PDA

View Full Version : Ερωτηση περι διαλυσης μηχανης.



webassasin
03/06/2011, 12:48
Γεια χαρα αγανακτισμενοι φιλοι μου.
Εχω αγανακτισει και εγω με ενα θεμα,περαν του επικαιρου.
Απο καιρο με τριγυριζε η ιδεα της ανακατασκευης του CB1.
Ειχε μαζεψει μερικες βλαβες και ειχα απελπιστει.
Συζητησα με διαφορα ατομα,αρκετοι μου ειπαν οτι απλα δεν αξιζει.
Οσο και αν το αγαπαω,τελικα κατεληξα και εγω οτι δεν αξιζει για μενα και οτι καλυτερα να μαζεψω λεφτα για κατι καλυτερο.
Θελω πραγματικα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας σε αυτο,με τον απαραιτητο χαβαλε αλλα χωρις ειρωνιες.
Σκεφτομαι απο τη μια αν αξιζει να το πουλησω οπως ειναι,με τις σχετικες βλαβες και με ενα ακομα σακατεμενο cb1 με καποια ανταλλακτικα.
Απο την αλλη σκεφτομαι αν αξιζει να τα λυσω και τα 2 και να πουλησω ξεχωριστα τα ανταλλακτικα τους.
Επισης αν ενδιαφερεται καποιος να το κανει ανακατασκευη,η να συμπληρωσει με καποια κομματια μου το δικο του,καλοδεχουμενος.

makis206
03/06/2011, 13:01
Δώσε όσο χρόνο σε παίρνει και σκέψου το ώστε να μην φτάσεις να μετανιώνεις για το που κατέληξες τελικά. Δεδομένου ότι το αγαπάς αλλά και του ότι δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι αυτό, σκέψου το και πράξε αναλόγως.

Το μόνο σίγουρο είναι πως την ικανοποίηση του αποτελέσματος από μια ανακατασκευή δύσκολα θα στη δώσει κάποιο καινούργιο, πόσο μάλλον άμα το αγαπάς! Γνώμη μου πάντα..


:beer: :beer:

sapila racing
03/06/2011, 13:05
Αν ενα απο τα δύο έχει καλπο μοτέρ, φτιάξτο και κυκλοφόρα το.
Εχε όμως υπ όψιν οτι πανω απο 1500 Ευρω δεν πιάνει ακόμα και τελειο να είναι κι ας έχεις ρίξει και παραπάνω πάνω του.
Αν είναι να το φτιάξεις και να το κυκλοφορήσεις μεχρι να πεθάνει καντο, απλά μην περιμένεις οτι θα παρεις πίσω τα χρήματα σου αν το πουλήσεις.

webassasin
03/06/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν ενα απο τα δύο έχει καλπο μοτέρ, φτιάξτο και κυκλοφόρα το.
Εχε όμως υπ όψιν οτι πανω απο 1500 Ευρω δεν πιάνει ακόμα και τελειο να είναι κι ας έχεις ρίξει και παραπάνω πάνω του.
Αν είναι να το φτιάξεις και να το κυκλοφορήσεις μεχρι να πεθάνει καντο, απλά μην περιμένεις οτι θα παρεις πίσω τα χρήματα σου αν το πουλήσεις.
οχι,δεν περιμενω σε καμια περιπτωση τα χρηματα μου πισω,εχω πληρωσει ετσι κ αλλιως πολλα
και στην καλυτερη και τα 2 μαζι να πιαναν 1000 ευρω,
εαν διορθωνα καποια πραματα στο << καλο >> .
Παντως και τα 2 εχουν καλο μοτερ,αν εξαιρεσεις οτι λειπει η τετραδα και θελει μια λαμα στην καμπανα το ενα.
Αλλα αν μπω σε διαδικασιες να διορθωσω πραματα,μπορει τελικα να κανω ανακατασκευη.
Αλλα μιλαμε για μηχανακι που κυκλοφορησε το 89,οποτε ολο και καποια ζημια θα βγαζει.

blackbusa
03/06/2011, 13:14
παρε φορα και πεταξετο απο το ''Φιλοξενια''...:D

υ.γ. θα σου ελεγα απο τον Ταυγετο αλλα που να σΜπρωχνεις μεχρι εκει....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dimzan
03/06/2011, 18:19
τα 400αρια ηταν παντα ωραια μηχανακια...

εγω συχνα νοσταλγω το cb μου ομως δε μετανιωνω που το δωσα το συγκεκριμενο.

θελουν πολυ μαζεμα απο ενα σημειο και μετα.

Ανακατασκευη και συμαζεμα εχουν νοημα οταν εχεις

1ον κολλημα με τη συγκεκριμενη μηχανη
2ον φραγκα να το υποστηριξεις
3ον χρονο-υπομονη.


Το καλο ειναι πως προκειται για αρκετα κλασσικο μηχανακι το (cb1 οχι οπως το cb 400) οποτε σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι τσαμπα κοπος. Ασε που θα κρατησει αλλα 10 χρονια αμα κανεις σωστη δουλεια

georgio
03/06/2011, 20:57
Αδερφέ, όταν λες ανακατασκευή τι εννοείς; Δεν χρειάζεται να το κάνεις βίδες απαραίτητα όλο. πχ δεν βλέπω το λόγο να κατεβάσεις μοτέρ.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το γουστάρεις το μηχανάκι, και αφού έχεις και σχεδόν άλλο ένα για ανταλλακτικά φτιάξτο.

Κάνε σέρβις σε όλα.
Φρένα, άλλαξε τις τσιμούχες στις δαγκάνες, καθάρισε τις δαγκάνες καλά, βάλε σωληνάκια υψηλής, αν σε παίρνει κάνε και ένα rebuilt στις τρόμπες.
Αναρτήσεις, πίσω δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, ή επισκευή αυτό αν παίρνει ή καινούργιο. Μπροστά λάδια, ελατήρια αν χρειάζεται, τσιμούχες και βλέποντας την κατάσταση αλλάζεις και τα bushings (κουζινέτα, ξύστρες, γλύστρες όπως το μεταφράζει ο καθένας).
Μοτέρ, βγάλσιμο καθάρισμα καρμπυρατέρ, αν χρειάζεται καινούργια κιτ με λαστιχάκια, τα λάστιχα από το καρμπυρατέρ στην εισαγωγή (αυτά τα δύο θα κοστίσουν, τα δίνουν ακριβά...), ρύθμιση βαλβίδων, άμα δακρύζει καμιά φλάντζα καπακιού αλλαγή, αλλαγή και την λαστιχένια στο ψευτοκάπακο, αν θες συμπλέκτη πάρε καινούργιους δίσκους. Με πινέλο, οδοντόβουρτσα, πετρέλαιο και wd40 γλύψε το μοτέρ, από κάτω, από πίσω, στο χώρο που βρίσκεται το μπροστά γρανάζι. Πάρε ένα πακέτο γάντια χειρουργικά από το φαρμακείο και χαρτόνια για κάτω, είναι βρωμοδουλειά.
Άλλαξε ρουλεμάν, λαιμού, τροχών, δες αν χρειάζεται του ψαλιδιού. Πάρτα στο χέρι και πήγαινε πάρε koyo, τα ίδια θα πάρεις και από την αντιπροσωπεία αλλά ακριβότερα.
Τσέκαρε ντίζες αν χρειάζεται καμιά αλλαγή, λίπανε όπου χρειάζεται, σπρέυ επαφών σε όλους τους διακόπτες. Βγάλε την πλεξούδα, βγάλε την μονωτική και ξαναπέρνα την με καινούργια.
Βάψιμο ό,τι μικρο-πράγματα μπορεί να χρειάζονται. Γίνε κολλητός με το βιδάδικο της περιοχής. Θα πας πολλές φορές για καινούργιες βίδες σε όσες έχουν χαλάσει. Πάρε ανοξείδωτες.

Πένα θα γίνει το μηχανάκι. Τα περισσότερα παραπάνω τα έκανα στο μπροσάκι μου. Άπαξ και όλη την δουλειά (ή τουλάχιστον την περισσότερη) την κάνεις εσύ σου έρχεται φθηνά. Ψάξου με τιμές για ανταλλακτικά. Μην τσιγκουνευτείς να αλλάξεις κάτι που μετά θα χρειάζεται να λύσεις το μισό μηχανάκι (σε λογικά πλαίσια).

Τελευταίο και σημαντικότερο, κόψε την κουβέντα με αυτούς που σου είπαν ότι δεν αξίζει! Φτιάξ' το και γράψ' τους! Το μηχανάκι σου έχει γρανάζια για την κίνηση των εκκεντροφόρων. Έτσι τα κάνανε το '89 πες τους :a36:

Άμα τα κάνεις όλα αυτά δεν θα βγάλει δέκα χρόνια ακόμα, για τα επόμενα τουλάχιστον δέκα χρόνια θα την βγάλει μόνο με αλλαγή λαδιών.

Τα μηχανάκια που έβγαλε τότε η Honda μαμάνε. Super Four, CB-1, Bros, CBR400rr, AX-1, ίσως φταίει ότι ήταν και παραεισαγωγής από Ιαπωνία, και γενικότερα τα μηχανάκια που φτιάχνουν οι Ιάπωνες για πάρτη τους είναι καλύτερα από αυτά που δίνουν έξω. 20 χρόνια και βλέπεις ακόμα πόσα έξω. Απορώ τι μηχανάκια κυκλοφορούσαν τότε.

Υ.Γ.: χρειάζεσαι αναλυτικότατο manual και αν μπορείς βρες και το parts catalogue.

webassasin
03/06/2011, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Τελευταίο και σημαντικότερο, κόψε την κουβέντα με αυτούς που σου είπαν ότι δεν αξίζει! Φτιάξ' το και γράψ' τους! Το μηχανάκι σου έχει γρανάζια για την κίνηση των εκκεντροφόρων. Έτσι τα κάνανε το '89 πες τους :a36:

Άμα τα κάνεις όλα αυτά δεν θα βγάλει δέκα χρόνια ακόμα, για τα επόμενα τουλάχιστον δέκα χρόνια θα την βγάλει μόνο με αλλαγή λαδιών.

Τα μηχανάκια που έβγαλε τότε η Honda μαμάνε. Super Four, CB-1, Bros, CBR400rr, AX-1, ίσως φταίει ότι ήταν και παραεισαγωγής από Ιαπωνία, και γενικότερα τα μηχανάκια που φτιάχνουν οι Ιάπωνες για πάρτη τους είναι καλύτερα από αυτά που δίνουν έξω. 20 χρόνια και βλέπεις ακόμα πόσα έξω. Απορώ τι μηχανάκια κυκλοφορούσαν τότε.

Υ.Γ.: χρειάζεσαι αναλυτικότατο manual και αν μπορείς βρες και το parts catalogue.
Καποιον σαν εσενα περιμενα.
Απο χτες που το συζητησα με ενα φιλο τρωγομαι,μαλλον κατα βαθος δε θελω να το αποχωριστω.
Και τα ειπες και πολυ ωραια.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...

motomaniac
04/06/2011, 16:28
σαν ανταλακτικα ισως να μην βγαλεις πολλα δεδομενου οτι υπαρχουν πολλα ολοκληρα σαν το δικο σου σε χαμηλες τιμες. εγω το 2ο σρχ το εκανα βιδες αλλα δεν εβγαζε πινακιδα οποτε... αν ειχα 4κ κι εγω ισως να μην πουλαγα τιποτε. τωρα τα δινω ολα.. μ'αρεσει πολυ το cb1 καρατα και φτιαξτο. αφου εχεις και δευτερο λιγα πραγματα θα χρειαστεις στην αγορα..

railDG
04/06/2011, 16:35
Είτε χρειάζεται ανακατασκευή είτε όχι απορώ γιατί σκέφτηκες να τη δώσεις...
Από τη στιγμή που την πονάς και με μια ανακατασκευή μπορείς να την κυκλοφορήσεις κιόλας,ό,τι ζημιά κι αν βγάλει στη συνέχεια,μην μπαίνεις καν σε διλήμματα.Απλώς σιγά σιγά μάζεψε και λεφτά για μια καινούρια,να την έχεις για εξυπηρέτηση,όταν τα παίξει η άλλη,όχι για αντικατάσταση όμως της παλιάς.
Σκέψου αυτό...πώς θα νιώθεις όταν,αντί για την μηχανή αυτή,που σου πρόσφερε τόσες βόλτες,τόσες στιγμές ελευθερίας και τόσες αναμνήσεις και ένιωθες ικανοποίηση και χαρά να τη χαϊδευεις,ακόμα κι όταν σε άφησε,γυρίζεις και βρίσκεις στη θέση της μια παγωμένη,ξένη από σενα μηχανή που δεν έχει την ψυχή που κατάφερες να δώσεις στην άλλη;
Για τις μηχανές ισχύει ό,τι για τους ανθρώπους για κάποιους.Άμα αφήσεις αυτό που αγαπάς,αυτό που χάρη σε σενα απέκτησε ζωή,μένει ένα κενό.Και το κενό αυτό δεν θα το αντικαταστήσεις με κάτι καινούριο,άψυχο,όσο δελεαστικό κι αν είναι το περιτύλιγμα.
.Την παλιά μηχανή την έκανες εσύ να έχει ψυχή.Η καινούρια δεν θα αποκτήσει την ίδια.

devil's animal
04/06/2011, 18:22
θα σε παραπεμψω εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74095&highlight=%F3%E9%E4%E5%F1%E1)

εγω δεν θα γινω τοσο συναισθηματικος οσο ο Αντωνης αλλα θα σου πω το εξης...
πηρα ενα cb-1 περιπου πριν 1,5 χρονο...(συγκεκριμενα το cb-1 του gixxerpap)..
ηταν πολυ περιεργη φαση της ζωης μου...
ειχα απολυθει και ειχα αποφασισει να παω να ζησω αλλου..ειχα πουλησει και το τοτε μηχανακι (ss) που ειχα, ενα 636 και ηθελα ενα τετρακυλινδρο μουλαρι να μου κανει ολες τις δουλειες, να μην κανει κιχ, και να εχει και το γκαζι του.

ουτε που το ηξερα σαν μοντελο...μου το λεει ο Αντουαν, το πουλαγε και ο παπ...αντε λεω να το δουμε το ψοφιμι..:lol:
να μην στα πολυλογω, το πηρα "ελαφρα την καρδια"...καθ'οτι δεν με ενοιαζε και πολυ...
ε,σε πληροφορω, οτι μεχρι στιγμης το εχω φορτωσει χλμ, το εχω κακομεταχειριστει οσο δεν παει, κοφτες, μπαντηλικια, σουζες, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις και δεν εκανε το παραμικρο. δεν του εχω λαδωσει αλυσιδα σχεδον ποτε, λαδια οποτε το θυμαμαι and you name it...:sick:

το μηχανακι ειναι ο σκυλος ο μαυρος ο ταμ ταμ...και εχει και γκαζι απλετο. τουλαχιστον τοσο οσο για να σε βγαζει απο την δυσκολη θεση μεσα στην πολη και να σε πηγαινει και επαρχιακες τσαρκες με ρυθμο...και στριβει και τον κωλο του...monoshok γαρ..:ninja:
η Ιαπωνια στο απογειο της θα πω εγω και, νομιζω, τα περιλαμβανει ολα.:smokin:

απλα δεν φτιαχνονται τετοια μηχανακια πια...τοσο απλα.
εγω τωρα που εχω το XR και το GSXR σκεφτομαι να το δωσω, αλλα δεν μου παει η καρδια. ακομα δεν του εχω αλλαξει λαστιχα απο τοτε που το πηρα και νομιζω οτι εχω 100+ αλογα.:lol:
μαλλον θα παει για ανακατασκευη και φουλ δουλεμα στα κοκκινα για τα επομενα 20 χρονια...:beer:

παρεπιπτοντως αν εχεις τα χαμηλα clip on, και δεν τα χρειαζεσαι, τα θελω...
:wave2:

sernodas2
04/06/2011, 21:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Τελευταίο και σημαντικότερο, κόψε την κουβέντα με αυτούς που σου είπαν ότι δεν αξίζει! Φτιάξ' το και γράψ' τους! Το μηχανάκι σου έχει γρανάζια για την κίνηση των εκκεντροφόρων. Έτσι τα κάνανε το '89 πες τους :a36:






ακρηβος ετσι....
κ αυτοι που θα σου πουν πετατω..... θα εχουν πεταξει το δικο τους πρην απ σενα:beer: :beer:

webassasin
04/06/2011, 23:41
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες και τις προτροπες,θελω να την κρατησω αλλα δε με εμψυχωσε κανεις απο τους εδω φιλους για να το κανω.
Αν μπορεσω να ξεκινησω σοβαρη ανακατασκευη θα σας ενημερωνω.