PDA

View Full Version : Σπασμένο x-ring μετά από μόλις 300χλμ.



Joyrider
03/06/2011, 21:16
Καινούρια αλυσίδα ρε γαμώτο (300χλμ) και μετά από μικρή βόλτα βρήκα κολλημένο στην ζάντα ένα σπασμένο x-ring.

Το γιατί δεν ξέρω αν έχει και κανένα νόημα τώρα, μάλλον αστοχία υλικού? κακή αποθήκευση? , τι να πω.

Από δω και πέρα τι πρέπει να προσέχω? Προφανώς ότι νερό πέφτει τώρα κατευθείαν στο μέταλλο θα πηγαίνει.

Θα υπάρξει πρόβλημα με ανομοιόμορφη φθορά? :(

Nikos988
03/06/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Καινούρια αλυσίδα ρε γαμώτο (300χλμ) και μετά από μικρή βόλτα βρήκα κολλημένο στην ζάντα ένα σπασμένο x-ring.

Το γιατί δεν ξέρω αν έχει και κανένα νόημα, μάλλον αστοχία υλικού? κακή αποθήκευση? , τι να πω.

Από δω και πέρα τι πρέπει να προσέχω? Προφανώς ότι νερό πέφτει τώρα κατευθείαν στο μέταλλο θα πηγαίνει.

Θα υπάρξει πρόβλημα με ανομοιόμορφη φθορά?

Κατά πάσα πιθανότητα είναι από τον κρίκο της ασφάλειας. Ρίξε μία ματιά. Αν είναι από εκεί, τότε να πας να αγοράσεις μία καινούρια ασφάλεια και να την βάλεις (όλον τον κρίκο). Να προσέξεις όμως το πρεσσάρισμα γιατί πιθανότατα στο έκοψε από υπερβολικό πρεσσάρισμα.


988

Joyrider
03/06/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
Κατά πάσα πιθανότητα είναι από τον κρίκο της ασφάλειας. Ρίξε μία ματιά. Αν είναι από εκεί, τότε να πας να αγοράσεις μία καινούρια ασφάλεια και να την βάλεις (όλον τον κρίκο). Να προσέξεις όμως το πρεσσάρισμα γιατί πιθανότατα στο έκοψε από υπερβολικό πρεσσάρισμα.


988

Γίνεται να αναγνωριστεί όμως τώρα το σημείο της σύνδεσης? Αν δεν είναι από κει?

Άρα λες ότι είναι λάθος στην τοποθέτηση, ευχαριστώ θα το πάω αύριο κιόλας.

sapila racing
03/06/2011, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Γίνεται να αναγνωριστεί όμως τώρα το σημείο της σύνδεσης? Αν δεν είναι από κει?

Άρα λες ότι είναι λάθος στην τοποθέτηση, ευχαριστώ θα το πάω αύριο κιόλας.

H αλυσίδα είναι πριτσινωτή, αλλά αν στην τοποθέτηση πατηθούν τα πριτσίνια περισσότερο απ όσο πρέπει μαγκώνει.
Επίσης εχει στην συσκευασία ειδικό γράσσο για τον συνδετικό κρίκο και πρέπει να χρησιμοποιείται οποωσδήποτε.
Αν την έβαλες σε συνεργείο πήγαινε να στο φτιάξουν. Θέλει όμως τον δικό της συνδετικό κρίκο, εχει ο Αλεξόπουλος στο Κουκάκι.
Ο κρίκος φαίνεται εύκολα με το μάτι, δεστο και θα καταλάβεις. Πρέπει να εχει τις ίδιες αποστασεις με τους αλλους κρίκους εκει που μπαίνουν τα O-ring. Αν απλά δεν λιπάνθηκε πάλι θες κρίκο και τα Oring του.

dmf
03/06/2011, 22:07
Το αν εχει πρεσαριστει πολυ το βλεπεις με ενα παχυμετρο! Μετρας τη διαμετρο του πυρου που εχει πρεσαριστει (δες την pic παρακατω).
Αν ειναι απο αλλο σημειο της αλυσιδας, η did που εχεις δινει νομιζω καποια εγγυηση (2χρονια ή 30000Κμ αν δεν κανω λαθος). Παρ'τους τηλεφωνο.


227934

Joyrider
03/06/2011, 22:09
Δεξιά από το σπάσιμο φαίνεται σαν μασημένο το εσωτερικό του x-ring οπότε μάλλον αυτό που λέτε είναι. Πατήθηκε παραπάνω. Θα δούμε αν έχει κανένα περίσσιο να μου βάλει. Ευχαριστώ :beer:


227935

chr1s_86
03/06/2011, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
.... Θα δούμε αν έχει κανένα περίσσιο να μου βάλει. Ευχαριστώ :beer:


Τι πάει να πει "περίσσιο" ;;;

Να τη φτιάξει όπως πρέπει, αλλιώς ας μην βάζει αλυσίδες...

Joyrider
03/06/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τι πάει να πει "περίσσιο" ;;;

Να τη φτιάξει όπως πρέπει, αλλιώς ας μην βάζει αλυσίδες...

Περίσσιο xring εννοώ. Δεν γίνεται? Πρέπει να αλλαχτεί όλο το σημείο της σύνδεσης δηλαδή και όχι μόνο το xring?

http://www.moto-racing.co.uk/item--DID-Chain-Links-525VM-X-Ring-Gold-RL525VM--DID+Link+RL525VM.html

dmf
03/06/2011, 22:41
για να μπει το x ring πρεπει να βγουν οι 2 πυροι. Αμα βγουν αυτοι, μετα θες καινουργιους να τους ξαναπρεσσαρεις.

Hornet_08_ABS
03/06/2011, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Καινούρια αλυσίδα ρε γαμώτο (300χλμ) και μετά από μικρή βόλτα βρήκα κολλημένο στην ζάντα ένα σπασμένο x-ring.

Το γιατί δεν ξέρω αν έχει και κανένα νόημα τώρα, μάλλον αστοχία υλικού? κακή αποθήκευση? , τι να πω.

Από δω και πέρα τι πρέπει να προσέχω? Προφανώς ότι νερό πέφτει τώρα κατευθείαν στο μέταλλο θα πηγαίνει.

Θα υπάρξει πρόβλημα με ανομοιόμορφη φθορά? :(

αλλαξες αλυσιδα ? στα ποσα χιλιομετρα ? ποσο ?

Joyrider
03/06/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
για να μπει το x ring πρεπει να βγουν οι 2 πυροι. Αμα βγουν αυτοι, μετα θες καινουργιους να τους ξαναπρεσσαρεις.

Οκ αυτό ήθελα να ξέρω. Αν απασφαλίσουν μετά είναι άχρηστοι και θέλει καινούριο ενωτικό.

spyro
04/06/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τι πάει να πει "περίσσιο" ;;;

Να τη φτιάξει όπως πρέπει, αλλιώς ας μην βάζει αλυσίδες...

:beer:

Joyrider
27/06/2011, 15:40
Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό? :sick:


230068

sapila racing
27/06/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό? :sick:

Οχι βέβαια, εξηγεί το κομμένο X-ring όμως.

Οποιος σου έβαλε την αλυσίδα είναι για κλωτσιές.
Υπάρχει ειδικό εργαλείο γι αυτη τη δουλειά, αλλά αυτός την έβαλε με το γνωστό πολυεργαλείο 'Sfyrokalemo'. :rolleyes:

Σε συνεργείο την έβαλες?
Εχω απορία πραγματικά. Εργαλείο για να βαζω αλυσίδα εχω κι εγω και το χρησιμοποιώ, που είμαι απλά ενας ερασιτέχνης που του αρέσει να τα κανει μονος του.

Joyrider
27/06/2011, 15:44
Μέσα στον κόκκινο κύκλο "έχει" (?) o-ring αντί x-ring που είναι η αλυσίδα. :sad:


230069

Joyrider
27/06/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οχι βέβαια, εξηγεί το κομμένο X-ring όμως.

Οποιος σου έβαλε την αλυσίδα είναι για κλωτσιές.
Υπάρχει ειδικό εργαλείο γι αυτη τη δουλειά, αλλά αυτός την έβαλε με το γνωστό πολυεργαλείο 'Sfyrokalemo'. :rolleyes:

Σε συνεργείο την έβαλες?
Εχω απορία πραγματικά. Εργαλείο για να βαζω αλυσίδα εχω κι εγω και το χρησιμοποιώ, που είμαι απλά ενας ερασιτέχνης που του αρέσει να τα κανει μονος του.

Και οι δυο φωτό είναι μετά το πέρασμα του "καινούριου" master link. Τα σπασίματα στα πυράκια τα είχε και από την πρώτη φορά αλλά δεν είχε χρησιμοποιήσει καλέμι και σφυρί αλλά το ειδικό εργαλείο σφιξίματος.

Τι να πω πια δεν ξέρω.:sad:

Εμένα μου φαίνεται ίδιο όπως ήταν από την αρχή δηλαδή.

sapila racing
27/06/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μέσα στον κόκκινο κύκλο "έχει" (?) o-ring αντί x-ring που είναι η αλυσίδα. :sad:

Απο την φωτό φαίνεται καθαρά πόσο αχρηστος ηταν αυτος που την εβαλε.
Οι αποστάσεις επρεπε να είναι ιδιες με των κανονικων κρίκων, αυτός την βαραγε με το σφυροκάλεμο αλύπητα.
Τωρα χρειάζεσαι ενα ανταλλακτικό συνδετικό κρίκο με τα O-ring του και το γρασσο του. Πουλαει ο Αλεξόπουλος στην Αθηνα, κανεο γυρω στα 5 Ευρω.

Σε ρωτησα και πιο πάνω. Αν πήγες σε συνεργείο και σου την έβαλαν ετσι, να πας και να ζητήσεις τα ρεστα άμμεσα.

camen
27/06/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μέσα στον κόκκινο κύκλο "έχει" (?) o-ring αντί x-ring που είναι η αλυσίδα. :sad:

Σε αυτη την φωτο τι βλεπουμε? Τον επισκευασμενο κρικο?
Γτ αν ναι,κ παλι μου φαινεται οτι εχει σφιξει υπερβολικα το πλακακι πανω στα ο-ring...:look:

camen
27/06/2011, 15:50
Με προλαβατε και οι 2 και αφου οπως φοβομουν ειναι το επισκευασμενο κρικακι μπορεις ανετα πλεον να πας και να του βαλεις την αλυσιδα στον κωλο...:mad: :mad: :mad: :mad:

Joyrider
27/06/2011, 15:50
Ναι οι δυο φωτό που έβαλα μόλις τώρα είναι από το "επισκευασμένο" master link.

sapila racing
27/06/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και οι δυο φωτό είναι μετά το πέρασμα του "καινούριου" master link. Τα σπασίματα στα πυράκια τα είχε και από την πρώτη φορά αλλά δεν είχε χρησιμοποιήσει καλέμι και σφυρί αλλά το ειδικό εργαλείο σφιξίματος.

Τι να πω πια δεν ξέρω.:sad:

Εμένα μου φαίνεται ίδιο όπως ήταν από την αρχή δηλαδή.

Μαλιστα, αρα ετσι την έβαλε με την 2η προσπάθεια. :bigcry: :bawl:

Τότε μην ξαναπας γιατι την τρίτη μπορεί να γίνει τίποτα ανεπανόρθωτο.
Πήγαινε σε ενα κανονικό συνεργείο αυτη τη φορά. :evil:

chr1s_86
27/06/2011, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό? :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Μέσα στον κόκκινο κύκλο "έχει" (?) o-ring αντί x-ring που είναι η αλυσίδα. :sad:

ΕΛΕΟΣ ρε πστ μου! :eek:


Αθήνα είσαι; Που βρίσκεται αυτός ο φανταστικός επαγγελματίας;

McTalas
27/06/2011, 16:01
και εγω που ειμαι ασχετος εντελως, φενεται ξεκαθαρα πως οποιος στην εβαλε ειναι σκιτζης και θελει πολλες κλωτσιες...
φιλε ακου τον σαπιλα και πραξε αμεσα!

sapila racing
27/06/2011, 16:14
Επίσης αν και δεν θελω να σε στενοχωρήσω πρέπει να σου πω οτι εκτός από τον συνδετικό κρίκο, αυτός εχει κανει ζημιά και στην αλυσίδα.
Αυτό φαίνεται από τις αποστασεις που εχουν μεταξύ τους τα πλακάκια της αλυσίδας (οχι του συνδετικού κρικου) στα 2 μεσαια κυλινδράκια της φωτό σε σχεση με τα τπόλοιπα. Τα 2 μεσαια κυλινδράκια της φωτό εχουν μπόσικα.
Προφανώς για να βγαλει την παλιά κοπάναγε παλι με το σφυροκάλεμο..
Ισως να με γελάει η φωτό, αλλά δεν το νομίζω, μετρα το και θα το δείς...

Εγω θα πήγαινα στο συνεργείο και θα απαιτούσα να μου δώσει μια καινούρια ίδια αλυσίδα στην συσκευασία της. Δεν θα τον αφηνα να ξανακουμπήσει την μοτοσυκλέτα με τίποτα!!!
Αμαν ρε πστ μου πιά, πόσο άχρηστος μπορεί να είναι!!!

Joyrider
27/06/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Επίσης αν και δεν θελω να σε στενοχωρήσω πρέπει να σου πω οτι εκτός από τον συνδετικό κρίκο, αυτός εχει κανει ζημιά και στην αλυσίδα.
Αυτό φαίνεται από τις αποστασεις που εχουν μεταξύ τους τα πλακάκια της αλυσίδας (οχι του συνδετικού κρικου) στα 2 μεσαια κυλινδράκια της φωτό σε σχεση με τα τπόλοιπα. Τα 2 μεσαια κυλινδράκια της φωτό εχουν μπόσικα.
Προφανώς για να βγαλει την παλιά κοπάναγε παλι με το σφυροκάλεμο..
Ισως να με γελάει η φωτό, αλλά δεν το νομίζω, μετρα το και θα το δείς...

Εγω θα πήγαινα στο συνεργείο και θα απαιτούσα να μου δώσει μια καινούρια ίδια αλυσίδα στην συσκευασία της. Δεν θα τον αφηνα να ξανακουμπήσει την μοτοσυκλέτα με τίποτα!!!
Αμαν ρε πστ μου πιά, πόσο άχρηστος μπορεί να είναι!!!

Δίκιο έχεις. Πάνω αριστερά και κάτω δεξιά φαίνονται κενά. Θα ξανακατέβω να τα κουνήσω να δω αν παίζουν. Αλλά μάλλον έτσι θα είναι.

Joyrider
16/07/2011, 18:33
Και ζήσανε αυτοί καλά...:D


231619

Joyrider
16/07/2011, 18:34
και εμείς καλύτερα :a46:


231620

SVX
16/07/2011, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό? :sick:


ρε συ , αυτο δεν ειναι εγκατασταση αλυσιδας... αυτο ειναι δολιοφθορα... :rolleyes:


σου εχει σκισει τον ενα πυρο στα 2 σαν καλαμι μπαμπου :sick:

Joyrider
16/07/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ρε συ , αυτο δεν ειναι εγκατασταση αλυσιδας... αυτο ειναι δολιοφθορα... :rolleyes:


σου εχει σκισει τον ενα πυρο στα 2 σαν καλαμι μπαμπου :sick:

Και είχε γίνει με κανονικό πριτσιναδόρο.:sick:


Αυτή τη φορά το έφτιαξα σε μάστορα στην επαρχία. Κάτι μου λέει πως θα με ξαναδει σύντομα αυτός και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο:rolleyes:

Και μαζί με πίσω τακάκια που του πήγα να μου αλλάξει μου πήρε το εξωφρενικό ποσό των 3 ευρώ για τα εργατικά :eek:

dmf
16/07/2011, 19:30
Με τροχο εβγαλε τον κρικο??


231621

Joyrider
16/07/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Με τροχο εβγαλε τον κρικο??

Μη μου λες τέτοια τώρα που ησύχασα :lol:

Μάλλον λάδια είναι γιατί δεν την σκούπισα καθόλου. Θα το τσεκάρω.

SVX
16/07/2011, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
ΕΛΕΟΣ ρε πστ μου! :eek:


Αθήνα είσαι; Που βρίσκεται αυτός ο φανταστικός επαγγελματίας;



Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και εγω που ειμαι ασχετος εντελως, φενεται ξεκαθαρα πως οποιος στην εβαλε ειναι σκιτζης και θελει πολλες κλωτσιες...



Δε λετε παλι καλα που δεν τον σπουδασε η μανα του οδοντογιατρο.... :cry:


231622

dmf
16/07/2011, 19:40
Δεν πειραζει εκει που ειναι, αλλα νομιζα οτι με τροχο βγαζουμε την παλια αλυσιδα οταν θελουμε να την πεταξουμε. Οταν θες να εισαι προσεχτικος μονο το εργαλειο το βγαζει χωρις ζημιες.

Joyrider
16/07/2011, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Δεν πειραζει εκει που ειναι, αλλα νομιζα οτι με τροχο βγαζουμε την παλια αλυσιδα οταν θελουμε να την πεταξουμε. Οταν θες να εισαι προσεχτικος μονο το εργαλειο το βγαζει χωρις ζημιες.

Αν είχε βάλει τροχό δεν θα είχε κόψει και τα εσωτερικά πλακάκια? Αν είναι όντως γρατσουνιά ίσως και να έγινε από τον πριτσιναδόρο.Τέσπα αφού όλα τα υπόλοιπα είναι οκ.

Τα πυράκια είναι οκ, τα x-ring οκ, το φάρδος οκ και το σημείο κινείται κανονικά άρα δεν έχει παρασφιχτεί.

Tpap
16/07/2011, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό? :sick:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:


α, και μερικές μπύρες για τον αρχι(δια)μάστορα...:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

pavlaras1
17/07/2011, 04:01
Ολη η διαδικασια κρατησε 1.5 μηνα ταλαιπωρια για ενα τυπικο, κλασικο περασμα μιας αλυσιδας που γινεται μεσα σε 5-10λεπτα απο καποιον εμπειρο, επαγγελματια, μηχανικο.
Τι να πω τα λογια περιτα.
Μου φαινεται οτι θα ερχομαι και εγω στον ιδιο μηχανικο που εχεις εκει στην επαρχια :)
Γιατι εδω στην Θεσσαλονικη παραπολυ δυσκολα να βρεις καλους μηχανικους.

gs 500 f
17/07/2011, 10:38
αυτος που μου αλλαζει την αλησιδα στο αλησοπριονο που εχω για κλαδεμα στις ελιες καλητερος ειναι!!!!
και ξερεις μου κοβει κοματι απο καμια 50 αρια μετρα που εχει χυμα και μου την προσαρμοζει στο μηκος της λαμας!!!!την επομενη φορα να στον συστησω!!!χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

sovaros_user
06/10/2011, 17:04
Θυμαμαι οταν ειχα ρωτησει για τους κολλημενους κρικους στην αλυσιδα, ολοι οι... γνωστες προτειναν "καλου κακου" να τα αλλαξω... :lol: :lol:

Τελικα με καθαρισμα κ συχνη λιπανση ξεκολλησαν... ειμαι πλεον στα 40.000 περιπου, ακομα ειναι στο "new chain" o δεικτης :look:

sovaros_user
09/10/2011, 13:58
Λαθος, υστερα ειδα τον "δεικτη"... ηταν στην "αλλαγη" κ θα αλλαχτει την τριτη η αλυσιδα :beer:

X-ring με της μανας του τα γραναζια μαζι με "βαλτικα" 200 ευρωπουλα.

Το service στις 36 να παει να γ@μηθει, ετοιμαζομαι για τις 48.000.. (το ξεκωλιασμα). :D

virus
09/10/2011, 22:15
απλα δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα μαγαζι μπορει να βαλει με τετοιον τροπο μια αλυσιδα :confused:

SVX
09/10/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
απλα δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα μαγαζι μπορει να βαλει με τετοιον τροπο μια αλυσιδα :confused:

Ειναι σαν τα εστιατορια... ΔΕ ΘΕΣ να ξερεις ποιος και με ποιο τροπο μαγειρευει το φαγητο σου...


βοηθαει το "μυστηριο" :wacko:

Allst@rf
09/10/2011, 23:42
ρε "καντω μόνος σου" και τελειώνει η υπόθεση λέμε...

Μαθαίνεις κιόλας...

Έλεος ,εν μέσω "κρίσης" στις τσέπες μας και ο άλλος προσφέρει του κώλου υπηρεσίες...

rockobok
10/10/2011, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
απλα δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα μαγαζι μπορει να βαλει με τετοιον τροπο μια αλυσιδα :confused:
Ιούλιο ξεκινάω δικάβαλο για κωσταντινούπολη με καινούρια αλυσίδα.
Με αφηνει από ρουλεμάν τροχού στην αττική επειδη ο μαστορας
την είχε παρασφυξει
Το φτιαχνω ξεκινάω την επόμενη.
Δεύτερο ρουλεμάν που μάλλον την είχε πάθει μαζι με το άλλο
έξω απο τη λάρισα.Πάλι καλά βρήκα συνεργείο στην Κατερίνη
και το έφτιαξα.
Επόμεη μέρα ξεκινάω απο θεσσαλονίκη και μετά από
κάμποσα χιλιόμετρα η αλυσίδα έκανε θόρυβο σε κάθε περιστροφή της.
Συνεργείο αλεξανδρούπολη:bigcry: :bigcry:
Ο κόπ@νος είχε κάνει κάτι παρόμοιο με του συναδελφου εδώ
με δικά του πυράκια με αποτέλεσμα να πριστούν απο τη θερμότητα
και ο κρίκος να είναι μαγκομένος και να χοροπηδάει η αλυσίδα
στο μπροστινό γρανάζι


Απο τότε κομένος ο μαστρολαλακας της γειτονιάς για πάντα

GiannisBlessed
10/10/2011, 16:46
στην φωτό του επισκευασμένου κρίκου τραβηγμένη από επάνω φαίνεται ότι έβαλε τα πρώτα 2 λάστιχακια οκ.μετά όμως αντί να τα βάλει τα αλλά 2 στην εξωτερική πλευρά τα έβαλε μέσα στα ρόλερ.το κενό που φαίνεται πάνω αριστερά και κάτω δεξιά δεν είναι κενό.είναι τα ο-ρινγκ!!απίστευτο!!!!!!ο τύπος δεν έχει ξανά βάλει αλυσίδα!!δεν ξέρει τίποτα και είναι επικίνδυνος.μύνηση θέλει!!έλεος!!

daz
10/10/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στην φωτό του επισκευασμένου κρίκου τραβηγμένη από επάνω φαίνεται ότι έβαλε τα πρώτα 2 λάστιχακια οκ.μετά όμως αντί να τα βάλει τα αλλά 2 στην εξωτερική πλευρά τα έβαλε μέσα στα ρόλερ.το κενό που φαίνεται πάνω αριστερά και κάτω δεξιά δεν είναι κενό.είναι τα ο-ρινγκ!!απίστευτο!!!!!!ο τύπος δεν έχει ξανά βάλει αλυσίδα!!δεν ξέρει τίποτα και είναι επικίνδυνος.μύνηση θέλει!!έλεος!!

Και να ξέρατε ποιος είναι! :lol: :lol: :lol:

daz
10/10/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ιούλιο ξεκινάω δικάβαλο για κωσταντινούπολη με καινούρια αλυσίδα.
Με αφηνει από ρουλεμάν τροχού στην αττική επειδη ο μαστορας
την είχε παρασφυξει
Το φτιαχνω ξεκινάω την επόμενη.
Δεύτερο ρουλεμάν που μάλλον την είχε πάθει μαζι με το άλλο
έξω απο τη λάρισα.Πάλι καλά βρήκα συνεργείο στην Κατερίνη
και το έφτιαξα.
Επόμεη μέρα ξεκινάω απο θεσσαλονίκη και μετά από
κάμποσα χιλιόμετρα η αλυσίδα έκανε θόρυβο σε κάθε περιστροφή της.
Συνεργείο αλεξανδρούπολη:bigcry: :bigcry:
Ο κόπ@νος είχε κάνει κάτι παρόμοιο με του συναδελφου εδώ
με δικά του πυράκια με αποτέλεσμα να πριστούν απο τη θερμότητα
και ο κρίκος να είναι μαγκομένος και να χοροπηδάει η αλυσίδα
στο μπροστινό γρανάζι


Απο τότε κομένος ο μαστρολαλακας της γειτονιάς για πάντα


Ουάααα:bawl: χαχα:lol: :lol:

Ρε αυτά είναι! Κάποια μέρα θα βρεθεί κάποιος που το παραπάνω θα το γυρίσει σε ταινία! Κρούκη το έχουμε για μια μικρού μήκους? :lol:

Καλά ρε άνθρωπε!!! Ξεκίνησες από Αθήνα για Κωνσταντινούπολη και έκανες 3 μέρες μέρες να φτάσεις Αλεξανδρούπολη γιατί κάθε 200 χλμ πάθαινες και από μια βλάβη? Μια βλάβη που ήταν απόρροια της προηγούμενης ενώ η πρώτη οφειλόταν στο service και τον έλεγχο που έγινε πριν το ταξίδι?!!!

:a19:

rockobok
10/10/2011, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ουάααα:bawl: χαχα:lol: :lol:

Ρε αυτά είναι! Κάποια μέρα θα βρεθεί κάποιος που το παραπάνω θα το γυρίσει σε ταινία! Κρούκη το έχουμε για μια μικρού μήκους? :lol:

Καλά ρε άνθρωπε!!! Ξεκίνησες από Αθήνα για Κωνσταντινούπολη και έκανες 3 μέρες μέρες να φτάσεις Αλεξανδρούπολη γιατί κάθε 200 χλμ πάθαινες και από μια βλάβη? Μια βλάβη που ήταν απόρροια της προηγούμενης ενώ η πρώτη οφειλόταν στο service και τον έλεγχο που έγινε πριν το ταξίδι?!!!

:a19: Κάτι τέτοιο...
Είχα κάνει σέρβις στο μηχανάκι
Αλλά η αλυσίδα ήρθε μετά και είπα του π@%στη μια αλυσίδα
είναι θα την πάω εδώ στο γείτονα.....
DIY απο δω και πέρα για τέτοια θέματα:beer: :beer:

Joyrider
10/10/2011, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
στην φωτό του επισκευασμένου κρίκου τραβηγμένη από επάνω φαίνεται ότι έβαλε τα πρώτα 2 λάστιχακια οκ.μετά όμως αντί να τα βάλει τα αλλά 2 στην εξωτερική πλευρά τα έβαλε μέσα στα ρόλερ.το κενό που φαίνεται πάνω αριστερά και κάτω δεξιά δεν είναι κενό.είναι τα ο-ρινγκ!!απίστευτο!!!!!!ο τύπος δεν έχει ξανά βάλει αλυσίδα!!δεν ξέρει τίποτα και είναι επικίνδυνος.μύνηση θέλει!!έλεος!!

Αν και είναι κενό αυτό που φαίνεται και όχι χ-ρινγκ, αυτό που λες δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε καν να γίνει. Τα σημεία που αναφέρεις είναι σφραγισμένα από την εταιρία της αλυσίδας (did) και δεν χρήζουν συναρμολόγησης. Είναι τα δυο σημεία που προεξέχουν τα εσωτερικά πλακάκια (ασημί) ώστε να έρθει και να κουμπώσει ο σύνδεσμος.

OldMan
11/10/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
...........................
Ρε συ τρομπετίστα...

Δεν θα υπάρξει συζήτηση στην οποία δεν θα πεταχτείς να μας πεις πόσο μαγκας είσαι που δεν κάνεις τίποτε από τα προβλεπόμενα και όλοι οι υπόλοιποι έιναι ηλίθιοι που τους τα τρώνε τα οργανωμένα συμφέροντα ...??? :smokin:

GiannisBlessed
11/10/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αν και είναι κενό αυτό που φαίνεται και όχι χ-ρινγκ, αυτό που λες δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε καν να γίνει. Τα σημεία που αναφέρεις είναι σφραγισμένα από την εταιρία της αλυσίδας (did) και δεν χρήζουν συναρμολόγησης. Είναι τα δυο σημεία που προεξέχουν τα εσωτερικά πλακάκια (ασημί) ώστε να έρθει και να κουμπώσει ο σύνδεσμος.

Αν είναι κενό τότε πως δημιουργήθηκε?δεν ξέρω...

sovaros_user
11/10/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

[...] και όλοι οι υπόλοιποι έιναι ηλίθιοι που τους τα τρώνε τα οργανωμένα συμφέροντα ...??? :smokin:

Χαιρομαι που περασες στο ζουμι γρηγορα, αυτο ειναι το θεμα σας, αισθανεστε ηλιθιοι που τα σκατε καθε 10.000 km στον μπαρμπα Μήτσο που εγινε κ κολλητος. (τετοιους φιλους ποιος δεν θελει) :winka: :lol: :lol:

Ο καλυτερος τροπος λοιπον για να μην αισθανεστε ετσι... ειναι να αρχισετε να σκεφτεστε
:a9:

nassosxlvbros
11/10/2011, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Χαιρομαι που περασες στο ζουμι γρηγορα, αυτο ειναι το θεμα σας, αισθανεστε ηλιθιοι που τα σκατε καθε 10.000 km στον μπαρμπα Μήτσο που εγινε κ κολλητος. (τετοιους φιλους ποιος δεν θελει) :winka: :lol: :lol:

Ο καλυτερος τροπος λοιπον για να μην αισθανεστε ετσι... ειναι να αρχισετε να σκεφτεστε
:a9:

Καλά...εγώ λέω άστο και χωρίς σέρβις μέχρι τα 60.000κμ...και έλα να τα ξαναπούμε αν δεν έχεις πάρει το μοτέρ στο χέρι....

sovaros_user
11/10/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Καλά...εγώ λέω άστο και χωρίς σέρβις μέχρι τα 60.000κμ...και έλα να τα ξαναπούμε αν δεν έχεις πάρει το μοτέρ στο χέρι....

Εσυ φαινεσαι εξυπνος ανθρωπος, κ εχω κ ορεξη για τρολλλ:

Για πες μας ρε μαστορα, ΓΙΑΤΙ να παρεις το μοτερ στο χερι αν αλλαζεις τα λαδια του καθε 10.000-20.000 km, φυσας κανα φιλτρο (ναι, του αγερα) κ βαζεις κ 4 μπουζι καθε 24.000 km ?

Εσυ τι νομιζεις οτι κανουν στο συνεργειο σου, βουντου η μαγικα ?

Οχι τιποτα αλλο, να μαθω κ εγω ο ανιδεος...

.
.
.
.
.
.
.





Και στην χειροτερη... Απ οσο ξερω, δεν εχει τυχει να χαλασει μοτερ απο βουλωμενο φιλτρο (του αγερα βεβαιως βεβαιως), ουτε να καει πολλ/στης απο μπουζι ακομα κ με 50.000 km

Μαθε λοιπον οτι οι βασικες εργασιες ενος σερβις ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτες οι ΜΑΛΑΚΙΕΣ (+ ελεγχος της... γλυστρας ? αχαχαχα.. Ελεγχος... ψυκτικου υγρου ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ), τις οποιες τις πληρωνεις 150-200ρι καθε φορα.
Και μετα προστιθενται τα ανταλακτικα.




Υγ. Ο... σιμπικουλας που εχω πασαρει στον αδερφο πχ εχει κανει >60.000 km χωρις τιποτα απολυτως, μια αλυσιδα το αλλαξε μονο επειδη με την πρωτη πηγαινε σαν καγκουρο :lol:
Α, και μια φορα λαδια !
(μαλλον με την δικη σου λογικη θα επρεπε να πληρωσει σε service... ΑΛΛΟ ενα μηχανακι -περι τα 1.500 ευρω-... το Κωλοπαιδο, χαλαει την πιατσα κ μας κανει να αισθανομαστε ηλιθιοι :lol: :lol: :lol: )

nassosxlvbros
11/10/2011, 18:27
Κοίτα θα στο ανέλυα αλλά πέρασα από το χασάπη και μου είπε άστο,δε σφάξανε,έχω καλύτερα πράγματα να κάνω...:wave2:

sovaros_user
11/10/2011, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
...

Μαλλον ο Μαστορας ηταν.. μεταμφιεσμενος...

Καιμενε μου ανθρωπακο... :a9:

nassosxlvbros
11/10/2011, 18:39
So predictable...100 στα 100 ποστ, πγπ... δε το αλλάζεις λίγο αυτό το "sovaros user" με κάτι πιο light ; Μη σε πειράξει η τόση σοβαρότης....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

υγ ξεκουράσου και λίγο από το πισι...ή κάνε αίτηση για μοντ...μη πηγαίνουν οι ώρες σου χαμένες....

daz
12/10/2011, 01:24
Πανοπτικέ το έχεις ακούσει αυτό που είπε κάποτε κάποιος για τον γαϊδαρό του?

"Πάνω που τον έμαθα να ζει χωρίς τροφή μου ψόφησε!"

Ένα ακάθαρτο ή ψιλοβρώμικο φίλτρο δεν θα σου σπάσει τον κινητήρα. Ούτε τα λάδια που τα άλλαξες στο διπλάσιο των χιλιομέτρων.Οι βλάβες όμως που μπορούν να σου προκαλέσουν δρουν αθροιστικά. Συνήθως επηρεάζουν την μακροζωία ενός κινητήρα παρά την σωστή του λειτουργία άμεσα. Το cb του αδελφού σου να είσαι σίγουρος πως φθείρεται στο διπλάσιο απ' ότι ένα άλλο που συντηρείται σωστά. Ίσως ο αδελφός σου χρειαστεί να τα δώσει αυτά τα 1500 για καινούριο μηχανάκι πολύ πιο γρήγορα από κάποιον άλλο ή ίσως αρχίσει να τον ταλαιπωρεί πολύ νωρίτερα. Εννοώ πως τις αλλαγές που γλίτωσε θα τις ρίξει σε συμπλήρωμα. Γιατί με παλιά λάδια δουλεύει χωρίς λάδια όμως όχι.

Δεν διαφωνώ πως μερικές φορές η τιμή είναι τσιμπημένη αλλά και από την άλλη μας χαλάει ο μαστοράκος της γειτονιάς γιατί έχει τη malakia εύκολη, ή τουλάχιστον ευκολότερη. Η λύση πάντως δεν είναι να κάνουμε τα σέρβις ανα δεύτερο.

sovaros_user
12/10/2011, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πανοπτικέ [...]

Μα αγαπητε μου...
Ποια μακροζωια, το μηχανακι γινεται "παρταλι" απο την υπολοιπη κατασκευη κ ΟΧΙ απ το μοτερ..

Αυτα τα 1.500 ομως τα εχει ετοιμα για την επομενη μηχανη, η οποια μπορει να ειναι κ η ΙΔΙΑ κ σε πολυ καλυτερη κατασταση κ λιγοτερα χιλιομετρα... Τζαμπα θα τα εσκαγε δηλαδη στον κυρ. Βαγγο.
:)

Ας μην χαλασουμε ομως το θεμα :wave2:

Tpap
12/10/2011, 01:50
@user friendly ή BANόπτικον: μετα απολύτου σεβασμού και καλής προαίρεσης, αν θές μπορείς να με πείς τι επαγγέλλεσαι/σπουδασες/, αν συμβαίνει/συνέβει κάτι από αυτα...?

Αν δεν θές -επειδή μπορεί να γίνομαι αδιάκριτος- μπορείς απλά να μου πείς αν είσαι μηχ/κός ή όχι...?

dmf
12/10/2011, 01:55
Έχει σπουδάσει βιδολογία, με ειδίκευση στις βίδες ανάποδου σπειρώματος.

sovaros_user
12/10/2011, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Αν δεν θές -επειδή μπορεί να γίνομαι αδιάκριτος- μπορείς απλά να μου πείς αν είσαι μηχ/κός ή όχι...?

Ψιτ εσυ... ξεκινας λαθος..
Μπορεις απλως να διαφωνησεις μαζι μου παραθετοντας τα επιχειρηματα σου. Εχω γραψει τοσα, κανε μια παραθεση κ πες την αποψη σου... Να το συζητησουμε.

Οχι.. μηχανικος δεν ειμαι, αλλα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ εξυπνος απ οτι φαινεται.
(δεν χρειαζεται να εισαι γυναικολογος για να γ@μησεις, ουτε ηλεκτρολογος για να αλλαξεις μια λαμπα)

Υγ. Αν κ εδω που τα λεμε, θα μπορουσα να ειμαι μαθηματικος με τοσο σωστους υπολογισμους, δεν νομιζεις ? :rotflmao:

Tpap
12/10/2011, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Έχει σπουδάσει βιδολογία, με ειδίκευση στις βίδες ανάποδου σπειρώματος.

...αν ήταν έτσι, θα είχε ήδη φροντίσει για εκείνη την λασκαρισμένη. ;)

taisteal
12/10/2011, 02:08
καλα τα λαδια,με τα φρενα τι γινεται????οταν σωνονται τα τακακια να τα αλλαζω η να τα αφηνω?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

συνεχιστε παιδες:D

Tpap
12/10/2011, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
1. Οχι.. μηχανικος δεν ειμαι,
3. αλλα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ εξυπνος απ οτι φαινεται.
4. (δεν χρειαζεται να εισαι γυναικολογος για να γ@μησεις, ουτε ηλεκτρολογος για να αλλαξεις μια λαμπα)

Υγ. Αν κ εδω που τα λεμε, θα μπορουσα να ειμαι μαθηματικος με τοσο σωστους υπολογισμους, δεν νομιζεις ? :rotflmao:

1. Ευτυχώς.
2. Ευτυχώς.
3. Ευτυχώς.
4. Ευτυχώς, δεν το νομίζω.

sovaros_user
12/10/2011, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[...]


Ο επομενος παρακαλω... :a25: :a25: :a25:

Ichigo
12/10/2011, 02:57
ρε σεις δε ντρέπεστε λιγάκι; και τα μαστόρια πως θα ζήσουν άμα δεν κάνουν κανά rebuild? :mad:
ΒΑΝοπτικέ Oil Sludge λέγεται το φαινόμενο και μαστόρια παρακαλάνε να βρίσκονται στο δρόμο τους κολλημένα μυαλά με τη δική σου πετριά :wave2: :D


237701

sovaros_user
12/10/2011, 03:00
Τοση ωρα εψαχνες στο google ? :lol: :lol: :lol:

Ichigo
12/10/2011, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Τοση ωρα εψαχνες στο google ? :lol: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Είδες για να ψάχνει τι βρίσκει κανείς; :rotflmao: :rotflmao:
Ξεστραβώσου κι εσύ τώρα και σταμάτα να γράφεις ευτράπελα. Γϊνεσαι περίγελος :wave2:

sovaros_user
12/10/2011, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Είδες για να ψάχνει τι βρίσκει κανείς; :rotflmao: :rotflmao:
Ξεστραβώσου κι εσύ τώρα και σταμάτα να γράφεις ευτράπελα. Γϊνεσαι περίγελος :wave2:

Λοιπον, ψαξε λιγο ακομα στο google να βρεις κατι καλο, και ελα αυριο να σε "δειρω" παλι. :wave2:

Ichigo
12/10/2011, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Λοιπον, ψαξε λιγο ακομα στο google να βρεις κατι καλο, και ελα αυριο να σε "δειρω" παλι. :wave2:

Πάρε φόρα κι έλα να με "δείρεις" με την... όπισθεν :D

chriscrypton
13/10/2011, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user

... αλλα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ εξυπνος απ οτι φαινεται.
(.o:


και προπαντων μετριΟφρων...βεβαιως βεβαιως....

sovaros_user
15/10/2011, 03:53
τελικα ρε τζοι η αλυσιδα που εβαλα ειναι η xsr της afam κ κατα εναν παραξενο τροπο εχει αυξηθει η αυτονομια κατα 50-60 km το τεποζιτο :bigcry:

Επισης σε εκκινησεις -πριν- οριακα ΔΕΝ σηκωνοταν ο τροχος και τωρα κανω σουζες χωρις να το θελω.

Αρα η προηγουμενη πρεπει να ηταν ψιλο-παρταλι :yuck: :bigcry: :bigcry:

dmf
15/10/2011, 05:03
ή σου έχει βάλει -2 μπροστά

sovaros_user
15/10/2011, 05:29
Το υποψιαστηκα αλλα θα φαινοταν απο τις ταχυτητες (km/h) & τον χιλιομετρητη :winka:

ασε που με -2 μπροστα θα σουζαρα με 3η :bawl:

daz
15/10/2011, 09:24
Δεν ξέρω αν σου έχει βάλει λάθος γρανάζια αλλά τίποτα δεν θα φαινόταν απ' τον χιλιομετρητή. Εκτός και αν παίρνει ένδειξη απ' τον μπροστινό τροχό, που δεν το νομίζω.

Η αλυσίδα μας είναι υπεύθυνη για τα περισσότερα χαμένα αλογάκια που δεν φτάνουν ποτέ απ' τον στρόφαλο στον πίσω τροχό, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά? Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά?

sapila racing
15/10/2011, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
τελικα ρε τζοι η αλυσιδα που εβαλα ειναι η xsr της afam κ κατα εναν παραξενο τροπο εχει αυξηθει η αυτονομια κατα 50-60 km το τεποζιτο :bigcry:

Επισης σε εκκινησεις -πριν- οριακα ΔΕΝ σηκωνοταν ο τροχος και τωρα κανω σουζες χωρις να το θελω.

Αρα η προηγουμενη πρεπει να ηταν ψιλο-παρταλι :yuck: :bigcry: :bigcry:

:lol: :rotflmao: Τι να φταίει άραγε!
Σου άλλαξε γρανάζωμα γι αυτό με καινουρια σου αλυσίδα ο δείκτης ειναι στο 'replace'.

Απ το κιβωτιο παιρνει σήμα το κοντερ, και τωρα σου δείχνει περισσότερα. :lol:

daz αν επαιρνε σημα απ τον εμπρός τροχό δεν θα άλλαζε η ένδειξη του ταχυμετρου, τωρα άλλαξε. :wave2:

Lio
15/10/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

daz αν επαιρνε σημα απ τον εμπρός τροχό δεν θα άλλαζε η ένδειξη του ταχυμετρου, τωρα άλλαξε. :wave2:

Εννοει οτι θα αλλαζε σε σχεση με το στροφομετρο

Πανοπτικός
15/10/2011, 13:21
Καλα ρε daz, υπερβαλω λιγο, γιαυτο ειπα πριν δεν σηκωνοταν "οριακα" κ τωρα σηκωνεται.
Μικρη διαφορα αλλα αισθητη, σαν να λεμε οτι "πηρε" 1 ιππο.


Ο Lio5 με καταλαβε :wacko:

dmf
15/10/2011, 14:59
έλα ρε πανόπτικε, banιο χειμωνιάτικα; :alien:

Πανοπτικός
15/10/2011, 15:51
Παντα χρειαζεται προσοχη κ καλο στεγνωμα μετα. :smokin:

daz
15/10/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Καλα ρε daz, υπερβαλω λιγο, γιαυτο ειπα πριν δεν σηκωνοταν "οριακα" κ τωρα σηκωνεται.
Μικρη διαφορα αλλα αισθητη, σαν να λεμε οτι "πηρε" 1 ιππο.


Ο Lio5 με καταλαβε :wacko:

ok.. :)


Α! και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :lol: