PDA

View Full Version : Πυκνωτής αντί για μπαταρία



kokkiklhs
02/06/2011, 13:31
Διαβάζοντας διάφορα ξένα μοτοάρθρα, έπεσε το μάτι μου σε πατέντα που από καιρό κάνουν κάποιοι (ειδικά τσοπεράδες, για αισθητικούς λόγους), καταργώντας τη μπαταρία και αντικαθιστώντας τη με έναν μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή. Μάλιστα οι αμερικάνοι έχουν βγάλει και κάποια έτοιμα σχετικά κιτ, όμως αυτά κοστίζουν αρκετά και δεν είναι παρά ο πυκνωτής σε ωραίο περιτύλιγμα, με βίδες και ακροφύσια...
Εννοείται ότι αυτό είναι εφικτό ΜΟΝΟ σε μηχανάκια με μανιβέλα, που δε χρειάζονται ρεύμα για τη μίζα. Μάλιστα κάποια εντουροειδή (π.χ. XR), απ'όσο ξέρω βγαίνουν από το εργοστάσιο χωρίς μπαταρίες. Έψαξα και δε βρήκα κάποιο σχετικό ποστ εδώ μέσα...
Το ερώτημά μου είναι:
Έχει κάποιος δοκιμάσει το κόλπο με επιτυχία; Κι αν ναι, πώς μπορούμε να υπολογίσουμε ποιος πυκνωτής θα ήταν κατάλληλος σε κάθε περίπτωση; Σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο ΜΖ μου, μια και εκ των πραγμάτων δεν το βάζω μπροστά συχνά κι η μπαταρία δε θ'αργήσει να τα φτύσει και δεν έχω όρεξη να κάθομαι να φορτίζω ή ν'αλλάζω μπαταρίες κάθε όποτε παρουσιαστεί πρόβλημα...
Οποιαδήποτε εμπειρία και βοήθεια, ευπρόσδεκτες!!
:beer:

OldMan
02/06/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
και δεν έχω όρεξη να κάθομαι να φορτίζω ή ν'αλλάζω μπαταρίες κάθε όποτε παρουσιαστεί πρόβλημα...
Υποθέτω ότι όρεξη να φορτίζεις τον πυκνωτή έχεις ...:winka:

(ο οποίος, σημειωτέον, αυτοεκφορτίζεται ΠΟΛΥ πιο γρήγορα από μια συμβατική μπαταρία..)

kokkiklhs
02/06/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υποθέτω ότι όρεξη να φορτίζεις τον πυκνωτή έχεις ...:winka:

(ο οποίος, σημειωτέον, αυτοεκφορτίζεται ΠΟΛΥ πιο γρήγορα από μια συμβατική μπαταρία..)

:nono:
Δε χρειάζεται φόρτιση ο πυκνωτής εν προκειμένω, υποτίθεται πως δίνει στιγμιαία αρκετό ρεύμα για σπινθήρα, μόνο με τις μανιβελιές...
http://www.snowvalley.20m.com/bikes/caps.htm
Απλώς ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει κάποιος, να μας πει την εμπειρία του και τι πυκνωτής χρειάζεται ανάλογα με το μηχανάκι...

georgio
02/06/2011, 14:03
Το TTR το μανιβελάτο έβγαινε χωρίς μπαταρία (έχω χάσει στοίχημα... :bawl: ).

Ο σπινθήρας που λες τραβάει ελάχιστο ρεύμα, δεν νομίζω να χρειάζεται τον πυκνωτή.

Πυκνωτή απ' όσο ξέρω βάζουν αυτοί που έχουν στο πορτ-μπαγκάζ ηχοσύστημα από το ΟΑΚΑ γιατί εκεί στο peak δεν μπορεί η μπαταρία να δώσει το απαιτούμενο ρεύμα και χρειάζεται το έξτρα από τον πυκνωτή. Όπως δουλεύει και το φλας στις φωτογραφικές.

vaska
02/06/2011, 14:08
αν δεν κάνω λάθος σε πολλά παλιότερα μηχανάκια η μπαταρία έπαιζε και τον ρόλο "εξομάλυνσης". Αυτός ήταν και ο λόγος που όταν η μπαταρία χαιρέταγε, μετά χαιρετάγανε και οι λάμπες. Με αυτή τη λογική και αν δεν υπάρχει ηλεκτρονική νομίζω πως ο πυκνωτής κάνει μια χαρά δουλειά.


:confused: :confused: :confused:

kokkiklhs
02/06/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Το TTR το μανιβελάτο έβγαινε χωρίς μπαταρία (έχω χάσει στοίχημα... :bawl: ).

Ο σπινθήρας που λες τραβάει ελάχιστο ρεύμα, δεν νομίζω να χρειάζεται τον πυκνωτή.

Πυκνωτή απ' όσο ξέρω βάζουν αυτοί που έχουν στο πορτ-μπαγκάζ ηχοσύστημα από το ΟΑΚΑ γιατί εκεί στο peak δεν μπορεί η μπαταρία να δώσει το απαιτούμενο ρεύμα και χρειάζεται το έξτρα από τον πυκνωτή. Όπως δουλεύει και το φλας στις φωτογραφικές.

Σύμφωνα με το αρθράκι που παραθέτω πιο πάνω, ο πυκνωτής στην ουσία κλείνει το κύκλωμα αντί της μπαταρίας, αλλά και ενισχύει το ρεύμα για την ανάφλεξη... Αν ήταν έτσι, γιατί τα πιο πολλά μανιβελάτα έχουν μπαταρίες, για να λειτουργούν μόνο οι λάμπες κι η κόρνα όταν είναι σβηστά;
:confused:

EDIT: Ο vaska με κάλυψε εν μέρει, μένει τώρα να μας πει κάποιος που το δοκίμασε ο ίδιος!!
:rolleyes:

OldMan
02/06/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Δε χρειάζεται φόρτιση ο πυκνωτής εν προκειμένω, υποτίθεται πως δίνει στιγμιαία αρκετό ρεύμα για σπινθήρα, μόνο με τις μανιβελιές...
Τάχεις λίγο μπερδεμένα, είναι η αληθεια..:winka:

Στην περίπτωση που λες, ο πυκνωτής κάνει απλώς εξομάλυνση της κυματομορφής του ρεύματος που δίνει η ΜΑΝΙΒΕΛΑ (μέσω γενήτριας..)..

Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν απλα αποσύνδεες την "πεθαμένη" μπαταρία σου..


Υ.Γ.
Νόμισα στην αρχή ότι μιλούσες για πλήρη κατάργηση του συστήματος εκκίνησης (μπαταρία, μανιβέλα, κόπλερ, γρανάζια εμπλοκής κ.λ.π.) και θα σούλεγα ότι θα χρειαστείς ΜΕΓΑΛΟ πυκνωτή ...

kokkiklhs
02/06/2011, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τάχεις λίγο μπερδεμένα, είναι η αληθεια..:winka:

Στην περίπτωση που λες, ο πυκνωτής κάνει απλώς εξομάλυνση της κυματομορφής του ρεύματος που δίνει η ΜΑΝΙΒΕΛΑ (μέσω γενήτριας..)..

Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν απλα αποσύνδεες την "πεθαμένη" μπαταρία σου..


Υ.Γ.
Νόμισα στην αρχή ότι μιλούσες για πλήρη κατάργηση του συστήματος εκκίνησης (μπαταρία, μανιβέλα, κόπλερ, γρανάζια εμπλοκής κ.λ.π.) και θα σούλεγα ότι θα χρειαστείς ΜΕΓΑΛΟ πυκνωτή ...

Ε, ναι, δεν είμαι ηλεκτρολόγος ρε παιδιά, γι'αυτό ρωτάω...:lol:
Με βάση αυτά που διάβασα μίλησα, κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη, αλλά για να τον χρησιμοποιούν σίγουρα σε κάτι είναι *απαραίτητος*, σωστά;
;)

OldMan
02/06/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
μένει τώρα να μας πει κάποιος που το δοκίμασε ο ίδιος!!:rolleyes:
Κύριε.. κύριε...

Έτσι βάζαμε μπροστά τα YZ 490 των early '80s...:winka:

the who
02/06/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κύριε.. κύριε...

Έτσι βάζαμε μπροστά τα YZ 490 των early '80s...:winka:

Μανουλα μου,ΥΖ 490 και ΙΤ.Τι θυμασαι ρε παληογερε?:beer: :beer:

kokkiklhs
02/06/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κύριε.. κύριε...

Έτσι βάζαμε μπροστά τα YZ 490 των early '80s...:winka:

Ωραίος!!!
Ε, άντε ντε, πες μας λοιπόν την ακριβή διαδικασία!! :cool:
Βασικά διαβάζοντας την κατάλαβα, κι είναι εξαιρετικά απλή, μόνο που δε μπορώ να ξέρω κατά πόσο τα αρθράκια γράφουν μ@λ@κίες με ενδεχόμενο να "ψήσω" τα ηλεκτρικά του δύστυχου ΜΖ, κι επί πλέον θα ήθελα να μάθω τι σόι πυκνωτής είναι κατάλληλος για να κάνει σωστά κι αποτελεσματικά τέτοια δουλειά, ως προς τα βολτ και τη χωρητικότητα...

:beer:

OldMan
02/06/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
.Τι θυμασαι ρε παληογερε?:beer: :beer:
Εγώ προσωπικά προσπαθώ να τα ξεχάσω ...:a53: :cry:

(αλλά ο ραγισμένος αστράγαλος αρνείται πεισματικά..) :winka:

the who
02/06/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ προσωπικά προσπαθώ να τα ξεχάσω ...:a53: :cry:

(αλλά ο ραγισμένος αστράγαλος αρνείται πεισματικά..) :winka:

Kατι κλειδες,μερικες εξαρθρωσεις ωμων,κατι γονατα σμπαραλια κλπ.:lol:
Ηταν μπιστολια ομως.

Λοιπον kokkiklhs μαθε τι χρειαζεσαι και πε μου.Καπου εχω δυο απο δαυτους να σου δωσω για δοκιμη.:wave2:

kokkiklhs
02/06/2011, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Λοιπον kokkiklhs μαθε τι χρειαζεσαι και πε μου.Καπου εχω δυο απο δαυτους να σου δωσω για δοκιμη.:wave2:

Μερσί, αλλά ΔΕΝ ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι, γι'αυτό ρωτάω... :confused: :bawl:
Για την ακρίβεια, όπως καταλαβαίνω ΜΟΝΟ έναν πυκνωτή χρειάζομαι και τίποτε άλλο, όμως οι προδιαγραφές του με προβληματίζουν... π.χ. 20000uF στα 16V είναι αρκετός, ή μήπως είναι too much κι έχω άλλες ιστορίες;
Ενημερωτικά η μπαταρία που έχω στο ΜΖ είναι 12V/9A...
:wave2:

the who
02/06/2011, 14:37
Ελα γεροντα δωσε τα φωτα σου.:rolleyes:

vaska
02/06/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τάχεις λίγο μπερδεμένα, είναι η αληθεια..:winka:

Στην περίπτωση που λες, ο πυκνωτής κάνει απλώς εξομάλυνση της κυματομορφής του ρεύματος που δίνει η ΜΑΝΙΒΕΛΑ (μέσω γενήτριας..)..

Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες αν απλα αποσύνδεες την "πεθαμένη" μπαταρία σου..


Υ.Γ.
Νόμισα στην αρχή ότι μιλούσες για πλήρη κατάργηση του συστήματος εκκίνησης (μπαταρία, μανιβέλα, κόπλερ, γρανάζια εμπλοκής κ.λ.π.) και θα σούλεγα ότι θα χρειαστείς ΜΕΓΑΛΟ πυκνωτή ...

Αντώνη, νομίζω ότι η μπαταρία εξομάλυνε την τάση σε όλη την διάρκεια της λειτουργίας τουτ κινητήρα και όχι μόνο κατά την "μανιβελιά". Και δεν είναι το ίδιο να βάλει πυκνωτή με το ν' αποσυνδέσει την μπαταρία. Αν αποσυνδέσει την μπαταρία στις υψηλές στροφές δεν θα μένει λάμπα για λάμπα, ενώ με τον πυκνωτή στην θέση της μπαταρίας γλυτώνει αρκετά δεινά. Θυμάμαι το πάλαι ποτέ με ένα 6βολτο παπί της αρχόντισσας Honda είχα κάνει τους βενζινάδες πλούσιους από τις λάμπες που αγόραζα γιατί ο πππρς δεν είχα λεφτά ν' αλλάξω μπαταρία.

Με τα λεφτά που είχα δώσει για λάμπες 3 μπαταρίες αγόραζα.

:mad: :mad: :mad:

OldMan
02/06/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Ε, άντε ντε, πες μας λοιπόν την ακριβή διαδικασία!! :cool:
Αν έχεις χώρο, που δεν το πιστεύω, βάζεις έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή παράλληλα(*) με την μπαταρία σου...
Αν όχι, βγάζεις την μπαταρία και τον βάζεις στη θέση της..

Η ακριβής χωρητικότητά του υπολογίζεται αλλά εξαρτάται και από τον βαθμό καταστροφής της μπαταρίας...
(γύρω στα 15.000 μF στα 40VDC είναι Ο.Κ.)

Απλα να ξέρεις ότι αυτό αρκεί ΜΟΝΟ για εκκίνηση και όχι για συμπληρωματική κατανάλωση φορτίου (φώτα, φλας, στοπ, κόρνα κ.λ.π.), αλλιώς πρέπει να πας σε πάνω απο 33.000 μF και θα σου βγει ακριβούτσικος..:winka:
(μπορείς να φτάσεις την χωρητικότητα που θέλεις συνδέοντας παράλληλα αρκετούς μικρότερους πυκνωτές, οπότε θα σου βγει φθηνότερα μεν αλλά θα έχεις χωροταξικό προβλημα..)

(*) Το "παράλληλα" αφορα στην συνδεσμολογία και όχι στην κατεύθυνση (η οποία στους ηλεκτρολυτικούς πρέπει να τηρείται, γι αυτό θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις οριζόντιο (ξαπλωτό) ή κάθετο (ορθιο) πυκνωτή..)

OldMan
02/06/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Αντώνη, νομίζω ότι η μπαταρία εξομάλυνε την τάση σε όλη την διάρκεια της λειτουργίας τουτ κινητήρα και όχι μόνο κατά την "μανιβελιά".
Συμφωνώ και επαυξάνω, γλυκούλη ..:blush:

Μίλησα για την εκκίνηση γιατί υπέθεσα ότι μόνο σ'αυτήν αναφερόταν ο kokkiklhs..

kokkiklhs
02/06/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις χώρο, που δεν το πιστεύω, βάζεις έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή παράλληλα(*) με την μπαταρία σου...
Αν όχι, βγάζεις την μπαταρία και τον βάζεις στη θέση της..

Η ακριβής χωρητικότητά του υπολογίζεται αλλά εξαρτάται και από τον βαθμό καταστροφής της μπαταρίας...
(γύρω στα 15.000 μF στα 40VDC είναι Ο.Κ.)

Απλα να ξέρεις ότι αυτό αρκεί ΜΟΝΟ για εκκίνηση και όχι για συμπληρωματική κατανάλωση φορτίου (φώτα, φλας, στοπ, κόρνα κ.λ.π.), αλλιώς πρέπει να πας σε πάνω απο 33.000 μF και θα σου βγει ακριβούτσικος..:winka:
(μπορείς να φτάσεις την χωρητικότητα που θέλεις συνδέοντας παράλληλα αρκετούς μικρότερους πυκνωτές, οπότε θα σου βγει φθηνότερα μεν αλλά θα έχεις χωροταξικό προβλημα..)

(*) Το "παράλληλα" αφορα στην συνδεσμολογία και όχι στην κατεύθυνση (η οποία στους ηλεκτρολυτικούς πρέπει να τηρείται, γι αυτό θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις οριζόντιο (ξαπλωτό) ή κάθετο (ορθιο) πυκνωτή..)

Ωραίος, ευχαριστώ!!!
Τη μπαταρία είναι η αλήθεια ότι δεν έχω λόγο να τη βγάλω και μάλλον θα χωράει κι ο πυκνωτής, το πλαϊνό καπάκι του ΜΖ είναι ευρύχωρο... :D
Αυτό με τον οριζόντιο και τον κάθετο όμως δεν το καταλαβαίνω, δεν αρκεί μόνο να προσέξω την πολικότητα στη σύνδεση; Έχουν κι άλλη διαφορά οι μεν με τους δε;

OldMan
02/06/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Έχουν κι άλλη διαφορά οι μεν με τους δε;
Έχουν (που να μην είχαν..) :winka:

Αν και στις χωρητικότητες που θέλεις, μάλλον μόνο "ορθιους" θα βρεις ..

vaska
02/06/2011, 14:59
Αν τελικά καταλήξεις να βάλεις πολλούς ηλεκτρολυτικούς για να φτάσεις την χωρητικότητα που θες, πολύ προσοχή στην πολικότητα. Με αντίθετες πολικότητες έχουν την τάση να γίνονται πυροτεχνήματα.

:D :D :D

vaska
02/06/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμφωνώ και επαυξάνω, γλυκούλη ..:blush:

Μίλησα για την εκκίνηση γιατί υπέθεσα ότι μόνο σ'αυτήν αναφερόταν ο kokkiklhs..


Έτσι θέλω να Με μιλάς εμένα, δεν παίρνω από αγριάδες..

:blush: :blush: :blush:

kokkiklhs
02/06/2011, 15:08
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, κύριοι!!
:cool:

Τελευταία συμβουλή:
Κάτι τέτοιο π.χ.
http://cgi.ebay.com/Sprague-Powerlytic-36DX-34000UF-40-VDC-capacitor-NEW-/180555023153?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a09eb0331
μου κάνει;

Γενικά, στην περίπτωση αυτή και για την καλύτερη λειτουργία του κυκλώματος, να προτιμήσω παραπάνω τάση, ή παραπάνω χωρητικότητα; 'Η μήπως και τα 2; :lol:

OldMan
02/06/2011, 15:14
Και η τάση και η χωρητικότητα είναι καθοριστικές μόνο προς τα κάτω..(ελάχιστη επιτρεπτή..).
Η μεγαλύτερη είναι ακριβότερη ..

gasto
02/06/2011, 15:35
Περνα μια βολτα απο τη Πραξιτελους που εχει μαγαζια με ηλεκτρονικα.Εγω πηρα 2 πυκνωτες 10000μF 25V τους συνδεσα παραλληλα και δεν εχω καποιο προβλημα.Απλα στο ρελαντι αν αναψεις φλας ή πατησεις φρενο πεφτει η ταση απο τα φωτα.Ισως αν αυξησω τη χωρητικοτητα να λυθει και αυτο το θεματακι.

kokkiklhs
02/06/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto
Περνα μια βολτα απο τη Πραξιτελους που εχει μαγαζια με ηλεκτρονικα.Εγω πηρα 2 πυκνωτες 10000μF 25V τους συνδεσα παραλληλα και δεν εχω καποιο προβλημα.Απλα στο ρελαντι αν αναψεις φλας ή πατησεις φρενο πεφτει η ταση απο τα φωτα.Ισως αν αυξησω τη χωρητικοτητα να λυθει και αυτο το θεματακι.

Μερσί!! Για τι ακριβώς μηχανάκι μιλάμε;

OldMan
02/06/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto
.Εγω πηρα 2 πυκνωτες 10000μF 25V τους συνδεσα παραλληλα και δεν εχω καποιο προβλημα.Απλα στο ρελαντι αν αναψεις φλας ή πατησεις φρενο πεφτει η ταση απο τα φωτα.Ισως αν αυξησω τη χωρητικοτητα να λυθει και αυτο το θεματακι.
Μάλλον θα πρέπει να αυξήσεις και την τάση των πυκνωτών, μαζί με την χωρητικότητα...
(τα 25V είναι οριακά κατάλληλα για 12βολτο σύστημα..) :winka:

stefanos
02/06/2011, 18:19
Δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται η μπαταρία εφόσον δεν υπάρχει μίζα:D

sv9cvk
02/06/2011, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto
Περνα μια βολτα απο τη Πραξιτελους που εχει μαγαζια με ηλεκτρονικα.Εγω πηρα 2 πυκνωτες 10000μF 25V τους συνδεσα παραλληλα και δεν εχω καποιο προβλημα.Απλα στο ρελαντι αν αναψεις φλας ή πατησεις φρενο πεφτει η ταση απο τα φωτα.Ισως αν αυξησω τη χωρητικοτητα να λυθει και αυτο το θεματακι.

Ενα μαγαζι αξιζει εκει ,ο Κατουμας .
Αν βρεις ηλ πυκνωτη με ανοχη στην θερμοκρασια 105βαθμους ειναι καλυτερα να βαλεις αυτον.
Για χωριτικοτητες δεν εχω αποψη αλλα ταση βαλε καλυτερα 35V να εισαι σιγουρος.
Αυτος που εβαλες απο ebay εχει υπερβολικα πολλα μεταφορικα....:mad:

tifoso4ever
02/06/2011, 20:20
BATTERY KILLER εννοεις...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66840

Στειλε ενα ΠΜ στον Νικο τον toneless, εχει ασχοληθει σε βαθος με αυτο το θεμα, και μπορει να σου φτιαξει κατα παραγγελια ο,τι χρειαζεσαι...

gasto
03/06/2011, 02:01
Απο το κατουμα ειχα παρει τους πυκνωτες για ενα DT.Ουτε 3 ευρω δεν ειχαν.Thanks για το tip παλιογερε,θα το δοκιμασω.

kokkiklhs
03/06/2011, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
BATTERY KILLER εννοεις...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66840

Στειλε ενα ΠΜ στον Νικο τον toneless, εχει ασχοληθει σε βαθος με αυτο το θεμα, και μπορει να σου φτιαξει κατα παραγγελια ο,τι χρειαζεσαι...

:beer:

dkirkos
04/06/2011, 00:43
πυκνωτη εχω στο srx μου εδω και αρκετα χρονια, 10.000 μF kai 35 V αν θυμαμαι καλα(θα κοιταξω αυριο για σιγουρια). Βεβαια η CDI φορτιζει απο ξεχωριστο charging coil (το εγραψα σωστα) και οχι απο τα 12 V που αποθηκευει ο πυκνωτης. Στο ρελαντι τρεμοπαιζουν λιγο τα φωτα και αν πατησω κορνα ακουγεται σαν να σφαζω καμια αγελαδα, αλλα μολις οι στροφες ανεβουν ολα δουλευουν ρολόι. Παντως δεν εχω ασχοληθει με το θεμα της μπαταριας στο srx για πανω απο 10 χρονια τωρα. Ελπιζω να βοηθησα καπως.

:beer:

kokkiklhs
06/06/2011, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
πυκνωτη εχω στο srx μου εδω και αρκετα χρονια, 10.000 μF kai 35 V αν θυμαμαι καλα(θα κοιταξω αυριο για σιγουρια). Βεβαια η CDI φορτιζει απο ξεχωριστο charging coil (το εγραψα σωστα) και οχι απο τα 12 V που αποθηκευει ο πυκνωτης. Στο ρελαντι τρεμοπαιζουν λιγο τα φωτα και αν πατησω κορνα ακουγεται σαν να σφαζω καμια αγελαδα, αλλα μολις οι στροφες ανεβουν ολα δουλευουν ρολόι. Παντως δεν εχω ασχοληθει με το θεμα της μπαταριας στο srx για πανω απο 10 χρονια τωρα. Ελπιζω να βοηθησα καπως.

:beer:

Λοιπόν, προχθές πήρα δοκιμαστικά πυκνωτή 35V 22000μF και το μηχανάκι (ΜεΖές) αρνήθηκε πεισματικά να πάρει μπροστά...
:confused:
Με τη μπαταρία έπαιρνε και παίρνει μια χα΄ρα, με την πρώτη μανιβελιά...
Μυστήρια πράματα... εντάξει, είπαμε, είναι "περίεργοι" οι ΜεΖέδες, αλλά όχι κι έτσι!!!
:evil: :bigcry:

stefanos
06/06/2011, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Λοιπόν, προχθές πήρα δοκιμαστικά πυκνωτή 35V 22000μF και το μηχανάκι (ΜεΖές) αρνήθηκε πεισματικά να πάρει μπροστά...
:confused:
Με τη μπαταρία έπαιρνε και παίρνει μια χα΄ρα, με την πρώτη μανιβελιά...
Μυστήρια πράματα... εντάξει, είπαμε, είναι "περίεργοι" οι ΜεΖέδες, αλλά όχι κι έτσι!!!
:evil: :bigcry:

Το ΕΤΖ αν δεν κάνω μεγάλο λάθος κυκλοφόρησε με 3 διαφορετικές ηλεκτρονικές, σίγουρα υπάρχουν 2 ειδών γεννήτριες, και τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι εναλλάξιμα μεταξύ τους.
Δεδομένου ότι πιθανόν δεν θα βρείς και τίποτα από αυτά εύκολα πλέον, και επειδή μιά κινέζικη μπαταρία είναι πολύ φτηνότερη και ευρύτερα διαδεδομένη, θα έλεγα να σταματήσεις τα πειράματα με τους πυκνωτές.Ακόμα και μιά ξεψυχισμένη μπαταρία θα την κάνει την δουλειά της στην βόλτα και θα σε γυρίσει σπίτι (ειδικά αν δεν ανάβεις φώτα).

Τώρα που το σκέφτομαι ένας άδειος πυκνωτής 35 V 22000 μF πώς θα το βάλει μπροστά το μηχανάκι?

kokkiklhs
06/06/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το ΕΤΖ αν δεν κάνω μεγάλο λάθος κυκλοφόρησε με 3 διαφορετικές ηλεκτρονικές, σίγουρα υπάρχουν 2 ειδών γεννήτριες, και τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι εναλλάξιμα μεταξύ τους.
Δεδομένου ότι πιθανόν δεν θα βρείς και τίποτα από αυτά εύκολα πλέον, και επειδή μιά κινέζικη μπαταρία είναι πολύ φτηνότερη και ευρύτερα διαδεδομένη, θα έλεγα να σταματήσεις τα πειράματα με τους πυκνωτές.Ακόμα και μιά ξεψυχισμένη μπαταρία θα την κάνει την δουλειά της στην βόλτα και θα σε γυρίσει σπίτι (ειδικά αν δεν ανάβεις φώτα).

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ μόλις είδα ότι δε γούσταρε να ξεκινήσει, οπότε κι εγκαταλείπω το project! Κρατάω τον πυκνωτή σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάνα από τα ψόφια παπιά διαφόρων φίλων!! :D
Και ναι, το ΕΤΖ έβγαινε με 2 ειδών γεννήτριες (ανάποδες πολικότητες νομίζω), για ηλεκτρονικές δεν ξέρω διότι το δικό μου έχει πλατίνες, αλλά σίγουρα κι εκεί θα βάζανε ό,τι τους περίσσευε ή τους έβγαινε φτηνότερα από τους προμηθευτές κάθε φορά!!
:rolleyes:
:beer:

stefanos
06/06/2011, 22:19
Εντάξει τουλάχιστον οι πλατίνες είναι φτηνές.:p

kokkiklhs
07/06/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εντάξει τουλάχιστον οι πλατίνες είναι φτηνές.:p

Φτηνές, αλλά ΑΜΑ βρεις!!
:rolleyes:

Πάντως με πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω σε άλλο, "κανονικό" μηχανάκι εκτός από τον ΜεΖέ, δε δικαιολογείται να μη δουλεύει, αν όσα διάβασα κι είπαν εδώ κι οι συμφορουμίτες είναι σωστά...
:confused:

stefanos
07/06/2011, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Φτηνές, αλλά ΑΜΑ βρεις!!
:rolleyes:

Πάντως με πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω σε άλλο, "κανονικό" μηχανάκι εκτός από τον ΜεΖέ, δε δικαιολογείται να μη δουλεύει, αν όσα διάβασα κι είπαν εδώ κι οι συμφορουμίτες είναι σωστά...
:confused:

Όταν αρχίσεις να μην βρίσκεις εύκολα βάζεις και ένα τέτοιο http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?country=be&lang=en&id=8946
και σταματάς να τις αλλάζεις ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.

kokkiklhs
07/06/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Όταν αρχίσεις να μην βρίσκεις εύκολα βάζεις και ένα τέτοιο http://www.velleman.eu/distributor/products/view/?country=be&lang=en&id=8946
και σταματάς να τις αλλάζεις ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.

Eιδικά για τα ΜΖ υπάρχει αυτό και βλέπω ότι το προτιμούν πολλοί ΜΖάκηδες:

http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7144/9522main.htm

και μάλιστα σε 2 "γεύσεις", ανάλογα με την πολικότητα, που λέγαμε πριν... έχει όμως 250 ευρώ..
:bigcry:
Μάλιστα στην ίδια σελίδα ο κατασκευαστής λέει ότι υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης της μπαταρίας με πυκνωτή 22000μF, σαν τον δικό μου, επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί δε λειτούργησε σε μένα...
Ίσως έχει κάποια ιδιαιτερότητα το πρωτόγονο κύκλωμα του ΜΖ που δεν επιτρέπει τέτοιες πατέντες χωρίς τις μετατροπές αυτού του κιτ...
:bawl:

Μοτορεμαλι
07/06/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Eιδικά για τα ΜΖ υπάρχει αυτό και βλέπω ότι το προτιμούν πολλοί ΜΖάκηδες:

http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7144/9522main.htm

και μάλιστα σε 2 "γεύσεις", ανάλογα με την πολικότητα, που λέγαμε πριν... έχει όμως 250 ευρώ..
:bigcry:
Μάλιστα στην ίδια σελίδα ο κατασκευαστής λέει ότι υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης της μπαταρίας με πυκνωτή 22000μF, σαν τον δικό μου, επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί δε λειτούργησε σε μένα...
Ίσως έχει κάποια ιδιαιτερότητα το πρωτόγονο κύκλωμα του ΜΖ που δεν επιτρέπει τέτοιες πατέντες χωρίς τις μετατροπές αυτού του κιτ...
:bawl:

Αν πριν βάλεις μπροστά την μηχανή φορτίσεις πρώτα τον πυκνωτή(βάζεις μπροστά με μπαταρία την μηχανή παραλληλίζεις τον πυκνωτή και βγάζεις μπαταρία)λογικά μετά θα κάνει την δουλειά του.αν ειναι καινούργιος ειναι και άδειος οποτε...αλλα και πάλι υπολόγισε πως με την παραμικρή απώλεια της μοτο σου ο πυκνωτής θα αδειάζει μπαμ μπαμ.εκτος αυτού εχεις ακούσει πυκνωτη να σκάει???δεν θέλει πολλά...ενα μικρο βραχυκύκλωμα του φτάνει.Για εμένα η καλύτερη λυση ειναι μια καλη μπαταρία μια και έξω και ενας διακόπτης απομόνωσης για τυχών απώλειες η' για μακροχρόνια ακινησία.

kokkiklhs
07/06/2011, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από acwaterdc
Αν πριν βάλεις μπροστά την μηχανή φορτίσεις πρώτα τον πυκνωτή(βάζεις μπροστά με μπαταρία την μηχανή παραλληλίζεις τον πυκνωτή και βγάζεις μπαταρία)λογικά μετά θα κάνει την δουλειά του.αν ειναι καινούργιος ειναι και άδειος οποτε...αλλα και πάλι υπολόγισε πως με την παραμικρή απώλεια της μοτο σου ο πυκνωτής θα αδειάζει μπαμ μπαμ.εκτος αυτού εχεις ακούσει πυκνωτη να σκάει???δεν θέλει πολλά...ενα μικρο βραχυκύκλωμα του φτάνει.Για εμένα η καλύτερη λυση ειναι μια καλη μπαταρία μια και έξω και ενας διακόπτης απομόνωσης για τυχών απώλειες η' για μακροχρόνια ακινησία.

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά η λογική του πρότζεκτ είναι ακριβώς η κατάργηση της μπαταρίας και σύμφωνα με τα δεδομένα ο πυκνωτής δεν χρειάζεται φόρτιση, απλώς κλείνει το κύκλωμα ώστε να έχει σπινθήρα το μπουζί και στη συνέχεια εξομαλύνει το ρεύμα που δίνει το δυναμό...
Μιλάμε πάντα για μανιβελάτο μηχανάκι, σε μίζα δεν έχει λογική κάτι τέτοιο!Ωστόσο στο ΜΖ μου ΔΕΝ δούλεψε!! :bigcry:
:beer:

stefanos
07/06/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Eιδικά για τα ΜΖ υπάρχει αυτό και βλέπω ότι το προτιμούν πολλοί ΜΖάκηδες:

http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7144/9522main.htm

και μάλιστα σε 2 "γεύσεις", ανάλογα με την πολικότητα, που λέγαμε πριν... έχει όμως 250 ευρώ..
:bigcry:
Μάλιστα στην ίδια σελίδα ο κατασκευαστής λέει ότι υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης της μπαταρίας με πυκνωτή 22000μF, σαν τον δικό μου, επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί δε λειτούργησε σε μένα...
Ίσως έχει κάποια ιδιαιτερότητα το πρωτόγονο κύκλωμα του ΜΖ που δεν επιτρέπει τέτοιες πατέντες χωρίς τις μετατροπές αυτού του κιτ...
:bawl:

http://www.vape.cz/en/technologie/alternatory/
Όπως βλέπεις πρόκειται για γεννήτρια μόνιμου μαγνήτη όπως και στο παλιό παπί μου όπως και στο xr που δεν έχει μπαταρία.
Φαντάζομαι ότι τμήμα της μανιβελιάς καταναλώνεται για να παράγεις μαγνητικό πεδίο που στην περίπτωση των παραπάνω συστημάτων δεν χρειάζεται.
Εγώ θα δοκίμαζα και σε μιά καλή κατηφόρα πρίν τα παρατήσω.

kokkiklhs
07/06/2011, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
http://www.vape.cz/en/technologie/alternatory/
Όπως βλέπεις πρόκειται για γεννήτρια μόνιμου μαγνήτη όπως και στο παλιό παπί μου όπως και στο xr που δεν έχει μπαταρία.
Φαντάζομαι ότι τμήμα της μανιβελιάς καταναλώνεται για να παράγεις μαγνητικό πεδίο που στην περίπτωση των παραπάνω συστημάτων δεν χρειάζεται.
Εγώ θα δοκίμαζα και σε μιά καλή κατηφόρα πρίν τα παρατήσω.

Αχά!! Ωραίος ο stefanos.... Εν τοιαύτη περιπτώσει όμως, θα προτιμήσω τη μπαταριούλα, διότι μετά την κατηφόρα έρχεται το σπρώξιμο στην ανηφόρα!!
:bigcry: :rotflmao:

Μοτορεμαλι
07/06/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Αχά!! Ωραίος ο stefanos.... Εν τοιαύτη περιπτώσει όμως, θα προτιμήσω τη μπαταριούλα, διότι μετά την κατηφόρα έρχεται το σπρώξιμο στην ανηφόρα!!
:bigcry: :rotflmao:

Λογικά μιας και εισαι μανιβελατος δεν εχει σχεση η μπαταρια με το αν θα παρει μπροστά ΕΚΤΟΣ και αν υπαρχει κυκλωμα απομόνωσης που να διακοπτη το κυκλωμα σου με ρελε.Εκει χρειαζεται η μπαταρια για να τον οπλιση μεχρι να την βαλης μπροστά.(μετα θα λειτουργει με επαφη αυτοσυγκράτησης και ρευμα απο τις μπομπινες σου.)Σε αυτην την περίπτωση χρειαζεσαι πολυυυυυυυυυυυυυυ μεγαλο πυκνωτη που και παλι θα αδειαζει πολυυυυυυυυυυυ γρηγορα αν δεν βαλεις μπροστα.οποτε σε τετοια περιπτωση 2 λυσεις βλεπω.α)βαζεις πυκνωτη αλλα αλλαζεις το κυκλωμα να διακοπτετε αμεσα απο την κλειδαρια.β)Ξαναβαζεις την μπαταρια σου και καθαρισες!!!:lol:

OldMan
08/06/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
σύμφωνα με τα δεδομένα ο πυκνωτής δεν χρειάζεται φόρτιση, ...
Αυτό κατάλαβες εσύ από όλη την ιστορία..??? :eyepop:

Αν ο πυκνωτής ΔΕΝ είναι φορτισμένος, τότε σχεδόν όλο το ρεύμα που θα παράγει το "μανιατό" σου θα καταναλωθεί για να φορτιστεί ο πυκνωτής και στο μπουζί δεν θα πάει τίποτε ....

Βάλε τον πυκνωτή σε ένα τροφοδοτικό στα 14 Volts (για την ακρίβεια, μέτρα την τάση που βγάζεις όταν πατάς μανιβέλα..) με περιορισμό ρεύματος (όχι πάνω από 4-5 Amperes) και άστον να φορτίσει...
(το πόση ώρα θα το βρεις από τον τύπο που συνδέει χωρητικότητα, φορτίο και ένταση :winka: )

Υ.Γ.
Καλύτερα ο πυκνωτής να είναι παράλληλα σε μια κατανάλωση, για να μην έχουμε τίποτε "δυσάρεστα"..

Shaolin Monk
08/06/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
BATTERY KILLER εννοεις...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66840

Στειλε ενα ΠΜ στον Νικο τον toneless, εχει ασχοληθει σε βαθος με αυτο το θεμα, και μπορει να σου φτιαξει κατα παραγγελια ο,τι χρειαζεσαι...


Αυτο το εχω αγορασει για το RGVακι μου, αλλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω.... :bawl: :bawl: :bawl:

Αλλα ειναι ομορφη κατασκευη και κερδιζεις και ολο το βαρος της μπαταριας.... :beer:

kokkiklhs
08/06/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό κατάλαβες εσύ από όλη την ιστορία..??? :eyepop:

Αν ο πυκνωτής ΔΕΝ είναι φορτισμένος, τότε σχεδόν όλο το ρεύμα που θα παράγει το "μανιατό" σου θα καταναλωθεί για να φορτιστεί ο πυκνωτής και στο μπουζί δεν θα πάει τίποτε ....

Βάλε τον πυκνωτή σε ένα τροφοδοτικό στα 14 Volts (για την ακρίβεια, μέτρα την τάση που βγάζεις όταν πατάς μανιβέλα..) με περιορισμό ρεύματος (όχι πάνω από 4-5 Amperes) και άστον να φορτίσει...


Aυτό ακριβώς κατάλαβα, με βάση τα όσα διάβασα... αν χρειάζεται φόρτιση πρώτα κι ο πυκνωτής, τότε ποιος ο λόγος να καταργηθεί η μπαταρία; :confused:
Με τις λίγες γνώσεις μου από ηλεκτρονικά ξέρω ποια είναι η θεωρία λειτουργίας του πυκνωτή, όμως εδώ σαν "πατέντα' δεν είδα πουθενά αναφορά για φόρτιση, μη με ρωτήσεις το γιατί...
Δηλαδή και το Battery Κiller του toneless που αναφέρεται πιο πάνω, θέλει φόρτιση πριν χρησιμοποιηθεί;
:eyepop:

stefanos
08/06/2011, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Aυτό ακριβώς κατάλαβα, με βάση τα όσα διάβασα... αν χρειάζεται φόρτιση πρώτα κι ο πυκνωτής, τότε ποιος ο λόγος να καταργηθεί η μπαταρία; :confused:



Φόρτιση θέλει την πρώτη φορά θεωρητικά ,μετά δεν θα έχεις πρόβλημα υπό τις προαναφερθείσες συνθήκες.

tifoso4ever
08/06/2011, 19:27
Φιλε μου RED :p , τα ΜΖ με πλατινες θελουν ρευμα για να παρουν μπροστα, και ΑΝ την αποσυνδεσεις, θα σβησουν μετα απο λιγο, αφου το ρευμα που παραγει η γεννητρια χρησιμοποιειται για τη φορτιση της μπαταριας, αλλα ΔΕΝ κανει κυκλωμα αν δεν υπαρχει...
κατα ενα παραξενο μεταφυσικο τροπο, υπεθεσα οτι το δικο σου ειχε ηλεκτρονικη...Σορυ...:D Τα 251 νομιζω δεν βγηκαν ποτε με ηλεκτρονικη, ή δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα...Ας μας διαφωτισει καποιος πιο ειδικος στα ΜΖ...Εγω, ΔΕΝ ειμαι...
Καποια ΜΖ 150 δεν ειχαν βγει με ηλεκτρονικη? ή κανω λαθος?
Τωρα μου ηρθε στο μυαλο ενα περιστατικο με ενα φιλο που εμεινε στο δρομο και με πηρε τηλ να τον ρυμουλκησω...Οταν εφτασα, επειδη εψαξα λιγο τι και πως, ανακαλυψα οτι ειχε φυγει ο πολος της μπαταριας...Τον βιδωσα στη θεση του, και πηρε τσακ - μπαμ το ΜΖ! βεβαια εκεινο ηταν απ'τα πρωτα ΜΖ 250 ('86 - '87), οχι 251...Δεν γνωριζω τι διαφορες μπορει να εχουν στα ηλεκτρικα τους...

παρε μια καλη μπαταρια κλειστου τυπου κι ενα φορτιστη / συντηρητη, και δεν νομιζω να εχεις προβλημα για 3 - 4 χρονια, ισως και παραπανω...(καθαρα εξαρταται απο την ποιοτητα της μπαταριας...):wave2: :beer:

kokkiklhs
08/06/2011, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Φιλε μου RED :p , τα ΜΖ με πλατινες θελουν ρευμα για να παρουν μπροστα, και ΑΝ την αποσυνδεσεις, θα σβησουν μετα απο λιγο, αφου το ρευμα που παραγει η γεννητρια χρησιμοποιειται για τη φορτιση της μπαταριας, αλλα ΔΕΝ κανει κυκλωμα αν δεν υπαρχει...
κατα ενα παραξενο μεταφυσικο τροπο, υπεθεσα οτι το δικο σου ειχε ηλεκτρονικη...Σορυ...:D Τα 251 νομιζω δεν βγηκαν ποτε με ηλεκτρονικη, ή δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα...Ας μας διαφωτισει καποιος πιο ειδικος στα ΜΖ...Εγω, ΔΕΝ ειμαι...
Καποια ΜΖ 150 δεν ειχαν βγει με ηλεκτρονικη? ή κανω λαθος?
Τωρα μου ηρθε στο μυαλο ενα περιστατικο με ενα φιλο που εμεινε στο δρομο και με πηρε τηλ να τον ρυμουλκησω...Οταν εφτασα, επειδη εψαξα λιγο τι και πως, ανακαλυψα οτι ειχε φυγει ο πολος της μπαταριας...Τον βιδωσα στη θεση του, και πηρε τσακ - μπαμ το ΜΖ! βεβαια εκεινο ηταν απ'τα πρωτα ΜΖ 250 ('86 - '87), οχι 251...Δεν γνωριζω τι διαφορες μπορει να εχουν στα ηλεκτρικα τους...

παρε μια καλη μπαταρια κλειστου τυπου κι ενα φορτιστη / συντηρητη, και δεν νομιζω να εχεις προβλημα για 3 - 4 χρονια, ισως και παραπανω...(καθαρα εξαρταται απο την ποιοτητα της μπαταριας...):wave2: :beer:

Ωραίος!!
:beer:
Tα 250 δε βγήκαν ποτέ από το εργοστάσιο με ηλεκτρονική αν δεις κανένα είναι πειραγμένο!
Τα 251 είχαν έρθει και στην Ελλάδα με ηλεκτρονική πάντως, όποιο δεις με αλουμινένιες ζάντες και τετράγωνα όργανα με μαύρο μασκάκι μπροστά αντί για τα κλασικά στρογγυλά είναι τέτοια!
Επίσης και κάποια λίγα με το κλασικό λουκ είχαν ηλεκτρονική και στα πλαϊνά καπάκια έγραφαν "251e"!! Τα υπόλοιπα χωρίς το "e" είναι με πλατίνες!!
:sun:

kokkiklhs
13/06/2011, 23:47
Λοιπόν, τελευταία νέα, για όσους έμειναν με την απορία:

Η πατέντα με το πυκνωτάκι (χύμα και αφόρτιστο, αρκεί να είναι μπόλικα volt και μF) λειτουργεί μια χαρά σε όσα μανιβελάτα μηχανάκια έχουν πηνία ("μανιατό"), όμως συγκεκριμένα τα ΜΖ ΕΤΖ έχουν alternator αυτοκινήτου (sic) που απαιτεί ρεύμα από τη μπαταρία για την εκκίνηση, οπότε τζίφος...
Με πληροφόρησε σχετικά ο γνωστός και μη εξαιρετέος super ΜΖ μάστορας, που είναι μηχανικός και ηλεκτρολόγος με 800 χρόνια εμπειρία!!!

:smokin: :beer:

OldMan
14/06/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Η πατέντα με το πυκνωτάκι (χύμα και αφόρτιστο, αρκεί να είναι μπόλικα volt και μF) λειτουργεί μια χαρά σε όσα μανιβελάτα μηχανάκια έχουν πηνία ("μανιατό"),
Άντε ρεε..
Μα να μην στο πει κανείς ..???:smokin:

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
σχεδόν όλο το ρεύμα που θα παράγει το "μανιατό" σου θα καταναλωθεί για να φορτιστεί ο πυκνωτής

kokkiklhs
14/06/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άντε ρεε..
Μα να μην στο πει κανείς ..???:smokin:

Εεεεπ, μάστορα, κλέβεις!!! :p :p :p

Εσύ είπες ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να λειτουργήσει, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, το ρεύμα δηλ. θα το "ρουφάει" ο πυκνωτής και δε θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα! Θυμάμαι καλά;

Το διά ταύτα είναι ότι ΔΟΥΛΕΥΕΙ από την πρώτη μανιβελιά, αλλά δουλεύει ΜΟΝΟ με μανιατό ο πυκνωτής, χωρίς να χρειάζεται καμία προηγούμενη φόρτιση, ενώ με το αλτερνέιτορ σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ δουλεύει..
Μη ρωτάς γιατί, δεν είμαι ειδικός, μεταφέρω τα λόγια του ειδικού!!! Επίσης να πω ότι προσωπικά δεν το δοκίμασα, διότι δεν διαθέτω μηχανάκι μανιβελάτο άλλο από το ΜΖ με τον αλτερνέιτορ... όμως ο συγκεκριμένος μάστορας που συνέφερε τα διαλυμένα ηλεκτρικά του ΜΖ πιστεύω ότι ξέρει καλά τι λέει !! :winka:
Άντε, αφού μας λύθηκε η απορία, να είμαστε όλοι καλά! Τσάκω δροσερή μπυρίτσα!!!
:beer:

sniper
14/06/2011, 12:53
Για να γράψει κάποιος εδώ μέσα πρέπει να έχει μεταπτυχιακό στην Αρχαιολογία;

kokkiklhs
14/06/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για να γράψει κάποιος εδώ μέσα πρέπει να έχει μεταπτυχιακό στην Αρχαιολογία;

Και η Ιστορία μας κάνει!!!
:rotflmao: :beer:

OldMan
14/06/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Εσύ είπες ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να λειτουργήσει, γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, το ρεύμα δηλ. θα το "ρουφάει" ο πυκνωτής και δε θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα! Θυμάμαι καλά;
Εσύ θυμάσαι ότι σε κάνει να χαίρεσαι και εγώ δεν αιασθάνομαι και πολύ καλά...:alien:


Anyway, αφού δεν δουλεύει στο μοτοσακό σου, αστο να πάει στην ευχή του Faraday ... :wave2:

kokkiklhs
14/06/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ θυμάσαι ότι σε κάνει να χαίρεσαι και εγώ δεν αιασθάνομαι και πολύ καλά...:alien:


Anyway, αφού δεν δουλεύει στο μοτοσακό σου, αστο να πάει στην ευχή του Faraday ... :wave2:

Εγώ θυμάμαι ό,τι με κάνει να χαίρομαι κι εσύ ό,τι και όπως σε βολεύει!! :winka:
Copy/paste τα εν λόγω γραφόμενά σου, λίγες αράδες πιο πάνω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αυτό κατάλαβες εσύ από όλη την ιστορία..???

Αν ο πυκνωτής ΔΕΝ είναι φορτισμένος, τότε σχεδόν όλο το ρεύμα που θα παράγει το "μανιατό" σου θα καταναλωθεί για να φορτιστεί ο πυκνωτής και στο μπουζί δεν θα πάει τίποτε ....


Εκτός αν ξέχασα να διαβάζω και δεν το έχω πάρει χαμπάρι... η αλήθεια είναι ότι πάνε πολλά χρόνια που τελείωσα το σχολείο, μπορεί και να έχω ξεχάσει την ανάγνωση...
:lol: :wave2:

Tpap
14/06/2011, 15:02
ΠαληόγερΑ,
σιάξε μου κι εμένα ένα fishing shock, ρε. Να παγαίνω να ψαρεύω στην λίμνη μου με πυκνωτή, για'τα τα καλάμια και τα δίχτυα είναι μπελάς...

Και αυτά τα φυτίλια για την μαύρη μπαρούτη δεν είναι και τόσο έμπιστα. :wave2: :lol:





:beer: :beer: :beer: :beer:

(ξέρω-ξέρω αυτοκαταστρεφεται εντός 5'')

stefanos
14/06/2011, 16:48
Ξέρω θέλετε να το θάψουμε, αλλά:

1. τόσα χρόνια τα αυτοκίνητα είχαν αλτερνειτορ ,μηχανικό αυτόματο, πλατίνες, και όταν πέθαινε η μπαταρία παίρναν με λίγο σπρώξιμο.

2. Δεν βλέπω καμιά ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε μια μπαταρία και ένα πυκνωτή.
Απλά νομίζω ότι και σε αυτή την περίπτωση "size does matter"


:smokin:

CBR900RR 98-99
10/01/2012, 22:31
Αν και μου φαινεται μουφα,κατι σε μαγνιτες στα καυσιμα μου φερνει!τεχνικα μπορει να γινεται αυτο που υποσχεται?δλδ βελτιστο σπινθιρα παντα?http://www.ebay.com/itm/Save-fuel-Better-acceleration-Reduce-consumption-Better-Idling-More-horsepower-/130591097093?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item1e67d60105

Μανολης67
19/01/2015, 20:04
Ειχα ενα DT 200 R., ηταν σκυλί μαύρο, το πούλησα το 1997 σε εναν φίλο μου μηχανικό μετά από χρόνια τον ρώτησα τι κάνει το DT, moy είπε ότι δουλεύει απροβλημάτιστα, και ότι επειδή το κυκλοφορεί σπάνια, έβαλε πυκνωτή αντί για μπαταρία, αν θές μπορώ να τον ρωτήσω λεπτομέρειες.Ο τύπος πάντως είναι μεγάλο κεφάλι, σκέψου ότι δουλεύει αρχιμηχανικός σε μεγάλη αντιπροσωπεία Μοτοσυκλετών στην Θεσσαλονίκη.

kostakis125
19/01/2015, 20:19
Δεν ειναι μουφα.
Καταρχην δε μπορεις να το βαλεις σε μηχανη με μιζα. Δευτερον ακομη και αν δεν εχει μιζα η μηχανη οταν θα εισαι στο ρελαντι τα φωτα σου θα ειναι ανυπαρκτα.

giannis23
19/01/2015, 22:46
ο πυκνωτης χρησιμοποιηται κυριως σε βορειες χωρες γιατι εχει την ιδιοτητα να μην εχει προβλημα απο το ψυχος,για την εκκινηση ομως πχ τανκς..ομως η ταση του εξαρταται απο το επιπεδο φορτισης σε αντιθεση με την μπαταρια... πυκνωτες (ταχυτατη φορτιση,ταχυτατη εκφορτιση)... ετσι για το ηλλεκτρικο συστημα του αυτοκινητου θελουμε μπαταρια... οι πυκνωτες ειναι η για ειδικες περιπτωσεις που ειπα πριν η για pcb και αναμεταδοτες απου θελουμε ταχυτατες φορτισεις εκφορτισεις..

CBR900RR 98-99
20/01/2015, 18:49
Αν και απαντηθηκε μετα απο 3 χρονια η ερωτηση μου, η αληθεια ειναι οτι η απαντησης εχουν δωθη ηδη στης προιγουμενενες σελιδες.

Δοκιμασα να βαλω κατι πυκνωτες που ειχα στο xl250r του 82 που εχω αντι για μπαταρια δουλεψε μια βδομαδα ετσι ειχα κορνα φωτα αλλα λιωσανε,μαλον δεν εβαλα την χωρητηκωτιτα που χρειαζοταν για να δουλεψη σωστα δεν ξανασχοληθηκα ωμος!