PDA

View Full Version : Μαγαζί για καθαρισμό cordura



lef99
01/06/2011, 14:23
Καλησπέρα σε όλους !

Λοιπόν το μπουφανάκι μου μετά και το ταξίδι για το κατέβασμα της μηχανής απο αθήνα έχει ένα ωραιότατο κοκτειλ από μυγάκια βουτηγμένα σε ωραιότατο καυσαέριο και γενικα βρωμιές των τελευταίων 2 χρόνων ( ναι είμαι άθλιος αλλά δεν το έχω καθαρίσει από τότε που το πήρα ... :mB_faskelo: )

Είδα λοιπόν προχθές τυχαία ένα φυλλάδιο από το DRY MOTO CENTER εδώ στην Πάτρα, το οποίο περνώντας σήμερα από εκεί είναι ένα κανονικό καθαριστήριο, το οποίο αναλαμβάνει όμως το πλύσιμο εξοπλισμού μηχανής

Το έχει δοκιμάσει κανείς ??

Ξέρετε κάποιο άλλο εδώ στην Πάτρα ??

Υ.Γ. Για να μην δημιουργήσω πρόβλημα διαφίμησης όποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει π.μ. !!

DrBig
01/06/2011, 14:41
Το βαζεις σε μια λεκανη χλιαρο νερο με σαπουνακι για πλυσιμο στo χερι και λιγο μαλακτικο, το τριβεις λιγακι και το αφηνεις για μερικες ωρες. Το ξεπλενεις, το αφηνεις να στεγνωσει και το φορας.

road spirit
01/06/2011, 14:57
ότι λέει ο ντοκ, εγώ έτσι κάνω και βγαίνει καινούρια η κορντούρα

απλά βγάλε τις προστασίες πριν τη βουτήξεις στο νερό, όπως και την αδιάβροχη επένδυση, αν αφαιρείται.

takis-kk
01/06/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το βαζεις σε μια λεκανη χλιαρο νερο με σαπουνακι για πλυσιμο στo χερι και λιγο μαλακτικο, το τριβεις λιγακι και το αφηνεις για μερικες ωρες. Το ξεπλενεις, το αφηνεις να στεγνωσει και το φορας.

Μου έδωσες ιδέα τώρα, το καλοκαιρινο-διάτρητο της ΒΜW , το έβαλα στο πλυντήριο αλλά δεν...
Ισως με τον τρόπο που περιγράφεις , με ένα βουρτσάκι για το πλέγμα , με υπομονή...

Βέβαια δεν ξέρω που πωλείται...

Υπομονή!:smilea:

lef99
01/06/2011, 15:20
Γενικά έχω διαβάσει στο και σε αυτό το φορουμ και σε άλλα για το πλύσιμο
απλά έλεγε επείδη δεν το έχω πλείνει ποτέ να το πάω για μια φορά που είναι χάλια τώρα και μετά να το κάνω μόνος μου.

Το ότι το μπουφάν είναι GORETEX έχει σημασία στον τρόπο καθαρισμού ?

Επίσης το μπουφάν μου είναι αυτό

http://martimotos.com/catalog/images/G.gator%20gore-046107%20still.jpg

και νομίζω ότι οι προστασίες των ώμων δεν βγαίνουν,έχουμε θέμα με αυτό ?

road spirit
01/06/2011, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef99
Γενικά έχω διαβάσει στο και σε αυτό το φορουμ και σε άλλα για το πλύσιμο
απλά έλεγε επείδη δεν το έχω πλείνει ποτέ να το πάω για μια φορά που είναι χάλια τώρα και μετά να το κάνω μόνος μου.

Το ότι το μπουφάν είναι GORETEX έχει σημασία στον τρόπο καθαρισμού ?

Επίσης το μπουφάν μου είναι αυτό

http://martimotos.com/catalog/images/G.gator%20gore-046107%20still.jpg

και νομίζω ότι οι προστασίες των ώμων δεν βγαίνουν,έχουμε θέμα με αυτό ?

αφού είναι goretex
μη βάλεις μαλακτικό
το σαπούνι να είναι όσο πιο ουδέτερο γίνεται (για το πρόσωπο, για τα χέρια). Όχι απορρυπαντικό!
μη στίψεις το μπουφάν, γενικά μη του κάνεις "τσακίσματα" και γωνίες τρίβοντας το, γιατί εκεί η μεμβράνη goretex την "ακούει"
σε καμία περίπτωση μη το βάλεις πλυντήριο
το αφήνεις να στεγνώσει μόνο του, πχ όχι καλοριφέρ, αερόθερμο κλπ ...

npat
01/06/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef99

Το ότι το μπουφάν είναι GORETEX έχει σημασία στον τρόπο καθαρισμού ?


Ναι! Οι μεμβράνες τύπου goretex είναι πολύ ευπαθείς. Θέλει προσοχή αλλιώς μετά το πλύσιμο θα πάψει να είναι αδιάβροχο. Όχι μαλακτικό, απορρυπαντικό για ευαίσθητα και όχι πολύ ζόρισμα (τσαλάκωμα, σπάσιμο) στο τρίψιμο. Αν έχεις πολύ μοντέρνο πλυντήριο, τότε μόνο στο πρόγραμμα για υπερβολικά ευαίσθητα ρούχα ή σε ειδικό πρόγραμμα για ρούχα με τέτοιες μεμβράνες (εμένα έχει).

Γενικά πάντως, με πολύ συχνό πλύσιμο η μεμβράνη θα αρχίσει σιγά-σιγά να την ακούει...

LARISEOS
01/06/2011, 16:25
οπιως ενδιαφέρεται .....εχω αναλάβει την αντιπροσωπεία στην ελλαδα.!

http://zeibe.com/
http://www.zeibemoto.blogspot.com/

o_gavros
18/02/2012, 10:28
Ρωτω εδώ,για να μην ανοίγω καινούριο.

Έχω ένα μπουφάν της Bering το οποίο την καρακαταάκουσε την περασμένη Κυριακή στην εξέγερση στο Συνταγμα.
Οι στάμπες απο το λικουιφάηντ μααλοξ σε συνδυασμό με το αέριο cs που γενναιόδωρα μας κερνούσαν οι μπάτσοι, έχουν φέρει το μπουφάν σε άσπρο χάλι.
Το έπλυνα 2 φορές με το χέρι σε λεκάνη με αριελ υγρό και δεν λένε να φύγουν.

Παρακαλώ αν έχει κάποιος να προτείνει είτε άλλη μέθοδο προσέγγισης του λεκέ ή κάποιο κατάστημα που αναλαμβάνει κορντούρες.στεγνοκαθαριστηριο ψιλοαπαγορεύεται απ'οτι καταλαβαίνω.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρωνε.