PDA

View Full Version : νικος παπανδρεου



iosif
03/06/2011, 10:53
Κάποια στιγμή στις συγκεντρώσεις των «αγανακτισμένων» στην κεντρική πλατεία έφτασε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο που σε κάποιο σημείο ανέφερε μεταξύ άλλων…… «Στην κοινοβουλευτική δημοκρατία της Ελλάδας ένας πυρήνας συγγενών, φίλων και κομματόσκυλων διοικούν την χώρα μέσω κρατικά επιδοτούμενων μ.κ.ο., οργανισμών και ιδρυμάτων.». Το θεώρησα βεβαίως κάπως υπερβολικό. Εχθές όμως διαβάζω* ότι ο Νίκος Παπανδρέου κλήθηκε να παρουσιάσει το νέο του βιβλίο στη Λέσβο στο πλαίσιο του προγράμματος των πολιτιστικών ανταλλαγών μεταξύ της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και του Πανεπιστημίου του Southern Maine, στην οποία ο κ. Ν. Παπανδρέου θα παρουσιάσει το συγγραφικό του έργο, κατόπιν προσκλήσεως από το παραπάνω Πανεπιστήμιο. Η όλη εκδήλωση χρηματοδοτείται με 2.500 ευρώ από την ελληνική κυβέρνηση η οποία υπέδειξε και τον συγγραφέα σαν το πλέον κατάλληλο στο πλαίσιο «της ανάγκης προβολής του ποιητικού και συγγραφικού πλούτου του Αιγαίου και ειδικότερα της Λέσβου από τους αρχαιότατους χρόνους μέχρι σήμερα».
Αναμενόμενη η υπόδειξη του Ν.Π. καθώς για τη Λέσβο και το Αιγαίο μόνο κάτι ανθυπολογοτέχνες τύπου Μυριβήλη, Ελύτη και Σαπφούς έγραψαν.
Φυσικά το ποσό δεν είναι αυτό που μας βουλιάζει. Είναι ενδεικτικό όμως της κυβερνητική νοοτροπίας η οποία επιβεβαιώνει αυτό που διάβασα στο φυλλάδιο το οποίο αρχικά θεώρησα υπερβολικό.
Να σημειώσω, σημειολογικά, ότι είχε προηγηθεί το θέμα της έκθεσης στις πανελλήνιες όπου τέθηκε κείμενο του δημοσιογράφου Π. Μανδραβέλλη (και- συμπτωματικά βεβαίως- ιδεολογικού συνοδοιπόρου της κυβέρνησης).

Ελπίζω του χρόνου να μην τεθεί σαν θέμα κάποιο κείμενο του λογοτέχνη του Αιγαίου Νίκου Παπανδρέου….


*http://www.mymolivos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=799%3A2011-05-28-02-46-14&catid=1%3A%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1+%CE%9D%CE%AD%CE%B1&Itemid=50&lang=el

nikos_abel
03/06/2011, 10:59
Προτείνω να πάει στους αγανακτησμένου το ποστ.

koulis25
03/06/2011, 13:03
Δύο χαρακτηριστικά άρθρα , δηλώσεις των αδερφών Παπανδρέου που κάποιοι φρόντισαν να εξαφανιστούν στο χρόνο.

Το πρώτο κείμενο αναφέρεται σε δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου σε συνέντευξη τύπου στο Τορόντο του Καναδά το 1999 και το δεύτερο κείμενο του αδερφού του Νίκου Παπανδρέου σε επιστολή του προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ , όπως δημοσιεύθηκε στο Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004...

"Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας".

Γιώργος Παπανδρέου (Συνέντευξη τύπου - Τορόντο Καναδά, 1999)


"Είμαι 37 ετών στην καρδιά της ελληνικής πολιτικής. Δεν ξέρω αν ο Γουόλτερ σου είπε για το υπόβαθρό μου. Είμαι μισός Αμερικανός και μισός Έλληνας... Γεννημένος στο Σαν Φρανσίσκο, είμαι μετανάστης στην Ελλάδα...

Ο παππούς μου και ο πατέρας μου είναι ίσως οι πιο διάσημοι και κακόφημοι πολιτικοί στην Ελλάδα από το 1900. Αυτή τη στιγμή ο πατέρας μου είναι επικεφαλής αυτής της καταραμένης χώρας σαν πρωθυπουργός, για ακόμη μια φορά.

Ο αδελφός μου είναι βουλευτής με το πνεύμα της δεκαετίας του '60. Η μητέρα μου προήδρευε και προεδρεύει σε διάφορες γυναικείες οργανώσεις. Ο γαμπρός μου 100% είναι πολιτικός για τα πανηγύρια. Περιστασιακά και εγώ ο ίδιος στήνω μια παράσταση ως υιός του. Είμαι ένας μεταμφιεσμένος Έλληνας με αμερικανική καρδιά...".

Νίκος Παπανδρέου (Επιστολή προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ - Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004)

the who
03/06/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Δύο χαρακτηριστικά άρθρα , δηλώσεις των αδερφών Παπανδρέου που κάποιοι φρόντισαν να εξαφανιστούν στο χρόνο.

Το πρώτο κείμενο αναφέρετε σε δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου σε συνέντευξη τύπου στο Τορόντο του Καναδά το 1999 και το δεύτερο κείμενο του αδερφού του Νίκου Παπανδρέου σε επιστολή του προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ , όπως δημοσιεύθηκε στο Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004...

"Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας".

Γιώργος Παπανδρέου (Συνέντευξη τύπου - Τορόντο Καναδά, 1999)


"Είμαι 37 ετών στην καρδιά της ελληνικής πολιτικής. Δεν ξέρω αν ο Γουόλτερ σου είπε για το υπόβαθρό μου. Είμαι μισός Αμερικανός και μισός Έλληνας... Γεννημένος στο Σαν Φρανσίσκο, είμαι μετανάστης στην Ελλάδα...

Ο παππούς μου και ο πατέρας μου είναι ίσως οι πιο διάσημοι και κακόφημοι πολιτικοί στην Ελλάδα από το 1900. Αυτή τη στιγμή ο πατέρας μου είναι επικεφαλής αυτής της καταραμένης χώρας σαν πρωθυπουργός, για ακόμη μια φορά.

Ο αδελφός μου είναι βουλευτής με το πνεύμα της δεκαετίας του '60. Η μητέρα μου προήδρευε και προεδρεύει σε διάφορες γυναικείες οργανώσεις. Ο γαμπρός μου 100% είναι πολιτικός για τα πανηγύρια. Περιστασιακά και εγώ ο ίδιος στήνω μια παράσταση ως υιός του. Είμαι ένας μεταμφιεσμένος Έλληνας με αμερικανική καρδιά...".

Νίκος Παπανδρέου (Επιστολή προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ - Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004)


Αυτοι και μονο αυτοι θα σωσουν τη χωρα.Γ@μω το χωμα που θα τους σκεπασει.:evil: :evil: :evil:

Εχετλαίος
03/06/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
...το χωμα που θα τους σκεπασει.:evil: :evil: :evil:

και μάλιστα δημοσία δαπάνη. Εμείς θα χρειαστούμε 2000-3500€ έκαστος + τέλη.
:yuck: :mad:

the who
03/06/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
και μάλιστα δημοσία δαπάνη. Εμείς θα χρειαστούμε 2000-3500€ έκαστος + τέλη.
:yuck: :mad:

Εμεις θα πεθανουμε μετα τις κατσαριδες.:winka:

John Steed
03/06/2011, 14:52
Ε%$*#$%#@$^* τους $^%#$^%#$ που τον ψήφισαν!



Ο $&%$%^$ ποτέ δεν αισθάνθηκε έλληνας :yuck: :yuck: :yuck:

koulis25
03/06/2011, 17:31
Τα γεγονότα είναι πρόσφατα και πολυσυζητημένα: σε δύο συνεχή τεύχη του, το περιοδικό "Νέμεσις" της Λιάνας Κανέλλη (τ. 12. Δεκέμβριος 2000 και τ.13, Ιανουάριος 2001) δημοσιεύει ηλεκτρονικά μηνύματα που αντάλλαξαν μεταξύ 1998 και 1999 η Μαργαρίτα Παπανδρέου με τον γιο της Γιώργο, δύο παλιότερα φαξ που έστειλε η Μαργαρίτα Παπανδρέου σε αμερικανό δικηγόρο της (Σεπτέμβριος 1996), μήνυμα της ίδιας προς τον Στάνλεϊ Σάινμπαουμ (1998) και μήνυμα της Φράνσις Κόναλι προς τον Νίκο Παπανδρέου (1998). Η εκδότρια του "Νέμεσις" δεν αρνείται ότι τα δημοσιεύματά της συνιστούν προϊόν υποκλοπής, αντιθέτως περηφανεύεται γι' αυτό, κλείνοντας χαρακτηριστικά το πρώτο της κείμενο με τα λόγια "Καληνύχτα, Μαργαρίτα. Οι χάκερ σε χαιρετούν, ευτυχώς".

Την υποκλοπή δικαιολογεί ο διά χειρός Κανέλλη σχολιασμός των υποκλαπέντων μηνυμάτων: Στο συνοδευτικό της κείμενο, μια ευφάνταστη ανάγνωση της προσωπικής αλληλογραφίας μάνας-γιου, η βουλευτής του ΚΚΕ τεκμηριώνει τους "εθνικούς" λόγους που την οδήγησαν στη δημοσίευση των ηλεκτρονικών μηνυμάτων: ως άλλη Φρειδερίκη, Βαλιντέ χανούμ, Ολυμπιάδα, Αγριππίνα ή Ασπασία (; ), η Μαργαρίτα κρύβεται πίσω από τον Γιώργο Παπανδρέου και την πολιτική του υπουργείου του, ενώ πίσω από τη Μαργαρίτα κρύβονται οι Αμερικανοί, άτομα της CIA κ.ο.κ. Στη λογική αυτή, ακόμη και τα δύο φαξ που έστειλε η Μαργαρίτα Παπανδρέου στο δικηγόρο της το 1996 και περιέχουν πληροφορίες για το δεσμό της με αμερικανό καθηγητή, εμφανίζονται ως σημαντικά τεκμήρια ευρύτερου ενδιαφέροντος: αποδεικνύουν, ισχυρίζεται η Λιάνα Κανέλλη, "το μανιπουλάρισμα της κοινής γνώμης" την εποχή του "βρόμικου '89", αφού οι πάντες, αγνοώντας τη σχέση της Μαργαρίτας Παπανδρέου με τον Αμερικανό, τη λυπούνταν για την απιστία του συζύγου της. Ολα αυτά μάλιστα συνέβησαν "σε αγαστή συμφωνία με το εκδοτικό κατεστημένο και τα ΜΜΕ". Με μία, από ό,τι προκύπτει, τιμητική εξαίρεση: "Οι γυναίκες, ψηφοφόροι και μη, συμπονούν τη Μαργαρίτα για τα όσα τραβάει και μόνον ο Γ. Κουρής γράφει στην 'Αυριανή' ότι η δαιμόνια αυτή γυναίκα 'δεν έβρασε ποτέ ούτε ένα αυγό για τον Αντρέα'", όπως αναφέρεται στο ίδιο δημοσίευμα του "Νέμεσις".


Στο βιβλίο του Μιχάλη Ιγνατίου: CΙΑ: Ο απόρρητος φάκελος του Ανδρέα Παπανδρέου
Ο υπουργός Εξωτερικών Χένρι Κίσινγκερ χαρακτήρίσε τη Μαργαρίτα Παπανδρέου «πολύ αντιαμερικανίδα» και λέει πως «μοιάζει με τους στασιαστές του Μπέρκλεϊ τη δεκαετία του 1960».

Εσείς ποιον πιστεύετε; Άραγε γιατί παρέμεινε στην Ελλάδα αυτή η γυναίκα; Όσο για τη δήλωση του Κίσινγκερ, δείτε στο video του loose change (http://www.youtube.com/watch?v=CDx1GLqvBO8) από το 00:50 έως περίπου το 04:00 για να καταλάβετε πως κινήθηκε η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ και με ποιους τρόπους προσπάθησαν και κατάφεραν να κάνουν συμπαθή και αποδεκτά πρόσωπα και καταστάσεις.

Πάρτε και την ιστοσελίδα (http://kede.org/) της ΜΚΟ (που είναι και της μοδός) της Margaret Chant Papandreou με τη μηδενική επισκεψιμότητα και τις κρατικές διαφημίσεις του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου και του ΟΠΑΠ (http://www.inews.gr/88/kratikes-diafimiseis-stin-istoselida-tis-mamas-margaritastou-giorgou-papandreou.htm)!