψαχνω ψαχνω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι δεν αρεσει σε καποιους... Προσωπικα μια χαρα μου φαινεται :beer: :beer: :beer: :beer:

και εμενα μια χαρα μου φαινεται!:beer: :beer:

πατησα και κατι φρενα ΜΟΥΡΛΙΑ!!!

...αισθηση και αποδοση ειναι απο αλλο πλανητη!

(θελει λιγο συνηθειο τωρα!)

makis206
01/06/2011, 22:05
Βάλτο και καμμιά ολόκληρη φωτό ωρέ Ζέφο να το δούμε ανθρωπινά! Μια μανία να μας κ@υλώνετε και να μας αφήνετε με το "φλίκι-φλίκι" στο χέρι...:o


:lol: :beer: :lol:

sv9cvk
01/06/2011, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βάλτο και καμμιά ολόκληρη φωτό ωρέ Ζέφο να το δούμε ανθρωπινά! Μια μανία να μας κ@υλώνετε και να μας αφήνετε με το "φλίκι-φλίκι" στο χέρι...:o


:lol: :beer: :lol:

+1


Εμενα μου αρεσει παντως ...:beer:

byron
01/06/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βάλτο και καμμιά ολόκληρη φωτό ωρέ Ζέφο να το δούμε ανθρωπινά! Μια μανία να μας κ@υλώνετε και να μας αφήνετε με το "φλίκι-φλίκι" στο χέρι...:o


:lol: :beer: :lol:

Ρε Μάκη, τι να σου πει εσένα το R1? :confused: Μετά το Transalp έχεις κλείσει ως οδηγός.

makis206
01/06/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ρε Μάκη, τι να σου πει εσένα το R1? :confused: Μετά το Transalp έχεις κλείσει ως οδηγός.

Θέλω να θυμηθώ πως είναι τα ρετρό μωρέ...:lol:

p@nos
01/06/2011, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ρε φιλε εχεις δικιο...

πετυχα και συμμετρια με την μανετα του συμπλεκτη ...... ιδια μανετα , ιδιο χρωμα , ιδια γωνια....μεχρι και τα κοκκινα ρυθμιστακια ειναι ολοιδια....

τελειωμενη μ@λακια λεμε η φαση...


αηδια το εκανα το μηχανακι.....


ξαναγυρναω στα τσοπερ , πουλαω το R1 και με τα λεφτα θα πρω 5-6 rebelακια να εχω να μαστορευω να σας βαζω κανα ποστακι πως να αλλαζετε λαδια και ανοξειδωτες βιδες....


(στο ιδιο μηκος κυματος περι ειρωνειας παντα...)



okk to pires straba ti na kanoyme.....ok i simetria alla pera apo to oti prosopika de 8a 8ela na blepa to komati poy enonei afta ta dio de moy aresoyn oyte ta xrisafika giati barane se mena asxima.....kai i rcs einai ipoti8ete semi racing troba kata ta protipa ton gp gi afto de teriazoyn xrises manetes.........allios 8a tis eixan sta gp



kai ksanaleo sobara (aneksartito apo to thread alla apo ti geniki ikona gia sena) pali giati to pires straba alla de peirazei oti afoy exeis oreksi na asxolise me koptoraptiki gialismata tripsimata patedes 8a itan oreo na asxoliosoyn me kapoio chopper custom me ena kalo(ksanagrafo) budget.....

otan leme chopper den ennooyme oyte rebel oyte virago

Tomahawk
01/06/2011, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
kai i rcs einai ipoti8ete semi racing troba kata ta protipa ton gp gi afto de teriazoyn xrises manetes.........allios 8a tis eixan sta gp


Λίγο fail αυτό που γράφεις αλλά γενικά στα έχεις δίκιο, σε παρεξήγησε ο Zefos...

p@nos
01/06/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Λίγο fail αυτό που γράφεις αλλά γενικά στα έχεις δίκιο, σε παρεξήγησε ο Zefos...


gia pes gt einai fail.....gt i brembo etsi tin plasarei tin troba oti basistike stis gp opote mallon kai i brembo fail einai.........



by brembo


[...] Brembo 19 RCS radial brake master cylinder comes out directly to the MotoGP World.[...]

dmf
01/06/2011, 22:48
εμενα δεν μου απαντησες

p@nos
01/06/2011, 22:52
eipe oti de tin plirose toy tin edosan san pliromi se doyleia


i rcs tin briskeis kainoyria sta 300e an kai boreis na pareis tis racing forged me 200

Tomahawk
01/06/2011, 22:53
Fail εννοούσα αυτό συγκεκριμένα " semi racing troba kata ta protipa ton gp gi afto de teriazoyn xrises manetes"... Επειδή φτιάχθηκαν στα πρότυπα των gp δεν ταιριάζουν μανέτες άλλου χρώματος;

Το αποτέλεσμα βλέποντας τη μανέτα με τη τρόμπα μόνες τους ξενίζει, αλλα στο μηχανάκι δεν παρατηρείται νομίζω εύκολα η διαφορά...

ernti
02/06/2011, 00:56
Καλά ρε παιδιά όλοι εσείς που κάθεστε και λέτε ότι και καλά δεν υπάρχει πρόβλημα,ήθελα να'ξερα άν αφήνατε ποτέ κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο στα ΔΙΚΑ ΣΑΣ μπροστινά φρένα
Εγώ φίλε ζεφο δεν θα το έκανα.
Από αποψης εμφάνισης τώρα, άν εσένα σου αρέσει εσένα οι υπόλοιποι περιτεύουμε..

zefos1100xx
02/06/2011, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
εμενα δεν μου απαντησες


ωπα ρε φιλε , σε ξεχασα!

βασικα δεν ειναι θεμα κοστους της τρομπας , αλλα κοστολογησης της δουλειας μου...περισσοτερα δεν μπορω να πω γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο πανος:




Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
eipe oti de tin plirose toy tin edosan san pliromi se doyleia


...και οπως ξεκινησα να προλογιζω στο θρεντ:



Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...στα ποστ που ακολουθουν θα δειτε γιατι δεν βλεπω προκοπή στην ζωη μου....

....ανελαβα μια δουλεια για λογαριασμου μοτοκαταστηματος , η πληρωμη απο την οποια ΔΕΝ ηταν σε μετρητα , αλλα με το αντικειμενο της φωτογραφιας....

(η ιδεα του να πληρωθω σε ειδος ηταν ΦΥΣΙΚΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ!) :D :D

δεν προκειται να δω οντως ποτε προκοπη.....(ουτε λεφτα στην τσεπη!) :bigcry:

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ SUPER!!! :rotflmao: :rotflmao:

zefos1100xx
02/06/2011, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Καλά ρε παιδιά όλοι εσείς που κάθεστε και λέτε ότι και καλά δεν υπάρχει πρόβλημα,ήθελα να'ξερα άν αφήνατε ποτέ κάποιον να κάνει κάτι τέτοιο στα ΔΙΚΑ ΣΑΣ μπροστινά φρένα
Εγώ φίλε ζεφο δεν θα το έκανα.
Από αποψης εμφάνισης τώρα, άν εσένα σου αρέσει εσένα οι υπόλοιποι περιτεύουμε..

φιλε δεν ξερω αν θα αφηνε ποτε καποιος καποιον αλλο να το κανει αυτο στα δικα του φρενα....

πρωτον και κυριον γιατι: brembo rcs19 (μου αρεσει να το γραφω!) + titax + εργασια = ?????

...πανω απο 400/450€......

ρε παιδια μην τα ξαναλεμε.....πηρα μια ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΙΤΑΧ μανετα (για να μην ''χαλασω'' την δικη μου) , την οποια πληρωσα......(αντε να το πω)..... 20€!!!!:eek: :eek:

ηδη φοραω ενα σετ titax στην μοτοσυκλετα που σημαινει οτι η μανετα συμπλεκτη ειναι ιδια με αυτην που ''πατεντιασα''....

το κομματι αλουμινιου που διαμορφωσα ηταν ετσι και αλλιως για να δεχεται δυναμεις ''παλαμης'' σε μεγεθη πατηματος φρενου....


τα σημεια που δεχονταν πιεση δεν επηρεαστηκαν σχεδον καθολου , η δεχτηκαν επεξεργασια ''χεριου'' χωρις εργαλειομηχανες εκτος απο την βουρτσα για να γυαλισουν (αν μπορουμε να το χαρακτηρισουμε ως ''μηχανικη καταπονηση'' - οχι δεν μπορουμε....)

επισης το σημειο οπου η βαση βιδωνει στην τρομπα , ειναι 4mm παχυτερο στα πλαγια απο αυτο που ειχε η μανετα της Brembo (απο την στιγμη που μπορουσα το αφησα λιγο πιο ενισχυμενο...)

αντε...παλι τα ξαναειπαμε!:lol:

και στην τελικη το μηχανακι ειναι δικο ΜΟΥ!

Απο ''δοκιμαστικη'' ερχομαι αποψε (σιγα μην και δεν το δοκιμαζα!)

....ολα Good!

jimtarasxt660x
02/06/2011, 06:07
nice job man ;)

Πολύ ωραία :beer: :beer: :beer:

Vourkoufales
02/06/2011, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
εχετε δικιο ρε μαγκες!

ΧΑΛΙΑ!

ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΤΩΡΑ...ΟΧΙ ΤΩΡΑ...ΤΩΡΑ!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!

ΡΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΕΜΕ!!!

....δημιουργησα ενα τερας ασχημιας και αλοφροσυνης!


Λεω να τοποθετησω μια 14αρα απο Virago που εχει και ενσωματωμενο το δοχειο πανω.....classic!

:wave2: :rotflmao: :lol: :bigcry:
To γουστο είναι εντελώς υποκειμενικό, δεν ειναι απαραίτητο να σου αρέσει εσένα το μηχανάκι μου ούτε εμένα το δικό σου.. το βασικότερο όλως ειναι να αρέσει σε 'σένα που το καβαλάς! :beer:

Όταν όμως το ανεβάζεις σε μια δημόσια συζήτηση να περιμένεις και διαφορετικές απόψεις... και τα κακεντρεχή σχόλια απο κάποιους!

Προσωπικά δεν πόσταρα ειρωνικά ούτε για να σε πικάρω, ίσα ίσα!

Τεσπά, συνέχισε να κερνάς πόνο!
:a20:

p@nos
02/06/2011, 09:09
na xalasei spasei apokliete......


alla zefo gia dokimase kai tin original maneta tis rcs......8a deis pos einai kaliteri giati opos egrapsa me afto poy ekanes exeis metabalei ti dinami poy dexete i maneta giati einai pio makria kai i palami episis de peftei sto meros poy prerei..........

zefos1100xx
02/06/2011, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vourkoufales

Τεσπά, συνέχισε να κερνάς πόνο!
:a20:

ελα μωρε τζερτζελο να γινεται..... :rotflmao: :beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
na xalasei spasei apokliete......


alla zefo gia dokimase kai tin original maneta tis rcs......8a deis pos einai kaliteri giati opos egrapsa me afto poy ekanes exeis metabalei ti dinami poy dexete i maneta giati einai pio makria kai i palami episis de peftei sto meros poy prerei..........

εχω σκοπο να κανω και μια δοκιμη με την μανετα της Brembo οπως και να 'χει...αν δω καποια διαφορα θα το αναφερω στο ποστ κιολας!

manhunter
02/06/2011, 10:03
Zεφο, σαν τελικο αποτέλεσμα ειναι καλυτερό από οτι περίμενα, απλά δεν μου αρέσει το τρικολόρε της τρόμπας (ειπε ο άνθρωπος με το movistar κουστούμι :rotflmao: :rotflmao: )

Συνολικά δεν είναι τόσο άσχημο, απλά θα προτιμούσα να την άφηνες μαύρη.

Οπως και να έχει

:beer: :beer: :beer:

για το μεράκι

Ζεύκας
02/06/2011, 13:04
πολύ καλή δουλειά Ζέφο!

ελπίζω να μην έχεις τίποτα νταβαντούρια

:beer: :beer: :beer:

gat0s
02/06/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
φιλε δεν ξερω αν θα αφηνε ποτε καποιος καποιον αλλο να το κανει αυτο στα δικα του φρενα....

πρωτον και κυριον γιατι: brembo rcs19 (μου αρεσει να το γραφω!) + titax + εργασια = ?????

...πανω απο 400/450€......


Πολυ ακριβος εισαι φιλε!!!
Μπραβο για την δουλεια σου αλλα πιστευω οτι η rcs ετσι οπως ηταν ,ηταν ομορφοτερη.
Καπου λες οτι τα φρενα σε αισθηση και και αποδοση ειναι απο αλλο πλανητη.
Αυτο που λες δεν υπαρχει.
Η μαμα ειχε μεγαλητερο μοχλο αρα και καλυτερο και πιο ελενχομενο φρεναρισμα.
Η κοντες μανετες ειναι μονο για αισθητηκους λογους και σε μερικες περιπτωσεις εχουν περισσοτερες ρυθμησεις απο την μαμα μανετα.Οχι ομως απο την rcs

p@nos
02/06/2011, 15:25
ta frena einai kalitera giati i rcs exi pistoni 19 eno i mama 16 kai i diafora einai megali:winka:

Gorgo
02/06/2011, 22:12
zefos, μπραβο για το μερακι σου και την υπομονη σου. εαν ειχες φιλο μηχανουργο τα πραγματα θα ηταν απλα,σε αποριες και κατεργασιες.

lspiros
02/06/2011, 22:24
εγω δεν θα πω αν η δουλεια ειναι καλη η αν θα το εκανα,θα εστιασω στο κουραγιο σου να βαλεις χερι σε ακριβα υλικα και να τα σμιλευσεις κανοντας τα να μοιαζουν εργοστασιακα:beer:

zefos1100xx
03/06/2011, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gat0s
Πολυ ακριβος εισαι φιλε!!!
Μπραβο για την δουλεια σου αλλα πιστευω οτι η rcs ετσι οπως ηταν ,ηταν ομορφοτερη.
Καπου λες οτι τα φρενα σε αισθηση και και αποδοση ειναι απο αλλο πλανητη.
Αυτο που λες δεν υπαρχει.
Η μαμα ειχε μεγαλητερο μοχλο αρα και καλυτερο και πιο ελενχομενο φρεναρισμα.
Η κοντες μανετες ειναι μονο για αισθητηκους λογους και σε μερικες περιπτωσεις εχουν περισσοτερες ρυθμησεις απο την μαμα μανετα.Οχι ομως απο την rcs


...τσου!

αν η τρομπα ειναι σε ενα σταθερο σημειο , και δαχτυλα που την πατουν σε ενα αλλο σταθερο σημειο (Grip) , o μοχλισμος ΔΕΝ μεταβαλεται δεν πα να'ναι 1 μετρο η μανετα η 10 εκατοστα.....




Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ta frena einai kalitera giati i rcs exi pistoni 19 eno i mama 16 kai i diafora einai megali:winka:

....ετσι!:rotflmao: :beer:

sapila racing
03/06/2011, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...τσου!

αν η τρομπα ειναι σε ενα σταθερο σημειο , και δαχτυλα που την πατουν σε ενα αλλο σταθερο σημειο (Grip) , o μοχλισμος ΔΕΝ μεταβαλεται δεν πα να'ναι 1 μετρο η μανετα η 10 εκατοστα.....


Η μανέτα που έβαλες είναι πιο κοντη, δεν πατας στο ίδιο σημείο που θα παταγες με την αλλη. Το γκρίπ δεν άλλαξε θέση, τα δάχτυλά σου όμως σίγουρα.

gat0s
03/06/2011, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...τσου!

αν η τρομπα ειναι σε ενα σταθερο σημειο , και δαχτυλα που την πατουν σε ενα αλλο σταθερο σημειο (Grip) , o μοχλισμος ΔΕΝ μεταβαλεται δεν πα να'ναι 1 μετρο η μανετα η 10 εκατοστα.....

Αυτο το ξερω.το θεμα ειναι οτι με την κοντη μανετα περιοριζεσαι στον κοντο μοχλο.
Οταν κανεις ενα δυνατο φρεναρισμα και βαζεις τα 2 δαχτυλα και βλεπεις οτι χρειαζεται κιαλλη δυναμη για να σταματηση τοτε βαζεις και τα αλλα 2 τα οποια θα πιασουν τον αερα.




....ετσι! :rotflmao: :beer:

Εγω νομιζα οτι ειχες πανω την rcs και απλα αλλαξες την μανετα και ειδες βελτιωση.
Αυτο που λετε οτι ειχες 16αρα και εβαλες 19 δεν σημαινει οτι εχεις και καλυτερο φρενο.Την βελτιωση την ειδες επειδη η τρομπα ειναι καλυτερης ποιοτητας
Η διαμετρος τις τρομπας πρεπει να συνδιαζεται και με τις δαγκανες.
Εγω δηλαδη που ειχα μαμα 19 και εβαλα 15,5 εχω χειροτερα φρενα?

p@nos
03/06/2011, 09:20
poio mama exei 19ara troba?:confused:

zefos1100xx
03/06/2011, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gat0s
Εγω νομιζα οτι ειχες πανω την rcs και απλα αλλαξες την μανετα και ειδες βελτιωση.
Αυτο που λετε οτι ειχες 16αρα και εβαλες 19 δεν σημαινει οτι εχεις και καλυτερο φρενο.Την βελτιωση την ειδες επειδη η τρομπα ειναι καλυτερης ποιοτητας
Η διαμετρος τις τρομπας πρεπει να συνδιαζεται και με τις δαγκανες.
Εγω δηλαδη που ειχα μαμα 19 και εβαλα 15,5 εχω χειροτερα φρενα?

μεγαλυτερη διαμετρος τρομπας = περισσοτερα υγρα που συμπιεζονται (σε ιση διαδρομη εμβολου με μια μικροτερη τρομπα)...σαν τα κυβικα ενα πραγμα....

οι τρομπες μας μπορουν (θεωρητικα) να συμπιεσουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΓΡΩΝ , απλα η 19αρα το κανει σε μικροτερη διαδρομη , δηλαδη ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ απο την 16αρα που ειχα πανω πριν για παραδειγμα.

δεν ειναι θεμα ''χειροτερα η καλυτερα'' φρενα , αλλα κυριως αισθησης.....η εννοια της ''δυναμης'' μεταφραζεται σε περισσοτερη δυναμη σε μικροτερο πατημα , οχι οτι φισκαρει τις δαγκανες με πιο πολλα υγρα ντε και καλα απο μια μικροτερη.....απλα το κανει σε μικροτερη διαδρομη (και χρονικο διαστημα αν θες...)

με την 15,5 που εχεις στο μηχανακι σου , εχεις καλυτερη ''μικρομετρηση'' στο χερι , αλλα πρεπει να πατησεις πιο βαθια το εμβολο για να συμπιεσεις την ποσοτητα υγρων που μια 19αρα θα συμπιεζε σε μικροτερη διαδρομη (και χρονο ξαναλεω).




Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η μανέτα που έβαλες είναι πιο κοντη, δεν πατας στο ίδιο σημείο που θα παταγες με την αλλη. Το γκρίπ δεν άλλαξε θέση, τα δάχτυλά σου όμως σίγουρα.

φιλε τα σημειο που παταω την μανετα ειναι πολυ συγκεκριμενο , οπως και τα δαχτυλα που χρησιμοποιω......δεν αλλαξε ουτε τωρα , ουτε αρχικα (οταν ειχα αλλαξει μονο μανετες.)

zefos1100xx
03/06/2011, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
poio mama exei 19ara troba?:confused:

μαμα ιταλικο....

byron
03/06/2011, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
φιλε τα σημειο που παταω την μανετα ειναι πολυ συγκεκριμενο , οπως και τα δαχτυλα που χρησιμοποιω......δεν αλλαξε ουτε τωρα , ουτε αρχικα (οταν ειχα αλλαξει μονο μανετες.)

Δεν ξέρω αν τα λες σωστά. Μιας και είχα μακριά CRG (ίδια με την Titax) και κατόπιν κοντή, η κοντή δεν επιτρέπει την "ελευθερία" της μακριάς αφού τοποθετεί τα δάχτυλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο λόγω βαθύτερης γωνίας που σχηματίζει.

p@nos
03/06/2011, 09:38
kanena italiko den exei 19 10-1198 kai ola ta ducati ta kainoyria me aktiniki exoyn 18ara troba

ta aprilia de 8imamai alla mallon ti 16ara eexoyn akoma.......

makis206
03/06/2011, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η μανέτα που έβαλες είναι πιο κοντη, δεν πατας στο ίδιο σημείο που θα παταγες με την αλλη. Το γκρίπ δεν άλλαξε θέση, τα δάχτυλά σου όμως σίγουρα.
Παίδες μην ξεχνάτε και τον αντάπτορα που υπάρχει στη μανέτα (αυτόν που "επεξεργάστηκε" ο Ζέφος και που ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ στη μανέτα της Brembo) ο οποίος απομακρύνει τη μανέτα απ'το σημείο έδρασής της πάνω στην τρόμπα, πιθανόν λοιπόν αυτός ο αντάπτορας να φέρνει το σημείο των δαχτύλων στην κοντύτερη μανέτα στο ίδιο περίπου με αυτό της μανέτας της Brembo.

Ίσως η κοντή μανέτα να αλλάζει το πόσο κοντά βρίσκονται τα δάχτυλα μεταξύ τους ή ίσως και λίγο την γωνία τους σε σύγκριση με την παλάμη στο γκριπ. Αν αυτό όμως είναι τελείως ανεπαίσθητο ή αν έρχεται σε σημείο που βολεύει τον Ζέφο.. σήμερα θα φάμε γεμιστά.:lol:

:beer:

makis206
03/06/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν ξέρω αν τα λες σωστά. Μιας και είχα μακριά CRG (ίδια με την Titax) και κατόπιν κοντή, η κοντή δεν επιτρέπει την "ελευθερία" της μακριάς αφού τοποθετεί τα δάχτυλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο λόγω βαθύτερης γωνίας που σχηματίζει.

+1 σε αυτό, αν όμως η μανέτα της Titax "στριμώχνει" τα δάχτυλα του Ζέφου εκεί ακριβώς που πρέπει και βολεύει το χέρι του.. κάνω τραπέζι σ'όποιον θέλει σήμερα.:p

:beer:

gat0s
03/06/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
μεγαλυτερη διαμετρος τρομπας = περισσοτερα υγρα που συμπιεζονται (σε ιση διαδρομη εμβολου με μια μικροτερη τρομπα)...σαν τα κυβικα ενα πραγμα....

οι τρομπες μας μπορουν (θεωρητικα) να συμπιεσουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΓΡΩΝ , απλα η 19αρα το κανει σε μικροτερη διαδρομη , δηλαδη ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ απο την 16αρα που ειχα πανω πριν για παραδειγμα.

δεν ειναι θεμα ''χειροτερα η καλυτερα'' φρενα , αλλα κυριως αισθησης.....η εννοια της ''δυναμης'' μεταφραζεται σε περισσοτερη δυναμη σε μικροτερο πατημα , οχι οτι φισκαρει τις δαγκανες με πιο πολλα υγρα ντε και καλα απο μια μικροτερη.....απλα το κανει σε μικροτερη διαδρομη (και χρονικο διαστημα αν θες...)

με την 15,5 που εχεις στο μηχανακι σου , εχεις καλυτερη ''μικρομετρηση'' στο χερι , αλλα πρεπει να πατησεις πιο βαθια το εμβολο για να συμπιεσεις την ποσοτητα υγρων που μια 19αρα θα συμπιεζε σε μικροτερη διαδρομη (και χρονο ξαναλεω).


ΠΟλυ σωστος!!!!
Αρα οι διαμετρος τις τρομπας ειναι αναλογη με τις αναγκες του οδηγου.
Αλλες αναγκες εχεις στην πιστα(πιο αποτομο φρενο) και αλλες στον δρομο(πιο προοδευτηκο).
Για να ξερουν μερικοι που διαβαζουν,Δεν συμαινει οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η διαμετρος τις τρομπας εχεις και καλυτερο φρενω.Υπαρχουν κατι brempo 16ες που εχουν τα διπλασια λευτα απο την rcs.

zefos1100xx
03/06/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δεν ξέρω αν τα λες σωστά. Μιας και είχα μακριά CRG (ίδια με την Titax) και κατόπιν κοντή, η κοντή δεν επιτρέπει την "ελευθερία" της μακριάς αφού τοποθετεί τα δάχτυλα σε πολύ συγκεκριμένο σημείο λόγω βαθύτερης γωνίας που σχηματίζει.

ε δεν ξερω που παταω την μανετα ρε???:confused: :confused:

χρησιμοποιω τον μεσο και τον παραμεσο (ναι ειναι λιγο ανορθοδοξο - λιγο ομως) , και σπαω ελαφρα τον καρπο...(χροοοοοοονια τωρα!):wave2:

zefos1100xx
03/06/2011, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ε δεν ξερω που παταω την μανετα ρε???:confused: :confused:

χρησιμοποιω τον μεσο και τον παραμεσο (ναι ειναι λιγο ανορθοδοξο - λιγο ομως) , και σπαω ελαφρα τον καρπο...(χροοοοοοονια τωρα!):wave2:

και edit/παντα στο ιδιο σημειο....ειδικα το grip της Rizoma , οριοθετει ενα πολυ συγκεκριμενο σημειο που με βολευει να εχω το χερι και να παταω φρενο.

byron
03/06/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
χρησιμοποιω τον μεσο και τον παραμεσο (ναι ειναι λιγο ανορθοδοξο - λιγο ομως) , και σπαω ελαφρα τον καρπο...(χροοοοοοονια τωρα!):wave2:

What? :confused: :confused:

Και έχεις τον δείκτη και το μικρό στο γκριπ δηλαδή? :confused:

zefos1100xx
03/06/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Παίδες μην ξεχνάτε και τον αντάπτορα που υπάρχει στη μανέτα (αυτόν που "επεξεργάστηκε" ο Ζέφος και που ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ στη μανέτα της Brembo) ο οποίος απομακρύνει τη μανέτα απ'το σημείο έδρασής της πάνω στην τρόμπα....

α'με γειασου ρε μακη!!!.....το καταλαβες ρε μουτρο!:beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
.. σήμερα θα φάμε γεμιστά.:lol:

:beer:

εγω δεν ξερω τι φαγητο εχει..... θα ερθω να φαμε μαζι , φυλαξε μου δυο μελιτζανες!

:rotflmao: :rotflmao:

ρε!...θα αρχισει το σπαμ ρεεεεεεεεεεεεεε!!!!:D

zefos1100xx
03/06/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
What? :confused: :confused:

Και έχεις τον δείκτη και το μικρό στο γκριπ δηλαδή? :confused:

τον δεικτη στο γκριπ ΠΑΝΤΑ και τον μικρο η στο γκρπ η διπλωμενο.....δεν κανω πλακα...(εχω λογο που το κανω)

με αυτα τα δαχτυλα φρεναρω λεμε!:cool:


227906

manhunter
03/06/2011, 10:12
Ρε Ζέφο, έτσι όπως το σκέφτομαι, είναι λες και παίζεις το σόλο στο Master Of Puppets τα χέρια σου....


:lol: :lol: :lol: :lol:

zefos1100xx
03/06/2011, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ρε Ζέφο, έτσι όπως το σκέφτομαι, είναι λες και παίζεις το σόλο στο Master Of Puppets τα χέρια σου....


:lol: :lol: :lol: :lol:

Μουαχαχαχαχα!!!:rotflmao: :rotflmao: :beer:

zefos1100xx
04/06/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βάλτο και καμμιά ολόκληρη φωτό ωρέ Ζέφο να το δούμε ανθρωπινά! Μια μανία να μας κ@υλώνετε και να μας αφήνετε με το "φλίκι-φλίκι" στο χέρι...:o


:lol: :beer: :lol:

ολοκληρη φωτο....(?)

το μηχανακι λες , η δεν μπορεις να δεις κατι στην τρομπα?

πες μου να σου βαλω...τζαμπα ειναι! :rotflmao: :beer: