PDA

View Full Version : Αλλαγη λαδιου ΧΤ600



ioannou_b
02/06/2011, 00:29
Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια την ποσοτητα λαδιου μετα απο αλλαγη μαζι με φιλτρο στο ΧΤ600; Μετα απο αλλαγη (και εξαερωση) και βαζοντας 2,8 λιτρα ο δεικτης ειναι τελοιος στεγνος. Βοηθηστε μην κανω καμια ζημια.

vaska
02/06/2011, 00:40
Κοίτα Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=51307)

ioannou_b
02/06/2011, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια την ποσοτητα λαδιου μετα απο αλλαγη μαζι με φιλτρο στο ΧΤ600; Μετα απο αλλαγη (και εξαερωση) και βαζοντας 2,8 λιτρα ο δεικτης ειναι τελοιος στεγνος. Βοηθηστε μην κανω καμια ζημια.
ΝΑι το ειδα πριν γραψω την ερωτηση. Υπαρχει καποιος να μου πει εαν με 2,8 θα εχω προβλημα η οχι;

danaos75
02/06/2011, 08:23
Μετα απο αλλαγη (και εξαερωση) και βαζοντας 2,8 λιτρα ο δεικτης ειναι τελοιος στεγνος

εννοείτε οτι το έβαλες μπροστά να δουλέψει 1 λεπτο με λίγο γκαζί και μετά τσεκαρες
την στάθμη έτσι. Εγώ μόλις αλλάζω λάδι το κάνω μια βολτα στο τετράγωνο
και ξανακοιτάω την σταθμη

Κανονικά με 2.8 θα επρεπε να είσαι εντάξει.

notakos600
02/06/2011, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια την ποσοτητα λαδιου μετα απο αλλαγη μαζι με φιλτρο στο ΧΤ600; Μετα απο αλλαγη (και εξαερωση) και βαζοντας 2,8 λιτρα ο δεικτης ειναι τελοιος στεγνος. Βοηθηστε μην κανω καμια ζημια.


Με 2,8 λίτρα υπό φυσιολογικές συνθήκες πρέπει να είσαι εντάξει, τώρα αν θέλει και 10 ml παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος.
Άδειασε το παλιό λάδι από τις τάπες πλαισίου και κάρτερ, αν θέλεις καθαρίζεις και το συρμάτινο φιλτράκι λαδιού που είναι στο κάτω άκρο του πλαισίου μπροστά από το μοτέρ.
Αλλάζεις το χάρτινο φίλτρο λαδιού με καινούργιο.
Βιδώνεις όλες τις τάπες που έβγαλες.
Βάζεις ένα λίτρο λάδι από την τάπα πλήρωσης που είναι πίσω από το τιμόνι.
Το βάζεις να δουλέψει 20-30 δεύτερα να κυκλοφορήσει το λάδι.
Προσθέτεις το υπόλοιπο λάδι με προσοχή.
Το ξαναβάζεις μπρός και ξεβιδώνεις το βιδάκι εξαέρωσης που είναι επάνω στο χάρτινο φίλτρο λαδιού μέχρι να δακρύσει με λαδάκι.
Μόλις τρέξει λαδάκι σφίγγεις με προσοχή το βιδάκι και κάνεις μια βολτούλα πέντε λεπτών.
Μόλις γυρίσεις και το σβήσεις το αφήνεις κάνα πεντάλεπτο και ελέγχεις τον δείκτη σε ποιό σημείο βρίσκεται.
Χονδρικά κάπως έτσι παίζει η αλλαγή λαδιών.

ioannou_b
03/06/2011, 23:11
Να επιβεβαιωσω οτι παιρνει 2,8 ακριβως. Η μετρηση πρεπει να γινει μετα απο βολτα 5 λεπτων και ως δια μαγειας η ενδειξη εκει που βρισκοταν στον πατο τωρα βρικεται στο κανονικο επιπεδο. Ευχαριστω για την πληροφορια. Μια ακομη ερωτηση. Οταν ειναι κρυο ακουγεται ενας θορυβος (κροταλισμα) οταν ανοιγω το γκαζι μεχρι τις 2,500 στροφες. Οταν ζεσταθει λιγο αυτο σταματαει. Καποιοι μου ειπαν οτι αυτο συμβαινει σε ολα τα ΧΤ. Το δικο μου εχει 5000 χιλιομετρα.

George_M.
04/06/2011, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Να επιβεβαιωσω οτι παιρνει 2,8 ακριβως. Η μετρηση πρεπει να γινει μετα απο βολτα 5 λεπτων και ως δια μαγειας η ενδειξη εκει που βρισκοταν στον πατο τωρα βρικεται στο κανονικο επιπεδο. Ευχαριστω για την πληροφορια. Μια ακομη ερωτηση. Οταν ειναι κρυο ακουγεται ενας θορυβος (κροταλισμα) οταν ανοιγω το γκαζι μεχρι τις 2,500 στροφες. Οταν ζεσταθει λιγο αυτο σταματαει. Καποιοι μου ειπαν οτι αυτο συμβαινει σε ολα τα ΧΤ. Το δικο μου εχει 5000 χιλιομετρα.

xt600 με μονο 5000χιλ...:eyepop:

τεσπα, η καμπανα ειναι μην σε ανυσηχει,συμβαινει παντα κ οχι μονο σε ΧΤ:beer:

ioannou_b
04/06/2011, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
xt600 με μονο 5000χιλ...:eyepop:

τεσπα, η καμπανα ειναι μην σε ανυσηχει,συμβαινει παντα κ οχι μονο σε ΧΤ:beer:
Κοιτα το και φτυστο... Δεν μου ακουγεται για καμπανα.


227959

George_M.
04/06/2011, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Κοιτα το και φτυστο... Δεν μου ακουγεται για καμπανα.


μωρε μπραβο..!!!

αφου λοιπον ξερεις οτι δεν ειναι καμπανα πως γινεται να μην ξερεις τι ειναι ο θορυβος που ακους?:smokin:

ioannou_b
04/06/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
μωρε μπραβο..!!!

αφου λοιπον ξερεις οτι δεν ειναι καμπανα πως γινεται να μην ξερεις τι ειναι ο θορυβος που ακους?:smokin:
ειναι πιο "ψιλος" ο θορυβος, κατι σαν βαλβιδα αλλα οχι βαλβιδα. Σε μπερδεψα ε;

p@nos
04/06/2011, 10:25
min agxonese gia na xalasei to xt de prepei na akoygete psilo8oribos prepei na akoygete XONTRO8oribos.....kai na sai kai koyfos kiolas.....


monokilidro einai diaforoys 8oriboys 8a toys akoys de pa8ainei tpt ta ladia mono na tsekaris sixna

George_M.
04/06/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
ειναι πιο "ψιλος" ο θορυβος, κατι σαν βαλβιδα αλλα οχι βαλβιδα. Σε μπερδεψα ε;

χμμ..μαλλον τ'αυτια σοτ πιανουν καλα πριμα...:look:

ioannou_b
04/06/2011, 12:17
Τελικα σε ολα το κανει. Ευχαριστω για τις απαντησεις (Τα πριμα δεν τα ακουω, 20 χρονια dj)