PDA

View Full Version : bmw service...?



christos34
16/08/2005, 11:45
Σήμερα το πρωϊ πήρα την μηχανή και πήγα σε μία δουλειά. Φεύγω από εκεί και κατέβηκα νέα σμύρνη για μία άλλη. Οταν πήγα να φύγω και από εκεί ανοίγω τον διακόπτη, γίνονται όλοι οι έλεγχοι αλλά μένει ανοιχτό το εικονίδιο του κινητήρα και το κίτρινο προειδοποιητικό τρίγωνο!

Ρε αμάν? Στα καλά καθούμενα? Τί στο διάλο? Κλείνω πάλι τον διακόπτη, βγάζω το κλειδί, τον ανοίγω πάλι... τίποτα... Τα ίδια. Ξαναεπανέλαβα την όλη διαδικασία αλλά και πάλι τίποτα.

Πέρνω στον Μπολασίκη από όπου και την πήρα αλλά ήταν κλειστά λόγω των ημερών. Ε, λέω εντάξει δεν τρέχει τίποτα... Θα πάρω την BMW mobile service και όλα θα λυθούν. Τους παίρνω τηλέφωνο, λέω το πρόβλημα, μου λένε θα σε παρουμε πίσω. Πράγματι μετά από 15-20 λεπτά με πήρε ένα παλικάρι, του είπα ξανά την ιστορία και μου λέει πως μάλλον δεν είναι τίποτα αλλά ίσως προκλήθηκε από νοθευμένη βενζίνη ή το πολύ-πολύ να έχει πρόβλημα κάποιος αισθητήρας "λάμδα". Οπως και να έχει μου είπε, καλό θα ήταν να πήγαινα σε κάποιο από τα service που είναι ανοικτά να το δούνε στο εγκέφαλο γιατί αυτός ήταν με μηχανή και δεν θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Οκ του λέω. Ας πάω. Πες μου ποιά είναι ανοικτά!

Χμ... εδώ είναι το πρόβλημα... Μου είπε δύο πως πρέπει να είναι ανοικτά, μου έδωσε τηλέφωνα και επιχείρησα να πάρω. Τίποτα. Μόνο κασσέτες έπαιζαν. Τον παίρνω πίσω μετά από τις προσπάθειές μου και του λέω τα καθέκαστα και μου λέει... τί να πω... για προσπάθησε και σε κάποιον ακόμα... αν όλοι οι άλλοι είναι κλειστοί αυτός θα είναι σίγουρα ανοιχτός... Τον ευχαρίστησα και ξαναπροσπάθησα... Τίποτα για άλλη μια φορά. Δεν είχε νόημα να το ξαναπάρω. Ούτως ή άλλως και εκείνος από ότι μου είπε δεν είχε άλλη ενημέρωση για το ποιοι είναι ανοικτοί και ποιοι όχι...

Μην τα πολυλογώ... όπως μου είχε πει και το παιδί στο τηλέφωνο, κάποια στιγμή μετά από μερικά χιλιόμετρα και μετά από μερικά "άνοιξε-κλείσε" του κινητήρα όλα έδειξαν να διορθώθηκαν...

Απλώς τα αναφέρω για ενημέρωσή σας... Υποτίθεται πως το service πρέπει να το έχεις όταν το χρειάζεσαι...

αντε γεια και καλά ταξίδια,
χρήστος

christos34
17/08/2005, 12:35
...επειδή όμως το νόμισμα έχει δύο όψεις πάντα, οφείλω να συνεχίσω την ιστορία όπως άλλωστε και έγινε...

...αφού λοιπόν έγραψα το post αυτό και είχε πάει ήδη μεσημέρι χτυπάει το κινητό. Ηταν το παλικάρι της bmw mobile service. Μου ζήτησε συγνώμη για τις λάθος πληροφορίες που μου είχε δώσει και μου είπε πως τελικά στο τέρμα της πειραιώς υπάρχει ένα συνεργείο ανοικτό και πως έχει ήδη μιλήσει μαζί τους για το πρόβλημά μου και πως με περιμένουν να πάω να το δόυνε, ασφαλώς δωρεάν.

Του είπα τα καθέκαστα, πως όλα δείχναν φυσιολογικά τώρα, μου είπε πως μάλλον δεν χρειάζεται περεταίρω κοίταγμα και εκεί κλείσαμε...

αυτά τα λίγα...

χρήστος

motoforever
18/08/2005, 13:00
πρίν αρκετό καιρό είχα αντιμετωπίσει και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά με τηλέφωνο στον Παναγιωτόπουλο (όπου με πληροφόρησε ότι ήταν ο αισθητήρας "λ", αισθητήρας για τα καυσαέρια) απλά με καθησύχασε να συνεχίσω αγνοώντας το μύνημα και θα εξαφανιστεί μόνο του, όπως και έγινε.

Παντως την συγκεκριμένη μέρα και την προηγούμενη δοκίμαζα κάτι στην μηχανή και άνοιγα - έκλεινα το γκάζι απότομα με μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη, και ίσως από αυτό δημιουργήθηκε...


δεν ξέρω την δικία σου εκδοχή...θα ήταν χρήσιμο να την ακούγαμε.

Υ.Γ. Πάντως ένα ανάλογο προβλημα είχε και ο Καραχάλιος αρχισυντάκτης του ΜΟΤΟ σε πρόσφατο test ON-OFF μηχανών (με την 1200GS)

Giannis_L
18/08/2005, 13:08
στη Βουλγαρια λες ??
που το γραφει και μεσα στο περιοδικο οτι μετα απο λιγο εσβησε???

το θεμα ειναι να μην ειναι κοκκινο...το κιτρινο δεν ειναι σοβαρο (λενε) και ετσι,λογικα σβηνει μετα απο λιγο..δεν ξερω !!

motoforever
18/08/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
στη Βουλγαρια λες ??
που το γραφει και μεσα στο περιοδικο οτι μετα απο λιγο εσβησε???

το θεμα ειναι να μην ειναι κοκκινο...το κιτρινο δεν ειναι σοβαρο (λενε) και ετσι,λογικα σβηνει μετα απο λιγο..δεν ξερω !!
ναι! και εσύ στην Βουλγαρία δεν ήσουν? είσαι?
Πάντως ΄το κιτρινο σημαίνει έλεγχος το γρηγορότερο δυνατό και στρωτή οδήγηση μέχρι το συνεργείο. Κόκκινο σημαίνει σταματάς επιτόπου...
Στο service το GT1 θα δείξει σε ιστορικό όλες τις βλαβες που έχει δείξει η μηχανή. Τώρα που το λέμε έχει ζητήσει κανείς ιστορικό να πάρει σε χαρτί? Στην Γερμανία στο Biker meeting μπορούσες α πας την μηχανή σου και σου έδιναν αναμνηστικό log file..:wave2: :wave2:

Giannis_L
18/08/2005, 13:26
γυρισα πριν λιγες μερες για τις δουλειες στην Ελλαδα.

Εγω εχει γινει καποια ιστορια με μια βλαβη στο abs που μου ειπαν οτι καταγραφηκε οταν ανοιγεις το διακοπτη και κανει ελεγχο,αν πατησεις φρενο,σου καταγραφει σφαλμα.
Ειμαι σιγουρος ομως οτι δεν εγινε εκει αλλα αντε βρες ακρη..τεσπα..


ναι ναι,στο κιτρινο πρεπει να πας καπου να την δουν,για καμια ασπιρινη κλπ :)

micmic
19/08/2005, 21:28
Πριν από λίγο, τελείως τυχαία, παρακολούθησα ένα παρόμοιο περιστατικό έξω από το Motion & Style στο Χαλάνδρι. Ένα φορτηγάκι μόλις είχε ξεφορτώσει ένα σκουτεράκι BMW (μάλλον C1) έξω από το μαγαζί, κατά τις 8:45 περίπου. Ο ιδιοκτήτης ετοιμαζόταν να παρκάρει το μηχανάκι και το έβγαζε κάτι φωτογραφίες (στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από τρακάρισμα, αλλά ίσως να έβγαζε φωτογραφίες επειδή απ'ότι άκουσα μετά κατά την μεταφορά τα παιδιά της assistance του είχαν σπάσει ένα πλαστικό). Μετά από 10 λεπτά περίπου ξαναγύρισα στο σημείο για να χαζέψω τη βιτρίνα και βρήκα τον ιδιοκτήτη να τσακώνεται με τους δύο της Mondial Assistance. Χαζεύοντας άκουγα κι όλας: Απ'ότι κατάλαβα ο ιδιοκτήτης είχε μόλις προσέξει το χαρτί που ήταν κολημμένο στην πόρτα του Motion & Style και έλεγε ότι θα ξανανοίξουν στις 29/08 (αν θυμάμαι καλά). Και αφού πρόσεξε ότι το συνεργείο θα ήταν κλειστό και την άλλη βδομάδα, έλεγε στους μεταφορείς να τον πάνε στο σπίτι του. Ο ένας μεταφορέας τα είχε πάρει τελείως και φώναζε ότι δεν τον πάει πουθενά και ότι τους είχε πει να τον πάνε Χαλάνδρι και εκεί τον πήγαν και ότι δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει ότι το συνεργείο είναι κλειστό. Μάλιστα μιλούσε στο κινητό με κάποιον της εταιρίας του και έλεγε "εγώ δεν πάω πουθενά, να έρθει άλλος να πάρει τον κύριο". Μιλάμε για φωνή, όχι αστεία, πρέπει να ακουγόταν σε όλο το Χαλάνδρι για κανα τέταρτο. Εντωμεταξύ ο ιδιοκτήτης επέμενε να τον πάνε σπίτι του. Αυτό συνεχιζόταν για ώρα, μέχρι που έφυγα και δεν είδα την κατάληξη.

Όπως έγραψα και σε άλλο post, και άσχετα με το ποιός είχε δίκιο στη συγκεκριμένη περίπτωση, γ@μώ τα μπουρδελομάγαζα που δεν βάζουν ένα γ@μημένο μήνυμα στον τηλεφωνητή που να λέει μέχρι πότε θα είναι κλειστά. Έτσι με ένα τηλέφωνο πιθανώς θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί όλη αυτή η ιστορία. Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και με τον Παναγιωτόπουλο και με τον Καλφαρέντζο, πάρτε τηλέφωνο αν δεν πιστεύετε. Κρίμα, γιατί μιλάμε για μονάδες που έχουν και συνεργεία και ο άλλος δεν έχει κανένα τρόπο να ξέρει πότε θα ανοίξουν αν δεν πάει μέχρι εκεί.

Αυτά είδα κύριε Πρόεδρε, και τα καταθέτω με πλήρη γνώση των συνεπειών του νόμου.