PDA

View Full Version : ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΤΕΟ ΜΗΧΑΝΩΝ



gianhs8
03/06/2011, 22:28
ανακοινωθικε οτι ειναι υποχρεοτικο το ΚΤΕΟ και στην Ηλεια (35 ευρω για εναν χρονο!!!!!!!!!) και η απορια μου ειναι η εξης

1. η ανακοινωση αρχιζει ως εξης με αποφαση του νομαρχη Ηλειας ......
δλδ δεν ειναι αποφαση της κεντρικης διοικησης αλλα μονο του νομου?

2. μονο τα ιδιοτικα ΚΤΕΟ εχουν πιστοποιιδη, ειναι δυνατον το δημοσιο ΚΤΕΟ να μην εχει τεχνικους?

3. περναν μονο οσα εχουν εδρα Ηλεια δλδ αν κυκλοφορω εκτος νομου δεν τρεχει τηποτα?

4. ξερεις καποιος αν υπαρχουν κηρωσεις απο την τροχαια γιατι στην εφημεριδα εγραφε οτι θα ειναι αναγκαιο μονο στην μεταβιβαση αρα ωταν αποφασισω και αν ποτε το πουλισω παω το περναω πληρωνω και οτι προστιμο και καθαρισα?

nio1981
03/06/2011, 22:57
το μονο που ακουσα στο ραδιο ειναι οτι απο σεπτεμβριο θα πρεπει να εχουμε καρτα για τον φορυβο...τι και πως δεν προλαβα να ακουσω...

gianhs8
03/06/2011, 23:03
μπηκε ανακοινωση στην εφημεριδα με ημερομηνιες για καθε πινακιδα και τα ρεστα αλλα εμενα π@@ μου μιαζει για να τα κονομισει ο νομαρχας και τα κτεο και λεω να τους γραψω και εγω

dimitris_speed
03/06/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
το μονο που ακουσα στο ραδιο ειναι οτι απο σεπτεμβριο θα πρεπει να εχουμε καρτα για τον φορυβο...τι και πως δεν προλαβα να ακουσω...

Δηλαδη acrapovic και λοιπες,τελος? :sad:

nio1981
03/06/2011, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ddamtsas
Δηλαδη acrapovic και λοιπες,τελος? :sad:


γιαυτο που εγραψα,το ακουσα στον σπορ φμ χθες παντως.ε για κτεο εχουν και το λενε εδω και κανα δυο χρονια αλλα κατι επισημο δεν εχω ακουσει....εν αναμονη οποτες....

guzzistas
03/06/2011, 23:18
Nio... να ελέγξεις τα τακάκια πριν πας ε?

:lol: :lol: :lol: :lol:

vaska
03/06/2011, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nio1981
το μονο που ακουσα στο ραδιο ειναι οτι απο σεπτεμβριο θα πρεπει να εχουμε καρτα για τον φορυβο ...τι και πως δεν προλαβα να ακουσω...

Ρε "φίλαι - tm" τι διάουλας είναι αυτός ο Φόρυβος που πρέπει να του βγάζω και κάρτα????

Είναι κακό άμα έχω "Φόρυβο και δεν έχω κάρτα????

Ταιριάζουν όλες οι κάρτες με τον Φόρυβο οι μόνο οι πιστωτικές νέας γενιάς με τσιπάκι???

Για πες λεπτομέρειες αν ξέρεις

............

Allst@rf
04/06/2011, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
φορυβο ...τι και πως δεν προλαβα να ακουσω...

Ρε "φίλαι - tm" τι διάουλας είναι αυτός ο Φόρυβος που πρέπει να του βγάζω και κάρτα????

Είναι κακό άμα έχω "Φόρυβο και δεν έχω κάρτα????

Ταιριάζουν όλες οι κάρτες με τον Φόρυβο οι μόνο οι πιστωτικές νέας γενιάς με τσιπάκι???

Για πες λεπτομέρειες αν ξέρεις

............ [/B]


:rotflmao: :bigcry:

George_M.
04/06/2011, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ανακοινωθικε οτι ειναι υποχρεοτικο το ΚΤΕΟ και στην Ηλεια (35 ευρω για εναν χρονο!!!!!!!!!) και η απορια μου ειναι η εξης

1. η ανακοινωση αρχιζει ως εξης με αποφαση του νομαρχη Ηλειας ......
δλδ δεν ειναι αποφαση της κεντρικης διοικησης αλλα μονο του νομου?

2. μονο τα ιδιοτικα ΚΤΕΟ εχουν πιστοποιιδη, ειναι δυνατον το δημοσιο ΚΤΕΟ να μην εχει τεχνικους?

3. περναν μονο οσα εχουν εδρα Ηλεια δλδ αν κυκλοφορω εκτος νομου δεν τρεχει τηποτα?

4. ξερεις καποιος αν υπαρχουν κηρωσεις απο την τροχαια γιατι στην εφημεριδα εγραφε οτι θα ειναι αναγκαιο μονο στην μεταβιβαση αρα ωταν αποφασισω και αν ποτε το πουλισω παω το περναω πληρωνω και οτι προστιμο και καθαρισα?

1)ειναι αποφαση της ''διοικησης'' αλλα εφαρμοζεται ξεχωριστα σε καθε νομο,εχει ηδη ξεκινησει σε αλλους...
2)δυστηχως ναι
3)δεν εχει να κανει με την εδρα αλλα με την μονιμη κατοικια του ιδιοκτητη.
πχ αν εχεις πινακιδα Αθηνας αλλα η μοτο ειναι χωριο κ εσυ μενεις μονιμα Αθηνα τοτε η μοτο περναει με βαση τις Αθηναικες ημερομηνιες.
4)σαφως κ καποια δικλιδα θα εχουν σκεφτει,μπορει να κανουν το ιδιο με τα αυτοκινητα κ να μην ασφαλιζεται το οχημα εαν δεν εχει περασει κτεο.

5)τα υπολοιπα απο κοντα με καφε στην Κουρουτα
:beer:

nio1981
04/06/2011, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
φορυβο ...τι και πως δεν προλαβα να ακουσω...

Ρε "φίλαι - tm" τι διάουλας είναι αυτός ο Φόρυβος που πρέπει να του βγάζω και κάρτα????

Είναι κακό άμα έχω "Φόρυβο και δεν έχω κάρτα????

Ταιριάζουν όλες οι κάρτες με τον Φόρυβο οι μόνο οι πιστωτικές νέας γενιάς με τσιπάκι???

Για πες λεπτομέρειες αν ξέρεις

............ [/B]



τωρα το ειδα

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

παρολαυτα κυριοι εγκαθετοι @vaska @guzzistas @allst@rf



:a57:

να εχετε το νου σας μεθαυριο.....:a66:

τελος και επι του θεματος

http://www.skai.gr/news/greece/article/148723/karta-thoryvoy-gia-ta-mihanakia/

vaska
04/06/2011, 07:39
Τσώπα τσώπα μη στεναχωριέσαι και δεν έχεις όρεξη στην ταβέρνα να δοκιμάσεις ουδέτερες και μη γεύσεις.

:a9: :a9: :a9: :a9:

nio1981
04/06/2011, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Τσώπα τσώπα μη στεναχωριέσαι και δεν έχεις όρεξη στην ταβέρνα να δοκιμάσεις ουδέτερες και μη γεύσεις.

:a9: :a9: :a9: :a9:


εχω να φαω 3 μερες....Πειναλορδα λεμε :a42:

chr1s_86
04/06/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ddamtsas
Δηλαδη acrapovic και λοιπες,τελος? :sad:

Ε ναι, την ώρα του ελέγχου τουλάχιστον... :smokin:

nikos_abel
05/09/2011, 12:22
Επειδή λόγω μλκς δεν το έχω ψάξει, εδώ στο ατένα τι παίζει;

Κανά πρόχειρο λινκ να ξεστραβωθώ τώρα που το θυμήθηκα;

p@nos
05/09/2011, 13:09
benoyn me basi to telefteo ari8mo tis pinakidas....

opoios exi kapoio pdf poy na leei pote beni o ka8e ari8mos as to postari



i poystia me to kteo ine i eksis....an leme de perasis kteo....ke exis ena atixima kati....i asfalistiki de se kalipti...

DrBig
05/09/2011, 13:56
Οσες εχετε ανοιχτες εξατμισεις χωρις ταπες, παρτε ταπες. Οσες εχετε ταπες εκτος προδιαγραφων, παρτε με δυο ευρω κολλαρα με βιδα, καλυψτε απο μεσα τις ταπες με μερικες στρωσεις αλουμινοφυλλο, στερωστε τις με το κολλαρο γυρω απο το σωληνα της ταπας και ανοιχτε μια τρυπα στο αλουμινοφυλλο.

sniper
05/09/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οσες εχετε ανοιχτες εξατμισεις χωρις ταπες, παρτε ταπες. Οσες εχετε ταπες εκτος προδιαγραφων, παρτε με δυο ευρω κολλαρα με βιδα, καλυψτε απο μεσα τις ταπες με μερικες στρωσεις αλουμινοφυλλο, στερωστε τις με το κολλαρο γυρω απο το σωληνα της ταπας και ανοιχτε μια τρυπα στο αλουμινοφυλλο.

Κι εμείς που έχουμε ολόκληρες κι ολάνοιχτες, πάμε και λύνουμε-δένουμε 2-3 φορές το μοτοσακό.. :rolleyes:

DrBig
05/09/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι εμείς που έχουμε ολόκληρες κι ολάνοιχτες, πάμε και λύνουμε-δένουμε 2-3 φορές το μοτοσακό.. :rolleyes:

και στην ολανοιχτη μπορεις να προσαρμοσεις ταπα. Πανε σ'ενα μηχανουργειο να σου κανει ενα αλουμινενιο κυλινδρακι με μια τρυπουλα, και ενδεχομενως ενα σωληνακι (και κλασσικο χαλκινο οικιακης χρησης κανει) προς τα μεσα.

MG-KTiNoS
05/09/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ανακοινωθικε οτι ειναι υποχρεοτικο το ΚΤΕΟ και στην Ηλεια (35 ευρω για εναν χρονο!!!!!!!!!) και
?

35 ΝΑ ΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕς ΤΟΥ

Gandalf dr685sm
05/09/2011, 14:15
Αυτά τα τεχνάσματα είναι καλά για θόρυβο μόνο .. διότι αν προστεθεί (που θα προστεθεί) και η κάρτα ρύππων, θα τρέχουν όλοι να βρούν μαμά εξατμίσεις με καταλύτη. Θα θησαυρίσουν πάλι οι αντιπροσωπείες.

DrBig
05/09/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτά τα τεχνάσματα είναι καλά για θόρυβο μόνο .. διότι αν προστεθεί (που θα προστεθεί) και η κάρτα ρύππων, θα τρέχουν όλοι να βρούν μαμά εξατμίσεις με καταλύτη. Θα θησαυρίσουν πάλι οι αντιπροσωπείες.


Μπαααα, θα κανουμε δανειστικη εξατμισοθηκη μαμα τελικων.

bulmont
05/09/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οσες εχετε ανοιχτες εξατμισεις χωρις ταπες, παρτε ταπες. Οσες εχετε ταπες εκτος προδιαγραφων, παρτε με δυο ευρω κολλαρα με βιδα, καλυψτε απο μεσα τις ταπες με μερικες στρωσεις αλουμινοφυλλο, στερωστε τις με το κολλαρο γυρω απο το σωληνα της ταπας και ανοιχτε μια τρυπα στο αλουμινοφυλλο.

Μετά προθερμαίνεται τον φούρνο στούς 280 βαθμούς γιά δεκαεπτά λεπτά.
Ελέγχεται κάθε 15 λεπτά. Σερβίρεται κρύο.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
05/09/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
και στην ολανοιχτη μπορεις να προσαρμοσεις ταπα. Πανε σ'ενα μηχανουργειο να σου κανει ενα αλουμινενιο κυλινδρακι με μια τρυπουλα, και ενδεχομενως ενα σωληνακι (και κλασσικο χαλκινο οικιακης χρησης κανει) προς τα μεσα.

Αν μετράνε καυσαέρια όμως πάμε φυλακή.. :rolleyes:

DrBig
05/09/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν μετράνε καυσαέρια όμως πάμε φυλακή.. :rolleyes:

Το δικο σου δεν ειναι καταλυτικο, ετσι δεν ειναι?
Φτιαξε ενα μηδενικο χαρτη στο PC (η καποιον που να σου δινει στο ρελαντι χαμηλους ρυπους) και δεν νομιζω να εχεις θεμα. Ετσι κι αλλιως και να υπαρχει ελεγχος για καυσαερια, θα ειναι στο ρελαντι. Νομιζω θα πρεπει να εχεις CO2 γυρω στο 2% αν δεν απατωμαι.

Παιζει να υπαρχουν και ειδικα προσθετα για την μερα του ελεγχου....

DAYMAN
05/09/2011, 14:26
Στη Θεσνικη ξερει καποιος παιδια τι γινεται με το ΚΤΕΟ;Υπαρχει πρεπει να παμε κτλ.

nikos_abel
05/09/2011, 15:19
Ρε μλκς πότε περνάμε εμείς οι αθηναίοι (και νόμιμοι) ξέρει κανένας;

(μη φάω μπαν για το "ρε" έτσι; )

panagath
07/09/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ρε μλκς πότε περνάμε εμείς οι αθηναίοι (και νόμιμοι) ξέρει κανένας;

(μη φάω μπαν για το "ρε" έτσι; )

Παιδιά , θέλω να πάρω μηχανή αυτό τον καιρό. Πρέπει να κοιτάξω δλδ αν ο ιδιοκτήτης την έχει περάσει και ΚΤΕΟ? Αθήνα είμαι.

jimmis5
09/09/2011, 22:36
Σημερα ειδα το πρωτο με σφραγιδα του κτεο σε σκουτερ φιλου στην ΑΧΛΕΜΟ.Στο καπακι ηρθε και ενας τυπος ο οποιος εχει ΚΤΕΟ :eyepop: Απο 24-30ευρω αναλογα σε πιο κτεο πας τα ξενα ειναι πιο ακριβα,απο 51cc και πλεον η τιμη ειναι μια τωρα το παζαρευουν να κανουν ομαδες.
Το νου σας γιατι δεν το ανακοινωνουν το ποτε πρεπει να περασετε για να πεσουν τα προστιμα,παει με την πινακιδα και ουσιαστικα περνανε ολα πλην πολυ θορυβωδων εξατμισεων και τρελων ελειψεων.
Διαβαστε και παρακατω πιο αναλυτικα καποια στοιχεια που βρηκα.


Δεδομενα απο ανθρωπο που δουλευει σε ΙΚΤΕΟ:

1) Αν στον νομο κατοικιας σου (που αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας) υπαρχει εστω και 1 Ιδιωτικο ΚΤΕΟ που εχει εγκαταστησει γραμμη ελεγχου δικυκλων, εισαι υποχρεωμενος να το περασεις. Αν στον νομο σου δεν υπαρχει μοναδα ΙΚΤΕΟ με γραμμη ελεγχου δικυκλων (πχ Αργολιδα) δεν εισαι υποχρεωμενος. Η γραμμη ελεγχου δικυκλων ειναι προαιρετικης εγκαταστασης για τα ΙΚΤΕΟ.

2) Μπορεις να πας οποια ωρα, μερα και στιγμη θελεις για να περασεις την μοτο σου ΚΤΕΟ. Εναλλακτικα ενημερωνεσαι απο το αντιστοιχο φυλλο της ΦΕΚ για το ποτε πρεπει να περασει η πινακιδα σου (μοτο) ΚΤΕΟ

3) Η αστυνομια προς το παρον δεν κανει ελεγχους για χαρτι ΚΤΕΟ σε δικυκλα διοτι δεν εχει ορισθει προστιμο ακομα. Ουτε υπαρχει προστιμο αν επρεπε να περασεις ΚΤΕΟ την μοτο σου τον περασμενο μηνα κι εσυ πας μετα απο 2 μηνες. Αυτο ειναι ενα προσωρινο μετρο μεχρι να προλαβουν να περασουν ΚΤΕΟ ολα τα δικυκλα......μην επαναπαυεστε.....συντομα θα οριστει και η τιμη του προστιμου.

4) Η γραμμη ελεγχου μοτο εγκαθισταται ΜΟΝΟ σε Ιδιωτικα ΚΤΕΟ. Οχι σε δημοσια.

5) Τα δικυκλα που μπορουν να περασουν ΚΤΕΟ πρεπει να ειναι απο 50cc και ανω (αδεια κυκλοφοριας υπουργειου κι οχι τροχαιας)

6) Το κοστος του ΚΤΕΟ για ολες τις μοτο που εμπιπτουν στην απο πανω κατηγορια ειναι 35 ευρω. ΔΕΝ εκδιδεται καρτα καυσαεριων (ακομα).

7) Το χαρτι του ΚΤΕΟ ισχυει για 2 χρονια. Οι καινουργιες μοτο υποχρεουνται να περασουν ΚΤΕΟ σε 4 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης 1ης αδειας τους.

Τα παρακατω ειναι οτι εχω ακουσει σχετικα με το ΚΤΕΔ απο εξαιρετικα εμπιστο ατομο που ειναι μεσα στον κυκλο των ΚΤΕΔ. Δεν ειναι οριστικα. Ακομα γινονται αλλαγες επανω στα νουμερα και τις μετρησεις αλλα μεχρι στιγμης αυτα εχουν ακουστει. Αν αλλαξει κατι σιγουρα θα ενημερωσω......

1. Τα τελη να περασεις την μοτο ΚΤΕΔ ειναι 38 ευρω + 12 για την καρτα καυσαεριων= 50 ευρω
2. Αν εχει αφαιρεθει ο καταλυτης θεωρειται πρωτευουσα ελλειψη και κοβεται αμεσως
3. Αν εχει διαφορετικο χρωμα στην αδεια κυκλοφοριας θεωρειται δευτερευουσα δηλαδη επανελεγχος σε 20 ημερες χωρις επιβαρυνση.
4. Αν εχεις βαλει μονοσελο και εχεις βγαλει τους μασπιεδες συνοδηγου θεωρειται πρωτευουσα και κοβεται
5. Τα νουμερα γιατα ορια θορυβου περναει ανετα ZZR 1400 με ολοσωμη Arrow κι αυτο διοτι αλλιως ολα τα διχρονα θα κοβοντουσαν
6. Τα νουμερα ρυπων ειναι τοσο ψηλα που περνας και χωρις να εχεις ελατηρια μεσα στο μοτερ.
7. Δεν εχουν αποφασισει ακομα ποιος θα ειναι αυτος που θα καβαλαει την μοτο για να την περασει απο την γραμμη ελεγχου.
α. Ο ελεκτης? οι περισσοτεροι ελεγκτες στην γραμμη ελεγχου των μοτο ειναι ασχετοι με την μοτοσυκλετα. Τους υποχρεωνουν απλα να πανε να βγαλουν το διπλωμα μοτο και τιποτε αλλο. Το μεγαλυτερο ποσοστο απο αυτους δεν εχει οδηγησει ποτε μοτο. Και αυτος θα καβαλησει το RC51 μου ή το Ducati 1198 μου ή το R1 μου για να το βαλει στο φρενομετρο? Δεν νομιζω....
β. Ο πελατης? Εκτος του οτι δεν ξερει να συγχρονιστει με τα μηχανηματα, αν για καποιον λογο χτυπησει κατα την διαρκεια του ελεγχου με μια μυνηση μπορει να το κλεισει το μαγαζι.
8. Το ανωτερο οριο ταχυτητας για μοτοσυκλετες μεχρι 50cc ειναι 60km/h. Αραγε ενα πειραγμενο 57mm παπι ή ενα Aprilia RS-50 τι θα δειξει στο μηχανημα?........ Δεν εχει σημασια διοτι σε αλλη παραγραφο του νομου οριζεται υποχρεωτικος ο ελεγχος ΚΤΕΟ σε μοτο ανω των 50cc
9. Να δειτε το φρενομετρο (το εχω δει απο κοντα)....μια σιδερενια δαγκανα μπροστα να πιασει τον εμπρος τροχο κι αλλη μια για τον πισω σκετο σιδερο. Οπως ειναι στο δυναμομετρο περιπου για οσους ξερουν. Και θα βαλω εκει τις Marcessini μου? Ωραια...μετα το περας του ελεγχου θα μου χρωστανε 5000ευρω - 38 ελεγχος - 12 καρτα = 4950 ευρω μου δινουν και φευγω hehehe
10. Ορισαν ως οριο για τα φρενα των μοτο το 50% αποδοση. Για να το καταλαβεται να σας πω οτι στατικο το μηχανακι χωρις να κινειται με φρενα carbon δεν δειχνει πανω απο 35% λογω του οτι δεν εχει την αδρανεια της μαζας που εχει οταν κινηται στον δρομο ωστε να αποδοσουν τα φρενα οπως πρεπει. Αυτοι πηραν τα νουμερα απο τα αυτοκινητα που ομως εκει το βαρος επιδρα καθετα κι οχι υπο γωνια οπως στις μοτο.
11. Τα δημοσια ΚΤΕΟ δεν θα εχουν γραμμη ελεγχου μοτο. Μονο τα ιδιωτικα. Στα ιδιωτικα ομως δεν ειναι υποχρεωτικη η εγκατασταση τετοιας γραμμης. Οποιος θελει, κι αναλογα την τσεπη του, βαζει. Αποφασισαν λοιπον το εξης:
Σε νομο που δεν υπαρχει σε κανενα ΚΤΕΟ γραμμη ελεγχου μοτο, οι μοτοσυκλετες με εδρα εκεινον τον νομο δεν ειναι υποχρεωμενες να περασουν ΚΤΕΟ (που να το βρουν?) . Αν ομως μια απο αυτες παει ενα ταξιδι και τον σταματησουν για ελεγχο σε εναν νομο που εχει ελεγχο ΚΤΕΟ εχει δικαιωμα να του βεβαιωση την παραβαση οτι δεν εχει ΚΤΕΟ lolnuts3 Ελλαδιστααααν!!!!!!


Για τα Ιωαννινα βρηκα αυτο
http://www.epiruschannel.gr/node/5903

http://www.mototrail.net/t237p30-topic

gianhs8
09/09/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5




Να δειτε το φρενομετρο (το εχω δει απο κοντα)....μια σιδερενια δαγκανα μπροστα να πιασει τον εμπρος τροχο κι αλλη μια για τον πισω σκετο σιδερο.


δηλαδη για να καταλαβω εγω πρεπει να τους δοσω τα ωραια μου λεφτα (υποχρεωτικα) ενω αυτοι δεν εχουν τον καταληλο εξοπλισμο για τον ελεγχο?

και τι θα γινεται αν διαπιστωθει ας πουμε μια μικρη ζημια οπως μια γρατζουνια στην ζαντα?

θα σκοτωνεσαι με τον καθε π..στη αν υπηρχε απο πριν ή εγινε κατοπην του ελεγχου?

dmf
09/09/2011, 23:07
Υπαρχει καποια λιστα με το ποτε πρεπει να περασει καθε αριθμος κυκλοφοριας?

Lioulios
10/09/2011, 00:05
Πολύ καλές πληροφορίες jimmis , αλλά για μια φορά και πάλι δεν ξέρουν τί να κάνουν και τί θέλουν .
...Μου θυμίζει την 1η απόπειρα καπνοαπαγόρευσης .

zisisx
11/09/2011, 22:25
π@π@ρι@ μαντολες....
εμ δεν ξερουν τι τους γινεται
εμ δεν ξερουν κ τι να κανουν

στο εξωτερικο οι μοτο περνουν κτεο?

Πολυμήχανος
11/09/2011, 22:30
στο εξωτερικο οι μοτο περνουν κτεο?

Στην αγγλία λέγεται MOT και είναι ουσιαστικό: Μοτοσυκλέτα που δεν πρέπει να κυκλοφορεί, κόβεται.

Περισσότερα εδώ>>> http://en.wikipedia.org/wiki/MOT_test

Μην τα θεωρούμε και όλα αποτυχία εκ των προτέρων, καλό θα κάνει σε βάθος χρόνου, θα εξαφανιστούν κάποια σούργελα από τους δρόμους.

Μακάρι να έχει και τεστ για καταλύτη, είναι ΕΓΚΛΗΜΑ κατά της ΖΩΗΣ η αφαίρεσή του, αλλά τόσο ΖΩΑ είμαστε, που πάμε και τους βγάζουμε για ''εξυπνάδα'' (και μετά ρέει το βενζόλιο ανεπηρέαστο στον αέρα που αναπνέουμε...)

DrBig
11/09/2011, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Στην αγγλία λέγεται MOT και είναι ουσιαστικό: Μοτοσυκλέτα που δεν πρέπει να κυκλοφορεί, κόβεται.



Σιγα την ουσια του ΜΟΤ στην Αγγλια....το μονο που κοιτανε ειναι φρενα, φωτα, ρουλεμαν τροχων και το 'e' στην εξατμιση που υποδηλωνει εγκριση και το οποιο μπορεις να εχεις χαραξει μονος σου...

dmf
14/09/2011, 12:36
Πηρα τηλεφωνο στο ΚΤΕΟhellas να ρωτησω, και μου ειπαν για Αττικη δεν εχει βγαλει ανακοινωση το υπουργειο. Περιμενουν να βγει απο το νεο ετος μου ειπε.
Αυτααα