PDA

View Full Version : Ο Νικήτας..



makis206
03/06/2011, 12:23
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι στα νιάτα μας περάσαμε το στάδιο "του σβούρου", έτσι το λέγαμε εμείς εδώ. Σε μια ηλικία ανάμεσα στα 15 με 20κάτι δηλαδή που είτε είχαμε, είτε ονειρευόμασταν κάποιο δίτροχο.. μαλακία είπα αφού ακόμα κι αν είχαμε όλο και κάτι διαφορετικό βλέπαμε στον ύπνο μας.
Όμως τα όνειρα κάποιων ήταν πολύ πιο δυνατά, χίλιες φορές πιο έντονα από κάποιων άλλων κι αυτό δεν είχε να κάνει με το αν υπήρχε "κάποια" να τους περιμένει στο γκαράζ μέχρι το επόμενο πρωινό..

Την εποχή που ήμασταν "σβούροι" λοιπόν, πιτσιρικάδες με τα Νταξάκια μας, τα παπάκια, TDRάκια και λοιπά, ένα σύνολο απίστευτης και ταυτόχρονα αξέχαστης μαλακίας μαζεμένοι σε διάφορα σημεία της πόλης να λέμε του κόσμου τα όργια περί διτρόχων περισσότερο -έμπαινε και κανένα μπουτάκι στη συζήτηση κατά καιρούς..- είχαμε στην παρέα μας και τον Νικήτα. Ένα παλικάρι με το μυαλό, τη φάτσα, τη συμπεριφορά, τη φωνή και τη γενικότερη εικόνα των 80's.. μέχρι και τα παρατσούκλια που του βγάζαμε μου έχουν μείνει αξέχαστα. Στόκος, ταραμάς, φραπές..:lol:

Ότι θυμάμαι απ'τον Νικήτα ήταν 80's.. το MBX του, τo δίλιτρο Fiat 124 του πρωτοξαδέρφου του με τις μπασογουφετιέρες στο παγκάζ που έπαιζαν ασταμάτητα Maiden και ντίσκο της εποχής, ποτέ πιο κάτω απ'τα 1000 ντεσιμπέλ.. τα πικάπ του με τους δίσκους του Παπακωσταντίνου και κάποιους από Πουλόπουλο.. ρε μας είχε τρελάνει με τις βελόνες και τα καλώδια των ηχοσυστημάτων του, μπορούσε να μας έχει ατελείωτες ώρες μέσα στο δωμάτιό του και με τα ηχεία ένα τσικ πριν το μπούκωμα να μας περιγράφει την τεχνολογία που βρίσκονταν εκεί, σε ένα δωμάτιο 6 πνιγμένων από τους δίσκους και τις αφίσες τετραγωνικών που μοιραζόταν μαζί με τον μικρό του αδερφό! Κι η μάνα του απ'έξω να μη μας τη χαλάει ποτέ. Ποτέ!

..δεν ήταν μόνο αυτό ο Νικήτας. Ήταν το παλικάρι που του κάναμε πλάκες, είτε βρισκόταν μαζί μας και χαβαλεδιάζαμε μοτοσυκλετιστικώς, είτε βρισκόταν με το φρέσκο γκομενάκι και μας έβλεπε μόλις την άφηνε σπίτι. Ήταν πολύ παρλαπίπας στα μοτοσυκλετιστικά. Αράζαμε τα μοτόρια σε κάποιο πεζοδρόμιο και μιλάγαμε με τις ώρες, συνεχώς ακούγαμε κάποια εξάτμιση να έρχεται προς το μέρος μας και πριν καν δούμε τι πλησιάζει πεταγόταν πρώτος ο Νικήτας. "ΜΤΧ ξετάπωτο", "ΚR μπουκωμένο", "Τσαλάκι με Proma ζιγκλερωμένο και πετάει άκαυτες", "Εφ-Ζι-Αρ εφτάμισι με Κ&N και λίγο φαγωμένα αλυσιδογράναζα".. κι όλα αυτά λίγο πριν πεταχτούν από κάποια γωνιά..! Τις περισσότερες φορές έπεφτε έξω, εξ'ού και το "Ταραμάς". Πάντα όμως γελούσε όταν τον κράζαμε και έπεφτε με μανία στον φραπέ του. Εξ'ού και το "Φραπές"..! :lol:

Ήσουνα τόσο 80's ρε φίλε..

Τα χρόνια πέρασαν κι όλοι ακολουθήσαμε τον δρόμο μας. Ο Νικήτας άλλαξε μπόλικες δουλειές από τότε, διοργάνωσε συναυλίες με τις γνώσεις που απέκτησε στα "κλαπατσίμπαλα", έφτιαξε τρισεκατομμύρια σουβλάκια σε διάφορα οβελιστήρια της πόλης.. βρήκε ένα καλό κορίτσι απ'το Ρέθυμνο και καταστάλλαξε. Σήμερα αν δεν κάνω λάθος έχουν κι ένα παιδί. Είναι κρίμα να χάνεσαι με τέτοιους ανθρώπους ειδικά όταν βρίσκεστε τόσο κοντά. Είναι ευτύχημα όμως να έχεις πάρει από αυτούς τόσα πολλά που δεν θα τα ξεχάσεις ποτέ.

Σίγουρα κάπου θα ξανασμίξουμε Νικήτα..:)

webassasin
03/06/2011, 12:38
ωραια τα ειπες φιλε..
ολοι εχουμε τετοιες ιστοριες στην πλατη.
οταν τα διαβαζα ενιωθα οτι ειμασταν αραχτοι καπου και σε εβλεπα να τα λες.
μου θυμησε και το στρατο η ιστορια σου,που βρεθηκαμε καπου,καπως,με καποιους,τοσο ξαφνικα,αποκομισαμε πολλα,ζησαμε μαζι μια αλλη ζωη και τελικα χαθηκαμε το ιδιο ξαφνικα.

nikos_abel
03/06/2011, 12:39
Με έχει πιάσει μια συγκίνηση... :bigcry:



(με έχει πιάσει η μ@λ@κί@ μου σήμερα)





Γειά σου Μάκη, Σε βρήκα επιτέλους!!!!


227914

McGyver
03/06/2011, 12:42
:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
(με έχει πιάσει η μ@λ@κί@ μου σήμερα)

Εχετλαίος
03/06/2011, 12:44
:beer: :beer: :beer: Mάκαρε

nikos_abel
03/06/2011, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:rolleyes:

Έλα ρε, αφού είναι αστείο. Ρώτα το Μάκη αν τον πειράζει και τότε στείλτο.

makis206
03/06/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Γειά σου Μάκη, Σε βρήκα επιτέλους!!!!

Ώ ρε φίλε και σε μελέταγα..! Πως εξελίχθηκες έτσι μωρέ; Πάει το "Στόκος", το "Ταραμάς" και ο "Φραπές".. κατάντησες "Σιλικόνη", "Χαβιάρη" και "Φρέντο" έρμε Νικήτα, γ@μώ την παγκοσμιοποίησή μου μέσα...:lol: :rotflmao:


Μπύρες σε όλους παίδες! Δεν παρεξηγιέμαι εγώ μωρέ! :beer:

LOUKILOUK
03/06/2011, 13:44
Και να παρεξηγιόσουνα, "στα @ρχίδι@ μας", που θα έλεγε και μια ψυχή εδώ μέσα...*

Όμορφες οι αναμνήσεις....:beer: :beer: :wave2:

*:lol: :rotflmao: :lol: :bigcry: :bawl: :lol:

the who
03/06/2011, 14:09
Μακαρεεεεεεε :beer: :beer: :beer: (παιζει να εισαι το πιο τρελο αγορι εδω μεσα :blush: :lol: )

makis206
03/06/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μακαρεεεεεεε :beer: :beer: :beer: (παιζει να εισαι το πιο τρελο αγορι εδω μεσα :blush: :lol: )

Αν κοιτάξεις στον ορίζοντα κάτι μουρλότερο θα δεις...:lol:

SoulGR
06/06/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είναι κρίμα να χάνεσαι με τέτοιους ανθρώπους ειδικά όταν βρίσκεστε τόσο κοντά
Σίγουρα κάπου θα ξανασμίξουμε Νικήτα..:)
ε αφού είναι και κοντά ρε μάκη πάτε για καμία :beer: :beer: κρίμα είναι

makis206
06/06/2011, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ε αφού είναι και κοντά ρε μάκη πάτε για καμία :beer: :beer: κρίμα είναι

Δεν το συζητώ, πρέπει να το κάνω και να μη μείνω μόνο στα λόγια.:beer:

lspiros
06/06/2011, 14:51
ωραια,μας συγκινησες παλι π@π@ρ@:beer:

ggs
06/06/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

μέχρι και τα παρατσούκλια που του βγάζαμε μου έχουν μείνει αξέχαστα. Στόκος, ταραμάς, φραπές..:lol:




βρε , λες ?
:eyepop:
.

.

.

.

.

.
.
.
.
.
.
.
.
σορρυ maki , αλλα μου ρθε :lol:
(με έχει πιάσει η μ@λ@κί@ μου σήμερα)


228208

nikos_abel
06/06/2011, 17:01
Ρε ο άνθρωπος γράφει και "γράφει" και εσείς τον δουλευετε?
Άντε να χαθήτε ρεμάλια!!!

(ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω")

tifoso4ever
06/06/2011, 17:02
Κι εγω σαν γνησιο τσιμεντοπαιδο και τεκνο των 80'ς, εχω πολλες παρομοιες ιστοριες να πω, οπως κι ολοι οσοι μεγαλωσαμε τοτε, την εποχη της "αλλαγης"...Ομορφα χρονια, ομορφα περασαμε, γιατι απλα ημαστε ΝΕΟΙ...
Το κακο ειναι οτι χαθηκαμε με ολους τους τοτε φιλους και γνωστους...
Καποιους τους βλεπω ποτε ποτε αραια και που, και αναπολουμε τις εποχες της ανεμελειας και της μαλακιας που μας εδερνε...Καποιοι βρηκαν τη θεση τους στον παραδεισο, καποιοι ακομα δυσκολευονται να βρουν τη θεση τους στη γη...
ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ, ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ ΜΑΣ...

Συγκινηθηκα μωρε...

:beer: :beer: :beer:

Tpap
06/06/2011, 18:32
...ά, ρε μάκουλα τι μΕ θύμισες...

ο ''Κουτσός'', ο ''πελές'', ο ''μπογιατζής'', ο ''πατσάς'', ο Μπακλαβάς'', ο ''ροτζερ''....κάποιοι από αυτούς συγχωρεμένοι πιά... :( :(

dim_rac
06/06/2011, 19:31
ωραια ιστορια!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

motomaniac
07/06/2011, 01:50
ωραια ιστορια μακη.. εγω σαν πιο μικρος ζηλευω που εχετε τετοιες να λετε.. εμεις εδω η μονη αλλαγη που ζησαμε ειναι οτι τωρα λενε μπουζουκια την βανδη και τον σφακιανακη και το μεγαλο αγγουρι δντ... δεν προλαβαμε αρντι και ζχρ.. εδω τωρα ολοι παιρνουν καινουρια gsxr και μετα στα 25 ειναι παλιοι του στυλ οταν ειχα εγω μηχανη.. κλπ... εμενα ηδη μου λειπει το CB250Ν μου..... (καλα και το σρχ δεν ειναι πολυ πιο νεο... χχαχαχαχα)

Don John
11/06/2011, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι στα νιάτα μας περάσαμε το στάδιο "του σβούρου", έτσι το λέγαμε εμείς εδώ. ................
.
.
Ήσουνα τόσο 80's ρε φίλε..
.
.
.
Σίγουρα κάπου θα ξανασμίξουμε Νικήτα..:)

:a012: :a012: :a012:

el_hymador
11/06/2011, 10:36
Ολοι τα περασαμε αυτα και εχουμε παρομοιες αναμηνησεις, ο μακαρος ομως τα ειπε οσο ακριβως νοσταλγικα πρεπει χωρις να λιγωσουμε, οσο "αριστερα" πρεπει (ολοι ειχαμε μια αριστεροσυνη ως πιτσιρικαδες) χωρις να μοιαζε με ανακοινωση απο τον Περισσο και οσο περιεκτικα πρεπει, χωρις να χαθουμε σε κανα σεντονι...

ευγε! :beer:

Και τωρα το ξενερωμα: Προσωπικα το παρελθον δεν με ενδιαφερει, το βρικω το ιδιο σκατα οσο και το παρον. Εχω καταφερει να μην ξεγελιεμαι απο τα ωραιοποιημενα φιλτρα που εφαρμοζει ασυνειδητα ο εγκεφαλος μας στις αναμνησεις, μολις καταφερω να απαλλαγω και απο την λειτουργια "αισιοδοξια για το μελλον" που εφαμοζεται επισης ασυνειδητα, θα παω στον ταφο του Νιτσε ως αξιος να του πω ενα "γεια σου ρε μαστορα!" :D

blackrose
11/06/2011, 11:12
:beer: :sun:

nikos_abel
16/11/2011, 20:56
Μάκη, γύρνα στο σταρ τώρα!!!!!

makis206
16/11/2011, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μάκη, γύρνα στο σταρ τώρα!!!!!

Tι'ν'τούτος μωρέ...:lol: :rotflmao:

nikos_abel
16/11/2011, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tι'ν'τούτος μωρέ...:lol: :rotflmao:

:rotflmao:

BLACKGAS
16/11/2011, 22:03
Sorry αλλά μάλλον το έχει η ώρα. Η εξέλιξη:

1980 - 2010

Στόκος - ίνες fiber

Φραπές - freddo

Ταραμάς - χαβιάρι

δίλιτρο Fiat 124 - mito 1.4

TDR - duke 125

Ξέρω γω. Καλύτερα είναι?

:sick:

panagiotis dim
25/11/2011, 13:23
:beer: :beer: :beer:

MG-KTiNoS
25/11/2011, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
θα παω στον ταφο του Νιτσε ως αξιος να του πω ενα "γεια σου ρε μαστορα!" :D

κι αυτός θα σου πει...
-Μα δεν με κατάλαβες !!!
:rotflmao:

tsompanis
25/11/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Κι εγω σαν γνησιο τσιμεντοπαιδο και τεκνο των 80'ς, εχω πολλες παρομοιες ιστοριες να πω, οπως κι ολοι οσοι μεγαλωσαμε τοτε, την εποχη της "αλλαγης"...Ομορφα χρονια, ομορφα περασαμε, γιατι απλα ημαστε ΝΕΟΙ...
Το κακο ειναι οτι χαθηκαμε με ολους τους τοτε φιλους και γνωστους...
Καποιους τους βλεπω ποτε ποτε αραια και που, και αναπολουμε τις εποχες της ανεμελειας και της μαλακιας που μας εδερνε...


το αυτό....

που να είναι άραγε ο λαχτάρας,ο κοκοφίνο ο λαλάκης και ο μητσορόδας απο επτάλοφο θεσ/νίκης ??

τότενες ....1983 -88??


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

MG-KTiNoS
25/11/2011, 19:29
Μα εδώ είναι ρε παιδιά !
(όλοι αυτοί που λέτε)


240595