PDA

View Full Version : λαμπακι νεκρας



COSTAGIO
03/06/2011, 07:32
καλημερα στην παρεα.
μετα απο μεγαλο διαστημα αποχης επιστροφη στον κοσμο της μοτ/τας μεσω ενος gsf650 sa που
παρελαβα μολις χθες.!!!
το προβληματακι που αντιμετοπιζω ειναι οτι ενο με κρυο μοτερ λητουργει το λαμπακι της νεκρας
με ζεστο δεν αναβει,μονο την στιγμη που αλαζω ταχητητα απο 1 σε 2 αναβει για mil/sec
αν ειχε προβλημα η φουσκα δεν θα επρεπε να μην αναβει καθολου???
τα φωτα σας παρακαλω συναδελφοι

sapila racing
03/06/2011, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από COSTAGIO
καλημερα στην παρεα.
μετα απο μεγαλο διαστημα αποχης επιστροφη στον κοσμο της μοτ/τας μεσω ενος gsf650 sa που
παρελαβα μολις χθες.!!!
το προβληματακι που αντιμετοπιζω ειναι οτι ενο με κρυο μοτερ λητουργει το λαμπακι της νεκρας
με ζεστο δεν αναβει,μονο την στιγμη που αλαζω ταχητητα απο 1 σε 2 αναβει για mil/sec
αν ειχε προβλημα η φουσκα δεν θα επρεπε να μην αναβει καθολου???
τα φωτα σας παρακαλω συναδελφοι

Γνωστό πρόβλημα στα Bandit. Ψαξε λίγο στο φόρουμ και θα βρείς πολλές πληροφορίες.

peter86
03/06/2011, 15:38
το ιδιο προβλημα έχω και γώ και o bikenest.ίσως και ακομα 2 - 3 άτομα.
απλα το αγνοείς.
Η βαλβίδα της νεκράς από οτι φαίνεται είναι ελλαττωματικη, οπότε και καινούργια να βάλεις (περίπου 50 ευρώπουλα στοιχίζει) πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις κάποια στιγμή. Η καινούργια που θα βάλεις θα είναι η ίδια, δ θα έιναι κάποια πιο εξελιγμένη που θα λύνει το όποιο το πρόβλημα υπάρχει...
Εμένα το τελευταίο διάστημα λειτουργεί κανονικά,είναι με τις μέρες τις.
Εαν σε καλύπτει εγγύηση πήγαινε και ζαλισέ τους τον έρωτα μπάς και γίνει και καμιά μαζική ανάκληση (το πήγα πολύ μακριά...) για το συγκεκριμένο πρόβλημα!!!Αυτά!!!

Ichigo
04/06/2011, 02:06
εμενα σε καποια φαση αναβε η νεκρα όποτε το θυμόταν (αυτό συνεβαινε κυρίως μετά από πλύσιμο) και αλλαξα αισθητήρα εντος εγγυήσεως στα 18000χμ. Από τοτε δε μου το ξαναεκανε

saab
28/07/2011, 22:03
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.
άνοιξε το πλαινο καπάκι,λύσε τον αισθητήρα ( 2 αλένόβιδες ) και ρίξε αρκετό wd 40 δούλεψέ το λίγο με το χέρι και τοποθέτησέτο ξανά.
Μέσα σε 1-2 εβδομάδες δέν θα έχεις πρόβλημα.

kostaskex
05/08/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
το ιδιο προβλημα έχω και γώ και o bikenest.ίσως και ακομα 2 - 3 άτομα.
απλα το αγνοείς.
Η βαλβίδα της νεκράς από οτι φαίνεται είναι ελλαττωματικη, οπότε και καινούργια να βάλεις (περίπου 50 ευρώπουλα στοιχίζει) πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις κάποια στιγμή. Η καινούργια που θα βάλεις θα είναι η ίδια, δ θα έιναι κάποια πιο εξελιγμένη που θα λύνει το όποιο το πρόβλημα υπάρχει...
Εμένα το τελευταίο διάστημα λειτουργεί κανονικά,είναι με τις μέρες τις.
Εαν σε καλύπτει εγγύηση πήγαινε και ζαλισέ τους τον έρωτα μπάς και γίνει και καμιά μαζική ανάκληση (το πήγα πολύ μακριά...) για το συγκεκριμένο πρόβλημα!!!Αυτά!!!

Γιατι να το αγνοησει ???
εγω πηγα μια βολτα απο την suzuki και μου την αντικατεστησαν χωρις χρεωση (και δεν ειμαι και στην εγγυσηση)και ολα οκ απο τοτε...

COSTAGIO
06/08/2011, 08:57
δοκιμασα το κολπο που εγραψε ο saab αλλα με σπρει επαφων απο lidl και το προβλημα δεν ξαναπαρουσιαστηκε εδω και 15 ημερες.το ιδιο διαστημα αλλαξα λαδια αλλα πιστευω οτι το προβλημα ηταν στης επαφες που "καθαρισαν "απο το σπρει

kostaskex
06/08/2011, 11:56
αυτο το σπραι απο τα lidl θαυματουργο τελικα.με εχει βγαλει και μενα πολλες φορες ασπροπροσωπο
:) (χωρις να θελω να κανω διαφημιση αλλα για επαφες κλπ ειναι πρωτο και πολυ φθηνο)

IlliGoS
28/01/2012, 13:18
Να παραθέσω και εγώ την δική εμπειρία από το πρόβλημα.

Μου παρουσιάστηκε και στο δικό μου περίπου στις αρχές Δεκεμβρίου. Καθώς ήμουν ακόμη στη εγγύηση αποφάσισα να το πάω σε εξουσιοδοτημένο.

Ο μηχανικός που το πήγα μου είπε ότι λόγω εγγύησης θα μου τον αλλάξει αλλά το πρόβλημα τεχνικά δεν είναι στον αισθητήρα. Είναι λόγω σχεδιασμού του κινητήρα που δημιουργεί το πρόβλημα υπό συνθήκες.

Σύμφωνα με το μηχανικό αυτό, όταν χρησιμοποιείς το μηχανάκι σε κρύο καιρό με υγρασία (πχ όπως εγώ χειμώνα, Θεσσαλονίκη-Καλοχώρι) και χωρίς να κάνεις συχνά μεγάλα ταξίδια ο κινητήρας κάθε φορά που σβήνει κρυώνει και λόγω της συστολής των λαδιών τραβάει ατμοσφαιρικό αέρα από την υπερχείλιση. Η υγρασία που αυτός περιέχει συγκεντρώνεται στο λάδι που σχηματίζει γαλάκτωμα. Αυτό το γαλάκτωμα πηγαίνει και κάθεται πάνω στις επαφές του αισθητήρα και τον αχρηστεύει. Το γεγονός ότι λόγω σχεδιασμού ο αισθητήρας βρίσκεται ψηλά στον κινητήρα επιδεινώνει το πρόβλημα. Το γαλάκτωμα επειδή είναι ελαφρύτερο από το λάδι συγκεντρώνεται περισσότερο ψηλά.

Σε πολυωρο ταξίδι όπου ο κινητήρας θα δουλεύει συνεχόμενα σε υψηλη θερμοκρασία το νερό που υπάρχει στο λάδι σταδιακά θα εξατμιστεί και θα φύγει από την υπερχείλιση και το πρόβλημα θα υποχωρήσει.

Πρέπει να πώ ότι η παραπάνω εξήγηση τείνει να με πείσει γιατί φαίνεται ότι εξηγεί πολλά από τα ποστ που έχω δει σε forums όπως ότι φτιάχνει με αλλαγή λαδιών, η με καθαρισμό του αισθητήρα. Όπως και ότι γιατί εμφανίζεται ξανά και ξανά σε κόσμο που τον έχει αντικαταστήσει επανειλημμένα.

Ως μόνη λειτουργική λύση σύμφωνα με τον μηχανικό είναι η χρήση χειμερινών λαδιών όπως 5-30 για να ζεσταίνονται γρήγορα και να εξατμίζουν την υγρασία. Το οποίο όμως δεν έχει πολύ νόημα γιατί αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν το πολύ μέχρι το Μαίο και μετά θέλουν πέταμα.

taskon
06/03/2013, 21:44
Οπως λει και ο τιτλος εχω ενα θεματακι με το λαμπακι της νεκρας. Ποτε αναβει και ποτε οχι. οταν η μηχανη ειναι στην νεκρα ακομα και το λαμπακι να μην αναβει ξεκιναει κανονικα και δεν εχει θεματα με το stand κτλ.

Εχετε καμια ιδεα απο τι μπορει να ειναι και τι χρειαζεται για να διορθωθεΙ?

θενκ γιου βερυ ματσ

AUFGEBRACHT
06/03/2013, 22:26
Πόστ #53, μήπως είναι κάτι παρόμοιο;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123402&page=4&highlight=%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B1+cbr

Ichigo
06/03/2013, 22:33
Γνωστο θεμα...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118295

taskon
06/03/2013, 22:36
Πόστ #53, μήπως είναι κάτι παρόμοιο;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123402&page=4&highlight=%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B1+cbr

θα μπορουσε να ειναι κατι τετοια . θα τσεκαρω αυριο αν εχει τετοιο αιθητηρα.
Ευχαριστω

taskon
06/03/2013, 23:25
ουπς υπηρχε το θεμα. το search ειναι case sensitive γιατι το εψαχνα με κεφαλαια και δεν το εβγαζε?


παμε για καθαρισμα και βλεπουμε :)

skylos mauros
06/03/2013, 23:43
και το δικο μου gsf650sa εχει το ιδιο προβλημα. Στα 36000χλμ μου το εβγαλε...

mansag
07/03/2013, 10:44
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με το δικο μου suzuki gsx 650 f αλλαξα μαρκα λαδιων και πο τοτε κανενα προβλημα δουλευει κανονικα

valantis8
04/04/2013, 20:12
Παπαλα και το δικο μου εδω και 2.500 χλμ θα βαλω g-pro για να βλεπω ετσι κι αλλιως τι ταχυτητα εχω μεσα, και θα αλλαξω αισθητηρα πρωτη και τελευταια φορα.

valantis8
31/05/2013, 11:21
Eπανερχομαι, εβαλα gi-pro εδω και 3 βδομαδες, και το λαμπακι της νεκρας ως δια μαγειας επανηλθε σαν να μην εφυγε ποτε. τι γινετε ρε παιδια δεν καταλαβαινω, αλλα αφου διορθωθηκε το προβλημα ολα καλα.

Carlos.1on2
31/05/2013, 12:15
υπάρχει και στο mybike.gr αντιστοιχο θέμα με φωτο-οδηγό για το πως να καθαρίσετε τον αισθητήρας σας. Απλή και εύκολη διαδικασία η οποία θα πρέπει να γίνετε μια φορά το χρόνο ,κατ'εμενα, για να καθαρίζουν και τα υπολλείματα του σπρέι της αλυσίδας από το μπροστινό γρανάζι

dimzan
31/05/2013, 15:03
εμενα επανηλθε μονο του μετα την τελευταια αλλαγη λαδιων. Μου κανε κολπαγια κανα μηνα μεχρι που αλλαξα λαδια, μια αναβε μια οχι, κυριως ζεστο το εκανε.

τωρα βεβαια δεν οδηγαω μεχρι τον αυγουστο αλλα ανα 2-3 μερες που κατεβαινω και τη βαζω μπρος αναβει κανονικα.


δες προσωπικοτητα το bandit!