PDA

View Full Version : Forthnet -OTE Σύνδεση -Απορία



Lioulios
02/06/2011, 01:27
Επειδή είναι αργά και δεν έχω άλλον να ρωτήσω ...

Ξέρει κανείς τί παίζει ;

Από τη στιγμή και λίγο μετά που μου ήρθε το μήνυμα στο κινητό με τα Γιούσερνάιμ και πασγορνΤ , δεν έχω σταθερό .

Μέχρι τώρα είχα ΟΤΕ και δούλευε κανινικά . Τώρα που έγινε η μεταφορά , δεν μπορώ να πάρω και όταν το καλώ ...Είναι λέαι κατηλημένο ....χωρίς φυσικά να είναι .

Θα φτιάξει μόνο του ;;;


Γνωρίζει κανείς ;

Θένκς

:wave2:

Lioulios
02/06/2011, 01:29
Α!

Δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα το ρούτερ και τα σχετικά , λόγο ασχετοσύνης .

Θα περάσει ο Βάγγος όποτε λασκάρει . Παίζει ρόλο ;

ziggΥ
02/06/2011, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Α!

Δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα το ρούτερ και τα σχετικά , λόγο ασχετοσύνης .

Θα περάσει ο Βάγγος όποτε λασκάρει . Παίζει ρόλο ;
ναι νομίζω, αλλά.. ίντερνετ πως έχεις είπαμε? :look:

Lioulios
02/06/2011, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
ναι νομίζω, αλλά.. ίντερνετ πως έχεις είπαμε? :look: Δεν έχω ρε συ . Θα ενεργοποιηθεί εν καιρό όταν μπόυν οι κωδικοί κτλ ...είπαμε εγώ δεν .Πριμένω τον ktm.prestige τον ειδικό ...Τώρα κλέβω από τη αδελφή μου και είμαι ον λάιν.

λοιπόν;


Έντιτ ..Εσύ πότε άλλαξες νικ ;

ziggΥ
02/06/2011, 01:41
:look: κάτι έχασα..

δηλαδής έγινε μεταφορά απο οτε σε φόρθνετ, ολοκληρώθηκε, και τώρα που ολοκληρώθηκε δεν έχεις τηλέφωνο?

ziggΥ
02/06/2011, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Έντιτ ..Εσύ πότε άλλαξες νικ ;
μια μέρα ήταν.. :wacko:

:p

Lioulios
02/06/2011, 01:43
Έται ακριβώς

ziggΥ
02/06/2011, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Έται ακριβώς
ε, τότε μάλλον δεν ολοκληρώθηκε η μεταφορά :o δε πρέπει να παίρνει πάνω απο 1-2 μέρες νομίζω..

χτύπα τους ένα τηλ αύριο πάντως να σΕ πουν..

Lioulios
02/06/2011, 01:53
Μου ερέσει που είσαι καθυσηχαστικός .

Είχα θέμα με τα καλώδια και το έφιαξα και το μυαλό μου πήγε εκεί ,αλλά το αδέλφι από πάνω έχει τηλέφωνο κανονικά ,οπότε χωρίς να ξέρω πολλά πολλά , κάπου εκεί πάει το μυαλό μου και εμένα .

...Τί διάολο ;;; μόνοι μας είμαστε εδώ μέσα ;


Άλλος ;

ziggΥ
02/06/2011, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Μου ερέσει που είσαι καθυσηχαστικός .

Είχα θέμα με τα καλώδια και το έφιαξα και το μυαλό μου πήγε εκεί ,αλλά το αδέλφι από πάνω έχει τηλέφωνο κανονικά ,οπότε χωρίς να ξέρω πολλά πολλά , κάπου εκεί πάει το μυαλό μου και εμένα .

...Τί διάολο ;;; μόνοι μας είμαστε εδώ μέσα ;


Άλλος ;
δεν έχετε την ίδια γραμμή με το αδέρφι όμως.. οπότε δεν έχει να κάνει..

η μεταφορά εφόσον κοπεί το τηλ απτη μία εταιρία διαρκεί 1-2 μέρες για το τηλ και 3-4 νομίζω για ίντερνετ..

όλα αυτά με μία μικρή επιφύλαξη αλλά νομίζω οτι καλά τα λέω :look:

Lioulios
02/06/2011, 02:06
Εκεί που ήταν το πρόβλημα επηρέαζε και τις δυο γραμμές γιατί πάνε στο ίδιο κτήριο μαζί ,αλλά φτιάχτηκε και μέχρι σήμερα είχαμε και οι δυο τηλ (ενώ πρίν βλάβης δεν είχαμε ) .Τώρα μόνο εγώ δεν έχω .
Γκέγκε ;


φφφφφφφφφ

:lol: :lol: :lol:

ziggΥ
02/06/2011, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Εκεί που ήταν το πρόβλημα επηρέαζε και τις δυο γραμμές γιατί πάνε στο ίδιο κτήριο μαζί ,αλλά φτιάχτηκε και μέχρι σήμερα είχαμε και οι δυο τηλ (ενώ πρίν βλάβης δεν είχαμε ) .Τώρα μόνο εγώ δεν έχω .
Γκέγκε ;


φφφφφφφφφ

:lol: :lol: :lol:
:dizzy:

άρα απο οτε είχες τηλ.. άρα πρόβλημα στο κτήριο δεν υπήρχε πια.. και μετά έκανες τη μεταφορά.. και μετά τι σου είπαν αυτοί που σου έκαναν τη μεταφορά..? και ύστερα..


για δες ρε.. το τηλέφωνο είναι στη πρίζα? :rotflmao: :rotflmao:

Lioulios
02/06/2011, 02:12
Επειδή σηκώνωμαι στΙς 7 :wave2:

Θένκσ για την παρέα .

Μας υποχρέωσες !

ziggΥ
02/06/2011, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Επειδή σηκώνωμαι στΙς 7 :wave2:

Θένκσ για την παρέα .

Μας υποχρέωσες !
ενημέρωσε με όταν μάθεις απτη φόρθνετ πάντως, είμαι περίεργος :alien:

Lioulios
02/06/2011, 02:17
:dizzy:

οκ

Ichigo
02/06/2011, 08:44
Λοιπόν δύο περιπτώσεις συμβαίνουν. Η ΟΤΕ τον Μπαίζει και σε άφησε αμικτονόμητο στην εισαγωγή του σπιτιού σου οπότε δεν παίζει τίποτα, ή κατά τη μεταφορά απο ΟΤΕ σε ForthnIet σε άφησαν ασύνδετο στο κέντρο οπότε μιλάς με Forthnet να πιέσει τον ΟΤΕ να το φτιάξει. :winka:

Τη βλάβη που είχες στο χώρο την έφτιαξε συνεργείο ΟΤΕ ή δικός σου τεχνικός;

dukeandthecity
02/06/2011, 09:54
στον ΟΤΕ μηπως είχες ISDN ?

Anty12
02/06/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
στον ΟΤΕ μηπως είχες ISDN ?

Τι δουλειά έχει αυτό ρε άσχετε...την φορητότητα περιμένει ο άνθρωπος....

dukeandthecity
02/06/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τι δουλειά έχει αυτό ρε άσχετε...την φορητότητα περιμένει ο άνθρωπος....

βλακέντιε, δες τι γράφει ο άνθρωπας για τον αδερφό του που είχε τηλεφωνο και τώρα δεν έχει. Και η εσωτερική του καλωδίωση πρέπει να είναι ρδελομπού.

Anty12
02/06/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
βλακέντιε, δες τι γράφει ο άνθρωπας για τον αδερφό του που είχε τηλεφωνο και τώρα δεν έχει. Και η εσωτερική του καλωδίωση πρέπει να είναι ρδελομπού.


Βλαχοκαμπόι...είπε το παιδί ότι ο αδερφός του έβαλε Forthnet...????

ΚΩΔΙΚΟΥΣ περιμένει λέει.....ή φορητότητα ή κάποια παπαριά από τα γνωστα:απο κατανεμητή καλώς,βλάβη παρόχου

Lioulios
02/06/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo

Τη βλάβη που είχες στο χώρο την έφτιαξε συνεργείο ΟΤΕ ή δικός σου τεχνικός; Δικός μου .Ο ΟΤΕ δεν αναλάμβανε ...λέει .


Ιντερνετ μόλις μπήκε .Όλα ΟΚ . Αλλα.......

Σταθερό ...Μίλησα χθες ,αλλά με παράσιτα πάρα πολλά σε σημείο που να μην μπορείς να ακούσεις τον άλλο και με διακοπές .

Τώρα δεν έχει καν τόνο το τηλ όταν σηκώνω ακουστικό και όταν το καλώ λέει είναι κατηλειμένο χωρίς να είναι .

Το γεγονός να έχω βλάβη δεν το αποκλείω ,αλλά να έτυχε πάνω στην ίδια μέρα που έγινε η μεταφορά είναι λίγο τραβηγμένο ,όπως επίσης και το γεγονός πως η βλάβη που είχαμε ,επειρέαζε δύο σπίτια και τώρα ξαναλέω πως πρόβλημα έχω ΜΟΝΟ εγώ .

Είδομεν .

ziggΥ
02/06/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Δικός μου .Ο ΟΤΕ δεν αναλάμβανε ...λέει .


Ιντερνετ μόλις μπήκε .Όλα ΟΚ . Αλλα.......

Σταθερό ...Μίλησα χθες ,αλλά με παράσιτα πάρα πολλά σε σημείο που να μην μπορείς να ακούσεις τον άλλο και με διακοπές .

Τώρα δεν έχει καν τόνο το τηλ όταν σηκώνω ακουστικό και όταν το καλώ λέει είναι κατηλειμένο χωρίς να είναι .

Το γεγονός να έχω βλάβη δεν το αποκλείω ,αλλά να έτυχε πάνω στην ίδια μέρα που έγινε η μεταφορά είναι λίγο τραβηγμένο ,όπως επίσης και το γεγονός πως η βλάβη που είχαμε ,επειρέαζε δύο σπίτια και τώρα ξαναλέω πως πρόβλημα έχω ΜΟΝΟ εγώ .

Είδομεν .
στη φόρθνετ δε πήρες? :confused:

Ichigo
02/06/2011, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Δικός μου .Ο ΟΤΕ δεν αναλάμβανε ...λέει .


Ιντερνετ μόλις μπήκε .Όλα ΟΚ . Αλλα.......

Σταθερό ...Μίλησα χθες ,αλλά με παράσιτα πάρα πολλά σε σημείο που να μην μπορείς να ακούσεις τον άλλο και με διακοπές .

Τώρα δεν έχει καν τόνο το τηλ όταν σηκώνω ακουστικό και όταν το καλώ λέει είναι κατηλειμένο χωρίς να είναι .

Το γεγονός να έχω βλάβη δεν το αποκλείω ,αλλά να έτυχε πάνω στην ίδια μέρα που έγινε η μεταφορά είναι λίγο τραβηγμένο ,όπως επίσης και το γεγονός πως η βλάβη που είχαμε ,επειρέαζε δύο σπίτια και τώρα ξαναλέω πως πρόβλημα έχω ΜΟΝΟ εγώ .

Είδομεν .

Θα έλεγα αν δεν εχεις ειδικά εργαλεία να φωνάξεις τη Forthnet να σου στείλει τεχνικό :winka:
Αυτό το σύμπτωμα μυρίζει καραμπινάτο βραχυκύκλωμα. Σ αυτες τις περιπτώσεις φωνάζουμε τεχνικό ο οποίος έχει μια ιδέα το πως παίζει η τηλεφωνία και το Internet πάντως και όχι απλό ηλεκτρολόγο :winka:

fournas
02/06/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Θα έλεγα αν δεν εχεις ειδικά εργαλεία να φωνάξεις τη Forthnet να σου στείλει τεχνικό :winka:
Αυτό το σύμπτωμα μυρίζει καραμπινάτο βραχυκύκλωμα. Σ αυτες τις περιπτώσεις φωνάζουμε τεχνικό ο οποίος έχει μια ιδέα το πως παίζει η τηλεφωνία και το Internet πάντως και όχι απλό ηλεκτρολόγο :winka:


+1

το εχω παθει και εγω,να εχω internet και το το τηλ μου να καλει αλλα να μην χτυπαει (εννοειται οτι τσεκαρα συσκευη) ..
εστειλε η on τεχνικο, π@π@ρια..εβγαλε τα σουπερ νουπερ εργαλεια του και δεν εκανε τπτ..φιλαρακι ηλεκτρολογος το εφτιαξε και ειχε να κανει με την (κεντρικη) καλωδιωση

Ichigo
02/06/2011, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
+1

το εχω παθει και εγω,να εχω internet και το το τηλ μου να καλει αλλα να μην χτυπαει (εννοειται οτι τσεκαρα συσκευη) ..
εστειλε η on τεχνικο, π@π@ρια..εβγαλε τα σουπερ νουπερ εργαλεια του και δεν εκανε τπτ..φιλαρακι ηλεκτρολογος το εφτιαξε και ειχε να κανει με την (κεντρικη) καλωδιωση

Δουλειά της On και κάθε On δεν είναι να σου φτιάξει το πρόβλημα αν αυτό είναι εσωτερικά στο χώρο σου αλλά να σου υποδείξει που βρίσκεται και να το φτιάξεις εσύ με δικά σου έξοδα :wave2:

Θεωρώ δύσκολο να ήρθε τεχνικός εκεί να απομόνωσε την εσωτερική σου και να μην κατάλαβε αν το πρόβλημα ήταν στο δίκτυο η σε εσένα. Ακόμα και τραγικά άσχετος να ήταν με το που θα απομόνωσε την εσωτερική θα το μέτρησαν από τον πάροχο οπότε πάλι θα έκανε μπαμ που είναι το πρόβλημα. :wave2:

borbos
02/06/2011, 19:51
lioulios στειλε μου με πμ το τηλ σου να σου μετρησω την γραμμη. αλλα τσεκαρε αν τα πριζακια σου λενε πανω ΟΤΕ. αν ναι θα δεις κατι κιτρινα "βαρελακια" που ειναι πυκνωτες.. κοψτα...

let me know.

Ichigo
02/06/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από borbos
lioulios στειλε μου με πμ το τηλ σου να σου μετρησω την γραμμη. αλλα τσεκαρε αν τα πριζακια σου λενε πανω ΟΤΕ. αν ναι θα δεις κατι κιτρινα "βαρελακια" που ειναι πυκνωτες.. κοψτα...

let me know.

+1 για τον πυκνωτή. Περίσσεια χωρητικότητα στο κύκλωμα χωρίς λόγο :)
Το καλύτερο θα ειναι να το αλλάξει (αν το πριζάκι του είναι ΟΤΕ) τελείως βάζοντας ένα τέτοιο της Central επίτοιχο ή χωνευτό :winka:


227866

fournas
03/06/2011, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Δουλειά της On και κάθε On δεν είναι να σου φτιάξει το πρόβλημα αν αυτό είναι εσωτερικά στο χώρο σου αλλά να σου υποδείξει που βρίσκεται και να το φτιάξεις εσύ με δικά σου έξοδα :wave2:

Θεωρώ δύσκολο να ήρθε τεχνικός εκεί να απομόνωσε την εσωτερική σου και να μην κατάλαβε αν το πρόβλημα ήταν στο δίκτυο η σε εσένα. Ακόμα και τραγικά άσχετος να ήταν με το που θα απομόνωσε την εσωτερική θα το μέτρησαν από τον πάροχο οπότε πάλι θα έκανε μπαμ που είναι το πρόβλημα. :wave2:


σκελος α : συμφωνουμε ..μονο που δεν υποδειξε σχεδον τπτ...<δεν βρησκω κατι ,μαλλον καπου κανει βραχυκηκλωμα>

σκελος βου : α ναι . δεν ηρθε . ετσι ειπα να γραψω καμια μπουρδα να περναει η ωρα :rolleyes:

σορρυ ioulie για το σπαμ

:wave2:

Lioulios
03/06/2011, 00:22
Σας ευχαριστώ όλους .

Ενοείτε πως έχω μιλήσει με φορθνετ κτλ και μας πήραν πίσω τεχνικοί τους ....βάλαμε βγάλαμε καλώδια ,μπρίζες ...Απόφαση ; το πρόβλημα είναι δικο μας !

Το κοιτάω το θέμα με τον ηλεκτρολόγο που μου τα ξεμπέρδεωε παλαιότερα .

Τότε το πρόβλημα είχε να κάνει με την κεντρική καλωδίωση και μου είχε πει , πως μπορεί να ξαναχαλάσει .Τότε θα πηγαίναμε στο σχέδιο Β (γιατί για να βρεθεί άκρη θα πρέπει να σπάσω πλακόστρωτο) . Να περάσω δηλ το καλώδιο εξωτερικά .

Κάπου παίζει χοντρό βραχυκύκλωμα και αύριο θα δούμε αν θα βρούμε στα κουτιά καθαρό ζευγαρι καλωδίων να κάνουμε την δουλειά ..αλλιώς ...εξωτερικό καλώδιο να ξεμπερδεύω.

...Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι γιατί την μέρα που έκανα την μεταφορά και όχι κάποια άλλη άκυρη στιγμή
:sick: :sick: :sick:

Επίσης έμαθα πως μπορεί να έχεις ιντερνετ και να μην λειτουργεί το τηλ σου . Το ιντερνετ δεν χρειάζεται απαραίτητα και τα δυο καλωδιάκια για να δουλέψει όπως το τηλέφωνο .

...Και το χρειάζομαι το σταθερό ρε γαμώτο !!!

Και πάλι ευχαριστώ .

*borbos θένκς . Αν δεν βγάλω άκρη θα σου πω .

Ichigo
03/06/2011, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios

Επίσης έμαθα πως μπορεί να έχεις ιντερνετ και να μην λειτουργεί το τηλ σου . Το ιντερνετ δεν χρειάζεται απαραίτητα και τα δυο καλωδιάκια για να δουλέψει όπως το τηλέφωνο .



Μόνο υπό "περίεργες" συνθήκες μπορεί να συμβεί αυτό. Εξαρτάται ποιος πόλος έχει κοπεί και κυρίως ΠΩΣ έχει κοπεί. Υπάρχουν διακοπές πολλών ειδών πχ από 1 χιλιοστό επάνω στο καλώδιο εως και /\/\/\ πολλά ΜΟΗΜ /\/\/\. Αν θες να καείς παραπάνω μπες εδώ (http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/guesthome.jsp?reload=true) και όργωσε τη βαση να βρεις papers :winka:

Lioulios
08/06/2011, 15:53
Ξαναματαγειάσας παίδες .

DONE !!


Ήρθε από το σπίτι ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ και έγαλε εξωτερικό καλώδιο το οποίο και σύνδεσε με το υπόλοιπο και όλα ΟΚ .


ΚΑραμπινάτο βραχυκύκλωμα το οποίο δεν μπορούσε να βρεθεί μιας και όπως σας είπα και παραπάνω τα καλώδια περνάνε κάτω από πλακόστρωτο .

Ήταν πολύ παράξενο όμως το γεγονός που τα παιξε το σύμπαν (μου είχε αναφέρει ο ηλ/γος) την ημέρα που έκανα την μεταφορά από τη μία εταιρία στην άλλη .

Τώρα χαίρομαι αυτό που πλήρωσα .

41Ευρώ το μήνα και έχω ...
απεριόριστο ιντερνετ
και τηλέφωνο ...
σε απεριόριστα στεθερα ,
απεριόριστα σταθερά σε 40 χώρες(αυτό ήταν που αρχικά ήθελα γιατί μιλάμε συνέχεια εξωτερικό)
και μία ώρα σε κινήτά οπιασδήποτε αιτερίας .

Και παλιότερα αυτό το πακέτο είχα ,αλλά τώρα το έβγαζε προσφορά και στα ίδια χρήματα παίρνεις και 12 μήνες ΝΟΒΑ με τον εξοπλισμό ΔΩΡΕΑΝ και πλήρωσα 40 Ευρώ μόνο την εγκατάσταση .

Αυτο το ΜΠΟΤΟΡΣ ΤΒ είναι το κάτι άλλο . Όλο μοτοκρός έχει (όπως και τώρα )

Παίρνεις βέβαια το Στάρτ Πάκ της νόβα , όχι τίποτα ιδιαίτερο ,αλλά γουάτ ε φακ . Έχει απ όλα .

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dukeandthecity
08/06/2011, 16:01
εισαι η καλύτερη διαφήμιση :lol: :lol: :lol:

τελος καλο ολα καλα λοιπον:D :D

imitrelos
08/06/2011, 22:54
Johnny τώρα το είδα μεγιές μεγιές αλλή φορά ξέρεις πάρε ενα τήλ :D αν και αφου ήταν ηλεκτολογικό δύσκολα θα σου έκανα κάτι :bawl: και σε περιμένω για μπύρες σπίτι και μπανάκι

Lioulios
09/06/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Johnny τώρα το είδα μεγιές μεγιές αλλή φορά ξέρεις πάρε ενα τήλ :D αν και αφου ήταν ηλεκτολογικό δύσκολα θα σου έκανα κάτι :bawl: και σε περιμένω για μπύρες σπίτι και μπανάκι

Kάνω Μάριε δυο δουλειές και δεν έχω ώρα ούτε για ύπνο.

Πάρε τον άλλο και ελάτε εσείς από εδώ αν βολέψει .

:wave2:

imitrelos
10/06/2011, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Kάνω Μάριε δυο δουλειές και δεν έχω ώρα ούτε για ύπνο.

Πάρε τον άλλο και ελάτε εσείς από εδώ αν βολέψει .

:wave2:

μόλις καταφέρω και τόν πετύχω γιατί έχουμε διαφορετικά ωράρια θα το κανονίσουμε