PDA

View Full Version : Βοήθεια (Την συμβουλή σας) για αγορά μτχ Ybr 125 σε 3-4 ημέρες!



ZauZ
03/06/2011, 14:37
Παιδιά καλησπέρα

Σε συνέχεια του θέματος
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=117990

Που έψαχνα για αγορά μτχ 250 ybr … Τελικά κατέληξα κατά 99% σε YBR 125 μεταχειρισμένο (για λόγους οικονομίας, συντήρησης, εξοικείωσης (πρώτη μηχανή) και χρήσης που θα γίνει σε επαρχιακή πόλη της Κρήτης) απλά θέλω την γνώμη σας έστω και την τελευταία στιγμή μην κάνω καμία μαλακιά…

Λοιπόν έκλεισα από ιδιώτη μεταχειρισμένο YBR 125 στα 1600 ευρώ

Καταρχήν να πω ότι είδα την μηχανή από κοντά και φαίνεται λες και μόλις βγήκε από την αντιπροσωπία! Δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά, είναι μοντέλο του 1/2009 και κρατηθείτε … έχει 600 χιλιόμετρα ! Επίσης όταν την βάλαμε μπροστά πείρε με την μίζα με την πρώτη χωρίς καμία δυσκολία λες και η μπαταρία της ήταν ολοκαίνουρια. Επίσης η αλυσίδα της ακόμα γυαλίζει σαν καινούρια. Τα λάστιχα είναι σχεδόν απάτητα!

Τρακαρισμένη ή μούφα δεν είναι σίγουρα απλά δεν ξέρω εάν τα χρήματα είναι πολλά ή λίγα…

Η μηχανή αγοράστηκε τότε σαν δώρο σε μία κοπέλα αλλά δεν την χρησιμοποίησε ποτέ! Η μηχανή κάθετε κλεισμένη σε ένα υπόγειο γκαράζ και περιμένει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

YBR 125 μοντέλο 1/2009 σε υπερ-άριστη κατάσταση
600 χιλιόμετρα στο κοντέρ
1600 ευρώ.

Να τα δώσω ;;;;

(Please πείτε μου γιατί Δευτέρα-Τρίτη αν είναι να την χτυπήσω… περιμένει η κοπελιά).

Και ακόμα μερικές ερωτήσεις εφόσον μου πείτε ότι αξίζει τα χρήματα αυτά.

Α.) Με δεδομένο ότι η μηχανή έχει 600 χιλιόμετρα και άρα είναι άστρωτη (προφανώς δεν έχει γίνει ΚΑΝΕΝΑ service ή αλλαγή λαδιών) Τι θα μου συνιστούσατε να κάνω μόλις την πάρω ;

Να την πάω να μου αλλάξουν λάδια άμεσα ή να περιμένω να πιάσει 1000 χλμ ;

Επίσης έχει πάνω τα μαμά λάστιχα ! Με δεδομένο ότι είναι 2.5 ετών λάστιχα (άλλα απάτητα και μέσα σε κλειστό γκαράζ) μπορώ να τα κρατήσω έστω για το καλοκαίρι ή πάω άμεσα για αλλαγή ;
Πρέπει να κάνω κάποιο άλλο «service» μόλις την πάρω ;

Β.) Θα χρειαστώ άμεσα κράνος και καλοκαιρινό μπουφάν. Για κράνος 200 με 300 ευρώ σε Full Face και 150-200 σε μπουφάν υπολογίζω. Κανένα καλό μαγαζί κοντά στο σπίτι μου ; (Κολονό – Λένορμαν – Σταθμό Λαρίσης).

Επίσης για το όποιο service ή/και λάστιχα κάποιο καλό συνεργείο επίσης κοντά μου υπάρχει ;

Παίδες ευχαριστώ προκαταβολικά. Κρέμομαι από εσάς !

chr1s_86
03/06/2011, 20:56
Αλλάζεις λάδια κατευθείαν και αν είναι η πρώτη σου μοτο και δεν έχεις εμπειρία καλύτερα άλλαξε και λάστιχα... ;)

johnpan
03/06/2011, 22:14
Λάδια αμέσως, και επί τόπου που λέει ο λόγος. Και αλλάζεις και στα χίλια μαζί με φίλτρο λαδιού. Λάστιχα μάλλον θες γιατί θα έχουν ξεραθεί εντελώς. Κράνος καλό και φτηνο βρίσκεις με 150, shark, uvex, vemar, κλπ είναι ΟΚ κρανάκια. Αν πας να δώσεις 300 πάρε shoei ή arai. Τζακετάκι κοίταξε τα κολόρι που είναι ελληνικά κ έχουν δωρεάν σέρβις για πάντα. Καλό καλοκαίρι :beer: :beer:

Υ.Γ. Αν το έχεις αποφασίσει μην περιμένεις Δευτέρα Τρίτη γιατί θα στην πάρουν και θα κλαις:beer:

ZauZ
03/06/2011, 22:21
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Η τιμή σε σχέση με τα παραπάνω πως είναι ;

Πολλά ; Λίγα ; Κανονικά ;

Για συμφέρουσα αγορά μου φαίνεται πάντως…

Όχι δεν θα την πάρουν, την έχω κλείσει και απλά περιμένουμε μια εξουσιοδότηση και για αυτό η καθυστέρηση αλλά πάντα υπάρχει χρόνος για να κάνω πίσω εάν νομίζεται ότι κάτι δεν είναι ΟΚ.

:)

Αυτά λένε τίποτα ; Το ξέρουμε το μαγαζί και τις μάρκες αυτές ;

Κράνη :

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=552

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=546

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=373

dmf
03/06/2011, 22:56
Τα Bell ειναι παρα πολυ καλα κρανη. Εγω αυτο θα επαιρνα απο τα τρια. Βεβαια καλο θα ηταν να τα δοκιμασεις, γιατι το agv ειναι για πιο μακροστενο κεφαλι, ενω το bell για καπως πιο στρογγυλο

johnpan
03/06/2011, 22:59
καλό το Μπελάκι... κοίταξε επισης και KBC. Πολύ καλές τιμές έχουν τα UVEX υπάρχει και ένα carbon παναλαφρο σε τιμη ευκαιρια

toyar
04/06/2011, 00:47
το ότι κάθεται δυο χρόνια δεν είναι καλό
θες άμεσα λάδια, φίλτρο λαδιού,γρασσάρισμα αλυσίδας, λάστιχα και σύντομα μπαταρία αν είναι η αρχική
τα παραπάνω μαζί με τα 1600 μήπως πλησιάζουν πολύ τα χρήματα του καινούριου που θα έχει 2 χρόνια εγγύηση, χρηματοδότηση και πιθανόν δώρα με την αγορά;

ZauZ
04/06/2011, 13:50
Καινούριο πλέον κάνει 2450 ευρώ (έχουν ξεφύγει οι τιμές…) + 50-100 Έξοδα για πινακίδες + Λάστιχα ούτος η άλλος γιατί τα μάμα είναι μούφα. Χρηματοδότηση δεν με ενδιαφέρει και νομίζω ότι τα δώρα που δίνουν δεν είναι καν άξια λόγου (π.χ. Κράνος των 50 ευρώ).

Εάν στα 2450 υπολογίσω + Ταξινόμηση, Κράνος, Μπουφάν, γάντια, Ασφάλεια κ.τ.λ ξεπερνάμε τα 3.100 (χωρίς καινούρια λάστιχα) ενώ στο μτχ δεν πάμε πάνω από τα 2.100-2.200.

Διαφορά όπως και να το κάνουμε κοντά στο χιλιάρικο που σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων είναι σεβαστή διαφορά, ειδικά σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.

Στο κάτω κάτω τα αναλώσιμα είναι πολύ φτηνά (αν εξαιρέσουμε τα λάστιχα) π.χ. η μπαταρία κάνει κάπου στα 20 ευρώ και τα λάδια 10-15 ευρώ Μαξ. Ε δεν θέλει να είσαι και επιστήμονας για να αλλάξεις λάδια και μπαταρία σε ένα μηχανάκι !

epp1640
04/06/2011, 14:22
Ότι σου είπαν τα παιδιά.. :winka: Αν όντως είναι με 600 χλμ να το πάρεις το κορίτσι.. Μιλάμε για το injection σίγουρα? Γιατί το 2009 ξεστόκαραν ακόμα το προηγούμενο στη μοτοδυναμική με 1720 καινούριο...

Α και λάστιχα ΑΜΕΣΩΣ.. εκ πείρας..

ZauZ
04/06/2011, 14:23
Ναι είναι...
Στο manual γράφει : Fuel Injector aisan μοντέλο YBR125ed .

Αυτό δε σημαίνει ;

epp1640
04/06/2011, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZauZ
Ναι είναι...
Στο manual γράφει : Fuel Injector aisan μοντέλο YBR125ed .

Αυτό δε σημαίνει ;

Σου έχω στείλει ένα ΠιΜι.. για δες το..
:winka:


EDIT: Είχα δει το νομός Λασιθίου αλλά αντιλαμβάνομαι ότι μένεις Αθήνα οπότε άκυρο.. :winka:

epp1640
04/06/2011, 15:00
Αν θυμάμαι καλά στο πρώτο πρώτο service εκτός από λάδια (που μπορείς ανετότατα να τα αλλάξεις μόνος σου) ελέγχουν και σφίγγουν όσες βίδες χρειάζεται..

ZauZ
09/06/2011, 15:04
Λοιπόν το αγόρασα το μηχανάκι (με ένα μπρελόκ καρδιά!) :D + ένα disc brake ΧΕΝΑ με συναγερμό (τα είχε η κοπελιά αυτά).

Πρώτες εντυπώσεις άψογες! Έχει αρκετή δύναμη το μικρό για μέσα στην πόλη και είναι άνετο αλλά θέλει σίγουρα καινούρια λάστιχα! Αύριο πάω να μου αλλάξουν το μπροστά και σε καμιά 10αριά μέρες το πίσω (έλλειψη). Τελικά metzeler στα λάστιχα.

Στα υπόλοιπα τώρα. Το πήγα το μηχανάκι σε ένα μικρό συνεργείο Yamaha κοντά στο σπίτι μου (Λένορμαν), το παλικάρι που έχει το συνεργείο πολύ φιλικός και εξυπηρετικός (Δεν ξέρω αν κάνει να πω το όνομα του μαγαζιού. Το παλικάρι πάντως το λένε Χρήστο).

Με ρώτησε εάν έχει ακόμα εγγύηση (τόσο καινούριο δείχνει). Αφού το είπα ότι είναι 2.5 ετών (και άρα όχι) και έχει 580 χιλιόμετρα έμεινε για λίγο… όταν είδε το μπρελόκ καρδιάς κατάλαβε τι παίζει !

Τι έκανε και πόσο κόστισε

Άλλαξε λάδια (ήταν ολοκαίνουρια τα παλιά)

Λάδωσε και την αλυσίδα
Τσέκαρε τις αναρτήσεις
Τσέκαρε την μπαταρία ΟΚ
Τσέκαρε την αλυσίδα ΟΚ
Τσέκαρε τα χειριστήρια, ντίζες, βίδες κ.τ.λ.

Το έκανε και μια βόλτα 5 λεπτά και μου είπε ότι το μηχανάκι πραγματικά είναι ολοκαίνουριο και σε άψογη κατάσταση.

Πλήρωσα … 10 ευρώ !

Καλώς σας βρήκα και επισήμως και πάντα όρθιοι : )

chr1s_86
09/06/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZauZ

Πλήρωσα … 10 ευρώ !

Καλώς σας βρήκα και επισήμως και πάντα όρθιοι : )

:beer: :beer:

Καλές βόλτες λοιπόν και μην ξεχνάς τον εξοπλισμό :winka:

blackbusa
09/06/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZauZ


Καλώς σας βρήκα και επισήμως και πάντα όρθιοι : )

:beer:

ZauZ
09/06/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλές βόλτες λοιπόν και μην ξεχνάς τον εξοπλισμό :winka: [/B]

ΟΥΤΕ ΜΕΤΡΟ ΧΩΡΙΣ κράνος και μπουφάν :)

epp1640
09/06/2011, 17:38
Καλορίζικο!! Για μέσα στην πόλη δεν θα το μετανιώσεις το μόνο βέβαιο.. αν με έπαιρνε θα το κρατούσα και εγώ.. :winka:

ziggΥ
09/06/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZauZ
Καλώς σας βρήκα και επισήμως και πάντα όρθιοι : )
:beer: :beer: :beer:

ZauZ
19/07/2011, 20:53
Εντυπώσεις μέχρι σήμερα

Το μηχανάκι το πείρα με 600 χλμ και σήμερα έχει 1300 χλμ. Έκανα το πρώτο service στα 1050 χλμ στο οποίο ρυθμίστηκαν οι βαλβίδες , φρένα , αλυσίδα και γενικότερα έγινε φίλο και φτερό το μηχανάκι γιατί θα κατέβαινε Κρήτη για 3-4 μήνες.

Πολύ οικονομικό και άριστη επιλογή για μέσα στην πόλη. Μέσα στην πόλη δεν πρόκειται να αντιμετωπίσετε το παραμικρό πρόβλημα από άποψη δύναμης , επιτάχυνσης και ταχύτητας.
Έξω από την πόλη τώρα

Το μηχανάκι με 1 άτομο (1.80 ύψος , 75 κιλά) μπορεί να κινηθεί άνετα με 80 χλμ/ώρα σε ανηφορικό δρόμο χωρίς δυσκολία και χωρίς να κουράζει.

Μπορεί να διατηρήσει ταχύτητες περίπου 90-95χλμ/ώρα αλλά προσωπικά δεν νιώθω και ιδιαίτερα άνετα αν υπολογίσουμε στο ότι είναι ένα ελαφρύ και μικρό μηχανάκι. Για την ιστορία πάντως στην Ποσειδώνος (Αθήνα) είδα στο κοντέρ μέχρι και 125 χλμ/ώρα.

Η μεγαλύτερη διαδρομή που έχω κάνει μέχρι σήμερα είναι 60 χλμ (30 + 30 χλμ) σε ανηφορικό δρόμο με στροφές και με ταχύτητες από 70 έως 90 χλμ και το μηχανάκι δεν είχε κανένα πρόβλημα, τράβαγε μια χαρά και είχε και άλλο (εγώ και ο δρόμος δεν είχαμε…).

Ένα πράγμα που δεν μπορώ να συνηθίσω ακόμα είναι ότι αναγκαστικά σε πιο ανοικτό δρόμο λόγο χαμηλού κυβισμού αναγκαστικά το πάς κοντά στις 9000 στροφές και το ακούς και το λυπάσαι (αν και αμφιβάλω αν παθαίνει τίποτα)!

Με δεύτερο άτομο δεν έχω κάνει και καμία διαδρομή αξιώσεων (εγώ + κοπελιά) μιας και δεν είχε κράνος εκείνη την στιγμή ούτε μπουφάν και άντε να κάναμε συνολικά 10 χλμ σε υπερ-επαρχιακό έρημο δρόμο με μπόλικες στροφές (δεν πιάσαμε πάνω από 50-60 χλμ/ώρα) και πήγαινε άνετα.

Τον Αύγουστο ετοιμαζόμαστε για διακοπούλες και λέμε να πάρουμε και το τουτού μαζί να δούμε αν θα μας πάει και αν θα τη βγάλει καθαρή!

Το μηχανάκι θα κάνει μια διαδρομή περίπου 70 χλμ φορτωμένο με πράγματα (σαμάρια) + εμένα + κοπελιά μέχρι το καράβι και μετά αποβίβαση στη Ζάκυνθο (όπου εκεί μάλλον εύκολα θα είναι τα πράγματα). Για εθνική ούτε λόγος φυσικά!