PDA

View Full Version : Υπό ποίες προϋποθέσεις πάιρνω ξανά τις πινακίδες που έχω καταθέσει;



Ζεύκας
02/06/2011, 21:13
Έμαθα ότι από την ημερομηνία που τις έχω καταθέσει πρέπει να τις πάρω μέσα σε ένα έτος
και η μηχανή πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ

Ισχύει; :hypnotize


αν έχει ξανασυζητηθεί ρίχτε λίνκ :wave2:

notakos600
02/06/2011, 21:35
Τη μάμησες δλδ;

gianhs8
02/06/2011, 22:58
στα αυτοκινητα παντως μετα απο εναν χρονο επερχεται οριστικη διαγραφη, εσυ ειχες κανει προσωρινη καταθεση? αν ναι πληρωνεις τελη κυκλοφοριας για κτεο δεν ξερω, στην διευθηνση κατοικιας που αναγραφεται στην αδεια υπαρχει κτεο για μηχανες?

rantanplan
02/06/2011, 23:02
δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη εαν τις εχεις καταθεσει σε ακυνισια μπορεις να τις αφισεις οσα χρονια θες και δεν περναει κτεο για να τις παρεις πισω. απλα μετα τον προτο χρονο εαν τις αφισεις και δευτερο επιδι τους ποιανουν χορο τις καταστρεφουν και οταν θα πας να τις παροις πισο θα σου δοσουν μονο την αδια και ενα χαρτη οτι κατεστρεψαν τις πινακιδες , μετα θα πρεπει να πας στο υπουργιο να καταθεσεις την αδια και το χαρτη και θα σου δοσουν καινουρια αδια και πινακιδες με αλλο νουμερο χορις να πλιροσεις τιποτα και χορις κτεο το ιδιο ισχιοι και για τα αυτοκινιτα


:beer:

DimChios
03/06/2011, 09:25
για κατσε να ρωτησω κι εγω κατι...

αν εχεις κανει οριστικη διαγραφη, αυτο ειναι αναστρεψιμο?

McTalas
03/06/2011, 11:13
κτεο σε μοτο ακομα ΔΕΝ υφίσταται...! οποτε σου λενε μπαρμπουτσαλα!!!

τωρα για τα υπολοιπα οχηματα, οταν την στιγμη κατεθεσες πινακιδες για ακυνισια το οχημα ΔΕΝ (προσοχη ΔΕΝ) ηταν υποχρεο να περασει απο κτεο τοτε και μετα απο 70 χρονια να πας και να κανεις αναιρεση της ακινησιας θα πρεπει μεσα σε 7 ημερες απο την ημερομηνια που εγινε η αρση, να περασεις απο κτεο χωρις κανενα παραβολο υπερ δημοσιου λογω εκπροθεσμο.

για λεπτομεριες οποιος θελει βαλτε ημερομηνιες να σας πω.:D

Gandalf dr685sm
03/06/2011, 11:24
Για το ΚΤΕΟ σε μοτό τα έχουμε ξαναπεί.. υπάρχει και νόμος και πρόθεση.. εγκαταστάσεις και δεδομένα για μετρήσεις δεν υπάρχουν , οπότε ο νόμος βγαίνει άκυρος. Άρα ΚΤΕΟ για μοτό δεν υφίσταται.. τουλάχιστον ακόμη.

DrBig
03/06/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
για κατσε να ρωτησω κι εγω κατι...

αν εχεις κανει οριστικη διαγραφη, αυτο ειναι αναστρεψιμο?

Εννοιολογικα υποθετω πως οχι. Αλλα και παλι ελληνικο δημοσιο ειναι αυτο....

Εχετλαίος
03/06/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη εαν τις εχεις καταθεσει σε ακυνισια μπορεις να τις αφισεις οσα χρονια θες και δεν περναει κτεο για να τις παρεις πισω. απλα μετα τον προτο χρονο εαν τις αφισεις και δευτερο επιδι τους ποιανουν χορο τις καταστρεφουν και οταν θα πας να τις παροις πισο θα σου δοσουν μονο την αδια και ενα χαρτη οτι κατεστρεψαν τις πινακιδες , μετα θα πρεπει να πας στο υπουργιο να καταθεσεις την αδια και το χαρτη και θα σου δοσουν καινουρια αδια και πινακιδες με αλλο νουμερο χορις να πλιροσεις τιποτα και χορις κτεο το ιδιο ισχιοι και για τα αυτοκινιτα


:beer:

Σωστός!
:wave2:

McTalas
03/06/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για το ΚΤΕΟ σε μοτό τα έχουμε ξαναπεί.. υπάρχει και νόμος και πρόθεση.. εγκαταστάσεις και δεδομένα για μετρήσεις δεν υπάρχουν , οπότε ο νόμος βγαίνει άκυρος. Άρα ΚΤΕΟ για μοτό δεν υφίσταται.. τουλάχιστον ακόμη.

για την ακριβια δεν υπαρχει νομικο πλαισιο που να οριζει τι πρεπει να ελενξεις και πως και το βασικοτερο δεν μπορει να οριτσει ακομα η τιμη ελεγχου.

DimChios
03/06/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εννοιολογικα υποθετω πως οχι. Αλλα και παλι ελληνικο δημοσιο ειναι αυτο....


ξερω ρε φιλαρακ' κατι ψιλα Ελληνικα!

:winka:

Ρωταω ομως...

:wave2:

Εχετλαίος
03/06/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
για κατσε να ρωτησω κι εγω κατι...

αν εχεις κανει οριστικη διαγραφη, αυτο ειναι αναστρεψιμο?

Κοντολογίς...ναι, γίνεται. Το έχω κάνει. Είναι χρονοβόρο και ηθικοσωματικοπνευματικά ενεργοβόρο αλλά γίνεται.
:wave2:

sniper
03/06/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κοντολογίς...ναι, γίνεται. Το έχω κάνει. Είναι χρονοβόρο και ηθικοσωματικοπνευματικά ενεργοβόρο αλλά γίνεται.
:wave2:

Υπάρχουν κι οι διεκπαιρεωτές αλλά κοστίζουν..

DimChios
03/06/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κοντολογίς...ναι, γίνεται. Το έχω κάνει. Είναι χρονοβόρο και ηθικοσωματικοπνευματικά ενεργοβόρο αλλά γίνεται.
:wave2:


μακρυλογις....? :lol: :lol: :lol:


Θες να πεις τι πρεπει να κανω? εστω με π.μ...

:wave2:

DimChios
03/06/2011, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπάρχουν κι οι διεκπαιρεωτές αλλά κοστίζουν..


θα τους ριξω ενα μπέουλο και θα τα βρουμε, μη σε νοιαζει!

Τι πρεπει να γινει πειτε μου...

:wave2:

sniper
03/06/2011, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μακρυλογις....? :lol: :lol: :lol:


Θες να πεις τι πρεπει να κανω? εστω με π.μ...

:wave2:

Αν σου πω εγώ θα παρεξηγηθείς; :lol:

Εχετλαίος
03/06/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μακρυλογις....? :lol: :lol: :lol:


Θες να πεις τι πρεπει να κανω? εστω με π.μ...

:wave2:

Σε ποιό στάδιο έχεις φτάσει την οριστική διαγραφή; Έχεις πάει το χαρτί από το διαλυτήριο στην εφορία; Τι όχημα;

DimChios
03/06/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν σου πω εγώ θα παρεξηγηθείς; :lol:


αν μου πεις να παω να μαμηθω, ναι! :lol: :lol:

Αν μου πεις τι να κανω με το μηχανακι, οχι! :wacko:

Στελιο, δεν πηγα κανενα χαρτι απο διαλυση! Πηγα και τους ειπα οτι το μηχανακι εχει βγει αχρηστο (ετσι ειπα, το τι εχει γινει ειναι αλλη ιστορια) και κατεθεσα πινακιδες να μη πληρωνω τελη.
"οριστικη διαγραφη" μου λεει?
"Οριστικη" του απανταω.
Τωρα κανω μια σκεψη trackbike οπου ξερω πως δε χρειαζεται αδεια αλλα εγω θελω να την ξαναβγαλω...

sniper
03/06/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
....

Τωρα κανω μια σκεψη trackbike οπου ξερω πως δε χρειαζεται αδεια αλλα εγω θελω να την ξαναβγαλω...

Τι να το κάνεις ρε Μήτσε το τρακμπάικ; :uplate:

DimChios
03/06/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τι να το κάνεις ρε Μήτσε το τρακμπάικ; :uplate:


θα στο δωσω να μαθεις

Παρακατω....

Εχετλαίος
03/06/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
και κατεθεσα πινακιδες να μη πληρωνω τελη.

Aυτό είναι προσωρινή ακινησία. Διάφορο της οριστικής διαγραφής.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
"οριστικη διαγραφη" μου λεει?
"Οριστικη" του απανταω.

Εδώ μπερδεύει το πράμα. Ίντα χαρτί σου δώσανε; :confused:

DimChios
03/06/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aυτό είναι προσωρινή ακινησία. Διάφορο της οριστικής διαγραφής.



Εδώ μπερδεύει το πράμα. Ίντα χαρτί σου δώσανε; :confused:


ε ρε Στελιο, το εγραψα απο την αρχη. Οριστικη διαγραφη εκανα λεμε!
Το χαρτι δε το θυμαμαι, θα το κοιταξω....

DimChios
03/06/2011, 14:43
ενα μηχανογραφημενο χαρτι ειναι, γραφει τα στοιχεια μου και της μοτο και καπου λεει: ΚΩΔ. ΜΕΤ (κωδικος μεταβολης φανταζομαι) 01 ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

Αυτα

sniper
03/06/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ενα μηχανογραφημενο χαρτι ειναι, γραφει τα στοιχεια μου και της μοτο και καπου λεει: ΚΩΔ. ΜΕΤ (κωδικος μεταβολης φανταζομαι) 01 ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

Αυτα

Ωραία.. Πήγαινέ το στην πρέσα τότε.. Ή ρώτα κανέναν επαγγελματία του χώρου να σου πει.

DimChios
03/06/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραία.. Πήγαινέ το στην πρέσα τότε.. Ή ρώτα κανέναν επαγγελματία του χώρου να σου πει.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κοντολογίς...ναι, γίνεται. Το έχω κάνει. Είναι χρονοβόρο και ηθικοσωματικοπνευματικά ενεργοβόρο αλλά γίνεται.
:wave2:

:rolleyes:

Εχετλαίος
03/06/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραία.. Πήγαινέ το στην πρέσα τότε..

Έχει δίκιο σε αυτό ο Νίκος. Προκειμένου για ΙΧ το επόμενο βήμα είναι το διαλυτήριο. Το θέμα είναι πως και εδώ οι καρεκλοκένταυροι της εφορίας δε λένε στον κόσμο τι και πως καθότι βαριούνται που ζούνε. Με το χαρτί απο την ανακύκλωση του οχήματος επιστρέφεις στην εφορία και το ξεχρεώνεσαι.
Προκειμένου για μοτό, για να λέω την αλήθεια, δεν γνωρίζω. Εικάζω μονάχα πως η διαδικασία είναι η ίδια...Διαφορετικά είναι σα να σου λέγει το κράτος "άμε πέτα τα παλιοσόδερα όπου γουστάρεις, στο ρέμα, στο γκρεμό, στη χαβούζα".
Εμένα μου έτυχε όταν πηγαίναμε το όχημα (με το χαρτί της οριστικής διαγραφής της εφορίας πάνω) στο διαλυτήριο, ο ιδιοκτήτης να αλλάξει γνώμη και να θέλει να το κρατήσει τελικά. Το κάναμε. Γυρίσαμε το χαρτί πίσω στην εφορία, πλερώσαμε τα αναλογούντα τέλη κυκλοφορίας για να ξαναμπεί στο δρόμο, πλερώσαμε και κάτι παράβολα (αν θυμούμαι καλά 5€ ) και το τάρταλο κυκλοφορεί ακόμα.

:wave2:

Ζεύκας
03/06/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
δεν υπαρχει οριστικη διαγραφη εαν τις εχεις καταθεσει σε ακυνισια μπορεις να τις αφισεις οσα χρονια θες και δεν περναει κτεο για να τις παρεις πισω. απλα μετα τον προτο χρονο εαν τις αφισεις και δευτερο επιδι τους ποιανουν χορο τις καταστρεφουν και οταν θα πας να τις παροις πισο θα σου δοσουν μονο την αδια και ενα χαρτη οτι κατεστρεψαν τις πινακιδες , μετα θα πρεπει να πας στο υπουργιο να καταθεσεις την αδια και το χαρτη και θα σου δοσουν καινουρια αδια και πινακιδες με αλλο νουμερο χορις να πλιροσεις τιποτα και χορις κτεο το ιδιο ισχιοι και για τα αυτοκινιτα


:beer:

1. ρε μαλάκα κάνε κάτι με τα ορθογραφικά, μου βγήκανε τα μάτια:uplate:

2. οκ τις ξεχνάω τις πινακίδες, αλλά παίρνω την άδεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ

μεταβίβαση τη μοτοσυκλέτα μπορώ να κάνω με την άδεια που θα μου δώσουν;

κι αν θέλει ο άλλος μετά να βγάλει πινακίδες; θα πάει με την άδεια και το χαρτί
ή πρέπει εγώ να βγάλω τις πινακίδες και μετά να κάνω τη μεταβίβαση;

DimChios
03/06/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχει δίκιο σε αυτό ο Νίκος. Προκειμένου για ΙΧ το επόμενο βήμα είναι το διαλυτήριο. Το θέμα είναι πως και εδώ οι καρεκλοκένταυροι της εφορίας δε λένε στον κόσμο τι και πως καθότι βαριούνται που ζούνε. Με το χαρτί απο την ανακύκλωση του οχήματος επιστρέφεις στην εφορία και το ξεχρεώνεσαι.
Προκειμένου για μοτό, για να λέω την αλήθεια, δεν γνωρίζω. Εικάζω μονάχα πως η διαδικασία είναι η ίδια...Διαφορετικά είναι σα να σου λέγει το κράτος "άμε πέτα τα παλιοσόδερα όπου γουστάρεις, στο ρέμα, στο γκρεμό, στη χαβούζα".
Εμένα μου έτυχε όταν πηγαίναμε το όχημα (με το χαρτί της οριστικής διαγραφής της εφορίας πάνω) στο διαλυτήριο, ο ιδιοκτήτης να αλλάξει γνώμη και να θέλει να το κρατήσει τελικά. Το κάναμε. Γυρίσαμε το χαρτί πίσω στην εφορία, πλερώσαμε τα αναλογούντα τέλη κυκλοφορίας για να ξαναμπεί στο δρόμο, πλερώσαμε και κάτι παράβολα (αν θυμούμαι καλά 5€ ) και το τάρταλο κυκλοφορεί ακόμα.

:wave2:


εδω ειναι η μλκια του κρατους που στην προκειμενη μπορει και να με συμφερει βεβαια!
Οταν εγινε το σκηνικο στην εφορια αυτο που εγραψες μου ειπε ο υπαλληλος. "Δεν μπορει να ξανακυκλοφορισει". "Και τι το κανω (ρωταω με φοβο να μου πει να το βαλω όπισθεν) :lol:
"οτι θες αρκει να μη ξανακυκλοφορησει. Πετα το"
Για πρεσες κλπ ουτε κουβεντα.

Αν εγινε οντως ομως αυτο που λες, "παιζει" να παω και να πετυχω κανενα "καλο" παιδι και να μου πει "οκ, πληρωσε τοσα τα τελη και τα παραβολα και ξαναπαρε τα χαρτια σου"...

Ιδωμεν!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Εχετλαίος
03/06/2011, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αν εγινε οντως ομως αυτο που λες, "παιζει" να παω και να πετυχω κανενα "καλο" παιδι και να μου πει "οκ, πληρωσε τοσα τα τελη και τα παραβολα και ξαναπαρε τα χαρτια σου"...


Aν δεν έχουν καταστρέψει τις πινακίδες, ναι. Αν τις έχουν στείλει στο πυρ το εξώτερον χρειάζεσαι νέα άδεια-πινακίδες-ταξινόμιση-παράβολα-και @@ τριχωτά καλώς κρεμμάμενα.
Υπομονή και καλό κουράγιο
:wave2:

DimChios
03/06/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aν δεν έχουν καταστρέψει τις πινακίδες, ναι. Αν τις έχουν στείλει στο πυρ το εξώτερον χρειάζεσαι νέα άδεια-πινακίδες-ταξινόμιση-παράβολα-και @@ τριχωτά καλώς κρεμμάμενα.
Υπομονή και καλό κουράγιο
:wave2:


κοιτα, η πινακιδα ήταν ηδη κατεστραμενη για να μη πω μ00νι καπέλο οταν τους την πηγα! :lol: :lol: :lol:

Σε καθε περιπτωση αν ειναι να πληρωσω τα κερατα μου, το κανω κομοδινο στο σαλονι και τελειωσε το θεμα!

:beer: :beer: :beer:

rantanplan
03/06/2011, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


ΕΡΩΤΗΣΗ

μεταβίβαση τη μοτοσυκλέτα μπορώ να κάνω με την άδεια που θα μου δώσουν;

κι αν θέλει ο άλλος μετά να βγάλει πινακίδες; θα πάει με την άδεια και το χαρτί
ή πρέπει εγώ να βγάλω τις πινακίδες και μετά να κάνω τη μεταβίβαση;


oxi προτα κανεις αντικατασταση αδειας και πινακιδων λογο καταστροθις απο την φαε αθηνων και μετα το μεταβιβαζεις.


οσο για τον μιτσο φιλε δεν μπορεις α κανεις τιποτα διστιχος απο την στιγμη που εκανες οριστικη διαγραφη δεν μπορεις ουτε για ανταλαχτικα να το δοσεις εχεις υπογραψει χαρτη οτι το μιχανακη διαλιθικε και ειναι σε ματρα για σιδερα.

vaska
04/06/2011, 00:13
600 post για ένα μηχανάκι που ο πρώην μαλλιάς έχει αλλά δεν έχει.


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ήμαρτο ήμαρτο

:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
04/06/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
600 post για ένα μηχανάκι που ο πρώην μαλλιάς έχει αλλά δεν έχει.


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ήμαρτο ήμαρτο

:rotflmao: :rotflmao:



μη σου τυχει

:wave2: